Diplomaten in Iran houden rekening met staatsgreep TOERISTEN LEDEN HONGER OP CANARISCHE EILANDEN Onenigheid Begin en Dajan NAAST HET NIEUWS Zelfverbranding uit protest tegen Y.S. Raket dwarsboomde afronding SALT-2 Politieke oplossing nauwelijks mogelijk Doden bij schipbreuk Deense bevolking blijft tegen EG Hotelstaking voorbij „Advertentie laatste voorwaarde" VRIJDAG 29 DECEMBER 1978 TAIPEI, TAIWAN (AP) - Een taxi chauffeur op Taiwan (Nationalistisch China) heeft giste ren gepoogd zich voor het ministerie van buitenlandse zaken van Taiwan door zelfverbran ding van het leven te beroven. De protes ten van de bevolking tegen besprekingen tussen Amerika en Taiwan over betere betrekkingen van beide landen na het verbreken van de diplomatieke ban den worden steeds heviger. Omstanders trokken de chauffeur uit de taxi en brachten hem naar een zie kenhuis. Eerder vertrapten demonstranten bui ten het ministerie pinda's, roepende dat deze "president Carter" voorstelden. Als gevolg daarvan verhuisden de on derhandelaars van het ministerie naar het nabijgelegen "Grand Hotel" De Volksrepubliek China heeft Tsjiang Tsjing-koeo, de pre sident van Taiwan verzocht "Taiwan zo spoedig mogelijk te doen terugkeren tot het vaderland". In de uitnodiging aan president Tsjiang, die de zoon is van wijlen maarschalk Tsjiang Kai-sjek, verd "de toestand op de omstandigheden te willen beoordelen en zichzelf aan te passen aan de ont wikkelingen" Berechting in stadion PEKING (AFP/UPI) - De Chi nese regering heeft woensdag een proces laten houden te gen een aantal militante acti visten die in de Culturele Re volutie de steun van wijlen Mao Tse-toeng hadden ge kregen. Het proces vond plaats in een stadion dat plaats bood aan honderdduizend mensen, terwijl nog eens tweehon derdduizend mensen de zit ting via een directe radiover binding konden volgen. De hoofdbeklaagde was ver antwoordelijk, aldus een ge tuige, voor bloedige onlusten aan de universiteit van Pe king twaalf jaar geleden. WASHINGTON (AP)- Doordat de Sowjet- Unie op het laatste ogenblik verdere beperking wenste van de Cruise-raket ten, kon een nieuw verdrag over de be perking van strate gische wapens (SALT) op het laat ste ogenblik niet voltooid worden, zo hebben Amerikaan se bronnen gisteren bekend gemaakt. Men zei dat dit onder werp zaterdagoch tend door de Russen ter tafel werd ge bracht tijdens de onderhandelingen in Genève, terwijl de Amerikanen dach ten dat alle wezen lijke gesprekspun ten al afgerond wa ren. Op die zitting zotst de Russische minister van bui tenlandse zaken Andrei Gromyko met de wens naar voren zijn gekomen dat er een verbod zou komen op meer voudige koppen op de Cruise-raketten. De Amerikanen zijn van plan de Cruise raketten met een enkelvoudige ra- ketkop te introduce- OPORTO (AP) - Naar gevreesd wordt zijn eenentwintig opva renden van het Griekse vracht schip "Tenorga" gisterochtend buiten de haven van de Portuge se stad Oporto verdronken toen hun schip zonk. Slechts drie overlevenden van de 24 bemanningsleden zijn opge pikt. Verder spoelden vijf lijken aan op de kust. Haven-autoriteiten verklaarden dat de kapitein van de "Tenorga" had verzocht om de haven binnen te mogen varen teneinde medische zorg te verkrijgen voor een be manningslid. HONG KONG - Een aantal van de Vietnamese vluchtelingen aan boord van de "Huey Fong" welke bij Hong Kong voor anker ligtbegon gisteren over boord te springen. Ze deden dit, omdat ze geen water, geen voedsel en geen hoop meer hadden. Patrouilleboten visten hen uit het wateren brach ten hen weer terug naar de boot. Hong Kong