Leiden ging dit jaar vrij rustig OTer de drempel Onrust in Schouwenhove over verhoging huren Oui-deken Hang oveeden Jacht op kerstbomen houdt politie bezig msÊtsatsam türmüsljms £lnos DINSDAGS JANUARI 1979 Kleire brandjes en enkele vernielingen Niet alle bomen vallen in handen van de politie. Her en der in de stad worden dan ook in de dagen rond de jaarwisse ling vuren ontstoken. Als het geen gevaar oplevert voor de omgeving warmt de politie de handen liever dan ze uit te ste ken. LEIDEN De Leidse brandweer en politie hebben een vrij rustigtjaarwisseling gehad. Weinig narigheid, een prettig afsluiting en een al even prettig begin van het nieuwjaar want ernstige persoonlijke ongelukken door h gebruik van vuurwerk hebben zich niet voor- gedaai Gisteren zondag is de Leidse politie za 40 keer uitgerukt om een oogjn het zeil te houden bij kerstboibrandjes. Maandag morgens 4.30 uur werd de tele fooncel) het Vijf Meiplein in brand gtoken, maar het vuur kon gelst worden door om- stand eri De brander heeft op oudejaars avond nogal wat moeite ge had mfliet blussen van een brandje een kamer op een bo- venveróing van "Het Karre- wiel" a de Steenstraat. Ver- moedeldoor een onjuiste con struction het rookkanaal van een op haard ontstond een vloerbrl. Na tweeëneenhalf uur wae brandweer echter de brand ester. Een kleine bin- nenbrayond nog plaats in een woningn de Vreeswijkstraat waar p^igeluk een verdwaalde vuurpijaar binnen was gevlo gen. LEIDEN) Heeswijk is op 74-ja- rige led W. P. M. Haring overlec oud-pastoor van de Lodewfcerk (Steenschuur) en oud-dejvan Leiden. Toen paf Jansen in 1956 bis schop Rotterdam was ge- wordeibrd kapelaan Haring zijn oger als bouwpastoor van ddewijk-parochie. Van 1957 t<f>9 is hij daar gewoon pastooi'ecst. Na zijn afscheid van Le werd hij rector van het Siètrus-bejaardentehuis in BerDe laatste tijd heeft hij die fut niet kunnen uitoefe nen oi hij ten gevolge van een eg auto-ongeluk zelf verplemoest worden. Vanavoijn 7 uur wordt in de Lode\*erk ter nagedachte nis vafl-pastoor Haring een gezonfequiemmis opgedra gen. fitvaartdienst is mor- genocH om half 11 in Berkel. In ejooi aantal buurt- en elven worden ook mor- gevr een aantal kerst- vaeaetiviteiten georga- nii Hieronder volgt een out: Vouis In hdse Volkshuis aan de Afersd i jk 33 t reed t muchtend tussen 10 en 12en acrobatiekclub op. Vtis er muziek en een paast. De entreeprijs is fi Vrlke Arke In cis 'In de Vroolijke Ar ke de Pieterskerkkoor- stpi de jeugd tussen 2 utalf 4 terecht voor een rif t. Alle oude spelletjes bd poppen e.d. kunnen derden geruild. Kosten 6C Gnord. Grd organiseert morgen- oCvoor kinderen van 8 tear een bezoek aan het Mseum voor Volken kin het museum wordt eécurtocht gehouden. Straatbranden Verder heeft de brandweer nog moeten ingrijpen bij straatbran den, onder andere in de Timor- straat, de Callandstraat en de Oosterstraat waarbij enig gevaar voor de omgeving bestond. In de Marnixstraat en op de Maresingel werden behalve kerstbomen ook overtollig huisraad en autoban den in brand gestoken. Volgens commandant Broekman van de Leidse brandweer is Lei den er rond de jaarwisseling in vergelijking met andere grotere steden erg gunstig uitgespron gen. De politie had naast de normale dienstploeg 13 man extra ingezet. Rond 17.30 uur zondagavond werd bij de Haven een Fiat (ken teken 14-CE-86) gestolen, die daar met draaiende motor, zon der bestuurder, geparkeerd stond. Verder werd 's nachts nog een Alfa Romeo op de Lammer markt gestolen (kenteken 79-BX- 28). Beide auto's zijn nog niet te recht. Het winterweer levert ook in Leiden foto's op die we gewoonlijk alleen tijdens onze wintersportvakantie kunnen maken. Het af en toe meters hoog opstuivende sneeuw bezorgde veel automobilisten nogal wat last. zoals uit bovenstaande foto in de buurt van de Leidse Groenoordhallen blijkt. Veel Leidse automobilisten bleven daarom