Afluisteren advocaten niet meer toegestaan "IK MOEST ALLES MEESPELEN Stijging heffingen wellicht aan banden Meeuwen beschermd Vakantie in Engeland BUITENOM BINNENDOOR Parkeerwachters overwegen acties Minister bespreekt risico's Vondeling licht beschuldigingen toe Om looneisen te voorkomen ZATERDAG 23 DECEMBER 1978 Groenlose over aandeel in gijzeling: 9? ZUTPHEN (GPD) - „Ik zag geen mogelijkheid om een einde aan de gijzeling te maken. Ik was bang dat hij meteen zou gaan schieten als ik erover zou begin nen. Hij zou op iedereen gescho ten hebben". Dat verklaarde Wil lie B.-H. gistermorgen voor de Zutphense rechtbank over haar aandeel in de gijzeling in Groenlo in september van dit jaar. Dat ze onder invloed van haar man Louis B. stond, bleek ook uit wat ze zei over het waarschuwen als er onraad was. „Ik aarzelde steeds of ik het moest zeggen als ik wat hoorde, maar ik moest al les meespelen", verklaarde ze. Ze zou het ook niet met de plannen van haar man eens geweest zijn. Louis B. verscheen gistermorgen ook nog even voor de rechtbank. Hem werd verteld dat hij nog niet terecht kon staan, omdat het psy chiatrisch rapport nog niet klaar is. Hij zal nu op 2 februari voor moeten komen. Hem werd niet toegestaan, hoewel hij daar uit drukkelijk om vroeg, de zitting tegen zijn vrouw bij te wo- De rechtbankpresident hield de verdachte voor, dat ze tegenover de politie andere verklaringen had afgelegd over haar rol in de 37 uur durende gijzeling. Hij ver meldde dat ze zich ziek gehouden had om dokter Zandstra te kun nen gijzelen, zij stelde de eisen op en zij had zelfs een moment het wapen, een Flobert-geweer, vast gehouden. „Ik zou niet geschoten hebben, ik kan het niet en ik zou het ook niet gewild hebben", rea geerde ze hierop. De gegijzelde arts, die in zijn been geschoten werd, werd opgevolgd door de verpleegster Yvonne Wassink-Te Brake. Zij werd ge dwongen om het eerste contact met de buitenwacht te zoeken. Zij moest premier Van Agt bel len. Toen dat niet lukte, wendde ze zich tot de burgemeester van Groenlo. Officier van justitie mr. P. Cremers meende dat de rol van de vrouw groter was dan ze zelf voor deed komen. Hij achtte bewezen dat ze de gijzeling mede gepleegd had. Volgens hem bleek nergens uit dat ze daartoe gedwongen werd. Hij sprak over een ernstige actie, die angst en onrust teweegge bracht heeft. De verdachte begon bij de woorden van de officier te huilen en werd door haar raads vrouw gekalmeerd. De officier stelde dat de ver dachte sterk te beïnvloeden is. Hij zag dan ook heil in een in het psychiatrische rapport aanbe volen behandeling, waardoor haar persoonlijkheid versterkt zou kunnen worden. Hij noemde de rol van de vrouw veel kleiner dan die van de man. Deze zou dan ook een veel hogere straf moeten krijgen. Tegen haar eiste hij zes maanden cel met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Verder zou zij in een psychiatri sche kliniek behandeld moeten worden en onder toezicht van de reclassering moeten blijven. Raadsvrouw mr. E. J. Vos be schreef haar cliënt als een kleur loze figuur, die als eenling geen vlieg kwaad kan doen. Pas onder de invloed van haar man zou ze gevaarlijk zijn. Ze loopt nu met scheidingsplannen rond, ver meldde de advocate, maar durft het haast niet aan hem dat t^ ver tellen. Hij zal op haar gevoelens werken, onder meer door te zin spelen op zelfmoord. De raads vrouw stelde dan ook dat heel sterke begeleiding van Willie B.-H. nodig is. De verdachte zelf stelde in haar laatste woord nog maals: „Ik heb in alles meege daan, ik was bang voor mijn DEN HAAG (ANP)-Minister de Ruiter van justitie heeft de Nederlandse Orde van Advocaten gisteren schriftelijk la ten weten dat hij iedere mogelijkheid tot het afluisteren van telefoons van advocaten wil laten uitsluiten. Hij zal daartoe bij de Tweede Kamer een voorstel indienen tot wijziging van het wetboek van strafvordering, aldus de Nederlandse Orde van Advocaten gisteren. A? te troon concert reformed by some wen-Known ra- Als reactie op de protesten van de orde tegen het afluisteren van de privé en kantoortelefoons van een Am sterdamse