kalkoen Conflict dreigt tussen artsen en ziekenfondsen i ZO'N 75.000 AUTO'S NIET VERZEKERD „KLM zuiveren van alle blaam" Plan Pais voor meer werk Per jaar bijna half miljoen dierproeven Als u echt feestelijk u/ilt.eten,moefv ^kalkoen nemen. KONINKLIJKE KERSTCADEAUS DONDERDAG 21 DECEMBER 1978 PAGINA 7 Pleidooi voor controle via fotocamera DEN HAAG (GPD) - De verzeke ringsmaatschappijen in ons land willen dat zo snel mogelijk via fo tografische controle bekeken wordt of elke auto verzekerd is. Er rijden ongeveer 75.000 auto's zonder een verzekering rond. De Nederlandse Vereniging Van Au tomobielassuradeuren gaat mi nister Tuijnman van verkeer voorstellen de controle op de ver zekeringsplicht op dezelfde wijze te laten plaatsvinden als nu ge schiedt voor de motorrijtuigen belasting. Door inschakeling van fotocamera's komen volgens de assuradeuren nog slechts weinig DEN HAAG (GPD) - De koop kracht van mensen met een inkomen vanaf 38.150 gulden zal er vanaf 1 januari extra op achteruitgaan. Oorzaak daar van is, dat het ministerie van economische zaken de parti culiere ziektekostenverzeke raars heeft toegestaan de premies met 7 procent te ver hogen. De ziekenfondspre mie daarentegen gaat door een extra bijdrage van de overheid voor zowel de werk nemers als de werkgevers naar beneden van 4,1 naar 4,05 procent. De zieken fondsgrens is per 1 januari verlegd van 36.200 tot 38.150 gulden. Een aantal particulie re ziektekostenverzekeraars wil echter hun de premies met meer dan de toegestane 7 procent verhogen. Hiervoor hebben zij inmiddels een ontheffing aangevraagd bij het ministerie van economi sche zaken. Als straks de aftopping van de prijscompensatie doorgaat bij een inkomen van 45.000 gulden, dat wil zeggen dat men bij een hoger inkomen niet meer ontvangt dan 450 gulden per procent prijscom pensatie, zullen juist de mid deninkomens door de toege stane stijging van de premies ziektekosten extra worden gepakt. De inkomens die juist de ziekenfondsgrens over schrijden, zullen in hun netto inkomen fors achteruit gaan, omdat de particuliere ziekte kostenverzekering aanmer kelijk duurder is dan het zie kenfonds. Bij het afsluiten van zo'n particuliere verzeke ring, zal men een keuze moe ten maken over het al of niet meeverzekeren van de kosten van huisarts en apotheek. Bovendien zal men, om de premie enigszins te drukken, het eigen risico moeten be palen. Een „modaal" gezin, man, vrouw en twee kinderen met een bruto-jaarinkomen van 40.000 gulden betaalt aan de particuliere ziektekostenver zekeraar een jaarpremie van ruim 2800 gulden. Hierin zijn dan de huisarts en apotheek niet meeverzekerd. Boven dien bedraagt het eigen risico bij deze premie 100 gulden per jaar. In een aantal cao's is geregeld, dat de werkgever een deel van deze premiekos- ten voor zijn rekening neemt. Deze tegemoetkoming va rieert van 25 procent tot het maximum bedrag aan de premie ziekenfonds. Uit gaande van het maximumbe drag ziekenfondspremie ad 1257 gulden, betaalt het mo dale gezin 1543 gulden meer aan premie dan de zieken fondsverzekerde. mensen op de weg zonder motor rijtuigenbelasting te hebben be taald. De scheidende voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Au tomobielassuradeuren (NWA), F. Jutte, vertelde tijdens een persbijeenkomst dat zijn vereni ging de overheid wil helpen door alle afgesloten