Sparta opnieuw in zorgen na blessure Verbeek JOHN VAN DER WIEL BLIJFT BIJ blijft bij SBB Organisatie profkoersen Baskethalploeg revanche tegen Grieken Koopmans volgend jaar tegen Traversaro VRIJDAG 29 DECEMBER 1978 Na winst op McCarthy GRONINGEN (ANP) - John van der Wiel heeft gisteren in de ze vende ronde van het toernooi om het Europees kampioenschap j schaken in Groningen door een overwinning op de Ier McCarthy de aansluiting met de top behou den. Van der Wiel kwam op vijf punten en blijft daarmee een half punt achter op de leiders Dolma- tov, die won, en Mateu en Tiller j die tegen elkaar remise speelden. De uitslagen van de zevende ronde zijn: Dolmatov (Sow)-Pedersen (Den) 1-0; Mateu (Spa)-Tiller (Noo) V2-V2; Van der Wiel (Ned)- McCarthy (Ier) 1-0; Plaskett (Eng)-Gazik (Tsj) 1-0; Karolijs (Hon)-De Boer (Ned) afgebroken; Valkesalmi (Fin)-Petursson (IJs) 1-0; Yurtseven (Tur)-Nikolic (Joe) afgebroken; Hawelko (Pol)-Muir (Scho) 1-0; Zimmermann (Bel)- Neunschwander (Zwi) V2-V2; Dos Santos (Por)-Grinberg (Isr) V2-V2; Hessenbruch (Lux)-Svoboda (Tsj) V2-V2; Cranling (Zwe)-Ar- nold (Wdl) V2-V2; Natsis (Gri)-Le- vacic (Fra) afgebroken; Heaven (Wal)-Ratti (Ita) 0-1. De stand aan kop is: 1. Dolmatov, Tiller en Mateu 5V2; 4. Van der Wiel en Plaskett 5. De 16-jarige Ahmed Fauzi uit Indo nesië heeft zich met een tweede opmerkelijke overwinning dui delijk kandidaat gesteld voor de eerste plaats in het toernooi om het wereldkampioenschap jeugdschaken 1978 in Sas van Gent. Na in de eerste ronde een punt te hebben veroverd op Garcia Her nandez (Mexico) versloeg hij gis teren Mare Villermain (Frank rijk). Fauzi leidt nu het toernooi met Jose Huergo (Cuba), Cetin Sel (Turkije) die eveneens in twee ronden twee punten op hun naam brachten. Peter Korzubov (USSR) en Nigel Short (Engeland), die beschouwd worden als favorieten voor de ti tel kwamen remise overeen. Uitslagen tweede ronde: Jose Huergo (Cuba)-Keith Allen (Ierland) 1-0; Alon Greenfeld (Is- raël)-Cetin Sel (Turkije) 0-1; Nigel Short (Engeland)-Peter Korzu bov (USSR) remise; Mare Viller main (Frankrijk)-Ahmed Fauzi (Indon.) 0-1; Paul A. Motwani (Schotland)-Johann Hjartarson (IJsl.) afg.; Nasir A. S. Mohamed (Ver. Arab. Em.)-Helmut Cardon (Ned.) afg.; Rado Bumbar (Joeg.)-Dennis Rej Pedersen (Den.) 0-1; Ralf Rehn (Finland)- Rob Bertholee (Ned.) afg.; Wolf gang Kaiser (BRD)-Fernando A. Sequeira (Port) 1-0; Ivan Morovic (Chili)-CIaudio Andreani (It.) afg.; Yves Godin (Lux.)-Men Kong Wong (Sing.) afg.; Dariuz Weider (Polen)-Asad Rizvi (Pa kistan) 1-0; Stephen Colin James (Wales)-Tamas Utasi (Hongarije) 0-1; Gregory Hjorth (Austr.)-Mi- chael Wiedenkeller (Noorw.) afg.; Lucian Vasilescu (Roemenië)- Arnoud Dokkum (Ned.) afg. John v. d. Wiel John van Vliet scoort voor Nederland Kees Akerboom rechts) kijkt gespannen toe. ROTTERDAM - Nieuwe problemen bedreigen Sparta, dat met een gezond verklaarde Frank Weerdenburg net een sombere periode leek te hebben afgesloten. Op de opera tietafel van het Rotterdamse Dijkzigt-ziekenhuis lag gis teren Pim Verbeek, volgens bondscoach Zwartkruis on der normale omstandigheden een kandidaat voor Jong Oranje. Verbeek, die enkele weken geleden een spierscheuring opliep in het dijbeen werd aan de complicaties daarvan operatief geholpen en zal voor minstens twee maanden zijn uitgeschakeld. Bovendien be reikte penningmeester Flor Bouwer vanuit Engeland het be richt, dat Stuart Parker over weegt om niet meer terug te ke ren naar Nederland. Stuart Par ker speelde tot nu toe deels door blessures en deels door het goede spel van de Noordier Sammy Morgan praktisch niet in Sparta's keurkorps. Indien de Engelsman er tijdens zijn vakantie in slaagt een nieuwe werkgever te vinden, houdt hij Sparta voor gezien In vierlanden toernooi STOCKHOLM (ANP) - Het Ne derlandse basketbalteam heeft zich op de tweede dag van het vierlandentoemooi in Stockholm gerevancheerd