Opknapbeurt voor huize 'Avondzon' Katwijk: nu ook muziekles voor ouderen "Europees" geld voor uitbouw veiling en groothandelscentrum Concert in Bron en Oudshoornse kerk Politie met 67 man in 'ongekende weelde' 'Onmensen Hoornes-enquête slaat niet erg aan in huurt OP VERZOEK VAN VELEN PAGINA 14 LEIDEN/REGIO DONDERDAG 4 JANUARI 1979 RIJNSBURG - Zodra de goedkeuring binnen is, zal het Rijnsburgse bejaardenhuis "Avondzon" drastisch wor den opgeknapt. De verwachting is dat de provincie bin nen enkele weken het licht op "groen" zal zetten voor deze grootscheepse verbouwing. Hoeveel geld hiermee is ge moeid moet nog worden berekend. Erg belangrijk voor de gemeente Rijnsburg is dat als die goedkeu- i ing er eenmaal is, Avondzon ook zijn aula mag uitbreiden. Al jaren wordt er in het bloemendorp over deze voorziening gepraat. Zij is echter nooit van de grond geko men. Nu worden de doden op di verse plaatsen opgebaard. Het is de bedoeling van Avondzon (een stichting) dat eerst een begin wordt gemaakt met het uitbrei den van die aula. Pas daarna denkt men te beginnen met het opknappen van het bejaarden huis zelf. Te klein De kamers in Avondzon zijn, geme ten naar de huidige maatstaven, te klein. Zij zullen worden ver groot en worden aangepast aan de huidige eisen. Elke kamer krijgt in het nieuwe plan een ei gen douche. Nu maakt men van een gemeenschappelijke wasge legenheid gebruik ergens op de gang. Mevrouw Van Niel, voorzitter van de Stichting Avondzon, heeft wel enkele bedenkingen tegen de plannen. Zij zegt "Vroeger mocht je niet groot bouwen en nu moet men als het ware met een fiets in de kamer kunnen rondrij- den. Dat ze de kamers voor echt- paren groter willen hebben, dat kan ik me best voorstellen. Want die zijn aan de kleine kant". In elk geval wil Avondzon proberen om het aantal bejaarden dat nu in het "huis" woont, te handhaven. Er is echter ook een afdeling waarin mensen zijn onderge bracht die niet meer zelfstandig kunnen wonen en moeten wor den verzorgd. Hiervoor heeft Avondzon eigenlijk geen toe stemming, maar het wordt oog luikend toegelaten. Het stich tingsbestuur heeft nu wél te ho ren gekregen dat in deze afdeling géén nieuwe patiënten meer mo gen worden opgenomen. "Er is", aldus mevrouw Van Niel, "een zogenaamde uitsterf-rege- ling voor dit onderdeel van kracht geworden". De ruimte die hierdoor vrijkomt wil men benut ten om er kamers voor zelfstan dige bejaarden te bouwen. hoopt te kunnen beginnen met de bouw van 56 bejaardenwonin gen. Zy komen te staan langs de Oegstgeesterweg en de Smid straat. Vermoedelijk zullen ze worden opgetrokken in twee- en drie woonlagen. Er komt een L vormige bebouwing waarover het stichttingsbestuur op 24 ja nuari met de architect van ge dachten wisselt. De behoefte aan bejaarden wo ninkjes in Rynsburg is groot, be weert mevrouw Van Niel. Er is een grote wachtlijst, die iets zal slinken als de nieuwe huisjes ge reed zijn. Mevrouw Van Niel schildert de situatie met de vol gende opmerking: "Als er ie mand uit zo'n bejaard en woning is overleden, hangt er een uur la ter al een gegadigde bij me aan de telefoon om te vragen of hij in aanmerking voor die ruimte kan komen". Als het aan het stichtingsbestuur ligt begint men liever nog van daag dan morgen met de bouw werkzaamheden. Er wordt ten slotte al bijna drie jaar over de plannen gepraat. Met het inge diende plan van de stichting ging de gemeente nog niet zo lang ge leden niet akkoord. Er moest op nieuw worden gepraat en weer andere tekeningen worden ge maakt. Hetgeen de stagnatie in de hand werkte. Bakkerij Als op dit moment de plannen kant en klaar op tafel zouden liggen, zou de stichting eigenlijk niets kunnen beginnen. Want op het bouwterrein staat nog altijd de bakkerij van Van Doorn. En zij moet eerst weg zijn voor er kan worden gebouwd. Dat is geen zaak van Avondzon, maar