verzekeringen aan de Rijksdienst voor het Wegver keer door te spélen. Deze rijks dienst zou de verzekeringsgege- vens kunnen koppelen aan de kentekenregistratie. „De rijks dienst blijkt echter nog niet klaar De artsenorganisaties vinden, nu een jaar volgens deze regeling was gewerkt, dat het experiment niet geheel is geslaagd. Hun uit gangspunt blijft medisch en eco nomisch verantwoord voor schrijven en daaraan is niet vol daan, vinden zij. De artsen vinden ook dat de voor schriften geen aanleiding mogen zijn tot onnodige overlast voor patiënten en dokters en dat er geen verschil mag ontstaan in handelen ten opzichte van zie kenfondsverzekerden en niet- ziekenfondspatiënten. Daarom hadden zij wijzigingen voorge steld, waarmee de ziekenfondsen niet akkoord gingen. Herhalings recepten moeten weer in beperk te mate mogelijk worden, daar door kan kostenbesparing ont staan doordat onnodige bezoe ken worden voorkomen. te zijn om onze gegevens te kun nen verwerken", aldus Jutte. Jutte, die per 1 januari zijn voorzit terszetel afstaat aan mr. J. W. Ub- bink, acht het van groot belang dat het gehele Nederlandse wa genpark is verzekerd. „Anders heeft een komende wetswijziging over de aansprakelijkheid ook geen zin". De NWA wil mee werken aan een wijziging van het aansprakelijkheidsrecht, waar door verkeersslachtoffers min der lang op hun uitkering hoeven te wachten. De verzekerings maatschappijen vinden dat de schuldvraag moet worden afge- Er worden jaarlijks zo'n 90 miljoen recepten uitgeschreven, maar de artsen en apothekers wijzen erop dat de groei aan het afzwakken is Zij menen dat de patiënt steeds zelfbewuster wordt en dat er een tendens bestaat om zo min mo gelijk medicijnen te slikken. Zij vertrouwen er dan ook op dat het medicijnverbruik daalt door de patiënt meer verantwoordelijk heid te geven. Een ander sluimerend conflict tus sen ziekenfondsen en artsen be treft de vergoeding van dure me dicijnen in dié gevallen waar even goed werkende goedkopere voorhanden zijn. Ziekenfondspa tiënten die in de toekomst toch een duurder medicijn willen hebben, zullen het verschil wel licht uit eigen zak moeten gaan bijbetalen. schaft voor slachtoffers van ver keersongevallen. „Verkeersslachtoffers moeten meer in bescherming worden ge nomen. Het uitzoeken van de schuldvraag kost in de regel veel moeite en de slachtoffers zijn er vaak de dupe van", aldus Jutte, die een wijziging van het aan sprakelijkheidsrecht echter nog niet snel verwezenlijkt ziet. De betere bescherming van de ver keersslachtoffers zou in elk geval tot aanzienlijke premieverhoging (bijna een verdubbeling van de premie) kunnen leiden. De Nederlandse Vereniging Van DEN HAAG (GPD) - Staatssecreta ris Smit-Kroes vindt dat er een eind moet komen aan de ver dachtmakingen aan het adres van de KLM. Het door de Rijkslucht vaartdienst uitgevoerde onder zoek heeft volgens de bewinds vrouw afdoende aangetoond dat de luchtvaartmaatschappij geen misdragingen in de schoenen ge schoven kunnen worden. Wel geeft ze toe dat de KLM regels van de internationale luchtvaart- organisatie IATA heeft geschon den, maar dat is volgens haar een kwestie die alleen de KLM aan gaat. Zaken als bijvoorbeeld een „blan co" boekhouding, waardoor be paalde boekingen op buitenland se rekeningen mogelijk worden gemaakt, zijn wel door de IATA Automobielassuradeuren