Lekkage 'wegstrijken' GUTSENSET Waarom die donkere dooier -^22223233^- Plat dak of goot Oplossing voor lelijk badkamer- raam Lekkage is een van de naarste problemen. Kwetsbare plaatsen zijn platte daken en goten. Bruine plekken in het plafond, eeuwig gedrup vanuit de goot, dat zijn dingen waar wat aan gedaan moet worden. Meestal niet zo'n aan trekkelijk lijkend dhz-karwei. Een emmer of een teil tje is echter geen oplossing en ter voorkoming van ernstige schade aan de constructie van het huis is een rigoureuze aanpak dan toch de enige verstandige beslissing. waarop tien jaar lag is of u dat moet laten doen, of dat u het zelf kunt. Dat laatste wordt u gelukkig steeds gemak kelijker gemaakt, al bestaan er helaas nog geen pillen tegen hoogtevrees. Wanneer u de bib bers krijgt als u op een ladder staat, kunt u er beter niet aan be ginnen. Maar geeft dat geen problemen, neem dan het platte dak of de binnenkant van die lekke goot gerust zeif onder han- die de belangstelling komt. Daar voor is nogal specialistisch gereedschap nodig; met een zakmesje kom je niet ver. Een erg fraaie „beeldhouwgut- senset" zagen we in het Stan- ley-assortiment. De naam er van kan wellicht wat mislei dend zijn: „gutsen" zijn hol- of bolgeslepen beiteltjes. De set bevat echter ook vlakke (rechte en schuine) beiteltjes, met rechte of gebogen bla den. De originele Amerikaan se naam „carving set" komt er beter bij als je „carving" ver taalt als „kerven". Je kunt er heel wat mee afker ven, zowel in- als uitwendige profielen. De set bevat een handig slijpsteentje waarmee je de beiteltjes even vlijm scherp kunt houden als u ze geleverd krijgt. Het is, behalve een leuk kerstcadeau, ook een prima investering in een heleboel winterse creativiteitsactivi- teiten. Kleine stukjes hardhout (afval) zijn redelijk goed verkrijg baar, en daarvan kun je heel grappige dingen maken: een brood- of vleessnijplank, rekjes voor specerijenpotjes, hand- en theedoekenrekjes, klein speelgoed (handvorm- figuren), slabestekken, hand vatten voor messen e.d. En fin, aan de mogelijkheden is nauwelijks een grens. De set kost f 66,25. Daarvoor krijgt u dan zes beiteltjes van goede kwaliteit en het slijpsteen tje. den. Het scheelt u geld. Er bestaan diverse methoden i dit soort reparatieklussen. De bedoeling is het dak of de bin nenkant van de goot een nieuwe, waterdichte „huid" te geven, en het is dan gemakkelijker om een smeerbaar of uitstrijkbaar pro- dukt te gebruiken. Niet alle pro- dukten echter bieden een vol doende langdurige bescherming. Onder invloed van ultraviolette straling, luchtvervuiling, enz. wordt de reparatielaag soms vrij snel weer aangetast; dat nadeel bezitten de gewone synthetische asfaltprodukten. Sinds kort is er een nieuw materiaal, dat is sa mengesteld uit gilsoniet-asfalt, siliconen en glasvezel. Het ziet er uit als zowat alle andere prepara ten voor dit doel (een zwart goedje), maar dank zij die „inge bouwde wapening" houdt het veel langer stand. De fabrikant geeft er dan ook zonder blikken of blozen tien jaar garantie CA»cu eng t »UiJtséfgq /nté oféori teJ. e.d. Met een flinke kwast smeert u de kritieke plaatsen eenvoudig Wanneer u er een plat dak mee be handelt, kunt u in de nog natte laag fijne leislag strooien. Nood zakelijk is het niet, maar het ziet er gewoon wat aantrekkelijker t rvJuiitn •JOOm 1oJ&f y 't - /net rAcsireiAw uit. Wet Jet wordt geleverd o.m.. in verpakking van 3,7 liter, vol doende voor ongeveer 4 m2. De prijs daarvan is ongeveer 65, dus 16 per m2. Met één blik kunt u een hele 'lap' goot behandelen. Denk er wel aan dat u, voordat u het daar gaat verwerken, alle vuil uit de goot verwijdert. Het beste is wel om het zink dan nog met staalwol te behandelen en alle stof weg te vegen. De goot moet goed droog zijn. Wanneer u wilt weten waar het