blijft op het standpunt staan dat de 2.700 Vietnamese vluchte lingen aan boord van het schip, dat al sinds zaterdag bij Hong Kong voor anker ligt, weg moeten. De autoriteiten van de stadstaat hebben de kapi tein van het schip opnieuw opdracht gegeven te vertrekken naar het eind doel Taiwan Ook voor de kust van de Filippijnen ligt een boot met 2.400 bootmensen Zij kregen gisteren hun eerste voedzame maaltijd sinds weken. Maar ook zij kregen te horen dat ze moeten vertrekken. De regering in Manilla ver klaarde dat de vluchtelingenkampen ïn het land overvol zijn In 1979 zal Canada 5.000 vluchtelingen uit Indo-China toelaten, aldus is namens het hoge commissariaat voor de vluchtelingen van de V.N .gisteren meegedeeld. Dat is ongeveer driemaal zoveel als in 1978. In een twaalftal steden zijn gisteren bij botsingen tussen betogers en keizerlijke troepen minstens 12 doden en meer dan honderd ge wonden gevallen. In zes achter eenvolgende dagen van straat- KOPENHAGEN (Reuter) - Uit een opiniepeiling onder de Deense bevolking is gebleken dat 43 pro cent tegen het Deense lidmaat schap van de Europese Gemeen schap is. Slechte 39 procent is voorstander. Het onderzoek is uitgevoerd door de Gallup-orga- nisatie in opdracht van het dagblad Berlingske Tidende. Bij een soortgelijk onderzoek in fe bruari was 40 procent tegen het lidmaatschap en 38 procent voor Sinds 1975 is er uit de opinieonder zoeken in Denemarken nooit een meerderheid tevoorschijn geko men die voor het lidmaatschap is Het land sloot zich in 1973 bij de EG aan. (Van c speciale verslaggever) LAS PALMAS - Mevrouw Wijnen uit Utrecht is dolblij dat ze zater dag naar huis mag. Enthousiast haalt zij een closetrol uit haar tas "Die heb ik uit het toilet van een naburig restaurant meegenomen, want ook al eet je dagenlang koud, sommige zaken gaan ge woon door". De heer Wijnen: "Ik kan me voorstellen dat zo'n sta king niet voor niets is begonnen. Ik ben blij dat het personeel toch z'n zin heeft gekregen, want vroeger was het hier toch ook niet zo best. Eerlijk gezegd ben ik voor mezelf ook een beetje blij, want morgen hoef ik niet langer oud brood meer te eten". De heer A. Vleeschouwer, kok uit Den Haag: "Ik heb al een tijd diarree, want de laatste dagen heb ik alleen maar koude frites gegeten. Het hotel Dunamar vroeg tijdens de horecastaking een kok onder de toeristen, die 300 gulden per dag zou kunnen krijgen als hij zou willen werken. Ik ben naar dat hotel toe gegaan, maar ik heb het niet gedaan. Om dat ik alleen voor kleine kinderen wilde koken, die al het koude spul zat zijn. Ik ben vroeger wel eens naar Mallorca geweest. Dat was leuk. Naar de Canarische Eilanden ga ik nooit meer te rug!". De gevreesde staking van het hore- capersoneel in de Canarische provincie Las Palmas is voorbij. Gistermiddag om half zes beves tigde de leider van de socialisti sche vakbond Union General de Trabajadores over de radio dat de staking definitief voorbij was en dat de werkgevers bijna op alle eisen van de vakcentrales waren ingegaan. Een uur later kondigde de civiele gouverneur van Las Palmas, Manuel Fernandez-Es- candon, officieel over de radio aan dat de toeristen weer opge lucht adem konden halen. Het spook van de massale evacuatie van toeristen, die al dagenlang niet warm hadden gegeten, was op de eilanden Gran Canaria, Lanzarote en Fuerteventura gis teren verdwenen. De staking is de toeristen die voor het eerst de Canarische Eilanden bezochten, zwaar gevallen. Me vrouw M. Volker uit Amsterdam: "Meneer, het is schandalig. We hebben al dagen niet warm gege ten. Op Kerstmis was