''Wiesenthal doet werk van justitie" Vragen over castratie Winterkou nekt bewoners noodwoningen Koud weer blijft zorgen voor ongemak Voorbereiding Elfstedentocht komt op gang Hulp voor vogels in nood rm VAARGEUL DOOR HET IJS Minder mensen bij Bergh de grens over PENSIONBEWONERS WELLICHT DAKLOOS DONDERDAG 4 JANUARI 1979 ERMELO (GPD) - Een groep nood woningbewoners (voornamelijk jonge verpleegkundigen) dreigt door de barre winterkou bijna letterlijk en figuurlijk verloren te gaan. Ze kreperen juist in deze abnormaal koude periode meer dan anders in hun kippehokken en vrijwel houten zomerhuisjes, die niet berekend zijn op deze er barmelijke weersomstandighe den. De Werkgroep Slechtbehuisden in Ermélo heeft gisteren de noodklok geluid. Zij trommelde een aantal van deze bewoners op en togen naar de nieuwjaarsreceptie van burgemeester en wethouders van hun woonplaats om hun probleem onder de aandacht te brengen. Door hun komst (compleet met protestbord) drukten zij een dui delijk stempel op de druk bezochte receptie. Temeer omdat tusen de genodigden een team van VARA- Visie (actualiteitenrubriek van de VARA) bewoog om de verrich tingen van de jongeren te filmen. Burgemeester en wethouders kwamen uitvoerig aan het woord. De bewoners wensten het college een gelukkig 1979 en spraken de hoop uit dat er dit jaar eindelijk iets aan hun woningprobleem wordt gedaan. De situatie in de nood woningen is nijpend, aldus de bewoners. Het is er zo koud, dat het bijna ondoenlijk is Het huis voortdurend te verwarmen. De bewoners van de noodwoningen kampen voortdurend met bevro ren waterleidingen. Er zijn ge zinnen met kleine kinderen die het al dagen zonder water doen. Vader of moeder wast zich in het ziekenhuis of de inrichting waar men werkt. Zo zijn er tal van voorbeelden te noemen. Zoals het gezin waarvan het kind ziek was en vanwege de barre omstandigheid in huis niet kon herstellen. Het gezinnetje werd gedwongen bij kennissen in te trekken die wel over een nor maal huis beschikken. De meeste kinderen slapen bij vader en moeder in bed omdat men wel èèn kamertje kan verwarmen, maar geen twee of drie. Sommige kin deren slapen zelfs zeer dicht bij de kachel, met alle riciso's van dien. Gisteren bracht een landelijk dagblad een bericht dat een Gro nings gezin door het winterse weer geïsoleerd was geraakt van de buitenwereld. ,J?ijn dat daar aandacht aan wordt besteed, maar in Ermelo zitten zoveel vrouwen en kinderen geisoleerd. Ze kunnen niet zoals anderen even naar het dorp om bood schappen te doen, want de nood woningen staan veelal ver buiten de bebouwde kom. Als zo'n vrouw de hele dag in een ijskoud huis zit, gaat ze zich rot voelen. Dat geeft spanningen in het gezin", zei een van de bewoners. In totaal zijn er in Ermelo 383 noodwoningen, waarin 639 men- kinder en. De meesten werken in ziekenhuizen of inrichtingen, waarvan Ermelo er vele telt. Zij willen allemaal graag normaal wonen. Daarom hebben zij de nieuwjaarsreceptie gebruikt om, het college te vragen meer wonin gen te bouwen voor een- en twee persoonshuishoudens. „We willen graag een evenredig aantal wo ningen voor deze groep. Dat is ongeveer tien procent van het to taal aantal te bouwen wonin gen", aldus een bewoner. DEN HAAG (GPD) - Het slech te weer heeft ook gisteren in ons land voor veel overlast gezorgd. Het uitblijven van verdere sneeuwval in het grootste deel van Nederland betekende echter dat de on gemakken minder groot wa ren dan dinsdag. Een uitzon dering op deze situatie was de provincie Groningen, waar het gistermiddag weer hevig ging sneeuwen, zodat het verkeer ernstig belemmerd werd. Nog net voor de hernieuwde sneeuwval in het Noorden konden bulldozers twee fa milies in het Groningse Wes- terlee bevrijden uit hun za terdag begonnen isolement. De families hadden overigens verzuimd de gemeente voor dinsdag van de