materiaal te koop is: importeur is Intralux BV, tel. 01830-24843. Eenvoudig Met deze appelverdeler kan men door één druk appels of peren in twaalf gelijke stukjes snijden, waarbij het klokhuis tegelijk wordt uitgestoken. De "diviso- rex" appelverdeler van West mark is bijzonder handig bij het bereiden van vruchtensla, appel taarten, enz. Geraamte en hand vaten zijn vervaardigd uit gego ten aluminium; de precisie-mes- sen uit roestvrij staal. Importeur: J. Wouters Zn. Post bus 192 1250 AD Laren, Noord- Holland. Telefoon 02153-10385 Het verwerken van dit materiaal, Wet Jet geheten, is bijzonder eenvoudig. Het is geen stijve massa, maar heeft een vloeibaar karakter. U kunt het dan ook met een borstel, een vloertrekker (dat is een soort „ruitewisser" op een steel), met een grote verfroller, of zelfs met de bezem aanbrengen. Voor een plat dakje dat u weer helemaal dicht wilt maken, is een vloertrekker of een bezem het handigst, voor de goot gebruikt u bij voorkeur een borstel. Het materiaal wordt gewoon koud verwerkt, en één Jaag is voldoen de. En het gaat nog snel ook. In de professionele sfeer wordt gere kend met 300 m2 per mandag. Nu zult u geen honderden meters dak repareren, maar u kunt eruit afleiden dat u aan een zaterdag middag ruim voldoende hebt om uw karwei te klaren. Het resultaat is een volkomen naadloze dakbedekking of een weer volkomen lekvrije zinken goot. Wet Jet kan ook worden toegepast bij dakdoorvoeren, zo als koepelopstanden, ontluch- tingskokers, rookgasafvoeren. Wanneer de badkamer wordt ge moderniseerd, is er vaak een probleem: wat doen we met het raam? Om allerlei redenen kan het raam niet aan de nieuwe eisen voldoen. Ingrijpend wijzigen van het raam zelf is niet alleen een heel karwei, maar heeft boven dien consequenties voor de bui tengevel. En u moet niet verge ten, dat het niet is toegestaan het uitwendig aanzicht van een huis te veranderen zonder bouwver gunning. Een eenvoudige en toch mooie op lossing is het raam te „verber gen" achter een plaat transparant perspex. Perspex is in vele dikten en kleuren te koop. Over het al gemeen zal een melkwitte plaat het meest geschikt zijn in een badkamer, maar ook een vrolijk kleurtje is denkbaar. De essentie van het perspex is dat het niet doorzichtig is, maar wel een dif fuus licht doorlaat. Het perspex kunt u elke gewenste vorm en afmeting geven - het hoeft niet de vorm van het ach terliggende raam te volgen - en het kan desgewenst uit meerdere stukken bestaan. Door de plaat aan één zijde scharnierend op te hangen, kan hij weggeklapt wor den en blijft het raam bereikbaar voor schoonmaken. Ook blijft het dan mogelijk het raam te openen en te sluiten, wat voor de ventila tie in de badkamer natuurlijk erg belangrijk is. Bij het ophangen van plaat pers pex moet u er rekening mee houden, dat deze in het algemeen geheel vlak is. Van veel muren, speciaal in oudere huizen, kan dit niet gezegd worden. Om te voor komen dat rond de plaat perspex de aansluiting met de muur onre gelmatig wordt, is het verstandig tussen plaat en muur een afstand van een paar centimeter vrij te houden. De plaat perspex blijft dan vrij van de muur en oneffen heden vallen niet op. Construc tief wordt de afstand tussen plaat en muur overbrugd door een af standblokje tussen de scharnie ren en de muur. Het licht schijnt dan niet alleen door de perspex- plaat heen de badkamer binnen, maar ook achter de plaat langs als strijklicht over de muur. Heeft u last van tocht, breng dan tussen de muur en de plaat per spex een tochtstrip aan. Door de ze iets binnen de rand van de plaat te bevestigen blijft het vi suele effect toch hetzelfde. Voor een goede aansluiting is het dan wel belangrijk een goede mag neetaansluiting aan te brengen aan de binnenzijde van het per spex. Zoals gezegd laat het perspex een