ik nota be ne jarig. Ik kreeg een hap koude kip! Niet eens een kerstpakketje Ik ga nooit meer naar de Canari sche Eilanden". "Ja", vult haar vriendin, mevrouw A. Vlas, die eveneens uit de Nederlandse hoofdstad afkomstig is, aan, "het meest zielig vond ik het nog voor de families met kleine kinderen. Die lusten toch geen dagenlang koude kip, ham of koude sper- ciebonen". De staking van het horecaperso- neel op de eilanden heeft een nieuw verschijnsel veroorzaakt. LAS PALMAS (DPA) - Het hotelpersoneel op de Canarische Ei landen heeft gisteren zijn staking beëindigd. Woensdagavond hadden werkgevers en werknemers van het hotelwezen op Tene- rife en de kleine buureilanden al overeenstemming bereikt. Gis teren kon met het ook op de overige eilanden met elkaar eens worden, zo meldden de stakingscomités. Voor de toeristen betekende het beëindigen van de staking dat zij eindelijk weer eens een warme maaltijd konden bestellen. Een vertegenwoordiger van een reisbureau meende dat zeker de helft van de hotelgasten vertrokken zou zijn als de staking nog een paar dagen langer had geduurd. De staking heeft grote verliezen veroorzaakt en het beeld van Spanje als vakantieland aangetast. Doordat veel mensen van dezelf de nationaliteit in hetzelfde schuitje zitten, voelt men zich één. Lekker samen klagen en daardoor nieuwe vriendschap pen maken, om het later in Ne derland nog eens uitgebreid ge zamenlijk na te vertellen. "Toch wel schandalig, niet. Maar wij hebben het toch ook maar mee gemaakt", is een veel gehoorde opmerking. Niet alle hotels hebben in de pro vincie Las Palmas consequent gestaakt. Ook het personeel van de restaurants bleef in sommige gevallen doorwerken om de vraag naar warme maaltijden te verwerken. Toeristen die meer malen op de Canarische Eilanden geweest waren, wisten duidelijk de weg. Met een taxi naar de hoofdstad Las Palmas, daar ge zellig en goed eten en dan weer terug. Zielig voor de vakantie gangers die krap bij kas waren. Zoals de Nederlandse uit hotel Beverley Park, i iedereen sprak. Deze die evenals de meeste vakantie gangers geen spaans sprak, schijnt wegens geldgebrek uit het hotel te zijn gezet en kwam in een vies appartement terecht. "Na drie dagen liep ze te wiebelen van de honger", merkten enige Nederlandse hotelgasten op. Op de vraag of iemand haar in deze moeilijke tijd ooit een peseta had toegestoken, kijken haar landge noten je aan met ogen: hé, daar heb ik nooit aan gedacht. geweld hebben zeker 90 mensen het leven verloren. In Teheran hebben duizenden jon geren gisteren tientallen auto's, legerjeeps, brandspuiten en bus sen in brand gestoken. Buiten landers werden gemaand te ver trekken. De enige veilige natio naliteit scheen de Canadese te zijn. De militaire traden beheer ster op dan voorheen. Het zaken- en industriële leven is vrijwel tot stilstand gekomen. Of ficieel is de bevolking te verstaan gegeven, dat er nog maar voor een week olie is. Twee electrische centrales bij Teheran moesten hun bedrijf staken wegens brandstofgebrek. Bakkerijen en het vervoer komen ook in moei lijkheden. Steun De Verenigde Staten zullen de sjah van Iran blijven steunen in "wat voor pogingen hij ook doet om de stabiliteit in zijn land te herstel len", zo heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gisteren in Washington bekendgemaakt. In de verklaring werd tevens het bericht in het Russische dagblad de "Prawda" tegengesproken als zouden de VS een team naar Iran hebben gestuurd om het bewind van de wankelende sjah te onder steunen. Volgens de zegsman zou het slechts om enkele Amerika nen gaan