problemen - er lag anderhalve meter sneeuw op de wegen in de buurt - op de hoogte te stel len. De spoorwegen hebben ook nog steeds te kampen met vertragingen als gevolg van de extreme kou. De Intercity- treinen van en naar het Noor den vanuit Rotterdam en Den Haag zijn omgezet tot stop treinen. Daarmee hoopt de NS te voorkomen dat de ver tragingen nog erger worden. De ontwrichting van het treinverkeer heeft mede tot gevolg dat de omzetten van de treinrestauraties de afgelo pen dagen zijn gehalveerd. De toenemende ijsgang in de Waddenzee maakt het de veerdiensten steeds moeilij ker. Gisteren kon de veerboot Holwerd-Ameland nog wel heen en weer komen met hulp van een ijsbreker. De boot naar Schiermonnikoog kon het nog op eigen kracht kla ren. De TESO moest gister morgen de eerste twee dien sten tussen Texel en Den Helder laten vervallen. Ver der konden de diensten nor maal worden gevaren. Ongeveer vijfduizend Neder landers hebben dinsdag en gisteren door het winterse weer geen rij-examen kunnen afleggen. Een woordvoerder van het Centraal Bureau voor de afgifte van Rijbewijzen (CBR) in Den Haag zei het af gelasten van de examens een droevige zaak te vinden. "On ze planning komt nu hele maal in de war, omdat de be trokken kandidaten op korte termijn, vermoedelijk februa ri, examen mogen doen". Als het blijft vriezen, zal de kans op vissterfte in onze binnen wateren toenemen. Volgens een woordvoerder van de di rectie visserijen van het mi nisterie van landbouw en vis serij is er maar heel weinig te gen te doen. De Nederlandse consument heeft,.zo meent het Centraal Bureau van de Tuinbouwvei lingen, geen uitzonderlijk ho ge groenteprijzen te verwach ten als gevolg van vorst en sneeuw. Er zijn drie produk- ten waarvan de prijs met sprongen omhoog is gegaan: spruitjes, prei en boerenkool. De aanvoer van deze nog te velde staande gewassen is de afgelopen dagen gestagneerd. Als de vorst lang aanhoudt, zal er een langdurige schaarste aan spruitjes en prei kunnen ontstaan, omdat deze groen ten niet goed tegen aanhou dende strenge vorst kunnen. De telers hopen nu maar dat de sneeuwlaag bescherming zal bieden. De chemische bedrijven van de NCB in Son (NB), waar dood vee wordt verwerkt, kampen met problemen bij het opha len van kadavers. De zware transportwagens lopen met name op de buitenwegen en paden vast in de sneeuw. Vol gens directeur J. Beijers moe ten er nog enkele duizenden kadavers worden opgehaald. Dat grote aantal wordt mede veroorzaakt door de drie vrije dagen rond de jaarwisseling. Toen lag de ophaaldienst na melijk ook stil. Overigens le veren de kadavers op dit mo ment volgens Beijers geen gevaar op voor de volksge zondheid, omdat de lage tem peraturen ontbinding ver hinderen. Op Schiphol zijn gistermorgen nog steeds de gevolgen van het winterweer in Europa merkbaar geweest. In de och tenduren moesten 23 Europe se vluchten worden geannu leerd. Sneeuw en ijs in vele Europese landen waren er de oorzaak van dat van de Euro pese luchthavens geen vlieg tuigen richting Schiphol konden vertrekken. Het bin nenkomende en uitgaande verkeer van en naar Schiphol liep in sommige gevallen aan zienlijke vertragingen op. Aan het begin van de middag namen de vertragingen en annuleringen af. Teleurstelling na weigeren onderscheiding DEN HAAG (GPD) - Het bestuur van de Stichting Wiesen- thalfonds heeft met grote teleurstelling kennis geno men van de weigering van het ministerie van justitie om te voldoen aan het verzoek van leidende figuren uit het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie om aan Simon Wiesenthal een koninklijke onderscheiding toe te kennen ter gelegenheid van diens zeventigste ver jaardag. „Het is de tweede maal dat Wiesen thal, in Nederland dat hem zo na aan het hart ligt, een onderschei ding wordt geweigerd", zo deelt het bestuur mee. De eerste maal betrof