Bedrijfsleven Rijnland draaide minder in '77 Eindelijk geld voor Maredorp Leiden kan ahobs stoppen Gemeente jongerenflat af K.v.K.-voorzitter Koningsveld in nieuwjaarsrede Rumoer rond een herdershond in het Morskwartier DONDERDAG 4 JANUARI 1979 LCC klaagt over gratis parkeren LEIDEN - Het Leids City Cen trum (overkoepelend orgaan van de middenstand in de binnenstad) heeft zich in een brief aan de gemeente be klaagd over het feit dat auto's soms grote delen van de dag zonder betaling bij parkeer- meters geparkeerd staan. "Van enige controle daarop is niets merkbaar", aldus het LCC. Het probleem doet zich met name voor bij de parkeerme- ters op de Botermarkt. Win keliers uit de omgeving heb ben daarover een klacht ge deponeerd bij het LCC. De middenstandsorganisatie zegt in de brief ook uit andere delen van de binnenstad der gelijke klachten te hebben ontvangen. Het LCC vindt dat de gemeente op korte termijn orde op za ken moet stellen omdat de winkels in de binnenstad daardoor nog slechter be reikbaar worden per auto. Verder wijst het LCC erop dat het onnodig heen-en-weer- gerij geeft bij het zoeken naar een parkeerplaats en dat de gemeente daardoor parkeer- vergoedingen mist. LEIDEN - Burgemeester en wethouders hebben besloten om geen ver gunning te verlenen voor de bouw van 23 appartementen in de tuinen van een aantal panden aan de Plantage, hoek Utrechtse Veer. De plannen, gemaakt door de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren, stuitten vanaf het begin op felle tegenstand van omwonenden. Die me nen dat door de nieuwbouw een fraai stuk privé-groen verloren zou gaan. Ook vrezen zij parkeeroverlast en toenemend gevaar op het kruis punt Zijlsingel-Utrechtse Veer bij totstandkoming van de nieuwbouw. B en W hebben de gevraagde bouwvergunning geweigerd omdat die in strijd is met de Leidse bouwverordening. Blijkens het rapport van de dienst gemeentewerken zou na voltooiing van de bouw niet meer de vereiste 5 meter open ruimte aanwezig zijn achter het pand Plantage 24. B en W laten overigens wel weten dat door de sloop van een serre en overige uitbouw de vereiste open ruimte kan worden verkregen. Volgens het rapport zouden ook de voorgevelrooilijnen langs de Utrechtse Veer worden overschreden. Aangezien ter plaatse een trottoir ontbreekt zouden de balkons op de eerste verdieping lager dan 4.20 meter boven de rijweg komen. Tenslotte noemen B en W het ontbreken van een parkeer en stallingsgelegenheid op eigen terrein in strijd met de bouwverorde ning. Zij menen dat in de directe omgeving onvoldoende parkeerruimte aanwezig is. De Stichting Huisvesting Werkende Jongeren is al sinds mei 1975 bezig met het bouwplan aan de Plantage/Utrechtse Veer. In die tijd zijn ook de plannen gemaakt voor de bouw van 32-premiekoopflats aan de Rijns- burgerweg. De raad nam eind vorig jaar een motie aan waarin de medewerking van de gemeente aan verdere plannen van de stichting in de koopsfeer afhan kelijk worden gesteld van de resultaten met de doorstroming bij het project Rijnsburgerweg. Vermoedelijk heeft dit ook een rol gespeeld bij het besluit van B en W om niet akkoord te gaan met de bouw van nog eens 23 koopappartementen aan de Utrechtse Veer. De heer Linskens, voorzitter van de Stichting Huisvesting Werkende Jon geren, laat desgevraagd weten dat de stichting bij de gemeentelijke commissie voor de beroepsschriften in beroep zal gaan tegen het besluit. "De plannen zijn zeker niet van de baan", aldus de heer Linskens. Bingo's, speurtochten, films, in stuiven en-nog veel meer ge zellige dingen. Georganiseerd door de Leidse buurt- en club huizen. De vakanties zijn bij na ten einde, maar het pro grammavoor morgen biedt de kans om de school nog even te vergeten. Hier komt het: Volkshuis