'Er komt nog meer boven water' 1 iy§ j|| k DONDERDAG 28 DECEMBER 197831 ;g~g"BT8"i~g"fl"0T0'8'8 fl'B'fl'fl'o'o'fl 68 owo'a a B A o"a'o"8'oc a c fl'fl'g'oo'oo Ce mnrowimrmmmnmnrrimnmmnro'(feifgxcircTWWoTr?rtt Oud-verzetsmensen over opgelaaide belangstelling voor Tweede Wereldoorlog B.P.P.PXg-tJUULlUJlJ^^ QPOOPPPQQQQQQQPflQQQQQQQQQQQPQDQPQQQQQQQflQQQQQOQQQQQQQQQQQOQOOOOOOOOOOO OP OOOOOOOQQOOOOOQOQOOPQPOPPPP P__P PQQPPPQQPPQ SJÜLSJLflJULfi! GRONINGEN - De belangstelling voor de Tweede Wereldoorlog heeft in de laatste helft van dit jaar grote vormen aangenomen. Gedurende de zomermaanden werden de oorlogsmisdadigers Siert Bruins, Willem Bos en Jan Hajo Klimp gelokaliseerd en werd om hun aanhouding en-of uitlevering gevraagd. Eind au gustus werd de oorlogsmisdadi ger Jan Kruyer in ons land gear resteerd. Na deze berichten raakte Neder land in rep eri roer bij het bekend worden van het oorlogsverleden van de oud-fractieleider van het CDA in de Tweede Kamer. Wim Aantjes. Onlangs werd het land opgeschrikt door kamervragen van het PPR-Tweede-Kamerlid H. Waltmans over een op handen zijnde publikatie in een weekblad waarin niet veel goeds zou staan over het gedrag van prins Bernhard voor en tijdens de oorlog. Tussen al deze zaken door speelt de juridische strijd rond Pieter Menten. Tenslotte zyn er de laatste weken bij de kranten opmerkelijk veel telefoontjes binnengekomen van mensen die zeiden "Jullie moeten het oor logsverleden van die man eens bekijken. Hij was hartstikke fout". In veruit de meeste geval len betrof het een bekende per soonlijkheid. Kortom, de Tweede Wereldoorlog stond en staat in de tweede helft van 1978 volop in de schijnwer pers. Maar waarom juist op dit moment? Waarom gebeurde dat niet eerder, bijvoorbeeld na de arrestatie van de oorlogsmisda digers Looyen en Philippa of tij dens de eerste fase van het proces tegen Menten? Een concreet antwoord op deze vraag is nauwelijks te krijgen. Niemand blijkt zich in het vraag stuk verdiept te hebben en men kan slechts gissen naar de oor zaak van de plotseling op bloeiende belangstelling voor het gedrag van de mensen tijdens de Tweede Wereldoorlog. Een opmerkelijk verschijnsel in de huidige opwinding is dat veel ge vallen hun oorsprong vinden in het noorden van het land. Een verklaring hiervoor kan mogelijk worden gevonden in de situatie hier tijdens de oorlog en speciaal tijdens de eindfase. Dr. A. van der Leeuw, verbonden aan het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie (RIOD), merkt hier over op: „De terreur van de Duit sers en de collaborateurs is ner gens zo groot geweest als in het noorden van het land tijdens het laatste jaar van de oorlog". Volgens de historicus N. in 't Veld van het Rijksinstituut was er in Noord-Nederland tijdens het laatste oorlogsjaar eén samen bundeling van Duitsers en colla borateurs. Vooral na Dolle Dins dag (september 1944) waren deze lieden uit het zuiden en westen van het land voor de Geallieerden gevlucht richting Duitsland. Een deel trok naar Groningen, Fries land, Drenthe en Overijssel en een ander deel ging naar de Duit se plaats Luneburg, maar keerde, toen de kust weer vrij was, terug naar het noordoosten van ons land. Het Noorden werd een waar terreurterrein van de SD en de Landwacht (deze laatste club tel de in het bewuste gebied naar schatting een paar duizend man). Daarnaast nestelden zich hier veel gevluchte NSB'ers en kwamen er veel mensen van de NSDAP en de Organisation Todt naar Dren the om er een tweede frontlinie op te werpen. „Mogelijk door de grote concentratie SD'ers èn Landwachters is het aantal moorden in het noordoosten van het land zo hoog opgelopen", veronderstelt de