De Algemene mist verdiende winst Philip Potter haalt uit naar westerse kerken W aarschuwingvanChina John van der Wiel verrassend aan kop PAGINA 11 DINSDAG 2 JANUARI 1979 Korfballers De Danaiden illusie armer LEIDEN - In de microkorfbaleompetitie werden vlak voor het nieuwe jaar nog enkele wedstrijden afgewerkt. Zowel De Algemene en De Danaïden incasseerden een néder- laag. De Algemene zag afgelopen zaterdag in de 5 Meihal een verwachte en gezien het wedstrijdbeeld verdiende overwinning aan de neus voorbij gaan. Bij de stand 9-10 in het voordeel van koploper HKC miste De Algemene een strafworp. Spelmoment uit het microkorfbalduel Algemene-HKC. Ruud van Vliet (links) verovert de bal. In plaats van 10-10 werd het nu 9-11 en 9-12. De Danaïden zag even eens een voornemen de mist in gaan. Na een tamme, bijna slaap verwekkende voorstelling verlo ren de blauwwitten met 12-11 van KVS. De aanval op een toppositie werd door dit resultaat al vroeg tijdig in de kiem gesmoord. Fides Pacta kwam door het slechte weer niet aan korfballen toe. De reis naar Nijmegen werd als te gevaarlijk beoordeeld. Op een nader te bepalen datum zal de wedstrijd nog worden gespeeld. Fides was niet de enige ploeg die vanwege de slechte weersom standigheden niet kon spelen. Fortuna uit Delft bijvoorbeeld zat reeds in de trein, maar een bevro ren wissel noodzaakte de Delfte naren weer tot uitstappen. Het Leidse Crescendo kwam even eens niet aan korfballen toe. Het Crescendo-bestuur vond de reis eveneens onverantwoord. De Algemene-HKC 10-12 (6-6). In een aantrekkelijk duel tussen koploper HKC en het in de on derste regionen verkerende Al gemene verloren de Leidenaars op jammerlijke wijze deze be langrijke wedstrijd. Belangrijk, omdat winst De Algemene een beter uitgangspositie zou hebben geboden bij de returns. Tot aan de rust ging de wedstrijd gelijk op. De Algemene was weliswaar de betere ploeg maar kon dat niet in de score tot uitdrukking bren gen. De ruststand was 6-6. In de tweede helft bleven de ploegen dicht bij elkaar. Met nog vijf mi nuten te spelen was de stand 9-10 in het voordeel van HKC. De strafworp die Ruud van Vliet toen miste, kostte De Algemene minstens één punt. HKC finishte sterk, een teleurgesteld De Al gemene achter zich latend. Doel punten: Ruud van Vliet, Wim van Vliet (3x), Sanny Rusman (2x), Jory Serdijn, Martin Filippo en Janny Iterson (2x). KVS-De Danaïden 12-11 (4-4). De aspiraties van Gerard Bos om De Danaïden tot één van de kans hebbers voor promotie te maken is na het 12-11 verlies tegen KVS voorlopig in de bekende ijskast opgeborgen. KVS bleek een te zware opgave. Kennelijk speel den gedurende deze wedstrijd nog steeds de twee officiële waar schuwingen van vorige week mee. De anders zo praatgrage Danaïdenlingen onthielden zich van commentaar op de soms daarvoor in aanmerking komen de beslissingen van de scheids rechter. Ook KVS was kennelijk met goede voornemens aan deze wedstrijd begonnen. Bijna zon der persoonlijke duels kabbelde dit treffen naar een eind toe, met hier en daar een opleving. Bij De Danaïden kwam het heilige vuur pas in de wedstrijd toen Gerard Nap de plaats had ingenomen van Hennie Devilee. De stand was toen inmiddels wel 10-6 in het voordeel van KVS. Met nog 5 minuten te spelen keek De Da naïden nog tegen een 12-8 achter stand aan. In die laatste paar mi nuten herhaalde De Danaïden bijna weer het huzarenstukje van vorige week. Hans v. d. Leek scoorde twee maal achter elkaar en toen Gerard Nap met nog ruim één minuut te spelen voor 12-11 zorgde