van de gemeente. Secretaris Broekhuizen laat weten dat de gemeente met de bakker onderhandelt. "We willen deze zaak zo gauw mogelijk afron den", zegt hij. Maar tot concrete voorstellen is men niet gekomen. Te praten Met bakker Van Doorn zelf is wel te praten, zoals hij zegt. "Maar ik wil eerst wel eens weten wat ik kan vangen voor ik ja zeg. Daar hangt het op. Bovendien zijn er drie ge zinnen afhankelijk van de bakke rij. En die werkgelegenheid wil ik wél veilig stellen voor ik de zaak verkoop. Als ik op een andere plaats een nieuw bedrijf kan bouwen iservoorpiij geen vuiltje aan de lucht". Het nieuwe kantoor van het groothandelscentrum tevens veiling) in Boskoop. De EG heeft nu ruim 3,5 ton subsidie verstrekt voor deze modernisering BOSKOOP - Het groot handelscentrum voor boomkwekerijproduk- ten, tevens veiling, in Boskoop heeft voor de uitbreiding van het complex aan de Mid- delburgseweg 353.590 subsidie gekregen van de EG. Deze door de Europese Com missie (het dagelijks EG-be- stuur) toegekende subsidie zal nog worden verhoogd tot zo'n 450.000 door de Neder landse minister van economi sche zaken. Uitbreiding Het groothandelscentrum zal de subsidie gebruiken voor voortschrijdende uitbreiding die onder meer de bouw van twee hallen van 900 vierkante meter omvat. Verder zal het terrein rond het complex worden geasfalteerd. In totaal is met de uitbreiding zo'n 2 miljoen gemoeid. De uitbreiding is een gevolg van de snelle omzetstijging die IN BOSKOOP het groothandelscentrum de laatste jaren onderging. Be droeg die omzet in 1975 nog maar anderhalf miljoen gul den, vorig jaar was dat 5,9 miljoen. In 1979 zal naar ver wachting de zeven miljoen worden gehaald. De stijging van de omzet zelf is overigens weer het gevolg van de snelle groei van de groothandelsac tiviteiten, waarmee ruim vijf jaar gelden op kleine schaal werd gestart in het oude vei linggebouw in Boskoop. Daar ontbrak echter elke moge lijkheid tot uitbreiding. Het huidige complex aan de Mid delburgse weg omvat nu zo'n vijf hectare grond, waarvan een vijfde deel bebouwd zal worden. Met de uitbreiding is in 1978 al gestart. Inmiddels is de bouw van een nieuw kantoor vol tooid, is de nieuwe computer gearriveerd en is een deel van de nieuwe wegen op het ter rein aangelegd. De bouw van twee nieuwe hallen naast de bestaande hal van 900 vier kante meter zal nog door de leden moeten worden goed gekeurd. Nu de subsidie is verkregen zal dat vermoede lijk geen problemen opleve- Van de ongeveer 900 Boskoop- se boomkwekers zijn er zo'n 150 lid van de veiling/groot handelscentrum. Van de niet- leden zijn er een vijftigtal kwekers die wel aanvoerder zijn bij het groothandelscen trum, dat te vergelijking is met een gigantisch tuincen trum. De resterende 700 kwe kers verhandelen hun kweekgoed via de expor teurs, van wie er zo'n honderd in Boskoop zijn gevestigd. Veilen Door de groei van de groothan delsactiviteiten neemt het belang van de veiling relatief steeds meer af. Dat veilen in Boskoop geschiedt alleen in* december (kerstgroen). De verdere sierteeltprodukten worden niet geveild maar verhandeld tegen (betrekke lijk) vaste prijzen. Een struik die niet wordt verkocht kan rustig blijven staan. Een bloem moet voor elke prijs weg, omdat er na een paar da gen niets meer van over is. Woningen Een tweede belangrijke zaak voor de bejaarde Rijnsburgers is dat Avondzon binnen een half jaar Vier man erbij in Katwijk KATWIJK - Burgemeester Bos heeft gisteren brigadier H. Roe- levink (43) als plaatsvervangend korpschef van politie geïnstal leerd. Roelevink, geboren in het Friese plaatsje Akkrum, was, vóór hij de overstap naar Katwijk maakte, ruim twintig jaar werk zaam bij de gemeentepolitie in Rijswyk. Op deze bijeenkomst werden te vens de agenten v.d. Broeke, Hensen en Van Noort geïnstal leerd. Met de komst van deze vier