„Het koningshuis bestaat niet uit lintjesknippers" ,We moeten af van die leugens over sexualiteit" Studie over afvoer huisvuil De/cfee agenda HAASWUK OP WEG Recreatiepac tevens fietspad PAGINA 2 STAD EN RAND WOENSDAG 20 DECEMBER 1978 Werkweek in Rijnlands Lyceum over vrouwemancipatie 99 OEGSTGEEST - "Vrouwen nemen een achterlijke po sitie op de arbeidsmarkt in" en "discriminatie van de vrouw op het gebied van de sexualiteit begint al bij de voorlichting". Twee opmerkelijke uitspraken over verschillende onder werpen maar met één ach terliggend raakvlak: vrouwenemancipatie, fe minisme en alles wat daarbij hoort. Dit is het thema van een ter gele genheid van het tienjarig bestaan van het schoolge bouw van het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest, georganiseerde werk week. Nadat gisteren overdag het onderwerp klassikaal was behandeld en de groep Proloog het theaterstuk "vrouwen als het aan ons ligt" had opgevoerd wer den gisteravond inleidin gen over facetten van het centrale thema aangehou den. Daarvoor waren tien vrouwen uitgenodigd die voor belangstellende leer lingen en leraren onder meer dieper ingingen op onderwerpen als de vrouw in de Europese beweging, in de politiek, m de litera tuur, in de kunst, in de media en in de derde we reld. Narigheid Ariane Amsberg wilde daar bij nieuw licht laten schij nen over het onderwerp Vrouwen en de sexualiteit. Zij vertelde de leerlingen in de twee drukst bezochte uren dat sexuele voorlich ting vooral zo discrimine rend is omdat deze veel te veel op de voortplanting is gericht. En als oud mede werkster van een VPRO radioserie over sexualiteit waarbij ze telefonische vragen van luisteraars beantwoordde wist zij uit ervaring hoeveel narig heid er daardoor in de Ne derlandse huiskamers heerst. "De meisjes en de jonge vrouwen wordt bij de sexuele voorlichting over het algemeen niets over het orgasme verteld", zo zei ze. "Terwijl de manne lijke zaadlozing zodanig als vanzelfsprekend in de voorlichting is opge- noemn". Vóór haar uiteen zetting had zij de leerlin gen aangemoedigd vooral vragen te stellen of op merkingen te maken als zij naar hun gevoel te ver zou gaan in het openlijk noe men van de zaken. "Maar we moeten nu toch eens af van die leugens, die vooral vrouwen al eeuwenlang over sexualiteit worden aangepraat," verduidelijk te zij. Samenspelen "Bij de sexuele voorlichting wordt bijvoorbeeld ook het onderwerp masturba tie volkomen verzwegen", ging zij verder, "terwijl toch iedereen weet dat je eerst zelf moet leren viool spelen voordat je met ie mand anders kunt samen spelen". Ariane Amsberg merkte op dat naar haar mening de oorzaak dat de sexuele voorlichting op veel scholen op een laag pitje staat te wijten is aan de houding van de ouders hiertegenover. "Maar er bestaan zoveel verkeerde meningen over sexualiteit en verliefdheid en hoe daarmee om te gaan dat het allemaal maar eens eerlijk verteld moet wor den", meent zij. "Juist en vooral omdat deze ver keerde meningen onge- luksgevoelens en waan denkbeelden tot gevolg hebben", aldus Ariane Amsberg. De leerlingen zelf bleken blij verrast met deze open en eerlijke voorlichting en staken daarbij niet onder stoelen of banken van de getekende dia's en films tijdens de zogenaamde sexlessen niet zo veel wij zer geworden te zijn. Vastgeroest In "de vrouw en het werk" zag Irene Faijon in haar inleiding de discriminatie van de vrouw vooral ver oorzaakt door vastgeroes te cultuurpatronen. "Meisjes wordt bij de op voeding nog steeds voor gehouden voor het moe derschap en het huishou den te zijn voorbestemd. Doch als dat niet zo uit Hendriksen, 30 jaar actief in Leiderdorpse Oranjevereniging LEIDERDORP - "Als het er op aan komt tonen ontzettend veel mensen in Nederland hun oranjegezindheid. Ik vind dat we dat ook verplicht zijn aan ons koningshuis. De koninklijke familie heeft door de jaren heen toch heel wat betekend voor de inwoners van Nederland. We moeten hen zien als hét symbool van Nederland. Want Oranje