maar thuis met dit barre winterweer Van direct na de kerstdagen tot en met de eerste dagen in het nieuwe jaar is de aandacht van de politie gericht op de kerst boom. Want zodra de ballen en de slingers eruit zijn. wordt de kerstboom een geliefde prooi van de jeugd. Het is vakantie en zolang ijs en sneeuwval nog niet zodanig waren dat ze alle aan dacht opeisten, was du- kerst boom een mooie afleiding. De jongelui, verenigd in groepen, doen alles om zoveel mogelijk afgedankte kerstbomen op een geheime plaats te verzamelen en die dan rond de jaarwisseling in de fik te steken. Van mensen die al langer de jaarwisseling in Leiden hebben doorstaan komen vi*rhalen over Aanrijding Een 64-jarige Leidenaar werd za terdagmiddag aangereden toen hij bij de Korevaarstraat/Jan Van Houtbrug de straat overstak. De bestuurder van de auto die de bejaarde man aanreed was een 23-jarige Leidenaar. Hij had geen rijbewijs. De bejaarde man liep bij het ongeluk een beenbreuk op. Zaterdagmiddag is de politie nog vijf keer moeten uitiukken om overlast van vuurwerk tegen te gaan. 's Nachts werd op de Bree- straat door drie jongelui een vi trine 'van een reisbureau vernield. Het drietal, twee uit Voorburg en een uit Leiden, kon door de poli tie in een stadsbus worden aan gehouden. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd uit een auto die geparkeerd stond op de Apollolaan een ra ti arverklikkerappraat en radio apparatuur gestolen. Het weer heeft de politie weinig moeilijkheden opgeleverd. Er hebben zich vrijwel geen aanrij dingen voorgedaan door glad heid. Wel moest de brandweer gisteren meermalen in actie ko men omdat door de tempera tuurwisselingen waterleiding buizen gescheurd waren en er lekkages waren ontstaan. LEIDEN - Bij de bewoners van de 188-appartementen tellende serviceflat "Schouwenhove" aah de Jan Lu.vkenlaan in Lei den is onrust ontstaan over een mededeling van het bestuur van de Stichting Zomerland, die het gebouw beheert, over een nieu we huurverhoging. Enige bewo ners hebben hun ongenoegen uitgesproken over de manier waarop de huurverhoging, die allang in de pen was, is aange kondigd. Begin januari zou er een bespre king tussen het bestuur en de fi nanciële- en bewonerscommissie van de flat plaatsvinden over een dergelijke verhoging. Verder was volgens de bewoners afgespro ken dat voor het eind van 1978 iedereen in de serviceflat een brief zou krijgen van het bestuur waarin de noodzakelijkheid van een huurverhoging van 8%, die in april 1978 is doorgevoerd, zou worden toegelicht. De bewoners hebben de brief nog niet ontvan gen. Wel zagen diezelfde bewoners deze week een mededeling op het prikbord waarin een vergadering Deelnemers vertrekken om half tien vanaf het buurthuis aan de Musschenbroekstraat. 's Middags om twee uur ver trekken vanaf hetzelfde punt de deelnemers aan sportwed strijden in de Prinses Marij- keschool. Klein Matilo Voor kinderen van vier tot ne gen uur wordt morgenmid dag de tekenfilm "Hammetje" vertoond in het clubhuis "Klein Matilo" aan de Zaan- straat 126. Het begint om twee uur en de entreeprijs be draagt twee gulden. Zevensprong Clubhuis "De Zevensprong" aan de Bernhardkade is mor gen van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur geopend. De dag staat in het teken van de poppenkast, 's Morgens kunnen de poppen worden vervaardigd, die 's middags meedoen in het pop penkastspel. De Klinker In "De Klinker" aan de Berla- gestraat 2 wordt morgen een spelletjesmiddag georgani seerd, met onder andere stoe lendans, benenspel en het proefspel. Het duurt van 2 lot 4 uur en de kosten bedragen 65 cent. Mirt/Honken De Mirt aan de Lage Rijndijk begint de dag morgen met een peuter-kleuter-instuif om half tien. Voor de jeugd vanaf 6 jaar wordt er vanaf half drie een handenarbeidmiddag georganiseerd. In speeltuin Oosterkwartier begint om half twee 's middags een spelmiddag voor