LEIDSCH DAGBLAD Regering vreest ekort aan olie mijnclers Reisoiidernemers eisen geld terug kudent gijzelde medestudenten vandaag Jaarwisseling vordt winters Meer geld voor minder lawaai tijdens het werk agen lengen Nederlanders nog in Iran Afsteken rotjes maakte het winkelen onmogelijk IIJDAG 29 DECEMBER 1978 OPGERICHT 1 MAART I860 35743 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ONINGEN (GPD)- De 24-jarige udent J. D. uit Groningen heeft jnnacht in een kamerverhuur- and in de Tuinstraat in Gronin- sn eerst één en later totaal drie udenten gegijzeld, mishandeld i met een mes bedreigd. Een an de gegijzelden was zo bang at hij niet naar de politie durfde gaan toen hij er op uit gestuurd erd om bier te halen. De gijze- ng kwam na enkele uren ten einde toen twee van de drie slachtoffers D. besprongen en al vechtend op straat rolden. D. kon even later door de politie worden gearresteerd. De zaak begon om ongeveer elf uur gisteravond, toen D. met een mes met een lemmet van 30 centime ter lang de kamer binnenkwam van student G. B. S. (20) die in hetzelfde pand woont. "Wat doet je vader. Ik moet geld hebben Kom mee naar mijn kamer", kreeg S. te horen. Dat ging ge paard met enkele klappen en schijnbewegingen met het mes De geschrokken S. ging mee Even later kwamen de studenten W. M. (21) en J. E. M. bij S. op bezoek. D. ving ze op en leidde ze ook naar zijn kamer. Opnieuw volgden klappen en bedreigin gen. Er werd enkele uren gepraat over hoe het nu verder moest. S. was op bier uitgestuurd, maar "moest het niet in zijn hoofd ha len de politie te waarschuwen" Dat deed hij dan ook niet. Om on geveer een uur zagen S. en M. hun kans schoon om D. te bespringen. Er volgde een flinke vechtpartij, waarbij de drie over straat rolden. De derde student maakte dat hij weg kwam. D. wordt door de poli tie verhoord. 20 PAGINA'S Minister Ginjaar van volks gezondheid vindt het, even als premier Van Agt, niet no dig het parlement vóór het nieuwe jaar in te lichten over de vertraging die het abortus-wetsontwerp van het kabinet heeft opgelopen. Volgens het regeer-akkoord tussen CDA en VVD zou het wetsontwerp voor 1 januari 1979 aan de Kamer moeten worden aangeboden. Die presentatie is nu voorlopig bepaald op eind januari PAGINA 7 k De Dik-Voormekaarshow gaat op reis PAGINA 5 John van der Wiel blijft bij PAGINA 9 I Toeristen leden honger op Canarische Eilanden PAGINA 13 I Westerse zegeningen in arm zalig Opper-Volta PAGINA 15 I Nederlandse bedrijfsleven is er iets op vooruitgegaan PAGINA 17 RIJVERBOD 59-JARIGE METSER INDHOVEN (ANP) - De Eindhovense gemeentepoli tie heeft de 89-jarige E.C. uit Eindhoven gistermiddag een rijverbod opgelegd. De man stak in de binnenstad op één van de drukste plaatsen luid bellend een kruispunt over zonder zich ook maar iets aan te trekken van rode verkeers lichten. Eén en ander gebeur de onder de ogen van een po- litiesurveillance. Het overige verkeer moest volgens een politiewoordvoerder krachtig op de rem gaan staan om de man te ontwijken. le politiemannen besloten daarop de man met zijn fiets per auto thuis te brengen. De bejaarde fietser stemde daar wel mee in maar stond erop dat hij op de hoek van de straat zou worden afgezet. Zijn vrouw mocht van het ge beurde namelijk niets mer ken. DEN HAAG (ANP/GPD) - Nu Iran bijna geen olie meer uitvoert is de Nederlandse regering bezorgd over de ener gievoorziening in ons land. Premier Van Agt sprak gister avond zijn ongerustheid hierover uit. Nederland betrekt meer dan een kwart van zijn olie uit Iran. [eesten blijven