advocaat zegt de Rui- ter dat de verhouding tussen een advocaat en zijn cliént een bij zondere vertrouwensrelatie is die een zo vergaande bescherming van het recht dient te genieten alsmaar mogelijk is. Hierin past volgens de minister niet dat de telefoon van een advocaat kan worden afgeluisterd, aldus de Nederlandse Orde van Advoca ten. De orde is verheugd over deze uit spraak van de minister. Ze zegt echter dat uit de brief van de mi nister blijkt dat ook de procureur generaal bij het gerechtshof te Amsterdam het afluisteren van advocatentelefoons onder de huidige omstandigheden toe laatbaar acht. Het is echter toe te juichen, aldus de orde, dat de mi nister in zijn brief uitdrukkelijk meedeelt reeds thans in verwach ting van de wijziging van de wet het openbaar ministerie de aan wijzing te hebben gegeven er in contacten met rechters-commis- belast met de behande- DEN HAAG (ANP) - De 650 par keerwachters in ons land over wegen na januari stiptheidsac ties, als zij niet snel duidelijkheid krijgen over hun positie. Voorzit ter L. van der Linden van de Ne derlandse Politiebond, de bond die tweederde van de parkeer wachters organiseert, heeft dit vandaag bevestigd. Met de katholieké politiebond "St. Michael" en de bond van christe lijke polit.ie-ambtenaren meent Van der Linden dat er nu eens spijkers met koppen moeten worden geslagen in het overleg met de departementen van bin nenlandse zaken en justitie. Al bijna tien jaar is een volgens Van der Linden vruchteloos gesprek aan de gang tussen de bonden en de departementen over de status van de parkeerwachters. Deze zijn begonnen als controleurs van parkeermeters. De taken zijn echter de laatste jaren aanzienlijk In uitgebreid, een aantal plaatsen hebben de parkeerwachters de hele par- keertaak van de politie overge nomen. Ze weten vaak niet of ze nu bij de politie of bij de gemeen te horen, iets wat ook voor de ho norering van belang is. ling van strafzaken, niet meer op aan te dringen, dat opdrachten tot het afluisteren van telefoon aansluitingen van advocaten worden gegeven. Weer ongeluk !pg"gas DEN HAAG/MOOK (ANP) - Begin februari gaat de Tweede-Kamer commissie voor milieuhygiëne met minister Ginjaar van milieu hygiëne overleg voeren over de problematiek rond het gebruik van lpg voor autoverkeer. Het verzoek om dit overleg is uitge gaan van de kamerleden Jansen (PPR), en de dames Lambers- Jacquebard (D'66) en Epema- Brugman (PvdA). Zij wezen onder meer op de veront rusting bij de bevolking van Huissen en de ontploffing te Nijmegen. Tijdens het overleg wordt onder meer gesproken over het advies aan de gemeenten inzake het hanteren van de hinderwet bij het verstrekken van vergunningen voor lpg-stations, over de aantal len en plaatsing van die stations, over het optreden van de regio nale inspecteurs, over de opstel ling van de raad van state in be roepszaken en over het transport en de verlading van lpg per tank auto. Waarschijnlijk door het ontsnap pen van gassen uit een personen auto met een lpg-gastank, heeft zich gistermorgen in het Noord limburgse Middelaar (gem. Mook) een ontploffing voorge daan in een particuliere garage. De ontploffing vond plaats toen de 46-jarige eigenaar van de gara ge zijn auto wilde starten. De knal was zo hevig, dat niet alleen deze, maar ook de aangrenzende garage het moest ontgelden, ter wijl ook de woning van de buur man evenals het interieur schade opliep. Bij de ontploffing werden verder nog zes woonhuizen be trokken, waarvan dakpannen en ruiten sneuvelden. Ook werden drie personenauto's vernield. De eigenaar moest ter observatie worden opgenomen in een zie kenhuis. De voorlopige schade bedraagt naaf schatting minstens 100.00Q gulden- DEN HAAG (ANP) - Kamervoorzitter Vondeling zal op de nieuw jaarsreceptie op 9 januari zijn beschuldigingen aan het adres van de pers nader toelichten. Vondeling bekritiseerde donderdag avond bij de sluiting van de kamervergadering de beledigingen van parlement of parlementariërs. "Ik hoop op 9 januari dan ook man en paard te noemen", zo schreef hij gisteren in een antwoord op een felle reactie van de