die naar Teheran zijn gezonden om te helpen bij vi- sumaanvragen en om aan de re gering te rapporteren over de plaatselijke situaties. Vliegdekschip Uit goede bron in Washington is gisteravond vernomen dat de re gering de mogelijkheid bestu deert van het zenden van een vliegdekschip naar de Perzische Golf ter ondersteuning van de re cente verklaring van president Carter dat Amerika geen buiten landse inmenging in Iran zal dul den. Een besluit is echter nog niet genomen. Een smaldeel van de Amerikaanse marine, bestaande uit een geleide wapenkruiser een geleide wa penjager, een fregat en een tan ker, bevindt zich al geruime tijd in de Golf. ANKARA (AP) - De Turkse pre mier Bulent Ecevit heeft gisteren een coördinatiecentrum inge richt voor toezicht op de nood toestand die in 13 Turkse provin cies is ingesteld na bloedige on lusten waarbij ruim 100 mensen om het leven kwamen. In de gebieden waar de noodtoe stand is afgekondigd, was de toe stand rustig. De gebieden omvat ten de grootste stedelijke centra in Istanboel en Ankara, alsmede elf oostelijke provincies.. De avondklok is niet ingesteld. ren en die vervol gens van 'een meer voudige raketkop te voorzien, aldus de bronnen. De huidige plannen voorzien niet in het aanbrengen van meervoudige raket koppen tot in 1985, de datum van het verlopen van het SALT-2 verdrag, maar de Amerika nen zijn desondanks niet ingegaan op de Russische eis omdat de Russen dit punt dan voortgezet zou den willen zien in volgende verdragen. TEHERAN (AFP/UPI/AP/Reuter) - Westerse diplomaten in Teheran geloven, dat een politieke oplossing in Iran niet meer tot de mogelijkheden behoort. Zij verwachten binnenkort een staatsgreep of het vertrek van de sjah. Het parlement zal overigens zaterdag nog wel trachten een politieke oplossing te vinden in een speciale zitting met gesloten deuren. CHINESE KLEDING Het lijkt erop dat China zich steeds meer gaat oriënteren op de Westerse wereld. Dat uit zich niet alleen in het verdwijnen van Mao's Rode Boekje, maar ook in het vrijer worden van de kledij. Was tot voor kort het blauwe pak met het bekende smalle boordje de nationale klederdracht van de Volksrepubliek, nu komt de "gewone" Westerse snit steeds meer in. Daar blijft het niet bij. Een commentator van het Volksdagblad van Peking, de bekende muurkrant welke de belangrijkste nieuws voorziening vormt voorde Chinezen en de buitenlandse persbu- reau's, heeft gepleit voor het opnemen van meer nieuws over gewone mensen en gebeurtenissen van plaatselijke aard. De commentator zegt dat de huidige kranten van China veel te veel worden beheerst door artikelen over het doen en laten van hoge partijfunctionarissen met veel plaats voor al hun titels en foto's die onderling nauwelijks verschillen. TEMPELCOMPLEX Woensdag is in de Thailandse hoofdstad Bangkok de eerste groep journalisten en reisagenten teruggekeerd van het zeer oude tem pelcomplex Angkor Vat. Sinds acht en een half jaar waren er geen buitenlanders meer geweest. De journalisten en reisagenten bevestigden dat het uit de negende eeuw stammende complex vrijwel intact gebleven is, ondanks de oorlogen die er omheen gewoed hebben. Met ingang van 1 januari worden weer toeristische reizen naar Angkor Vat georganiseerd. TOTO Door acht gelijke spelen juist te voorspellen, heeft de 38-jarige Britse huisvrouw Janet Smith ongeveer 2,5 miljoen gulden in de toto gewonnen. Volgens de totalisator is de kans op een dergelijke juiste voorspel ling er één op meer dan een miljard. "Ik ben stomverbaasd. Ik kon het gewoon niet geloven", aldus mevrouw Smith. BRIJTE „VROUW