'Niet alleen verkeerstoezicht voor vliegdienst' eiland Geen herstel bovenste etages Palace-hotel Politieluitenant-vlieger Remmers: f VRIJDAG 29 DECEMBER 1 V.d. Anker: "Toekomst Pala ce-hotel nog onzeker" Van het kortgeleden door brand getroffen Noordwijkse Pala ce-hotel worden momenteel de twee bovenste etages (4e en 5e) gesloopt. Die zijn dusdanig door vuur en bluswater be schadigd dat *-an herstel geen sprake kan zijn. Voorlopig zal het plafond van de derde eta ge gaan fungeren als dak Hoewel de meeste bouwvak kers nu vakantie houden heeft men er toch nog wat kunnen strikken voor deze "noodklus" die de directie zo snel mogelijk achter de rug wil hebben om dat de schade nog aanzienlij ker dreigt te worden door de veelvuldige regenval. Wat de toekomst zal zijn van Palace is nu nog onduidelijk Volgens mede-directeur v.d. Anker zal daarover halver wege januari een definitieve beslissing worden genomen. Een bouwkundige bekijkt momenteel nog de mogelijk heden. Het moet niet worden uitgesloten dat het vertrouw de puntdak van het hotel er niet meer op terug komt en dat zal worden gekozen voor nieuwbouw van de twee bo venste etages met op de hoog ste etage een plat dak. Ook sloop behoort nog tot de mo gelijkheden. De aanvankelij ke veronderstelling dat een groot deel van de voorgevel na de brand op instorten was komen te staan, blijkt achter af ongegrond. Het exacte schadebedrag heeft men nog niet kunnen vast stellen. Een dezer dagen zal het voorlopige schaderapport worden uitgebracht. Daarna komt er nog een eindrapport en dan is het aan de experts van beide partijen om het eens te worden over het uiteinde lijk uit te keren bedrag. Directeur-eigenaar Van Hese. die kort na de brand in het ziekenhuis moest worden op genomen, is inmiddels weer hersteld en in de badplaats te rug. Het voormalige REM-eiland, van waaraf tegenwoordig Franse technici een onder zoek verrichten naar de mo gelijkheden radar in te zetten bij de bestrijding van olie op zee, wordt sinds kort een plaatsje vrij gehouden voor een heel andere categorie on derzoekers namelijk de onge veer vijftig Nederlanders die tesamen de Club van Zeetre- kwaarnemers vormen. Tot voor kort hebben zij steeds vanaf het strand hun werk gedaan. Met behulp van een verrekijker houden ze nauw keurig in de gaten wat voor vogels dicht onder de kust vliegen. Maken daar notities van, die twee keer per jaar op een grote hoop worden ge veegd en later samengevat in overzichtelijke tabellen en grafieken. In 1973 werd de club, die in middels deel is gaan uitma ken van de Nederlandse Orni thologische Unie, opgericht. Een van de belangrijkste doelstellingen: het stimule ren van al die activiteiten welke tot een beter inzicht in onze kustfauna kunnen lei den. Langs de Nederlandse kust zijn een aantal vaste waarnemingspunten. Zo wordt er "gepost" bij de Hondbosse Zeewering, in Scheveningen, bij IJmuiden, Westkapelle, op de diverse Waddeneilanden en ook in Noordwijk en Katwijk Golfdalen Meestal wordt waargenomen vanaf een plek die tenminste een paar meter boven de be gane grond ligt. Zo heeft men, Wat is nu eigenlijk het nut van die waarnemingen vanuit een vaste plek in volle zee? Omdat men vanaf het strand een be perkte afstand kan overzien (hoe verder een vogel weg is hoe moeilijker het is de soort vast te stellen) is niet vast te stellen of vogels die men dicht onder de kust langs ziet trekken gelijktijdig ook ver der op boven zee langs ko men. Door op het eiland te gaan zitten krijgt men dus een beter inzicht in wat men noemt het "trekfront". Trekgewoonten Om maar eens een voorbeeld te noemen: door negen kilome ter vanuit de kust te gaan waarnemen heeft men kun nen constateren dat de Zwar te Zee-eend een brede trek heeft maar dat de Visdief daarentegen juist een smalle trek heeft. Uit de bestudering van de trekgewoonten en het voorkomen van bepaalde soorten vogels kunnen onder meer gegevens worden afge leid, over de voedselaanwe- zigheid langs de Noordzee kust. Andere conclusies kun nen zijn de toe- of afname van bepaalde vogelsoorten. In de paar jaar dat de Club van Zee- trekwaarnemers nu onder zoek verricht is bijvoorbeeld een duidelijke toename van het aantal Grauwe