Kerst-ins moeten extra lange week einde overbruggen Aardgas duurder9 stroom goedkoper 3 Augustinus biedt voor elk wat wils STAD IN ACHTERUITGANG Actief in vrije tijd BRAND IN INTERCITY Bij PTT alle hens aan dek en als het kan:geen zieken DONDERDAG 21 DECEMBER 1978 LEIDEN - In het extra lan ge kerstweekeinde van dit jaar - vier vrije dagen op rij - worden in Leiden op diverse plaatsen in de stad kerst-ins gehouden. De grootste wordt ook dit jaar weer georganiseerd door de vereniging Au gustinus. Werd deze kerst-in de afgelopen ja ren gehouden aan het Ra penburg, dit jaar is het adres: Breestraat 125. Het kerstfeest is voor iedereen - jong en oud - gratis toegankelijk Eerste kerstdag is de kerst-in ge opend van 10 uur 's ochtends tot 2 uur 's nachts en tweede kerstdag kan men er terecht van 11 uur 's morgens tot 12 uur 's nachts. Gedurende beide dagen zijn alle ruimten van het voormalige "Gulden Vlies" open om rustig een praatje te maken, een spel letje te spelen, of een kopje koffie te drinken. Op het programma staan verscheidene activiteiten zoals emailleren, kerststukjes maken, nieuwjaarskaarten teke nen, kaarsen maken en macramé Er is een speciale ruimte waar kinderen koekjes of pannekoe ken kunnen bakken, en waar ze platen kunnen draaien of pop penkast spelen. Op de bovenste verdieping is een gezellige thee- zolder ingericht. Het programma vermeldt verder de volgende evenementen: eerste kerstdag: 11.00 uur: pianist speelt kerstliederen, 11.00 uur: films, 12.00 uur: klaverjastoernooi, 13.00 uur: quiz, 13.30 uur zang en gitaarspel Yvonne Jacobs, 14.30 uur: wagenspelen, 16.00 uur: op treden mimespeelster, 17.30 uur- kerstdiner, 20.00 uur: hoofdfilm, 22.00 uur: disco met band. Twee de kerstdag: 11.00 uur: films, 11.30 uur: jongerenkoor, 12.30 uur: volksdansen. 13.00 uur: kla verjastoernooi, 15.30 uur: Ma rokkaanse band, 16.00 uur: kerst cabaret, 16.00 uur: mimespeel ster, 17.30 uur: kerstmaaltijd, 20.00 uur: hoofdfilm, 20.00 uur- gitarist, 20.00 uur: kerstcabaret 22.00 uur: disco. Personen die aan het kerstdiner willen deelnemen moeten zich wel even op de dag zelf bij de or ganisatie opgeven. Zij die slecht ter been zijn kunnen gehaald en gebracht worden. Daarvoor moet het volgende telefoonnummer worden gebeld: 071-121531. ADVERTENTIE '43: "Y Er zijn nog echte JUWELIERS Lucas van Leijden wil er één zijn en 't is gauw Kerstmis Lucas van Leijden Nieuwe Rijn 4, Leiden BRILJANTEN Ringen - hangers - oorbellen - armbanden - groeibriljant - briljant voor belegging Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Koffiebar Youth for Christ houdt morgen avond een gezellige kerstbij eenkomst in de koffiebar aan de Morsweg 114 (boven de kleuterschool). Tijdens de bij eenkomst zal opgetreden worden door het duo Connie en Leidi van de cabaretgroep "Op Vrije Voeten". Ze bren gen een gevarieerd pro- Tweede kerstdag Op tweede kerstdag is er ook een kerst-in in het Breehuys aan de Breestraat 19. De deur gaat daar voor iedereen open om elf uur 's ochtends en de dag staat in het teken van alles wat met eten en voedsel te maken heeft. Zo is er van 11 tot 4 uur een stand met allerlei voorlichtingsgroepen. Verder is de dagindeling globaal als volgt: 11 tot 3 uur: creatief be zig zijn, 2 uur tot half 6: filmvoor stelling 12 tot 1 uur: poppenkast voorstelling "De Poppekeet", 6 tot 8 uur: liedjeszanger Bart Ver steeg, 8 tot 10 uur: volksmuziek door een Iers-Schots duo. 10 tot 12 uur 's avonds: disco. Verder bestaat de mogelijkheid om er de maaltijd te gebruiken. De prijs daarvan bedraagt zeven gulden en men kan zich daarvoor tot 22 december opgeven in het Bree huys. Er wordt gegeten tussen half zes en half zeven en zeven en acht uur. rievereniging "Avibus" in het weekeinde een