diffuus licht door, maar natuur lijk alleen overdag. Door een lamp of TL-buis in de raamope ning aan te brengen kunt u van de perspexplaat ook 's avonds een bron van licht maken. Zaag de perspexplaat af, of koop hem in de juiste afmetingen. Te ken de plaats van de scharnieren af en boor de schroefgaten. Schroef en lijm de scharnieren vast aan het perspex. Gebruik daarvoor twee componentenlijm. Zaag de uiteinden van de schroe ven af en vijl ze gelijk met het perspex. Dek deze zijde af door een metalen afdekplaatje over de schroefuiteinden heen te lijmen. Schroef de andere helft van het scharnier door een afstandblokje heen vast op de muur. ZATERDAG 23 DECEMBER 1978 De pluimveehouders worden verplicht extra kleurstoffen in het kippevoer te stoppen omdat wij zo gek zijn op don ker gekleurde eierdooiers. Donkere dooiers zijn niet ge zonder dan de fletse en heb ben niet meer vitamines. Toch is er een toenemende vraag naar de donkere soor ten. Daarom hebben diverse pluimveehouders van de in stantie, via welke zij de eieren verkopen, bericht ontvangen dat donkere dooiers worden geëist. De kippen maken de dooi- erkleur niet zelf. Ze moeten de stoffen hiervoor via het voer opnemen. Ook al selec teert de pluimveehouder de grondstoffen nog zo goed, het lukt niet te voldoen aan de donkere eisen van de kopers. Dit vertelt de Coöperatieve Handelsvereniging in Veghel. De vereniging wijst de pluim veehouders nu op een pro- dukt van het Zwitserse con cern Hoffman-La Roche dat kan zorgen voor een lekkere kleur. De stoffen zijn volgens de vereniging onschadelijk. Er zijn zelfs mensen die ze slikken om een „bruinachti ge" kleur te krijgen zonder in de zon te komen. Zoals bekend is het concern Hoffman-La Roche in ver schillende landen in op spraak gekomen door de veel te hoge prijzen van zijn ze- nuwstillende middelen, of de „mafmakers" zoals ze heten in medische kringen. De eie ren zullen dus in geen geval goedkoper worden met die extra grondstoffen. Wat is er aan de hand met de Con sumentenbond? Er worden de laatste tijd nogal eens fouten ge signaleerd in het werk van deze organisatie, die met zijn 500.000 leden en zijn geweldige publici teit, een van de machtigste be langengroeperingen in dit land Nu pas is weer gebleken dat de Consumentenbond als uitvoer der van het technische werk van de Stichting Vergelijkend Wa renonderzoek. bijna alle in Ne derland in gebruik zijnde popu laire goedkope bakoventjes af keurt met de kreet: „Wie liefheb berij in bakken heeft, kan beter geen van deze ovens aanschaf fen". Bij nader inzien blijkt dat de gewo ne huisvrouw kennelijk beter kan bakken dan de onderzoekers. Want de oventjes doen het prima en zij maakt er mooie dingen Nog onlangs moest de Consumen tengids een compleet vonnis van de Haagse rechtbank afdrukken. De bond had een cv-installateur ervan beschuldigd dat hij „veel belooft, maar daarvan weinig waarmaakt". Deze beschuldiging werd geuit op grond van een klacht van iemand in Limburg, die zei dat zijn centrale verwar ming tikkende geluiden bleef maken, en dat zijn installateur daar volgens hem niet genoeg aan deed. De bond was zelf nooit gagp kijken wat er nu precies waar was van die klacht. Ze hadden de in- De Consumentenbond werd daar om veroordeeld tot herroeping van zijn onbewezen beschuldi ging. Momenteel is er ook weer een pro ces hangende. Een importeur van luidsprekers zegt dat zijn pro- dukt bij een test volgens totaal verkeerde maatstaven is beoor deeld. Wij zullen over die zaak hier verder niet uitweiden totdat er een uitspraak van de rechter Waar wij het thans over willen heb ben, dat zijn de vragen: Hoe be trouwbaar is de voorlichting die de Consumentenbond geeft? Kun je altijd vertrouwen op de uit komsten van tests in de Consu mentengids? Kun je erop rekenen dat de Consumentenbond