Sneeuw, wind en ijs leggen het verkeer lam Reeks branden richt voor zo'n 27 miljoen schade aan Dit jaar bij vuurwerk slachtoffers Vijf mensen dood door verstikking Tientallen meldingen over lichtverschijnsel Yan Agt naar Antillen DODENARUZIE IN NIEUWJAARSNACHT BINNENLAND DEN HAAG (GPD) - Een groot aantal branden heeft in het afgelopen weekeinde voor. naar eerste schattingen, 27 miljoen gulden schade aange richt. De grootste vuurzeeën woedden in een grootwinkel bedrijf in Ede (schade ruim tien miljoen), een industrie terrein in Hoofddorp (zeven a acht miljoen), een lompen- loods te Amsterdam (vier miljoen), een voormalige bio scoop te Amsterdam en een vleeswarenfabriek te Waspik (beide een paar miljoen). De opmerkelijkste branden wa ren die in het kantoor van de direkte belastingen in Hoorn, dat in de nieuwjaarsnacht tot de grond toe afbrandde, die van cabaretière Jasperina de Jongs tweede huis in Zut- phen, dat door verpleegde buren is aangestoken, en die in een tankstation in Den Haag. In dit laatste geval was de oorzaak dat een autorijder bedacht dat een vlammetje bij zijn benzinedop de beste methode was om de vastge vroren dop te ontdooien. Het onthutsende resultaat was dat zijn auto, die van een an der en vervolgens het hele tankstation afbrandden. Oorzaak van de brand in Hoorn was de politie nieuwjaars avond nog niet bekend. Bij de brand zijn niet alleen recente gegevens verloren gegaan, ook het archief ging in de vlammen op. Volgens een woordvoerder van het minis terie in Den Haag zijn de laat ste gegevens wel te achter halen via het centrale kaar- tenregister in Apeldoorn. In Hoorn werken een kleine 90 ambtenaren, voor wie nu naar vervangende werkruimte moet worden gezocht. Grote paniek was er zaterdag nacht toen op de Amsterdam se Nieuwendijk brand ont stond in de voormalige Royal- bioscoop, waarin nu een overdekte markthal geves tigd is. Dertig standhouders hebben hier hun stalletjes, de meesten van hen zijn echter niet verzekerd. De brand is vermoedelijk ach ter in de hal ontstaan en greep binnen de kortste keren zo fel om zich heen, dat de vierhoek Nieuwe Zijds Voorburgwal, Dirk van Hasseltsteeg, Nieu we Nieuwstraat en Nieuwen dijk in allerijl ontruimd moest worden. Omwonende gezin nen werden geëvacueerd, en hoewel de brandweer van vier kanten tegelijk met twee wa terkanonnen en 22 stralen het vuur onder controle trachtte te krijgen, werden er toch drie winkelbedrijven door de brand verwoest. Vier belen dende pandjes staan na de brand op instorten, en daar door zijn acht gezinnen dak loos geworden. De brand in het Edese groot- winkelcentrum begon door nog niet vastgestelde oorzaak zaterdagavond om zeven uur. Een uur later was de brand weer het vuur meester, maar inmiddels was het hele be drijf afgebrand, alsook over gelegen gebouwen van een drankenindustrie, een auto- showroom en een levensmid delenmagazijn. Het vuur werd geaccentueerd door een reeks ontploffingen van op geslagen vuurwerk. Naast die van Ede, werd het vuur ook bestreden door de brand weerkorpsen van Bennekom, Lunteren, Wageningen en Veenendaal. Zondag ontstond brand op het industrieterrein van Hoofd dorp bij Schiphol. Drie be drijfspanden en een woon huis gingen in de vlammen op, hoewel het vuur werd be streden door korpsen uit vijf gemeenten, van Amstelveen tot en met Haarlem. Twee brandweerlieden raakten lichtgewond. Aan de Borneokade in Amster dam zette de brandweer vijf waterkanonnen, een blusboot en tien motorspuiten in om een brand te bestrijden in een aantal opslagloodsen met lompen. Over een afstand van