h Gewone mandarijn is nog geen Clementi WEEKAANBIECXNGEN Leiden wil nog in '80 bouwen in Leeuwenhoek SURPRISES IN ZAAL VOETBALSTRIJD 't Is een Clementine als er Maroc op staat. Kerk kan strijd tegen racisme niet alleen aan VROOM^DREESMANN Scorebord DONDERDAG 4 JANUARI 1979 VARIA PAGINA 11 Vereldraad op Jamaica KINGSTON (JAMAICA) - "Apartheid is een belediging van de ergste soort van het christelijke geweten". Dat staat in een document dat het Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken gisteren kreeg voorgelegd. Dit comité, een van de hoogste in stanties van de Wereldraad, is elf dagen op het eiland Jamaica bij een. Het document dient als ach tergrondinformatie voor de ko mende discussies. Het veroor deelt de apartheid temeer omdat de blanke minderheidsregimes in Zuidelijk Afrika zich erop be roepen de christelijke bescha ving te verdedigen, en daarbij de steun ontvangen van kerken. Nodig is: zelfonderzoek en een eer lijk belijden van eigen zonden. "Uit dit zelfonderzoek zal op pijnlijke wijze blijken dat wij on derdeel zijn van systemen die armen en verdrukten uitbuiten. Racisme is een collectieve zonde waar ieder deel aan heeft". Het document ziet het anti-racisme- programma van de Wereldraad als een middel om uiting te geven aan berouw daarover. "De ge loofwaardigheid van de kerken staat hier op het spel". Probleem De strijd kan echter niet alleen door de kerken worden gevoerd. So ciale en politieke bewegingen die hetzelfde doel nastreven, moe ten, aldus dit rapport, worden ge steund, al zullen hun doelstellin gen slechts ten dele samenvallen met die van de kerken. De kwes tie van geweld en geweldloosheid is een probleem, erkent het do cument. Maar een veel groter probleem is dat de meerderheid van de mensen die Christus als Heer belijden niets doen tegen de zonde van het racisme. Aan het Centraal Comité wordt ge vraagd, hoe de solidariteit met bevrijdingsbewegingen tot uit drukking kan worden gebracht zonder dat de Wereldraad zich met hun politiek vereenzelvigt. Tijdens een discussie over het anti- racismefonds bracht een woord voerder van de Westduitse dele gatie te berde, dat er onderscheid moet worden gemaakt tussen so lidariteitsbetuigingen met on derdrukten en vereenzelviging met bepaalde politieke bewegin gen. Bovendien moet in omstre den kwesties, zoals de gift aan het Patriottisch Front in' Rhodesië, een andere gewetensbeslissing worden gerespecteerd. De West duitse delegatie was er weinig over te spreken, dat er naar de kritische tegenargumenten van haar kerk nauwelijks is geluis terd. Overigens verklaarde zij wel hoop te hebben op een beter ver loop van eventuele conflicten in de toekomst, gezien het "proces van overleg" waarvoor secretaris generaal Potter had gepleit. Bezuiniging De Wereldraad van Kerken zal de komende twee jaren fikse bezui nigingen moeten doorvoeren om de tekorten weg te werken. Dit jaar al moet het budget met 3 miljoen Zwitserse franc omlaag, van 29,5 naar 26,5 miljoen. In 1980 zal dat ook invloed hebben op de grootte van de staf. Oorzaak van de financiële toestand is de monetaire crisis. De Wereld raad doet zijn meeste uitgaven in Zwitserse francs, terwijl de in komsten doorgaans in Ameri kaanse dollars binnenkomen. De laatste jaren waren steeds meer dollars nodig om een gelijk blij vende hoeveelheid francs te ko pen. Het afgelopen jaar heeft de staf al flink bezuinigd, maar daar staat tegenover dat tussen de 1 en 2 miljoen Zwitserse francs verlies werd geleden door de fluctue rende dollar. De belangrijkste conclusie van een commissie van onderzoek is dat er de eerstkomende jaren