de con sument snel en duidelijk waar schuwt, als de bond zelf eventueel een fout heeft gemaakt? Niet royaal Als de Consumentenbond een gemaakte fout toegeeft, gebeurt dat in het rubriekje "Nogmaals" dat op veranderende plaatsen binnenin het blad in een klein hoekje wordt weggestopt. Uit de praktijk krijg je niet de in druk dat de Consumentenbond het makkelijk toegeeft als zij fout zit. Wat gebeurt er, als er een niet te loochenen vergissing is ge maakt bij een berekening of een onderzoek van de bond? Dan heeft men de neiging die fout weg ■4e moffelen, lijkt het wel. Dat ge beurt door middel van een héél klein rubriekje dat de naam „Nogmaals" draagt, en dat langs moeilijk te vinden plaatsen in de Consumentengids rondzwerft en vaak in zeer onduidelijke termen is gesteld. Dat is niet erg royaal tegenover bij voorbeeld fabrikanten wier pro- dukten fout zijn beoordeeld, en evenmin tegenover de mensen die in die fabrieken werken en die ten onrechte van hun kennissen te horen krijgen dat zij rommel maken. Maar het is helemaal niet zo netjes tegenover de consu ment. Hij riskeert door de han delwijze van de Consumenten bond altijd met verkeerde inlich tingen te blijven rondlopen Laten wij eens wat voorbeelden bekijken uit Consumentengid sen van de laatste paar jaren. Solarium Gezien de belangstelling voor sola ria onderzoekt de Duitse Stiftung Warentest een aantal van deze elektriche kunstzonnen. De Con sumentengids neemt het Duitse verhaal over voor acht solaria die voleens de bond ook in ons land Vader heeft nog altijd een beetje de pin buitenboordmotor een vrije loop moest hebben. te koop zijn. Dit rapport beslaat drie bladzijden in de Consumen tengids van maart 1977. De uitkomsten zijn niet zo best voor de apparaten. Van de acht zijn er drie onveilig, voor drie andere luidt het advies: „niet kopen, want hij schakelt niet automa tisch uit en dan kun je verbran den", één heet „slecht" en eentje „matig". Voor de liefhebbers wordt uitein delijk maar de matige als ver houdingsgewijs de beste aange geven. Twee maanden later, in mei 1977, staan er elf kleine regeltjes ergens onderaan een bladzij van de Con sumentengids van die maand. Er is gebleken dat een van de solaria waarvan was gezegd „niet kopen, want hij schakelt niet uit", in Ne derland toch wel met een scha- kelklok te koop was. Hij was ei- i het figuur dat hij sloeg toen hij bleef volhouden dat die gids van 1977. Klokradio's heet het. Daarin wordt kortweg mee gedeeld dat een Sonoclock 21 klokradio niet een slechte, maar juist een heel redelijke FM-ont- vangst heeft. Deze radio moet, al dus het berichtje, dan ook niet als slecht worden beschouwd, maar eigenlijk als goed. Er staat bij dat men aanvankelijk een radio had getest die kapot was geweest, waardoor de FM niet zo best ging. Dat had men bij het testen niet bemerkt. Dat de radio niet deugde had eerder in een groot stuk van vijf volle pagina's in de Consumentengids gestaan. De voorpagina van de Consumentengids was voor die gelegenheid versierd geweest met een komische tekening van gekke klokradio's. Maar de me dedeling dat men er bij de test achteraf gezien volledig naast genlijk even goed als die ene, die in maart als mogelijke koop was aangewezen. En hij was bijna honderd gulden goedkoper... Jammer dat de Consumentenbond zo'n vergissing dan niet vlugger en duidelijker bekend maakt. Of eerst beter nagaat wat er te koop Radio was stuk Ons oog valt toevallig op een klein berichtje achterin het oktober nummer van de Consumenten Tien keer zo duur De prijzen van hoestmiddelen kunnen, als je de dosis aanhoudt die op de verpakking wordt voorgeschreven, variëren van 21 cent tot maar eventjes F 4,86 per dag. Dat staat in de Consumen tengids van maart 1978. Alweer in een groot artikel van vier pagi na's, waar alles in staat wat er op