Gat in Bestek'81 bedraagt nu al kwart miljard Bij de politie wordt uitgegaan van kwade trouw Kortingsvoorstel ook door senaat Pessimisme bij de Nederlandse consument Minister Andriessen van financiën: BINNENKORT KLACHT TEGEN ARTS VAN HUIZE ASSISIE UIT IN DE RANDSTAD DONDERDAG 28 DECEMBER 1978 BINNENLAND \MSTERDAM - Lise e Schol ten-van Twisk zit weer op haar oude plaats bij de Am sterdamse recherche. Toch is zij niet blij. "Als mijn vriend onverhoopt weer tot gevaar van de openbare orde zou worden verklaard kan ik weer worden overgeplaatst." Re den van haar acht maanden durende gedwongen verblijf bij de parkeerpolitie was dat haar Duitse vriend Axel Ach- terath lid was van een in de Bondsrepubliek verboden vereniging. Het Socialisti sche Patiënten Kollektief wordt daar als "aan terroris ten verwant" beschouwd. Omdat hij in de Bondsre publiek als staatsgevaarlijk wordt gezien krijgt hij in Ne-, derland geen verblijfsver gunning. De minister van jus titie wordt echter in het onge lijk gesteld. De Raad van Sta te stelt dat "wie in Duitsland als een gevaar voor de open bare orde wordt beschouwd in Nederland nog geen gevaar hoeft op te leveren". Wat voor de ene openbare orde gevaar lijk is, is dat niet automatisch voor de andere, meent de Raad van State. Na jaren illegaal verblijf krijgt hij dan snel datgene waarop een ingezetene van een ECr- land vrijwel automatisch recht heeft: een verblijfsver gunning. Die van hem moet echter over anderhalf jaar al weer worden verlengd, ter wijl vijf jaar gebruikelijk is. Als de Raad van State uitspraak heeft gedaan reageert einde lijk Amsterdams burgemees ter Polak. Hij maakt de over plaatsing van Lisette van de recherche naar de parkeer politie, een beslissing van hoofdcommissaris Sanders, ongedaan. Kwade trouw "Het erge is dat er bij de politie wordt uitgegaan van kwade trouw. De beslissing je over te plaatsen wordt zonder enige inspraak van jouw kant geba seerd op wat het Duitse Bun des Kriminal Amt over je vriend beweert. "U gaat met iemand om die sympathieën heeft die wijzen in de richting van de Baader Meinhof- groep", deelt je chef je om zichtig mee. Een lezing van z'n Duitse collega's, die hij klakkeloos overneemt. Maar uit wat mijn vriend vertelt en uit wat ik er over heb gelezen was het Socialistisch Patiën ten Kollektief (SPK) een front tegen de patientenrol waarin zo veel mensen tegen hun wil door het kapitalistische sys teem worden gedrukt. M'n strafoverplaatsing heeft ertoe bijgedragen dat ik me inten sief ben gaan bezig houden met de geschiedenis en de gedachtenwereld a* A SPK Samen me' ee --al anderen heb ik meegt v Kt aan de samenstelling van een brochure over patientenver- zet die binnenkort zal ver schijnen." "Als ik wil kan ik elke dag mis bruik maken van mijn functie bij de politie. Dat doe ik niet; ik heb een ambtseed afge legd. Toen ik de hoofdcom missaris op die eed wees zei hij dat het geen garantie was. Die eed zegt dus niets, ken nelijk. Je onschuld is zelfs onvoldoende. Contactschuld, zoals dat in de Bondsre publiek heet. Maar het is niets anders dan een beroepsver bod. Zoals iemand, wiens va der communist is, niet bij de politie komt. En ook niet bij de meeste andere overheids diensten". "Het gaat niet alleen om mij. De rechtszekerheid van de amb tenaar wordt ondergraven. Ik kan en wil er 'teger gaan Maar hoeveel kunne en wil len dat? M'n promotiekansen zijn tot nul gereduceerd. Als ik me niet had verzet was ik geruisloos overgeplaatst, zo als dat zo vaak gebeurt. De hoofdcommissaris betreurt