geen nieuwe initiatieven kunnen wor den ontplooid. Alle afdelingen en programma's moeten hun werk tot een zekere afronding brengen zodat het Centraal Comité in 1981 de balans kan opmaken met het oog op de achtste assemblee van de Wereldraad in Canada (1983). Vertroebeling De onderzoekscommissie heeft ook meer aandacht gevraagd voor de verhouding met de lid kerken, wier betrokkenheid door de groei van het aantal aangeslo ten kerken (nu 195) en het uitdij ende werk van de Wereldraad is verminderd. Ook om die reden al is een zekere consolidatie van de bestaande wekzaamheden ge wenst. De meeste sprekers verwelkomden zo'n "pas op de plaats" om te voorkomen dat het beeld van de Wereldraad op het "grondvlak" nog meer vertroebelt. Wat er ook bezuinigd moet worden, de communicatie met de lid-ker ken en met de media (krant, radio en tv) mag er niet onder lijden. Dat zeiden ook dr. Albert van den Heuvel, secretaris-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk en ds. Marja van der Veen- Schenkeveld, gereformeerd pre dikant in Krimpen aan de IJssel. De laatste: "De Wereldraad heeft hoop gegeven aan vele kerkle den, vooral aan kerkleden die op het punt stonden met de kerk te breken. Dankzij de Wereldraad voelden zij weer lucht en ruimte. Het is uiterst belangrijk dat hij doorgaat met een teken van hoop te zijn". Een deel van het poldergebied LEIDEN - De gemeente Leiden wil nog in 1980 een begin maken met woningbouw in de Leeuwenhoek. In dit gebied tussen Wasse- naarseweg en Ples- manlaan denkt de ge meente globaal een kleine 2500 woningen te kunnen bouwen. Dit blijkt uit het vandaag ge publiceerde "programma van eisen" voor de Leeuwenhoek. Dit programma geeft de uit gangspunten van de gemeen te aan voor bebouwing van dit gebied. Burgemeester en wethouders willen voor realisering van de woningbouw een snelle pro cedure volgen. Het pro gramma van eisen wil men nog deze maand onderwerp laten zijn van inspraak en al in februari laten vaststellen door de gemeenteraad. Daar na moet dan nog een nieuw bestemmingsplan voor het gebied ontwikkeld worden en kunnen de feitelijke bouw plannen gemaakt worden. De gemeente heeft haast met de woningbouwplannen van wege het dreigende gat in de woningbouwproduktie voor de komende jaren. Met de bouw in de Leeuwenhoek wil de gemeente de woningbouw op peil houden. Bouw daar moet aansluiten op de nieuw bouw in Morskwartier (Boekhorst en Koppelstein) en het Warmondse deel van de Merenwijk. Tijdige realisering van de wo ningbouw is echter sterk af hankelijk van de overeen stemming die de gemeente bereikt over de grondeigen dom in de Leeuwenhoek. Het rijk moet Leiden nog een groot stuk grond (zo'n 32 hec tare) terug verkopen. Deze grond was aanvankelijk door de gemeente verkocht voor universitair gebruik, voor namelijk voor de nieuwbouw van het Academische Zie kenhuis. Zoals vorige maand in deze krant gemeld ligt Leiden nog stevig in de clinch met de universiteit over de verdeling van de Leeuwenhoek. De universiteit wil een deel van het gebied benutten voor nieuwbouw (faculteit biolo gie). In het programma van eisen is de gemeente echter uitgegaan van een maximaal het Morskwartier. i de ruimte (zo'n 42 Flatbouw Bij de opzet van de woning bouw gaat de gemeente uit van een groot gedeelte gesta pelde bouw. Deze etagebouw is noodzakelijk om aan te slui ten bij de aanwezige hoge universitaire bebouwing (la boratoria béta-faculteit) en de grote vraag naar één- en tweegezinswooneenheden. Overigens wil de gemeente de flatbouw op de meeste plaat sen beperken tot maximaal 5 verdiepingen. De gemeente wil in de Leeu