expositie in het gebouw van de Leidse Postdui ven Vereniging aan de Anna Paulownastraat. Bejaarden Voor de bejaarden uit de wijk Zuid- West is er op tweede kerstdag een kerst-in in het clubhuis Wester kwartier aan de Ten Katestraat 10a. Tussen elf uur 's morgens en vier uur 's middags treedt er een goochelaar op en is ook de kin- dermuziek "De Vrijbuiters" aanwezig. Belangstellenden kunnen zich voor deze kerst-in vantevoren opgeven bij de heer Lammers (tel. 071-310332). Voor de bewoners van de wijk Groenoord is er tweede kerstdag een kerst-in in het clubgebouw aan de Musschenbroekstraat 25 V anaf half elf 's ochtends kunnen bejaarden, ouders, alleenstaan den, kinderen, tieners, kortom iedereen, naar het buurthuis ko men. Daar staat koffie klaar en kransjes en kerststol. Om een uur gebruiken de aanwezi gen gezamenlijk een maaltijd en vanaf half drie wordt er een kerst toneelstukje opgevoerd door de club van lagere schooljeugd Daarna maken tieners (rustige) muziek. Om vijf uur wordt de kerst-in afgesloten. In het Vrouwenhuis aan de Nieuwe Rijn 20a wordt tweede kerstdag een kerst-in georganiseerd waar voor alle vrouwen uit Leiden en omgeving - met of zonder kinde ren - worden uitgenodigd. De avond begint om half acht en zal opgevrolijkt worden door live muziek, zang en dans. Voor de vaste bezoekers van het clubhuis "De Zevensprong" aan de Bernhardkade 35 is er zondag 24 december een kerstviering van 's avonds negen tot 's nachts een De Telefonische Hulpdienst Lei den zal ook tijdens de feestdagen dag en nacht beschikbaar zijn voor iedereen die op deze dienst een beroep doet op "hulp-per-te lefoon" in geval van moeilijkhe den of eenzaamheid. Daarnaast wil de THD ook graag dienst doen als kerstinformatie centrum. Iedereen die wil weten waar kerst-ins en andere evene menten worden gehouden en wat de openingstijden zijn kan bij de THD terecht: telefoon 071-125202. Cultureel Op cultureel gebied is er gedurende het lange kerstweekeinde in Lei den erg weinig te doen. Het LAK- theater en de Schouwburg zijn gesloten. Of het moet het optre den van Wim Kan op zaterdag avond zijn, maar daarvoor zijn de toegangskaarten al lang en breed uitverkocht. De enige evenementen zijn een ad- ventsconcert van de Leidse Can- torij in de Hooglandse Kerk op zaterdagavond (aanvang 8.15 uur) en een kerstconcert van het Alma Mater-koor in de Lodewijkskerk op zondagmiddag (aanvang 2.00 uur). Bovendien houdt de kana- ook tijdens dekerst-i LEIDEN - De gastarieven gaan het volgend jaar om hoog, de elektriciteitsta rieven omlaag. Dat is het resultaat van de beslissin gen die gisteravond wer den genomen door de al gemene raad van het Energiebedrijf Rijnland. De raad kon weinig anders doen dan akkoord gaan met de hogere aardgasprijs omdat de prijs lan delijk wordt vastgesteld na on derhandelingen tussen de Gasu nie en de Vereniging van Exploi tanten van Gasbedrijven in Ne- ADVERTENTIE derland (VEGIN). Uiteindelijk moet de minister van economi sche zaken er zijn goedkeuring aan hechten. Het vastrechttarief voor aardgas en de prijs van de eerste 600 kubieke meter, respectievelijk 45 gulden en 27 cent per m3, wordt volgend jaar niet verhoogd. Het tarief voor heLgasverbruik tussen de 600 en 170.000 m3, wordt verhoogd van 23 naar 25 cent per m3 Voor 1980 wordt rekening gehouden met nog eens een verhoging van twee cent en in 1981 van één cent zodat het tarief dan 28 cent per m3 zal bedragen. Enige leden van de raad hadden er bezwaar tegen zich al voor drie jaar vast te leggen .Een amende ment waarin werd voorgesteld LEIDEN - Op het station in Leiden is gistermiddag om tien over twee brand ontstaan in een restaura tiewagen van de Intercity-trein Amsterdam-Roosendaal. De Leidse brandweer bluste het vuur in