voorzitter van de parlementaire pers Max de Bok. "Het blijkt dat de pers zich veel sterker gedraagt als de befaamde prinses op de erwt dan het parlement Wij staan immers elke dag bloot aan een kritisch oordeel terwijl het vrij zelden gebeurt dat de rollen worden om gekeerd, aldus Vondeling. De stelling van de Bok dat Vondeling in zijn kerstboodschap de hele Nederlandse pers over een kam scheert, geeft volgens de kamerzitter blijk van een overgevoeligheid die parlementariërs niet kennen of al lang afgeleerd hebben. "Het verbaast mij eigen lijk een beetje dat u, maar ja u sprak nu eenmaal als voorzitter, zich zo van den domme houdt. Iedereen op en rond het Binnen hof weet toch bliksems goed wat ik bedoel. Het aantal onnozele mensen dat hier rond loopt is niet zo erg groot, zo schrijft Vonde ling. SCHIPHOL - De zeer vele passa giers die gisteren op Schiphol hinder ondervonden van de ver tragingen in het luchtverkeer, werden door de luchthaven Schiphol muzikaal onthaald. Zes musici onder leiding van dirigent Harry De Groot gaven op het douaneterrein een twee uur du rend matinee-concert. De luchthaven Schiphol heeft al vier middagconcerten georganiseerd. Het was gistermiddag echter de eerste maal dat de musici optra den voor de vertrekkende passa giers op het douanegebied en niet zoals eerder in de aankomsthal. Er kwamen zowel 's morgens als in de loop van de middag vele ver tragingen voor zowel in het lijn dienst als in het char ter verkeer Rond twee uur 's middags be droeg de score van vertraagde uitgaande vluchten al 27. Voor naamste oorzaak van de vertra gingen was het te laat binnenko men van de vliegtuigen vanuit buitenlandse bestemmingen. De vertragingen bedroegen gemid deld twee uur DEN HAAG (GPD) - Het kabinet onderzoekt de mogelijkheden om een al te snelle stijging van de onroerend-goedbelasting (OGB) aan banden te leggen. Hierover zal de regering de Tweede Kamer in januari een nota zenden. DEN HAAG - Met ingang van 1 ja nuari 1979 behoren alle meeuwen in Nederland tot de volledig be schermde soorten vogels. Tot dusver konden kokmeeuw, Zil vermeeuw en Grote Mantel meeuw worden bejaagd De meeuwen worden echter voor de landbouw niet als schadelijk er varen, zodat er in feite geen grond aanwezig is de vogels verder bui ten de vogelwet te laten vallen. In geval van schads of overlast door meeuwen, of uit oogpunt van be scherming van andere vogels zullen speciale vergunningen nodig zijn. Gebleken is dat de grote stijging van deze gemeentelijke heffin gen voor de vakbeweging aanlei ding kan vormen tot het indienen van looneisen. Minister-president Van Agt deelde gisteravond na afloop van de we kelijkse ministerraad mee dat het kabinet het onderzoek naar de werking van de OGB in de prak tijk nog niet heeft afgesloten. Het rapport wordt opgesteld nu gebleken is dat, door de ver schillende manieren waarop de belasting geheven kan worden, in verschillende gemeenten de hef fing voor vergelijkbare panden nogal uiteen kan lopen. Volgens Van Agt heeft dit aanleiding ge geven tot tal van conflicten, die nu door de belastingrechter moe ten worden opgelost. Hij gelooft echter niet dat het kabi net mag klagen dat verschillende gemeenten gebruik maken van hun recht om de belasting te ver hogen. Tijdens de persconferen tie gaf hij toe dat deze verhogin gen een gevolg kunnen zijn van het doorwerken van Bestek '81. Onder meer op onderwijsgebied moeten gemeenten nu meer kos ten zelf dragen. Hij wees er echter ook op dat lang niet alle gemeen ten de belasting zo fors verhogen als bijvoorbeeld Rotterdam. De verhogingen zijn verder ook niet over het gehele land in dezelfde orde van grootte. Veel bewoners hebben last van treinen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - In Zuid-Holland on dervinden 7700 woningen, vol gens de normen van de wet op de geluidshinder, overlast van trei nen. Dit blijkt uit antwoorden van minister Beelaerts van Bloklandn(voshuisvestiv) op svriftelijke vragen van de Twee de Kamer. Als er langs de spoor baan een scherm geplaatst zou worden, blijven er nog maar 1200 woningen over die met geluid soverlast te kampen hebben. Met het platsen van zo'n scyrm is een bedrawan 21 miljoen gulden gemoeid. ADVERTENTIE ADVERTENTIE |°BRINK Luchtverwarminq [m (jw installateur: LUCOTHERSÜ B.V.