Woningbouw op plaats oude fabriekscomplexen Wat ik zelf leuk vind Actief in NAAR VOORSCHOTEN „Genoeg vrouwen bij de EEN WET VRIJDAG 29 DECEMBER 1978 LEIDEN LEIDEN - De ontwikkeling van bouwplannen in het Leidse stadsvernieuwingsgebied Pancras-Oost - gebied tussen Hooigracht en Herengracht - komt in zicht. De gemeente heeft onlangs architectenbureaus aangewe zen om plannen te ontwerpen voor woningen op de plaats van de fabriekscomplexen Van Wijk en Zaalberg. Op de plaats van beide fabrieks complexen wil de gemeente so ciale woningbouw van de grond brengen. De gemeente streeft er naar op beide terreinen ongeveer vijftig woningen te bouwen. Als streefdatum voor de bouw op beide terreinen denkt de ge meente aan begin 1980. De beide fabriekscomplexen zullen in de loop van volgend jaar ge sloopt worden. Van het Zaal berg-complex is inmiddels al een deel tegen de vlakte. De gemeen te moet nog een aantal gebruikers van de complexen elders onder dak verschaffen. Bij het Zaal berg-complex zit men met een onwillige huurder - firma Klin- Pancras-Oost staan echter bei den op het standpunt dat er so ciale woningbouw moet komen. Deze goedkope bouw sluit aan bij de behoefte en de kenberg - die weigert te vertrek ken. De haalbaarheid van sociale wo ningbouw op de plaats van de beide fabriekscomplexen is voorlopig nogal twijfelachtig. Bij de beoordeling van de stadsver nieuwingsplannen voor Pancras bestaat op het ministerie van volkshuisvesting/ruimtelijke or dening voorkeur voor woning bouw die voor de helft in de so ciale sector en de andere helft in de vrije sector gebouwd worden. De keuze van het ministerie zal moeten blijken uit de toewijzing van de gelden voor de stadsver nieuwing (interim-saldo-rege ling). Gemeente en bewoners van Betrokken De ontwikkeling van de bouw plannen met de aanwijzing van architectenbureau's is niet hele maal in overeenstemming met de opvattingsn in de buurt. Het buurtcomité vindt dat de bewo ners te weinig betrokken zijn bij de aanwijzing van architecten. "Het gevaar bestaat immers, dat zo'n architect achter zijn tekenta fel plannetjes uitbroedt waar wij als bewoners niet gelukkig mee zijn", schrijft men in de wijk krant. Voor de ontwikkeling van plannen voor het Zaalberg-complex tus sen Nieuwe Rijn en Groenesteeg heeft de gemeente het architec tenbureau OD 205 uit Delft aan gewezen. Voor het Van Wijk- complex (tussen Driessenstraat AUPING LUXAFLEX GARDISETTE Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Lelden Telefoon 071-142627 Politie vindt geen vuurwerk maar wapentuig LEIDEN - Bewoners van de Tsjai- kowskikade en omgeving heb ben gisteravond bij de politie geklaagd over met vuurwerk Tuinstadstaalwijk In het voormalige kleuterschool tje op de hoek van de Heren straat en de Pioenstraat den morgenoch tend in het ka der van de kerstvakantieac tiviteiten lantaarns gemaakt. Het feest begint om tien uur en duurt tot half twaalf. Wie er mee wil doen betaalt één gul den. Vroolijke Arke Het buurthuis "In de Vroolijke Arke" in de Pieterskerkkoor- steeg organiseert op dinsdag 2 januari een speurtocht voor de jeugd. Die duurt van twee uur tot half vier. De kosten zijn op de kop af zestig cent. Groenoord In het buurthuis Groenoord aan de Musschenbroekstraat 25 wordt op nieuwjaarsdag een receptie gehouden door de be sturen van de Stichting Buurtwerk Groenoord en de speeltuinvereniging. Aan vang 14 uur. Dinsdag 2 ja nuari is er een speKetjesoch- tend voor jongeren. Voor 50 cent mag de jeugd meedoen. Klein Matilo Gespeeld kan er die dag ook worden in "Klein Matilo" aan de Zaanstraat 126. Van twee tot vier uur 's middags is er een spelmiddag. De entree prijs bedraagt één gulden. Zevensprong seert in de week van 2 tot en met 5 januari een reeks activi teiten voor kinderen van vier tot twaalf jaar. Het clubhuis is daarvoor in die week steeds van tien tot twaalf en van twee tot vier uur geopend Dinsdag is er een