Turkije onder militair recht Machtsstrijd in Algiersna dood van Boumédienne Joodse activisten weggevoerd van illegale nederzetting Spaanse koning bekrachtigt de grondwet Amerikanen op Taiwan bekogeld Somoza waarschuwt Costa Rica Staking Tenerife ten einde JERUZALEM (AP/UPI/AFP) - Is raëlische troepen hebben gister morgen ongeveer 65 Joodse ge zinnen behorend tot de nationa listische Goesj Emoeniem-bewe- ging weggevoerd uit twee door hen op eigen initiatief gevormde nieuwe nederzettingen op de westelijke Jordaanoever. De beweging had de stichting van de nieuwe nederzettingen enige dagen eerder in een brief aan premier Menachem Begin aan gekondigd. Zij beschouwt het land ten westen van de Jordaan "als door God aan de Joden be loofd" en protesteert met haar ac ties tegen het beleid van de Israë lische regering om gedurende de onderhandelingen met Egypte geen nieuwe nederzettingen te stichten. Reeds eerder werden leden van de beweging uit door hen gestichte nieuwe nederzet tingen verwijderd. De Israëlische minister van bui tenlandse zaken, Mosje Dajan, heeft gisteren gezegd dat Israël "het risico van ondertekening van een vredesverdrag met Egyp te moet nemen", maar, zo verze kerde hij, er is nog geen overeen stemming bereikt over de hervat ting van de vredesbesprekingen. "Naar mijn mening moeten wij het risico zelfs nemen als er mensen zijn die vrezen dat wat er op pa pier staat misschien geen werke lijkheid wordt", aldus Dajan. Er is echter nog geen overeen stemming over de vraag of dan wel hoe de vredesbesprekingen zullen worden hervat. "Het is aan Israël en Egypte te beslissen of zy de besprekingen zullen voortzet ten waarop zij contact kunnen opnemen met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Vance en daarover met hem kun nen spreken", zo zei Dajan. In strijd Zijn opmerkingen leken in strijd met een bericht uit Washington dat hervatting van de besprekin gen ophanden was. De minister drong aan op verdere onderhandelingen met Egypte. Maar hij herhaalde de Israëlische verwerping van Egyptische eisen 'tot vaststelling van een streefda tum voor verkiezingen op de westelijke Jordaanoever en Gaza en tot uitstel van de uitwisseling van ambassadeurs tot na de ver kiezingen. Dajan zei dat het Israëlische plan voor zelfbestuur gericht is op bevordering van vreedzaam sa menleven tussen Joden en Ara bieren op de westelijke oever en in Gaza. Maar Israël zou zijn denkbeelden over het plan duidelijk kenbaar moeten maken, met inbegrip van zijn vastbeslotenheid voort te gaan met het bouwen van neder zettingen in het betrokken ge- bied opdat het niet door Egypte en de rest van de wereld zou wor den beschuldigd van misleiding. De minister van buitenlandse za ken zei dat Israël van plan is in de komende vijf jaar 20 nieuwe ne derzettingen in de bezette gebie den te bouwen. In Cairo heeft president Sadat zich gisteren optimistisch getoond in zake een spoedige hervatting van het vredesoverleg. Hij noemde de conferentie in Brussel tussen zijn premier, Khalil, en de Ameri kaanse en Israëlische ministers van buitenlandse zaken, Vance en Dajan, nuttig. Zij zou het begin kunnen zijn van een nieuwe on derhandelingsronde. "In de ko mende dagen zal alles duidelijk zijn", aldus president Sadat. Direct nadat zij hun tenten op de bezette Jordaanoever hadden opgeslagen richtten de Joodse Kolonisten prikkeldraadversperringen op. Even later lieten zij zich zonder verzet te plegen wegvoeren. MANAGUA (AP/AFP) - De president van Nicaragua, ge neraal Anastasio Somoza, heeft gisteren het buurland Costa Rica met een invasie bedreigd. Nicaragua zou wel eens zijn internationale ver plichtingen kunnen negeren en Costa Rica binnenrukken als de Sandinisten niet op houden het leger van Nicara gua van dat land uit te be schieten", zei generaal Somo za tegenover een groep jour nalisten. Costa Rica heeft inmiddels de' Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) verzocht waar nemers naar de grens met Ni caragua te zenden, omdat het vreest voor militaire acties van dat land. „Nicaragua be schuldigt ons ervan dat het door uitgeweken leden van het Sandinistisch bevrij dingsfront vanuit Costa Rica wordt beschoten, maar de werkelijkheid is juist ander som", zo staat in een Costari- caanse bekendmaking. De Amerikaanse regering heeft gisteren de druk op de Nica raguaanse president Anasta sio Somoza, om akkoord te gaan met een voorstel tot het houden van een volksraad- Woordvoerder Hodding