Ook particulier moet chemisch afval kwijt Chemiewinkel Leiden doet reeks suggesties Actief in Receptie gemeente 2 januari Oudjaar is ondenkbaar zonder oliebol en appelflap PvdA-vragen over conflict bij Zuydtwijck NOORD WIL AANPAK WATEROVERLAST De prijsverhoging is een feit, maar U kunt nog mee in de herkansing! Met^lll^ veilig en goedkoop het nieuwe jaar in! DONDERDAG 28 DECEMBER 1978 LEIDEN - Eenmaal per half jaar moet in Leiden een ophaalactie worden gehouden voor bestrijdingsmidde len, oplosmiddelen en geneesmiddelen. Dat vindt de Chemiewinkel Leiden, die zich in een rapport tot diverse instellingen op dit gebied heeft gewend. De gemeente zou adressen bekend moeten maken waar de stoffen ingele verd kunnen worden. Bovendien zou de actie onder steund moeten worden door de plaatselijke pers. De "chemiewinkeliers" zeggen dat ze de afgelopen periode nog al eens met particulieren werden geconfronteerd, die niet weten waar ze met hun restanten che misch afval naar toe moeten. In het stuk constateren ze dat er sinds 1 november van het vorig jaar een gemeentelijke lozings verordening van kracht is, die het lozen van bepaalde stoffen ver biedt. Maar er wordt niet verteld wat men nu wél met deze stoffen moet dóen. De Chemiewinkel heeft de afgelo pen maanden een - overigens niet op volledigheid bogende - inven tarisatie gemaakt van de wijze waarop de afvoer van deze mate rialen in Leiden is geregeld en hoe het eventueel anders zou kunnen. Zo bleek bijvoorbeeld dat er bij fotoamateurs behoefte bestaat aan de mogelijkheid om hun foto-afval op verantwoorde wijze kwijt te raken. Fixeer bevat bijvoorbeeld zilver, een van de snel oprakende en moeilijkst te vervangen materialen. Vaten ophalen Bij fotohandelaren worden de ge bruikte fotochemicaliên opge haald. De Chemiewinkel bepleit een systeem waarbij dat ook voor particulieren mogelijk wordt. Pogingen om de fotohandelaren als een soort depot te laten funge ren liepen tot dusver op niets uit. Omdat er bedrijven zijn die hoe veelheden van 100 liter vaten le veren en die ophalen vinden de chemiewinkeliers dat gezocht moet worden naar plaatsen waar die vaten kunnen staan. De Leidse Stag-drukkerij heeft in middels haar bereidheid ge toond, en verder wordt gedacht aan de fotosectie van het Leids Akademisch Kunstcentrum. An dere plaatsen die in het rapport worden genoemd zijn: wijkge- bouwen, reinigingsdienst, vuil verbrandingsinstallatie, en di verse laboratoria van de universi teit. In Haarlem bestaat er een soort ophaaldienst, waarvan ook door particulieren gebruik kan worden gemaakt. In de gootsteen Een ander probleem vormen de oliën en vetten. Volgens de Che miewinkel verdwijnen afgewerk te motorolie, maar bijvoorbeeld ook fondueolie, vaak in een rioolputje, de gootsteen of een gat in de tuin. In het gebouw van de reinigingsdienst aan de Noorder straat staat een tank van 2000 li ter, waarin olie van particulieren gedeponeerd kan worden, maar er wordt slechts weinig gebruik van gemaakt. De Chemiewinkel wijst erop dat de meeste garages beschikken over een olietank met "afromer", die water van olie scheiden en er voor zorgen dat er geen olie in het riool komt. De gemeente moet onderzoeken, zo vinden de rapporteurs of de gara gehouders bereid zijn hun tank ook beschikbaar te stellen voor gebruik door particulieren. De op die manier verzamelde olie wordt opgehaald door raffinaderijen, die er bijvoorbeeld weer stooko lie van maken. Vroolijke Arke Een groot oliebollenfeest: dat staat voor morgen op het pro gramma bij de Vroolijke Arke in de PieterskerkkoorsteegDe kinderen kunnen zelf oliebol len bakken en ze daarna ope ten. Verder is er gelegenheid om toneel te spelen. Het olie- bollenfeest begint om twee uur en duurt tot vier uur. De en treeprijs bedraagt één gul den. Groenoord Het kerst activiteitenprogram ma van het buurthuis Groenoord aan de Musschen- broekstraat 25 vermeldt voor morgen de vertoning van een film. Het is een western geti teld "Trinity and Sartana" en het begint om twee uur. De en treeprijs is 1,50. 