mis bij .arwisseling [STERDAM (ANP) - Ruim ze- entig procent van de Nederlan- ers viert de jaarwisseling thuis 'ooral de leeftijdsgroep van 35 )t 55 jaar geeft daaraan de voor- eur, de jongeren en de ouderen, ooral bejaarden, vieren de ge- eurtenis wat meer elders maar Dch overwegend thuis. Dit heeft et Nederlands instituut voor de ublieke opinie en het markton- erzoek b.v. te Amsterdam op- emaakt uit een recente enquête De enkele honderden landgenoten die in Iran wonen zijn nog niet geëvacueerd. De regering heeft echter speciale maatregelen laten treffen om hen zo spoedig moge lijk in veiligheid te brengen, mocht dit noodzakelijk zijn, zo deelde de premier mee Voorraden "Het is moeilijk te voorspellen wat er verder in Iran gaat gebeuren," aldus Van Agt. Hij zei dat er voorraden in ons land bestaan die in de komende twee a drie maan den kunnen worden aangespro ken. Verder stelde hij dat de zorg voor een voldoende olie-import ligt bij de oliemaatschappijen. Zij zouden de aanvoerlijnen tijdig moeten verleggen, bijvoorbeeld naar Saoedi-Arabië Dit land, de grootste olie-exporteur ter wereld, heeft volgens de Ver enigde Staten zijn olieproduktie al flink vergroot. Als gevolg van een verminderde vraag naar olie heeft Saoedi-Arabië de laatste ja ren minder olie geproduceerd dan waartoe het technisch in staat was Een aantal landen dat in grote mate afhankelijk is van de Iraanse olie dreigt echter toch in moeilijkhe den te komen. Naast de Verenig de Staten zijn dit Zuid-Afrika, Is raël en in mindere mate Japan Eisen Stopzetting van de uitvoer naar Is raël is een van de drie eisen die de stakende olie-arbeiders gisteren hebben gesteld. Worden deze ei sen ingewilligd dan zou men be reid zijn de produktie voor bin nenlands gebruik te hervatten. De andere eisen zijn dat de pro- t ziet er naar uit dat we een win- erse jaarwisseling tegemoet ;aan. Morgen zal het in vrijwel leel het land vriezen, waarbij ook ekening moet worden gehouden net regen en sneeuw, het noorden van het land was het ■anmorgen koud. Op de Wadde- leilanden schommelden de tem- >eraturen rond het vriespunt. Jaar in Limburg werd bij een natige zuidwestelijke wind hier daar zelfs elf graden gemeten, zachte weer zal morgen in ons and niet meer voorkomen. Er :omt een harde oostelijke wind n de plaats met in het begin tog lichte, maar later wellicht natige vorst. orstinval Hatige tot krachtige oostelijke wind. Temperaturen dalend naar nul tot -5 (Opgemaakt om 11.15 uur) 30 december uur; onder: 16.37 uur. 8.51 uur; onder: 17.57 uur. ogwater te Katwijk te 3.14 cn r, laagwater te 11.29 en 23.54 i In de dalen van het Zwitserse Ber- ner Oberland ligt vrijwel geen sneeuw. In Wallis kan men op de hogere pistes voor enig skiplezier terecht. Hetzelfde geld voor Cen traal Zwitserland en Graubun- den. Ook in Oostenrijk kan men alleen hoog in de bergen skieën. Werke lijk goede skimogelijkheden zijn alleen te vinden in het Italiaanse Aostadal, waar de sneeuw soms tot 1.80 meter hoog ligt. Verder kan men in de Dolomieten be perkt skieën op de hogere pistes. In Frankrijk kan goed geskied worden op alle pistes in Savoie, terwijl men ook in de zuidelijke Alpen kan wintersporten, zij het voornamelijk op hogere terrei- Uit Joegoslavië wordt gemeld dat in Slowenië op de hoge pistes een sneeuwlaag ligt van een halve tot een hele meter. duktie alleen voor burgerlijk en particulier gebruik zou moeten zijn en dat de eisen van de in Pa rijs verblijvende oppositieleider Khomeiny worden ingewilligd. In de hoofdstad Teheran sloten vanmorgen twee