Chronisch tekort aan mannen bil operette leidse agenda Emigratie is heslist geen stap in duister Koe op bruiloft Joop Peters DINSDAG 2 JANUARI 1979 99 99 OEGSGEEST - "Wel hebben we 'n chronisch tekort aan mannen in ons operettegezelschap. Want van de bijna 50 leden zijn er 32 dames. Maar waaraan dat nou ligt weet ik niet, het is trouwens ook een landelijk verschijnsel." Al dus voorzitter Cees Zwaan van de Oegstgeester operette vereniging "De Troubadours". "Bij onze uitvoeringen komen veel echtparen en dan zijn de mannen heel enthousiast, maar als je ze vraagt om zelf mee te zingen da doen ze dat niet," gaat hij verde Opdrachtenspel In het Oegstgeester Gemeentecen trum aan de Lijtweg is er ko mende donderdag een opdrach tenspel voor kinderen. Het spel begint om 14.00 uur en duurt on- Dinsdag geveer twee uur. Er zal in groep jes gespeeld worden en met deze groepjes moeten allerlei dold waze opdrachten uitgevoerd worden. De toegang is voor kinderen van 6 tot en met 16 jaar. De organisatie is in handen van de stichting Jeugd en Jongeren-werk Oegst- geest. Stadhuis Leiden: Nieuwjaarsbijeen komst 20 uur. Dorpshuis: Nieuwjaarsreceptie ge meentebestuur Leiderdorp 19.30-211 t de Oegstgeester operettevereniging De Troubadours. Het koor zou zich nog graag verster- annelijke zangers. rienkoren zoals het Rijnlands- en het Westlands mannenkoor Maar misschien spreekt het ope rette-genre mannen minder vraagt hij zich af. "En dat is helemaal onbegrype- De Troubadours is bijna lijk als je kijkt naar grote i r.jaar geleden opgericht en mogen zich na een wat moeilijke start in een nog steeds groeiend aantal leden verheugen. "Maar het gekke daarbij is dat de meeste van onze leden niet uit Oegstgeest zelf ko men maar uit de omliggende ge meenten," zegt Cees Zwaan. Wel belangstelling "Uit m'n hoofd schat ik dat er nog geen 15 echte Oegstgeestenaren Onderwijzer Spijker met zijn vrouw en de kinderen Roberl.Warry en Nicole, (de drie anderen waren met vakantie toen de foto gemaakt werd): "Ik houd van pionierswerk'' Het Oegstgeester gezin staat op het punt om naar Australië te emigreren. Vanuit geloofsmotief naar Australië OEGSTGEEST - "Voor ons is deze emigratie naar Australië eigenlijk meer een verhuizing en beslist geen stap in het duister." Dit zegt de heer G. Spijker uit Oegstgeest die na tien jaar als onderwijzer aan de Oegstgeester dr. K. Schilderschool ver bonden te zijn geweest toch de grote oversteek naar dit vijfde wereld deel gaat maken. "Het ligt misschien ook wat eenvoudiger voor ons omdat we er al eens zeven jaar ge woond hebben," gaat hij ver der. Er ligt dan ook een over eenkomst tussen de reden waarom hy en zijn vrouw ze ventien jaar geleden emi greerden en nu. "Ja het was toen om een lagere school op te richten dat ik di rect na het voltooien van mijn onderwijzersopleiding naar Australië ben geëmi greerd. En nu is de belang rijkste reden voor vertrek om een highschool (te verge lijken met een Nederlandse middenschool.-Red.) een be tere bestaansmogelijkheid te geven." De familie Spijker, die tijdens haar eerste zevenjarig verblijf 4 van de 6 kinderen kreeg, is tien jaar geleden om studie redenen naar Nederland te- ruggekeerd. "Ik heb hier nu mijn studie wiskunde afge rond," vertelt de heer Spijker, "eigenlijk alleen met de be doeling hier een baan bij het middelbaar onderwijs te ver krijgen. Maar toen ik in au gustus een oproep in het Ne derlands Dagblad zag staan voor een leraarspost in Ar madale, Australië, ben ik toch gaan informeren. Ik houd namelijk van pionierswerk en het gaat hier om een uitbrei ding met een derde klas van een zogenaamde Vrijgemaak te Gereformeerde High- school." En dit raakt meteen de eigenlij ke reden voor de emigratie van de familie Spijker in een tijd waarin dit niet meer zo veel gebeurt. Voor niet-inge- wijden in de geschiedenis van Nederlandse Gerefor meerde Kerk moet dit enigs zins worden verklaard. De Vrijgemaakte Gereformeerde Kerk is een in 1944 afgesplit ste groep na een verschil van inzicht op een punt van de kerkleer. "Van deze groep van