heer In 't Veld. Verstek De oorlogssituatie in het Noorden had zijn gevolgen voor de Bij zondere Rechtspleging die na de oorlog werd gehouden om de „fouten" te vervolgen. De heer Van der Leeuw van Oorlogsdo cumentatie: „Meer dan honderd duizend mensen gingen in het hele land door de molen en een kleiner aantal van hen is berecht. De gevallen waar we de afgelo pen zomer mee te maken kregen (Bruins, Bos en anderen -red.) be treffen mensen die bij verstek waren veroordeeld. En het is een feit dat de meeste verstek-von nissen voor zware gevallen in het noorden van het land en in Den Bosch zfjn uitgesproken". Dat komt niet alleen, omdat in het Noorden veel zware gevallen aanwezig waren, maar ook door dat men hier wel de tijd had om verstek-vonnissen uit te spreken. In het Westen is men daar niet of nauwelijks aan toe gekomen. Hier verdronk men al in de ge vallen van mensen die wel lijfe lijk aanwezig waren bij het pro ces, zodat men hier geen tijd had om zich te buigen over die geval len waarbij de verdachten waren gevlucht. In het Noorden was het m p. |ij|Mp V - f JfcS 38Ss 1 gil A pp PM v'if Van der Leeuw: "De terreur van de Duitsers en de collaborateurs is nergens zo groot geweest als in het noorden JÊÊÊÊ Sm mÊÊÊÊÊË HBHH MUk JUHHHHH land tijdens het laatste jaar van de oorlog". ilwSl ip wat minder druk en daardoor had men er meer tijd om ook die cate gorie verdachten te veroorde len". Deze situatieschets maakt de feite lijke toestand wel duidelijker, maar zegt nog weinig over de psychologische oorzaken van de verhevigde belangstelling op dit moment voor het opsporen van oorlogsmisdadigers of mensen met een besmet oorlogsverle den. Van der Leeuw: „Mensen die de af gelopen zomer zijn gelokaliseerd waren direct na de oorlog naar Duitsland gevlucht en hebben zich daar schuil gehouden. Naarmate de tijd verstreek ver wierven ze zich in Duitsland een bepaalde status. Niemand vroeg die mensen naar hun verleden. Ze werden rustiger, legden voor zichtig contacten met familiele den in Nederland, gingen wat va ker bij elkaar op bezoek, kortom, ze dachten dat de kou wel van de lucht was. Maar dat bleek dus niet het geval te zijn en door de onvoorzichtigheid van die oor logsmisdadigers konden de ama teur-speurders succes boeken. Nadat Bruins als eerste was ont dekt ontstond de gedachte van „gaat dat zo gemakkelijk? Nou, dan weet ik er ook nog wel een", aldus Van der Leeuw die eraan toevoegt dat men bij het Rijksin stituut voor Oorlogsdocumenta tie reeksen brieven heeft binnen gekregen van mensen die zeiden een opsporingsdienst opgericht te hebben. Zwart-wit Maar dit alles had zich toch ook veel eerder kunnen afspelen. Waarom gebeurt het juist nu? „Om dat te weten te komen moet je je op het terrein van de psychologie bege ven. Daar ben ik niet in thuis, maar ik kan wel mijn persoonlij ke visie geven. In de huidige tijd hebben de mensen er behoefte aan om terug te denken aan tijden waarin j e nog een zwart-wit struc tuur had, zoals tijdens de afgelo pen oorlog, waarin je goeden en slechten had. Vermoedelijk komt die wens doordat onze huidige samenleving voor de meesten te gecompliceerd is geworden. In een zwart-witstructuur heb je gemakkelijker de mogelijkheid om je zelf wit, dus goed, te zien en een ander zwart". „De mensen willen zich g ten tegen bepaalde dingen in de ze maatschappij. Je kunt je tegen de Amerikanen of Russen afzet ten, maar dan ontmoet je toch nog altijd veel tegenstanders. Je moet dus zoeken naar een ge meenschappelijke vijand en dat zijn de nazi's", aldus Van der Leeuw. Hij vervolgt: „Een andere oorzaak voor de huidige situatie vloeit volgens mij voort uit het KZ-syn- droom. Velen komen nu