[Le/cfee agenda 'Papieren strijd' van Woubrngse kadebewoners om hnn 'voortuin' "Kunstkring wil alleen zekerheid" bloembollen exportbedrijf Brand treft Noordwijkerhout nu op 14.000 SCHADE VOORLOPIG GERAAMD OP f 800.000 PAGINA 2 STAD EN RAND DONDERDAG 28 DECEMBER 1978 DONDERDAG Troef, Noordeinde 2a, voorlichting en begeleiding dienstweigeraars, 20-21.30 "Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel, Pieterskerkhof 19, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vr. 14-16 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, sport- café, fotografie, saxofoon, Leidse Go- club, 20 uur. Leidse Schouwburg, "De lieve leuge naar" van Jerome Kilty met Ellen Vogel I en Paul Steenbergen, 20.15 uur. VRIJDAG 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, club v. al- j leenstaanden, 20 uur. Breehuys, Breestraat 19, soos Mirakel, 20-24 uur; gehandicapten soos, 21-24 j uuri eethuisje Repelsteeltje, 18-19.30 Nieuwe Rijn 20a, NVSH-trefcentrum, soosavond, vanaf 21.30 uur. Fred. Hendrikplantsoen 25, Leiderdorp, informatieavond Baha'i gem., 20.15 uur. Leidse Schouwburg, Theater van de Lach met "Nee schat, nu niet", klucht van Ray Cooney en John Chapman, 20.15 uur. ZATERDAG Sanders, Levendaal (hoek Korevaar- straat), Antiekmarkt, 9.30 - 17 uur. Breehuys, Breestraat 19, swingavond j voor middelbare scholieren, 20-24 uur. Leidse Schouwburg, Theater van de Lach met "Nee, schat, nu niet", klucht van Ray Cooney en John Chapman, 20.15 uur. ZONDAG Leids Vrijetijdscentrum, Oud- en Nieuwjaarsfeest, vanaf 22 uur. Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de dienst waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwartier, noord binnenstad, Noorderkwartier en Groenoord): J. van Leeuwen, v.d. Bran- delerkade 28, tel. 120412 (zaterdag en zondag); H. Jasperse, Witte Singel 72, tel. I 124961 (maandag): Wijk II (Kooi en Me- renwijk): Y. Groeneveld, Brikkenwal 19, tel. 133834 (zaterdag en zondag); P. Tan, Schoenerwal 13, tel. 210890 (maandag); Wijk III (Waard, Professorenwijk, Tuin- stadwijk en zuid-binnenstad): F. Mas tenbroek, Houtlaan 27, tel. 153157 (za terdag en zondag); S. Smit, Cobetstraat 43, tel. 130177 (maandag); Wijk IV (Zuid- West en Haagwegkwartier): H.Klaassen, j Witte Singel 69; tel. 123089 (zaterdag en zondag); F. Lahr, Zoeterwoudse Singel 11, tel. 120347. Leiderdorp - Dr. L. Middendorp, dr. P. van "t Woud, Hoofdstraat 40, tel. 410070, spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur (zater- I dag en zondag); dr. S.P. Ouwerkeri. Loevestein 40, tel. 891037, spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur, Merelstraat 184a, tel. I 891000. (maandag). Oegstgeest - J.B. Hugenholtz, Pr. Hen driklaan 4, tel. 155666 (zaterdag en zon dag); H.J. Roelants, Frans Halslaan 10, tel. 153747 (maandag). Voorschoten - F. Koopmans, R. Wag- nerlaan 69. tel. 6352 (zaterdag); S. v.d. Kooy, S. v.d. Oyelaan 13, tel. 6951 (zon dag); B. Schotanus, Leidseweg 305, tel. 071-762159 (maandag). Warmond - A. de Gijzel, Oranje Na- ssaulaan 10, tel. 10834 (zaterdag en zon dag); F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, tel. 10030 (maandag). Apotheken De avond-, nacht- zondags- en nieuw- j jaarsdagdienst in de regio Leiden, wordt j van 29 dec. tot 5 jan. waargenomen door Apotheek Kok, Rapenburg 9, Leiden. j tel. 124807, Voorschoten, tel. 2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men, uit sluitend voor spoedrecepten, van een taxi tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp Zoeterwoude Rd. - Ge- j zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel. 071-410131, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscventrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. S. Posthuma, Kagerplein 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon; 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 43,05 Kwartaalabonnement per post 60,90 Jaarabonnement f 160.7C Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschry- ving geen administratie- en in cassokosten. Over gebruik van atelier aan Molenlaan in Voorschoten De groenstrook langs de Woudwetering in Woubrugge. Eigendom van de bewoners van de erachter liggende kadehuizen. De gemeente heeft deze "voortuintjes" echter in kaart gebracht als "openbaar groen".... VOORSCHOTEN - "De Voorschotense Kunstkring is niet bezig mevrouw Schrofer, die gegadigde is voor de aan koop van het pand Molenlaan 3, tegen te werken. De Kunstkring wil alleen zekerheid dat de gemeentelijke "subsidie" bjj de aankoop van het voormalig atelier van kunstschilder Willem Schrofer ook werkelijk ten goede komt aan de kunst." Voorzitter Willem Vis en bestuurs lid Bertus de Korte van de Kunstkring Voorschoten storen zich aan de verwarring rond de verkoop van het pand Molenlaan 3 en bestrijden de indruk dat de Kunstkring de weduwe van Wil lem Schrofer het pand niet zou gunnen. Willem Vis: "Mevrouw Schrofer heeft al enkele jaren belangstel ling om het huurpand in eigen dom te krijgen en de Kunstkring staat daar Volledig achter. Maar omdat de gemeente een sterk ge drukte verkoopprijs wil hanteren (f 42.000) om het pand als exposi tieruimte voor de Kunstkring te behouden, wil de kring zekerheid hebben. Die zekerheid wil me vrouw Schrofer alleen maar vaag geven. Koopcontract In het voorlopig koopcontract is de volgende voorwaarde opgeno men: "In het als schildersatelier en als werkruimte voor schilder- 1 en tekenclubs in gebruik zijnde en daarnevens tot expositie- en vergaderruimte voor de Voor schotense Kunstkring dienende pand zullen op dezelfde wijze als tot nu toe de culturele activiteiten worden voortgezet en wel in overleg met burgemeester en wethouders". "Met deze voorwaarde gaat me vrouw Schrofer akkoord, maarzij kan niet instemmen met de pre- ciese vaststelling van het aantal exposities en vergaderdagen," aldus het bestuur van de Kunst kring. Willem Vis: "Wij zijn er van over tuigd dat mevrouw Schrofer echt die bepaling wel zal nakomen. Wij moeten als Kunstkring echter ook verder kijken. Er kan onver hoopt een tijd komen dat me vrouw Schrofer die bepaling niet meer kan nakomen en daarom moet er voor de toekomst precies worden vastgelegd wanneer de Kunstkring kan exposeren en vergaderen. Bovendien willen we wel eens weten hoe groot de ex positieruimte wordt na de restau ratie, Wij vinden dat de subsidie waarmee het pand wordt ver kocht aan de kunst in Voorscho ten ten goede moet komen. Het is dus niets persoonlijks tegen me vrouw Schrofer, maar alleen een zakelijke instelling van de Kunstkring Voorschoten." Bertus de Korte: "Je vraagt je in middels wel af of het nog wel zin heeft met deze zaak door te gaan. De goede relatie is verbroken". Op de vraag of de Kunstkring niet zelf het "clubgebouw" wil kopen zegt Willem Vis: "Dat is geen moment ter sprake geweest en nu ook niet. Het pand heeft grote ge voelswaarde voor Hannie Schro fer. Wij gunnen haar nog steeds de aankoop, maar zy moet wel beseffen dat we het pand veilig willen stellen voor de kunst in Voorschoten tot in lengte van ja- "Fabeltje" Het