In het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 is morgen niets, want er staat een dagje uit naar het bos op het pro gramma. De Pan van Persijn warme kleren aan en brood mee, luidt het devies. Mocht het weer onverhoopt slecht zijn, dan zal er in het Volks huis een gezellige dag tot één uur) van gemaakt worden. Het dagje uit begint om tien uur (tot drie uur) en kost een rijksdaalder. Vroolijke Arke Clubhuis "In de Vroolijke Arke" aan de Pieterskerkkoorsteeg draait morgen van twee uur tot half vier een lachfilm met Danny Kaye voor de jeugd van vier tot en met twaalf jaar. De entreeprijs is f 1,50. Groenoord Een speurtocht door Leiden- Noord en een bingo met leuke prijzen staan morgen op het programma van Groenoord. De speurtocht begint om tien uur bij het buurthuis aan de Musschenbroekstraat. De bingo begint daar 's middags om twee uur. De kaarten kos ten een dubbeltje per stuk. Klein Matilo In Klein Matilo, Zaanstraat 126, is morgen van twee tot vier uur een instuif voor alle leeftijden, met mogelijkheden tot. creatief bezig zijn. De toe gang is gratis. Zevensprong De kinderen van vier tot twaalf jaar kunnen morgen van tien tot twaalf en van twee tot vier uur in de Zevensprong aan de Bernhardkade 35 terecht, 's Ochtends wordt er een drie- koningenspel opgevoerd, en 's middags een kinderfilm ver toond. Voor de peuters van twee tot vier jaar is er van tien tot twaalf uur een speciaal programma vervaardigd. De Klinker Li de Klinker, Berlagestraat 2, draait morgenmiddag om twee uur een film en daarna worden er pannekoeken ge bakken die nog later worden opgegeten. Om vier uur staan de kinderen weer op straat, en dat alles voor een gulden en- Mirt/Honken Handenarbeid in de Mirt aan de Lage Rijndijk, van half twee tot drie uur morgenmid dag. Het kost een gulden. Mierennest voor f 2,50 kan morgen van ne gen tot twaalf uur gebruik worden gemaakt van de crè che in het Mierennest aan de Morsweg 59. Van twee tot vier uur is er een groot play-back festival voor kinderen tot twaalf jaar. De voorbereiding is tot drie uur, daarna komt de voorstelling waarbij ieder een welkom is. De eerste prijs is een taart en de kosten voor deelname bedragen een gul den Dan is er 's avonds tussen zeven uur en half negen nog de jongensclub voor dertien- tot vijftienjarigen. Vijfhovenhuis Vanaf het Vijfhovenhuis, Hof- laan 169, wordt morgen een het Aviodöme, van Schiphol, georganiseerd. Om twaalf uur wordt er verzameld bij het Vijfhovenhuis en om vier uur is de bus daar weer terug. Deelname kost vijf gulden. Expositie Vanavond om acht uur wordt in het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 een expositie van de Magisch Realist Wally van de Velde geopend. De uit België afkom stige schilder zal dan tevens een door hem zelf gemaakte film over de relatie Alchemie en schilderkunst vertonen, en daarna gelegenheid geven tot het stellen van vragen en het aangaan van een discussie. De expositie zal nog de hele maand januari duren en ge opend zijn op maandag, dinsdag, woensdag en don derdag vanaf 19 uur en op zondag van vier tot zes uur. Mini-basketball De basketballvereniging Luba begint 8 januari met mini- basketbal. Onder leiding van trainer/coach Ton Kallenberg wordt elke maandagavond van half zes tot zeven uur ge traind aan de Opaalstraat. Mini-basketbal is afgestemd op jeugd in de lagere school leeftijd. Liefhebbers kunnen terecht bij Ton Kallenberg, Boshuizerlaan 6 tel. 311164). LEIDEN - Het Rijnlands bedrijfsleven heeft het afgelopen jaar minder goed gedraaid dan in 1977. In dat jaar staken sommige sectoren duidelijk gunstig af bij de ontwikke ling in de rest van Nederland. Die voorsprong is nu vrijwel verdwenen en hier en daar zelfs omgeslagen in een ach terstand. Dit zei de voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland, de heer A. Konings veld, vanmiddag in zijn nieuwjaarstoespraak. Zoals de laatste jaren gebruikelijk is geworden, maakte de Kamer van Koophandelvoorzitter tij dens zijn rede weer de eerste re sultaten bekend van de zoge naamde enquête Regionale Be drijfsontwikkeling (ERBO). Een werkelijke toename van de omzet wordt gemeld door 32 pro cent van de ondervraagde onder nemingen. Dit is één procent minder dan het landelijk gemid delde. Vorig jaar lag het percen tage voor Rijnland nog drie pro cent hoger dan het landelijk ge middelde. Afname van de omzet in Rijnland wordt gemeld door 18 procent van de ondervraagde on dernemingen, terwijl dit cijfer landelijk op 20 procent ligt. In to taal 50 procent van de Rijnlandse ondernemingen meldt een ge- lij kblij ven van de omzet of een stijging met minder dan vijf pro cent (het inflatiecijfer). Landelijk ligt dit op 47 procent. Het aantal ondernemingen dat een toename van het netto bedrijfsre sultaat (winst) meldt, blijft twee procent achter by het landelijk cijfer. Investeringen De voorsprong die Rijnland in 1977 nog had op het gebied van inves teringen is verdwenen. Zowel in Rijnland als in het hele land blijkt 45 procent van de ondernemin gen te hebben geïnvesteerd. De situatie in de Katwijkse visserij is verder verslechterd. Over het jaar 1977 maakte 18 procent van de ondervraagde visonderne- mingen melding van een werke lijke winststijging. In 1978 is dit percentage teruggelopen tot acht procent. Het aantal ondernemin- Minister kenrt vernieuwing goed LEIDEN - De gemeente Leiden heeft de goedkeu ring voor het verbete ringsplan Maredorp bin nen. Minister Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting/ruimtelijke ordening) heeft deze goedkeu ring na lang wachten verleend. Leiden kan nu voor de aanpak van de stadsvernieuwing aan spraak maken op rijksbijdragen tot een totaal van bijna 12 miljoen gulden. Zoals eerder gemeld heeft het rijk in de toewijzing van geld voor de stadsvernieuwing in Maredorp flink geschrapt. De gemeente Leiden had zelf plannen met een totaal van 18,6 miljoen gulden in gediend. De belangrijkste bezuiniging zit in de afwijzing van het plan om de Stille en Lange Mare open te gra ven. Hiermee is een bedrag van zo'n 4,5 miljoen gulden gemoeid. De minister acht dit plan niet ur gent. Verder is door het rijk be zuinigd op de uitgaven voor openbare werken (bestratingen, rioleringen, damwanden). Bij het verlenen van de bijdrage is de gemeente door de minister verplicht tot geregeld overleg en moet Leiden met andere ministe ries contact opnemen over het parkeer- en stallingsprobleem, de oplossing voor hinderlijke be drijven en de welzijnsvoorzie ningen. Maredorp is na Noord en de Kooi de derde wijk in Leiden die van het rijk uit een speciale pot (interim- saldo^regeling) geld beschikbaar krijgt voor de stadsvernieuwing. Voor Noord en de Kooi kreeg Leiden vorig jaar al goedkeuring. Voor Maredorp stelde de minis ter de beslissing enkele malen gen in de Katwijkse visserij dat de winst zag dalen, ligt 12 procent hoger dan elders in het land. De voorzitter van de Kamer van Koophandel zei verder dat er in deze regio en dan vooral Leiden en omgeving, een verschuiving plaatsvindt van het industriële aandeel in de economie naar dat van de dienstverlening. Hij noemde dit een gunstige ont wikkeling. In de dienstverlenen de sector heeft de groothandel zich in deze regio gunstiger ont wikkeld dan de rest van het land. Slechts 15 procent van de bedrij ven meldde een omzetdaling en dat is tien procent minder dan het landelijk gemiddelde. Werkgelegenheid Nog steeds hebben veel werkge vers in de Rijnlandse regio te kampen met een gebrek aan per soneel. Van de Rijnlandse onder nemers