op een bepaalde leeftijd dat het oorlogs verleden weer naar boven komt". Professor J. Bastiaans, kenner bij uitstek van het KZ-syndroom vult Van der Leeuw als volgt aan: „De verhoogde agressiviteit en het roepen om bestraffing en ver volging van oorlogsmisdadigers wordt bepaald door de omstan digheden dat de meeste slachtof fers thans in fase 4 van het KZ- syndroom verkeren, de zoge naamde uitputtingsfase. Door de uitputting kunnen de agressie, de haat en de wraak ongeremd naar voren komen". Volgens Bastiaans verkeren veel oorlogsslachtoffers in fase 4 van het KZ-syndroom doordat ze naar zijn mening niet goed zijn behandeld. „Velen leven onbe handeld", voegt hij eraan toe. Tijd De voorzitter van het Voormalig Verzet, Teengs Gerritsen, houdt er een andere filosofie op na: „Ik kan niets met zekerheid zeggen en alleen maar vermoedens uiten. We worden ouder en bij velen leeft de angst en de wetenschap dat er niet veel tijd meer over is om het allemaal nog kwijt te kunnen. Daarnaast zijn velen van ons gepensioneerd en hebben nu meer tijd om zich bezig te houden met vragen als hoe is het toch mogelijk dat iemand die in de oorlog zo fout is geweest,Joch nog zo'n hoge functie be kleedt". „Aan de andere kant merk je bij de jongere generatie een verhoogde belangstelling .voor de oorlog. Ze willen horen wat er nu eigenlijk precies aan de hand was in die oorlog. Ze horen en lezen dat een heleboel Nederlanders niet aan' de goede kant hebben gestaan en ze willen door hun kritische in stelling nu wel eens weten wie er dan wel fout zijn geweest. Ik ge lóóf dat die nieuwsgierigheid er mede is gekomen uit angst voor het fascisme en de dictatuur. Daar willen ze zich tegen verzet ten, maar dan moeten ze wel eerst weten hoe het tijdens de oorlog in Nederland toeging". Teengs Gerritsen gelooft dat er in het land ook een paar oud-ver zetsmensen bezig zijn om oor logsmisdadigers op te sporen. „Ik denk trouwens dat er nog wel meer boven water zullen komen. Er ligt nog meer dan genoeg". Hoge bomen De sociaal-psycholoog dr. O. Wiegman, verbonden aan de uni versiteit van Utrecht, meent dat het opsporen van de oorlogsmis dadigers komt doordat men op «dit moment anders dan vroeger tegen „machtsdragers" aankijkt. „Er is een spreekwoord dat zegt dat hoge bomen veel wind van gen. Maar tot voor kort was het wel duidelijk dat wie een con frontatie met een hoge boom aanging, toch het loodje moest leggen". „Vroeger was het gevaarlijk om een beerput open te trekken, maar na de Watergate-affaire in Amerika is er veel veranderd. Bij Waterga te zag men de president van Arrte- rika, die toch onaantastbaar leek, volkomen afgaan. Vanaf dat moment besefte men dat de strijd tegen de machtigen geen mach teloze strijd behoeft te zijn. Je ziet nu dat de bonzen worden aange pakt en als zij vallen, sleuren ze de kleintjes mee die tot dan door hen werden beschermd. Vanuit die situatie verklaar ik ook het opsporen van oorlogsmisdadi gers of mensen met een besmet oorlogsverleden. Ik geloof dat het niet alleen de haat is die de zoe kers drijft, maar ook een brok on rechtvaardigheid die hen zelf is aangedaan", aldus Wiegman. Een eensluidend antwoord op de vraag waarom de oorlog momen teel zo in dé belangstelling staat is niet te krijgen, omdat er nog geen onderzoek naar is gedaan. „Maar", merkt prof. I. Lipschits, hoogleraar Eigentijdse Geschie denis aan de Groninger Universi teit op, „het heeft me wel getrof fen dat zaken over de Tweede Wereldoorlog in ons land meer leven dan men zich ooit had voorgesteld". (Van redactie volksgezond- p heid) v DEN HAAG - Sterilisatie is op dit u moment de meest voorkomende h methode van anti-conceptie in de »1 