'n Gewone mandarijn is nog geen Clementi Russen met Maltsev en Golikov 't Is een Clementine als er Maroc op staat Echte boter op tafel, hoor dames! Of je 't nou voor het lekker doet, voor de natuurlijke vitaminen of gewoon voor de gezelligheid. Bibi Anderson getrouwd LEZERS SCHRIJVEN Molukkers na Berlijn nu ook naar Londen W ashington ongerust over Salt Robert Redfordvoor Nieuwe Revu terug naar het Wilde Westen: TheOutlawTrail'. Sneller dan z'n schaduw. DONDERDAG 28 DECEMBER 1978 ADVERTENTIE AMSTERDAM (ANP) - De selectie van het ijshockeyteam van de Sowjet-Unie, die gistermiddag op Schiphol aan kwam, blijkt nog sterker dan aanvankelijk werd ver wacht. Maltsev en Golikov, twee belangrijke spelers die niet via de officiële lijst waren doorgegeven, zijn toch meegekomen. Dit in tegenstelling tot Sjalimov, die we gens een blessure thuis moest blijven. Okker/Fibak verdedigen wereldtitel DALLAS (ANP) - Tom Okker en Wojtek Fibak zullen van 3 tot en met 7 januari in Londen hun we reldtitel in het dubbelspel verde digen. Zij zijn in de blauwe groep als eerste geplaatst. In de oranje groep staat het Zuidafrikaanse duo Hewitt/mcMillan op de eer ste plaats. Voor de winnaars is een bedrag van 80.000 dollar (ruim 160.000 gul den) beschikbaar. Het toernooi tussen de acht koppels gaat voor af aan het Masters-toernooi. De plaatsing ziet er als volgt uit: "Oranje" groep: 1. Hewitt/mcMil lan (ZAF), 2. McEnroe/Fleming (VST), 3. Nastase (ROE)/Pecci (PAR), 4. Panatta/Bertoluci (ITA). "Blauwe groep": 1. Fibak (POL)/Okker (NED) 2. Smith/ Lutz (VST), 3. Case/Masters (Aus), 4. Cox/David Lloyd (ENG.) De toernee door Nederland geldt voor de Sowjet-Unie als voorbe reiding op het toernooi om het wereldkampioenschap in de A- groep, dat in het voorjaar in Mos kou zal worden gehouden Het team speelt acht wedstrijden in Nederland, waaronder drie in terlands tegen Nederland. De eerste ontmoeting met het Ne derlandse team vindt morgen avond in Den Haag plaats. Het Nederlandse ijshockey-B- team heeft gisteravond in Ko penhagen de wedstrijd om de Pondus Cup tegen Denemarken met 1-3 verloren. De periode standen waren 0-2, 0-0, 0-1. De enige Nederlandse treffer kwam op naam van Tjakko de Vos, geassisteerd door William Kloos ter. Nederland kreeg 8 strafminu- ten, Denemarken 2. In Zweden is gisteren het we reldkampioenschap ijshockey voor junioren begonnen. Op de eerste dag waren geen verrassin gen te noteren. Alle favoriete ploegen, de Sowjet-Unie, Fin land, Tsjechoslowakije en Zwe den wonnen hun wedstrijden. De uitslagen: Finland-Canada 3-1 (0-0 1-2 0-1); Zweden-West Duitsland 5-2 (3-0 1-1 1-1); Tsje- choslowakije-Verenigde Staten 3-2 (2-1 0-1 1-0); Sowjet-Unie- Noorwegen 17-0 (6-0 1-0 10-0). ADVERTENTIE Niet te versmaden. STOCKHOLM (AFP) - De Zweed se actrice Bibi Andersson is in Stockholm getrouwd met Pehr Ahlmark, voormalig voorzitter van de Zweedse liberale partij. Onder de getuigen bevonden zich regisseur Ingmar Bergman, met wie Bibi Andersson veel gewerkt heeft, en zijn vrouw Ingnd. Ahlmark, die dë leiding over zijn partij in maart om persoonlijke redenen uit banden had gegeven, Drie schilderijen van Paul Ce zanne, waarvan de waarde óp 3 miljoen dollar wordt geschat, zijn gestolen uit het "Art Institute" in Chicago. De schilderijen zijn "Madame Ce zanne in een gele armstoel' (1893-1895), "Appels op een ta felkleed" (1886-1890) en "Huis aan de rivier" (1885-1890) De Russische