Kandidaat-premier Iran: gaat weg" sjah "De Top Guadeloupe mogelijk niet zo vriendelijk als Carter hoopt Eerste groep Nederlanders terug uit Iran NA VO -generaal neemt ontslag Militaire gouverneur Madrid vermoord VS steunen formatie burgerregering Hervatting vredes overleg op handen HUIZEN OP PARKEERGARAGE DONDERDAG 4 JANUARI 1979 PAGINA 13 WASHINGTON (ANP) - De leiders van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en West-Duitsland komen vandaag op het Westindische eiland Guadeloupe aan voor een bespreking van hun samenwerking in internatio nale kwesties. Hoewel de conferentie was aangekon digd als een informele, niet van te vo ren omlijnde, vriendschappelijke sa menkomst zijn de politieke span ningsvelden inmiddels al zichtbaar geworden. Het lijkt erop dat de Euro pese partners op Guadeloupe presi dent Carter wel eens even aan de tand willen voelen over bepaalde onderde len van zijn buitenlandse beleid. Verwacht wordt dat ondermeer gespro ken zal worden over de crisis in Iran, een mogelijk tekort aan olie, het Israë- lisch-Egyptische vredesoverleg, de SALT-besprekingen met de Sowjet- Unie en de strijd tegen de inflatie. Een belangrijk punt zal zijn wat er gaat gebeuren als de sjah van Iran valt. Pun ten van zorg zijn in dat verband de olieleveranties aan het Westen en de mogelijkheid dat de opstand tegen de sjah overslaat naar andere gebieden aan de Perzische Golf. President Giscard d'Estaing, premier James Callaghan, bondskanselier Helmut Schmidt zullen ongetwijfeld ook van president Carter willen ver nemen hoe hij de verhouding met Moskou ziet na het aanknopen van di plomatieke betrekkingen met Peking. Frankrijk wil weten hoever het Westen mag gaan bij het helpen van China zijn militair apparaat te moderniseren. Pe king heeft Frankrijk al gevraagd om hypermoderne oorlogsvliegtuigen. Giscard wil ook de politiek van het westen inzake Vietnam en Cambodja coördineren en hij vindt voorts dat de Palestij nen een grotere rol moeten spelen in de Egyptisch-Israëlische vredesakkoorden. Frankrijk wil tevens dat Carter meer steun laat blijken voor de pro-Franse regimes in Tsjaad, Zaïre, Gabon en andere delen van Afrika, die met opstandelingen te maken hebben. Bondskanselier Schmidt is bezorgd om de modernisering van de kernstrijd macht van de NAVO tegenover de krachtige ss-20 raketten voor middel lange afstand van de Sowjet-Unie. Schmidt is van mening dat de NAVO zich dient uit te rusten met wapens die van elk punt in Europa uit de Sowjet- Unie kunnen bereiken. Hij zal, naar verwacht wordt, ook nog wel het een en ander aan te merken hebben op de economische politiek van Carter. De bondskanselier is weliswaar blij met de stappen van de Amerikaanse presi dent om de dollar te steunen, maar hij vindt dat dit al maanden eerder had moeten gebeuren." De Britse premier Callaghan wil dat de stem van Europa in Washington krach tiger wordt gehoord als daar het beleid wordt uitgestippeld tegenover problemen als Iran, de dreiging van een nieuwe oliecrisis, de wapenbeper king. het Midden-Oosten en de Sowje- trussische expansie in Afrika. Hoewel Callaghan de totstandkoming van een tweede SALT-akkoord in de nabije toekomst toejuicht is hij niette min bezorgd dat dit akkoord weliswaar het aantal raketten van de Sowjet-Unie die op de Verenigde Staten zijn gericht beperkt, maar dat niets wordt geregeld over het groeiende aantal op West-Eu ropa gerichte Russische raketten. Hoewel de jongste olieprijsverhoging, energiekwesties en de vertraging bij het opstellen van een nieuw Europees monetair