het besluit van de burgemees ter. En ook de burgemeester heeft geprobeerd me te be wegen bij de parkeerpolitie te blijven, waar ik acht maanden tegen m'n wil heb gezeten". "Toen ik weer terugkwam op m'n oude afdeling, bij de re cherche dus, waren de reac ties heel verschillend. Een aantal kon het helemaal niets schelen wat er gebeurde. Sommigen vonden het goed dat ik me had verzet. Enkelen begrepen dat m'n verzet ook in hun belang was. Er waren ook heel negatieve reacties, iemand die onbeschoft was aan de telefoon, niet met me wilde praten". "Toendertijd heeft Kalma rrr gebeld om zijn sympathie te betuigen. Dat contact met de oud-hoofdinspecteur uit Rot terdam wordt me nog steeds kwalijk genomen. Kalma wordt voor veel politiemen sen gezien als een man die heult met mensen die colle ga's vermoorden. Niets is minder waar. Hij is alleen maar bezorgd over wat in de Bondsrepubliek gebeurt". "Het is juist goed dat mensen als Kalma bij de politie zitten. Bewuste mensen, die niet ja en amen zeggen tegen wat van bovenaf voor ze wordt besloten, heeft de politie juist nodig". "Wat met mij is gebeurt heeft m'n achting voor het gezag niet vergroot. Dat heeft wel een deukje opgelopen." PIETER VAN DE VLIET DEN HAAG (GPD) - In de Bestek-plannen van het kabinet-Van Agt zit nu al een gat van bijna een kwart miljard gulden. Mi- DEN HAAG-UDENHOUT (ANP) - Het onderzoek van de inspecteur voor de geestelijke volksgezond heid in Noord-Brabant met be trekking tot de gebeurtenissen in het zwakzinnigeninstituut Huize Assisië in Udenhout heeft in middels voldoende feiten opge leverd, die een klacht tegen de arts van dit instituut, dr. J. H. bij het medisch tuchtcollege rechtvaardigen. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van volksgezondheid gistermid dag meegedeeld. De klacht zal naar alle waarschijnlijkheid vol gende week al worden ingediend bij het college in Den Bosch. Het eindrapport van de inspectie zal over ruim veertien dagen worden uitgebracht. Daardoor is het volgens de woordvoerder van het ministerie op dit moment ook nog niet mogelijk om te zeggen wat de klacht precies inhoudt. „Dat zou vooruitlopen zijn op de eindrapportages." Noch directeur van Dongen van huifce Assisië, noch de heer Van Soest, directeur personeelszaken van de Daniel de Brouwerstich ting, waaronder de inrichting ressorteert, wilde gistermiddag iets zeggen over eventuele maat regelen tegen dr. H. Zij verwijzen naar de voorzitter van de stich ting, dr. A. Bartels, die ecfiter momenteel met vakantie is. In Huize Assisië zijn door dr. H. en bfoeder D. tot en met 1972 sche delmetingen verricht bij zwak zinnigen, waarbij in een aantal gevallen eerst een lumbaalpunc- tie (ruggeprik) werd gemaakt. Ook verrichtte dr. H. enkele ope ratieve ingrepen. Voorzitter Bartels verklaarde on langs dat alles wat gebeurd is verd gedaan vani it het oogpunt /ar. de zorb /„e: j» zwakzinni gen. Er is volgens hem nooit sprake geweest van kwaadaardi ge opzet. De schedelmetingen gebeurden omdat broeder D. op die manier een door hem onder schreven theorie wilde bewijzen, namelijk dat het menselijk ge drag in zijn algemeenheid en het optreden van zwakzinnigheid in het bijzonder in relatie staat tot de schedelgrootte. nister Andriessen (finan ciën) maakte dit gisteren bekend bij de discussie over het dekkingsplan in de Eerste Kamer. Het tekort van 240 miljoen gulden geldt vooralsnog slechts voor 1979; hoe het verloop van het te kort zal zijn in de jaren na 1979 kon de bewindsman nog niet overzien, zei hij. De