wereld. Ongeveer 80 miljoen b mensen gebruiken sterilisatie om hun vruchtbaarheid te regelen. Ter vergelijking: „de pil" wordt door 50 miljoen vrouwen geslikt. Toch hoeft sterilisatie niet altijd definitief te zijn, want „herstel operaties" lijken hoe langer hoe meer succes te gaan opleveren, zo meldt de Stichting Bioweten- schappen en Maatschappij. In Nederland is het aantal mannen en vrouwen dat zich liet sterilise- ren gedurende de laatste vijf jaar j: zeer sterk gestegen. De meesten zijn met de sterilisatie erg tevre- den. Toch komen steeds meer mensen hun huisarts of specialist m vertellen dat ze spijt hebben van de ingreep en deze graag onge- daan gemaakt zouden willen 1 zien. In beginsel is iedere sterili- j satie definitief. Enige medische onderzoekers zijn er echter in ge slaagd een aantal sterilisaties zo wel bij mannen als vrouwen on gedaan te maken. Het succes bij t dergelijke ingrepen liep uiteen l van 10 tot 75 procent. Te verwachten lijkt dat de toene mende ervaring met herstelope- raties en de grotere bekendheid met de mogelijkheden van her stel in de toekomst zullen leiden tot een sterke toename van de aanvragen tot herstel. Sterilisatie is zowel bij de man als I de vrouw een betrekkelijk een- I voudige ingreep. Bij de man I worden de zaadleiders onder- 1 broken; bij een orgasme vindt J wel een lozing plaats, alleen bevat het sperma geen zaadcellen meer. De ingreep, vasectomie ge naamd, kan gebeuren zonder op name in het ziekenhuis (poli-kli nisch). Bij de vrouw worden de beide ei- I leiders onderbroken, zodat de vrouwelijke eicel nooit meer in contact kan komen met een mannelijke zaadcel. De Neder landse vrouw wordt momenteel voor de meest toegepaste sterili- satiemethode twee a drie dagen in het ziekenhuis opgeno- De ei- en zaadcellen hopen zich na 1 de sterilisatie niet op in het li- chaam. Ze worden afgebroken. Bij ongeveer de helft van de mannen ontstaan na de sterilisa- tie afweerstoffen tegen de eigen zaadcellen. Het is niet bekend of 1 deze afweerstoffen na èèn of i meer jaren verdwijnen en het is ook niet duidelijk hoe groot de invloed van die afweerstoffen is op het al of niet slagen van het vruchtbaarheidsherstel. Bij vrouwen is zo'n afweerreactie niet van betekenis. De mogelijkheid om de sterilisatie j ongedaan te maken hangt heel sterk af van de methode die ge bruikt is: de plaats van de onder- 1 breking en de hoeveelheid van 1 het weefsel dat beschadigd j (Van onze buitenlandredactie) Op 1 januari is het twintig jaar geleden dat de dictator Ful- gencio Batista Cuba ont vluchtte om gedwongen plaats te maken voor de re volutionair Fidel Castro. Vooral de eerste jaren ging het Castro niet voor de wind en werd hij geconfronteerd met een buitenlandse druk onder leiding van de Ver enigde Staten. In oktober 1962 dreigde er zelfs een Derde Wereldoorlog los te barsten toen bekend werd dat de Sowjet-Unie raketten op Cuba had geïnstalleerd. Mos kou nam de dreigende hou ding van president John Kennedy serieus en haalde het zware wapentuig weg. Economische steun uit de Sowjet-Unie moest het com munistisch bewind in Ha vanna op de been houden aangezien de Amerikaanse jhandelsblokkade een zware klap betekende voor de Cu baanse economie. Castro heeft alle druk weer staan, al was dat waarschijn lijk zonder Russische steun niet mogelijk geweest. Nu probeert de Cubaanse leider wat diplomatieke openingen te vinden en de betrekkingen met de Verenigde Staten zijn aanmerkelijk beter gewor den, al kan nog niet worden gesproken van hartelijke en warme contacten. Levenspeil Wat heeft de revolutie voor de Cubaanse burger gebracht? Het levenspeil is met de komst van Fidel Castro en de