voor de eerder geleden nederlaag tegen Frank rijk (71-83). Gisteren versloegen de Nederlanders Griekenland met 98-90, na een ruststand van 50-46. Tom Quinn de coach van de oran- jeploeg, was natuurlijk tevreden met de overwinning, maar toon de zich na afloop meer verheugd over het vertoonde spel. De be langrijkste speler was Guard Emill Hagens, die bijna de gehele wedstrijd in het veld stond. Ha gens speelde een uitstekende wedstrijd, hetgeen Quinn na af loop de uitspraak ontlokte: "Hij is nu één van de beste spelers in Europa." Het verlies van Griekenland was voornamelijk te wijten aan een slechtere conditie. Nadat Neder land bij rust een voorsprong van vier punten had weten op te bouwen (50-46), bleven de Grie ken tot 63-63 bij. Daarna stortte het team in en kon Nederland de wedstrijd afsluiten met een posi tieve marge van acht: 98-90. Het grootste aandeel in de score had Kees Akerboom met 33 punten. De scorers, bij Nederland waren: Akerboom 33, Van Vliet 25, Ha gens 20, Van Helfteren 12, Van der Hart, Sikking 2, Benschop 2. Griekenland: Yiannakis 20, Yiat- zoglou 19, Kastrinaikis 15, Kat- soulis 10. Koroneos 9. Papgeor- giou 8, Petropoulos 4, Kokolakis 3, Sakellario 2. Verrassing Zweden zorgde voor een verrassing door in de tweede wedstrijd van het vierlandentoemooi Frankrijk met 76-70 (38-34) te verslaan. Daardoor hebben alle ploegen nu twee punten uit twee wedstrij den. Kadetten Het jongste nationale basketbal team heeft gisteren in het vier landen toernooi te Castricum in gezet met een overwinning op Luxemburg, 92-85 na een rust stand van 54-42. In de tweede wedstrijd behaalde West-Duits- land verrassend winst tegen Bel gië. 76-73 (40-45) De Nederlandse kadetten namen tegen Luxemburg al snel een ruime voorsprong, die tegen het slot door voornamelijk eigen slordigheid nog ineenschrom pelde tot maar zeven punten. De productiefste Nederlandse spe lers waren de Jager (AMVJ) 34, Houttuin (Groningen) 16, Den Boef (AMVJ) 14 en De Jong (Rot terdam. voor meisjes in Tubbergen met een overwinning van 71-55 op België begonnen. Bij de rust had Nederland een voorsprong van 29-28. Anita Blange had met 29 punten het grootste aandeel in de zege. Frankrijk had weinig moeite met de Engelse meisjes, getuige de eindstand van 136^14 (61-23). NEC-PSV NEC en PSV zijn het nog steeds niet eens over het vaststellen van een nieuwe datum van de al tweemaal afgelaste wedstrijd tussen beide ploegen. Het leek er in eerste instantie op dat de be sturen van beide clubs tot over eenstemming zouden komen over woensdag 31 januari, maar nu voelt PSV daar ineens niet veel meer voor. Drie dagen daar na moeten de Eindhovenaren namelijk aantreden in de zware thuiswedstrijd tegen Ajax. Ma nager Ben van Gelder van PSV wil nu eerst overleg plegen met trainer Kees Rijvers. Aangezien deze echter met vakantie is, kan het nog wel een weekje duren voordat er een definitieve beslis sing zal vallen. NEC heeft compe titieleider Jan Huybregts inmid dels laten weten bezwaar te heb ben indien de wedstrijd ver plaatst zal worden naar 7 februa ri, zoals in de lijn der verwachting ligt. NEC voert als argument aan dat men dan moet inhalen tussen twee zware uitwedstrijden (Roda JC en FC Twente) in. Bij NEC is men van mening dat de degrada- tiebelangen van de Nijmegena- ren even zwaar dienen te wegen FIFA De internationale voetbal federatie (FIFA) verwerpt de kritiek op de groepsindeling van het kwalifica tietoernooi voor de Olympische Spelen van 1980 in Moskou. De FIFA is het niet eens met de be schuldiging dat er discriminatie ten opzichte van de Oosteuropese landen heeft plaatsgevonden. Tsjechoslowakije, Bulgarije. Hongarije, Roemenië en Polen zijn ingedeeld in éen groep, het geen betekent dat slechts één van hen kan deelnemen aan het eind- toernooi. In het officiële maandblad van de bond wijst perschef René Courte de kritiek af door te stellen dat Oost-Europa