nieuwe poltiemensen is het korps van Katwijk op een sterkte van 67 agenten gekomen. Burgemeester Bos noemde dit voor zijn gemeente een "ongekende weelde". Bos merkte verder op dat het korps van de badplaats zo langzamerhand het jongste in Nederland wordt. "Dit heeft zijn voor- en nadelen. Maar de sfeer is prima", aldus de burgemeester. Op zondag voor kerstmis liet mijn man onze kat uit in onze eigen achtertuin. Nauwelijks weer bin nen gekomen hoorde hij de kat vreselijk schreeuwen. Buiten ge komen zag hij het dier onder de tuinbank alsmaar om zijn as draaien. Het beest, anders ge makkelijk op te nemen, was niet tot bedaren te brengen. Eindelijk lukte het de kat te onderzoeken. Hij bleek aangeschoten te zijn in het linkeroog. De dierenarts in Woubrugge kon slechts constateren dat onze kat het linkeroog zal moeten missen. Uitgebreide behandeling kon slechts plaatsvinden na de kerst dagen. Dat betekende dat de kat vier dagen met een kogel bleef rondlopen. Onze naaste buren hadden het schot gehoord. We weten bijna zeker wie de dader is. De politie kon op zondag en eer ste kerstdag bij ons komen voor een nader onderzoek. Enige weken geleden constateerde mijn man bij dezelfde kat een groot gezwel. Uiteindelijk kwam uit de wond een fietskogeltje, wellicht door dezelfde dader op onze kat afgevuurd. Ik vraag me af in wat voor land we leven. Als mensen zo te keer gaan tegen onschuldige dieren, wat voor mentaliteit is er dan tegen over de medemensen te verwach ten van zulke "onmensen". Om maar niet te spreken van mede dierlijkheid. Trouwens, dieren behandelen elkaar zo niet. Dat is voorbehouden aan mensen, in wie het maar moeilijk is om "welbehagen te vinden". We zijn benieuwd of de dader z'n gerechte straf zal krijgen. J. Fransen-Van Vliet Europaplantsoen 32 Hoogmade ALPHEN AAN DEN RIJN - In Al phen aan den Rijn kunnen deze week twee concerten worden be zocht. Vanavond geeft het Am sterdams Nonet in de Ouds hoornse kerk een Nieuwjaars concert. Zaterdagmiddag is er in de Bron een Nieuwjaarsconcert van het Gewestelijk Orkest/Ne derlands Impresariaaat. Nonet Het Amsterdams Nonet bestaat uit leden van het Concertgebouw Orkest en het Amsterdams Phil- harmonisch Orkest en werd in 1970 opgericht. Het ensemble is als volgt samengesteld: twee violen, alt-viool, cello, contrabas, klarinet, hoorn, fagot en piano. Het Nonet (negental) stelt zich ten doel om zowel met grote be zetting als met kleinere combina ties te spelen, zodat een uitge breid kamermuziek-repertoire ten gehore kan worden gebracht. In Alphen zullen worden uitge voerd een septet van Igor Stra- winsky, een kwintet in c. kl. t. van Alexander Borodin en het septet in Es gr.t. opus 20 van Ludwig van Beethoven. Het concert in de Oudshoornse kerk begint om 20.15 uur. Bron Het Gewestelijk Orkest zet bij de Nieuwjaarsconcerten-serie de samenwerking met het Neder lands Impresariaat voort. De be- doelging van die samenwerking is jong, minder bekend Neder lands talent bekendheid geven bij een breed publiek via hun op treden in een concertserie. In het Nieuwjaarsconcert zal onder meer de schijnwerper worden ge richt op de violist Joan Berkhe- mer. Hij zal solist zijn in het vioolconcert E-moll, opus 64 van F. Mendelssohn-Bartholdy. Een andere jonge solist is Thom de Ligt in het zelden gehoorde ba- rok-concert voor contrabas en orkest van Giuseppe Capuzzi. Op het programma staat ook het bekende werk van Serge Pro- kofjew "Peter fen de wolf'. Het verhaal zal niet, zoals gebruike lijk, worden verteld, maar in beeld worden gebracht door de poppenspeler Jos Spanbroek. Op het programma staan voorts nog de ouverture van Mozarts opera "La Clemenza di Tito" en de sui tes 1 en 2 van Strawinksy. Het "gezinsconcert" (gezinnen be talen een tientje entree) begint om 14 uur in de Bron. KATWIJK - Ook oude ren kunnen voortaan lessen krijgen