in Nederland ongeveer honderdduizend mensen zijn vooral in de jaren "50 velen geëmigreerd," vertelt Spij ker. "Er zijn ondermeer ge loofsgenoten in Canada, Au stralië en van Zuid-Afrika, wie er enkelen ook het eigen onderwijs daar tot bloei wil len brengen." Opvoeding "Het gaat ons hierbij om bij de opvoeding één verband tus sen thuis, kerk en school te bewerkstelligen," verduide lijkt mevrouw Spijker. Oud ste zoon ftobert 14) zit als konsekwentie daarvan in Rotterdam op het gymna sium. "Zoals trouwens alle Oegstgeester kinderen van onze geloofsgemeenschap die het middelbaar onderwijs volgen," vertelt zij. "Natuur lijk zijn de hieraan verbonden steeds terugkerende reiskos ten hoog, maar dat hebben we ei graag vooi over." Aanpassingsproblemen voorde kinderen op de Australische school zien de ouders Spijker niet zo erg "Zeker voor Ro bert zal dat wel meevallen omdat hij als derde klasser gymnasiast in de derde klas van de highschool veel leer stof zal tegenkomen die hij al gehad heeft," meent de heer Spijker. "En de Engelse taal zullen ze gemakkelijk genoeg Naast dat hij met zijn komst als leraar wiskunde een hem sympathieke school helpt op te bouwen, vindt hij Australië ook een fijn land om te wo nen. "Door de grote uitge strektheid zijn de mensen veel meer bereid om elkaar te helpen. Die mentaliteit bevalt me," zegt Spijker. "Als je bij voorbeeld met pech langs de weg staat zal iedere voorbij ganger wel stoppen om te in formeren of je hulp nodig hebt." "Het gedrag van de mensen is ook veel gedisciplineerder dan hier," voegt mevrouw Spijker toe. "Op een echt En gelse manier zie je de mensen netjes op hun beurt wachten bij bushaltes en voor loket ten. Ja, dat trof me wel toen ik tien jaar geleden terugkwam, dat gedrang en geduw vaak. Zoiets kom je in Australië niet tegen." De familie Spijker krijgt na aankomst in haar toekom stige woning eind januari maar twee weken de tijd om te acclimatiseren. De Au stralische scholen beginnen namelijk in februari, na hun grote vakantie, met het nieuwe schooljaar. "Geluk kig heeft het schoolbestuur daar voor een gemeubileerd huis gezorgd," zegt mevrouw Spijker, "want al onze spul letjes gaan met de boot en komen dus pas zes tot acht weken later aan." Definitief Op de vraag of deze keer de oversteek definitief is klinkt de heer Spijker heel beslist. "Je kunt het je kinderen toch niet aandoen om na enkele ja ren weer terug te keren," zegt hij. "En hoewel ik waardering heb voor ons koningshuis zullen we ons dan ook na vijf jaar tot Australiërs laten natu raliseren." Zoon Robert ziet de emigratie van de familie ook wel zitten. "Het lijkt me wel leuk," zegt hij. Maar zijn jongste broertje Warry (5) kijkt nog wat gere serveerd tegen de landver huizing aan. "Ik wil niet naör Australië," roept hij beslist, maar wel naar Armadale." in onze vereniging actieve ope rettezangers of zangeressen zijn. En dat is vreemd, want hoewel Oegstgeestenaren moeilijk tot uitgaan in eigen dorp zijn te be wegen was onze laatste uitvoe ring in het Gemeentecentrum uitverkocht. Dus als het maar een beetje bekend is komen de men sen en blijkt er wel degelijk be langstelling voor operette te be staan." De vereniging beperkt zich bij haar optredens tot selecties uit diverse operettes. "Dat moet wel," legt Cees Zwaan uit," want om een echte operette op te voeren heb je wel zo'n 60 tot 65 mensen nodig. En zoveel leden hebben we nu eenmaal nog. niet. Onze grootste wens is dan bok om tijdens de viering van ons eerste lustrum in 1980 een operette in z'n geheel te kunnen opvoeren. Mede daarom hebben we bij de gemeente onlangs een subsidie verzoek ingediend van vijfdui zend gulden omdat voorstellin gen erg duur zijn. Als we bijvoor beeld drie voorstellingen in één week zouden geven kost dat aan kostuum- en zaalhuur en de kos ten voor de dirigent en de musici bijna twaalfduizend gulden," legt Cees Zwaan uit. Een beetje groeien Hij ziet daarom persoonlijk een op voering van een operette in haar geheel door de Troubadours nog •niet tot de mogelijkheden beho ren. "Wel indien