staat boven de politiek". Aan het woord is de heer W Hendriksen, bestuurslid van de Leiderdorpse Oranjever eniging. Afgelopen maandag kreeg hij uit handen van bur gemeester van der Have een erepenning aangeboden voor de inzet die hij gedurende dertig jaar voor de vereniging heeft getoond. Een periode die voor de 56-jarige Hendrik sen nog lang niet ten einde is: "Ik ben nog jong genoeg. Zo lang ik kan zal ik aktief blij ven voor onqe Oranjevereni ging. Ik doe het werk met ont zettend veel plezier. Dat komt onder andere door ons elf man tellende bestuur. Ieder een staat z'n mannetje zodra de taken zijn verdeeld. Pas dan kan je als vereniging iets goed organiseren". "Een van de leukste dingen die ik in mijn beginperiode heb meegemaakt was op een ko ninginnedag vlak na de oor log. We hadden als kleine Oranjevereniging na veel pra ten besloten een stel kozak ken, die kunsten vertoonden met hun paarden, naar Lei derdorp te halen. Het was een geweldig groot risico dat we liepen. De kozakkengroep kostte maar liefst zeventien honderd gulden. We hebben ontzettend in angst gezeten dat alles die dag in het water zou vallen. We hadden zelfs een regenverzekering afge sloten. Uiteindelijk is het een groot succes geworden en we hebben zelfs nog wat over ge houden. Door een goede or^~ ganisatie voorkom je datje bij zulke evenementen finan cieel kapot gaat'*. De jaarlijks terugkerende ko ninginnedag is voor de heer Hendriksen een dag waarop zijn koningsgezindheid ge stalte krijgt: "Want we steken het niet onder stoelen of ban ken! De aubade van de schoolkinderen voor het ge meentehuis geeft het best on ze oranjegedachte weer. De kinderen worden die dag ter ere van de koningin getrak teerd. We hopen dat we hun iets van deze fijne oranjege dachte over kunnen brengen. Na de aubade wordt een puzzel- tocht in de Houtkamp gehou den. Het betekent een drukke dag voor het Oranjebestuur van Leiderdorp, 's Morgens om half acht ben ik al in de weer om de muziekinstru menten voor de aubade op te halen. Tussen de middag even een boterhammetje. Daarna moeten de puzzel- formulieren worden nageke ken. Soms zijn dat er wel zo'n zeshonderd. De schoolkinde ren die iets met de puzzel- tocht gewonnen hebben krij gen dat later op school toege stuurd. Een van mijn taken als bestuurslid is het uitzoe ken van de films voor de kin derfeesten op koninginne dag. Er worden op die dag voor de lagere schoolklassen twee filmvoorstellingen ge houden. Één in het dorpshuis en één in het gebouw "Irene". Hendriksen heeft sinds 1948 veel zien veranderen in het organisatiewerk van de ver eniging. Een van de oorzaken is volgens hem dat Leider dorp ontzettend veel groter is geworden. "Vroeger organiseerden we voor de zesde klassen van de Leiderdorpse scholen ieder jaar een schoolreisje. We col lecteerden daarvoor en ook het gemeentebestuur hielp in de vorm van een subsidie. En elk jaar een vast programma, hè. Ik denk dat veel mensen zich dat nog wel zullen herin neren: Eerst naar Schiphol en daarna naar Artis waar de kinderen een glaasje oranje limonade aangeboden kre gen. Vervolgens werd de speeltuin in Oud-Valkeveen bezocht. Maar ja, het aantal scholen in Leiderdorp werd op een gegeven moment zo groot dat je met zo'n vijf bus sen tegelijk op stap moest. Je kon al die kinderen op dat vliegveld op het laatst niet meer bij elkaar houden. Toen zijn we overgegaan op boot tochten door de grachten van Amsterdam. Later gingen echter hoe langer hoe meer scholen zelf iets organiseren. En dat merkje als Oranjever eniging dan ook wel. Tegen woordig zijn er nog maar een paar oudere onderwijzers die onze - vereniging trouw zijn gebleven. Want voor zo'n schoolreisje moet de onder- wijzer mee hè. Vroeger kreeg je de volle honderd procent medewerking van ze, zodat de kinderen verantwoord op schoolreisje konden gaan. Jammer dat die belangstel ling zo klein is geworden bij die mensen. Overigens heb ben we echt niet te klagen over het aantal leden dat onze vereniging heeft. Met bijna