Bestek-plan nen van het kabinet voorzien in een ombuiging van de collectieve uitgaven ter waarde van 10 mil jard gulden tot en met 1981. Minister Andriessen maakte ook niet bekend hoe het tekort is op gebouwd. Het gaat volgens hem om een saldo van „plussen en minnen". De minister zei dat, volgens afspraak, financiële compensatie in eerste instantie zal worden gezocht in de gebie den waar de tekorten zijn ont staan. Alleen als het gaat om zeer aanzienlijke tegenvallers treedt de zogenaamde „noodremproce dure" in werking en kunnen op vullende maatregelen elders worden gezocht. Bij die noodrem procedure kan de minister van financiën niet alleen besluiten nemen; het treffen van maatre gelen is dan een zaak van het hele kabinet. Volgens Andriessen zullen verdere tegenvallers niet kunnen worden betaald door het financieringste kort nog verder te verhogen. De bewindsman herhaalde zijn standpunt dat het percentage van het financieringstekort voor 1979 reeds zo hoog is dat er niet meer ruimte zit. Bij het debat in de Eer ste Kamer over het dejckingsplan zei de minister gisteren verder dat het kabinet het ook niet zal zoeken in de richting van belas tingverhoging. Op suggesties van WD-woordvoerder Van Tets zei de minister overigens dat belas tingverlaging ook piet tot de mo gelijkheden behoort. Volgens de minister is daar evenmin finan ciële ruimte voor. Staatssecretaris Nooteboom (even eens financiën) waarschuwde dat er geen aversie onder de belas tingbetalers mag ontstaan tegen het belastingniveau. Mede daar om kan niet worden gekozen voor belastingverhogingen. De bewindsman voelde niet veel voor de suggestie van PPR- woordvoerder Trip, die vraagte kens had geplaatst bij de controle op belastingfraude en -ontdui king. Trip had gewezen op offi ciële djfers, volgens welke in 1976 „slechts" 195 overtreders waren gestraft. Volgens Noote boom zouden hogere straffen niet leiden tot meer volgzaamheid van de belastingbetaler. Ook was de staatssecretaris geen voor stander van een meer intensieve controle. Over de vervolging van overtreders zal Nooteboom bin nenkort overleg plegen met de minister van justitie. CDA-woordvoerder Vrouwenvel- der plaatste in het debat wel eni ge kanttekeningen bij diverse onderdelen van het dekkings plan. Zo vindt het CDA dat het kabinet bij de verhoging van de motorrijtuigenbelasting nog niet optimaal gebruik heeft gemaakt van de mogelijkheden om een dusdanig systeem te ontwikke len dat er sprake zal zijn van een daadwerkelijk selectief autoge bruik. Ook vindt het CDA het niet vanzelfsprekend dat de inflatie correctie honderd procent zal bedragen. Op zich noemde Vrouwenvelder de maximale inflatiecorrectie - waarvoor het kabinet heeft gekozen - een goe de zaak, maar hij merkte wel op dat er sprake is van wijzigingen in de omstandigheden van de na tionale economie. Hoewel niet met zoveel woorden uitgesproken liet Vrouwenvelder merken dat het CDA ook ak koord had kunnen gaan met een 80 procent inflatiecorrectie; een suggestie die vooral door opposi tiepartijen naar voren werd ge bracht. Haaks op die mening stond het betoog van WD- woordvoerder Van Tets, die zei dat het kabinet van de gelegen heid gebruik had moeten maken om de 80 procents regel helemaal uit de wet te schrappen, zodat het percentage voortaan alleen maar 100 kan zijn. „Dan kunnen kabi netten die minder sterk in de schoenen staan niet meer in de verleiding komen de weg van de minste weerstand te volgen", al dus Van Tets. De suggestie van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, om