het de „Erasmusprijs". „De procedure die aan deze wei gering voorafging had meer weg van machinaties dan van een we tenschappelijk afwegen van de verdiensten van het werk van Simon Wiesenthal", aldus Simon Speyer, secretaris van het fonds dat Wiesenthal financieel steunt bij zijn opsporingswerk. Doorkruist „Sinds het begin van de jaren vijftig hebben de opeenvolgende rege ringen een beleid gevoerd dat er op gericht was zo snel mogelijk een streep te zetten onder het vervolgen en berechten van mis dadigers tegen de menselijkheid. Het is dit beleid dat voortdurend, en nog steeds door de activiteiten van Wiesenthal wordt door kruist. Hij spoort ook de misdadigers op die in Nederland hebben geope reerd. Het ministerie van justitie weigert echter een onderschei ding te verlenen aan Wiesenthal, de man wiens levenswerk het is om o.a., misdadigers tegen de menselijkheid op te sporen. Een taak die in feite, voor zover het Nederland betreft, door het openbaar ministerie zou moeten worden verricht", aldus het be stuur Stichting Wiesenthal- fonds. AMSTERDAM - Om een vaargeul te maken voor vrachtvaarders die de Amsterdamse haven uitmoeten worste len drie ijsbrekers zich door het nog niet al te dikke ijs op het IJmeer. Ook in de Waddenzee moesten ijsbrekers te hulp komen. Hier om veerboten de kans te geven uit te varen. LEEUWARDEN (GPD) - "Voor een elfstedentocht moet de ijs vloer een dikte van 15 centimeter hebben", aldus de secretaris van de vereniging De Friese Elfsteden, Jonkheer Gustaaf Witsen Elias. "Op sommige plaatsen ligt er al een flink brok in. Koudum en De Bonke bijvoorbeeld hadden tien tot twaalf cm., maar dat is nog niet voldoende. Bovendien heeft de sneeuw van dinsdag veel bedorven'. "Deze week wordt de tocht beslist nog niet verreden. We gaan nu beginnen met het invullen van de begroting. De kosten van zo'n tocht zijn zeker enkele tonnen", aldus Witsen Elias. Op sommige plaatsen, bijvoorbeeld in het Slotermeer, is de 15 centimeter al bereikt, maar er zijn nog veel zwakke plekken. Soms is het ijs niet meer dan drie centimeter dik. Vooral op het traject Heeg-Woud- send werden veel pas toegevroren wakken waargenomen. Weerman Hans de Jong uit Gorredijk gaat er vanuit, dat er tien a twaalf strenge vorstdagen (10 tot 15 graden) aan een elfsteden tocht vooraf moeten gaan. "En dan moet er geen sneeuwlaag zijn, die de vorst keert", aldus De Jorlg. Ter illustratie vertelde hij dat iemand in Lemmer de temperatuur onder de sneeuw had geme ten: Nul graden. "Het vriest daar gewoon niet", aldus De Jong, die uitgaande van ideale omstandigheden een elfstedentocht voor medio volgende week niet ziet zitten. DEN HAAG (ANP) - De fractievoorzitter van de PPR in de Tweede Kamer, mevrouw Ria Beckers, heeft minister De Ruiter van justitie gevraagd of hij het toelaatbaar acht tijdelijke chemische castratie kan worden gebruikt als voorwaarde voor invrijheidstelling. TWELLO - Mevrouw Hurenkamp-Bosgoed uit het Twentse Twello is met haar108 jaar de oudste inwoner van Nederland. Morgen wordt zij zelfs nog een jaar ouder. De vierjarige Gerben, een van de jongste telgen van de familie Huren kamp, kwam daarom zijn overgrootmoeder een bos bloemen brengen. Zij stelde deze vraag naar aanlei ding van een concreet geval van een man, verdacht van pedofiele kontakten, aan wie in juli van het vorig jaar schorsing van voorlo pige hechtenis is verleend op voorwaarde dat hij zich zou mel den bij een bij hem bekende psy chiater. Hij zou zich geheel moe ten gedragen, ook wat betreft medicijnengebruik, naar de voorschriften die hem door deze arts zouden worden gesteld. De rechter-commissaris zou op voorstel van de advocaat en op advies van eerdergenoemde psy chiater de verplichting tot een psychiatrisch onderzoek, gekop peld aan een behandeling met het chemische middel Androcur, DELFT (ANP) hebben aanvaard in