verschil van mening over de betaling van het gebruik van het atelier wordt door beide be stuursleden als een fabeltje afge daan: "Vanouds betalen wij voor huur en consumpties en krijgt mevrouw Schrofer een bepaalde provisie by de verkoop van kunstwerken." De Kunstkring Voorschoten telt bijna 50 leden. Vijf leden, onder wie mevrouw Schrofer, hebben inmiddels hun lidmaatschap op gezegd in verband met de be moeiingen van de Kunstkring in zake de verkoop van het pand Molenlaan 3. JOOP PEETERS WOUBRUGGE - Een smalle reep groen langs de Woudwetering houdt nu al twee jaar de gemoederen danig be zig in Woubrugge. De groenstrook is eigendom van de bewoners van de er achter liggende huizen. De gemeente heeft de graslap twee jaar geleden echter in kaart gebracht als "openbaar groen". En dat - zo vrezen de bewoners - kan ertoe leiden dat dagjesgasten en bootbe- 1 zitters het stukje groen niet lang ongemoeid" zullen la ten.... Zij vechten nu al twee jaar lang tegen die term "openbaar groen", dat ligt. vervat in het jongste bestemmingsplan van Woubrugge voor dit ge bied. Het probleem van de 22 huisei genaren is echter dat zij ei genlijk te laat in het geweer zijn gekomen tegen het be- stemmihgsplan. Te laat be merkten zij wat het bestem mingsplan voor hen in petto had. Ze stuurden pas een be zwaarschrift naar de provin cie, toen dit volgens de reglementen niet meer kon. Het maakte dan ook geen schijn van kans. Intussen is het bestemmings plan, op enkele kleinigheden na, goedgekeurd. De bewo ners van de Van Hemessen- kade lieten het er echter niet bij zitten. Zij vormden een contactcommissie, die de ge zamenlijke belangen behar tigt en die intussen naar de Kroon is gestapt. Bij die (hoogste) instantie is nu be zwaar aangetekend tegen de vaststelling van het bestem mingsplan. Ook op het politieke vlak ont plooiden de bewoners activi teiten. Alle plaatselijke par tijen kregen een brief, en dat leidde onder meer tot vragen in de commissie ruimtelijke ordening. Mr. H.R. van Woer den stelde bij die gelegenheid dat "als de gemeente toch geen plannen had om de be staande situatie te verande ren (zoals burgemeester mr. D. Brouwer de Koning al eer der te kennen had gegeven, red) een bestemmingsplan wijziging de aangewezen weg zou zijn om de verontruste kadebewoners gerust te stel len". Slag om arm Wethouder dr. N.J. Haasbroek hield echter nogal wat slagen om de arm. Hij zei geen ja en geen nee, maar erg enthou siast voor een wijziging van het nog "kersverse" bestem mingsplan leek hij niet. In te genstelling tot de bew.oners, die vrezen dat het zolang het bestemmingsplan melding maakt van openbaar groen, al snel gedaan zal zijn met hun privacy. Zij vinden dan ook dat die bestemming gewij zigd moet worden in "voor- of zijtuin, open erf", waarmee recht wordt gedaan aan de si tuatie zoals die in de praktijk De bedoelde grondstrook is slechts door een smal fiets- en voetpad van de huizen ge scheiden en wordt feitelijk beschouwd als voortuin. Het pand Molenlaan 3 (op de foto in het midden) heeft inmiddels voor de nodige problemen gezorgd binnen de Kunstkring Voorschoten. Nieuw bestuur Oranje vereniging Leiderdorp LEIDERDORP - Sinds de laatst gehouden ledenvergadering van 13 december is het bestuur van de Oranjevereniging Leiderdorp als volgt samengesteld: Ere-voorzit- ten burgemeester M. A. van der Have, voorzitten W.D.C. van de Wijngaard, secretaris: M.J. Blauw, penningmeester C.C. de Vriend. LISSE - Een felle uitslaande brand heeft gisteren in nau welijks één uur