te komen tot een 50 procent inflatiecorrectie, noem de hij „dwaasheid". Minister Andriessen was het niet met de voorstellen van Van Tets eens. Een lager percentage dan 100 kan zinvol zijn, als er maar een zinnig gebruik van wordt gemaakt", aldus de minister. Hij weigerde voorts een verband te zien tussen de onlangs in op spraak gekomen verhoging van diverse lokale belastingen en de looneisen van de vakbeweging. Hij vond dat deze zaak moet wor den gemeten naar lokaal belang. Het gaat volgens hem om beslis singen van lokale belastingge bieden, waar de centrale over heid buiten staat. CDA-woordvoerder Vrouwenvel der had, evenals andere sprekers, duidelijke bezwaren geuit tegen het feit dat de Eerste Kamer zo kort voor het begin van het nieu we jaar de wetjes van het dek kingsplan nog moest behande len. Door de behandeling in de Tweede Kamer op 12 december kon de Senaat niets anders doen dan - zeer zeldzaam in de parle mentaire geschiedenis - tussen kerst en oud en nieuw te vergade ren. De CDA-woordvoerder vroeg zich af welke ruimte er voor de Eerste Kamer nog eigenlijk was om serieus de plannen te be spreken. Hij wees onder andere op een zogenaamde bijsluiter die niet gebruikt is bij de belasting dienst, waaruit duidelijk blijkt dat de ambtelijke diensten nu reeds vooruitlopen op sommige wetswijzigingen, terwijl deze nog niet eens door de Senaat waren goedgekeurd. De stemmingen in de Eerste Kamer leidde ertoe dat alle tien belas tingvoorstellen werden aange nomen. Drie ervan (het uitgeven en "belenen van schatkistpapier en het aangaan van geldleningen ten laste van de staat der Neder landen, de verlenging van de gel dingsduur van de tijdelijke zelf standigenaftrek; en de verlen ging van de gedingsduur van de tijdelijke maatregelen in de ver mogensbelasting 1979) werden met algemene stemmen aan vaard. Bij de overige zeven voor stellen stemde de oppositie - in wisselende samenstelling - te gen. DEN HAAG - Enkele leden van het landelijk comité Zuidmolukkers hebben gisteren een korte demonstratie gehouden voor het kantoor van de Verenigde Naties in Den Haag. Eén van de met leuzen uitgeruste deelnemers deed er een protestnota "tegen het anti-Zuidmólukse beleid van de VN-lidstaten Nederland en Indonesië" in de bus. Onder de betogers bevond zich ook de bekende dominee Metiary DEN HAAG (GPD) - Evenals twee weken geleden in de Tweede Kamer hebben de oppositiepar tijen in de Eerste Kamer gisteren tegen de kortingen op de sociale uitkeringen gestemd. De voor stellen van het kabinet-Van Agt om de groei van de sociale uitke ringen te beperken met tussen de 0,2 en 0,7 pet werden overigens door de Senaat wel aanvaard. Vóór stemden 40 leden (CDA, WD, SGP en de partijloze Ma- ris), tegen 25 leden (PvdA, PPR, CPN, PSP). Op een voor hem ongebruikelijk heftige toon verzette minister Al- beda (sociale zaken) zich tegen de Verdachte van verkrachting aangehouden DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie heeft gisteren een 23-jari- ge man uit die plaats aangehou den, verdacht van het verkrach ten van een 16-jarig meisje uit Delft in de nacht van zaterdag 16 december op zondag 17 decem ber. Het meisje werd 's nachts om onge veer één uur op het Koningsplein in Den Haag aangehouden door een gewapende man, die haar dwong mee te gaan naar een huis in de omgeving, waar hij haar en kele malen verkrachtte. De vol gende ochtend om tien uur liet hij het meisje dat bij kennissen lo geerde, weer gaan. De die al eerder voor een zelf de feit is veroordeeld, is