Soepel werkstuk van Ate de Jong Sanox kalmeert Hoofdprijs, de sportieve Ford Fiesta 1300S. Goede prestatie ij shoekeyploeg Nerveus, Overwerkt, Vermoeid... „Dag dokter", geproduceerd door Fons Rademakers Films deze week Actrice Bibi Andersson getrouwd THE GENIUS TERUG IN TRIANON Lotto en Toto van besouw tapijt jan bentveld Vliegtuig stort neer op woonwijk in V.S. VRIJDAG 29 DECEMBER 1978 AMSTERDAM - „Dag Dokter" is een film over een jonge arts, die na het voltooien van zijn studie, opziet tegen de problemen van de praktijk en uiteindelijk vanuit zijn be wondering voor een oudere arts, die op het toppunt van zijn carrière staat, de grote stap weet te nemen. En als die belofte er in zit, zal hij worden ingelost ook. Dat wordt gegarandeerd door de frappante wilskracht van Ate de Jong. Blindgangers Na het regiseren van de titel-episo- de uit het Campert-vierluik „Alle Dagen Feest", vreesde de debu tant nog jaren korte filmpjes te moeten blijven maken voor hij ooit de kans zou krijgen tot het vervaardigen van een lange film. De Jong presteerde het toen om zelf de belangrijke eerste stoot te geven voor de financiering van zijn zelf bedachte „Blindgan gers". En nog maanden na de landelijke première, toog Ate de Jong het land in, om ter gelegen heid van provinciale premières in nachtelijk duister eigenhandig steden vol te plakken met affi ches. Bij een dergelijke inzet kunnen resultaten niet uitblij- „Dag Dokter" is een film van de 25- jarige Ate de Jong, die na zijn af studeren een inzage van verdien stelijke aanleg gaf met „Blind gangers". Maar de stap naar een grote publieksfilm wilde hij ma ken, ter zijde gestaan door de 58- jarige, door De Jong zeer bewon derde regisseur, Fons Radema kers, die op het hoogtepunt van zijn carrière (The International Film Guide riep hem uit tot een van de vijf „regisseurs van het jaar") bereid bleek tot een produ- centenrol. De belangrijkste attractie van „Dag Dokter" is de demonstratie van een regietalent dat bezig is uit te groeien tot een belangrijke belof te voor de Nederlandse STOCKHOLM (AP) - De Zweedse actrice Bibi Andersson is dinsdag in het huwelijk getreden met de vroegere leider van de Zweedse liberale partij Per Ahlmark. Tot de gasten op sober gehouden plechtigheid behoorde de man die Bibi eens tot een ster had ge maakt: de filmregisseur Ingmar Bergman. Het huwelijk werd voltrokken in de woning van de minister van energie Carl Tham. Het kwam als volkomen verrassing in de Zweedse film- en politiek wereld, het geheim van het huwelijk tus sen de 43-jarige filmster en de 39- jarige politicus was uitstekend bewaard. Woensdagmorgen zijn de heer en mevrouw Ahlmark op huwelijks reis naar New York vetrokken. NEW YORK - De bekende film producer en regisseur Louis de Rochemont is zaterdagavond in een verpleegtehuis in het Ameri kaanse York (Maine) overleden De Rochement werd met name bekend door de films die hij maakte over controversiële on derwerpen en doordat hij een realistische „non-fiction" tech niek introduceerde in Holly- Het is een goed ding, dat „Dag Dok ter" er nu allerminst uitziet als een resultaat van noeste inspan ning en vasthoudendheid, maar juist als een heel los en soepel tot stand gekomen werkstuk, ook al zal de werkelijkheid best anders hebben gelegen. Er wordt na tuurlijk geacteerd, de dialogen klinken niet geforceerd, de ti ming van de regie is gaaf. Met een half dozijn acteurs weet Ate de Jong twee generaties te tekenen in niet zo zeer een conflict, als wel een confrontatie en uiteindelijke samengaan. De jonge arts