nationale ijshockey ploeg werd onmiddellijk na aankomst op Schiphol i Morgenavond spelen de wereldkampioenen tegen het Nederlands team. Het verkeer in Leiden is wel een paar regeltjes waard. We hebben een verkeerscommissie, ik zou het liever noemen "de verkeerde commissie", of zo u wilt de bond van wegversmallers, die haar vermogen vermoedelijk voor een groot deel bij de paaltjesindustrie heeft ondergebracht. Wat deze commissie heeft uitge broed vervult je af en toe met af grijzen. Hieronder slecht enkele punten: 1. De Turfmarkt heeft middels paal tjes een vrije strook aan de wa terkant gekregen. Voor geen mens bruikbaar. Misschien ver schijnen er dadelijk rustbankjes voor de watervogels. Het aantal parkeerplaatsen is in ieder geval gereduceerd. Wat is de bedoe ling? 2. Als twee bussen elkaar passeren op de Stationsweg sta je angsten uit op de Fiets. Een voordeel bij deze volkomen misgekleunde indeling is dat het Academisch Ziekenhuis Olakbij is. de bloemetjes gezet. 3 Hetzelfde lot ondergaat de fietser in de Oosterkerkstraat. Toen de ROTTERDAM (ANP) - Na het be zoek dat een Zuidmolukse dele gatie onder leiding van de Mo lukse predikant ds S. Metiary in juni bracht aan Berlijn, willen de Zuidmolukkers nu naar Londen Het doel is gelijk: met persconfe renties en bezoeken aan allerlei instanties willen de Molukkers internationale aandacht krijgen voor de Zuidmolukse problema tiek. In Londen willen de Molukkers in april twee zaken aan de orcje stellen, zegt ds. Metiary, voorzit ter van de Zuidmolukse een heidspartij Badan Persatuan. Hij wil de politieke gevangenen voor het voetlicht brengen, de slacht offers van een arrestatiegolf op de eilanden Ambon en Saparura. De Badan Persatuan schat hun aan tal op zeker tweehonderd Het tweede onderwerp is de eva cuatie van de vissersbevolking op de eilanden Teun, Nila en Se- rua. Gegevens daarover druppe len sinds begin dit jaar door naar Nederland. Volgens de Badan zijn militairen sinds die tijd bezig de totale bevolking (ongeveer 6000 mensen) over te brengen naar Zuid-Ceram. De officiële reden voor de volks verhuizing was de kans op een vulkaanuitbarsting in het gebied Die is volgens de Molukkers uit gebleven. Zij zeggen dat de drie eilanden verpacht zijn aan een buitenlandse maatschappij die er de visrechten heeft gekocht. Ondertussen, aldus ds. 'Metiary, verkommeren de vissers op Ce- ram. Ze zijn werkloos, slecht ge huisvest en leven onder onhygië nische omstandigheden in golf platen barakken. Antwoord. Rooms-katholieke theologiestudenten willen een duidelijk antwoord van de bis schoppen over de gehuwde pries terdocenten. In een brief aan kardinaal Wille- brands, voorzitter van de Neder landse bisschoppenconferentie, vraagt het landelijke beraad van studenten van katholieke theolo gische hogescholen en facultei ten de bisschoppen naar het re sultaat van hun toezegging van eind september om de vragen van de rk instellingen voor weten schappelijk theologisch onder wijs inzake gehuwde priesterdo centen "zeer serieus te overwe gen". Het beraad schrijft, geen enkele reden te hebben om aan te nemen, dat deze vragen serieus zijn overwogen. OFFICIËLE PUBLIKATIE WIJZIGINGEN OMZETBELASTING PER 1 JANUAR11979 Met ingang van 1 januari 1979 treedt in de Wet op de omzetbelasting 1968 een aantal wijzigingen in werking. Deze - voor sommige bedrijfstakken niet onbetekenende - wijzigingen hangen hoofdzakelijk samen met de zesde BTW-richtlijn van de Raad van de Europese Gemeenschappen. Belanghebbenden kunnen op de inspecties omzetbeiasting dan wel invoerrechten en accijnzen gratis een folder verkrijgen waarin de belangrijkste wijzigingen zijn vermeld. wijk gebouwd werd was er alle ruimte om een apart fietspad aan te leggen. 