negentienhonderd leden is onze vereniging de op één na grootste van Leiderdorp". De kritiek op het koningshuis De heer Hendriksen: "Kritiek op het koningshuis is ten onrechte in de pers gekomen" vind Hendriksen een zaak die ten onrechte in de pers is ge komen: "Ik vind het niet juist dat men prins Bernhard, die zo aan de weg timmert, in een kwaad daglicht wil stellen. Goed, er is blijkbaar iets mis gegaan maar dat is een fractie van wat hij voor goeds heeft gedaan voor Nederland. Het koningshuis bestaat niet uit lintjesknippers meer. Uitein delijk is het de koningin die nieuwe mensen aanwijst als er een kabinet valt. Dat is een belangrijke taak. Ze is verder ontzettend goed op de hoogte van wat er in ons landje alle maal gebeurt. Ze weet wat er te koop is. Uit haar kerst boodschap blijkt elk jaar weer wat voor hoogstaande vrouw de koningin is. Dat de oranjegezindheid niet zal af nemen hangt denk ik af van haar opvolgster, prinses Bea trix. Als je Beatrix nu tegen zou komen zou je bij wijze van spreken zo een praatje met haar kunnen maken. Ik hoop dat wanneer zij koningin is. ze zich netzo gemakkelijk onder de mensen kan bewegen als haar moeder" zegt Hendrik- S0riROEL ZAADNOORDIJK OEGSTGEEST - "Waar we sinds 1960 reikhalzend naar hebben uitgezien is vandaag begonnen. "Met deze woorden begeleidde gistermiddag de Oegstgeester loco-burgemeester Thorn de eerste werkzaamheden voor Haaswijk. Hij verrichtte de min of meer plechtige gebeurtenis door het verplaatsen van enkele kubieke meters grond met een dragline voor de aanleg van de ontsluitingsweg van de nieuwe wijk. Deze weg zal ongeveer een jaar de Irislaan met de Haarlemmerstraatweg moeten verbindenZoals bekend is in de aanleg van de nieuwe wijk aan de overkant van het Oegstgeester kanaal, die 1273 woningen gaat tellen door bezwaarschriften van een aktiegroep vertraging opgetreden "Daarom ook zijn wij bereid om welwillend te bezien of het verzoek van Provinciale Staten om de wijk sneller dan gepland te bouwen, kan wor den ingewilligd", verklaarde Thorn. Het bestemmingsplan "Haaswijk 1976" voorziet in een bouwtijd in fasen welke tot in totaal tien jaar oploopt. Bij de gebeurtenis die onder meer werd bijgewoond door vertegenwoordigers van het Bouwfonds Neder landse Gemeenten, het Provinciaal Bestuur en de aktiegroep-Pro Haas wijk verving loco-burgemeester Thorn eerste burger Van Eusinga, die wegens ziekte was verhinderd. "De tegenstanders van de bouw van Haaswijk die ook waren uitgenodigd hebben bericht van verhindering gezonden," deelde Thorn mee. Gezien de nog lopende Kroonprocedures meenden zij hierbij niet aanwezig te moeten zijn. Maar zij stelden wel in het vooruitzicht dat mochten hun bezwaarschriften door de Raad van State ongegrond worden verklaard zij loyale medewerking aan de bouwplannen geven," aldus Thorn. LEIDERDORP - Het recreatiepad langs de Dwarswatering in Lei derdorp zal behalve als wandel pad ook als fietspad worden ge bruikt. Dat is althans het advies van de Leiderdorpse onderwijs commissie die gisteravond over onder meer dit punt vergaderde. Nu het pad niet alleen is bestemd voor voetgangers zal er een brug getje moeten komen dat het pad verbindt met de Persant Snoep- weg. Eventueel zal er ook nog een aansluiting worden gemaakt met het provinciaal fietspadenplan. In tegenstelling tot de rest van de vergadering vond het raadslid Gordijn (PPR) dat een fietspad te grote nadelen voor wandelaars met zich brengt: "Het moet een rustig wandelpad worden; (brom) fietsers en wandelaars verdragen elkaar niet. Wij heb ben veel te weinig mooie voetpa den in Leiderdorp. Met het Dwarswateringpad zouden we een gedeelte van de schade in kunnen halen." aldus Gordijn. Bingo WASSENAAR - De Wassenaarse dienst gemeentewerken is be gonnen met een studie over de vuilafvoer in de nabije toekomst. Tot nu toe werd het Wassenaarse huisvuil en ander (ietwat "groter" vuil gestort op de stortplaats aan de Hogeboomseweg, die sinds het begin van de jaren zestig daar gevestigd