igêi alarmcentrale Alphense regio goedkoper Noord wijk gaat bouwen in Vinken veld Er rijden opnieuw treinen door de Haarlemmermeer -ümsrar )fficieel fscheid I an polder I esturen Plan fietspad langs Ook Nieuwveen stapt uit Rijnlandse brandweerregio Boulevard in Katwijk HEN AAN DEN RIJN - Het ëren van een eigen samen- rkingsverband op brandweer- mh lied voor de Alphense regio is den duur aanmerkelijk goed- >er, dan deel uit te blijven ma- i van de brandweerregio iland (waarin 26 gemeenten de Alphense en Leidse regio ïen werken). De jaarlijkse kos- van de Alphense alarmcen- e inclusief bemanning, wor- t op 143.653 per jaar geschat, igeslagen over het aantal in- ners dat de regio telt (ruim i.OOO) komt dat neer op een rlijkse bijdrage van 1,34. De rlijkse lasten van de nog te jwen Leidse alarmcentrale rden geschat op 935.000. I ïgeslagen over de ruim 428.000 voners die de brandweerregio nland telt, betekent dat een rlijkse bijdrage van 2,18 per voner. >lijkt Uit een ambtelijke notitie over deze kwestie die door het bestuursbureau van het Inter gemeentelijk Overlegorgaan Rijnstreek is opgesteld. Cijfers overigens die met de nodige voorzichtigheid moeten worden gehanteerd, omdat ze zijn geba seerd op "teveel onzekerheden", zoals burgemeester G.J. van der Kroft van Leimuiden, Rijnsater- woude en Nieuwveen het on langs formuleerde. Om die reden ook wilde hij die cijfers in zijn gemeenteraad niet noemen. Zijn collega van Alkemade, drs. P.J. Bolten kwalificeerde de bereke ningen als "gammel". De grootste onduidelijkheden be staan over de te betalen afkoop som aan Rijnland. Weliswaar is de bijdrage voor volgend jaar voorlopig bepaald op 0,80, maar er moet ook rekening mee wor den gehouden dat die bijdrage véél hoger uit kan vallen, gezien de Leidse plannen voor een heel nieuwe kazerne -en centrale. Wanneer die kosten volgend jaar al worden doorberekend aan de van de Leidse centrale gebruik makende regio-gemeenten, zou de bijdrage per inwoner mogelijk een bedrag van 2,98 kunnen belopen. In dat geval moet een boete worden betaald in 1980, 1981 en 1982 van ongeveer 2,25, 1,50 en 0,75 per inwoner, ter wijl daarnaast de al eerder ge noemde 1,34 per inwoner voor de eigen Alphense alarmcentrale op tafel moet worden gelegd. In 1983 echter zijn de gemeenten af van Rijnland en hoeft alleen nog aan de Alphense centrale te wor den betaald, waarvan de jaarlijk se lasten ruim beneden die van Leiden blijven, zo is de verwach ting. Dat de jaarlijkse lasten van de nog te bouwen Leidse alarmcentrale zoveel hoger zullen zijn dan van de reeds gebouwde Alphense centrale heeft vooral te maken met de stichtingskosten van bei de centrales. Die centrale van Al phen vergde een investering van in totaal 56.000. Met aftrek van de te verwachten subsidie res teert voor de regio Rijnland nog een investering van 523.000. Dat bedrag is, blijkens de ambtelijke notitie, gebaseerd op uitlatingen die daarover zijn gedaan in de vergadering van de brandweer regio op 10 juli. Dat bedrag komt, nog steeds volgens de ambtelijke notitie, ook overeen met de prijs die de leverancier van de compu ter desgevraagd heeft genoemd. Bij de jaarlijks terugkerende lasten voor de Leidse alarmcentral is verder rekening ghouden met een bezetting van twaalf centra listen (waarvan er één door het ministerie van binnenlandse za ken zal worden gesubsidieerd). Helft Voor de alarmcentrale Alphen is een bezetting van zes man nodig, waar van 1 man door de gemeente Alphen wordt betaald. Van de dan resterende vijf centralisten komt de helft van de salariskos ten voor rekening van de nieuw te vormen brandweerregio voor de Rijnstreek (ook voor het ambu lancevervoer, etc. wordt van de centrale gebruik gemaakt). Er kend wordt dat ,de Alphense cen trale