gaat een eind maken aan de oneigen lijke collectieve verzekeringen. Gebleken is dat steeds meer ver enigingen Financieel aantrekke lijke collectieve schadeverzeke ringen afsluiten, terwijl het auto park geen eigendom van die ver eniging is. In het vervolg zullen alleen collectieve verzekeringen afgesloten worden met bedrijven of instellingen die eigenaar zijn van het gehele wagenpark. No-claim Veel automobilisten blijken een verboden, maar zijn, aldus de staatssecretaris, in ons land niet illegaal. Er kan volgens haar dan ook niet worden gesproken van een „zwart circuit". „Er is minder sprake geweest van Fiscale frau de; alles is controleerbaar", aldus Smit-Kroes, die vindt dat de KLM zo snel mogelijk van alle blaam gezuiverd moet worden. De luchtvaartspecialisten uit de Tweede Kamer, met wie ze giste ren overleg voerde, zijn het met haar eens dat de affaire op zo kort mogelijke termijn moet worden afgerond. De grote fracties verschillen echter onderling van mening over de te volgen procedure. De Partij van de Arbeid is ook na het overleg van gisteren nog steeds niet te vreden over de informatie die de staatssecretaris heeft gegeven. De hele commissie is het erover eens dat de KLM-affaire in een kamerdebat aan de orde moet komen. Hessel Rienks (Partij van de Arbeid) vindt echter dat er eerst meer gegevens boven tafel moeten komen. Nu de staatsse cretaris die na herhaald aandrin gen nog steeds weigert te geven, moet de commissie volgens hem zelf een onderzoek instellen. CDA en WD vinden dat niet no dig. Zij zeggen genoeg te weten en willen de kwestie nu zo snel mogelijk uit de weg ruimen. Ka mervoorzitter Vondeling - die een onderzoek instelt naar gratis kaartjes die de KLM heeft ver strekt aan politici - heeft zich gis termiddag niet tevreden getoond met de hem door president-direc teur Orlandini van de KLM toe gezonden accountantsverkla ring. De externe accountant van de KLM heeft zich bij zijn onder zoek alleen beperkt tot kamerle den, aldus Vondeling. In een brief aan Orlandini zegt Vonde ling nu, dat het hem opvalt „dat het onderzoek alleen leden van de Staten-Generaal betreft. Mijn onderzoek betreft echter alle po litici". Vondeling heeft Orlandini nu gevraagd.de externe accoun tant te verzoeken zijn onderzoek in bedoelde zin af te ronden. Voer belasting in plezierschepen DEN HAAG - De provincies heb ben bij het ministerie van verkeer en waterstaat aangedrongen op het invoeren van belasting op pleziervaartuigen. Volgens de Zuidhollandse gedepu teerde Borgman moeten de pro vincies, maar ook gemeenten en waterscahppen steeds meer geld besteden aan de vaarmogelijk- heden voor de plezierschepen. In Zuid-Holland wordt door de pro vincie in 1979 zo'n 3,75 miljoen uitgetrokken voor het uitdiepen van vaarwater, het bedienen van bruggen, het toezicht en de reini ging. veel te hoge no-claim op te geven wanneer zij van verzekerings maatschappij veranderen. Tot nog toe werd een no-claim-kor- ting door een verzekeringsmaat schappij overgenomen op basis van een verklaring van de auto mobilist. „Veel mensen gaven een veel te hoge no-claim-korting op, zo is uit een steekproef geble ken. Per 1 januari zal een nieuwe verzekeringsmaatschappij om een royementsverklaring vragen, waaruit blijkt hoeveel no-claim de autobezitter bij de vorige assu radeur had opgebouwd". HOOG SOEREN - Kerstca deautjes en natuurlijk ook warme chocolademelk. Dat kregen de per soneelsleden van de koninklijke familie gisteren tijdens het jaar lijkse kerstfeestgehouden in het jachtslot Aardhuis in Hoog Soeren bij Apeldoorn. De koningin werd bij het uitdelen van de cadeautjes geholpen door v.l.n.r. prins Mou nts, prinses Beatrix, prins Claus, prins Friso, prins Bernhard en prinses Margriet. DEN HAAG (GPD) - Minister Pais van onderwijs en wetenschappen heeft gisteren een werkgelegen heidsplan bekend gemaakt dat in de komende jaren een kleine 2000 arbeidsplaatsen in het onderwijs moet opleveren boven de al be staande voornemens uit Pais' Ac tieplan. De problemen van de onderwijsgevenden baren hem grote zorgen, zo zei de minister in de Tweede Kamer. De maatregelen die hij gisteren aankondigde zullen in eerste in stantie de problemen in het kleu ter- en lageronderwijs moeten verlichten. In de loop van vol gend jaar zullen echter ook maat regelen voor andere onderwijs sectoren aan bod komen. Het toelaten van meer leerkrachten ter verbetering van de positie van kleine scholen levert per 1 januari 1979 270 arbeidsplaatsen op. Ook worden de beperkingen aan het onderwijs aan buitenlandse kin deren vervroegd opgeheven wat per 1 augustus 1979 250 arbeids plaatsen oplevert. Voorts wordt het onderwijs aan kinderen uit minderheidsgroe pen verbeterd wat per 1 januari 150 arbeidsplaatsen betekent. Ook worden de regels voor split sing en combinatie van klassen veranderd wat per 1 augustus volgend jaar 400 en per 1 januari 1980 nog eens 100 arbeidsplaat sen tot gevolg heeft. Ten slotte wordt in het kader van de ont wikkelingsprojecten voor het kleuter- en basisonderwijs per 1 augustus 1979 nog een uitbrei ding met 50 a 60 leerkrachten mogelijk. Daarnaast zullen in de loop van volgend jaar ook nog enkele kor te termijn maatregelen van kracht worden. Scholen met gro te groepen buitenlandse kinde ren kunnen op grond daarvan in augustus 1979 en augustus 1980 op totaal 120 extra leerkrachten rekenen. Groeischolen in nieuwe wijken bijvoorbeeld - kunnen op diezelfde data totaal 140 leer krachten meer aantrekken, ter wijl door het voeren van een apart personeelsbeleid voor depen dances van scholen - mits die groot genoeg zijn - per 1 augustus 1979 nog eens 50 en per 1 augus tus 1980 100 arbeidsplaatsen ont staan. Den Uyl: blijf zeker Ik Kerstmis 1925: Toots 'drains'frarolta, en Mario 'Money 'Depasso Gjj, tintelende frisdrank aan tot 1981' DEN HAAG (GPD) - „Als er in 1981 geen tweede kabinet-Den Uyl komt, wordt het tijd over mijn opvolging te gaan praten". Dit zegt PvdA-fractieleider Den Uyl in een interview met de Haagse Post van deze week. Den Uyl vindt dat vóór 1981 de kwestie van zijn opvolging waarschijnlijk niet aan de orde zal komen. Den Uyl liet zich niet uit over de vraag of hij uit de Kamer gaat als de PvdA er niet in slaagt in 1981 weer te gaan regeren. Dat kan wel het moment zijn om de fakkel over te dragen, zo meent Den Uyl. Een probleem zal dat voor de PvdA nauwelijks opleveren, zo zegt hij, omdat er talent genoeg rondloopt in de partij. DEN HAAG (GPD) - Per jaar wor den op bijna 500.000 dieren in Nederland dierproeven verricht. Negentig procent daarvan betreft ratten en muizen. Dat blijkt uit een enquÜte die door het minis terie van onderwijs en weten schappen is ingesteld bij de in stellingen die deze proeven uit voeren. Minister Pais van onderwijs en we tenschappen maakte die gege vens gisteren bekend. Bij de be- ADVERTENTIE handeling van de onderwijsbe groting in de Tweede Kamer zei hij dat het aantal dierproeven tot het alleruiterste dient te worden beperkt. Uit de emquète die begin 1978 is gehouden, blijkt dat in 1977 ruim 202.000 muizen, 177.000 ratten. 