is. Maar het storten op die plek wordt langzaamaan een aflopende zaak omdat de stort plaats nagenoeg vol is. De dienst gemeentewerken heeft over alternatieven voor de stort plaats onder ander contact ge zocht met de provincie en de Stichting van Afvalstoffen. Er wordt onderzocht welke moge lijkheden er zijn en men hoopt in het eerste kwartaal van het ko mende jaar een duidelijk advies te kunnen voorleggen aan het college van burgemeester en wethouders van Wassenaar. Die mogelijkheden zijn nu: het zoe ken van een andere vuilstort plaats elders in de gemeente, vuilverbranding of vuilafvoer naar Wijster in Gelderland. Bij vuilverbranding kan gedacht worden aan de verbrandingso vens in Leiden of Den Haag, hoewel men zich bij de dienst gemeentewerken wel bewust is dat Leiden "vol" zit. Dan is er nog de mogelijkheid om het vuil in speciale wagons te laden en dit te laten vervoeren naar de VAM (de Vuilafvoer Maatschappij) in Wij ster. Dit bedrijf verwerkt het vuil tot compost (mest) Verschillende plaatsen in de Bollenstreek ma ken al gebruik van deze afvoer methode. Op de Stortplaats aan de Hogen- boomseweg wordt nu dagelijks zo n 50 ton vuil aangevoerd. Dit vuil wordt iedere dag met een machine m elkaar gedrukt en daarover heen komt dan een dik ke laag zand. Dit voorkomt onder andere het ontstaan van een scherpe reuk en het binnendrin gen van het regenwater in het vuil. In Wassenaar is er sprake van een schone stort". Dat wil zeggen dat er alleen het gewone huisvuil ge stort wordt en het ietwat "grote re" vuil afkomstig van tuinders en bijvoorbeeld het Dierenpark. Storting van bedrijfsvuil heeft er niet plaats waardoor het gevaar dat een oude stortplaats kan op leveren (door chemische reacties van het vuil kunnen er in Wasse naar gassen vrijkomen en zelfs explosies ontstaan) nauwelijks aanwezig is. Er is dus nooit zoge naamd "milieu-onvriendelijk vuil" afval van chemische of me taalindustrie) op de stortplaats gedropt Volgens de heer Goos- sens, van de dienst gemeente werken wordt de aanvoer dage lijks nauwkeurig gecontroleerd. In een interview met het weekblad Hervormd Nederland zegt de heer Reijnders, medewerker van het milieukundig studiecentrum van de rijksuniversiteit in Gro ningen dat zelfs al zou er sprake zijn van een schone stort het plaatsen van bouwsels op de stortplaats af te raden is. Gemeentewerken van Wassenaar heeft de plannen over de vuilaf voer nog in studie maar aan het plaatsen van bouwwerken wordt nog niet gedacht. Wel is "zijde lings" tersprake gekomen dat de huidige vuilstortplaats mis schien opgenomen kan worden in het recreatiegebied van het dichtbijgelegen plan "Ter Weer" Het aanbrengen van groen en bomen op een dergelijke plek is een vrij eenvoudige en steeds meer gebruikelijke zaak gewor den. Vanavond organiseert de Jonge- rensoos in Zoeterwoude een bingoavond met mooie prijzen. Iedereen die daar iets voor voelt kan vanaf 20.00 uur terecht in "Ons Huis" aan het Kosterpad Kerstversiering maken Vanavond kunt u terecht in het Cultureel Centrum in Voorscho ten voor het maken van engeltjes, vogels, ballen en wat al niet voor de kerstboom. De benodigde materialen zijn aan wezig. Men moet zich van te vo ren opgeven onder telefoon- 01717-4669, tussen Kerststukjes De plaatselijke afdelingen van de Koninklijke Maatschappij Tuin bouw en Plantkunde en van de Koninklijke Vereniging voor Bloembollencultuur organiseren in het Jeroenhuis in Wassenaar een avond waar op deskundige wijze kerststukjes kunnen wor den gemaakt. Materiaal wordt gratis ter beschikking gesteld. Zelf een bakje of vaas en een mes of snoeischaar meenemen. Het Jeroenhuis opent zijn poorten om 19.45 uur. Concert De streekmuziekschool "Rijnak koord" organiseert vanavond om 20.00 uur in de Dorpskerk in Lei derdorp haar eindconcert. 