zat een gelijkspel er zeker in. Wat evenwel vorige week luk te ging nu niet op. De tijd was na drie reële kansen verstreken. Doelpunten: Joke van Nood (3x), Cees Christiaanse (2x), Bea v. d. Meel, Hans v. d. Leek (3x), Gerard Nap (2x). TOP-Terheijden 9-6 (5-4). Dankzij een grotere schotvaardigheid trok TOP in deze confrontatie de zege naar zich toe. Doordat de Terheijden-verdedigers op soms meer dan 3 meter afstand ston den te verdedigen, was er aan vankelijk voor de Sassenheimers maar weinig ruimte voor een doorloop. De ruststand was dan ook slechts 5-4 Voor TOP scoor den: Ineke Westerbeek (3x), Ilse Westerbeek, Annemiek Keimng, Peter Sigaar en Wilma Kuhn (2x Fluks-Ons Eiland 5-10 (2-4). Op even onverwachte als verdiende wijze is Ons Eiland door deze gemakkelijke overwinning op de bovenste plaats van de tweede klasse beland. Koploper Meervo- gels verloor verrassend van KOAG met 4-6. De wedstrijd te gen streekgenoot Fluks was niet moeilijk. De Noordwijkers zijn gedoemd te degraderen, eenvou dig omdat de ploeg geen aan valsleiders heeft. Ons Eiland had die wel. In de eerste helft maak ten de Leidenaars het zich nog onnodig moeilijk door Fluks de gelegenheid te verschaffen de binnen 5 minuten opgelopen ach terstand van 0-3 weer gedeeltelijk in te lopen. Na de rust 2-4. zette Ons Eiland goed door. Doelpun ten: Olga Soedan, Barry van Duin, Piet Beekman, Nan Dege- naars, Patrick Verra (3x), Rob Hasselbach (2x), Sarie v. d. Mee berg. Voor Fluks scoorden: Jan Verloop, Corrie van Hoek (2x). Kees Imthorn, Rob Schelvis. Pernix-DKC 9-9 (5-4). Pernix heeft op een wel bijzonder jammerlijke manier twee punten uit handen gegeven. Met nog één minuut en vijftig seconden te spelen stond de stand nog op 9-7 in het voor deel van Pernix. Het op balbezit spelen ging de Leidse ploeg ech ter niet goed af. Balverlies bete kende tot tweemaal toe een tref fer. DKC kreeg daar net iets te veel mee. De uitslag op zich komt de spanning om de bovenste plaats wel ten goede. Doelpun ten: Kees Hortensius (3x), Kees Brokaar (4x), Liesbeth Brokaar en Kees v. d. Kraan. GKV-Fiks. Het gehandicapte Fiks sleepte toch nog een punt uit deze wedstrijd. De koppositie komt echter nog niet in gevaar. Bij rust bezat Fiks nog een kleine voor sprong 3-4, die tot vlak voor het eind gehandhaafd bleef 6-8. Pas in de laatste vier minuten kwam GKV naast Fiks 8-8. Doelpunten: Robert v. d. Kraan (3x), Rob Nonhebei (3x), Ineke Kooy en Aad Mulder. GERT GRESSIE GRONINGEN (ANP) - Door hm overwinningen in de negende en tiende ronde heeft John van der Wiel verrassend de leiding ge nomen in het Europees kam pioenschap schaken voor junto- De uitslagen van de tiende ronde zijn: Dolmatov (Sow) - Petursson (IJs) Va-Va, Van der Wiel (Ned) - Karoly (Hon) 1-0, Valkesalm: (Fin) - Plaskett (Eng) 0-1. Hawelko (Pol) - Mateu (Spa) 1-0. McCarty (Ier) - Pedersen (Den) afg. Nicolic (Joe) - Tiller (Noo) afg. Neunschwan- der (Zwi) - Svoboda (Oos) afg, Gazik (Tsj) - Arnold (Wdl) 1-0, Muir (Sch) - Hessenbruch (Lux) 1-0. Grinberg (Isr) - De Boer (Ned) Va-Va. Dos Santos (Por) - Natsis (Gri) 1-0, Zimmerman (Bel) - Ratti (Ita) 1-0, Yurtsevan (Tur) - Levasic (Fra0-1Cranling (Zwe) - Heaven (Wal) 1-0. Stand na tiende ronde: 1. Van der Wiel 8 punten. 