en Noorse Pijlstormvogels geconsta teerd. Van alle verzamelde in formatie wordt een archief bijgehouden waar deskundi gen, die zich professioneel met de vogeltrek bezig hou den, uit kunnen putten. Het is niet de bedoeling dat het hele jaar door waarnemers naai het eiland worden over gevlogen. Het gaat om een aantal weken per jaar. De wens van de Club van Zeetre- kwaarnemers is om ook nog eens verder op de Noordzee onderzoek te doen. Die mo gelijkheid is er, althans 150 kilometer ten noordwesten van Den Helder staat in zee een produktieplatvorm. Er zijn besprekingen gaande om ook daar voet aan de grond te krijgen om zodoende een nog betere indruk te krijgen van het voorkomen van zeevogels op het Nederlandse deel van het continentale plat. met name bij wat ruwer weer, ook goed oog op de vogels die zich in de golfdalen ophou den. In Katwijk en Noordwijk mag gebruik worden ge maakt van de politiestrand- posten. Het aantal waarne mers per plaats varieert. In Noordwijk zijn het er mo menteel vier, in Katwijk is er slechts één. In sommige plaatsen geschiedt het waar nemen bijna dagelijks en bo vendien gedurende een aan tal uren en elders beperkt men zich tot een of twee keer een uur per week. Al naar ge lang er over mankracht kan worden beschikt. Waarnemen vanaf het strand geeft beperkte mogelijkhe den. Er kan maar een klein stukje de zee op worden ge keken. Vandaar dat de Club van Zeetrekwaarnemers con tact heeft gezocht met de ei genaar van het voormalige REM-eiland (nu Meetstation Noordwijk), rijkswaterstaat. De vraag was of men op het eiland mocht. Die toestem ming is er gekomen. Wel heb ben de waarnemers moeten beloven dat ze geen schade toebrengen aan de op het ei land aanwezige kostbare ap paratuur. Bovendien zal er steeds iemand van rijkswa terstaat bij zijn als clubleden op het eiland (ze worden er per helicopter naar toe gevlo gen) neerstrijken. REM-eiland Kortgeleden was Noordwijker Jelle van Dijk er een week. Van maandagmorgen tot vrijdagavond. Hij was er met nog een collega-waarnemer. Bovendien bivakkeerden er die week vier radartechnici, een kok en een beheerder. Het REM-eiland staat negen kilometer uit de kust en de zee heeft ter plaatse een diep te van 18 meter. De waarne mingsomstandigheden op het eiland worden ideaal ge noemd. Men staat er op een hoogte van circa 11 meter bo ven zeeniveau en rondom het vierkante eiland is overal ge legenheid overdekt te zitten en op statief met kijker of te lescoop waar te nemen. Er zullen steeds twee waarne mers op het eiland zijn. De een observeert richting strand en de ander kijkt de te genovergestelde richting uit. SCHIPHOL - Driehonderd gulden boete voor te hard rij den en f 100 voor rechts inhalen, was de straf die een inwoner uit het Brabantse Hapert onlangs kreeg toebe deeld van een Eindhovense kantonrechter. De rechter citeerde tijdens de zitting uit een proces-verbaal, dat was opgemaakt door een vlieger-waarnemer van de vlieg dienst van de Rijkspolitie t Luitenant Remmers: "We proberen uit het oogpunt van doelmatigheid een aantal opdrachten te combineren' Een vliegtuigje van deze dienst was de Brabander vanaf Breda tot in de buurt van Amsterdam ge volgd. Via de boordradio had de waarnemer een Porsche van de rijkspolitie naar de overtreder gedirigeerd. De bemanning van deze surveillancewagen had de man tot stoppen gedwongen en hem verteld dat hij gemiddeld 171 kilometer per uur had gere den en dat hij vele keren op de snelweg rechts had inge haald. De betrapte bestuurder had nogal verbaasd gekeken. Hoe wisten de heren dat? Had hij tijdens zijn „scheurrit" toch niet voldoende in zijn spiegeltje gekeken of er soms een politieauto achter hem aanzat? De bemanning van de Porsche wees in de lucht. ,,U bent door onze collega's van de vlieg dienst geobserveerd", was hun antwoord. Het observeren van verkeersge- dragingen is een van de vele ta ken die deze dienst dagelijks uit voert. Zij doet dit vanaf de lucht haven Schiphol. In een hangar op het oude Schiphol staan vijf vleugelvliegtuigen en drie heli kopters (volgend jaar zullen er dat waarschijnlijk vijf zijn) „stand by" om op verzoek van gemeente- of rijkspolitie „lucht steun" te verlenen. „De