stelsel onder de meest urgen te economische problemen ressorteren die op Guadeloupe aan de orde zullen komen zal, naar verwacht wordt, toch het belangrijkste accent op internatio nale politieke zaken liggen. Daarbij worden waarschijnlijk de onrust in Turkije en de ontwikkelingen in Rho- desië niet vergeten. Het idee van een informele conferentie van de vier leiders, ongehinderd door de noodzaak een agenda te volgen of een akkoord te produceren, werd ge boren op de economische conferentie van zeven landen, die in juli in Bonn plaatsvond. De Fransen doen erg vaag over de herkomst van het voorstel, maar het is wel duidelijk dat het af komstig was van president Giscard d'Estaing. In Parijs wist men nadrukkelijk op het zuiver informele karakter van de bij eenkomst op Guadeloupe. Vooral de Fransen willen vermijden dat de niet uitgenodigde landen de indruk krijgen dat het om een soort "super-directo raat" van de niet-communistische we reld gaat. De conferentie duurt van vanavond tot zaterdagmiddag. Om de nadruk op het informele te leggen is de. vier deelne mers gevraagd zich door niet meer dan één adviseur te laten vergezellen. Al leen president Carter brengt behalve zijn raadgever voor nationale veilig heid, Zbigniev Brzezinski, nog een aantal andere steunpilaren mee. Hoewel de pers is gewaarschuwd dat zij geen persconferenties, officiële verkla ringen of een slotcommuniqué, hoeft te verwachten nemen de journalisten geen risico. Alleen al in het kielzog van Carter komen zo'n honderd vertegen woordigers van de Amerikaanse me dia, verslaggevers, fotografen en radio- en televisietechnici, naar het zonnige vakantie-eiland, dat in deze tijd tjokvol toeristen zit. TEÖERAN-WASHINGTON (GPD) - De kandidaat-pre- mier van Iran, Sjapoer Baktiar, voorziet dat de sjah binnenkort het land zal verlaten. Hij hoopt dat de be langrijkste tegenstander van de sjah, ajatollah Khoe- meini, in Iran wil terugkeren. Het Iraanse parlement heeft giste ren de vorming van een burger regering door Baktiar goedge keurd. Inmiddels lijken ook de Verenigde Staten, die tot dusver alle kaarten hadden gezet op het aanblijven van de sjah, diens ver trek als onvermijdelijk te zien en de formatiepoging van Baktiar te steunen. In een persverklaring zei Baktiar - de voormalige tweede man van de in het Nationaal Front gebun delde oppositiepartijen - dat de sjah „de wens te kennen heeft ge geven te rusten en weg te gaan voor een vakantie. Dat is hij vast van plan te doen". Ook zei de kandidaat-premier dat de mo narch heeft ingestemd met de vorming van een regentschaps- raad, die zijn functies tijdelijk zou moeten waarnemen. Baktiar weigerde bij herhaling in te gaan op de toekomstige rol van de sjah. Op vragen of het land het zou over leven als de sjah aanbleef, zei Baktiar alleen dat deze kwestie uiterst delicaat is en dat hij hoop te de "wettigheid van de koning" te kunnen herstellen. Daarmee verwijst hij wellicht naar een be perking van het gezag van de sjah binnen grondwettelijke grenzen. Over een eventuele terugkeer naar Iran van de religieuze leider Khoemeini, die nu in Frankrijk in ballingschap leeft, zei Baktiar „Ik hoop dat hij ons de eer zal aandoen, zodra hij kan en zodra hij wil, terug te keren. Khoemeini heeft echter gezworen pas naar Iran terug te keren als de sjah is afgetreden. Geen controle De toekomstige eerste minister hoopt "binnen drie dagen" de samenstelling van zijn minis tersploeg bekend te maken. Op zijn lijstje staan mannen die ge- Churchill wilde atoom oorlog tegen Sowjet-Unie LONDEN (AP) - Sir Winston