zestig meter werden vijf lood- De eigenaar van deze auto wilde de vastgevroren benzinedop ontdooien met zijn aansteker. Het gevolg was dat zijn auto, die van een ander en een benzinestation afbrandden. sen een prooi der vlammen. Van vergelijkbare omvang was een brand in de vleeswa renfabriek Van der Laan in het Brabantse Waspik, waar bij de snijzaal en de produk- tieruimte in as werden ge legd. Brandstichting is de oorzaak van de brand in het tweede huis van Jasperina de Jong, in Zutphen. Het brandde tot de grond toe af, maar de politie heeft wel twee mannen kun nen aanhouden op verden king de brand te hebben aan gestoken. Zij verbleven in een inrichting, naast Jasperina's huis, en hadden de brand ge sticht na inbraak. De omvang van de schade is niet bekend gemaakt. Van zondag op maandag brandde in het Zeeuwse 's- Heerenhoek de nieuwe bun galow af van de wielrenner Jan Raas. De brand is volgens de politie vermoedelijk ont staan in de videorecorder in de woonkamer. DEN HAAG (GPD) - Sneeuw, harde noordoosten wind en ijs hebben vanaf zaterdagmorgen het verkeer in Neder land op vele plaatsen totaal lamgelegd. DEN HAAG (GPD, ANP) - Ver keerd afgestoken vuurwerk heeft deze jaarwisseling minder slachtoffers gemaakt dan in vori ge jaren, zo is de voorlopige in druk in het Oogziekenhuis aan de Haagse Leyweg. Werden er in vo rige jaren in en vooral na oude jaarsavond tegen de dertig me rendeels jongeren binnenge bracht met oogverwondingen, dit keer waren het er zestien. Veer tien konden na behandeling te rug naar huis, twee zijn er opge- In het Utrechtse Ooglijderszieken- huis waren eveneens zestien pa tiënten binnengebracht, van wie er vier opgenomen zijn. Het kleinere aantal slachtoffers wordt in Den Haag toegeschre ven aan de uitvoerige waarschu wingen die de jaarwisseling vooraf gegaan zijn, alsook de strenge kou. "De ongelukken ge beuren het meest doordat de lont niet wilde branden en een her nieuwde poging wordt gedaan het vuurwerk alsnog tot ontplof fing te brengen", aldus een Haag se oogarts. Een 34-jarige Joegoslavische vrouw die in de oudejaarsnacht in de Jacob van Lennepstraat in Amsterdam naar het vuurwerk stond te kijken werd daar in de nek getroffen door een rondvlie gende kogel. De vrouw kon na behandeling in een ziekenhuis weer naar huis terugkeren. Het bleek een schampschot te zijn geweest. De politie vraagt zich af wie de ko gel afgevuurd heeft. Vorig jaar heeft zich rond de jaarwisseling een soortgelijk incident voorge daan. Toen werd in de Bijlmer een man neergeschoten die naar het vuurwerk stond te kijken. Auto- en waterwegen werden vol strekt onbegaanbaar en railver bindingen - zowel bij NS als bij de trambedrijven - raakten bui ten dienst. Het plotseling opge komen winterweer, dat overigens zeer weinig slachtoffers heeft veroorzaakt, drong op vanuit het noorden, maar had in korte tijd het hele land in zijn greep De Spoorwegen werden, in het bij zonder in de grote steden en te Roosendaal, op zondagmorgen met zoveel vastgevroren wissels en beijzelde stukken bovenlei ding geconfronteerd, dat het publiek het advies kreeg maar niet meer de trein te nemen. Het aanvankelijke voornemen de dienst op oudejaarsavond om acht uur te staken, moest op ver scheidene trajecten vele uren eerder in werking treden, omdat de lijnen onberijdbaar waren of het materieel onbruikbaar Ook veerdiensten in de Waddenzee en in het zuidwesten van het land werden gestaakt. Ijsgang maakte het de schepen onmogelijk uit te varen, deels doordat Rijkswater staat de bebakenmg had moeten verwijderen. Vele honderden