die bang is voor het le ven en de praktijk. En de oudere arts die bang is voor de dood en het afscheid van de praktijk. Bei de artsen en beide angsten heb- ben veel overeenkomsten. Van uit die visie is „Dag Dokter" op getrokken. De bij het toneelgezelschap Baal werkzame Amerikaan Billy Ward speelt de jonge medicus, ge trouwd met Monique van de Ven Andrè van den Heuvel speelt zijn schoonvader, de oudere internist, getrouwd met Kitty Janssen Beide huwelijken belanden in een crisis, als gevolg van de psy chische onrust bij de mannen. De probleemstelling is niet helemaal helder. Andrè van den Heuvel beschouwt het van pupil Bill Ward als een vorm van lafheidals die zijn uitgesproken belangstel ling voor wetenschappelijk on derzoek wil laten prevaleren bo ven een artsenpraktijk. De film stelt het als een happy end voor, als Ward uiteindelijk de zelf ge kozen weg verlaat om blindelings in de voetstappen te treden van zijn inmiddels aan een hartaanval overleden schoonvader. Ook met Wards huwelijk komt het dan Monique van de Ven en Kitty Janssen, respectievelijk de dochter en de moeder in "Dag Dokter" plotsklaps weer goed. Vanuit de voorstelling van de leek echter lijkt dat een onverstandig emo tioneel capituleren en is het een nederlaag voor de weten schap. Nog moeilijker te accepteren is het buitenzinnige proces van Wards besluitvorming. Hij heeft zijn keuze gemaakt, maar vanuit een overdreven affectie voor en iden tificatie met schoonpapa, herziet hij zijn beslissing. De wegen die hij dan bewandeld heeft, in po gingen alles uit te proberen wat bezit is geweest van zijn mentor (diens geluidsapparatuur, maar ook diens patiënten, echtgenote en maitresse) overtuigen aller minst en herinneren te zeer aan opgefokte roman-verzinsels Maar in andere details en invallen blijkt Ate de Jong vaak heel in ventief. Ergens even een absurd beeld van meneer de professor, die thuis naar de Willem Ruis Show zit te koekeloeren, of de manier waarop een vrouw in de bus haar bos bloemen gebruikt om Ward te pressen voor haar op te staan. Heel terloops en plezie rig weet Ate de Jong met dit soort geintjes een afstandelijkheid in te bouwen, waardoor de cruciale scene's meer „drama" zouden kunnen verdragen dan anders mogelijk was geweest. Het ap pelleert ook aan de Jongs karak teristieke regiestijl, met onder huidse humor, finesse en gevoel voor understatement als sterkste punten. Maar als scenario-schrij ver heeft hij dan toch op een pa thetische climax aangestuurd, die hij niet onder de knie kon krijgen. Je ziet ineens alle veilig heidskleppen afzonderlijk geblokkeerd raken, net als bij Blindgangers. Je hebt dan ruim een uur lang geboeid, geamu seerd en zelfs geroerd zitten kij ken, om de film toch nog te zien ontsporen in de scene's waar het verhaal feitelijk om draait; de scene's ook waar de regisseur zich het meest van moet hebben voorgesteld. Bijzonder evenwel is dat hoofdrol speler Billy Ward in die verkeerd ontworpen scharnier-sekwens (anders dan Derek de Lint in Blindgangers) er wel in slaagt te bijven fascineren. Ward (met zijn accent dat zich alleen ergens in een te lange monologus intérieur tegen hem keert) is een uitste kende keuze gebleken voor de hoofdrol. Trefzeker Ate de Jong is trouwens überhaupt trefzeker geweest in zijn behan deling van de acteurs. Van den Heuvel en Kitty Janssen zijn goed en het is een plezier om Mo nique van de Ven - met haar door Hollywood nog niet geschonden suggestie van spontaniteit - terug te zien in een Nederlandse speel film. Derek Lint blijkt sinds „Blindgangers" aanmerkelijk te zijn gegroeid als acteur, maar dat had hij ook in „Soldaat van Oranje" al bewezen. Bijrollen van Astrid Wijn en Dick Swidde ge ven niets te klagen. VPRO-cameraman Paul van den Bos heeft op markante loka- ties uitstekend werk geleverd met de eerste bioscoopfilm die het grote publiek van hem te zien krijgt. Feitelijk fotografeerde hij „Andy, Bloed en Blond Haar" eerder, maar die film moet zijn officiële première nog krijgen. Een paar voor tv bruikbare trucs met filters (even een lucht onheil spellend maken) moet hij afleren, omdat ze te doorzichtig zijn voor het grote scherm. En sommige van zijn composities (een intro-, ductie-shot van een boot bijvoor beeld) zijn te riskant, omdat ze uitgaan van een perfecte projec tie, die je in de bioscoop nu een maal zelden krijgt. Willem Breu- ker leverde een score af, die zijn toch ook niet geringe muziek voor „Doodzonde" nog overtreft. Het is alles bij elkaar een film die helaas met zijn climax niet over tuigt, maar omwille van vrijwel de hele rest, beslist gezien mag worden. Blijvers Nachtfilms Rex "Grease" - Het loopt nog steeds gesmeerd met John en Olivia. Het duo is te zien in het Leidse Camera en Euro 3 in Alphen. "De wraak van de roze panter" - Hoofdinspecteur Clousseau met spraakgebrek overleeft voor de vijfde keer al zijn tegen standers. Lido 1, Leiden. "Jaws 2" - Kommer en kwel, aangericht door een kunstmati ge haai. Lido 2, Leiden. "An unmarried woman" - Een echtscheiding opent de weg naar een beter leven. Lido 3, Leiden. "Bambi" - Tekenfilm uit de fondantkeuken van Disney met een hertje in de hoofdrol. Stu dio, Leiden. "Even en oneven" - Een gok- knok-film zonder bloed met Bud Spencer en Terence Hill. Luxor in Leiden en Euro 1 en 2 in Alphen. "De ballade van de Daltons" - Lucky Luke als tijdelijk vriendje van de Dalton-neven. In Trianon. "The mountain of the cannibal God" - Ursula Andress in voile glorie tussen de kannibalen. In het Alphense Euro 4. Kindermatinee "Donald Duck" - Lido 3, Lei den. "Peter en de draak Elliot" - Euro 4, Alphen. "Porno disco" - John Travolta komt er in het Leidse Rexthea- ter niet aan te pas. Terug in Leiden. "The Genius" - Terence Hill en Serge Leone, een koningskop pel. Trianon, a.l. Haagse bioscopen "Psycho" - Camera, Leiden. "Sexroute in Bangkok" - Rex Leiden. "Even en oneven" - Euro 1, Al phen. "Enter the Dragon" - Euro 2 Alphen. "Rollerball" - Euro 3, Alphen. "De maagden zijn rijp" - Euro 4, Alphen. Terence Hill waart door Leiden. In Luxor samen met Bud Spencer en nu ook in Trianon, waar "The Genius" na vijf jaar is terugge keerd. The Genius stamt uit de tijd van My name is nobody. In beide films heeft de spaghetti- westernexpert Sergio Leone een belangrijk aandeel gehad in de totstandkoming. Het verhaal is simpel en draait om de beroving van een zwaar gepantserde post koets, die een fabuleuze hoeveel heid goud vervoert. Spectaculair werk met een grote hoeveelheid explosies. Voor de liefhebbers. Apollo 1 - "Jaws 2", da. 2.00,7.00 en 9.30 uur, zo. 1.00 uur. ma. 1.30, 4.00. 7.00 en 9.30 uur, 12 jr. Apollo 2 - "Bambi", da. 1.30, 3.30, 7.15 en 9.15 uur, zo. ook 1.00 en 3.00 uur en ma. ook 5.00 uur, a.l. Asta - "Force 10 from Navaro- ne", da. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, zo. en ma. ook 4.00 uur, 12 jr. Bijou - "Grease", da. 2.00, 7.30 en 9.45 uur, zo. en ma. ook 4.15 a.l. Calypso - "Grease", da. 2.15, 7.00 en 9.30 uur, zo. en ma. 1.45,4.15, 7.00 en 9.30 uur, a.l. Camera - "Turks Fruit", da. 2.15, 7.00 en 9.30, zo. en ma. 2.00, 4.30, 7.00 en 9.30 uur, 16 jr. Cineac - "De ballade van de Dal tons", da. 1.30, 3.30, 7.00 en 9.30 uur, a.l. Corso - "Even en oneven", 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur, a.l. Du Midi - "Jaws 2", da. 2.00,6.45 en 9.30 uur, zo. en ma. 1.00, 3.30, 6.45 en 9.30 uur, 12 jr. Euro - "Dokter Zjivago", do., vr. en di. 1.30 en 7.30 uur, za„ ma. en wo. 3.30 en 7.30 uur, zo. al leen 3.30 uur, 12 jaar. Metropole 1 - "Revenge of the pink panther", da. 1.15, 4.00, 6.45 en 9.30 uur, a.l. Metropole 2 - "Waterschaps heuvel", da. 1.15, 4.00, 6.45 en 9.30 uur, a.l. Metropole 3 - "Moord op de Nijl", da. 2.00 en 8.15 uur, a.l. Metropole 4 - "Dag dokter", da. 2.00, 6.45 en 9.30 uur, zo. en ma. 1.15,4.00,6.45 en 9.30 uur, al. Metropole 5 - "Ik ben verlegen, maar ik red me wel", da. 1.15, 4.00, 6.45 en 9.30 uur, a.l. Odeon 1 - "Bambi", da. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.30 uur, a.l. Odeon 2 - "Waterschapsheu vel", da. 2.00,4.30,6.45 en 9.15 uur, a.l. Odeon 3 - "Revenge of the pink panther", da. 2.00,4.30,6.45 en 9.15 uur, a.l. Odeon 4 - "Fedora", da. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.30 uur, 16 jaar. Passage - "Even en oneven", da. 1.30,4.00, 7.00 en 9.30 uur, a.l. Studio 2000 - "Bambi", da. 1.30, 3.45, 7.00 en 9.30 uur, zo. 1.00, a.l. VARIA ADVERTENTIE KOPENHAGEN (ANP) - Het Ne derlandse ijshockey B-team heeft gisteren in Kopenhagen in zijn tweede wedstrijd van het ijs- hockeytoernooi om de Pondus cup tegen Hongarije een gelijk spel van 4-4 behaald. De periode standen waren 0-1, 1-0, 3-3. Ne- DEN HAAG - Voor de eerste prijs van lotto 51 hebben zjch geen winnaars gemeld. Voor de twee de prijs komt een gelukkige in aanmerking: hij ontvangt bijna drie ton. Toto 51 werd door drie personen foutloos ingevuld. Zij krijgen elk ruim 25.000 gulden. Lotto 51 In deze lotto vielen 17.932 prijzen Inleg: f 3.425.076,00. Prijzenbe- drag: f 1.657.963,01. Eerste prijs-, geen winnaar 1/5 deel van het be drag van de eerste prijs gaat naar de jackpot van lotto 52 van zon dag a.s., het overige 4/5 deel wordt gelijk verdeeld over de tweede tot en met de vijfde prijs. Tweede prijs: 1 winnaar, die bru to f 282.785,20 ontvangt. Derde prijs: 178 winnaars, die elk bruto f 2.045,60 ontvangen. Vierde prijs: 8.202 winnaars, die elk f 54,30 ontvangen. Vijfde prijs: 9.551 winnaars, die f 46,60 ontvangen. Jackpot voor lotto 1 van zondag 7 januari f 120.094,16. Toto 51: In deze toto vielen 980 prijzen. In leg: f398.167,00. Prijzenbedrag: f 189.129,33. Eerste prijs: 3 win naars, die elk bruto f 25,217,20 ontvangen. Tweede prijs: 70 win naars, die elk f 675,40 ontvangen. Derde prijs: 907 winnaars, die elk f 72,90 ontvangen. derland kreeg negen strafmmu- ten, waaronder vijf voor Peter van Ooyen, Hongarije moest tien minuten naar de strafbank. Nederland kwam tegen het in de B-groep spelende Hongarije, dat wel met zijn sterkste selectie ver tegenwoordigd is, goed voor de dag. Na 45 minuten kwam het volledig uit Nederlanders be staande team - geen Canadese of Amerikaanse Nederlanders - op een voorsprong van 3-1 door tref fers van Ger Brok, Mari Saris en Keizer. Hongarije kwam terug en nam zelfs een voorsprong (4-3), maar Keizer nivelleerde vier mi nuten voor tijd de stand. In de andere ontmoeting van het toernooi speelden Denemarken en Joegoslavië eveneens gelijk: 5-5. Joegoslavië en Denemarken leidden met drie punten. West-Duitsland verloor in Han nover de vriendschappelijke in terlandwedstrijd tegen Finland met 2-3. De periodestanden wa ren: 0-0, 2-2, 0-1. Zweden heeft gisteren de