-ALPHEN a/d RIJN Postbus 337, Kalkovenweg 58,Telefoon (01720) 2 03 00 nieuwe reisgids van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland fa^BENTOlJRS De EP -ssssft ligt voor u klaar, de Engelandvaarder bij uitstek. Pagina's vol vakantiepret. Haal die gids bij uw reisburo, uw automobielclub, ABN, AMRO-, Rabobank of bij de NS-inlichtingen-kantoren. U kunt ook schrijven naar SMZ, Postbus 2, 3150 AA HOEK VAN HOLLAND, of bel 01747-3944. ...aUsA-, hoek van holland ife harwich cr Cola Het doet me deugd om te ver nemen dat Coca Cola binnen kort een fabriek in China gaat vestigen. De vruchten van de nog inniger samenwerking tussen Washington en Peking vallen rijp van de boom. Chi nees eten en cola erbij drin ken, wat wil je nog meer? Ik heb wel eens gelezen dat cola niet zo bijster goed voor het gestel is. Ook zou een stuiver in een glas met cola geworpen na één etmaal geheel in de vloeistof zijn opgelost. En aan de smaak zou het niet te mer ken zijn, indien men het mengsel vervolgens zou nut tigen. Ik weet niet wat stuiver precies in het Chinees is, maar ze zouden het maar eens moeten proberen. Wat mij opvalt is de gretigheid, waarmee zulke wegwerp-ar- tikelen uit de verderfelijke kapitalistische wereld in lan den als Rusland en China worden binnengehaald. In de Sovjet-Unie staat al langer een cola-fabriek, zij het van de concurrent, Pepsi. En chewing-gum is het eerste woord dat een Russische kind van het Engels leert. Nog niet zo lang geleden was er die interessante maar wel wat lange serie van Joris Ivens op de televisie gewijd aan China. Ik herinner mij de beelden uit de één of andere volkscom mune waarbij een meisje klaagde over buikpijn. "Je zult wel weer te veel appels hebben gegeten", zei haar moeder. Ook in het ondeu gende dus nog iets positiefs. Snoep verstandig, eet een ap pel. De westerse kinderen stellen de ingewanden bloot aan spekkies, wijnballen, droptoffees, puddingstukken of rondo's. Zij beschouwen het vignetje van dat borsteltje op het STER-scherm eerder als de Blijde Boodschap dan als de jobstijding van een moegeboorde tandarts. Voor China breken nu echter de nadagen van de cox oranje en de goudreinet aan. Appelsap een vergeten drank. Coca cola zit er aan te komen. Misschien kan Schiedam voor de tic zor gen. Schuld Ik heb een paar reacties gekre gen op mijn stukje, twee we ken terug, over de uitspraak van de Haagse rechter in de zaak Menten. Ofschoon het hier hoogstwaarschijnlijk om een eerstegraads schurk gaat, zo was mijn betoog ongeveer, zat er in de verontwaardiging om de uitspraak een neven element. Menten die de schuld van ons aller tekort schieten in de oorlog weg neemt. Menten als zoenoffer op het altaar van ons geza menlijk schuldgevoel. Te neur van de reacties is gelijk: als u schrijft dat we met ons allen in de oorlog tekort zijn geschoten, doet u onrecht aan veel mensen die wel het nodi ge hebben gedaan in het ver zet en er vaak zelfs bij zijn omgekomen Dat geef ik bij dezen toe. De stelling was al te absoluut. Op dit punt mijn excuses. Het neemt intussen niet weg dat betrouwbare schattingen ervan gewagen dat zo'n 95 procent van de Nederlandse bevolking in dic- jaren niets bijzonders heeft gedaan. Ze zijn gewoon blij ven doorwerken. Hun groot ste verzetsdaad bestond erin om in de kelder een worteltje op te hangen met het bij schrift "met oranje in het hart en niemands knecht". En toen de voedselsituatie steeds nijpender werd, is dat wortel tje ook nog opgevreten. Waar men op zich natuurlijk geen ongelijk in had. Maar 95 is nog geen honderd. Die resterende vijf procent deden wel wat bijzonders. Drie procent was fout, twee procent was goed. We zijn nu dertig jaar verder. De rijen van die verzetsmensen zijn gedund. Maar juist bij die lie den zal de vrijlating van Men ten een bitter bijsmaakje aan de kerstkrans geven. Kerst Kerstkrans, kerstkind, kerst stol, kerstplaat, kerstdiner, kerstman, kerstbal, kerst- inn, kerstboom, kerstdienst, kerststal, kerstbrood, kerst