zei 37 procent van de on dervraagden moeilijkheden te hebben met het vervullen van va catures. Dat is tien procent meer dan de ondervraagden in de rest van Nederland. De knelpunten liggen vooral in de machine- en elektrotechnische industrie waar 60 procent en bij de textiel waar zelfs 80 procent van de onder vraagde ondernemingen zei meer dan incidentele problemen te hebben bij het vervullen van va catures. De heer Koningsveld herhaalde dan ook zijn pleidooi voor goed opgezette kennismakings- en aanpassingsprojecten voor om en bijscholing waarin zowel overheid als bedrijfsleven zou den moeten deelnemen. Voor op de lange termijn pleitte de Kamer van Koophandelvoorzitter voor aanpassingen in de onderwijs sector om het verschil tussen vraag en aanbod op de arbeids markt te verkleinen. Provincie Kritiek had de heer Koningsveld op het beleid van het provinciaal be stuur: "Met name bij de provincie blijken theoretische tekentafel- produkten bij de beleidsvorming nog al eens van grotere waarde te worden geacht dan regionaal economische realiteiten" aldus Koningsveld. Hij wees hierbij op het ontkennen van de economi sche samenhang in de as Leiden- Alphen, het aanwijzen van be drijfsterreinen waar ze beter niet hadden kunnen worden geves tigd en het negeren van moge lijkheden waar ze bij voorkeur wel zouden moeten komen. De Kamer van Koophandelvoorzit ter was verheugd over de aan kondiging van de Spoorwegen om de frequentie op de spoorlijn Leiden-Utrecht te gaan verdub belen. Hogere frequentie zal vol gens hem een bijdrage kunnen leveren aan een groter mobiliteit o.a. in het woon-werk verkeer in de as Leiden-Alphen. Konings veld vroeg daarnaast om aanvul lende voorzieningen als halte plaatsen in Hazerswoude en bij de Grote Polder. Aanbevelingen Hij gaf ook nog een paar aanbeve lingen mee aan de Leidse wet houder van economische zaken, mevrouw Fase en haar medebe stuurders. Koningsveld vroeg het gemeentebestuur om duidelijk heid in het beleid, ruimte voor economische initiatieven en acti viteiten, niet de boot te missen bij de unieke ontwikkelingskansen op het Schuttersveld, de over- legkanalen open te houden en be reikbaar te blijven voor het be drijfsleven, maar er ook vooral voor te zorgen dat het bedrijfsle ven zelf bereikbaar zou blijven. De heer Klink en zijn hond Sandy. Beiden liepen op oudejaars avond verwondingen op. Volgens de heer Klink doordat zij wer den aangevallen door een loslopende herdershond. Op nieuwjaarsdag diende de heer D. J. Klink bij de Leidse politie een aanklacht in we gens mishandeling. De heer Klink verklaarde ernstig te zijn toegetakeld door een los lopende herdershond die al een tijdlang de omgeving van de Damlaan en de Lage Morsweg in Leiden onveilig zou maken. De heer Klink vertelt over het bewuste incident het volgen de: "Enige tijd terug liep ik op een zondagochtend met mijn hond te wandelen toen ik een zekere meneer Mink met zijn herdershond tegenkwam. Die meneer Mink zei tegen mij dat ik in zijn route liep en dat ik dat voortaan moest laten an ders zou hij z'n hond op mij afsturen. Op oudejaarsavond kom ik, terwijl ik samen met mijn vrouw onze twee honden uit laat, weer die Mink en zijn hond tegen. Nu ben ik hele maal niet bang uitgevallen maar om moeilijkheden te voorkomen week ik uit. Mink gaf zijn hond toen het com mando om ons te pakken. Eerst werd mijn hond Sandy gegrepen en daarna ikzelf. Ondertussen stond meneer Mink met een riem op mijn rug te hengsten. Sandy is zo erg toegetakeld dat ze nu met elf hechtingen zit en zelf heb ik twee diepe wonden in mijn hand en twee in mijn linker bovenbeen". "Ach, ik vind het op zichzelf niet zo vreselijk erg dat mij dit is overkomen maar er moeten wel de nodige maatregelen worden genomen. Dat beest loopt