Een Zuidafrikaanse toerist die in de stad Durban in een discotheek een zeer fraai-ogende blondine had aangetroffen en daarmee ge zellig uit zou gaan is van een koude kermis thuisgekomen. De man en de blondine hadden eerst aan de bar enige versterkin gen tot zich genomen waarna de toerist had voorgesteld de nacht in een kamer in een naburig motel door te brengen. In die kamer aangekomen werd hij door de blondine ineens fel aangevallen en in het gelaat geslagen en werd hem onder bedrei ging van een vuurwapen zijn portefeuille ontnomen. De volgende dag reeds was de overvalster door de politie opgepakt: het was een man die zich als wouw had verkleed, blonde pruik op, gelaat vakkundig opgemaakt en zelfs met vuurrood geverfde teennagels. JERUZALEM (AFP) - Premier Begin van Israel verschilt van mening met zijn minister van buitenlandse zaken, Dajan. over de beslissingen die de Israëlische t regering aanstaande zondag moet nemen over het voortzetten van de vredesbesprekingen met Egypte. Dit wordt verklaard in welingelichte politieke kringen in Jeruzalem. Waarnemers menen dat de premier wil dat de regering eenvoudig weg de beslissingen van 15 de cember bevestigd dat Israël be reid is de verdragstekst, zoals die in november in Washington is uitgewerkt, te ondertekenen en bereid is met Egypte te onder handelen over een aanhangsel bij het verdrag over de relatie tussen het vredesverdrag en de autono mie voor de bezette Jordaanoe- ver en de Gaza. Dajan zou er voorstander van zijn dat de regering nieuwe besluiten neemt, waarin de voorstellen van Begin worden opgenomen, maar waar ook aan toegevoegd wordt dat Israël bereid is te praten over de Egyptisch-Amerikaanse kant tekeningen over de interpretatie van de artikelen 4 en 6. De waarnemers baseren hun me ningen op verklaringen die Begin en Dajan onlangs in het openbaar hebben gedaan en op hetgeen uit privé-besprekingen tussen bei den naar buiten is doorgedron gen. Middels artikel vier wil Egypte een herziening van het verdrag na vijf jaar. Artikel zes behandelt de verplichtingen van Egypte ten aanzien van andere partijen. Be gin lijkt op dit punt tot geen en kele concessie bereid, om te voorkomen dat Egypte een Ara bisch land militair zou steunen wanneer dit Israël aan zou vallen SAN SALVADOR (AFP) - Het Voor de vrijlating van de drie t plaatsen in de Salvadoriaanse dagbladen van een advertentie met een tekst van de nationale verzetsstrijdkrachten (FARN) is de enige voorwaarde waaraan nog niet is voldaan voor de vrijla ting van Philips-directeur Schui- tema. Dit zegt de FARN gisteren in een communique dat, begeleid met een foto van de vier door deze or ganisatie ontvoerde zakenlieden, aan de voornaamste dagblad» het land is gezonden. rige gijzelaars eist het FARN de vrijlating van vijf politieke ge vangenen, plaatsing van teksten in nationale en buitenlandse bla den en een "oorlogsbelasting" waarvan de hoogte niet wordt genoemd. In het communiqué wordt voorts gezegd dat bewijzen van de uit stekende gezondheidstoestand van de gijzelaars aan hun maat schappijen zijn gezonden. Vier gewapende jonge mannen hebben gisteren in San Salvador de zoon van een rijke koffieplan ter ontvoerd. Het is de 26-jarige arts Jorge Antonio Bonilla, die werd overmeesterd op de par keerplaats van een kraamkliniek in de hoofdstad van het land, San Salvador. rot nog toe heeft geen enkele guer rilla-groep de verantwoordelijk heid voor de ontvoering opgeëist Bonilla is de vijfde belangrijke persoon die in twee maanden in El Salvador is ontvoerd.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13