kinderen vanaf 2 jaar. Kosten van elke activiteit één gulden Mierennest In het buurthuis "Het Mieren nest" aan de Morsweg 59 wor den voor de jeugd tot acht jaar van half twee tot kwart oi'er twee tekenfilms ver toond. Voor de 8 lot 12-jarigen wordt tussen half drie en vier uur de western Trinity en Sartana" gedraaid. Voor beide voorstellingen is de en treeprijs eén gulden Vijfhovenhuis In het Vijfhovenhuis aan de Hoflaan 169 wordt morgen een kinderbingo gespeeld. De kosten zijn tien cent per kaar tje. Het spel begint om twee uur en duurt tol vier uur Postzegelmarkt De postzegelvereniging "Uni cum" houdt vanavond de eer ste postzegelmarkt van het nieuwe jaar. Dat gebeurt in het Parlement aan de Nieuw- straat 45. De markt, die voor iedereen gratis toegankelijk is begin t om half acht en duurt tot tien uur. De flat Schouwenhove wordt aangekondigd waarop de nieuwe huurverhoging bekend gemaakt zou worden. Deze bij eenkomst moet morgenavond plaatsvinden. "Wij vinden de zaak van de huur verhoging niet zo spoedeisend dat van het prikbord gebruik ge maakt zou moeten worden. De zaak is wellicht spoedeisend ge worden doordat het bestuur alles op de lange baan pleegt te schui ven. Alle suggesties en meningen van de commissie worden op een bespreking aangehoord en zoge naamd geaccepteerd, maar niet uitgevoerd, derhalve genegeerd. Zo is de taak van de commissie, de belangen van de bewoners bij het bestuur vüor te dragen zeer moeilijk, zo niet onmogelijk ge worden. Daardoor ontstaat on rust bij de bewoners, welke nog wordt versterkt door de medede ling op het prikbord" zo wordt door de bewonerscommissie van Schouwenhove in een brief aan het bestuur van de stichting Zo merland gesteld. Rapport Met de begroting van '78 en '79 in de hand heeft de bewonerscommis sie nu een financieel rapport op gesteld waarin met concrete cij fers de huurverhogingen worden aangegeven. Een van de bewo ners geeft aan dat zijn 2-kamerflat door de komende verhoging 200 gulden duurder wordt. In april moest hij bij de laatste huurverhoging ook al 200 gulden meer betalen, waardoor in een halfjaar zijn huur met 400 gulden is verhoogd. Verder geeft de bewoners- en fi nanciële commissie in haar rap port. dat inmiddels aan alle be woners van de flat is verstuurd, aan dat éénkamerfiats onevenre dig zwaar worden getroffen door de komende huurverhoging. Zo moeten de éénkamerfiats 71 gul den meer gaan betalen aan "bij komende kosten", terwijl de twee- en driekamerflats respec- ti«tf?lijk 16 en 120 gulden minder gaan betalen. Klap De bewoners ervaren deze in het verschiet liggende verhoging als een nieuwe klap omdat ze vol gens eigen zeggen ook al finan cieel hebben moeten opkomen voor de langdurige leegstand na de voltooiing van het gebouwln '75 was al tijdens wervingsacties gebleken dat de behoefte aan een dergelijk dure serviceflat met hu ren variërend van 730 gulden tot 1740 gulden niet erg groot was In augustus '77 was de leegstand nog 52' i. De voorwaarden om in een dergelijke flat te kunnen wo nen werden versoepeld en de leeftijdsgrens voor Leidonaren werd zelfs verlaagd tot 25 jaar, om een dergelijke woning te kunnen huren. Nu zit de flat wel helemaal vol. De bewoners van het eerste uur zijn in anderhalfjaar tijds al met drie forse huurverhogingen geconfronteerd. En de vierde wordt morgenavond verduide lijkt. Corrie Kramp, die zitting heeft m hel istuur van dt Stichting Zo merland geeft aan dat dergelijke verhogingen niet in strijd zijn met de wet. omdat de definitieve huurprgs voor het vrij nieuwe gebouw nog niet is vastgesteld. Verder ontkracht zij de cijfers die de commissies gegeven hebben ietwat door te stellen dat tie be groting over '79 waaruit die cij fers zijn afgeleid, nog niet defini tief is vastgesteld en dat er dus wel degelijk nog veranderingen kunnen optreden. "De exacte cij fers van de verhoging zijn nog niet bekend, want de