ruil voor een voorlopige invrijheidstelling. Het kamerlid wil weten of behan delingen met Androcur in de jus titiële sfeer vaker worden toege past of dat het hier om een uit zondering ging. Zij vraagt voorts of er in dit geval maatregelen zijn genomen of worden overwogen om te garanderen dat de toedie ning van hormonen, die de fun damenten van iemands persoon lijkheid beïnvloeden, alleen op basis van volledige informatie en strikte vrijwilligheid gebeurt. Mevr. Beckers stelde deze schrifte lijke vraag na publicaties in Kri, maandblad van de reclassering. DEN HAAG (GPD) - Twee heren op leeftijd in een piepklein ka mertje ergens in het gebouw van de Dierenbescherming te 's Gra- venhage. Plus een voortdurend rinkelende telefoon. Dat is het Nationale Comité Wintervóede- ring van vogels. Op 2 januari zijn de twee heren be gonnen met hun werk. Dat werk houdt in: coördineren, regelen, her en der tips geven, soms geld i die iets willen doen voor de vogels. Want die hebben het moeilijk met de kou die ons land in zijn grimmige greep houdt. Nu al is deze winter er een die naam zal gaar^ maken. Sinds de vorige strenge winter, die van 1962-1963, zijn de vogels niet zo erg in de problemen geweest. Voorzitter C. J. A. Wijnaendts: "Op het ogenblik is de nood overal groot. Door het hele land". Het Nationale Comité Wintervoe- dering van vogels dateert van 1954. Ook toen regeerde Koning Winter met ijzeren vuist. Ook toen grote moeilijkheden voor de gevederde vriendjes. Het uitvoerend orgaan van het Co mité zijn Wijnaendts en Blitters- wijk. Ze hebben het druk. Vanuit het hele land wordt telefoon nummer 638038 in Den Haag ge beld met de vraag: "Moeten we iets voor de vogels gaan doen en zo ja wat?" En er is heel wat te doen. Vooral de vogels die gewend zijn hun eten op de grond te zoeken zitten fout. Door de vele centimeters dikke sneeuwlaag zijn zij van hun na tuurlijke voedselbron afgesne den. Ook watervogels kan de koude ge stolen worden. Het ijs houdt hun van de dagelijkse maaltijd af. Brood is voor beide categorieën al heel wat, of andere etensresten. "Brood is universeel voer. Bruin brood, wit brood, dat maakt niks uit. Het gaat er om de vogels in het leven te houden. Het gaat er niet om of ze het lekker vinden", aldus Wijnaendts. "Een van de dingen die we zeggen is: geef op vaste tijden eten. Het liefst 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan. Daar raken de Vogels dan aan ge wend. Dan weten ze wanneer er iets te eten valt. En voor de wa tervogels geldt: geef eten tegen zonsondergang. Als je het bij daglicht doet, vreten de meeu wen alles op". "Wat de mensen niet moeten geven, is water. Dat hebben de vogels ook niet nodig. Die nemen wel sneeuw als ze dorst hebben. Insektenetende vogels als merels, lijsters, mezen zijn, behalve met brood, geholpen met kaas- kortstjes, fruit, halve kokosno ten, pinda's. Merkwaardig ge noeg heeft vooral het vogeltje dat zich met de naam "Winterko ninkje" tooit, het 's winters zeer zwaar. Deze vogel is een zo uitge sproken insekteneter dat ver vangend voer geen zin heeft. Ook reigers zien ongaarne sneeuw uit de vrieshemel dwarrelen. In de winter van '62-'63 werd het be stand aan deze vogels met 50 pro cent verminderd Vis of visafval voederen kan de ergste klappen opvangen. Wijnaendts: "En een van de vogels die het meest wordt bedreigd door een strenge winter, is de roerdomp. Deze in ons land toch al schaarse vogel heeft open wa ter nodig om vis te kunnen van gen". Hulp aan roofvogels en uilen lijkt in de eerste plaats werk voor spe cialisten. Deze vogelsoorten hebben voedsel van dierlijke herkomst nodig. jaar 749. Deze betroffen meestal weggelopen minderjarigen en Nederlanders, die nog een ge vangenisstraf moesten uitzitten. Slechts enkele aanhoudingen werden verricht op grond van he roïne of hasj-bezit. De mare chaussee in Bergh nam