Carter van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken verklaarde dat pogingen om in de Midden-Amerikaanse staat een vreedzame regeling tot stand te brengen zyn stukgelopen op de weigering van Somoza om een voorstel van een internationale groep bemiddelaars als basis voor onderhandelingen te aan vaarden. (Van onze correspondent) geschiedenis inluidt. Socialisten MADRID - Koning Juan Carlos en de communisten, die van huis heeft gisteren tijdens een buiten- u*t republikeins gezind zijn, wa- gewone zitting van het parle- ren het er over eens dat de Spaan- ment, waarbij de leden van de se vorst een doorslaggevende rol twee kamers aanwezig waren, de heeft gespeeld bij de vestiging nieuwe democratische grondwet van de democratie in Spanje, bekrachtigd. Nadat de Spaanse Premier Suarez verklaarde na af- vorst het grondwettelijk docu- loop van de plechtigheid dat hij ment had ondertekend, kreeg hij binnen een maand na de afkon- evenals na zijn rede van alle par- diging van de grondwet op 29 de- lementariërs een staande ovatie, cember in het staatsblad zijn be- behalve van de Baskische volks- slissing, algemene verkiezingen vertegenwoordigers. aanblijven via de vertrouwens- Voor het eerst in de geschiedenis stem, in de Tweede Kamer ken- werd een staatkundige gebeurte- baar zal maken, nis niet alleen bijgewoond door een vertegenwoordiger van de katholieke kerk, maar ook door een vertegenwoordiger van de joodse gemeenschap en van de evangelische kerk in Spanje. Na de ondertekening van de nieu we democratische grondwet leg de koning Juan Carlos in zijn kor te rede het accent op drie punten. De Spaanse vorst noemde de ge zamenlijke inspanning waarmee de verschillende politieke partij en, rekening houdend met ande re ideologieën, de grondwet heb ben samengesteld, de beste waarborg voor het Spaanse volk in een nieuwe periode en hij ver klaarde dat hij als koning van Spanje de nieuwe gemeenschap pelijke juridische orde zal hoog achten en dienen. Tenslotte wees de Spaanse vorst op de grote verlangens van de ver schillende Spaanse streken, die graag hun karakteristieken en cultuur erkend willen zien. Ko ning Juan Carlos riep op om deze regionale problemen op te lossen in een klimaat van wederzijds begrip om te komen tot een rechtvaardiger samenleving. Alle leiders van de parlementaire politieke partijen verklaarden na afloop van de korte plechtigheid, dat de goedkeuring van de nieu we democratische grondwet door koning Juan Carlos een nieuwe historische periode in de Spaanse Rhodesische minister weg SALISBURY (Reuter) - Rollo Hayman, de blanke minister van binnenlandse zaken in de over gangsregering van Rhodesië, is gisteren afgetreden. Hij zegt aan het Brits-Amerikaanse plan ter bevordering van een meerder heidsbewind de voorkeur te ge ven boven de formule van pre mier Ian Smith. Hij heeft tevens de frontpartij van Smith verlaten. Het Brits-Amerikaanse plan wil in de overgangstijd naar een meer derheidsbewind een Britse commissaris als toezichthouder, bijgestaan door een strijdmacht van de V.N., en deelneming aan de verkiezingen van de guerrilla- partij "Patriottisch Front". Hij acht de toekomst voor het land op die manier zekerder dan volgens het plan van Smith, dat na ver kiezingen een garantie van 28 procent blanke ministers wil. Volgens Hayman zal dat een wankele regering zijn, die niet erkend wordt en weinig overle vingskansen heeft. Hayman is de eerste blanke, maar al de vijfde minister die de over gangsregering verlaten heeft. ANKARA (Reuter/AFP) - De Turkse regering heeft gis teravond medegedeeld dat in de meeste grote steden van het land speciale militaire rechtbanken worden op gericht. De regering tracht hiermee het opnieuw uit breken van rellen te voorkomen. Het afgelopen kerst weekeinde zijn bij onlusten in Turkije meer dan hon derd mensen om het leven gekomen. De regering had al eerder in dertien provincies de staat van beleg af gekondigd. Vlak voor de regering de nieuwe maatregel bekend maakte meldde de Turkse radio dat bij politieke gewelddadighe den gisteren minstens twee men sen de dood hadden gevonden. In de dertien provincies waar de staat van beleg van kracht is, zijn al "militaire bewindvoerders", die vergaande bevoegdheden hebben. Zij kunnen censuur op MADRID - De staking van het ho- recapersoneel op het Canarische eiland Tenerife is ten einde. Werkgevers en vakbonden be reikten gisteravond een akkoord over het minimumloon in de nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst en de vaststelling van een 40-urige werkweek waarbij de werknemers vrijwillig kunnen overwerken. Op de~ eilanden Gran Canaria en Lanzarote heb ben de vakbonden en werkgevers nog steeds geen overeenkomst over de nieuwe cao bereikt. Duit se, Noorse en Engelse touropera tors zullen donderdag met extra vliegtuigen hun cliënten van het eiland Lanzarote naar huis bren gen. De staking van het vliegend hulp personeel van de Spaanse natio nale luchtvaartmaatschappij Ibe ria heeft woensdag op verschil lende vluchten ernstige vertra gingen veroorzaakt. Men verwacht dat de staking van daag eveneens belangrijke ver tragingen en zelfs annuleringen van enkele vluchten van Iberia tot gevolg zal hebben. TAIPEH (UPI/Reuter) - Naar schatting tienduizend meest jeugdige ingezetenen van Taiwan hebben gisteren een officieel ge zelschap Amerikanen angstige ogenblikken bezorgd. De delega tie, die de toekomstige betrek kingen met het eiland moet re gelen nu Amerika diplomatiek voor de volksrepubliek China heeft gekozen, is met stenen, eie ren en fruit bekogeld. Ook de welkomstrede die onder minister van buitenlandse zaken Tsjen op de luchthaven van Tai- peh tot de zes Amerikanen richt te, was duidelijk. In alle overeen komsten, zei hij, moet Taiwan "de republiek China" worden genoemd en alle contacten moe ten worden gelegd "van regering tot regering". De Amerikaanse delegatie, die on der leiding staat van onderminis ter van buitenlandse zaken War ren Christopher en waarvan des kundigen op het gebied van han del en defensie deel uitmaken, zag na de bewogen ontvangst af van een verblijf in een hotel, dat door tweeduizend betogers bele gerd werd, en week uit naar de ambtswoning van de Ameri kaanse ambassadeur in een bui tenwijk van Taipeh. In bescha digde auto's kwam men daar aan. Washington heeft bij de regering van Taiwan krachtig geprotes teerd en Taipeh heeft verzekerd, dat de veiligheid van de Ameri kanen zal worden hersteld. Na een tocht van tien dagen zijn 28 studenten in de volksrepubliek China uit de provincie Joennan in Peking aangekomen. Zij voe ren daar actie tegen gedwongen tewerkstelling van studenten in de landbouw. Ze deelden op het besneeuwde Tien An Men-plein vlugschriften uit waarin hun grieven worden uiteengezet en ze eisten een gesprek met partij voorzitter Hoea of vice-premier Teng. In de vlugschriften staat dat verte genwoordigers van vijftigdui zend studenten in Joennan een staking hebben uitgeroepen als protest tegen de ontzegging van mensenrechten, waardigheid en sociale status. Plaatselijke partijfunctionarissen, zeggen de studenten, bedriegen en onderdrukken de jeugdige dwangarbeiders. Sommigen hadden al negen jaar lang als rubbertapper gewerkt. Klachten bij de leiding in Peking hadden niets uitgehaald. Peking heeft al erkend dat de te werkstelling van afgestudeerden in de landbouw tot ontevreden heid heeft geleid en beloofd dat er geleidelijk aan een eind aan zal worden gemaakt. brieven en pers uitoefenen, "schadelijk geachte" personen buiten de provinciegrenzen zet ten en huiszoekingen houden zonder dat ze daartoe een huis zoekingsbevel hebben. Ook kun nen ze, zonder arrestatiebevel, ar restaties verrichten. Hoewel het Turkse parlement dinsdagavond met overweldi gende meerderheid de afkondi ging van de staat van beleg door de regering goedkeurde, dreigde de grootste oppositiepartij van het land gisteren de minder heidsregering van socialisten ten val te brengen. Een woordvoer der van de conservatieve rechts- partij van de voormalige premier Suieyman Demirel, verklaarde dat zijn partij van plan is een mo tie in te dienen, waarin de rege ring zwakheid en onmacht wordt verweten, dus eigenlijk een motie van wantrouwen. In politieke kringen wordt verwacht dat de regering van Ecevit een dergelij ke motie wel zal overleven. Zijn republikeinse volkspartij heeft geen absolute meerderheid en is afhankelijk van de steun van zes tien onafhankelijken in het 450 zetels tellende parlement. Koning Juan Carlos (met pen) tijdens het bekrachtigen van de nieuwe Spaanse grondwet. Naast hem zijn vrouw, koningin SoJ^ia en hun zoon Felipe. Rabah Bitat, voorlopig machthebber in Algerije. (Van onze correspondent) MADRDID - Na een coma van zes weken is gisterochtend de Algerijnse president Houari Boumédienne in het academisch ziekenhuis van Algiers overleden. On middellijk na de bekendmaking via de radio van het overlijdensbericht vorm den