aan de gemeentelijke muziek school in Katwijk. Tot voor kort konden er al leen lagere scholieren bij de school terecht. Vooralsnog zullen er 50 oudere leerlingen bij de muziek school terecht kunnen. Deze 50 zullen geleidelijk worden toegelaten. Dat gaat directeur P. Bontje regelen met sche ma's van beschikbare ruim ten en docenten in de hand. Thans wordt het gebouw van de muziekschool aan de Zee weg 123 verbouwd. Die ver bouwing is van de zomer ge reed en tot die tijd heeft de school een tijdelijk onderko men in een oud schoolge bouw aan de Remisestraat. Burgemeester en wethouders willen om verschillende re denen oudere leerlingen toe laten. Op de eerste plaats zijn daarover veel komen en betekent ingaan op die verzoeken een uitbreiding van de plaatselijke culturele mogelijkheden. Ten tweede kan het gebouw zo beter wor den benut. Op de derde plaats wordt het voor de leraren aan de school aantrekkelijker als er meer uren kunnen worden lesgegeven. De lesgelden voor oudere leer lingen zullen hoger uitvallen dan voor die nu de school al bezoeken. B gn W hebben "aanvaardbare tarieven" vastgesteld, die echter niet kostendekkend zullen uit vallen. Om dit verschil op te vangen, is f 30.000 in de ge meente-begroting opgeno men, zodat voor de nieuwe groep van uiteindelijk vijftig leerlingen ook werkelijk de mogelijkheid tot het volgen van muzieklessen aanwezig Eén uur instrumentale les per week in groepen van zes of meer personen kost per schooljaar: tot en met 20 jaar f 195, voor 21-jarigen f215, voor 22-jarigen f225 en voor 23 jaar en ouder f240. In groepen van vier personen betalen deze leeftijdscategorieën respec- tieelijk: f291, f310, f335 en f 360 voor eén uur per week. Veertig minuten per week in groepjes van twee kost per seizoen achtereenvolgens: 350,390,430 en 475 gulden. By individuele lessen van een half uur per week betalen de vier leeftijdsgroepen: 420, 520, 620 en 720 gulden. En voor lessen harmonie en fan fare in groepen, één uur per week respectievelijk: f291, f 310, f335 en 360 gulden. KATWIJK - De enquête die de ge meente heeft gehouden in de Katwijkse wijk Hoornes is geen bar succes geworden. Slechts 30 van de 2500 verstuurde vragen lijsten zijn ingevuld terugge komen. Aan de hand van deze formulieren konden de bewoners hun wensen kenbaar maken omtrent de her ziening van het „bestemmings- plan-Hoornes". Ook gisteren tij dens de in het wijkgebouw Tri- podia gehouden hoorzitting over het bestemmingsplan bleek de belangstelling gering. Wethouder Bergman, die de zitting leidde noemde het "bedroevend", al schreef hij de geringe opkomst voor een deel toe aan de slech*e weersomstandigheden. Uit de reacties die wel op tafel kwamen bleek vooral de wens tot invoering van een snelheidsbe perking op de Biltlaan. De bewo ners van de wijk Hoornes vrezen dat de Biltlaan als snelweg zal worden gebruikt, nu deze de be langrijkste weg tussen Katwijk en Noordwijk zal worden. Zij stellen dat nu reeds veel automo bilisten veel te hard over de Bilt laan rijden. Voorts suggereerden zij paaltjes te plaatsen voor de portieken van de woningen aan de ventweg van de Hoorneslaan, opdat het niet lan ger mogelijk is auto's te parkeren op de stoepen. Ook werd een aantal voorzieningen voor de jeugd verlangd, zoals de aanleg van een speeltuin, een skate-baan en een aantal trap veldjes. Met name de speelgele- genheid tussen Parsstraat en Conradstraat zou onder de maat zijn. Uit de reacties van de bewoners bleek voorts dat de verkeerssi tuatie r rd het kruis»- -t Hoor neslaan, Biltlaan, Juuanaiaan te wensen over liet. Het terrein naast de Pniëlkerk waarop de bewoners graag een wijkgebouw zouden zien ver schijnen valt, aldus wethouder Bergman onder het bestem mingsplan-Rijnsoever, en zal worden bestemd voor centrum voorzieningen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 14