2. Dolma tov 7'/a punten, 3. Plaskett 7 pun ten. EC De eindstand van de ontmoeting in de kwartfinales van de strijd om de Europese beker tussen Rotterdam en Rode Ster uit Bel grado is geëindigd in 6-6. Rotter dam gaat echter over naar de hal ve finales, omdat de resultaten aan de eerste borden beter waren. Kortsjnoi versloeg aan het eerste bord Ljubojevic tuee keer. Tim man. aan het tweede bord. be haalde een punt evenals zijn te genstander Matanovic en aan het derde bord moest Euwe zyn meerdere erkennen in Todorce- vic: 0.5-1,5. De uitslagen per bord (steeds twee partijen) waren: Kortsjnoi (R'dam) - Ljubojevic (Rode Ster) 2-0.Timman (R'dam- Matanovic (Rode Ster) 1-1, Euwe (R'dam) - Todorcevie (Rode Ster) 0,5-1,5, Bohm (R'dam) - Krnic (Rode Ster) 1,5-0,5. Van der Vliet (R'dam) - Djuric (Rode Ster) 0-2. Van Baarle (R'dam) - Cvetkovic (Rode Ster) 1-1. LSG Het zestallen snel schaaktoernooi van de Leidse schaakbond is voor wat betreft de hoofdklasse een traditionele aangelegenheid voor de A-teams van Philodor en LSG geworden. In dè gecombineerde hoofd- en eerste klasse trok Phi- lidor A uiteindelijk aan het lang ste eind in de Katwukse sporthal. De Philidoreanen prolongeerden hiermee hun titel die zij vong jaar na een enerverend finaleduel op LSG A veroverd hadden Een duidelijke beslissing viel er in dit onderlinge duel echter niet Phi- lidor A boekte slecht een nipte zege. Daardoor bleef de spanning geruime tijd aanwezig. Niet de matchpunten, maar de bordpunten moesten immers de doorslag geven. Het belangrijk ste voor beide ploegen was daar om de andere zestallen zo ruim mogelijk te verslaan. PhilkSor A liep daarbij langzaam maar zeker van naaste belager LSG A weg, door merendeels wat grotere ze ges in de wacht te slepen. De voorsprong op LSG bedroeg uit eindelijk 5'/i punt. De eindstand in de hoofd- en eerste klasse: 1. Philidor A 77 punten; 2. LSG A 71*/,; 3. Katwijk 52V»; 4. LSG B 52; 5. Voorschoten A 49; 6. Philidor B 43; 7. Noordwyk A 32; 8. Leiderdorp 28*/«; Lisse 26'/,. De eindstand in de samengevoegde tweede en derde klasse: Katwijk B 63 punten. Voorschoten B 57 en Noordwijk B 49. Ze blijven steken in eng nationalisme Dr. Philip Potter ...leren concreet te zijn ring van de dollar heeft de raad dit jaar te kampen met een tekort van 3,5 miljoen dollar. Philip Potter vertelde dat de lid kerken sinds 1975 hun bijdragen met 30 tot 50 procent hebben ver hoogd. Toch moest de Wereld raad z(jn staf de afgelopen jaren met 50, arbeidsplaatsen inkrim pen tot 280. omdat de verhoogde bijdragen volledig werden opge slokt door de monetaire crisis. KINGSTON - „De felle kritiek op het anti-racisme pro gramma komt voornamelijk uit Zwitserland, West- Duitsland, Nederland, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. Dat zijn precies de vijf landen die economische belangen in Zuidelijk Afrika hebben. Dat geeft te den ken" Gezien het werk dat de Wereld raad verricht, is de staf veel te klem, zeker, zo voegde Potter er fijntjes aan toe, wanneer een ver gelijking wordt gemaakt met de staven van sommige lid-ker ken... Een commissie heeft de afgelopen maanden het werk van de raad doorgelicht. Om in 1981 de begro ting in evenwicht te krijgen, zul len er vanaf nu geen nieuwe ini tiatieven kunnen worden ont plooid. Verder stelt de commissie voor het werk van alle afdelingen en programma's tegen 1981 tot een afronding te brengen, zodat het centraal comité in dat jaar lij nen kan uitstippelen voor de toe komst van de Wereldraad. De Wereldraad verwelkomde giste ren in Jamaica twee nieuwe lid kerken, de Evangelical Church Makane Jesus uit Ethiopië en de Evangelisch Christelijke Kerk van Halmanera op de Noord- Molukken in Indonesië. De toe treding van laatstgenoemde kerk werd enigszins overschaduwd door berichten uit Indonesië dat de verhouding tussen de kerken en de