voorlo pig ingesloten. beschuldigingen van oppositie woordvoerders Kloos (PvdA) en Trip (PPR) als zou deze minister „onhandig" hebben gemanoeu vreerd en als zouden hij en zijn staatssecretaris De Graaf „met de botte bijl" in de uitkeringen heb ben gehakt. Kloos zei dat de mi nister onhandig had gehandeld döor vlak voor het centraal over leg tussen kabinet en sociale partners de beperkingswetjes te hebben ingediend. Volgens de PvdA-woordvoerder heeft de minister daarmee het klimaat voor een goed overleg met een „vakbeweging, die overloopt van redelijkheid" bedorven. Albeda bracht daartegen in dat het „volstrekt hypocriet" zou zijn geweest als het kabinet direct na aflóop van het (mislukte) centraal overleg met de wetjes op de proppen was gekomen. Hij vond dat het een kwestie van openheid was geweest om nog voor het overleg dit wetje in te dienen by het parlement. Staatssecretaris De Graaf kon naar zijn zeggen de opmerking van Trip niet bevatten dat de be windslieden van sociale zaken met de botte bijl te werk zouden zijn gegaan. „De maatregelen zijn nodig om de sociale zekerheid veilig te stellen", aldus De Graaf, die - evenals Albeda - verwees naar de soortgelijke plannen van het kabinet-Den Uyl. Het niet doorwerken van de bouw-cao op de hoogte van het minimumloon en de daaraan gekoppelde sociale uitkeringen betekent, dat het mi nimumloon met 0,5 pet minder zal stijgen in 1979 en dat de amb tenaren 1,6 pet minder salaris krijgen dan anders het geval zou zijn geweest. Het scheelt de schatkist 1 miljard gulden. Vol gens de bewindslieden van so ciale zaken is echter niet dit fi nanciële verschil het oogmerk van het voorstel, maar het schep pen van ruimte voor nader be raad en voor een meer definitieve oplossing. Bij het voorstel om te korten op de sociale uitkeringen wezen Albe da en De Graaf op de noodzaak van het wegwerken van oneven wichtige systeem fouten. Deze zouden er op den duur toe leiden dat er een overcompensatie op netto-basis van de uitkeringen zou ontstaan. Dit zou in het na deel van de actieven uitvallen. Albeda zei dat het CDA-VVD- voorstel uit de Tweede Kamer om het volgend jaar niet te beginnen met een korting van een half pro cent. maar dit percentage te diffe rentiëren tussen de 0.2 en de 0.7 procent, het uiterste voor het ka binet is geweest waarmee men de vakbeweging gunstig heeft wil len slemmen. „Als men van ons had gevraagd om in 1979 maar helemaal nog niet te beginnen met het wegwerken van de vast gestelde systeemfouten, dan hadden wij gezegd: die prijs is ons te hoog", aldus de minis ter. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse consumenten zijn blijkens een in oktober jl, gehouden en quête pessimistischer geworden over de economische omstan digheden en hun eigen financiële situatie. Vooral de verwachtin gen ten aanzien van de economi sche situatie zijn duidelijk som berder geworden, zo concludeert het CBS. Zo verwachtte in oktober 55 pro cent van de ongeveer driedui zend c ndervraagde consumenten dat de algemene economische si tuatie de komende twaalf maan den zal verslechteren, in mei was dit percentage 43 procent. 