4. De inrit van de Marnixstraat van af de Willem de Zwijgerlaan is zo ondeskundig versmald dat als er een bus in wil draaien (waar ik deze week getuige van was.) het opgestelde verkeer in de Marnix straat eerst een vijftiental meters achteruit moet, alvorens de bus zijn weg kan volgen. 5. De Plesmanlaan een van de wei nig nog niet verziekte verkeersa ders krijgt volgens persberichten binnenkort ook een beurt. Alle invoegstroken gaan verdwijnen. Wat is dat nu eigenlijk goed voor? 6. En dan de koehandel Heren- poortsbrug vernieuwen in ruil voor een voetgangers-fietsers- brug over het Galgewater. Is het niet erg genoeg dat er miljoenen zijn besteed aan Hofland- en Su- matrabrug voor beperkt ver- keersgebruik. Dit is toch geen zinvolle besteding van gemeen schapsgelden voor een minder heidsgroepering. 7. De Morssingel. Een prachtig aan sluiting op de Plesmanlaan. Het zou het Stationsplein een stuk ontlasten. Wordt deze mogelijk heid benut? Ik vraag me wel eens af wat de door dit beleid veroorzaakte verkeers chaos de maatschappij ten zijner tijd zal kosten om het weer te normaliseren. Aannemende dat er vanuit het stadhuis toch ooit wel weer eens een reeel beleid gevoerd zal worden die niet al leen de minderheid dient, maar ook en vooral het economische aspect van de stad Leiden. Want als we dit beleid nog enige jaren volhouden is Leiden bin nenkort een doorlopend door het rijk gesubsidieerd museum ge worden. G.W.M. Gussenhoven Oude Rijn 2, LEIDEN Gereformeerde kerken; beroepen te Sassenheim W. Baas Amster dam Zuid, te Amsterdam (voor justitiële inrichtingen) kandidaat H. R. Hummelen aldaar, te Delft (voor Bethel-ziekenhuis) H. J Heynen Den Haag, te Urk C. Bij man Arnemuiden. Chr. Geref. Kerken: bedankt voor Enschede A.W. Drechsler Haar lem. Geref-Gemeenten: beroepen te Boskoop J. van Haaren Amers foort; bedankt voor Aalburg en voor 's Gravenzande J. Koster Barneveld, voor Unionville (Ca nada) en voor Almelo A. Moer kerken Nieuw-Beyerland, voor Veenendaal J. van Haaren, voor s-Gravenpolder en voor Franklin Lakes (Ver. Staten) A. Vergunst Veen. Overleden: Dr. H. Schroten te Amersfoort, 75 jaar, was her vormd predikant in Sluipwijk, Suawoude en Rotterdam (meer dan 30 jaar), had groot aandeel in de nieuwe psalmberijming. WASHINGTON (AFP) - Het nieu we uitstel voor een tweede Salt- akkoord heeft een grote onge rustheid gewekt in Washington, ondanks het optimisme dat pre sident Carter ten toon spreidt en de positieve uitlatingen van het officiële Sowjet-persbureau Tass. Iedere verdere vertraging bij de af sluiting van het zes jaar geleden begonnen gesprek over een nieuwe overeenkomst met de Sowjet-Unie inzake beperking van de strategische bewapening wordt in de Amerikaanse hoofd stad als zeer gevaarlijk be schouwd. Door zaterdag jl. in Genève een akkoord dat, naar het schijnt, binnen handbereik was, te vertragen, speelt Moskou met vuur, aldus Amerikaanse politici. De bekrachtiging van een tweede SALT-overeenkomst door de se naat, wat toch al onzeker wordt geacht, dreigt onmogelijk te worden, als er niet voor de ko mende herfst wordt