regering in een delicaat sta dium is beland. Dr. T B. Simatu- pang, een van de voorzitters van de Wereldraad, kon om die reden niet naar Jamaica komen. De In donesische regering heeft de christelijke kerken beperkingen opgelegd in een poging de islam tegen missie en zending te be schermen. "Waardeiland" 100% van WUP LEIDEN - De West land-Utrecht Projectenontwikkeling BV te Amsterdam heeft met ingang van 1 januari zijn 50ry deelname in de vennootschap onder firma Waar deiland uitgebreid tot lOO^c. Deze vennootschap is verantwoor delijk voorde bouw van 450 luxe woningen op dit j.m Leiderdorp grenzend stuk Leiden. V.O.F Waardeiland kon tot dusver be schouwd worden als een optel som van de Westland-Utrecht Projectontwikkeling BV en Van Wijnen Vastgoed BV De ven nootschap had in een eerder sta dium het Waardeiland overge nomen van Nicman Holding welke firma verantwoordelijk is voor 118 andere huizen die op het/ waardeiland staan. De bouw van de woningen op het Waardeiland zal overeenkomstig de plannen dOOT W.-stl.md- Utrecht Projectontwikkeling worden voortgezet De bouw werd tot nu Uk* door verschillen de aan Van Wijnen verbonden bedrijven uitgevoerd Van Wij nen blijft dan ook als bouwer aan het project verbonden Alle con tacten met kopers, adviseurs, aannemers, en leveranciers zul len op dezelfde wijze worden voortgezet tiger jaren „comfortabel links" was. En nu is het stadium aange broken van {duidelijk en profe tisch handelen in een wereld die verscheurd is. We zullen moeten leren zeer concreet en specifiek te zijn in onze bemoeienis met de grote wereldvragen, aldus Potter, die eraan toevoegde dat het niet aangaat om de Wereldraad als zondebok aan te wijzen, wanneer sommige kerken in het Westen die opdracht niet aankunnen. Dr. Potter ging in zijn jaarrapport uitvoerig in op de discussies rond het anti-racismeprogramma, omdat volgens hem deze kwestie aantoont dat daadwerkelijk kie zen voor de armsten en dc onder drukten nog wel wat anders is dan het alleen met woorden be lijden van solidariteit. De oecumenische beweging is vol gens dr. Potter aangeland in het stadium van wat hij noemde, een universele dialoog van culturen. Begonnen als centrum van ver nieuwing van de kerken op het terrein van zending en dienst aan de wereld, is de nadruk steeds meer komen te liggen op de let terlijke betekenis van het woord „oikoumene": bewoonde we reld. Dr. Potter toonde zich bezorgd over de relatie tussen de Wereldraad en de lid-kerken. Hij vroeg zich af in hoeverre de vooruitgang van de oecumene bijgebeend kon worden in plaatselijke kerken In dat opzicht is de nu 30-jarige We reldraad te kort geschoten, zo meende hij. Potter beschouwt het als een van de belangrijkste taken voor de komende jaren om het contact met het grondvlak te verbeteren. Crisis Vandaag krijgt het centraal comité direct al te maken met de kwestie die de hele agenda als een scha duw overheerst de beroerde fi nanciële situatie van de Wereld raad. Door de waardeverminde- HENGÈLO - Boven het Twentse land zullen tot 6 januariwanneer het zogenaamde Driekoningen-feest wordt gevierd, de klanken van de midwinterhoorns klinken. Gebeurde dit vroeger uitsluitend door boeren boven de huisput, nu is dit stuk folklore ook tot de stad doorgedrongen. De blazers op de foto kwamen het afgelopen weekeinde in actie in het Prins Bernhardplantsoen in Hengelo WASHINGTON (UPI/AFP) - De nieuwe Chinees-Amerikaanse betrekkingen zullen bijdragen tot vrede en stabiliteit in Azie en in de wereld, maar betekenen te vens een 'waarschuwing