't Breehuys Breehuys aan de Breestraat 19 organiseer' morgen een mu zikale dag. Vanaf twaalf uur tot zes uur 's middags kunnen in het clubhuis scholieren bandjes optreden. Die Leythe De Leidse roei- en zeilvereni ging "Die Leythe" zal op maandag 1 januari om half vier 's middags drie nieuwe skiffs ten doop laten houden. De dopers zijn de directeur van de Leidse Sportstichting de heer GJ. Philipsen, de bouwkundig medewerker van de Sportstichting de heer W.F. Berkhout en Gerard Moedig sportman van het jaar 1978 (sport voor invaliden). Plaats van handeling is het clublo kaal aan de Morsweg 148. Afscheid In het bejaardencentrum "Van der Willigenhof' aan de Apollolaan 264 wordt mor genmiddag tussen 5 en 7 uur een afscheidsreceptie gehou den. De bijeenkomst is belegd in verband met het terugtre den van de heer L. Zitman als voorzitter van de "Van der Willigenhof'Aan de receptie gaat een besloten bijeenkomst vooraf. VOS-cursus Als er voldoende deelname is begint half januari een VOS- cursus in het clubhuis "Op Ei gen Wieken"i in de Merenwijk. De cursus is bedoeld voor vrouwen die weinig opleiding hebben gehad. Allerlei on derwerpen zoals onderwijs, drugs, en politiek komen aan de orde. De onderwerpen worden in gezamenlijke overleg gekozen. Eventueel wordt een deskundige uitge nodigd of een film gedraaid. De cursus omvat 12 donder dagochtenden van 9 tot 1130 uur. Kosten per keer één gul den. Inlichtingen en opgave bij Ma- ion Hoest (tel. 130915) en Ada van Zanen (tel. 149735). LEIDEN - De laatste weken van het jaar vormen voor de Leidse brandweer een periode met een „verhoogd risico". De aanwe zigheid van kaarsen en brand gevaarlijke kerstbomen alsme de het afsteken van vuurwerk rond de jaarwisseling betekent een grotere kans voor de brand weer dat men in actie moet ko- Gisterochtend - bij de wisseling van de wacht - was het voltalli ge Leidse brandweerkorps aan wezig in de kazerne aan de Lan- gebrug. Bij die gelegenheid vond men even tijd om de Leidse bevolking voor 1979 een vooral veilig jaar toe te wensen. De ladderwagen en de spandoeken werden daarvoor in stelling ge bracht. LEIDEN - Het gemeentebestuur van Leiden houdt ook dit jaar een nieuwjaarsreceptie. Dat gebeurt ditmaal op dinsdagavond 2 ja nuari op de eerste verdieping van het stadhuis. Vanaf acht uur 's avonds kan iedereen daar te recht. In een ongedwongen sfeer kunnen de aanwezigen de leden van het Leids gemeentebestuur ontmoeten. Om kwart over acht zal burgemeester dr. A.J. Vis een korte nieuwjaarstoespraak hou den in de burgerzaal. Geneesmiddelen In het rapport wordt ook geconsta teerd dat vele mensen niet weten dat ze overtollige geneesmidde len terug kunnen brengen naar de apotheek. Die worden dan vervolgens teruggenomen door de groothandel en vernietigd. Om te voorkomen dat geneesmidde len in een vuilniszak of het toilet belanden vindt de Chemiewinkel dat er reclame gemaakt moet worden voor het terugbrengen van medicamenten. Bijvoorbeeld door het plakken van een etiketje