rijksbijdra ge is nog niet bekend", aldus me vrouw Kramp. Verrassing De mededeling van het bestuur op het prikbord in de serviceflat is ook voor haar een complete ver rassing geweest. Zij is daar ver der nog niet door het bestuur van op de hoogte gebracht. "Maar ja. nu zit ik ook niet in het dagelijks bestuur en het is best mogelijk dat het bestuur mij geprobeerd heeft te bercikert en dit niet gelukt is" Zij geeft ook aan dat in de laatste bestuursvergadering afgesproken is dat voor de verho ging zou worden aungekondigd nog eerst een gesprek met de be- volgen. Niet alleen in Leiden is er onrust en boosheid ontstaan onder de be woners van een serviceflat van de Stichting Zomerland. Eerder hebben de bewoners van de fiat Zuyderhom in Den Helder laten blijken het niet eens te zijn met een aangekondigde huurverho ging van tegen dt- 30' Daar heeft men inmiddels b(j de griffie van de rechtbank geïnformeerd wel ke juridische stappen genomen zouden kunnen worden. De bewoners van Schouwenhove zijn nog lang niet zo ver. Zij wach ten eerst tie vergadering van morgenavond af. hele veldslagen tussen de di verse groepen om een enkele kerstboom in vroeger jaren. Dat is nauwelijks veranderd. De methoden zijn alleen wat ruwer geworden. Politiewoordvoer der Oudman spreekt van "clan- vorming onder de jeugd**. Dat ook buitenstaanders daar bij niet gespaard worden bleek vorige week donderdag. Een 18- jarige jongeman liep toen op de Stadhouderslaan en trapte per ongeluk op een kerstboom die juist door enige jongens werd versleept Direct daarop werd hu door één van de jongens met een ijzeren ketting bewerkt Met een bloedende hoofdwond heeft hij zich in het Academisch Ziekenhuis onder behandeling moeten stellen. De politie probeert door middel van speciale surveillance het verzamelen van kerstbomen zoveel mogelijk tegen te gaan. Berichten uit de bevolking over concentraties van bomen wor den beloond met een onder zoek Als er zo'n stapel bomen is ontdekt krijgt de gemeenterei niging een seintje. Dan worden ze met een grote vrachtwagen naar de vuilverbranding ge bracht. Tot en met zaterdag jl waren er op die manieral enkele honderden bomen afgevoerd. Toch kan de politie niet voor komen dat er hier en daar nog wat bomen aan haar aandacht ontsnappen. In diverse gemeenten tracht men problemen met de kerst boomverbranding te voorko men door die eenmalig en cen traal toe te staan Dok in Leiden is dat een tiental jaren geleden enkele jaren achtereen gebeurt. Op het Schuttersveld Volgens de heer Oudman van de politie is dat gestopt vanwege de "ver anderde mentaliteit van de icugddie toch weer op eigen houtje bomen ging verzamelen. De heer Van der Blom. be stuurslid van de Leidse Jeugd Actie, kan zich nog herinneren hoe het destijds is gegaan. De kerstboomverbranding werd georganiseerd door de LJA. in samenwerking met de gemeon- tereiniging.Het eerste jaar ver trokken vanaf vier punten in de stad optochten met massa's kinderen en zesduizend bomen. Het tweedejaar mocht het niet meer zo van de politie de bomen moesten per vrachtwagen naar het Schuttersveld worden ver voerd. Er waren veel minder bomen dan het jaar daarvoor, omdat de aantrekkingskracht op deze manier ook veel minder was geworden, aldus Van der Blom. De volgende jaren moesten de bomen worden ingeleverd bü de speeltuinen Ondanks de lootjes die bu het inleveren van een kerstboom werden uitge geven en waarop prijzen waren te winnen, verwaterde het ge beuren steeds meer. Tot de poli tie er enkele jaren later voor goed een einde aan maakte: "Het zou te gevaarlijk zijn". De heer Oudman van de politie zegt nu: "De verbranding op het Schuttersveld was een veel be tere situatie dan die van nu". ADVERTENTIE één van de grootste collecties bruids- en avondjaponnen In Nederland haarlemmerjtraat 42 leiden holland tel. 071-131204

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3