LEIDSCH DAGBLAD Schuitema: graag weer Ik wil terug f Winterweer houdt aan vandaag Het weer helpt de schippers- actie 'n handje STATIONSPLEIN WËER ONDER WATER "Karate-expert" veroordeeld BONT VAN BREESTRAAT OMDAT HET ZO HEERLIJK WARMls DINSDAG 2 JANUARI 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35745 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ROTTERDAM (ANP) - De vrachtboycot van de Neder landse schippers is compleet. Er wordt niet gevaren. Dit verklaarden vanmorgen in Rotterdam woordvoerders van het solidariteitscomite, dat de boycot organiseert. Ze geven echter volmondig toe dat er door het slechte weer ook niet veel gevaren kan worden. Dit speelt de actie die vanochtend begonnen is in de kaart. De stakende schippers willen dat de huidige vrijwil lige regeling voor verdeling van de vracht wordt omgezet in een wettelijke regeling. Op de Rotterdamse schippers- beurs, waar het meestal erg druk is bij het begin van het nieuwe jaar, waren vanmor gen ruim vijftig schippers bij een. Zaken werden er niet ge daan. Volgens bevrachters op de beurs is er wel lading en zijn er wel schippers, die willen varen, maar de werkwilligen durven geen vracht aan te nemen uit angst voor de ac tievoerders, aldus de be vrachters. De actie concentreert zich niet alleen op de schippersbeur- zen. In Rotterdam heeft het solidariteitscomite posten uitgezet in de haven, vooral op die plaatsen waar veel bin nenschepen liggen. KNMI-DE BILT - In de afgelopen nacht vroor het op de meeste plaatsen in ons land streng. De laagste temperatuur werd waargenomen op het vliegveld Eélde, waar de temperatuur tot min 19,9 graden daalde. Zelfs in Den Helder werd een minimumtemperatuur van min 19 graden waargenomen .De Bilt haalde min 17 graden, hetgeen in deze tijd van het jaar nog niet eerder is voorgekomen. Het weer in onze omgeving wordt bepaald door een hogedrukgebied boven Zuidwest-Engeland, dat zich het komende etmaal naar Zuid-Frankrijk verplaatst. Op de oostflank van dit hogedrukgebied is een lage drukge- biedje, dat gisteren bij Schotland aankwam, over de Noordzee naar het zuiden getrokken. Het ziet er naar uit, dat deze storing zich morgen nog dichtbij of over ons land zal bevinden. Voor morgen moet nog op plaatselijke sneeuwbuien worden gerekend. De komende nacht zal het weer matig tot streng kun- In de middag zal de vorst matig zijn. Openbaar vervoer kwam ook vandaag moeilijk op gang Bm\J! Vrijgelaten Philips-directeur houdt persconferentie SINDHOVEN - Als het aan Phi lips-directeur Frits Schuitema ligt, gaat hij weer in El Salvador werken. „Maar mijn vrouw moet beslissen", zei hij op een perscon ferentie, vandaag in Eindho- Schuitema, die zaterdag na een 36 dagen durende ontvoering door de Salvadoreense guerrillabewe ging FARN werd losgelaten: „Als ik zelf zou beslissen, ga ik terug. El Salvador is een fijn land, met fijne mensen en ik had er plezier in m'n werk". De vrijlating v nadat zeker omroep FARN z ding i Schuitema kwam, 'as dat de Wereld- ïen manifest van het t voorlezen. Die uitzen- zaterdagavond in heel El Salvador over de radio te ho- Daarmee was aan de laatste eis van Schuitema's ontvoerders: de be volking van El Salvador in kennis stellen van de ideeën van de guer rillabeweging, voldaan. Even voor de radio-uitzending begon, werd Schuitema met een auto naar de vrijheid gebracht. Schuitema: „Dat was op mijn voor stel. Je kon erop rekenen dat de stad na de radio-uitzending vol politie zou zitten. En het is een koud kunstje om hier bijvoor beeld de toegangswegen af te sluiten". De Philips-directeur is tijdens zijn onvrijwillig verblijf in een 3,5 bij 3,5 meter groot kamertje goed behandeld. „Ik kreeg drie keer per dag eten. Van de 36 dagen heb Kou houdt aan Van het noorden uit opklaringen, maar op enkele plaatsen nog een sneeuw bui. Tot matig of zwak afnemende wind