Wetsontwerp abortus enigszins vertraagd CDA boos over gebrek voortvarendheid Brokx fjl Kamerlid is onthutst over problemen voor invalide treinreizigers Eis groep inwoners Yeendam: ontruim terrein zigeuners VUURWERK IN BUS Van Agt: Inlichten parlement niet nodig" Simon Wiesenthal krijgt geen onderscheiding DEN HAAG (GPD) - Het duurt ze ker nog een jaar voordat woon wagenbewoners onder het nor male huisvestingsbeleid vallen. Dit blijkt uit een brief van staats secretaris Brokx aan de Tweede Kamer, waarin staat dat de „overheveling" van de huisves- tingszorg voor woonwagenbe woners van CRM naar het depar tement van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening (VRO), die op 1 januari aanstaande haar be slag zou krijgen, is uitgesteld tot 31 december 1979. Het CDA-Tweede-Kamerlid, Weij- ers die over deze „overdracht" eind 1976 een motie indiende, waarin een termijn van twee jaar werd genoemd, zei desgevraagd „grote moeite" te hebben met dit uitstel. „Ik ben bijzonder teleur gesteld. De staatssecretaris zal, bijvoorbeeld in een gesprek met de Vaste Kamercommissie voor volkshuisvesting, erg duidelijk moeten maken waar dit uitstel voor nodig is". Aldus Weijers, die van zijn partijgenoot meer voort varendheid had verwacht. Op 28 mei van dit jaar zei Brokx nog de motie te zullen uitvoeren. DEN HAAG (GPD) HAAG - Op 31 december wordt de bekende ja ger op oorlogsmisdadigers, Si mon Wiesenthal, 70 jaar. Ter ge legenheid daarvan heeft een aan tal van zijn vrienden in Neder land aan de minister van justitie gevraagd hem een koninklijke onderscheiding te verlenen. Dat verzoek werd in de maand au gustus gedaan. Een woordvoer dervan het ministerie van justitie deelde desgevraagd mede dat er geen sprake van zal zijn dat aan Simon Wiesenthal een koninklij ke onderscheiding zal worden uitgereikt. Hij voegde eraan toe dat over deze kwestie geen nade re inlichtingen kunnen worden gegeven, omdat „dergelijke ver zoeken als strikt geheim worden behandeld". De reden waarom negatief op het verzoek wordt gereageerd, is daarom formeel niet bekend. In Het PvdA-kamerlid Marcel van Dam, is nauwelijks verwonderd over het uitstel. Ten tijde van de indiening van de motie-Weijers voelde hij er als staatssecretaris van volkshuisvesting al niets voor de huisvesting van woon wagenbewoners eenzijdig uit het CRM-welzijnspakket te lichten. Hij ontraadde de Kamer dan ook de motie, die overigens toch werd aangenomen. Als argument ge bruikte hij dat het niet in het be lang van woonwagenbewoners is wanneer hun huisvestings problemen voortaan als een apar te zaak door een ander (zijn) mi nisterie zouden worden behar tigd. Van Dam meent dat qua mentaliteit en uitrusting CRM Wenen, de woonplaats van de be ruchte nazi-jager, wordt niet uit gesloten dat de soms bijtende kri tiek van Wiesenthal op de Ne derlandse regering in de zaak- Pieter Menten een van de rede nen kan zijn. Het is overigens be kend dat de Oostenrijkse premier Bruno Kreisky beslist geen vriend van Simon Wiesenthal is en dat voor het aanvaarden van een buitenlandse onderscheiding de goedkeuring van de Oosten rijkse regering noodzakelijk De directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie,' dr. Lou de Jong, noemde het „bui tengewoon jammer" dat Wiesen thal, die altijd zeer behulpzaam is geweest bij het opsporen en be rechten van oorlogsmisdadigers die in Nederland hebben geope reerd, geen onderscheiding krijgt. wèl en volkshuisvesting niet is ingespeeld op de zorg voor het welzijn van woonwagenbewo ners. De voorkeur van deze men sen om te wonen in wagens heeft een maatschappelijke achter grond en kan niet louter worden beschouwd als een kwestie van volkshuisvestingsbeleid. Tot groot verdriet van Weijers voerde de toenmalige