zijnen zeker met stukken omhoog gegaan. Was het on der dicta'.or Batista nog barre armoede en ongelijkheid, nu kan iedere Cubaanse inwoner aan zijn belangrijkste levens behoeften voldoen. Onderwijs is vrij en gratis voor iedereen. Het onderwijs in Cuba wordt zelfs zo hoog aangeslagen dat Cubaanse ballingen in de Verenigde Staten geïnformeerd hebben naar de mogelijkheid hun kinderen te laten studeren in hun geboorteland. De medische voorzieningen zijn gratis en van hoog niveau. Honger is er niet meer. Wel is voedsel gerantsoeneerd en is er niet veel keus. In tegen stelling tot veel Latijns-Ame rikaanse landen is het echter een luilekkerland wat voe ding betreft. De boeren, in wiens naam de revolutie voor een belangrijk deel gevochten werd, zijn er behoorlijk op vooruitgegaan en allen kunnen zij beschik ken over een stukje grond. De grondwet van 1975 bepaalt gelijke rechten voor mannen en vrouwen. In Latijns-Ame- rika is dit opzienbarend aan gezien in dit werelddeel de man nog altijd als hoger wordt beschouwd dan de vrouw. Dertig procent van de Cubaanse vrouwen werkt buitenshuis. De huren zijn laag, ongevèer tien procent van het inkomen. Wel zijn veel huizen nog in slechte staat. Prostitutie komt niet voor op Cuba terwijl ook van misdrijf weinig sprake is. Veel Cuba nen zijn razend trots op de sportieve prestaties van hun landgenoten bij de afgelopen Olympische Spelen. Velen zijn ook trots op het feit dat Cuba in Afrika "de strijd aanbindt tegen de imperialis tische krachten". Momenteel verblijven zo'n 30.000 Cuba nen in Afrikaanse landen als Angola, Ethiopië en Mozam bique. Toch is daar niet ieder een blij mee. Ontevredenheid Veel jonge Cubanen volgen lie ver een studie dan dat zij gaan vechten in Afrika, ook al zijn zij wel overtuigd van de noodzakelijkheid van de Cu baanse missie in dit wereld deel. Moeders klagen over het feit dat zij nauwelijks iets ho ren als hun zoons in de strijd ver van huis vallen. Wat door veel Cubanen als minder prettig wordt ervaren is het feit dat de communisti sche partij overal aanwezig is. Zo zijn er de comité's in de buurten die erop toezien dat de ideeën van de revolutie ook worden uitgevoerd. Nauwelijks een procent van de Cubaanse bevolking gaat naar de kerk hoewel het offi cieel niet verboden is. Wel worden vaak geheime kerk diensten gehouden waaraan zelfs hooggeplaatste partijle den aan deelnemen. De bewegingsvrijheid kent grenzen. Er zijn speciale pas sen nodig om te eten in res taurants van meer luxueuze hotels. Ook kan men niet zo maar van de ene naar de ande re provincie reizen. De rantsoenering van voedsel en kleding wordt vaak als een handicap beschouwd. Cuba nen zijn grote koffieliefheb- bers maar meer dan een ons per week krijgen zij niet. Ook de hoeveelheid vlees is be perkt. Vanwege de rantsoe nering eten veel Cubanen vaak buitenshuis. Zij verdie nen 250 tot 500 gulden per maand en aangezien veel diensten gratis of goedkoop Om de revolutie te redden wilde Castro in 1970 dat er tien miljoen ton suiker geproduceerd zou wor den. Om het goede voorbeeld te ge ven toog hij zelf aan het werk. zijn, is er geld genoeg om naar een restaurant te gaan. Ook gaan zij veel naar cabaret voorstellingen en dergelijke. Cubanen krijgen een paar schoenen, een broek en een hemd per jaar. Er is een zwar te markt in kleding ontstaan die vooral goed floreert bij de verkoop van Amerikaanse jeans. Amerikaanse muziek wordt trouwens vooral door de jeugd goed gewaardeerd. Suiker De rantsoenering van bepaalde goederen heeft als oorzaak dat Cuba economisch gezien zijn uitersté best moet doen de knoopjes aan elkaar te krijgen. De economie drijft op de suikeropbrengst en die is