het bollen-expeditiebedrijf van de ge broeders Mens aan de Nicolaas Damesstraat in Lisse volledig vernield. Een bollenschuur werd ip as gelegd en ook de koelcellen met daarin opgeslagen bloembollen werden door het vuur aangetast. De aan gerichte schade wordt voorlopig op zeven tot acht ton geschat. De firma Mens is tegen brandschade verzekerd. Over de oorzaak van de brand be staan tot nog toe alleen maar vermoedens bij de rijkspolitie in het dorp. Volgens haar hebben kinderen vermoedelijk met vuur in de omgeving van het complex gespeeld. Een buurvrouw heeft tegenover de recherche ver klaard dat z« k_- 1 ere"-.r. één van de -> zien gooien toen er rook uit kwam. Zekerheid hierover heeft de politie echter nog niet. Zij ho.opt vandaag het onderzoek naar de oorzaak te kunngn afslui ten. Rond 1 uur gistermiddag werd de brandweer van Lisse gealar meerd dat het bedrijf, dat midden tussen de huizen in De Engel ligt, in brand stond. Al om kwart voor twee was de brandweer het vuur meester, en kon men zich verder beperken tot nablussen. Toch hadden de rokende puinho pen nog een onplezierige verras sing voor de brandweer in petto. Rond half negen gisteravond vlogen de puinhopen namelijk nogmaals in brand, en moest de brandweer opnieuw uitrukken. De brand, die veel bekijks trok van schooljeugd betekende geen be dreiging voor de woonhuizen die V ~an de pr "nciale wee was dan te danken aan de gunsti ge windrichting, die vuur en rook in de richting van de bollenvel den dreef en alleen een aantal huizen aan de Nicolaas Dames straat min of meer "door-rookte". De huizen hoefden echter niet ontruimd te worden. Persoonlijk ongevallen deden zich niet voor. Burgemeester Bosma (met brilbij "zijn" 14.000ste dorpsbewoner Daniel, die zich nog van niets bewust in de armen ligt van moeder Schipper. NOORDWIJKERHOUT - De gemeente Noordwijkerhout heeft gisteren haar 14.000-ste inwoner begroet. Bur gemeester Bosma overhandigde de ouders van Daniël Schipper, die dinsdag is geboren, een spaarbankboekje met 140,-, één cent per inwoner. Daniël is het tweede kind van de familie Schipper. Deze heeft al een dochtertje, Roosje. De "veertienduizendste'" heeft voor Noordwijkerhout geen gevolgen. De rijksuitkering per inwoner blijft gelyk en ook bij de gemeenteraadsverkiezingen over vier jaar zullen er niet meer zetels beschikbaar komen. De grens hier ligt op 18.000 inwoners. De groei van het bollendorp is de laatste tien jaar niet zo overweldigend geweest. In 1967 werd de 13.000ste ingehaald. Tussen dat jaar en nu werd echter ook het seminarie Leeuwenhorst opgeheven. Hier woonden zo'n 600 studenten intern met hun leraren, die dus als inwoner van het dorp stonden geregistreerd. Een rekensom metje leert dat er de laatste twaalf jaar zo'n 1600 inwoners zijn bijgekomen. WASSENAAR-De Wassenaarse carnavalsvereniging "De Deylk- notsen" luidt op zaterdag 30 de cember het oude jaar uit, in Ta veerne "Deylzicht". Kaarten voor deze avond, waarop men recht heeft op een snacktafel en drie gratis bingo's kunnen worden gekocht bij de penningmeester van de vereniging de heer E. J. Teske, Fagelstraat 18 in Wasse- Sassenheimse vrouw (27) in Himalaya- gebergte verongelukt SASSENHEIM - De zevenentwin tig) arige Maria Th. A. van Vliet uit Sassenheim is bij het beklimmen van het Himalaya-gebergte in Nepal dodelijk verongelukt. Het ministerie van buitenlandse za ken heeft dit vanmorgen beves tigd. Het ongeluk deed zich op za terdag 16 december voor.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2