op doosjes, potjes of flesjes en het ophangen van affiches bij dok ters en in apotheken. Zo oordeelt de Chemiewinkel het ook nodig dat er depots komen waar oplosmiddelen en giftige chemische stoffen naar toe ge bracht kunnen worden. Het overkomt volgens de opstellers van het rapport iedereen wel eens dat men met een restje bestrij dingsmiddelen of oplosmiddelen als terpentine, petroleum, aceton, benzeen, tri of tetra zit. Voor de afvoer van deze stoffen is op het ogenblik erg weinig geregeld. Schoolpraktica Verder bepleit de Chemiewinkel een centrale verwerking van af val van schoolpraktica. Enkele scholen zoals Visser 't Hooft en het Rijnlands lyceum brengen het afval naar de Gorleuslabora- toria, andere brengen het naar de NV Afvalwerking Rijnmond. Volgens de Chemiewinkel is het het eenvoudigst wanneer de zaak vanuit de gemeente centraal ge regeld wordt zoals in Haarlem. Daar worden aan scholen jerry cans geleverd. De verschillende soorten afval worden apart in va ten gedaan, die door de gemeen ten worden opgehaald. Ten slotte wordt in het rapport ge wezen op het probleem van de oude batterijen in het huisvuil. Verwijzend naar een publicatie in deze krant van juni '78 signaleert de Chemiewinkel dat bij ver branding zware metalen als kwik en cadmium in het milieu terecht komen. Gepleit wordt voor een regeling waarbij mensen hun uit geputte batterijen weer kunnen inleveren op hetzelfde adres waar ze zijn gekocht. "Er zijn mensen die hun chemisch afval op een fatsoenlijke wijze kwijt willen raken. Er zijn ook mensen die er niet zo'n probleem van maken. Het is te hopen dat aan beide zaken wat gedaan kan worden," zo besluit de Chemie winkel Leiden het rapport. Evenmin als we het nieuwe jaar in kunnen zonder vuurwerk, kunnen we dat zonder olie bollen. Beide gebruiken ho ren al heel lang bij die jaar wisseling. Het vuurwerk, vóór de uitvinding van het buskruit maakte men zoveel mogelijk herrie door op hoorns te blazen en op ketels te slaan, is in oorsprong be doeld om de boze geesten te verdrijven, die anders het nieuwe jaar al meteen zouden bederven. De oliebollen zijn niet altijd zo onlosmakelijk met oudjaar verbonden geweest als ze nu zijn. Oliekoeken werden al in de Middeleeuwen gebakken in Nederland, een typisch Hollandse lekkernij die in kraampjes op de kermis te koop was. Maar in geen der boeken wordt die oliekoek in verband gebracht met de vie ring van 't oude in 't nieuwe jaar. Daarentegen vermeldt Jan ter Gouw in zijn boek "De Volksvermaken" (1869) het oblieën bakken met oudjaar. Dat zou al stammen uit de germaanse tijd. "En dat koe ken bakken bleef, eeuw uit eeuw in, een gewigtig werk op jaarsavond, in de keukens der vorsten zoowel als in die der eenvoudige burgers; en 't was nog in onze tijd de gelief koosde bezigheid der huis moeders onder 't afwachten van 't gewigtig uur van twaal ven", aldus Ter Gouw. Offe ren aan de goden bij de jaar wisseling was een germaans gebruik, het woord oblie is dan ook afgeleid van het werkwoord offeren. Oliebollen met oudjaar, omdat we niet beter weten, en omdat het nog lekker is ook. De heer en mevrouw Brouwer van de oliebollenkraam in de Haar lemmerstraat voorzien het grootste gedeelte van Leiden met oudjaar van oliebollen. Ze hebben een jarenlange re putatie wat dat betreft. Hoe- Oliebollen,35 cent (zelfde prijs als vorig jaar). Brouwer weet nog dat er vroeger dertien vooreen kwartje werden verkocht. "De men sen bakken zelf ieder jaar minder, logisch, want het is veel duurder en je hebt altijd