sterk afhankelijk van natuur lijke omstandigheden die elk jaar anders kunnen zijn. De opbrengst schommelt dan ook flink van zo'n 4 miljoen ton tot bijna 9 miljoen ton. Wil men echter een beetje goed draaien, dan zal toch een pro- duktie van 7,5 tot 8 miljoen ton gehaald moeten worden. Voor de komende jaren zit dit er waarschijnlijk wel in. De Sovjet-Unie voert een groot deel van de Cubaanse suiker in en de grote broer pompt ie dere dag 4 miljoen gulden in de economie van het Caraïbi- sche eiland. Handelsverbod Het zou voor Cuba economisch gezien een belangrijk plus punt zijn indien Washington het handelsverbod zou ophef fen. Nu komen er alleen wat toeristen maar in de toekomst zouden er ook industrieel vlak mogelijkheden liggen. De Verenigde Staten hebben echter voorwaarden gesteld. Zij willen de vrijlating van politieke gevangenen. Daar op is Castro al ingegaan door drieduizend van hen vrij te la ten. Washington wil ook dat schadevergoeding wordt be taald voor onteigend goed van Amerikanen. Bovendien zint het Amerika helemaal niet dat Cuba zo nadrukkelijk militair aanwezig is in Afrika. Een schadevergoeding voor Amerikanen ziet Castro niet zitten en hij herhaalt steeds weer dat hij op uitdrukkelijk verzoek van de betrokken re geringen troepen naar Afrika heeft gestuurd. Een extra moeilijk punt in de verhoudingen met de Ver enigde Staten is het feit dat nu bekend is geworden dat Cuba beschikt over Russische Mig- 23 straaljagers, al zal dit niet leiden tot een conflict als des tijds rond de Russische raket ten, zo menen politieke waar nemers. Cuba probeert niet alleen be trekkingen op te bouwen met de Verenigde Staten. De di plomatieke activiteit gaat ook in de richting van landen als Portugal en Spanje. De vice- president van de Cubaanse staatsraad, het hoogste ge zaghebbend orgaan in Cuba, Carlos Rafael Rodriguez bracht de kerstdagen door in Lissabon en Madrid om de betrekkingen met deze lan den wat aan te halen. Cuba is zeer geïnteresseerd in de westerse technologie. In september van volgend jaar wordt in Havana de bijeen komst van de niet-gebonden landen gehouden. Castro zal naar alle verwachting worden gekozen als voorzitter van de groep en zo wil Havana zich internationaal nog meer roe ren. Het communistisch ge regeerde eiland voelt niets voor een isolatie en begint de voordelen van uiteenlopende relaties op politiek en econo misch terrein steeds meer te Spil Spil in het hele gebeuren op Cuba is nog altijd Fidel Cas tro. De 51-jarige baardige re volutionair blijft de man in wie de bevolking vetrouwen heeft, ook al is men dan niet met alle communistische ideeën eens. De cubanen zijn blij dat hij de bedrijven gena tionaliseerd heeft en dat hij de oneerlijke concurrentie in de ban heeft gedaan. Toch vindt men hier en daar dat het op bouwen van "een kleine mid denstand" eigenlijk wel wen selijk zou zijn. Castro zelf heeft ook wel oren naar de kritiek en de staats raad, getrapt gekozen door het volk, heeft plannen geop perd om een beloningsstelsel in te voeren waarbij mensen worden aangezet eens extra de mouwen op te stropen. Fidel Castro, die nog altijd het beleid op binnen- en buiten lands gebied bepaalt, wil kennelijk de voordelen van de Westerse maatschappij niet onaangeroerd laten. Hij is echter zeer zuinig op zijn on afhankelijkheid ten aanzien van de Westerse wereld. De Sowjet-Unie heeft hij zeker economisch broodnodig en tot nu toe blijft Moskou wat betreft de binnenlandse poli tiek op Cuba ook op de ach tergrond. Men beseft ook in het Kremlin dat Castro een grote aanhang heeft bij het volk vanwege zijn eigen stempel op het c

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 14