mensen denken vaak dat wij alleen maar verkeerstoezicht houden", zegt luitenant H. J A. Remers (33). hoofd van deze vliegdienst. Remmers, zelf ook vlieger, maar niet meer „opera tioneel". zoals dat heet. somt een aantal andere taken op: „Als we in de lucht zitten, proberen we een aantal opdrachten te combi neren uil oogpunt van doelma tigheid. Houden we bijvoorbeeld verkeerstoezicht, dan kijkt de waarnemer ook naar een woon wagenkamp of daar de autow rakken wel op de voorgeschreven manier worden opgeslagen en verwerkt" Zomer .,In de zomer vliegen wij veel voor de provinciale overheid. Ze vra gen ons te kyken naar de wild groei van kampeerstaanplaatsen Vooral de stacaravans houden wij dan nauwlettend in de gaten. Vanuit de lucht heb je nu een maal een beter overzicht". .Ook de rijkspolitie te water doet vaak een beroep op ons. We pro beren dan de milieuverziekers op te sporen, zoals mensen die olie op het water lozen of ander afval in sloten, kanalen of meren stor ten. De Noordzee behoort ook tot ons territorium. Met een van onze tweemotorige toestellen zoeken we de zee af naar olievlekken en het schip dat die verontreiniging op zijn geweten heeft". En dan de criminaliteit. Daarover wil Remers alleen maar kwijt dat bij gijzelingen van treinen of ge bouwen „zijn" vliegdienst on middellijk operationeel wordt. Het gegijzelde object wordt van uit de lucht gefotografeerd door de fotodienst die aan de vlieg dienst is verbonden. Maar ook tijdens de Nieuwmark- trellen in Amsterdam in 1975 wist de hoofdstedelijke oproerpolitie dat ze met betonblokken en vlammenwerpers zou werden bestookt Foto's van de daken van deze voor de aanleg van de metro te slopen woningen toon den dit aan. Zo werd vorig jaar de fiat in Am sterdam, waar het RAF-lid Wac- kei nagel verbleef, voor diens ar restatie door vliegers van de rijkspolitie geobserveerd en ge fotografeerd. Ook het doen en la ten van de door de "veldpolitie" gesignaleerde gokhuizen wordt door de vliegdienst in de gaten gehouden en als de plaatselijke politie erom vraagt, op de plaat vastgelegd. Risico vermijden Remers legt uit dat dit wordt ge daan om het „risico voor de poli tie op de grond zoveel mogelijk te verkleinen en de kans dat de misdadigers de dans ontspringen zo klein mogelijk te maken" Toch heeft een deel van de in to taal 16 „operationele" vliegers dagelijks hun handen vol aan het verkeerstoezicht op de propvolle wegen. Per dag, als door weers omstandigheden de aangevraag de luchtsteun niet de mist in gaat. worden er minstens twee vluch ten gemaakt voor surveillance boven de snelwegen van de Randstad. De vliegtuigen staan voortdurend in verbinding met Alex, roepnaam van de Algeme ne Verkeersdienst in Drieber gen. Om het allemaal eens van een „af stand" te bekijken, mag ik meevliegen, op maandag. Direct nadat we zijn opgestegen, ziet vlieger-waarnemer Jan van den Berg (31) een vrachtwagen op de snelweg Amsterdam-Utrecht op de derde rijstrook twee vracht wagens inhalen. Dat mag niet en de vrachtwagencombinatie wordt gevolgd ..Als de bestuur der dit nu blijft doen", zegt Van den Berg. „dan grijpen we in. We verzoeken onze collega's op de weg de man dan aan te hou den". De vrachtwagenchauffeur laat het bij die ene keer. Van den Berg: .We pakken niet elke overtreder, want dein komen we niet meer aan ons andere werk toe. Maar is het verkeersgedrag dermate grof en veelvuldig, dan gaat de over treder op de bon". ,Alex" verzoekt de 8205. het roep- nummer van deze tweemotorige Cessna, de file „op twee noord" te bekijken. Een lang lint van auto's strekt zich uit van De Meern tot Bderraven. Bodegraven, zijn de oorzaak van deze opstopping. Er is bij Bodegraven slechts een rij strook op de snelweg beschik baar. Tegen half zes zie ik de langste file van Nederland van dat moment; een verlichte sliert van dertien kilometer auto's On der ons glijdt het silhouet van een trein door het schemerige land schap. Bij het zien van die „file ellende" vraag je je af of dat geen beter vervoermiddel is. Plotseling wordt mijn evenwichts orgaan op de proef gesteld. Op aanwijzing van de waarnemer maakt piloot Hans Bouter een super-scherpe bocht naar rechts. Zijn collega ziet