creativi- teitsochtend en 's middags een nieuwjaarsfeest met spel letjes. De Klinker In "De Klinker" aan de Berla- gestraat 2 worden dinsdag 2 januari spaarpotten ge maakt. Dat gebeurt tussen twee en vier uur 's middags De kosten zijn 65 cent en men wordt verzocht kokers of rol letjes mee te nemen. Mierennest Het buurthuis "Het Mierennest" aan de Morsweg 59 begint het nieuwe jaar op 2 januari met een open huis voor iedereen Er wordt begonnen om tien uur en het duurt tot half twaalf, 's Avonds wordt er nieuwjaarsreceptie gehouden in het buurthuis van 7 tot 9 uur 's avonds. Vijf Hovenhuis In het Vijf Hovenhuis aan de Hoflaan 169 wordt op dins dagmiddag 2 januari een nieuwjaarsfeest gevierd met medewerking van "De Vrij buiters". Er wordt om twee uur 's middags begonnen en de kosten zijn 50 cent. Gevonden Bij het politiebureau zijn de- volgende gevonden voorwer pen aangegeven in de maand november: slinger van klok, pen-etui, shawl, zilveren armband, kinderfiets (drie wieler), damesmantel, oorbel, geldbedrag, kinderschoentje, koffer, speelgoedpaard, da meshorloge, hondenhalsband, diploma, ring, blokfluit, gou den armband met plaatje, wandelwagen, kinderkleren, kinderarmbandje, lap stof, letter broche, zilveren arm band met bedel, aktetas, he renhorloge, wieldopsandaal zilveren ketting, shagdoosje, wandelstok, paraplu, spa platenkofferdiverse porte- monnaies, sleutelbossen en handschoenen. Inlichtingen maandag t.e.m. vrijdag van 8 tot 20 uur. Zonneveldstraat 10, tel. 071-149961, tst. 111 Ziekenhuisomroep De radio-omroep van het St. Elisabethziekenhuis, Radio 0-3-0, stelt familieleden en kennissen van patiënten weer in de gelegenheid om de beste wensen voor het nieuwe jaar over te brengen. De bedoeling is dat men opbelt en het tele foontje op de band wordt op genomen. Deze bandopname wordt op nieuwjaarsdag tus sen 3 en 5 uur 's middags met de gevraagde grammofoon plaat uitgezonden via de huisradio. Deelnemers moe ten zondag 31 december tus sen drie en vijf uur het vol gende nummer bellen- 071-899250. Strandloop Op 31 december om 11 uur 's och tends is er nog gelegenheid om het jaar 1978 op sportieve wij ze af te sluiten. Men kan deel nemen aan de door de Leidse atletiekvereniging Holland georganiseerde Oudejaars- loop aan de Wassenaarse Slag. Men kan kiezen uit de volgende afstanden: 2,4,8 en 12 kilometer. Ook wandelaars kunnen meedoen. Het in schrijfgeld bedraagd f 3,50 en voor de jeugd onder de 15 jaar 2,50. en Groenesteeg) valt binnenkort de aanwijzing van architectenbu reau Van Wijk en Gelderblom uit Soest te verwachten. Beide bu reau's zijn betrokken geweest bij de nieuwbouwplannnen voor het Herengracht/Zijlsingel gebied. Het bewonerscomité vindt dat ze met de keuze voor Van Wijk en Gelderblom min of meer voor het blok zijn gezet en de keuze voor dit bureau niet duidelijk is. "Wat voor ons belangrijk is, dat is dat een architect weet wat inspraak is en dat hij met de wensen van de bewoners rekening houdt", aldus het comité. Tussen gemeente en buurt bestaat verder verschil van mening over de plannen voor de "kop" van het van Wijk-terrein bij de ir. Dries senstraat Op dit - al lange tijd vrije terrein - wil de gemeente showrooms met daarboven wo ningen in de premiesfeer bou wen. In de buurt is men sterk voorstander dat hier ook sociale woningbouw van de grond komt gooiende jeugd. Het bleek om een groep van dertig jongens te gaan, maar toen de politie een onderzoek instelde kon ze geen enkel stuk vuurwerk vinden. Wel werden in het struikgewas een wapenstok, twee stilleto's, een zweep, een ijzeren ketting, een katapult, een bijl, twee hou ten knuppels, een stuk touw als slagwapen geknoopt en een zakmes aangetroffen. De voor raad slag- en steekwapens werd in beslag genomen. LEIDEN - Uit de tuin van het bejaardencentrum "Van der Wil genhof' aan de Apollolaan is in de nacht van woensdag op don derdag de kerstboom, compleet met drie sets buitenverlichting gestolen Paul Biegel temidden van de nieuwsgierige kindere Paul Biegel schrijft kinderboeken, maar: "Heeft u nog een bepaalde be doeling met sommige van uw boeken?", vraagt een Leids jongetje aan de man wiens boeksn hij bijna allemaal ge lezen heeft. Paul Biegel draait er niet omheen: "Mijn enige bedoeling is dat ik iedereen die mijn boeken leest, oud en jong, er een plezier mee doe Verder niets. Of had je soms gehoopt dat ik een brave jon gen van je wilde maken?" 