vrij korte tijd, eerst met poeder omdat de stroom nog niet was uitgeschakeld, daarna met water. Veel schade ontstond er niet, wel een behoorlijke rook ontwikkeling. De brand kon ont staan, aldus de brandweer, door dat het hout en de steenkolen waarmee gestookt wordt tegen de schoorsteen waren opgesta peld en zodoende door de hitte vlam hadden gevat. Door dit incident ondervond de in tercity naar Roosendaal twintig minuten vertraging. Er is een trein ingezet. om zich alleen over een verho ging voor het komende jaar uit te spreken werd echter met een gro te meerderheid (52 tegen 7 stem men) verworpen. In de opbouw van de elektriciteits tarieven zijn verscheidene wijzi gingen aangebracht die voor de consument nogal ingewikkeld zijn. Het uiteindelijk resultaat is dat het normale tarief per kWh die dit jaar 16.1 cent bedroeg, met ingang van 1979 zal worden ver laagd tot 15.2 cent, een verlaging van rond zes procent. Aanvankelijk was het de bedoeling om de tarieven iets te verhogen en de brandstoftoeslag zo te ver lagen dat men uitkwam op het zelfde tarief voor de consument. Gebleken is echter dat de door berekende brandstofkosten in het afgelopen jaar te hoog zijn geweest, zodat een aanpassing van de toeslag zal plaatshebben. Die verlaging - met 0,9 cent per kWh heeft tot gevolg dat de con sument volgend jaar minder be hoeft te betalen voor electriciteit. Verder werd besloten om de "goedkope uren" voor de bezitter van een zogenaamde "dubbel telwerk" iets in te korten. Vanaf 1 januari zal de goedkope middag periode lopen van 12.00 tot 14.30 uur en niet meer ingaan om 11.30 uur. Het is gedaan omdat de piek van het energieverbruik juist in het tijdvak tussen half twaalf en twaalf uur ligt en om de leve ringsvoorwaarden wat gelijk te laten lopen met andere energie bedrijven. Spitsuur in het expeditielokaal van het postkantoor aan de Gerestraat. Het is weer onafgebroken spits uur bij de PTT. In het hele land is men met man en macht bezig om de gigantische kerst en nieuwj aarskaartenstroom zo goed mogelijk te verwer ken. Het allerdrukst is het op tijden dat zo'n beetje heel Nederland aan de warme hap zit, tussen zes en zeven dus. Dan komen alle zakken en karretjes met post binnen. De heer Prins, fungerend (zoiets als waarnemendexpeditie chef in Leiden: Soms krijgen we zoveel tegelijk binnen dat we het eigenlijk niet kunnen verwerken. Dan moet er wel eens een beetje worden ge schipperd, hier en daar even iets snel opzij worden gescho ven. Maar ja, dat heb je als je in zo'n kleine ruimte als deze zit. Als er weer zon enorme vracht binnenkomt dan komt tegelijk de roep om een nieuw postkantoor weer boven. Het is zelfs zo erg dat ruimtes die normaal dienst doen als kan- toorrruimte m deze weken ook bezaaid liggen met brieven, kaarten en pakketjes" Dat de expeditieruimte inder daad aan de wat krappe kant is merken we wanneer we sa men met de heer Prins een rondje maken. Eigenlijk lie pen we iedereen in de weg en herhaaldelijk moesten we be hoedzaam opzij springen om niet overhoop gereden te wor den door de wagentjes met postzakken. Toch valt het op dat er niemand met een cha grijnig gezicht rondloopt. De heer Prins: "De sfeer is uit stekend hier, iedereen doet vrolijk en zeer gemotiveerd zijn werk." Iedereen, dat zijn op normale dagen een man of dertig, nu loopt er ruim het dubbele rond. Prins: "Het is echt alle hens aan dek. Ieder een die we kunnen inzetten wordt ingezet en het is bidden en smeken of er alsjeblieft niemand ziek wordt" Zaterdag a.s. en de zaterdag voor nieuwjaarsdag is het postkan toor aan de Gerestraat op nor male tijd, dat wil zeggen van 9 tot 12 uur, geopend. De zelfbedieningsruimten in het postkantoor aan de Gerestraat en in alle bijkantoren zullen van 