17.00 en 19.00 Kerstzangavond Voor de negentiende maal wordt op donderdag 21 december in de Dorpskerk aan het Plein in Was senaar een kerstzangavond voor iedereen gehouden. De avond wordt om 20.00 uur door burge meester Staab geopend. De sa menzang begeleid door de har monie Exelsior en de organist Wim Landsman. Plantenmarkt In Ons Huis" in Zoeterwoude wordt op vrijdag 22 december vanaf 2 uur 's middags een markt gehouden waar men verschillen de soorten bloeiende en blad planten kan kopen. De opbrengst van de markt is bestemd voor het herstel van de oude kerk aan de Dorpsstraat. komt als werd verwacht staan vrouwen in het be roepsleven vaak zeer on voldoende opgeleid en komen daardoor alleen nog voor de mindere posi ties in aanmerking. Bo vendien worden vrouwen graag ingeschakeld in het arbeidsproces ten tijde van hoogconjuctuur maar zodra het economisch wat minder gaat worden ze als eersten op straat gezet," aldus Irene Faijon. De werkweek emancipatie wordt door het Rijnlands Lyceum vandaag en mor gen voortgezet met video en filmvertoningen. Don derdagavond vindt dan de afsluiting plaats met een grote forumdiscussie in de aula. Woensdag Nieuwe Rijn 20 A, vrouwencafé, 21 uur. Troef, "Meidengroep", 20-22 uur; sport, 18.30 uur. Vrijetijdscentrum, volksdansen, 19.30 uur; etsen, jazzballet, tekenen en schil deren, gitaar, pottenbakken, 20 uur. Breehuys, scholjerensportcafé, 15-17.30 uur; eethuis Repelsteeltje, 18-19.30 uur. Hoge Rijndijk 28, spreekuur rechtskun dige dienst leden van het CNV Leiden. 19.30-20.30 uur. Vredeskerk, Burggravenlaan, kerst- zangdienst, 20 uur. Stadhuis, energiebedrijf Rijnland, 20 Maranathakerk, Ned. Chr. Vrouwen bond, 20 uur. Rijksherbarium, kerststukje maken, 20 Donderdag Troef, voorlichting en begeleiding dienstweigeraars, van 20-21.30 uur, tel. 140866. Nieuwe Rijn 20A, werkgroep homofilie, open café, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur Alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architekten winkel, Pieterskerkhof 19, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vr. van 14-16 uur, te,. 130983. Vrijetijdscentrum, sportcafé, fotografie, saxofoon, Go-club, 20 uur. 3e Binnenvestgracht kantine Clos en Leembruggen ruilavond philatelica, 19.30 uur. Stadsgehoorzaal, gospel-kerstconcert, m.m.v. de groepen The Burning Cand les, The Challengers en Len Magee, 20 Schouwburg, cie. schouwburgzaken, 16 dag werklozen, 14-16 v Gemeentehuis Zoeterwoude, voorlich tingsbijeenkomst Europese verkiezin gen, 14 uur; begrotingsvergadering, 18.30 uur. Gemeentehuis, Leiderdorp, extra ge meenteraad, 19.30 uur; vergadering be- geleidingscie. Oude-Dorp, 20 uur. Dorpskerk, Wassneaar, kerstzangavond, 20 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apothèken in de regio Leiden wordt van 15 tot 22 dec., waargenomen door Doeza Apotheek, Doezastraat.31, Leiden, tel. 121313; Apotheek Van Breest Smallen- burg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. Indien het na 11 uur's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men uitsluitend voorspoedrecepten van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden Interkruis,Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. Gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, te. 410131. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten Gezondheidscentra aaals- laan, tel. 4641. Warmond zr. A. Vriend, Hoge Wei 203 Sassenheim, tel. 02522-12022. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar. Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: maandag en woensdag van 10-12.30 uur, dinsdag en donderdag van 18.30-20.30 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Redactie randgemeenten: Tel: 071-144941 toestel 219. Privé: Bas van Kleef, Opaal straat 48, tel. 071-760058. Charles Lennartz, Maredijk 33A, Leiden. Tel. 071-133202. Correspondenten: Leiderdorp: Roel Zaadnoor- dijk. Tel. 071-121481. Oegstgeest: Hans Sonders 071-155854. Voorschoten: Joop Peeters 071-769935. Warmond: Jan Bonjer 01711-10390. Wassenaar: Piet Zonneveld, 01751-13387. Zoeterwoude: Rob Jansen, 01715-1021. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per post f 60.90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2