uit uiteenlopende richtingen. Minimumtemperaturen van min 10 tot min 18 graden, maximumtempe raturen omstreeks min 7 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) Frits Schuitema met de zwarte bril die hij gedurende zijn gevan genschap telkens opkreeg om zijn ontvoerders later niet te kunnen herkennen ik 35 dagen kip gehad. Dat kan ik voorlopig niet meer zien", aldus een ontspannen Schuitema tij dens zijn persconferentie. Schuitema werd voortdurend door vier of vijf guerrillero's bewaakt. „Twee mensen brachten het eten Die hadden hun gezicht zo afge schermd. dat ik alleen hun ogen kon zien", vertelt hij. „Een derde man met wie ik contact heb gehad, was de hoofd onder handelaar. Die noemde men „Numero Uno" Als hij binnen kwam, moest ik een aan de bin nenkant dichtgeplakte zonnebril opzetten" Het was diezelfde bril die Schuite ma moest dragen toen hij per au to in vrijheid werd gebracht. „In die auto zat links van mij de chauffeur, rechts een vent met een machinegeweer, achter mij ook nog mensen met wapens. Via allerlei kleine weggetjes ging het richting stad" „Eerst ging iemand er voor mij uit, toen, na vijftig meter, ik. Later weer iemand. Ze zeiden dat ze me zouden beveiligen tot ik in een taxi zat. Omdat San Salvador niet zo'n veilige stad was, zeiden ze erbij". ,Toen ik uit de auto stapte, mocht ik na dertig seconden mijn bril afdoen. Ik heb diep adem gehaald en ben toen een halve meter in de lucht gesprongen". Schuitema wilde niet gelijk naar zijn huis. „Ik was bang dat de po litie me daar zou opwachten. In de Britse Club heb ik geprobeerd de Philips-advocaat en een vriend te bellen, maar die waren in gesprek" Toen Schuitema na een aantal om zwervingen toch thuis kwam. was daar geen politie. Die heeft hij ook helemaal niet gezien. De Philips-directeur is van El Salva dor naar Guatemala gegaan, om zijn vrouw en kinderen op te ha len. Vervolgens is hij naar Ne derland gevlogen. De Philips-directeur gelooft geen kwalijke gevolgen aan zijn ont voering te hebben overgehou den. „Ik ga nu eerst op vakantie Dan zien we wel weer", zo zei hij. Schuitema heeft tijdens zijn ge vangenschap nog geprobeerd andere ontvoerde zakenlieden, twee Britten en een Japanner, vrij te krijgen. Vlak voor zijn vrijlating heeft hij aangeboden één week langer in gevangen schap te blijven, maar de ont voerders hebben dit afgewezen. (Zie ook pagina 13) DEN HAAG (GPD, ANP) - Het blijft bibberen in Neder land. Ook vandaag, nadat ons land het afgelopen weekeinde onder de laagste temperatuur sinds 1956 ge bukt ging (min 20 graden), bleef het kwik in de thermo meters weer ruim onder het vriespunt staan. Het open baar vervoer kon vanmorgen maar moeilijk op gang komen. Tijdens de ochtendspits hadden de Nederlandse Spoor wegen veel last van het winterse weer. Een groot aantal treinen had vertragingen van een paar minuten tot een uur. jaar was elijks begonnen of het Leidse Stationsplein kwam als gevolg van het sprin gen van een waterleidingbuis weer eens onder water te staan. In een tijdsbestek van zeven maanden was het al de derde keer dat dit gebeurde. De beide eerste keren werd een hoofdtransportbuis door een graafmachine kapotgetrokken, ditmaal was de strenge vorst schuldig aan het springen van een hoofdleiding. Tussen zeven uur en half acht vanochtend zag een NZH-bus- chauffeur vlak bij de bushalte de grond bewegen, waarop hij ij lings naar het NZH-gebouw ging om de Leidse Duinwatermaat schappij te waarschuwen. Toen hij terugkeerde had het water de bestrating al weggedrukt en spoot het een tiental meters hoog. De gewaarschuwde mensen van de LDM slaagden er slechts ge deeltelijk in om de kapotte lei ding af te sluiten omdat drie af sluiters bij de herbestrating van het kruispunt bij het belasting kantoor onder het wegdek wa ren komen te zitten. Men heeft ongeveer tweeëneen half uur nodig