30 december 15 uur tot 1 januari 17 uur worden gesloten. Bovendien zullen in het zelfde tijdvak alle brievenbussen in Leiden en omgeving worden "afgestopt" om vandalisme met vuurwerk tegen te gaan (vorig jaar werden er rond de jaarwisseling alleen al in Lei den 17 brievenbussen door vuurwerk vernield). De bestelling op woensdag 27 de cember en op dinsdag 2 januari zal worden uitgevoerd als op maandag, dat wil zeggen dat de post over het algemeen in de middaguren zal worden be steld. Spoedeisende drukwerken (zoals rouwkaarten, geboortekaar tjes en huwelijksaankondigin gen) kunnen tot 3 januari het Per etmaal komen er bij de PTT in Leiden meestal zo'n 20.000 brieven en kaarten binnen. Rond Kerstmnis en nieuw jaar loopt dat soms wel op tot 140.000. Deze enorme hoeveel heden worden door 25 auto's die constant op en neer rijden (om de bussen niet te laten vollopen worden er geregeld extra lichtingen verricht) naar het postkantoor aan de Gerestraat gebracht. De post voor Leiden en omgeving gaat dan meteen naar de bestelling en in het expeditielokaal ont fermt men zich over de "overi ge bestemmingen" Daar wordt het hele spul ge splitst, dat wil zeggen: brie ven en kaarten apart. De brieven krijgen namelijk een soort van voorkeursbehande ling omdat daar over het al gemeen wat meer haast bij zit. Nadat de boel gesplitst is wordt alles machinaal ge stempeld en vervolgens wordt er in 17 sorteringshokken ge sorteerd op alfabet. Uiteindelijk gaat de gesorteerde post met zeven tons-contai- nerwagens naar Den Haag waar het verder over het land wordt verspreid. De heer Prins: "Vroeger hoefden we niet telkens op en neer te rij den naar Den Haag. Konden we alles gewoon iti Leiden op de trein zetten, totdat de NS met een zo groot ruimtetekort zat dat wij van de rails af moesten. Dat scheelde een he leboel tijd en tijd is zeer kost baar. Vooral in deze dagen." Swingavond Morgenavond sluit het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 het popseizoen af met een tropische swing- avond. Op de eerste dag van de winter zullen twee Zuida- merikaanse groepen, te weten Supernova en Solat het publiek in zomerse sferen brengen. Supernova speelt een combinatie van sterke Caraïbische salsa ritmes en de muziek van zuidelijke ge deelten van Latijns-Amerika De achtmansformatie Solat speelt muziek met een duide lijk "funkie" karakter. Wie de koude winter wil vergeten kan voor 5 gulden vanaf acht uur terecht in het Vrijetijds centrum Kerstwandeltocht De Leidse wandelvereniging WIK organiseert op zaterdag 23 december en tweede kerst dag een kerst-stadswandel- tocht. Voor de tocht kan geko zen worden uit de volgende afstanden: 5,10 en 15 kilome ter. Tussen 9 uur 's ochtens en 3 uur 's middags kan er ge start worden bij de Ton Men- ken-ijsbaan aan de Vondel laan 41. Het inschrijfgeld be draagt f2,50 per persoon en iedere deelnemer ontvangt ter herinnering een fraaie kerst medaille met lint. Breehuys In de Mirakel-soos van het Bree huys aan de Breestraat 19 treedt morgenavond "Doozxe Voorzie" op. Het zijn drie he ren die improviseren met swing, blues en klassiek. Daarbij worden instrumen ten gebruikt als piano en saxofoon. Het optreden begint om half tien en de entreeprijs bedraagt f 1,50. LEIDEN - "Stad in achteruitgang" zo heet het boek waarvan burge meester Vis gistermiddag alvast een dummy kreeg aangeboden. Het boek, dat volgende week van de drukker komt. is hel resultaat een jaar dal de afdeling r studenten i ale geschiede bladzijden zijn de huishoudens uit d verwerkt. In het boi het belastingoproei de gevolgen daarva :cht. over de in de acht- tweehonderd sterftes, ge en de komst i van 10.000 18de eeuw k wordt o.m. van 1747 en

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3