iets bijzonders op een secondaire weg richting Waarder. bij Linschoten. Van den Berg vertelt dat er een vrachtauto door het wegdek is gezakt. Geen auto kan meer voor- of achteruit. Onmiddellijk meldt hij dit aan Alex an vraagt of een solorijder (een politieman op een motor) de afrit van de verstopte snelweg naar Waarder kan afsluiten. Een chaos wordt voorkomen. Ik vraag mij af hoe hij in het pikkedonker deze vrachtwagen heeft kunnen zien. „Het is een kwestie van dui zend uren vliegen boven Neder land", is zijn verklaring voor dit scherpe waarnemingsvermogen. „Alles wat anders is dan normaal in dit statische landschap, valt mij op", zegt hij. Methode Van den Berg was ook de man die de Brabander snapte bij zijn vele overtredingen. „Aan het proces verbaal heb ik foto's toegevoegd van het rechts inhalen van die man. We hebben altijd een foto- toestelletje aan boord. In het ver baal heb ik uitgelegd hoe wij de snelheidsovertreding hebben vastgesteld. We weten dat vol gens een methode, die de Grie ken in de oudheid al gebruik ten". Op de stuurknuppels van het vlieg tuig zijn dan ook stopwatches gemonteerd. De metingen ge beuren tussen viaducten, kilome- terpalen of met behulp van stre pen op het wegdek die allemaal drie meter lang zijn en een tus senruimte hebben van negen me ter. De afstanden tussen de via ducten en de plaatsen van de ki- lometerpalen zijn op een in het vliegtuig aanwezige kaart terug te vinden. „Zo simpel is dat", zegt Jan van den Berg. „Maakt ie mand de ene overtreding na de andere, dan blijven we hem vol gen. en net als de kassa begin je mee te rinkelen", zegt hij, niet zonder sarcasme Er zijn verkeersovertredingen waarvoor de vliegers van de rijkspolitie geen pardon kennen Rijdt iemand tijdens een file over de vluchtstrook, dan is de bstuurder onherroepelijk „de si gaar". Bij het niet-naleven van inhaalverboden, meestal op le vensgevaarlijke provinciale we gen, zijn zij onverbiddellijk. Het aantal doden op de weg Amster dam-Hoorn is aanzienlijk terug gebracht door het stringente op treden van de vliegers en hun collega's op de grond. Van den Berg en Bouter zeggen geen „bonnenjagers" te zijn. Ze geven nog altijd de voorkeur aan het persoonlijk contact tussen de overtreder en de politieman. Hun controles zijn echter uit nood ge boren. „Volksziekte nummer één is volgens dit tweetal de korte af stand, die automobilisten hou den ten opzichte van de auto die voor ze rijdt. Jan van den Berg voorspelt verschillende keren dat het fout dreigt te gaan. Met een andere gast aan boord wedde hij eens om een krat bier dat een be paalde auto binnen dertig secon den boven op een andere auto zou vliegen. Hij telde af en het ge beurde. De ongelukken die hij dit keer voorspelt, gebeuren steeds nét niet. Van den Berg houdt zijn fototoestel gereed om wat hij noemt de aan deze „chronische ziekte" lijdende bestuurders te „snappen". Hij moet er vanaf zien. omdat het al te donker is geworden. De betrapte wegge bruikers behoren niet tot de cate gorie die de „luchtobservatie" in dank afnemen. Boeren echter die door de vliegers nog net op tijd worden gewaarschuwd dat een koe dreigt te verdrinken in een sloot, sturen weieens een be dankbriefje namens „koe Cla- In een ander geval heeft dit jaar de bemanning van een helikopter van de rijkspolitie een treinramp voorkomen. Door naast de trein te gaan vliegen, maakten zij de treinmachinist duidelijk dat hij moest stoppen. Enkele tientallen meters verderop werd de rails geblokkeerd door ontevreden woonwagenbewoners uit de om geving van Eindhoven. Alex heeft de 8205 niet meer nodig. Op de instrumenten vliegen we in het aardedonker naar Schiphol terug. Ruim drieëneenhalf uur in een brommend vliegtuig is voor mij in elk geval meer dan genoeg. Voor de vliegers een kwestie van routine. „Ditmaal geen verbalen tikken", zegt waarnemer Jan van den Berg. Maar dat zal binnen kort veranderen. Luitenant Re mers vertelt dat er experimenten in voorbereiding zijn om samen met gemeente- en rijkspolitie ge richte controles vanuit de lucht te houden, waarbij elke grove ver keersovertreding wel een proces verbaal tot gevolg heeft.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4