gehad om de af sluiters, die zeker twintig cen timeter onder de straattegels za ten, op te graven. Ondertussen bleef het water uit de leiding omhoog spuiten en kwam een gedeelte van het Stationsplein evenals een gedeelte van de Sta tionsweg volkomen blank te staan. De politie heeft zo goed en kwaad als dat ging het verkeer op het Stationsplein in goede banen ge leid maar kon niet voorkomen dat het af en toe kwam vast te zitten. Toen om kwart voor tien de kapot te leiding helemaal was afgeslo ten verdween het water op de meeste plaatsen vrij snel. Wel bleef er een aantal flinke plassen over die vrij snel veranderden in grote ijsmassa's. Het middengedeelte van het Sta tionsplein is vandaag afgesloten gebleven voor het busverkeer. Ook was de Stationsweg afge sloten voor alle verkeer komen de uit het centrum. De Spoorwegen hadden het extra druk doordat veel mensen, die normaal met de auto gaan, deze keer de trein namen. Ondanks de grotere drukte dan normaal kon den de NS de drukte redelijk goed verwerken. De algemene verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen beves tigt het vermoeden van de NS dat veel mensen de auto zouden heb ben laten staan. "Er is inderdaad minder verkeer op de weg dan op een normale werkdag. En gezien de omstandigheden hebben we de zaak aardig onder controle." Vertragingen met de trein deden zich vanmorgen vooral voor op de verbinding tussen de Rand stad en Groningen, Friesland en Twente. Vanmorgen vroeg ont spoorde op het emplacement van het station Amersfoort een lege reizigerstrein op een wissel. Daardoor kon men van een vitaal spoor geen gebruik maken. Ver der had men vrij veel last van stuifsneeuw. Daardoor was het soms niet mogelijk treinen te ontkoppelen. Ook gingen de deu- SNEEUW BEDERFT IJSPRET (Van e r verslaggevers) AMSTERDAM (ANP) - De 45-jari- ge Amsterdamse karate-expert Jon B. is vanochtend door de Amsterdamse rechtbank wegens zijn aandeel in een reeks gewa pende overvallen veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Er was vier jaar tegen hem geëist. De rechtbank achtte bewezen dat Jon B., die overigens alles ont kent, de "man achter de scher men" is geweest bij een reeks gewapende overvallen die in de loop van dit jaar werden gepleegd door vijf Zuidmolukse jongeren. Twee van hen (23 en 24 jaar) kregen 3'/2 jaar. De derde werd tot 2'/2 veroordeeld (eisen resp. 4 en 3'/a jaar). De rechtbank heeft bij de strafmaat mee laten wegen dat de Moluk- kers reeds zwaar getroffen zijn door de dood van twee kamera den, die indertijd samen met het drietal werden aangehouden. Bij de arrestatie-op 15 september in Breukelen - werd nl. eén zuid- molukker B. door de politie doodgeschoten. De vijfde be trokkene, overleed kort na zijn LEIDEN/ALPHEN - Alhoewel de ijsvloer nog niet superdik was, hebben velen gisteren (nieuw jaarsdag) de schaatsen weer on dergebonden. Op polderslootjes en dergelijke kon men best te recht. In Oegstgeest zorgde de gemeente voor een aardig initiatief. Daar werden diverse pleintjes onder gespoten tot een soort kleuterijs baantjes. In veel andere gemeenten was het ijs nog niet betrouwbaar genoeg om de officiële banen open te stellen. De baancommissie in Voorschoten merkte dat aan den lijve: bij een keuring van de ijs- conditie zakte de commissie door een zwakke (ondergesneeuwde) plek... Overigens hadden de schaatsclubs van Oegstgeest en Leiderdorp vanmorgen goede hoop dat zij in de loop van vandaag hun banen zouden kunnen openstellen. In enkele andere plaatsen zijn de banen gisteren opengegaan Rijnsburg: Kleipettenlaan (2-10 uur); Noordwijk: Jonkheer Ge- versbaan, Gooweg (2-4.30 en 7.30-10 uur); Ter Aar: Oostka- naalweg (vanaf vanmiddag) en Woubrugge: Vingerhoedweg. Op de plassen in Nieuwkoop, Lan- geraar en Alkemade kan nog niet worden geschaatst. Op de meeste plaatsen ligt wel ijs, maar sinds