wenhoek dan ook in belang rijke mate huizen bouwen voor een- en tweepersoons huishoudens. In het pro gramma wordt uitgegaan van een kleine 45 procent wonin gen voor deze categorie. Zo'n 20 procent (ongeveer 500 wo ningen) is bedoeld voor stu denten en zo'n kleine 30 pro cent (bijna 700 woningen) voor andere één/tweeper soonshuishoudens. Bij de plannen wordt de ge meente beïnvloed door een aantal beperkende situaties, zoals de drukke Plesmanweg en de ligging van de universi teitslaboratoria. De geluid- hinder aan de Plesmanweg wil de gemeente opvangen door aan de wegzijde kanto ren en bedrijven te situeren. De milieubezwaren van de laboratoria (gebruik gevaar lijke stoffen e.d.) maken de bouw van woningen op korte afstand onmogelijk. Overigens maakt de gemeente enkele kanttekeningen bij bezwaren tegen bouw in de directe omgeving van de la boratoria. Volgens B en W be stond tegen de aanvankelijke plaats van het nieuwe AZL bij de laboratoria ook geen be zwaar en staan bij de labora toria in de binnenstad ook op korte afstand woningen. Naast de woningbouw wi de gemeente ongeveer 3 hectare van de Leeuwenhoek reser veren voor bedrijven, die pas sen aan de rand van een woonwijk en aan kantoren. In het programma van eisen wordt de strook langs de Plesmanweg daarvoor zeer geschikt genoemd. Dealercentrum Wat de bedrijven betreft denkt de gemeente met name aan de vestiging van een dealercen trum. Men doelt hier op een verzamelgebouw voor auto dealers en verwante bedrij ven in de autobranche. Vol gens de gemeente zouden hier vooral autobedrijven uit de binnenstad, die moeilijk bereikbaar zijn en slecht in een woonomgeving passen naar toe moeten. De gemeente wil van de Leeu wenhoek een kleine woon wijk maken. Zo wordt de ves tiging van een bescheiden winkelcentrum mogelijk geacht. Verder denkt de ge meente in samenhang met de noordelijk gelegen Vogelwijk tot de vestiging van een basis school te kunnen komen. Bij de ontwikkeling van de Leeuwenhoek streeft de ge meente ernaar om de aanwe zige landschappelijke ele menten zoveel mogelijk te handhaven. De oude water lopen in het poldergebied (de Poelwetering en Endegeest- wetering), het groengebied achter het Pesthuys en zo mogelijk ook de oude tram baan (van de vroegere gele tram naar Wassenaar/Den Haag) wil men behouden. Doelman Wim Visser probeert een inzet van Jan van Slooten (licht shirt te vangen, liet leder zal echter buiten bereik van Visser op de paal belan den. Cock Slingerland (midden) 1 is aesvannen toeschouwer. s reeds te laat. John Verschoor (rechts) LEIDEN - Er vielen gisteravond in de zaalvoetbal competitie diverse verrassende uitslagen te noteren. Zo versloeg koploper Sjardin in een met emoties geladen duel runner up Godyla VT (4-2). De Leidse ploeg zag die koppositie overigens verstevigd door de on verwachte 2-2 deling van Glas bergen bij rode lantaarndrager Van Gerven. Oegstgeest kwam na een reeks van nederlagen ein delijk tot een winstpartij. Swift was het (gewillige) slachtoffer 1-3. Sjardin-Godyla Vt 4-2 (0-2) Arbiter Rijsdam speelde in deze topper een bijzonder belangrijke rol. In de 22ste minuut keurde de leids man bij een 0-1 stand in het voor deel van de bezoekers een doel punt van Jos Faas goed, wat te recht woede bij de Leidse spelers ontlokte. Faas had een vrije trap ineens achter doelman Wim Vis ser gekogeld maar het speeltuig had duidelijk niet stilgelegen. De agressieve speelwijze die Sjardin nadien etaleerde werd door Rijs dam niet op zijn juiste merites beoordeeld, wat uiteindelijk in de tweede helft de ineenstorting van Godyla ten gevolge had. Aller eerst deelde