een kans dat ze mislukken en je ze als kanonkogels kunt gebruiken". wel met oudjaar overal olie bollen te koop zijn, staat men op de Haarlemmerstraat in de rij. "De telefoon gaat nu al de hele dag, allemaal mensen die vra gen of ze oliebollen kunnen bestellen", zegt de heer Brouwer. "Maar ik doe niets op bestelling, alleen voor be jaardenhuizen enzo, want an ders wordt het zo'n admini stratieve troep. En dan ko men ze weer met: tante Miep is niet gekomen dus we moe ten zes bollen minder. Nee, daar begin ik niet aan". Omdat oudjaar nu nog op zon dag valt ook, zodat men spe ciaal voor de oliebollen moet komen en ze niet tijdens het winkelen mee kan nemen (de zaak is zondag van negen tot vijf geopend), heeft Brouwer geen idee hoeveel hij verko pen zal. "Ik tel ze nooit, ik kan het met geen mogelijkheid schatten, op geen tiendui zend", aldus Brouwer. Hij en zijn vrouw zijn voor één dag verkopen met oudjaar zo'n twee weken druk bezig. Een week van te voren met bestellen en alles klaarmaken voor de grote slag, dan drie dagen en twee nachten onaf gebroken bakken en daarna zijn ze nog bijna een week ge sloten om alles schoon te ma ken. Ze worden dan tijdens de topdrukte wel bijgestaan door een stel goede vrienden. "Als ik die niet had, hoefde he* voor mij niet", zegt Brouwer. "Want voor de winst hoef jc het niet te doen. Je hebt zo veel kosten en zoveel werk. Ik doe het niet, omdat de men sen op me rekenen, maar an ders zou ik met oud en nieuw het liefst naar de Rivière gaan'. Zijn vrouw haast zich echter ons te verzekeren dat het ondanks alles toch ontzet tend gezellig is die dagen, zo met vrienden onder elkaar. Als de winkel zondag om vijf uur dicht gaat, gaan ze bak ken voor de politie en de brandweer. Dan zijn de vrienden die zeggen: het is geen oudjaar zonder dat we jullie geholpen hebben, weer naar huis. Ze blijven met zijn tweeën over, gebroken, maar met een glaasje wijn en een appelbeignet wordt het toch altijd weer een gezellige jaar wisseling. De sporen die de kleine 300 kilo hete olie die nodig waren voor het bakken hebben achtergelaten, wor den later uitgewist. Brouwer is oliebollenbakker in de derde generatie. Zijn grootvader begon in 1874 in Arnhem en Nijmegen, zijn vader kwam naar Leiden, waar Brouwer al vanaf zijn dertiende jaar meedraaide. Nu is hij ruim vijftig, en heeft de enige gevestigde oliebol lenzaak in Nederland. Hij zegt: "Mijn vader is er 85 in geworden, maar dat wordt ik niet. Ik heb geen opvolger, en het is ook niet over te doen. Het is een bedrijf waarin je werkt van de vroege ochtend tot de late avond, dat wil men niet meer. Nee, 't houdt op in Leiden". Voorlopig bakt hij echter nog bollen en beignets, volgens oud familierecept, waar velen hem al naar gevraagd hebben maar hij kijkt wel uit het te geven. ADVERTENTIE LEIDEN - De PvdA-raadsleden Henriëtte van Dongen en Joyce Hes vinden dat de wethouder van Volksgezondheid zich op de hoogte moet stellen van het conflict dat is ontstaan in het ver pleeghuis en reactivieringscen- trum Zuydtwijck aan de Aaltje Noordewierlaan. Zij doen dat verzoek in een drietal schriftelij ke vragen die de PvdA-raadsle den hebben gesteld naar aanlei ding van publicaties in deze krant over het conflict. Zoals wij vorige week meldden heeft het conflict ertoe geleid dat een van de daar werkzame ar- beidstherapeutes is ontslagen en dat. drie anderen in verband daarmee vrijwillig ontslag heb ben genomen per 1 januari. Hen riëtte van Dongen en Joyce Hes zeggen ervan bewust te zijn dat Zuydtwijck