staatsse cretaris Van Dam de motie niet uit. In juni van dit jaar zei Weijers in de Kamer daarover nog steeds verontwaardigd te zijn, maar dat hij inmiddels van Van Dams op volger, Brokx, een heel wat posi tiever opstelling constateerde. Van Dam: „Het blijkt nu dat Brokx veel te lichtvaardig uit- 'UTRECHT (GPD) - Het WD- Tweede-Kamerlid Erica Ver kerk-Terpstra zal nog van daag schriftelijke vragen stellen aan minister Tuijn- man (verkeer en waterstaat) over het vervoer van invalide treinpassagiers. Ze zei er gis teren „verbijsterd over te zijn hoeveel extra problemen de ze mensen ondervinden wan neer zij een reisje willen ma ken" Volgens het kamerlid zou een deel van de moeilijk heden vrij eenvoudig kunnen worden weggenomen. Maar ze constateerde dat er bij de NS kennelijk nog te weinig aandacht aan wordt besteed. „En daar ga ik de minister op aanspreken", aldus mevrouw V erkerk-Terpstra Om zich persoonlijk goed te kunnen inleven in de situatie reisde het kamerlid gisteren door een deel van Nederland in gezelschap van de 52-jarige Arnhemse Amelie Bulle. De ze vrouw is op een rolstoel aangewezen sinds ze op 3-ja- rige leeftijd kinderverlam ming kreeg. Ze had met Erica Verkerk-Terpstra contact op genomen, omdat deze lid is van de bijzondere Kamer commissie voor het gehandi captenbeleid. Na afloop van voering van de motie-Weijers heeft toegezegd. Dat was te ver wachten. Het ligt allemaal niet zo eenvoudig als het lijkt. Ik moet nog zien dat de overheveling eind volgend jaar inderdaad een feit De directeur van het overkoepe lende Katholieke Woonwagen- werk in Den Bosch, de heer L. S. J. Buis, zegt in een eerste com mentaar de vertraging zeer te be treuren. Het is naar zijn oordeel van groot belang dat er een eind komt aan de „oneigenlijke en on gelukkige" verstrekking van woonwagens via de Algemene Bijstandswet in de vorm van leenbijstand. Er moet eindelijk een huisvestings- en financie- de tocht langs verschillende grote en kleine stations ver klaarde het kamerlid ook in deze commissie de ervarin gen uitgebreid aan de orde te zullen stellen. Het gaat onder meer óm de plaats van de invalidecoupé in de trein, de stations waar gehandicapten niet heen kunnen omdat ze niet in en uit de trein kunnen worden ge holpen, de ritprijs, de ontoe gankelijkheid van de coupés en de geisoleerdheid ten op zichte van andere passagiers „We hebben in Nederland te maken met ruim 1 miljoen gehandicapten, waarvan er zeker 400.000 niet of niet zon der begeleiding kunnen rei zen", zegt Erica Verkerk. „Er is voor hen onmiskenbaar in de afgelopen jaren veel verbe terd, maar ik heb vandaag kunnen merken dat alle aan passingen nog veel te lang zaam gaan" Onthutst was mevrouw Ver kerk over de situatie op het station Heyendaal bij Nijme gen, waar de perrons voor in validen in het geheel niet be reikbaar zijn. Dit is ook wel zo aangegeven op een voor min- der-validen bedoelde NS-fol- der, maar het kamerlid meent ringsbeleid komen. Een aparte regeling voor de aanschaf van wagens, waarbij gebruik kan worden gemaakt van bankkre diet, is hoogst noodzakelijk. Ook heeft het ministerie van volks huisvesting en ruimtelijke orde ning veel meer greep op het reali seren van standplaatsen, die er nu nog in zeer onvoldoende mate zijn. Weijers is van mening dat zolang de huisvesting van woonwagenbe woners niet onder het gelijkna mige ministerie valt, deze bevol kingsgroep verstoken blijft van alle andere regelingen, die op het terrein van de volkshuisvesting bestaan, zoals huursubsidie, be schut eigen woningbezit en de subsidieregeling voor eigen wo ningbezit. Maar het gaat volgens hem ook om de situering en in richting van centra, standplaats bepaling en alles wat daarmee samenhangt, ,,'t Is toch te gek dat aan gewone