kilometers rijweg waren geheel onberijdbaar ge worden. Met name gold dit de provinciale wegen. De autosnel wegen werden over het algemeen wel weer redelijk spoedig berijd baar, maar dan toch niet zonder dat het verkeer enorme vertra gingen opliep. In de grote steden werd stapvoets gereden, als de autobezitters er al in waren geslaagd hun voertuig aan de praat te krijgen. Grote problemen veroorzaakten sneeuw en ijs de trambedrijven in Amsterdam en Den Haag, en for se vertragingen waren er het ge volg van. In Den Haag werd nieuwjaarsnacht de hele nacht door mot acht pekelwagens gere den. De bussen hadden in de ste den van dezelfde gladheid te lij den als het overige wegverkeer, maar de vertragingen waren minder groot dan die van de streekvervoerders. De veerboot van Harwich naar Hoek van Holland kwam zon dagavond ongeveer drie uur te laat in Hoek van Holland aan als gevolg van de storm op de Noordzee. De laatste aansluiten de trein was toen al vertrokken en de passagiers hebben de nacht op het schip zelf doorgebracht. Ijsgang vormde een ernstige be lemmering van de scheepvaart op het IJsselmeer. De haven van Enkhuizen begon zaterdagavond al dicht te vriezen. Ook de vaar wegen elders in het land - ivjvie- ren en kanalen - hadden ernstige ijsgang. Ambulances in het Noorden wer den zaterdag voorzien van sneeuwkettingen. De voertuigen konden hierdoor vrijwel onge hinderd hun werk verricht ten. De plotseling opkomende koude veroorzaakte zondag een plotse linge sterke trek van vogels in zuidwestelijke richting. Met gro te snelheid vlogen zij voor de aanstormende kou uit. Voor de achterblijvers ontstonden voed seltekorten, doordat sneeuw het de dieren onmogelijk maakte zelf het nodige voedsel te vinden Defecte gasverwarming y waarschijnlijk oorzaak BENTELO (GPD) - Vijf gezinsle den van de familie Kleinsman uit het Overijsselse Bentelo zijn ou dejaarsdag vermoedelijk door verstikking om het leven geko men. Over de toedracht van het drama deelde de rijkspolitie al leen mee dat de gasverwarming daarbij een duidelijke rol lijkt te hebben gespeeld. De omgekomenen zijn grootmoe der mevr. Hollink (77), en de kin deren Sandra (13). René (14), Louis (19) en Hendnkus (21). Vier andere leden van het gezin, het echtpaar Kleinsman en een doch tervan 15 en een zoon van 22 jaar, moesten in zorgwekkende toe stand worden opgenomen in zie kenhuizen in Hengelo en En schede. De moeder is er het erg ste c KAATSHEUVEL - Dit plaatje viel op nieuwjaarsdag op vele plaatsen in Nederland te schieten. Sneeuwpret mede dankzij het zonnetje dat zo waar ook nog ging schijnen. De sleeénde kinderen op de foto zijn in actie in Kaatsheuvel Op welk tijdstip de tragedie zich heeft afgespeeld, is nog onbe kend. Toen de rijkspolitie Delden zondagmiddag even na 3 uur na een melding een onderzoek in stelde in de boerderij van de fa milie, bleken de vijf gezinsleden reeds te zijn overleden. De andere vier werden in allerijl naar het ziekenhuis gebracht. Gelet op de barre weersomstandig- In delen van West-Brabant en op Tholen viel zondag door nog niet opgehelderde oorzaak de stroom DEN HAAG (ANP) - Het KNMI uit. Enkele uren zat ieder daar in D'1* 1 1 1 het donker. In Amsterdam sprongen door de vorst talloze waterleidingen open. Dit ge beurde ook bij de sprinkler-in stallatie van V&D aan het Rokin Het gevolg was dat de bluswater oppompende dieselmotoren in werking traden en het hele pand onder water kwam te staan. Het water liep ook het Rokin op, zo- dat de stadsreiniging er met pe- Alle meldingen kwamen keiwagens aan te pas moest ko men om