namelijk altijd los en binnenkort pakt hij misschien wel een kind. In het verleden is er trouwens ook al het nodige gebeurd. In het begin van het afgelopen jaar is er al een poedeltje door die herder ge dood en in de zomer heeft hij twee kinderen en nog enkele honden aangevallen, geluk kig zonder ernstige gevolgen. De volgende keer kan het na tuurlijk wel foute boel zijn en dan is het te laat", aldus een geëmotioneerde heer Klink. Het verhaal van de heer Mink, de eigenaar van de hond in kwestie, (de 5-jarige Duitse herder Ardiwan) klinkt heel anders. Hij zegt: "Die zon dagochtend dat ik meneer Klink tegenkwam deed hij nogal uitdagend. Hij ging la chend voor mij staan terwijl zijn hond naar Ardiwan stond te grommen. Ik zei toen tegen hem dat hij fout bezig was en dat hij zoiets beter niet kon doen. Op een dergelijke r zoek je natuurlijk zelf de problemen op. Op oude jaarsavond kwam ik, Klink weer tegen, samen met zijn vrouw en hun twee honden. Toen hij mij en Ardiwan zag ging hij midden op de weg staan en zijn hond begon weer te grommen. Ik had Ardiwan stevig aan de lijn, wat ik al tijd doe sinds dat geval met die poedel, maar op een gege ven moment zette hij zo'n kracht dat de riem in tweeën brak. Ardiwan greep vervol gens die hond bij zijn achter poten en slechts met de groot ste moeite heb ik hem los kun nen krijgen. De hond van me neer Klink beet ondertussen aan alle kanten oxn zich heen. Uit angst natuurlijk. Zowel meneer Klink als ikzelf zijn toen gebeten. Meneer Klink heeft zijn verwondingen dus niet aan Ardiwan maar aan zijn eigen hond te danken. Wat hij allemaal beweert raakt kant noch wal. Ardiwan is een goed afgerichte hond, zal nooit iemand zomaar kwaad doen. Je moet 'm alleen niet treiteren of aanvallen want dan grijpt hij ifi en deinst hij voor niets en niemand terug". De politie heeft inmiddels een onderzoek naar de handel en wandel van Ardiwan in het verleden en naar de gebexLrte- nissen op oudejaarsavond in gesteld. Volgens politie woordvoerder Oudman zal het er wel op uitdraaien dat Ardiwan voortaan gemuil korfd over straat zal moeten gaan. De heer Mink, geconfronteerd met deze mogelijkheid: "Dat nooit. Ik zal Ardiwan nooit muilkorven, want daar wordt hij alleen maar zenuwachtig en agressief van. Dan laat ik er liever een rechtzaak van maken want ik vind dat de fout niet bij mij maar bij me neer Klink ligt, die door zijn gedrag zelf om de problemen heeft gevraagd". uit. LEIDEN - De Nederlandse Spoor wegen zal de bestaande situatie met de handbediende bomen bij de spoorwegovergangen Mors weg en Haagweg voorlopig handhaven als de gemeente Lei den geen goedkeuring verleent voor de aanleg van automati sche halve overwegbomen (zo genaamde ahobs). Dit heeft een woordvoerder van de NS desgevraagd meegedeeld. Zoals bekend bestaan bij om wonenden in het Haagweg- en Morskwartier sterke bezwaren tegen de plaatsing van ahobs. Men acht deze automatische overwegbomen vooral voor kinderen gevaarlijk. De ge meente heeft mede door deze be zwaren nog steeds geen beslis sing genomen. Bij de NS moet men noodgedwon gen afwachten wat de gemeente doet. Volgens een woordvoerder is de NS gedwongen de spoor wegwachters bij de overgangen langer in dienst te houden. Vol gens de aanvankelijke plannen zouden de ahobs er in april/mei staan. Die streefdatum lijkt door de bezwaren in Leiden niet langer haalbaar. De woordvoerder van de NS bena drukte dat de ^poorv °g*»n bij uitblijven van gemeentelijke medewerking met alle partijen overleg zal plegen om een voor 'iedereen bevredigende' situatie te krijgen. De automatisering van de spoorwegovergangen Morsweg en Haagweg wordt dan voorlopig opgeschoven en de handbediening zolang ge handhaafd.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3