huizen zeer hoge kwaliteitseisen worden gesteld, terwijl woonruimte voor woon wagenbewoners aan geen enkele wettelijke norm hoeft te vol doen" Van Agt - geen brief- dat het een onaanvaardbare situatie is in verband met de functie van het station, aan sluitend op de Nijmeegse universiteitswijk. „Invalide studerenden kunnen hier dus niet per trein de universiteit bereiken. Dat is gewoonweg belachelijk" Ook voor mevrouw Bulle, die de beschikking heeft over een smallere rolstoel dan nor maal, geeft het treinreizen grote problemen. „Als invali de zitje eigenlijk altijd op de rotste plaats in zo'n gangetje of in de bagagewagen, maar je betaalt er wel de volle mep voor". Tijdens de trip werd duidelijk wat mevrouw Bulle bedoelde. Zo bleek in de trein naar Didam geen afzonderlij ke invalide-coupé te zijn inge richt. Met veel moeite en met hulp van het NS-personeel lukte het de invalidewagen tussen deuren en stangen op een van de balkons te rij den. Mevrouw Bulle: „Die NS-men- sen zijn altijd fantastisch hoor, daar zeg ik geen kwaad woord over. Maar je staat als invalide altijd op zo'n balkon. In een coupé mag je niet, daar is geen plaats voor ingeruimd. GRONINGEN (ANP) - Voor de president van de rechtbank in Groningen heeft een groep be woners van de Havenbuurt in Veendam gisteren geëist dat de gemeente een aantal wisselwo ningen ontruimt, waar nu elf zi geunergezinnen verblijven. Namens de bewoners zei mr. H. H. M. Goedhart dat de gemeente de woningen op het terrein aan de Lloydsweg in de Havenbuurt destijds onrechtmatig heeft laten bouwen, omdat de vereiste be roepstermijnen nog niet waren afgelopen. Hij eiste dan ook, naast ontruiming van reeds ge bouwde woningen, stopzetting van alle bouwaktiviteit. De raadsman van de gemeente Veendam, mr. J. H. Oltlammers, bestreed het standpunt van de bewoners. Hij zei dat de gemeen te wel degelijk volgens de regels een vergunning had afgegeven, zodat de bouw niet verboden kan worden/Bovendien vond hij dat niet de gemeente, maar het mi nisterie van CRM (verantwoor delijk voor het beleid inzake zi geuners), gedaagde had moeten zijn. CRM aldus het standpunt van de gemeente Veendam, heeft het terrein gehuurd, de woningen gekocht en geplaatst en tenslotte verhuurd aan de zigeuners. Mr. Oltlammers vond dat de buurt bewoners zich wat formeel op stellen, omdat zij zich verzetten tegen de wijze waarop de ge meente de vergunning heeft ver leend. In Veendam is al eerder verzet ge weest tegen de komst van zigeu ners die elders in het land geen standplaats kunnen vinden. De raadsman van de bewoners voer de nog een aantal bezwaren aan Bode steelt klokken, zeep en theedoeken DEN HAAG (ANP) - De Haagse of ficier van justitie, mr. De Wit, heeft het onderzoek naar de dief stal uit het ministerie van justitie afgesloten. De 33-jarige bij het ministerie werkende bode H. T. blijkt in totaal voor ruim 10.000 gulden aan goederen, variërend van antieke klokken tot stapels theedoeken en stukjes zeep bij zijn werkgever te hebben wegge haald. De spullen werden bij de man thuis aangetroffen. Alleen een schilderij wordt nog vermist. Zijn 32-jarige huisgenoot S. J. S. is ook aangehouden en wordt ver dacht van heling. Qfficier, mr. De Wit, heeft beiden weer op vrije voeten gesteld. Naar alle waar schijnlijkheid zullen ze later te recht moeten staan. De bode heeft de eigendommen van het ministerie begin dit jaar en in november gestolen. Bij de laatste diefstal viel het oog van de politie op T., die kort daarop in zijn woning werd aangehouden. Aanvankelijk verklaarde de ver dachte dat hij een aantal van de goederen van een collega had ge kregen, wat na onderzoek van de Haagse politie en de rijksrecher che niet waar bleek te zijn. Offi cier De Wit achtte het niet nodig