we enkele leden van andere operetteverenigingen zouden lenen," zegt hij. "Maar voordat we het helemaal alleen kunnen moeten we als vereni ging nog wel een beetje groeien." De 48 leden van het gezelschap re peteren elke maandagavond van acht tot elf in één van de zalen van 't Camphuijs in Oegstgeest. Om hieraan onder de deskundige lei ding van de Haagse muziekpeda goog Wim Kotterman te mogen deelnemen betalen zij vijtien gulden contributie per maand. "Dat bedrag wordt nog wel eens aan de hoge kant gevonden," zegt Zwaan. "Vooral huismoeders hebben het daar nog wel eens noeilijk mee. Eerst moeten van het huishoudgeld de contributies van de verenigingen van man en kinderen betaald worden en daarna komt moeder pas aan de beurt," weet Zwaan als bekend gebruik in veel gezinnen te ver tellen. Aanvragen "We krijgen trouwens steeds meer aanvragen om ergens een uitvoe ring te geven," vertelt de enthou siaste voorzitter verder. "Vooral vanuit bejaardenhuizen is de be langstelling groot. We treden ook heel erg graag voor bejaarden op, omdat deze mensen zo van onze opvoeringen genieten." Hij her innert zich daarbij graag een vo rig jaar in een Aalsmeers' bejaar dentehuis gegeven kerstconcert. "Die mensen waren zo dankbaar dat het hele koor een bloem- stukje kreeg thuisgestuurd." Zelf is de in hart en nieren vereni gingsman Zwaan in het dagelijks leven bloemencommissionair en opgevoed in een operettemin- nend gezin. "Maar toch heb ik eerst twintig jaar aan amateurto neel gedaan voordat ik de operet terichting koos," zegt hy. Overi gens is de Troubadours niet de enige Oegstgeester vereniging die "bestuurlijk" aan hem trekt, want hoewel hij "wel avonden over operette praten kan" vragen de andere bestuursleden van voetbalclub UDO alweer zijn aandacht. In één van de andere zalen'van 't Camphuijs repeteert het operet tegezelschap. Aan de deur luiste rend hoor ik dat er hard gewerkt wordt. Feilloos haalt hun dirigent de stemmen uit het koor dié nog net niet helemaal zuiver zijn. "Zullen we het nog één keertje overdoen?" hoor ik zijn vriende lijke stem beslist vragen. "Een perfectionist, hoor, onze diri gent. Het moet bij hem voor hori- derdvijftig procent goed zijn," herinner ik me dat Zwaan over zijn dirigent vertelde. En ik ge loof hem' HANS SONDERS Olden-wivenbal De kerst en de oudejaarsavond nog maar net achter de rug of het carnaval steekt alweer de kop op. In Wassenaar houden de Deylknotsen a.s. zaterdagavond hun traditionele Olden Wiven- bal. Prins Kees IV, Prinses Wily en de raad van Elf zullen uiter aard aanwezig zijn bij dit feest. De Boerenkapel "de Zwiebels" en het dansorkest "De Trawan ten" zorgen voor de muziek. Aanvang 20.00 uur in het Prae- thuys in Duinrell. Boomverbranding in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Onder het mot- to "hoe meer bomen, hoe groter fik" stelt het bestuur van de ge meente Zoeterwoude de jeugd in de gelegenheid om de kerstbo men naar bepaalde plaatsen in Zoeterwoude te brengen. In het dorp is dit het voetbalveldje (met de doelpalen) achter het gemeen tehuis en aan de Rijndijk op het land achter de manége "De Jong" (bij het vroegere klooster)Tot morgenmiddag 16.30 uur kunnen de bomen worden ingeleverd, men krijgt daarvoor in ruil een bon, die geldt als lotnummer voor een kleine loterij. Met de verbranding zelf wordt ge start tussen 17.00 uur en 17.30 uur. Brandweer en politie hou den toezicht. Vrij rustige jaarwisseling in Voorschoten VOORSCHOTEN - Tijdens de jaarwisseling zijn enkele vanda len in Voorschoten actief ge weest. Kort na middernacht ont dekte de politie dat de bij het sta tion geplaatste kerstboom was omgegooid, van de telefooncel en van de abri's waren de ruiten in- Gerard Brandtstraat 6. informatieavond Baha'i gemeenschap 20 uur Breehuys. ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum woe van 10-12 uur. Nieuwe Rijn 20a, Vrouwencafé 21 uur Troef, Noordeinde 2a, talencursussen, cabaret 20-22 uur Vrijetijdscentrum. Breestraat 66, publi- citeitsgroep, jazz-ballet, zelf kleren ma ken, tekenen en schilderen 20 uur. KWJ, Beweging Werkende Jongeren. Noordeinde 2a (geopend maandag t.e.m. vrijdag van 10 tot 5 uur. Klachtenspree kuur 17-20 uur. Woensdag Vrouwencafé 21-24 ui_.. Troef, Noordeinde 2a, "Meidengroep* 20-22 uur. sport 18.30 uur Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, volks dansen 19.30 uur, etsén, jazzballet, teke nen en schilderen, gitaar, pottebakken, 20 uur Breehuys. Breestraat 19, scholieren- sportcafé 15-17.30 uur, eethuisje Repel steeltje 18-19 30 uur. Hoge Rijndijk 28, spreekuur rechtskun dige dienst leden van het CNV Leiden, 19.30-20.30 uur Gebouw Irene, Hoofdstraat 82, Leider dorp, bijeenkomst werklozen do van 14-16 uur, tel. 146586. Donderdag De politie houdt het er op dat en kele treinpassagiers hun onge noegen over het uitblijven van de trein hebben geuit in vandalis tisch gedrag. Overigens is de jaarwisseling in Voorschoten dit jaar aanmerke lijk rustiger verlopen dan voor gaande jaren. De politie behoefde vrijwel nergens in de gemeente regelend op te treden. Afgezien van enkele kerstboombrandjes en vuurwerk was het een normale weekeinddienst voor de politie. Troef, Noordeinde 2a, voorlichting en begeleiding dienstweigeraars van 20-21.30 uur. tel. 140866. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open café-avond 21-24 uur Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel 01717-3309, spreek uur Alg. Ned. Inv. Bond 19-20 uur. Archi tectenwinkel, Pieterskerkhof 19, vrij ad vies, 20-21 uur Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, Vr. v. 14-16 uur, tel. 130983. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, sport- café, fotografie, saxofoon, Leidse Go- dub, 20 uur Apotheken De avond-, nacht- zondags- en nieuw jaarsdagdienst in de regio Leiden, wordt van 29 dec. tot 5 jan. waargenomen doon Apotheek Kok, Rapenburg 9, Leiden, tel. 124807, Voorschoten, tel. 2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men, uit sluitend voor spoedrecepten, van een taxi teL 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel. 071-410131, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscventrum, v.d. Waalslaan. tel. 4641. Warmond - zr. S. Posthuma, Kagerplein 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allendie in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar Vertrouwelijk. Burgerraadsman 11.00-12.00 uur. dn 18.30-20.00 i Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: maandag ep woensdag van 10-12.30 uur, dinsdag en donderdag van 18.30-20.30 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15. Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de getneenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeëst. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21. aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag $-10 en 1-2 uur). Dierenbescherming Onderwij s winkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrij dag van 12-17.30 uur Dienstencentrum Nelly en Joop Peters tijdens hun zilveren bruiloftsfeest. Niet alleen burgemeester en wethouders (en tal van anderen) maakten hun opwachting, ook werd deze koe binnt^aeleid-. VOORSCHOTEN - Onder grote belangstelling heeft Voorschotenaar Joop Peeters afgelopen zaterdag het feit herdacht dat hij 25 jaar geleden in het huwelijk trad met Nelly Wohrman. Op de receptie die werd gehouden in het Cultureel Centrum in Voorschoten waren behalve burgemeester en wethouders en leden van de gemeenteraad veel vertegenwoordigers aanwezig van organisaties waarin Peeters actief is aanwezig. Het feit dat Peeters onder meer werkzaam is in de agrarische sector (hij is melkcontroleur) werd door enkele vrienden ran hem onderstreept door het aanbieden van een koe, die destijds van een bereidwillige boer werd geleend. Het dier. dat duidelijk moest wennen aan de overgang van de warme stal naar de vrieskou buiten, is inmiddels op de boerderij teruggekeerd. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: C71-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 43,05 Kwartaalabonnement per post 60.90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2