een particuliere in stelling is maar dat ook belangen van de verpleegden in het geding zijn. In de schriftelijke vragen wordt de wethouder verzocht om in con tact te treden met bestuur, direc tie, personeel en verpleegden van Zuydtwijck om zich op de hoogte te stellen van de omstandigheden die tot het conflict geleid hebben. Daarvan zou dan verslag gedaan moeten worden in de gemeente lijke commissie voor de volksge zondheid. Voor woningen Van Hoogendorpstraat e.o. LEIDEN - Het wijkcomité Plan Noord wil dat de gemeente Leiden de problemen met de hoge grondwaterstand onder de renovatie-woningen in de Van Hoogendorpstraat en omgeving aanpakt. In een brief aan de gemeenteraad dringt het comité aan op een snelle beslissing. Volgens het wijkcomité voelen de bewoners zich 'bedonderd' omdat bij de renovatie van de woningen - enkele jaren geleden - maatregelen toege zegd waren. "Vier jaar laten zitten wij met de brokken. De woningen zijn gerenoveerd en er is niets gedaan aan de grondwaterstand. Het water staat hoog onder de vloeren", aldus het comité. Het comité verwijt de gemeente dat ze de inspraak van de bewoners niet serieus neemt, de bewoners in de kou laat staan door de koude, natte vloeren en de gerenoveerde woningen zo laat verrotten. De woningen aan de Van Hoogendorpstraat en omgeving zijn de eerste renovatie-woningen in Noord. De renovatie van deze huizen - in totaal 161 woningen - kwam twee jaar geleden klaar. Door de lage ligging van de huizen komt het grondwater - vooral bij overvloedige regenval - hoog onder de woningen te staan en veroorzaakt soms ook wateroverlast. De vernieuwing van de riolering heeft voor het complex Van H c gen- dorpstraat niet de verwachte verbetering gebracht. Volgens de beheer der van de woningen - de Leidse woningstichting - moeten er ingrijpen de maatregelen worden getroffen. Eerdere pogingen van de LWS om via extra afvoerkanalen, ontluchting van de rioleren verbetering te brengen zijn zonder resultaat gebleven. De Lws heeft de gemeente begin dit jaar al om maatregelen gevraagd. Volgens een woordvoerder van de woningstichting heeft de gemeente nog niets laten weten. Men vermoedt dat de hoge kosten - de voorzienin gen zouden voor een groot deel van Noord getroffen moeten worden - hierbij een rol spelen. Bij de gemeente was vanmorgen niemand voor reactie bereikbaar. Ford heeft z'n prijzen 3 °/o verhoogd. We hebben u op tijd gewaarschuwd en u de kans geboden honderden guldens te verdienen door nog snel een Ford te kopen. U heeft er geen gebruik van gemaakt? Dan kunt u nu nog mee in de herkansing. We hebben nog eep aantal modellen in voorraad die u voor de oude prijs kunt kopen. De levering kan, zo u wilt, volgend jaar plaatsvinden. Op is op, dus grijp uw kans. Bouw complex woninger aan Julianastraat LEIDEN- Volgende week begint in Noord de bouw van een complex woningen op het open terrein aan de Julianastraat tussen Ma- resingel en Sophiastraat. Op de ze plaats worden zestig wonin gen gebouwd. De woningen zijn bestemd voor inwoners van Leiden, die hun huis in verband met de stadsvernieuwing moe ten verlaten. De bouw zal onge veer elf maanden duren, n verband met de bouwactivitei ten sluit de gemeente de Julia nastraat bij het kruispunt met de Anna Falownastraat af voor doorgaand verkeer. Hierdoor is ook de Anna Falownastraat vanaf deze kant onbereikbaar. De afsluiting, die de gehele bouwperiode van kracht zal zijn, geldt niet voor voetgangers en fietsers.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3