concert, kerstpakket, kerst nacht, kersttak, kerstkal koen, kerstgans, kerstkonijn. Is er een paashaas in de zaal? Bericht (1) Bericht (1) Deze krant bevatte verleden week nogal uitge breid het trieste verslag over de 17-jarige scholiere uit Al phen aan den Rijn, die haar pas geboren baby om het le ven had gebracht. Het was het relaas van angst, onbegrip en eenzaamheid Het krantebe- richt bevatte bijzonderheden over de school, waarop het meisje zat, over haar her komst. Voorts gaf dat bericht details over de wijze, waarop de zuigeling was gestorven. Een aantal lezers was geër gerd door de wijze van publi ceren. Sommigen gaven via ingezonden brieven van hun wrevel blijk. Met alle respect voor de gesignaleerde ver ontwaardiging moet ik be kennen dat ik het niet met de brievenschrijvers eens ben. De feiten zijn zakelijk, zonder opsmuk van woorden ge bracht. Er zijn geen niet-ter- zake foto's aan te pas geko men om de extra-honger naar sensatie te stillen (zoals een ochtendblad destijds deed bij de moord op een Turks jon getje door een Katwijks meisje). Er was inderdaad sprake van de school met naam en toenaam. Bericht (2) Niemand is toch zo naïef om te menen dat zonder ons bericht de mede-scholieren van het tragische feit onkundig zou den zijn gebleven. Het politie onderzoek had zich nota bene al tot de school uitgestrekt. Wie het meisje kenden, waren door dat onderzoek op de hoogte, of zouden, ook zonder krant, snel op de hoogte zijn gebracht. Blijft over het verwijt dat, ook al gebeurde het zakelijk, zoveel bijzonderheden zijn ver strekt. Wordt hier voor de zo veelste keer weer niet de boodschap met de bood schapper verward? De treuri ge geschiedenis gaat ons al lemaal aan. Hoe kon in he melsnaam de zwangerschap van dit meisje geheim zijn gebleven, indien ook maar iemand enige interesse voor haar aan de dag had gelegd? Wie heeft er al die tijd naar 'haar omgekeken? Niemand. Dat is keihard. Dat doet pijn aan je ziel. Er zullen mensen zijn die er slecht van geslapen hebben. Kranten hoeven natuurlijk niet in foto's of tekst de gruwe lijkheden van de oorlog uit de doeken te doen. Niemand verplicht ze, de lijken van Jamestown of Cambodja te tonen. Ze kunnen de plooien gladstrijken en net doen of er niets aan de hand is. Dan schieten ze ernstig in hun taak tekort. Daarom dus wél Jamestown en Cambodja. En daarom dus ook dat treurige verhaal over het door ieder een verlaten Alphense meisje. Niet de krant is de schuld, maar de gemeenschap die het keer op keer weer zo ver laat komen. Misschien leefde het meisje wel zo geïsoleerd dat de afloop van haar verhaal altijd zo triest zou zijn geweest als nu. Maar mogelijk had een hu maner abortuswetgeving dit drama kunnen voorkomen. Dat zou dan twee levens heb ben gespaard. Het leven van de scholiere zou een ondra gelijk litteken zijn bespaard, de zuigeling, voor wie nau welijks leven bleek wegge legd, zou niet zijn ontstaan. Eigenlijk vind ik dus dat er nog veel te weinig aandacht is be steed aan dat kinderlijkje in een plasticzak, ergens in een nieuwbouwwijk. Proza Men kan van staatssecretaris Nelie Smit-Kroes veel zeg gen, maar haar ambtelijke brieven zijn ronduit verfris send te noemen. Een citaat uit een pas geschreven brief aan een paar schippersbonden: "Ik voel me genomen dat men mij van dingen blijft betich ten die niet in mijn hoofd op komen. Maar hoe ik me voel doet er niet zo toe. Een staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat is niet voor niks verantwoordelijk voor de hele binnenvaart. Daar wordt me soms wat te makkelijk over gepraat. Alsof ik op dat punt alleen maar een beetje ouderwets zoü zijn. Vergeet het maar. Als wij het met de verdragen niet zo nauw ne men pakken ze ons vandaag of morgen terug." Als de pastoors en dominees en al die andere beroeps-bedie naren van het woord Gods de komende dagen net zo helder uit de verf komen, als Nelie in dit proza, hebben een paar kerstkalkoenen niet voor niets geleefd, geleden en langdurig in de pan gesud derd. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9