Churchill heeft na de Twee de Wereldoorlog bij de rege ringen van zijn land en van Amerika erop aangedrongen een atoomoorlog tegen de Sowjet-Unie te beginnen. Dit blijkt uit gisteren officieel gepubliceerde documenten. Op dat moment, in het voor jaar van 1948, beschikte de Sowjet-Unie nog niet over atoomwapens. Churchill had dit voorstel ge daan om de Sowjet-Unie duidelijk te maken dat zij zich uit Oost-Berlijn en Oost- Duitsland moest terugtrek ken, wilde zij niet de kans lopen dat haar steden "met de grond gelijk werden ge maakt". Churchill vond indertijd ech ter weinig gehoor voor zijn "plannen". durende het bewind van de sjah geen regeringsfuncties hebben bekleed. In elk geval zal Baktiar's regering zich niet willen onder werpen aan controle door de strijdkrachten. Gevraagd of hij niet bang is voor een militaire staatsgreep, zei hij: „Dat is meer iets voor Zuid-Amerika. Ik hoop dat ik het kan vermijden en ik geloof ook niet dat zoiets zal ge beuren". Baktiar wil de taak van de gevrees de geheime politie, de SAVAK, beperken tot die van veilig heidsinstituut. „Geen land ter wereld kan het zonder politie stellen, maar wij kunnen zonder martelingen", zei hij, doelend op recente beschuldigingen - onder meer van Amnesty International - van martelingen in de gevange nissen van de SAVAK. Baktiar's toekomstige regering zal geen olie meer leveren aan Israél en Zuid-Afrika, die beide voor het overgrote deel van hun ener giebehoefte afhankelijk zijn van Iraanse olie. Zuid-Afrika heeft dientengevolge al een volledig plan voor benzine-distributie klaar liggen. In Washington heeft de Amerikaanse minister van energiezaken James Schlesinger gisteren verklaard dat Israël in een dergelijk geval op Ameri kaanse olie kan rekenen. Koeler Steunde de regering van de Ameri kaanse president Jimmy Carter de sjah tot voor kort onvoor waardelijk, de laatste dagen is er tussen de regels van de officiële verklaringen een aanzienlijke koelere houding te lezen. Hod- ding Carter, de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, ver klaarde dinsdag: „Wij blijven de sjah steunen. Waar het ons om gaat, zijn de stabiliteit en de on afhankelijkheid van Iran. Wij nemen er nota van dat wordt ge probeerd binnen het raam van de Iraanse grondwet, die van de monarchie uitgaat, een oplossing te bereiken die de stabiliteit her stelt", aldus Carter. Een zegsman van het Witte Huis voegde daar nog aan toe dat „de sjah altijd welkom is in de Ver enigde Staten als hij zich daar voor een vakantie of om andere redenen zou willen vestigen". Het toonaangevende dagblad The Washington Post schreef gis teren dat de meeste Amerikaanse deskundigen, onder wie diplo maten in Teheran, van mening zijn dat het vertrek van de sjah niet alleen maar wenselijk, maar zelfs onvermijdelijk is. SCHIPHOL (GPD) - ,Het was ronduit verschrikkelijk, de toestan den op het vliegveld van Teheran. Mensen die zich voor bussen gooiden. Allemaal buitenlanders die uit Iran weg willen. Wij gaan in elk geval nooit meer terug". Dat was gisteravond de reactie van Trudy Butter uit Goes, nadat zij samen met haar man Jaap (27) en twee witte poezen op Schiphol was aangekomen na een dramati sche vlucht uit Teheran. Na een reis die in totaal 24 uur had geduurd, kwam het echtpaar Butter met een vijftigtal andere Nederlanders per KLM-vliegtuig uit Iran aan. Jaap Butter was door Fokker uitgezonden als technicus, betrokken bij het onderhoud van de F28's van de Iraanse luchtvaartmaat schappij. „Al sinds half november waren er in heel Iran tekorten aan alle eerste