het ijs te doen verdwij- De Bilt heeft zondagavond i aantal telefoontjes gehad van mensen die aan de hemel een vreemd lichtverschijnsel' had den gezien. Volgens een woord voerder van het instituut ging het om "een blauwachtig verschijn sel, dat in stukjes uiteen viel en dat om ongeveer vijf over acht te gezien, anderen spraken van drie waargenomen door een van c minuten. De richting van het ver- Nederlandse sterrewachten. schijnsel was van het noordwes- Het noorderlicht is een lichtve de grote rivieren. Verscheidene mensen zeiden het verschijnsel ongeveer 20 seconden te hebben het zuidoosten. Volgens de woordvoerder van het KNMI is het uitgesloten dat het ging om een zogenaamde meteo rietenregen. Professor Dr. H.C van de Hulst, die verbonden is aan de Sterrewacht van de Rijks universiteit in Leiden, zei het niet uitgesloten te achten dat het ver schijnsel 'het noorderlicht' is ge weest. maar hij kon dat niet met zekerheid vaststellen. Voor zover bekend is het verschijnsel niet s.chijnsel aan de hemel, dat in zijn volste pracht in de pool streken (noorderlicht en zuider- licht) kan waarnemen, maar dat soms ook op onze breedte wordt gezien. Het poollicht treedt onder zeer verschillende vormen op. De normale kleur van het poollicht is witachtig met een zacht groen achtige of violette tint. In Neder land worden het meest gezien witte of groen-witte bogen, laag boven de noordelijke horizon. SCHIPHOL (ANP) - Een licht geblesseerde premier Van Agt is gister avond met zijn echtgenote Eugenie van Schiphol vertrokken voor een bezoek van twee weken aan de Nederlandse Antillen. De premier, die last heeft van een gescheurde rugspier, arriveerde gewapend met kruk ken op de luchthaven. De reis, die een algemeen oriënterend karakter heeft, wordt gemaakt in gezelschap van de gevolmachtigd minister van de Antillen, de heer E. G. Maduro, de directeur van de Rijksvoorlichtingsdienst, de heer H. de Ru, en Van Agt's adviseur mr. J.P.M.H. Merckelbach. De minister-president zal alle zes eilanden bezoeken en daar besprekingen voeren met de plaatselijke eilandregenngen. Hij wordt op 13 januari op Schiphol terug verwacht. NIJMEGEN (GPD, ANP) - De 18- jarige Nijmegenaar G. B. is in de nieuwjaarsnacht om het leven gekomen als gevolg van een uit de hand gelopen ruzie met zijn 40-jarige vader. Het gezin had de jaarwisseling thuis gevierd, Een 65-jarige waarna man, vrouw en de 18-jari- ge zoon bij de buren op bezoek gingen. Mede als gevolg van drankgebruik was een geprik kelde stemming ontstaan en op een gegeven moment keerde de vader naar huis terug. De zoon volgde hem, maar werd niet binnengelaten. Daarop ver- - nielde hij de ruit van de voordeur. De vader ontstak in hevige woe de, greep een kris, rende zijn zoon achterna en stak hem op straat van de dag heeft een arts de vader in het hoofdbureau van politie, waar de man was ingesloten, op de hoogte gesteld van de dodelij ke afloop. it Seroosker- ke (Walcheren) is zaterdagavond ernstig gewond geraakt, nadat zij door twee jongelui met salpeter zuur was overgoten. De politie is op zoek naar de daders. Even voor vijf uur, ruim een uur na de steekpartij, overleed de jon geman in het Sint Radboudzie- kenhuis in Nijmegen. In de loop De jongelui hielden de vrouw, die rond acht uur een paar kaarten had gepost, aan en eisten vervol gens geld van haar. Toen ze daar op zei dat ze geen geld had, werd ze met een brandend zuur, dat la ter salpeterzuur bleek te zijn, overgoten. De vrouw slaagde er nog in op eigen kracht thuis te komen. Ze liep ernstige brand wonden op aan