hoestgebied te koop is, en dat is heel wat. Dankzij dit artikel komen wij te we ten dat Noscapine Siroop een goede keus is. Niet schadelijk en maar 21 cent per dag. Gauw Nos capine Siroop gekocht dus, want de kriebelhoest waart rond in de ze gure maand. Pas veel later, bij het doorbladeren van een stapeltje Consumenten gidsen, blijkt waarom die siroop eigenlijk toch nog zo duur leek in het gebruik. In het aprilnummer blijkt een klein berichtje te hebben gestaan: „Abusievelijk werd in het maart nummer voor Noscapine Siroop een prijs per dag vermeld van 21 cent. Dit moest zijn f2,10. Deze opmerking dat deze siroop het goedkoopste is in het gebruik, komt hiermede te vervallen" Einde mededeling. Als we het zelf napluizen in het ou de nummer van maart, dan blijkt dat Noscapine nu op vijf na de duurste is van alle 33 onderzochte middeltjes. Dus dan was er wel een voordeliger keus ge weest. Toch laat de Consumentengids ook in zijn rectificatie nog na te zeg gen welke dan volgens de bond nu de goedkoopste siroop is en wat die per dag kost. Buitenboordmotor „met vrijloop" In het nummer van april 1978, waarin op zo'n onopvallende ma nier de rectificatie van de hoestsi roop staat, wordt ruim plaats ge maakt voor een test van buiten boordmotoren. Er zijn er heel wat beproefd. De beste in hun klasse zijn de Volvo Penta 39; de Archi medes A3'9; en de Thomos T4. Fijn zo'n onderzoek. Je hebt er zelf als regel toch niet zoveel verstand van dat soort dingen en in boten- winkels willen ze je van alles aanpraten. Alleen... het is wel jammer datje erg voor gek komt te staan als je vol houdt dat je een Volvo Penta 39 wil hebben met een vrijloop, die hij volgens de Consumenten bond heeft. Want die motor bezit helemaal geen vrijloop. Misschien ontdek je ooit nog dat kleine berichtje in het nummer van mei 1978, waarin vier regel tjes koeltjes wordt meegedeeld' De vrijloop is „abusievelijk ver meld", dan verneem je ook nog meteen dat de Yamaha 6A in een heel andere uitvoering aan de markt blijkt te zijn dan in het on derzoek heeft gestaan, en dat de Suzuki DT7,5 bijna honderd gul den minder kost dan de onder zoekers hadden verstaan. 18 fouten Het mei-nummer waaruit deze rec tificatie is geplozen, bevat ook alweer een groot onderzoek. Ze ven pagina's vol met kritische beoordeling van filmcamera's Nu weet je alles. Maar helaas, je moet daarna het geluk hebben dat je de volgende maand ook nog heel goed het ju- ninummer doorsnuffelt. Daar staat wel niets op aangekondigd overeen cameratest, maar zonder de verbeteringen in dat nummer kun je het eindoordeel van de Consumentenbond over de ca mera's beter vergeten. In het juninummer staat plomp verloren ergens dat er in de beoordeling van de camera's vo rige maand „enkele fouten geslo pen zijn". Die „enkele fouten", dat blijken er een stuk of 18 te zijn, als je ze natelt. De hele lijst heeft niet gedeugd, zeg dat maar gerust. Hoe dat komt, wordt er niet bijverteld. Eén kolommetje met een stukje nieuwe lijst (dat echter weer niet op de oude lijst past!), daar moet de camera vriend het mee doen. Dit verbergen van eigen fouten maakt dat de publicaties van on derzoeken door de Consumen tenbond niet 100 procent be trouwbaar zijn. Je weet nooit of het waar is wat je leest. Tegenar gumenten van anderen worden uit principe al nooit in de Con sumentengids opgenomen. Maar zelfs ook verkeerde metingen en tellingen die men noodgedwon gen moet corrigeren, worden niet duidelijk onder ogen van de be langhebbende consument ge bracht. Het zou beter zijn als de Consumen tenbond zich bij gemaakte fouten wat reëler ging opstellen. Het gaat niet om gelijk hebben, maar om goed voorlichten. Voorlich ting is ook een vorm van dienst verlening die van goede kwaliteit moet zijn.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 46