elektriciteits centrales. De overheid waar schuwde voor een toename van het aantal stroomstoringen. De industrie krijgt helemaal geen stroom meer Tijdens een demonstratieve begra fenis vanmorgen in de hoofdstad, waarbij duizenden mensen op de been waren, is geschoten door militairen. Te zelfder tijd maak ten hoge functionarissen bekend dat de sjah nogmaals heeft ge zegd dat hij niet zal vertrekken. Hij hoopt nog steeds een burger regering te kunnen vormen. (Zie verder pag. 13) „Ufoloog" vermoordde Weer groep Vietnamese vluchtelingen naar ons land DEN HAAG (ANP) De regering heeft besloten opnieuw een groep van zestig Vietnamese vluchtelingen toe te laten en zal gezagvoerders van Nederlandse schepen er op wijzen dat het goed gebruik is mensen die met kleine bootjes zijn gevlucht aan boord te nemen. Dit hebben minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) en staatssecretaris Haars (justi tie) meegedeeld in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerle den Harry van den Bergh en Re- lus ter Beek (beiden PvdA). In september zijn al 62 Vietnamese vluchtelingen in Nederland aan gekomen. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur Zaterdags van 16.00-18.00 uur Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. AMSTERDAM - Hulp komt voor de 33-jarige, uit Paramaribo afkomstige Eric Baank te laat. De man werd in de afgelopen nacht in Amsterdam met vijf pistoolschoten dwars door het hoofd van het leven beroofd. Baank was gisteravond in café De Nieuwe Roemer in de Javastraat. Daar werd hij laat op de avond onverwachts geconfronteerd met een oude bekende van hem, met wie hij een smeulende vete had. Er kwam prompt ruzie die op een gegeven moment zo hoog opliep dat Baank, die de wijste wilde zijn, het café uitliep. De ander liep echter achter Baank aan en schoot hem zonder pardon van zeer dichtbij door het hoofd. De/overige cafébezoekers alarmeerden bij het horen van de scho ten meteen de politie. Baank was inmiddels overleden. De da der is bij de politie bekend; hij is echter nog voortvluchtig. (Van één onzer verslaggevers) HILLEGOM - Zo'n dertig jeugdige Hillegommers hebben het koop centrum (Hoofdstraat en Meer straatpromenade) van het bol- lendorp gisteravond tussen ze ven en negen uur praktisch on- pastoor ROME (DPA) - Een 24-jarige Ita liaan die zich opwerpt als des kundige op het gebied van de on bekende vliegende voorwerpen (zogenaamde ufo's), heeft in de buurt van de Italiaanse haven stad La Spezia de 70 jaar oude pastoor Renzo Montepietra ver moord, omdat hij geen uitgever voor zijn boek over vliegende schotels kon vinden. De jongeman had de pastoor gegij zeld en vervolgens telefoonge sprekken gevoerd met redacties en uitgeverijen. Als zij zijn ma nuscript niet accepteerden, zo dreigde hij, zou hij de pastoor vermoorden. De gealarmeerde politie omsingel de de pastorie, maar de man had de pastoor al doodgeschoten. Hij heeft zich zonder verzet laten aanhouden. Wintersport Om wintersport te beoefenen moet men het in het algemeen zoeken op de hoge tot zeer hoge pistes in de Alpen. In de dicht bij Neder land gelegen skigebieden, zoals de Belgische Ardennen en stre ken in West-Duitsland. is nog steeds geen sneeuw te vinden. uri inn ni DEN HAAG (ANP) - Bestrijding van het lawaai op de arbeids plaats, vermindering van de een tonigheid van werk en beter werkoverleg krijgen van minister Albeda van sociale zaken voor rang bij de subsidie voor ar beidsplaatsverbetering voor 1979. Er is 32,5 miljoen voor be schikbaar. De besteding ervan zal gerichter geschieden dan