levensbehoeften. Wij hebben zelf ook een paar dagen geen brood en geen vlees gehad", vertelde Butter. „De laatste dagen was er ook geen geld meer, wat de onrust nog versterkte". Trudy Butter vertelde dat zij al twee maanden nauwelijks meer buiten was geweest, omdat het op straat te gevaarlijk was. Een andere gerepatrieerde Nederlandse, Marjan Boers, heeft haar echtgenoot, werkzaam bij de ABN (Algemene Bank Nederland), in Teheran achtergelaten. „Er is ontzettend veel afgebrand in de stad", vertelde zij. Zij hoopt in elk geval nog terug te gaan naar haar echtgenoot. Jaap Butter, die tijdens de vier maanden die hij in Teheran door bracht veel heeft gepraat met Iranezen, gelooft niet dat de oplos sing van de problemen in het land dichtbij is. „Als de Sjah ver dwenen is, zullen de andere tegenstellingen naar boven komen, dan krijg je de strijd om de macht tussen de rechtse mohameda- nen en de communisten. Ik geloof ook helemaal niet dat het volk zo achter de religieuze leider Khoemeini staat. Volgens mij pakt men Khoemeini beet als een soort houvast, niet vanwege de ideeën van de man. Men is in Iran helemaal niet zo religieus als in landen als Libië en Saoedie-Arabië". Een andere Fokker-employee, Henk Wolsink, vertelde dat de blan ken in Teheran het moeilijk hebben, omdat de volkswoede zich vooral richt tegen Amerikanen. „Aan mijn neus kunnen ze niet zien dat ik geen Amerikaan ben", aldus de heer Wolsink. De komende dagen worden nog enkele tientallen geëevacueerde Nederlanders op Schiphol verwacht. (Van onze correspondent) MADRID - Voor de tweede maal dit jaar heeft de terreurbeweging ETA-Militar het Spaanse leger geprovoceerd. De militaire gou verneur van Madrid, divisie-ge neraal Constantin Ortin Gil, werd gisteren voor zijn woning in het centrum van de Spaanse hoofd stad door twee man neergescho ten, toen hij uit de dienstauto stapte om thuis te gaan lunchen. Onmiddellijk na de aanslag werd de militaire gouverneur door zijn chauffeur, die geen verwondin gen opliep, en enige omstanders naar een ziekenhuis vervoerd, waar de 63-jarige generaal aan zijn verwondingen is bezwe ken. De moord op de generaal, de zesde militair d»e sinds november 1977 door terreuraanslagen om het le ven is gekomen, heeft Spanje diep geschokt. Alle politieke par tijen, vakbonden en andere orga n's' ties hebbe- de aanslag in harde termen veroordeelden oe- schouwen deze moord als een nieuwe poging om de democratie in Spanje omver te werpen. De plaatsvervangend gouverneur van Madrid heeft laten weten dat morgen tijdens de rouwdienst alleen militairen en familie van de overledene worden toegelaten en dat alle overige burgers, zoals politici en journalisten, zullen worden geweerd. KARLSRUHE - Een nieuwtje in de huizenbouw: op het dak van deze parkeergarage in het Westduitse Karlsru he werd een rij huizen gebouwd. Om de huizen zullen ook tuinen worden aangelegd. Het bouwproject is een onderdeel van een reorganisatie van oude stadsgedeelten. CASTEAU (Reuter) - De Ameri kaanse generaal Alexander Haig, de opperbevelhebber van de NAVO in Europa, heeft gisteren aangekondigd dat hij op 30 juni zijn ontslag neemt. Generaal Haig heeft vanaf eind 1974 het bevel gevoerd over de troepen van de NAVO van Noorwegen tot Turkije. Er gaan geruchten dat Haig een mogelijke kandidaat voor de re publikeinen is bij de komende presidentsverkiezingen in de VS. Op een persconferentie vertelde de generaal echter dat hij geen plannen had de politiek in te gaan. De generaal uitte zijn bezorgdheid over de toenemende militaire kracht van de