17.000 knaagdieren, 10.000 vis sen, 2.800 katten, 2.100 honden, 3.700 vogels, 5.800 reptielen, 1.100 hoefdieren, 167 apen en 112 paar den betrokken zijn geweest. Gro te aantallen dieren van „lagere orde" zijn in de cijfers niet eens verwerkt. Pais liet weten dat niet bekend is hoeveel van de genoemde aan tallen dieren bij de proeven niet in leven blijven. Uit de enquête bleek dat veel opgaven zeer on volledig waren. Ook is sprake van onduidelijke procedures voor wat betreft de verantwoordelijk heid voor de proeven. Van instel ling tot instelling kunnen die ver schillen. Pais vindt dat het beter is om één centrale instelling op te richten voor de centralisatie van dier proeven, omdat dat de doelma tigheid ten goede komt en garan ties biedt voor een zo groot mo gelijke beperking van die proe- Ziektekosten drukken zwaar op inkomens juist boven de zieken fondsgrens UTRECHT (GPD) - Er dreigt een conflict tussen de zie kenfondsen en de artsen nu het overleg over nieuwe regelingen voor het voorschrijven van geneesmiddelen is afgebroken. De ziekenfondsen gaan niet akkoord met de voorstellen van huisartsen en specialisten. Als deze hun plan toch doorzetten - en daar ziet het wel naar uit - bverwegen de fondsen betaling van de voorgeschreven medicijnen te weigeren. De huisartsenvereniging, de spe cialistenvereniging en de apo thekers sloten per 1 november 1977 een proefovereenkomst met de ziekenfondsen over het voor schrijven van medicijnen. Daar bij werd, onder bepaalde voor waarden, een verbod voor het uitschrijven van zogenaamde herhalingsrecepten afgesproken. Behalve voor chronische patiën ten zouden niet meer medicijnen dan voor 30 dagen worden voor geschreven. De ziekenfondsen gaan niet ak koord met deze opzet, zij houden zich aan de oorspronkelijke re geling. De fondsen menen dat de eerder gemaakte afspraak deug delijk is, mits de artsen zich er maar aan houden en niet tot het uiterste gaan door recepten voor 30 dagen voor te schrijven als dat niet nodig is. De artsen maken zich er in vele gevallen gemakke lijk vanaf door inderdaad tot 30 dagen te gaan, zo vinden de fond- Staatssecretaris: ADVERTENTIE PEPERZAK beheerd 't vak! Wimm °ntm0et 07126 waardeer onze prijzen W/^JM/a/mJMJJmREPAREREN - MODERNISEREN SPÜt 149-151 OEN HAAG-CENTRUM TELEFOON 070 - 60 48 95 UIT IN DE RANDSTAD AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaal: 22 en 26 dec., 20.15 uur, Amsterdams Philh. Orkest o.l.v. Anton Kersjes; 24 dec., 21.00 uur. Stichting diensten met belangstellenden: Kerstavonddienst; 25 dec., 14.15 uur. Eurovisie-kerstconcert: Concertgebouworkest o.l.v. Ber nard Haitink: 26 dec., 11.30 uur, kerstconcert Albert de Klerk, orgel en Edward Witsenburg, harp; 26 dec., 14.30 uur, kerstmati nee met het Ned. Kamerorkest o.l.v. Ivan Fischer, Ned. Kamer koor, Capella Amsterdam. Kleine zaal: 26 dec., 14.30 uur, kerst matinee met Benno Pierwijer, piano 27 dec., Ensemble Flores Musicae. Stadsschouwburg: 22,23 en 25 