25 pro cent meende dat de economische situatie ongewijzigd zal blijven (mei: 35 procent) en maar 15 pro cent verwachtte een verbetering (mei: 19 procent). De vrees voor een toename van de werkloosheid is eveneens groter geworden. Ruim 78 procent voorzag een stijging van het aan tal werklozen in de komende twaalf maanden (mei: 73 pro cent). Gevraagd naar de economische ontwikkelingen op wat langere termijn, meende 24 procent dat, over het geheel gezien, de eco nomische omstandigheden de komende vijfjaar zullen verbete ren, nadat dit in mei nog 29 pro cent was. Ruim 18 procent ver wachtte een gelijkblijvende ont wikkeling (mei: 20 procent) Wat betreft de verwachtingen ten aanzien van de eigen financiële situatie, waren de ondervraagden dit keer ook pessimistischer dan in mei jl. Een verslechtering van de financiële situatie in de ko mende twaalf maanden werd voorzien door 19 procent (mei. 16 procent), 62 procent was van me ning dat de situatie ongewijzigd zal blijven (mei: 63 procent) en evenals in mei verwachtte 17 pro cent een verbetering. De toekomstige ontwikkeling der prijzen werd eveneens wat min der gunstig beoordeeld dan in mei. 15 procent van de consu menten meende dat op een snel lere stijging der prijzen moet worden gerekend (mei: 10 pro cent). Een meerderheid evenwel verwachtte een stabilisering van het stijgingstempo in de komen de twaalf maanden: 55 procent namelijk voorzag een even grote stijging der prijzen als daarvoor (mei: 53 procent). Bijna 16 pro cent was van oordeel dat de prij zen minder zullen stijgen (mei: 22 procent), terwijl 10 procent meende dat er helemaal geen stijging der prijzen te verwachten is (mei: 11 procent). De animo om thans eigen wonin gen of huizen voor belegging te kopen is, vergeleken met mei en januari 1978 verder afgenomen. Deze verminderde kooplust stemt overeen met het ruimer geworden aanbod op de wo ningmarkt. Slechts 18 procent van de ondervraagden meende dat het ogenblik nogal gunstig was een eigen huis te kopen (mei: 26 procent, januari 34 procent). Ruim 57 procent vond het ogenblik eerder ongunstig (mei: 43 procent, januari 35 procent) terwijl voor 21 procent het tijd stip noch gunstig noch ongunstig was om tot aankoop over te gaan (mei: 25 procent-en januari: 23 procent). ADVERTENTIE AMSTERDAM Stadsschouwburg: 29 en 30 dec: 20.15 uur, Nationaal ballet. De Brakke Grond: 28 t/m 31 dec; 20.30 uur, Klap op de vuurpijl met o.m. het Willem Breuker kollektief. Kleine komedie: 28 t/m 30 dec; 20.15 uur, Jan Blaaser met "Bruin brood". Nieuwe de la Mar: 28 t/m 30 dec: 20.15 uur, "Volgend jaar zelfde tijd", blijspel met o.a. Ton van Duinhoven en Ina van Faassen; 1 jan: 20.15 uur, "Celine", blijspel met o.a. Mary Dresselhuys; 2 t/m 4 jan: 20.15 uur, Fons Jansen. Tingel Tangel: 28,29 en 30 dec: 20.30 uur, Marijke en Sieto Hoving met "Geloof, hoop en liefde". DEN HAAG Koninklijke schouwburg: 30 dec: 20.15 uur, Haagse comedie met 'Pijlers van de samenleving'; 31 dec: 19.30 uur, Haagse comedie met 'De Voorpagina'; 2 en 3 jan: 20.15 uur, toneelgroep Theater met 'Alles voor de tuin'; 4 jan: 20.15 uur, Lieve Leugenaar van Jerome Kitty. Congresgebouw: 29 en 30 dec: 20 15 uur, show Seth Gaaikema; tevens blijspel Prachthotel met .a. Luc L 'tz en Simone Roos- kens. HOT-theater: 29 en 30 dec, 20.30 uu Haags :omediemet'Hou me vast'. Diligentia: 1 jan, 14.30 uur, pianomatinee met Jeremy Menuhin; 2 jan. 20.30 uur, kunstkring Diligentia: Ensemble M. Appeltheater: 3 en 4 jan, 20.30 uur, toneelg-iep De Appel met 'De getemde feeks'. Theater Pepiji29 e: e ui,l._ Lr gelanden cabaret. Theater aan de Haven: 3 en 4 jan, 14.00 uur, Proloog met 'De overval op het pakhuis' (kindertoneel). LEIDEN Schouwburg: 28 dec, 20.15 uur, "De lieve leugenaar" van Jerome Kitty met Ellen Vogel en Paul Steenbergen; 29 en 30 dec, 20.15 uur, Theater van de lach met de klucht 'Nee schat, nu niet'.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7