en een zware slag' voor het hegemonie- streven, zo heeft de Chinese ge zant in Washington gezegd. Met 'hegemonie-streven' bedoelt Pe king gewoonlijk het streven van de Sowjet-Unie naar invloedssfe ren buiten de eigen grenzen. De Chinese gezant, die in maart offi cieel de functie van ambassadeur in Washington zal vervullen, sprak op een bijeenkomst van Chinese Amerikanen in Was hington. De vestiging van normale diploma tieke betrekkingen komt volgens hem niet alleen overeen met de gemeenschappelijke aspiraties en belangen van de twee volke ren, maar krijgt ook "de instem ming van de volkeren van vrede lievende landen in de hele we reld." De nieuwe overeenkomst, aldus de gezant, bevestigt 'het principe van verzet tegen hege- monisme. zoals geformuleerd in het communiqué van Sjanghai (waarmee in 1972 de normalise ring van de betrekkingen tussen China en de Verenigde Staten werd ingeluid). „Dit is een ernsti ge waarschuwing en zware slag voor landen en groeperingen die naar hegemonie streven, hetzij regionaal, hetzij op internatio naal vlak." Ook het Chinees-Ja panse vriendschapsverdrag en andere diplomatieke activiteit van China betekent een 'verster king van het internationale ver enigde front tegen hegemonis- me', aldus de Chinese diplomaat. Hij noemde de Sowjet-Unie niet met name als de tegenstander van dit 'verenigd front'. Hij meende dat Taiwan, 'een on vervreemdbaar deel van China's heilige grondgebied 'tezijnertijd zeker zal terugkeren 'in de om helzing van het moederland'. Ook sprak hij de hoop uit dat de auto riteiten van Taiwan zich reken schap zullen geven van de situa tie en niet tegen de stroom van de ontwikkelingen, en tegen de na tionale belangen, zullen ingaan, maar zich positief zullen inspan nen voor de 'hereniging met het moederland'. Met deze woorden haalde dr. Philip Potter, secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken op ou dejaarsavond fel uit naar de wes terse kerken die lid zijn van de Wereldraad. Potter cteed dat aan de vooravond van de vergadering van het Centraal Comité van de Wereldraad. Tijdens een perscon ferentie in de Jamaicaanse hoofdstad Kingston, waar de bij eenkomst plaatsvindt, beschul digde Potter de blanke kerken in West-Europa en Noord-Amerika van provinciaal denken. .,Ze hebben het mogelijk gemaakt dat de Wereldraad uitgroeide tot een wereldwijde organisatie, maar intussen is hun eigen den ken en leven blijven steken in eng nationalisme". In zijn jaarverslag aan het Centraal Comité, gisteren na de officiële opening van de conferentie, herhaalde Potter de ze beschuldiging in andere be woordingen. „We hebben als kerken nooit moeite gehad met het doen van uitspraken, zolang we ons op veilig grondgebied be vonden. De problemen komen, nu we regelrecht voor de bran dende problemen van deze we reld worden geplaatst". Er moest wel eer. crisis komen, zo zei Pot ter. „We hebben met kerken te maken die nog niet met moed en durf controversiële zaken willen aanpakken. De westerse kerken hebben zich altijd beperkt tot morele kwesties, zaken van per soonlijke aard. Sociale en poli tieke hangijzers durfden ze niet aan", aldus Potter. „Ze hebben er de instrumenten niet voor en komen hooguit tot algemene be schouwingen in vage termen en moeilijke woorden die hun verle genheid moeten bedekken". Zondebok De Wereldraad, zo zei Potter, heeft zich ontwikkeld van een „old boys club" van de blanke kerke lijke elite in 1948 tot een organisa tie die eind zestiger, begin zeven-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11