al zeker is van twee vertegenwoordigers op de Spe len, te weten organisator Sowjet- Unie en titelverdediger Oost- Du ïtsland. Met de groepswinnaar zullen dus drie Oosteuropese landen bij de Spelen aanwezig zijn. De 14 overige Europese landen zijn verdeeld in drie groepen. Daar van gaan er maximaal drie naar de eindronden, maar het kunnen er ook twee zijn als Israël zich plaatst, stelt Courte in zijn artikel. In zijn maandblad maakte de FIFA eveneens bekend dat voorzitter Havelange en secretaris Kaser volgende maand tijdens de bij eenkomst van het dagelijks be stuur van het Internationaal Olympisch Comité in Lausanne een gesprek zullen hebben met de Olympische leiders, nu de FI FA heeft beslist dat alle spelers die hebben deelgenomen aan kwalificatie- dan wel eindronde- wedstrijden van het toernooi om de wereldbeker niet mogen spe len in Olympische wedstrijden. Deze maatregel werkt vooral in het nadeel van de Oostblok-lan- den, die alleen het begrip (staats) amateur kennen. Het IOC vond deze beslissing in strijd met de Olympische regels en vroeg de FIFA het besluit te herroepen. De FIFA weigerde. ROTTERDAM (ANP) - De nieuwe opzet van dc profboksgala's in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy (de eerste in 1979 is op maandag 8 januari) bestaat uit een programma met zes partijen. Vergeleken met de oude formule, waarvan in oktober dit jaar werd afgestapt, is het gala met eén par tij uitgebreid. Drie maanden lang hebben de Nederlandse boks- bond en de organisatoren van Ahoy' gezocht naar een oplossing voor de problemen, waarmee men in de profgala's te kampen had. In oktober stopten Ahoy' en de NBB met het evenement. Han Scheepbouwer, publiciteits- man van Ahoy', vindt de kwaliteit van het programma maatgevend voor de publieke belangstelling. "Er is besloten tot april 1979 drie boksgala's te houden. Echter al leen indien het programma kwa litatief van een goed gehalte is. Wat in het verleden is gebeurd, dat eerst Koopmans zou boksen, dan werd vervangen door Peralta en dat die het op zijn beurt ook weer liet afweten, daar passen wij voor. Op die manier jaag je het publiek alleen maar weg". Scheepbouwer liet voorts weten, dat hij hoopt dat ertussen de 2000 en 3000 1 Meisjes Borg troeft Connors af NEW YORK - De Zweed Björn Borg heeft in het afgelopen jaar het meest verdiend met zijn ten- nis"kunsten". Hij staat boven aan de ranglijst tennismiljonairs met een totaal van 691.886 dollar (on geveer 1,38 miljoen gulden). Tweede is de Amerikaan Jimmy Connors met 519.307 dollar en derde diens landgenoot Vitas Ge- rulaitis met 425.845 dollar. Bij de dames voert de statenloze Wimbledonkampioene Martina Navratilova de lijst aan met het respectabele bedrag 1 dollar. Betty Stöve met 177.243 dollar. De lijsten zijn: Heren: 1. Björn Borg (Zwe) 691.886 dollar, 2. Jimmy Connors (V.St.) 519.307, 3. Vitas Gerulaitis (V.St.) 425.845, 4. Ilie Nastase (Roe) 402.422, 5. Eddie Dibbs (V.St.) 250.872. .Dames: 1. Martina Navratilova (statenloos) 500.757 dollar. 2. Chris Evert (V.St.) 454.486, 3. Virginia Wade (G.Br.) 297.527, 4. Kerry Reid (Aus) 198.766, 5. Evonne Cawley (Aus) 180.844, 7. Betty Stöve (Ned) 177.243. BREDA (ANP) - De organisatie van prof-wielerwedstrijden blijft uit sluitend in handen van de SBB, de stichting tot bevordering be roepswielersport. Renners, die in het komende seizoen via een an dere manager dan de coördinator van de SBB aan de slag willen, zullen in het algemeen de startlij- sten gesloten vinden. De vereni ging van wedstrijdorganisatoren heeft namelijk in meerderheid besloten slechts renners via de SBB te contracteren. Organisato ren die buiten de stichting om willen werken, zullen geen SBB- renner aan de start kunnen krij gen. Een uitsluitingsprincipe dat, zoals het zich laat aanzien, betekent dat een eventuele ploeg-Vissers die zelf zijn manager zou willen kie zen, vrijwel geen startrecht en -gelegenheid in Nederland zal kunnen krijgen. De commissie beroepswielersport van de KNWU heeft gisteravond tijdens een vergadering met de sportcommissie en de SBB de werkwijze voor het nieuwe sei zoen vastgelegd en zal in de toe komst onderzoeken of er een subsidiemogelijkheid voor het beroepswielrennen via CRM kan worden gevonden. Ook zal wor den bekeken of er een mogelijk heid is een aparte sectie be roepswielersport in het leven te roepen. 