leiding genomen in groep 1 van het toer nooi om het wereldkampioen schap ijshockey voor junioren. In Karlstad versloegen de Zweden favoriet Finland met 2-1 (1-0,1-1, 0-0). De uitslagen zijn verder Groep 1: Canada-West-Duitsland 6-2 (2-0, 2-1, 2-1). Groep 2: Sow- jet-Unie-Verenigde Staten 7-1 (3-0, 4-1, 0-0) en Tsjecho-Slowa- kije-Noorwegen 6^1 (1-2, 4-2, 1-0). ADVERTENTIE en bevordert daardoor^ een goede nachtrust' nieuwe njn 24 leiden hoek burgsteeg 071-134671 Verkrachter veroordeeld AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren de 31-jarige Gerard S. uit Purmerend we gens aanranding en verkrach ting veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en onvoor waardelijke terbeschikkings telling. De officier had drie jaar plus tbr tegen hem geëist. Gerard S. heeft toegegeven dat hij tussen maart en augustus '78 ongeveer dertig vrouwen heeft aangerand danwel ver kracht. Hij opereerde onder meer in Amstelveen en de Bijlmer waar hij zijn slachtof fers in auto's en liften over weldigde. PORTLAND (AP) - Een lijntoestel in de Verenigde Staten van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij "United Airliness" een DC-8, met 185 inzittenden is vannacht neergestort in een woonwijk van Portland. Bij het ongeluk zijn zeker tien mensen om het leven gekomen. Een woord voerder van een ziekenhuis in de omgeving deelde mee dat 23 mensen zijn opgenomen, onder wie elf zeer ernstig gewonden. Een functionaris van de luchtvaartmaatschappij zei dat het vliegtuig 172 passagiers aan boord had en acht bemanningsleden. Een ander bericht meldde dat bovendien vijf kinderen aan boord waren. Het vliegtuig was vlucht 173 van New York en Denver naar Portland Het stortte neer op twee niet bewoonde woningen in de omgeving van het internationale vliegveld van Portland. Een woordvoerder voor de federale luchtvaartdienst in Washington ver klaarde dat de piloot van het vliegtuig bij nadering van het vliegveld meldde dat hij moeilijkheden had met het landingsgestel Het vliegtuig cirkelde enkele malen rond de landingsbanen, zond een noodsein uit en stortte vervolgens verscheidene kilometers ten zuiden van het vliegveld neer. Een stewardess zei dat het vliegtuig eerder moeilijkheden had met het landinggestel maar dat de bemanning veronderstelde dat alles goed Politie ontdekt illegale fabriek BREDA (ANP) - De rijkspolitie heeft gisteren bij een inval een illegaal amfetaminefabriekje ontdekt in een boerenschuur in een polder bij Raamsdonk. Twee inwoners van Raamsdonkveer werden aangehouden, alsmede twee Belgen die tijdens de inval in de fabriek werkten. Deskundigen van de technische re cherche troffen vierhonderd gram zuivere amfetamine aan. De politie kwam de fabriek op het spoor, nadat een van de arrestan ten, waarvan men al enige tijd vermoedde dat hij zich met drugs bezig hield, in de omgeving van Raamsdonkveer was gesigna leerd. De politie is toen extra gaan letten op schuren en andere gebouwen die in aanmerking kwamen voor een fabriekje van amfetamine en ontdekte ver dachte aktiviteiten bij de bewus te schuur. ADVERTENTIE nog grootser temaken. Jen unieke hoofdprijs De Ford Fiesta 1300S. sportieve model van deze Ford serie Met de iterke 1300 cm' motor. 49 kW (66 DIN pk» 10 -100 km/u in 12.3 sec topsnelheid 158 km/u. Om deze prestaties te ondersteunen heefl de 1300S versterkte vering en nastelbare schokbrekers De sportieve Ford Fiesta 1300S als geweldige hoofdprijs. I.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind'

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11