Sowjet-Unie op zowel conventioneel als nucleair gebied en de verhoging van de Sowjetrussische invloed in de Derde Wereld. Door het toenemen van die invloed zou de Sowjet-Unie, in staat zijn de toevoer van olie en grondstof fen naar het Westen en met name Europa af te snijden", aldus Haig. Hij betreurde het dat de NAVO nog geen antwoord gevonden had op de versterking van de Sowjetrussische kernwapens. Missionaris in Rhodesië vermoord SALISBURY (Reuter) - Het Rho- desische opperbevel heeft giste ren bekendgemaakt dat de mis sionaris Martin Holenstein, af komstig uit Zwitserland, door guerrillastrijders is vermoord. Een kerkelijke woordvoerder zei dat het met kogels doorzeefde lijk van de 44-jarige missionaris ge vonden is bij de plaats waar hij op nieuwjaarsdag was ontvoerd. Holenstein bezocht toen zijn pa rochianen in de buurt van Gwelo. De opperbevelhebber van de NA VO toonde zich voorts bezorgd over de situatie in Turkije. De NAVO-partners, zo meende hij, moeten zo snel mogelijk een ma nier vinden Turkije te helpen bij het overwinnen van de economi sche moeilijkheden. Hij sprak de hoop uit dat de rege ringsleiders in Guadeloupe veel aandacht aan de problemen in Turkije zouden besteden. Generaal Haig WASHINGTON - CAIRO (UPI Reuter) - De Egyptisch-Israëli sche vredesonderhandelingen die sinds november zijn opge schort, zullen volgens een hoge Israëlische diplomaat in het mid den van deze maand in Washing ton worden hervat. Bijzonderhe den waaronder de precieze da tum van samenkomst, zouden echter nog moeten worden uit gewerkt. De diplomaat die niet met name genoemd wilde worden, zei in Washington dat Israël er mee heeft ingestemd, zijn onderhan- delingsdelegatie onder leiding van minister van buitenlandse zaken Mosje Dayan weer naar de Amerikaanse hoofdstad te zen den, op een door de minister Cy rus Vance vast te stellen datum. De Amerikaanse bewindsman zou al zijn agenda voor het mid den van deze maand hebben vrij gemaakt om opnieuw als bemid delaar te kunnen optreden. Intussen maakte premier Moesta- pha Chalil in Cairo bekend dat Egypte bereid is het streven naar de ondertekening van een vre desverdrag met Israël te hervat ten. Na afloop van een kabinets raad van zes uur herhaalde Chalil overigens, dat een dergelijk ver drag gericht moet zijn op vrede in het gehele Midden-Oosten en niet alleen op een tweezijdige over eenkomst met Israël. Volgens de premier moet aan het verdrag een tijdschema voor de totstandko ming van Palestijns zelfbestuur in het bezette West-Jordanië en de strook van Gaza worden ver bonden door middel van een uit wisseling van brieven. Voorts zou het verdrag moeten voorzien in normale betrekkingen tussen Egypte en Israël "op voet van ge lijkheid, zonder dat een der par tijen een bevoorrechte positie verkrijgt". Waarnemers in Cairo zijn van oor deel dat de Egyptische regering haar houding ten aanzien van de relatie tussen een vredesverdrag met Israël en de toekomst van West-Jordanië en Gaza wat heeft versoepeld. Op 7 november stel de zij nog in een communique, dat "de band tussen de regeling aan het Egyptische front en de regeling van het Palestijnse vraagstuk in al zijn aspecten uit- drukkelijk vereist is". In de ver klaring van gisteren wordt ge zegd, dat er een relatie "zou moe ten worden gevestigd tussen de ondertekening van de speciale overeenkomst (inzake de verkie zingen in West-Jordanië en de strook van Gaza-en de vestiging van een Palestijnse autonomie) en de ondertekening van het vre desverdrag".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13