dec., 20.15 uur, 25 dec. ook 14.00 uur, Publiekstheater met "Agnes B" van Frans Kroetz; 24 dec., 14.00 uur, Scapino ballet met "Assepoester"; 26 dec., 14.00 en 20.15 uur, het Nationaal Ballet. Carré: 22 t/m 28 dec. (beh. 24), 20.15 uur, "Swingpop", musical van Seth Gaaikema. De Brakke Grond: 22 en 23 dec., 20.30 uur, cabaret Frits Lam- brechts "Ieder voor zich...."; 25 dec., 23.00 uur, kerst dance jam nacht; 27 en 28 dec., 20.30 .uur, Klap op de vuurpijl. Kleine Komedie: 22 t/m 28 dec. (beh. 24), 26 dec. ook 14.15 20.15 en 23.30 uur, Jan Blaaser "Bruin brood". Nieuwe de la Mar: 22 t/m 28 dec., (beh. 24), 20.15 uur, Ton van Duinhoven en Ina van Faassen in "Volgend jaar, zelfde tijd" blijspel van Bernard Slade. Tingel Tangel: 22, 23, 27 en 28 dec., 20.30 uur. Marijke en Sieto Hoving "Geloof, hoop en liefde". Westerkerk: 24 dec., 10.30 uur, André van de Heuvel in "Christmas Carol" van Dickens: 26 dec., 11.00 uur, Bach's Weinachtstorato- rium, m.m.v. solisten, Westerkerkkoor en het Bachorkest o.l.v. Simon C. Jansen. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 23 en 28 dec., 20.15 uur, Haagse Come- die met "Coriolanus" van Shakespeare; 22 en 25 dec.. 20.15 uur, Haagse Comedie metDe voorpagina" van Hecht en McArthur, 26 dec., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Pijlers van de samenle ving" van Ibsen: 27 dec., Haagse Comedie met "Parodie" van Tom Stoppard. Congresgebouw: 22,23,24, 26,27 en 28 dec., 20.15 uur, Luc Lutz en Simone Rooskens in "Prachthotel", blijspel; 22 dec., 20.30 uur, Residentie-Orkest, verjaarsconcert; 26, 27 en 28 dec., 20.15 uur, Seth Gaaikema. Circustheater: 23 en 26 dec., 20.00 uur, Ned. Opera Stichting met "Norma" van Bellini. HOT-Theater: 23, 26 en 28 dec., 20.30 uur, Haagse Comedie met "Hou mo vast"; 24 dec., 14.00 uur, kindertheater Pssstt met "de droomsoezer". Diligentia: 22 en 23 dec., 20 15 uur, "Tot donderdag dan....", blijspel van Loleh Bellon; 25 dec., 14.30 uur, Vera Beths, viool en Jürgen Kussmaul, altviool; 26 dec., 14.30 uur, Daniël Wayenberg, piano; 26 dec., 20.15 uur, Robert Kreis Café-chantant "U, ik en de piano" Appelthcater/studio: 22 en 23 dec., 20.30 uur, toneelgroep De Ap pel met "De getemde feeks" (theater); 22 en 23 dec., 20.30 uur, toneelgroep De Appel met "Netvlies" (studio). Theater Pepijn: 22 en 23 dec., 20.30 uur, het Lagelandencabarct; 24 dec., 15.00 uur. Jazz in Pepijn; 27 dec., 14.30 uur, kindertejater NJT met "Tyl Uilenspiegel' Theater aan de Haven: 22 en 23 dec., 20.30 uur, Projektthcater met "De tranen van de burgerij"; 24 dec., 20.30 uur, Dansende Beer: Flairck, Nederlandse volksmuziek. LEIDEN Leidse Schouwburg: 22 en 23 december., 20.15 uur, Wim Kan, 40 jaar cabaret met Corrie aan zijn zijde en Ru van Veen aan de vleu gel; 28 dec., 20.15 uur, "De lieve leugenaar" van Jerome Kilty, met Ellen Vogel en Paul Steenbergen. Stadsgehoorzaal: 22 dec., 20.15 uur, kerstconcert m.m.v Geweste lijk Orkest o.l.v. Jaap ter Linden en de London Choral Society o.l.v. Nicolas Cleobury, Henk van Ulsen, verbindende teksten. Lodcwijkskerk: 26 dec., 14.00 uur, kerstconcert Alma Materkoor o.l.v. Louis van Wijngaarden. Hooglandsekerk: 23 dec 20.15, Adventsconcert Leidse Cantonj Aula de Vlietschans: 22 dec.. 20.45 uur, toneelgroep Imperium met het spel "Blijf 'ns even staan

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7