honderden Algerijnen in de hoofd straat van Algiers spontaan een stille mars naar het academisch ziekenhuis Mustafa. Het stoffelijk overschot werd onder begeleiding van talloze Algerij nen, waarbij vrouwen de klaagzangen aanhieven naar het volkspaleis in het centrum van Algiers overgebracht. Duizenden studenten van de universiteit van letteren en wijsbegeerte in Algiers hielden een geïmproviseerde rouwma- nifestatie, die het verkeer in de Algerijn se hoofdstad totaal ontwrichtte. De Al gerijnse radio zond in het Arabisch en Frans teksten uit van de koran. Het stof felijk overschot van Houari Boumé dienne wordt morgen in de Algerijnse hoofdstad begraven. In Algerije heeft De Algerijnse autoriteiten hebben uit de gehele wereld, ook uit Nederland, tele grammen van staatshoofden en rege ringsleiders ontvangen. Kanselier Hel mut Schmidt van West-Duitsland noemde het wegvallen van Houari Boumédienne een gevoelig verlies voor de Algerijnse staat. Willy Brandt, voor zitter van de Socialistische Internatio nale, drukte zich in soortgelijke termen uit. Koning Hassan II van Marokko ver klaarde woensdagavond dat met de dood van Houari Boumédienne de op lossing van het conflict in de westelijke Sahara belangrijk naderbij kwam. "Het Frente Polisario was alleen afhankelijk van een man en heeft niets te maken met het Algerijnse volk of de Algerijnse rege ring", aldus de Marokkaanse vorst. Maar het is vooral in Palestijnse kringen waar de dood van Boumédienne het hardst is aangekomen. PLO-chef Yasser Arafat was een hele goede vriend van Boumédienne en de Palestijnen zijn Boumdiennes woorden nooit vergeten: "De enige zaak waarvoor ik Algerijnse soldaten in het buitenland zou willen la ten vechten en laten sterven, is de Pale stijnse zaak". Voor de Palestijnen en ook de Syriërs is de dood van Boumédienne politiek een groot verlies: Boumédienne was een drijvende persoonlijkheid binnen het anti-Sadat-front van standvastigheid. Arafat was twee weken geleden nog in Algiers geweest voor overleg met leden van de "revolutionaire raad" - het hoog ste gezagslichaam in Algerije - teneinde de Palestijns-Algerijnse samenwerking, ook na het wegvallen van Boumédienne, veilig te stellen. De dood van Houari Boumédienne komt op een moment dat alle Algerijnse offï- ciéle instanties in een overgangsstadium zijn en na het in het voorjaar geplande buitengewone congres van de staats- eenheidspartij, Front de Liberation Na tionale (FLN), hun definitieve structuur zouden krijgen. In werkelijkheid berust de macht, die gecontroleerd wordt door het leger, bij de revolutionaire raad, een lichaam bestaande uit acht oud-strijd makkers van Boumédienne, dat zichzelf zou opheffen na het congres van FLN. Officieel heeft de 53-jarige Rabbah Bitat, de voorzitter van de nationale raad, het Algerijnse parlement, volgens de grondwet uit 1976 voor 45 dagen de macht in handen. Rabah Bitat, de enige van de negen historische leiders die Ben Bella bij de staatsgreep van Boumé dienne op 19 juni 1965 in de steek liet, moet binnen deze termijn algemene pre sidentsverkiezingen uitschrijven. De kandidaat voor het presidentschap dient voorgedragen te worden door het bui tengewone congres van de staatseen- heidspartij FLN. Volgens de laatste berichten uit Algiers is er geen twijfel dat de opvolger van Houari Boumédienne voort zal komen uit de revolutionaire raad. Wel ingelichte bronnen meldden gisteravond dat de machtsstrijd zich voornamelijk afspeelt tussen de pro-westers ingestelde Abde- laziz Bouteflika, thans minister van bui tenlandse zaken, en kolonel Mohammed Salah Yahiaoui, de pro-Russisch inge stelde organisator van de staatseen- heidspartij FLN. Kolonel Yahiaoui, voorstander van een bureaucratisch par tijapparaat, die een groot aanzien geniet binnen het leger, zal over de meeste kan sen beschikken om de nieuwe Algerijn se president te worden. Onder het voorlopige en door het leger ge controleerde officiële bewind van Rabah Bitat, die zelf volgens de grondwet niet tot president gekozen kan worden, kan men weinig nieuws verwachten. Bitat is een man van het compromis, die voor alles zal waken dat er onenigheid tussen de drie instanties en het leger zal uitbre ken. Op het gebied van buitenlandse politiek verwacht men. zolang Marokko geen aanleiding geeft tot incidenten in de Sa hara, voorlopig een matiging in de steun aan de bevrijdingsbeweging Frente Po lisario.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13