'Het belangrijkste", stelde voorzit- ter Wim Rozenburg van de com missie beroepswielersport, 'blijft de werkgelegenheid. Daar hebben wij in onze vergadering ook het meest over gesproken. In de richting van de werkgelegen heid, het aantrekken van spon sors, kan de KNWU geen initia tieven ontplooien" De SBB wil dat wel gaan doen Voorzitter Moerel van die organi satie stelde dat zijn stichting in enkele jaren orde op zaken heeft gesteld in het professionele weg rennen. "Die orde zal gevaar lo pen wanneer ieder zich met het management gaat bemoeien. Daarom willen wij en de vereni ging van organisatoren alleen contracten (op tien-procentsba sis) afsluiten via onze coördina tor. Indien renners tussen zich zelf en die coördinator nog een manager willen hebben, is dat hun zaak. Wij zien dat niet als een dwang, want wij verplichten de renner niet uitsluitend van onze coördinator gebruik te maken, wij zijn bezig met een regulering. We hebben de zaak gezond ge maakt en we willen dat graag zo houden" ROTTERDAM (ANP) - Rudie Koopmans zal op 21 februari in het sportpaleis Ahoy' te Rotter dam uitkomen in een gevecht om de Europese bokstitel in het halfzwaargewicht tegen de Ita liaanse titelhouder Aldo Tra versaro. In februari van dit jaar kwamen beide boksers ook al tegen elkaar uit. Het gevecht eindigde onbeslist, nadat aan vankelijk - de jury had een tel- lingsfout gemaakt - Koopmans tot winnaar was uitgeroepen. Door het resultaat bleef de Ita liaan Europees Kampioen. Op de ranglijsten van de World Boxing Coucil (WBC) neemt Traversaro momenteel de zesde plaats in. Koopmans is als acht ste genoteerd. ment zullen komen. "Dat is vol doende, dan leeft die hal tenmin ste", aldus de voorlichtingsman van Ahoy'. Op 8 januari zal Rudie Koopmans de hoofdpartij boksen in het half zwaargewicht tegen de 32-jarige Amerikaan Meivin Mott. Het ge vecht, dat over tien ronden gaat, is voor Koopmans de laatste voorbereiding op zijn revanche partij om de Europese titel tegen de Italiaan Aldo Traversaro. Eer der dit jaar boksten beiden in Rotterdam tegen elkaar. Het ge vecht eindigde toen in een onbe slist. waardoor de Italiaan zijn ti tel behield. De Amsterdammer Alex "Ali' Blanchard, die de afgelopen twee jaar Nederlands amateurkam pioen in het middengewicht was. zal tijdens het evenement zyn profdebuut maken. Zijn tegen stander is de Westduitser Klaus Hein in een partij over zes ron den. Nog twee boksers van promotor Henk Rühling zullen de ring be treden. Het betreft de weiter Frank Albertus en de Chileen An tonio Garrido, die voorlopig in Nederland zal blijven. Volgens Rühling is de Chileen naar Euro pa gekomen om "economische" redenen. "In Chili worden geen gevechten georganiseerd en het is zonde om zo'n talent niet de kans te geven op te klimmen op de internationale ladder", stelde de bokspromotor. Garrido komt uit tegen de Argentijn Rogelio Zarza in een gevecht over acht ronden. Het programma ziet er als volgt uit: Halfzwaargewicht (tien ronden): Rudie Koopmans (Ned)-Melvin Mott (Vst). Middengewicht (zes ronden): Alex Blanchard (Ned)- Klaus Hein (Wdl). Middenge wicht (acht ronden): Antonio Garrido (Chi)-Rogelio Zarza (Arg). Middengewicht (acht ron den): Stan van de Driessche (Nedj-Hendrik Seys (Bel). Lichtweltergewicht (acht ron den): Gerard Bok (Ned>-Barry Price (Eng). Wcltergewicht (acht ronden): Frank Albertus (Ned)- Horace McKenzie (Eng).

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9