hals, nek, borst, armen en benen. Twee Maastrichtenaren, de 48-jari- ge T. Jazic en zijn 20-jarige zoon, zijn in de nieuwjaarsnacht rond drie uur bij een vechtpartij op de parkeerplaats aan de Boschstraat in Maastricht door onbekenden met een stiletto gestoken. Ze zijn in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Daar zijn zowel vader als zoon geopereerd. De toestand van zo wel vader als zoon is nog ernstig. De aanleiding tot de steekpartij is nog niet duidelijk. De politie be schikt niet over het signalement van de daders, aangezien getui gen van de steekpartij zich in eer ste instantie om de zwaargewon de slachtoffers hebben bekom merd. Het was volgens de politic een onrustige nieuwjaarsnacht in Maastricht met vrij veel vecht partijen, vernielingen en inbra ken. heden, waardoor een verhoogd beroep op de verwarming was gedaan, neemt de politie aan dat de gasverwarming het drama in Bentelo heeft veroorzaakt. Miljoen gulden schade KERKRADE (ANP) - Onbekenden hebben het afgelopen weekeinde alle zeventig machines van het Kerkraadse textiel bed rij f Dentex aangezet. 58 machines liepen door het lange draaien vast en zijn totaal vernield. De daders, die via een ingeslagen ruit bin nenkwamen, hebben niets ont vreemd. Een lid van de directie ontdekte de graaiende machines gisteren. Hij denkt dat de machines in de nacht van zaterdag op zondag zijn aangezet. De schade wordt ge schat op één miljoen gulden. BLOKKER (ANP) - De 18-jarige Frits Bikkers uit Hoorn is op nieuwjaarsdag overleden aan de gevolgen van een ongeluk dat hij had in de Noordhollandse plaats Blokker. Hij behoorde tot een groepje van zeven voetgangers, dat rond zes uur 's morgens werd aangereden door een auto. De wagen van de automobilist was door de gladheid geslipt, kwam daarna op de verkeerde weghelft terecht, en reed vervolgens op het groepje in. Twee mensen uit het groepje liggen nog zwaargewond in het ziekenhuis. Voor hun leven wordt gevreesd. Rustig Overigens is de viering van de jaarwisseling in ons land rustig verlopen, zo is de indruk van de politie. In Rotterdam sprak de politie zelfs van 'opvallend rus tig*. De Haagse politie en brandweer hadden, bijna traditiegetrouw, te maken met in brand gestoken au to's. Enkele malen moest de mo biele eenheid in de residentie op treden tegenover al te baldadige jongelui. Op het Schepenplein werd een gasfles in het vreugde vuur geworpen. De daardoor ont stane ontploffing was de oorzaak van het springen van tientallen ruiten. In de Bommelerwaard moest de politic ook enkele ma len optreden. In Waardenburg lukte het de jeugd een auto van de rijkspolitie tegen een geparkeerd staande auto te duwen. MAN LAG AL MAAND DOOD IN WONING GRONINGEN (ANP) - Een 56-jari- ge man heeft ongeveer een maand dood gelegen in zijn flat aan het Overwinningsplein in Groningen. Omwonenden, die verontrust waren omdat al enkele weken niets van hem was verno men. waarschuwden de politie. Politieagenten kwamen het huis binnen door een ruit te breken en troffen het lichaam van de man aan op de grond in de woonka mer. Ook werden in de fiat tien tallen lege jeneverfiessen gevon den. Uit het onderzoek bleek dat de man vermoedelijk aan inwendige bloedingen is overleden. Volgens omwonenden schuwde de man elke omgang met anderen. Hij woonde alleen in zijn fiat. Omdat het stoffelijk overschot in verre gaande staat van ontbinding ver keerde kan zijn identiteit pas met volle zekerheid worden vastge steld wanneer de tandarts het ge bit van de overleden man heeft onderzocht.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7