'Meneer', Paul Biegel, zoals ze hem noemden, was gisteren de gast van een stuk of 125 Leidse bibliotheekklantjes die bijeen waren in het filiaal Zuid-West. Dit bezoek was nog een uitloop van de kin derboekenweek in oktober. In die week bekroonde een kinderjury, die er trouwens al enkele jaren is, het boek "De kinderen van het achtste woud", van Els Pelgrom. Het was de bedoeling dat de schrijfster tijdens de kinder boekenweek de speciale oor konde zelf in ontvangst zou komen nemen. Maar Els Pel grom had het toen ontzettend druk en zag geen mogelijk heid om naar Leiden te ko men. Tweede op de lijst van de kinderjury was het boek "De rover Hoepsika" van Paul Biegel. Daarom was die laatste gisteren hier. Paul Biegel werd in 1925 in Bussum geboren. Hij vertelde de kinderen gisteren dat hij als kleine jongen altijd ma chinist op een stoomlocomo tief wilde worden. Later ver anderde dat in pianist maar zijn duimen stonden krom, dus dat ging niet door. "toen werd ik maar schrijver, want iets anders kon ik niet". Hij heeft voor zo'n 25 tot 30 boe ken geschreven, waaronder een enkel boek voor volwas senen, een aantal vertalingen en verder kinderboeken, fan tastische sprookjesachtige boeken. Enkele titels: "Het sleutelkruid", "Ik wou dat ik anders was", "De kleine kapi tein" en "De tuinen van Dorr". Hij ontving voor zijn boeken diverse zilveren en gouden griffels, en in 1973 kreeg hij voor zijn totale werk de Staatsprijs voor Kinder- en Jeugdliteratuur. De kinderen vroegen gisteren, honderduit, benieuwd waren ze vooral naar hoe dat nou gaat, schrijven. Hoe kom je op het idee voor een boek. hoe komt een verhaal tot stand, hoelang doe je daarover, enz Paul Biegel beantwoordde alle vragen met een verras sende oprechtheid. Hij vindt dan ook datje kinderen moet zien als mensen die groter worden, en niet als mensen die klein zijn. Dat je ze de werkelijkheid moet tonen, en dat je dat beter kunt doen door middel van humor, spanning en fantasie dan door een moraal of een bood schap." "Denkt u er ook kan of de kin deren het wel leuk vinden wat u schrijft", vroeg gisteren een meisje "Een klein beetje", antwoordde Paul Biegel: "Maar ik doe toch liever wat ik zelf leuk vindt." Dat bleek toen een jongen opmerkte dat hij sommige boeken wat moeilijk vond voor kinderen, omdat daarin verschillende verhalen door elkaar lopen. Biegel: "Je hebt wel een beetje gelijk hoor, maar ik vind het zo leuk om verhalen door elkaar te schrijven dat ik het gewoon niet kan laten. Ik doe het toch weer." "Wat doet u nou als uw fantasie op is". Daar ben ik wel eens bang voor ja, net als wanneer je de ijskast opendoet om wat te eten, en hij is helemaal leeg Maar het komt altijd weer, er is vast iemand die bood schappen doet, die mijn ijs kast weer vult met fantasie. Maar ik weet niet wie dat is." "Als ik een idee heb voor een verhaal, zie ik het in mijn hoofd, als een soort film. Dat is niet zo moeilijk, het moei lijkste is om het op te schrij ven." De kinderen moeten allemaal hun ogen dicht doen, dan zegt hij een woord: leeuw "Zagen jullie de leeuw?", vraagt hij. "Ik zag alleen maar zwart", roept een kind. Paul Biegel zegt: "Wie alleen maar zwart zag, kan geen schrijver worden, wie een leeuw zag kan schrijver worden". Legt hij 's nachts een kladblok naast zijn bed om ideeën vlug te kunnen noteren? "Nee, dat doe ik niet. Het is mijn be roep, ik schrijf elke dag mijn portie en daarna houd ik op. Het is net of die