de Leidse arbiter nog een cadeautje aan de Leidse ploeg uit, nu hij een onterechte strafschop uitdeelde, vervolgens kreeg Pim van der Meer een (te zware) 5 minuten straf toebe deeld, die Sjardin dank zij het "powerplay" twee treffers en de overwinning opleverde. Die winst werd na de eerste 25 mi nuten overigens niet verwacht. Cock Slingerland werd alras met twee minuten straftijd opgeza deld, waardoor Godyla de door Jos Faas gescoorde openingstref fer in de schoot geworpen kreeg. Ontketend zocht de thuisclub nadien de aanval. Doelman Wim van Harskamp wilde evenwel van geen wijken weten. Na de 0-2 gooide de Leidse ploeg een flink portie agressie m de strijd, dat de Lissese tegenstan der deed wankelen. Cees de Roo- de verzilverde het presentje van scheidsrechter Rijsdam, vervol gens lieten Cock van Weerlee en Ger Nachtegeller 3-2 aantekenen. Het betekende het einde van Go dyla want Sjardin liet zich niet meer verrassen en freewheelde met imponerend zaalvoetbal (na de 3-2 voorsprong weliswaar) naar het einde. Vlak voor het eindsignaal soleerde Cock van Weerlee zich knap door de Lisse se afweer en scoorde beheerst 4-2. Oegstgeest - Swift 3-1 (0-1) Een zeer matig zaalvoetbalduel waar aanvankelijk Swift de beste pa pieren in handen leek te hebben. Piet Gubler gaf de informatie vlak voor de doelwisseling een voorsprong. In de tweede helft toonde Oegstgeest echter meer strijdlust. De beloning bleef dan ook niet uit. Daan Vreeken liet met een loepzuiver schot de ge lijkmaker aantekenen waarna Peter Wieman met twee doelpun ten Oegstgeest naar een 1-3 over winning loodste. Swift kwam er toen niet meer aan te pas. Van Gerven - Glasbergen 2-2 (0-0) Vooral in de eerste helft demon streerde de thuisclub een dit sei zoen nog niet vertoonde aanvals drift. De goals werden echter pas in de tweede helft gescoord. Jack van Ruiten en Ben Kortekaas be zorgden de thuisclub een ver diende 2-0 voorsprong. De Rijns- burgse tegenstander toonde zich nog niet verslagen en kwam tot een slotoffensief. Het leverde de formatie via doelpunten van Wil Groenendijk en Piet Haasnoot een 2-2 gelijkspel op. ROB ONDERWATER Uitslagen: Cleijn Duin - Glasbergen 3-7 (inhaalduel); Sjardin - Godyla 4-2; Oegstgeest - Swift 3-1; Van Gerven - Glasbergen 2-2; 10 8 0 2 16 Sjardin Glasbergen Godyla Van der Plas Van Gerven 10 1 2 7 1-20 15 45-30 13 34-22 12 30-29 10 38-32 28-33 32-38 28-39 23-39 15-45 ADVERTENTIE Piet Haasnoot (G.d.B.) 22 Frans Sjardijn (EKL) 16 Hennie Zoet (Landwer) 13 Gé Perfors (Oegstgeest) 13 Australische tennistitel voor Vilas MELBOURNE (ANP) - De Argen tijn Guillermo Vilas heeft het he renenkelspel gewonnen van de open Australische tenniskam pioenschappen, die in Melbourne worden gehouden. Gisteren ver sloeg Vilas in de finale de Austra liër John Marks in vier sets: 6-4 6-4 3-6 6-3. Marks, 177ste op de wereldranglijst, was verrassend doorgedrongen tot de eindstrijd. De Australische Christine O'Neill greep de titel bij de dames. In de finale versloeg zij de Amerikaan se Betsy Nagelsen met 6-3 7-6. De 22-jarige O'Neill, die voor dit toernooi niet was geplaatst en op de wereldranglijst slechts de 110de plaats inneemt, verdiende meer dan in enig ander toernooi tevoren- *000 drllar (12 000 gul den). Betty Stöve werd verrassend uitge schakeld in de eerste ronde van het internationale damestoernooi in Washington (VSt). Zij werd verslagen door de 19-jarige Ame rikaanse Anne Smith met 6-7,7-5, 6-3. Stöve was als derde geplaatst in dit toernooi dat een pnjzenbe- dragvan 125.000 dollar (ongeveer 250.000 gulden) kent.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11