voorts negentig wapens in beslag, rend van pistolen tot ee diaanse tomahawk. BERGH (ANP) - Ruim 24 miljoen mensen zijn in 1978 Nederlands belangrijkste grensovergang Bergh-autoweg gepasseerd. Dat is een miljoen minder dan in het recordjaar 1977. Brigadecom mandant kapitein G.H. Nijboer van de marechaussee wijt deze teruggang in het aantal grenspas- santen aan het doorgaans slechte weer in 1978. Ongeveer 11.500 vreemdelingen werd in 1978 aan Bergh-autoweg De dienst "verkocht" de toegang tot ons land gewei- gerd. Ze hadden over het alge meen geen geldige reispapieren (paspoorten) of te weinig geld bij zich. Ook werden buitenlanders geweigerd, omdat zij naar de me ning van de marechaussee een gevaar voor de. openbare orde zouden zijn. Het aantal aanhoudingen aan de grens bij Bergh bedroeg vorig Groningen daalt drie centimeter 1978 bijna 3600 toeristenkaarten aan Ne derlanders, die aan de grens merkten hun paspoort te zijn vergeten. Marechaussee en douane van Bergh-autoweg be hoefden vorig jaar, in tegenstel ling tot andere jaren, niet in actie te komen bij demonstraties. Ook was in 1978 geen sprake van ge welddadige acties aan de grens, zoals schietpartijen. In_ DEN HAAG (ANP) - Minister Van Aardenne van economische za ken heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat de te verwachten bodemdaling in verband met de aardgaswinning in Groningen in het jaar 2050 maximaal 25 tot 30 centimeter zal bedragen. Op grond van verrichte metingen is er op het ogenblik geen reden om van een grotere daling uit te gaan. De minister van economische za ken heeft dit meegedeeld aan het kamerlid Scherpenhuizen (WD), die hierover schriftelijk vragen had gesteld. Ongeveer zeven tig, hoofdzakelijk Turkse, bui tenlandse werknemers dreigen per 1 februari uit hun pension aan het Bagijnhof in Delft gezet te worden. Het gebouw zal vanaf die datum afgesloten worden van gas, water, elektriciteit en cen trale verwarming. Dit heeft de stichting Delftse Poort, die eige naar is van dit pand aan de bui tenlandse werknemers en de ge meente Delft laten weten. De raad voor behartiging van de belangen van buitenlandse werknemers in Delft, waarin ook alle gemeenteraadsfracties ver tegenwoordigd zijn, heeft de stichting met een kort geding ge dreigd indien deze voorzieningen op 1 februari inderdaad worden afgesloten. "Bovendien", zo zegt de secretaris van de raad, Mees ter, "hebben de huurders recht op huurbescherming en kunnen ze niet zo maar uit hun woning gezet worden". De raad heeft de bewoners dan ook laten weten dat ze zich voorlopig nog geen zorgen hoeven te maken over mogelijke ontruiming. De stichting Delftse Poort is on langs door de gemeente Delft aangeschreven achterstallig on derhoud in het pand te verrich ten. In een zwartboek van de raad, van november 1978, worden de toestanden in het pension als "mensonwaardig en negentiende eeuws" gekenschetst. Klachten over gebrekkig sanitair en licht, slechte riolering, lekkages en te kleine leefruimten komen daarin veelvuldig voor. In het zwartboek wordt dan ook aanbevolen het pand te sluiten en de buitenlan ders te herhuisvesten. Dit zou geleidelijk moeten gebeuren. De stichting zegt het achterstallig onderhoud niet te kunnen beta len. Onderhandelingen met de gemeente Delft over een moge lijke verkoop hebben tot niets geleid. Er zijn echter wel ver gevorderde plannen ontwikkeld voor nieuwbouw op dezelfde plaats. Hiervoor zijn reeds een sloopvergunning, bouwvergun ning en gemeentegarantie aan gevraagd. Er zouden dan, half om half k-cint -a nh- e- en pre miewoningen moeten komen, al dus een bestuurslid van de stich ting, ir. Kirschman uit Wasse naar. De huidige bewoners zou den dan wel voorrang krijgen, maar over de hoogte van de hu ren, die nu op 130 gulden liggen, kon Kirschman niets zeggen

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7