ijskast dan weer gevuld moet worden. Het is gewoon mijn werk en s geen heb ik ook wele net als iemand zin heeft om v te metselen." B en W Leiden: 'CITROËNSPECIALIST' LEIDEN - De "Citroënspecialist" in Leiden verhuist begin volgend jaar naar Voorschoten. Het garagebedrijf, dat nu nog gevestigd is aan de Uiterstegracht in Leiden, opent in Voorschoten een vestiging aan de Veurseweg. De "Citroënspecialist" begint in februari in de nieuwe ves tiging. De verplaatsing van het bedrijf houdt verband met het aflopen van de huurovereenkomst voor de vestiging aan de Uiterstegracht. De "Ci troënspecialist" zit in Leiden in het vroegere complex van de firma Mosterd dat eigendom is van de gemeente. De gemeenteraad moet in de eerstvolgende vergadering van volgend jaar beslissen of het bedrijf financiële steun krijgt voor de verplaatsing. Volgens het college van b en w is de verplaatsing gunstig omdat het garagebedrijf moeilijk ligt in de buurt en de gemeente de vrijkomende ruimte kan benutten voor andere bedrijven. LEIDEN - Het Leidse college van burgemeester en wethouders is van mening dat de plaatselijke politie over voldoende vrouwe lijke agenten beschikt. Dit ant woorden B en W op vragen van PSP-raadslid Van der Putten. Deze had het college gevraagd of het Leidse politiekorps voldoen de vrouwelijk personeel heeft voor de hulpverlening van vrou wen, die zijn aangerand of ver kracht. Volgens een opgave van het college werken bij de Leidse politie 24 vrouwen, van wie er overigens 12 een administratieve functie heb ben. De andere 12 vrouwen wer ken bij de geüniformeerde dienst, recherche en vreemdelin gendienst. de Leidse politie telt in totaal 207 personeelsleden. Naar de mening van B en W bestaat voor vrouwen die in Leiden aan gifte doen van mishandeling, verkrachting e.d. de keuze door mannelijke dan wel door vrou welijke politie-ambtenaren ge hoord te worden. Volgens B en W is dit juist mogelijk gemaakt om de vertrouwensrelatie tussen be volking en politie zo groot moge lijk te maken. LEIDEN - Een zestigjarige Leid se werd gisteravond om half zes al fietsend van haar boodschap pentas beroofd. Ze fietste over de Hooigracht, toen haar van achte ren twee jongens op een brom fiets naderden. Bij het passeren griste één van de jongens de boodschappentas uit het mandje voorop de fiets van de vrouw. Er zat ondermeer een portemonnee met 390 gulden in de tas. LEIDEN - Aan de Leidse i teit slaagden voor het doctoraal examen psychologie: J. A. van Andel, Leiden; Mevrouw A. A. Jansen, Leiden. Onderwijskun de: Mevrouw M. Faddegon, Voorschoten. Orthopedagogiek: Mevrouw M. J. Nijman, Valken burg; Mevrouw C. A. Riebeek, Leiden; Mevrouw M. E. An- schuetz, Leiden. Geschiedenis: P. C. Gijsbers. Chinees: P N. Kuiper, Leiden. Duits: W. H Zeilstra, Leiden. Engels: Mejuf frouw H. S. Lieveld, Leiden. Ker kelijk Examen: J. Nauta, Leiden. ADVERTENTIE LEIDEN - Klokslag zeven uur is gisterochtend een officieel begin ge maakt met de vuurwerkverkoop in Leiden. Al vanaf dit matineuze tijd stip bestond voor de rotjes, vuurpijlen, kanonslagen en gillende keu kenmeiden grote belangstelling. In sommige zaken moest men in cje rij staan om knallend materiaal te bemachtigen. Overigens verbiedt de algemene plaatselijke verordening het afsteken van vuurwerk anders dan rond de jaarwisseling. Dat velen zich aan dat niet storen was gisteren en ook vandaag op vele plaatsen in de stad te constateren. Die 1 januari a.s. ingaat, j. bepaalt, dat o.a. alle losse - Qjl.iL brillanten onder BTW gaan vallen. dus DUURDER worden voorbeelden 0,16 crt 300. I i! 0,25 crt 500. ,35 crt 975. 0,50 crt 1600. 0.70 crt 2000. 1.16 crt 12.500.- LUCAS VAN LEYDEN Juweliers. Telefoon 071-142350 in 't smalste pand van Leiden Gemeente wijst architectenbureaus aan voor Pancras Een deel van het Zaalbergcomplex is al tegen de vlakte voor de toekomstige woningbouw

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3