vanmorgen ligt die ijsvloer ook bedekt onder een dik pak sneeuw. Het is daarom onmoge lijk om te bepalen waar wel of niet kan worden gereden, zolang geen offieciële routes zijn uitge zet. De politie raadt schaatslief hebbers. gezien de situatie sinds vanmorgen, ten zeerste af om on bekend ijs op te gaan. ren soms niet goed open of dicht en dat betekende allemaal extra vertragingen. De toestand van de binnenwegen is volgens de politie nog steeds slecht, de toestand van de grotere verkeerswegen is redelijk. De mist die zich hoofdzakelijk in het oosten van het land voordeed, le verde geen extra problemen op. Het provinciaal bestuur van Fries land heeft met ingang van van daag voor Friesland een algeheel vaarverbod afgekondigd. Alieen de twee grote kanalen, prinses Margrietkanaal en het Van Ha- rinxma-kanaal zijn hiervan uit gezonderd, evenals de toegangs wegen tot Leeuwarden en Sneek. Het besluit is genomen in verband met een mogelijke elfsteden tocht. Overigens is het ijs op de elfstedentochtroute nog lang niet sterk, vertelde vanmorgen H. Kroes van provinciale waterstaat De ANWB kan op het ogenblik niets zeggen over Nederlanders die van vakantie weer op weg zijn naar Nederland en mogelijk moeilijkheden hebben of hebben gehad. De verkeersinformatie dienst van de ANWB is de laatste dagen overbelast geweest als ge volg van de vele telefoontjes uit eigen land. Het gevolg was dat de alarmcen trale van de ANWB voor telefoon tjes uit het buitenland nagenoeg onbereikbaar was. Gehoopt wordt, dat "opbellers" nu, na de vrije dagen, meer succes zullen hebben. Op diverse plaatsen in het land is de afgelopen dagen waterschade ontstaan door gesprongen wa terleidingen. Zo zagen patrouille rende politieagenten zondag in Utrecht meubels ronddobberen in de etalage van een grote meu belzaak in het winkelcentrum Hoog Catharijne. Een nader on derzoek wees uit dat de begane grond en de eerste etage blank stonden. Schade zes ton. Ook het gemeentehuis van Den Briel kwam voor een groot deel onder water te staan. De grootste schade vormt volgens een woordvoerder van de gemeente de inwerking van het water op een 17de eeuws schilderij van Maarten van der Fuijck, voor stellende "Het witte vendel". Veel dieren raakten door het koude weer in moeilijkheden. In Alphen werden twee reigers gered uit het ijs op de plaatselijke zandwin- plas. De dieren konden niet meer weg door ijsklompen om de po ten en bevroren vleugels. Ze konden in de afgelopen nacht weer bijkomen in de garage van de secretaresse van de Alphense dieren-ambulance-stichting. De vogels zijn vanmorgen weer vrij gelaten. 18 PAGINA'S Jgggj m I Drs. Ph. Leenman, directeur- generaal van de PTT, heeft bij het bekendmaken van de jaarcijfers van zijn bedrijf gezegd dat de post en de tele foon in het pas begonnen jaar niet duurder hoeven te wor den. Maar de sector post van de PTT leed een flink verlies in het afgelopen jaar PAGINA 15 Nieuwe problemen rond de Onedin-lijn PAGINA 5 I Vele miljoenen schade bij branden PAGINA 7 Dr. Potter haalt uit naar westerse kerken PAGINA 11 Breestraot 173 Leiden Tel. 071 - 123337 Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18 00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. i 4 weken lang I LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS J Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis Volgens de Molukkers is het Jon B geweest, die instructies, inlich tingen en wapens heeft geleverd voor de beroving van de geldlo- pers, het gokhuis, en de verijdel de overval op de supermarkt. Bo vendien zou hij hun geld hebben geboden om een - hem vijandig gezinde - heroïnedcaler over hoop te schieten. Een groot deel van de buit (ongeveer een ton) zou bij hem zijn afgeleverd. Gironr Hok|e a zonder postzegel op ^Leidsch Dagblad Antwoordi

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1