andere ambtenaren van het mi nisterie voor zijn onderzoek aan de tand te voelen, zo verklaarde hij desgevraagd. fef Waarom dat niet mogelijk zou zijn, begrijp ik niet. Tijdens de reis word je dus helemaal afgezonderd van de andere passagiers. Dat is ongezellig en meestal nog koud ook. Want het tocht erg in die hal letjes en je hebt ook passa giers die honderden meters voor de aankomst van detrein de deuren al open rukken. Bij bijna ieder station gebeurt dat. Vandaar dat een lange reis voor een rolstoelrijder in de trein geen pretje is". tegen het terrein en de voorzie ningen erop: het zou te klein zijn, geen speelruimte bieden voor de kinderen, te dicht bij de spoor baan staan, enz. Deze argumen ten vond mr. Oltlammers vol strekt onjuist: naar zijn mening is er ruimte genoeg en wordt het welzijn van de zigeuners niet aangetast door het feit dat er op vrij korte afstand treinen voorbij komen. De president, mr. G. Overdiep, zal 3 januari uitspraak doen. Zeevalking burgemeester DEN HAAG (ANP) - Mr. H. J. Zee valking uit Utrecht is thans offi cieel bij koninklijk besluit be noemd tot burgemeester van het Zuidhollandse Rijswijk. De be noeming gaat in per 1 januari 1979, aldus een mededeling van het ministerie van binnenlandse zaken. Zeevalking (56) is oud wethouder van Utrecht en oud- staatssecretaris van justitie. Hij is lid van de Tweede Kamer voor D'66. SCHOONEBEEK (ANP) - De rijkspolitie van Schoonebeek heeft gisteren acht dienstplichti ge militairen aangehouden en overgeleverd aan de koninklijke marechaussee. De soldaten had den zich misdragen in de bus waarmee zij terug van kerstverlof op weg waren naar de Duitse le gerplaats Seedorf. De chauffeur van de bus riep de politie te hulp bij een grenspost in Schoone beek. De soldaten staken vuurwerk af in de bus en dronken bier. De onge regeldheden in de bus waren al begonnen in Zwolle waar de bus met zo'n vijftig soldaten vertrok. Daar waren al vijf militairen aan gehouden wegens vernielingen, het lastig vallen van anderen en het afsteken van vuurwerk. PPR wil andere straffen voor alcohol-misbruik DEN HAAG (ANP) - PPR-fractie- voorzitter Ria Beckers heeft mi nister De Ruiter van justitie ge vraagd een onderzoek in te stel len naar mogelijke alternatieve straffen bij alcohol-misbruik in het verkeer. Om aan het weer toenemende mis bruik het hoofd te bieden, stelt zij voor aan iedere tijdelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid de voorwaarde te verbinden dat de ontzegde eerst opnieuw rij-exa- men moet doen alvorens hij zijn rijbewijs terug krijgt. Daarnaast wil zij bij alcohol-over- tredigen het in beslagnemen en verbeurdverklaren van de auto mogelijk maken en het tewerk stellen in revalidatie-oorden en in ziekenhuizen waar op afdelingen verkeersslachtoffers worden be handeld. Erica Verkerk zal in haar vragen aan minister Tuijnman de plaats van de invalide-coupé in de trein zeker aan de orde stellen. Ze ontdekte dat die zich altijd helemaal voor - of helemaal achteraan de trein bevindt. „Het is veel handiger dat ding in het midden aan te brengen. Nu moeten de inva liden zich altijd haasten op tijd in de trein te komen. Ze ker als de „verrijdbare loop bruggen" juist aan de andere kant staan. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet vindt het niet nodig het parlement schriftelijk te laten weten dat de ministers er niet in zijn geslaagd vóór 1 januari het wetsontwerp abortus klaar te hebben. Premier Van Agt liet gisteren op zijn wekelijkse persconferentie weten dat men goede hoop heeft binnen enkele weken het wetsontwerp te kunnen indienen. Men hoopt dit in ieder geval nog voor het einde van het kerstreces van de Tweede Kamer (24 januari) te kunnen doen. Volgens het regeerakkoord zou de Kamer formeel op de hoogte moeten- cen gesteld als de ministers Ginjaar (volksgezondheid) en De Ruiter (justitie) er niet in zouden slargen voor 1 januari 1979 het wetsontwerp abortus op papier te krijgen. Van Agt vindt echter dat het kabinet moet handelen naar de geest van het regeerakkoord en dat derhalve een dergelijke brief absoluut niet nodig is. Minister Ginjaar is het met deze opvatting eens. Minister De Ruiter woonde in verband met een vakantie gisteren het kabinetsberaad niet bij. „Het kabinet is wel uit de problematiek. Wat ons nu rest, is de afronding van de tekst, mede op basis van het advies van de Raad van State, dat zeker niet kritiekloos was", zei Van Agt. Het advies van de Raad van State, dat vorige week vrijdag arriveerde, is volgens de premier „grondig en op onderdelen kritisch". Aangezien ambtelijk Den Haag tussen kerst en nieuwjaar massaal vrije dagen heeft opgenomen, kan het advies door de ambtenaren van justitie en volksgezondheid pas serieus vanaf 2 ja nuari worden bestudeerd. Van Agt verwacht dat er vervolgens enkele weken overheen zullen gaan voordat de definitieve tekst is opgesteld. Hij tilt er niet zo zwaar aan dat de datum van 1 januari wordt overschreden. „Dat was een drempel die indertijd tijdens de formatiepoging van Den Uyl al was vastgesteld. Het regeerakkoord CDA-WD heeft die datum wel overgenomen, maar dat betekent wel dat de termijn steeds korter is geworden", aldus Van Agt. Streefdatum De datum van 1 januari is van groot belang omdat volgens het regeerak koord de Kamer initiatiefwetsontwerpen zou kunnen indienen zodra zou zijn gebleken dat het kabinet zelf niet in staat is een wetsontwerp op te stellen. Van Agt noemde echter gisteren de mogelijkheid dat WD en PvdA van de nu ontstane situatie gebruik zouden maken door met een eigen wetsontwerp te komen „volstrekt theoretisch, althans voor wat betreft de WD" De streefdatum van het kabinet is nu verlegd naar het einde van het kerstreces van de Tweede Kamer. Aangezien de premier van 1 tot 13 januari een officieel bezoek brengt aan de Nederlandse Antillen, bete kent dat dat het kabinet in de week van 13 tot 20 januari tot een definitie ve tekst moet komen. Niet alleen zou dan de Tweede Kamer bij terug keer van het kerstreces de wetstekst aantreffen; ook is het voor het CDA zeer gunstig als de definitieve tekst vast ligt voordat het congres van de christendemocraten begint (op 20 januari). Delicaat De premier kon nog geen ja of nee zeggen op de vraag of het ontwerp-ak- koord zal worden gewijzigd naar aanleiding van het advies van de Raad van State. „De materie is zó delicaat en de ruimte voor het maken van een andere opzet zeer klein', aldus de minister-president. Van Nederland IJMUIDEN (ANP, GPD)-De sleepboten Titan en Nestor van de firma Wijsmuller uit IJmuiden hebben gisteren het wrak van de Panamese kustvaarder Maren-c de haven van IJmuiden binnengesleept. Het schip is afgemeerd aan één van de kaden van Wijsmuller De kustvaarder, waarvan de vier bemanningsleden gisterochtend door een Noors schip van boord werden gehaald, raakte in de nacht van woensdag op donderdag 40 mijl ten westen van Den Helder in brand. De lading 580 ton kunstmest, ging daarbij verloren. Nadat de bemanningsleden van boord waren gehaald en in Terneuzen aan land gezet, dreef de Maren-c stuurloos op zee. Een verkenningsvliegtuig van de Marine Luchtvaart Dienst werd gisteren ingezet om de positie van het schip, dat een gevaar vormde voor de scheepvaart, vast te stellen. Nadat dit was gebeurd voeren sleepboten van Wijsmuller uit om het grotendeels uitgebrande schip op te halen Geholpen door Erica Verkerk en twee conducteurs wordt Bulle met de rolstoel in de trein geholpen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7