in de twee voorgaande jaren, aldus het ministerie van sociale zaken. De subsidie is onder meer toege spitst op de lawaaibestrijding, omdat uit onderzoek is gebleken d at zeer veel werknemers - vooral in de industrie - bij zoveel lawaai moeten werken dat het risico van gehoorbeschadiging niet denk beeldig is. Geluidshinder in be drijven is volgens het departe ment dan ook een veel voorko mende klacht van werknemers. Projecten die ertoe leiden dat het bestaande geluidsniveau van 80 decibel met tenminste vijf deci bel wordt teruggebracht komen voor de subsidie in aanmerking Volgens internationale normen worden immers geluidsniveaus van 80 decibel en hoger, over de normale dagelijkse werkperiode gemeten, schadelijk geacht voor het gehoor. Voor de vermindering van de een tonigheid in het werk, verbete ring van werkoverleg, taakbege- leiding, taakverrijking etc. was in 1977 en 1978 ook al subsidie be schikbaar begaanbaar gemaakt. Ze maak ten het de mensen op deze koop avond onmogelijk om winkels in en uit te gaan door rotjes tussen de menigte te gooien en van tijd tot tijd ook vuurpijlen af te ste ken. De rijkspolitie werd "over stelpt" met klachten van mid denstanders en bewoners uit de directe omgeving die veel hinder ondervonden van het baldadige optreden van de jeugd. Zes agenten (twee uit Hillegom zelf, twee uit Bennebroek, die assis tentie verleenden en twee uit de zogenaamde "regio-wagen" die in Lisse en Hillegom surveilleert) verrichten vier arrestaties. J.H. C.R. A.L. en R.W. kregen een pro ces-verbaal voor het té vroeg af steken van vuurwerk. Later op de avond, toen de rust was terugge keerd in het dorpscentrum, zijn zij op vrije voeten gesteld. Hoewel de situatie erg gespannen was tussen politie, middenstan ders en publiek enerzijds en de jongelui anderzijds, heeft men een massale vechtpartij kunnen voorkomen. Het politiekorps in Hillegom heeft vandaag maar vast het zekere voor het onzekere genomen: men heeft voor vanavond, dan is het wéér koopavond, enige agenten achter de hand gehouden. "Inderdaad", vertelde een woord voerder vanmorgen, "we ver wachten opnieuw moeilijkhe den. We hebben al diverse tips gehad die in deze richting wijzen Daarom zijn er wat extra mensen opgeroepen om de zaak niet uit de hand te laten lopen." 4 weken lang hel LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik beaks meieen e •bonnee noleren e de krant gratis i de eerste 2 weken DEN HAAG (GPD) - Nu de hotelstaking op de Canarische Eilanden voorbij is, gaan de Ne derlandse reisonder- nemers proberen bij de hoteleigenaren ter plaatse geld terug te vorderen wegens gele den schade. Dat geld wordt vervolgens te ruggegeven aan gedu peerde vakantiegan gers; ongeveer 2000. In elk geval krijgen deze gasten het geld terug dat zij al hadden be taald voor kerstdiners die door de staking niet zijn geserveerd. Dat vertelde vanmorgen een opgeluchte ad junct-directeur Van Dongen van de Alge mene Nederlandse Vereniging van Reis bureaus. De touroperators hebben via hun agenten flinke druk op de plaatselijke horecawerkgevers uit geoefend om toe te de e i de stakers, om de staking zo snel mogelijk te laten beëindigen, aldus Van Dongen. Gevolg van de verhoging met 25 procent van de minimumlonen is wel, dat de Canarische Ei landen geen goedkoop- tegebied meer vormen. Volgens Van Dongen zullen daar voortaan ongeveer dezelfde ta rieven gelden als voor de Costa del Sol, waar na een staking vorig jaar de verblijfskosten ook stegen. (zie verder pagina 13)

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1