gestemd. Dan komt namelijk het politieke leven in de VS in het teken te staan van de presidentsverkie zingen in november 1980. AMSTERDAM (ANP) - De kunste naar Max Reneman uit Amster dam is - naar moet worden aan genomen - zaterdag omgekomen bij het vliegtuigongeluk voor de kust van Sicilië. Reneman is 55 jaar geworden. Hij kreeg be kendheid door zijn veelzijdigheid en onuitputtelijke creativiteit. Max Fyko Reneman werd 20 okto ber 1923 in Groningen geboren. Hij studeerde tandheelkunde en viel tegelijkertijd op met een schilderwerk op een buitenland se tentoonstelling. In 1949 vestigde hij zich in Amster dam. Hij nam een baantje bij de ATZ, de Amsterdamse tandheel kundige verzorging voor zieken fondsverzekerden, werkte als kunstenaar, uitvinder en schrij ver, en verdiepte zich in de pro thetische tandheelkunde. Dit laatste mondde vijftien jaar gele den uit in een aanstelling aan de rijksuniversiteit in Utrecht. Het leidde ook tot een manuscript voor een standaardwerk over prothesen, dat niet voltooid is. Naam maakte Max Reneman nog niet zo lang geleden als mede werker aan de tentoonstelling 'Openbaar Kunstgebit" bij gele genheid van de jubilerende ver eniging voor tandartsen. De ex positie trok veel bekijks, ook in het buitenland. Als beeldend kunstenaar werkte Reneman niet alleen als schilder, maar ook als monumentaal vormgever. Hij ontwierp interieurs en plastieken Kunstenaar Max Reneman omgekomen bij vlieg ramp Sicilië Max Reneman was jerenlang voor zitter van "Keerkring", een kun stenaarsgroep in Amsterdam, die - daartoe door hem aangezet - dikwijls tentoonstellingen houdt in de nieuwe vleugel van het Ste delijk Museum. Als schrijver publiceerde hij o.a. in de Nieuwe Linie en in Avenue. Max Renemar. behoorde tot de per sonen die zich na de Provo-pe riode manifesteerden. Hij stond o.m. aan de wieg van het Resis tentie-Orkest. Verkeerd verkeer Het is voor een katholieke instel ling voor wetenschappelijk theologisch onderwijs volkomen onaanvaardbaar dat gekwalifi ceerde medewerkers moeten verdwijnen of niet worden aan genomen louter om externe, se cundaire redenen die in geen en kel opzicht met het onderwijs hebben te maken. Zo schrijft het KIWTO-beraad (katholieke in stellingen voor wetenschappelijk theologisch onderwijs) aan het Landelijk Pastoraal Overleg. Het beleid wordt zo totaal onmoge lijk. Bovendien zouden deze in stellingen een personeelsbeleid moeten gaan voeren dat in de ogen van de gehele samenleving als onrechtvaardig en onmense lijk wordt ervaren. Beroepingen Hervormde kerk: beroepen te Den Haag W.G.J. van der Sluys Am sterdam, te Wou brugge (toezeg ging van beroep) kandidaat H.C. Marchand Dorkwerd (Gr.); be dankt voor Doetinchem L.A. Nell Bolsward, voor Giessendam C. van den Bergh Rotterdam-Zuid, voor Baarn P.J. Droogers Bode graven, voor Geleen A.M. van Peski Amersfoort, voor Putters- hoek E. Bouman Heerde; aange nomen naar Driebergen J. de Ja ger Dubbeldam, naar Rilland- Bath (Z.) C.D. Otte Heinenoord. Acteur Robert Rcdford als verslaggever voor Nieuwe Revu. In het spoor van de wettelozen Butch Cassidy, Jesse James en Big Nose George Parrot. De waarheid optekenend uit verweerde monden bij knapperend kamp vuur en in gammele saloons. Robert Redtord op zoek naar het genadeloze Wilde Westen. Voor cén keer de maatschappij aan z'n laars lappend. Zestien pagina's lang. nieuwe

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11