een eenvoudiger pakket aan voorzieningen biedt dan de nieuw te bouwen Leidse alarm centrale voor de hele regio, maar de huidige alarmcentrale mag worden beschouwd als een voor ziening die voldoende is voor de Alphense regio, wordt in de noti tie gesteld. Er wordt vanuit ge gaan dat voorshands geen extra materieel nodig zal zijn. Opgemerkt wordt verder dat wan neer de brandweer uit de Leidse en Alphense regio vanuit de Leidse centrale wordt gealar meerd, zoals de brandweerregio Rijnland voor ogen staat, en de brandweerfunctie van de Al phense centrale zou vervallen, dat een extra financiële druk zou leggen op de andere werkzaam heden. Alarmering van de am bulances zal duurder worden. Omdat het ambulancevervoer kostendekkend moet zijn, heeft dat weliswaar geen gevolgen voor de gemeenten, maar wel voor ziekenfondsen en verzeker den, aldus de ambtelijke notitie. jeen 42 maar 28 ha voor woningbouw ill januari PHEN AAN DEN RIJN - Op 11 inuari wordt in Avifauna in Al- hen aan den Rijn afscheid ge- omen van de besturen van een root aantal polders in het gebied an het Hoogheemraadschap lijnland. In verband met de sa menbundeling van die polders »t vijf nieuwe waterschappen rorden met ingang van 1 januari ie polders opgeheven. Omdat fele van de op te heffen polders (onderden jaren hebben bestaan p vele van de huidige bestuur- ers behoren tot families die van eneratie op generatie hun trachten aan de polders gaven, al het afscheid een officieel ka rakter hebben. Aanwezig zullen pijn de commissaris van de ko ningin, mr. M. Vrolijk en gedepu teerde J. Noorland. n van de nieuw op te richten wa arschappen is het waterschap 'De Gouwelanden", dat zijn zetel ïeeft gevestigd in Boskoop. De Gouwelanden omvat het gebied van zeventien op te heffen pol ders in het zuid-oosten van het door het hoogheemraadschap l^ptijnland bestreken gebied. Glo- baal is dat het gebied gelegen tus sen Alphen aan den Rijn, Gouda en Bodegraven. P Sinterklaasdag 1974 vernamen de bestuurders van de binnen het Hoogheemraadschap van Rijn land gelegen polders voor het —"■éérst van de op handen zijnde bundeling. Die mededeling werd hun gedaan door gedeputeerden van Zuid- en Noordholland (het Hoogheemraadschap bestrijkt ook een deel van Noord-Hol land). De polderbesturen waren ■-/ verliepen de besprekingen vlot ter. In maart 1977 besloot provinciale staten om voor het Zuid-Hol landse deel van Rijnland vijf wa terschappen in te stellen, twee ten noorden van de Oude Rijn en drie ten zuiden ervan. De Geest grondpolders werden opgeheven en kwamen rechtstreeks onder het Hoogheemraadschap. Met de bundeling van de polders, zo meende de provincie, zouden betere voorwaarden worden ge schapen om de waterschapsta- ken in het gebied van het Hoog heemraadschap doelmatiger en efficiënter uit te voeren. Dat leek het provinciaal bestuur nodig, omdat de polders behalve hun normale taken (waterkering, wa terbeheersing, beheer van we gen) meer en meer te maken krij gen met andere belangen als re creatie, industrie verkeer, ruim telijke ordening, natuurbeheer en milieu. Gezien die meerdere facetten oordeelde de provincie dat er een organisatie zou moeten worden ingesteld, die daarop be rekend zou zijn. Een organisatie met een krachtig bestuur, een behoorlijke bron van inkomsten en deskundig technisch en ad ministratief personeel. De nieuwe waterschappen worden in een overgangsfase van twee jaar bestuurd door een "voorlo pig" algemeen en dagelijks be stuur. Na die overgangsfase zul len verkiezingen worden gehou den tot benoeming van de leden van de definitieve besturen. Het gebied van de Gouwelanden werd ingedeeld in vier kiesdis tricten, die elk zestien hoofdin gelanden (bestuursleden) leve ren. De helft van hen vertegen woordigt het "ongebouwd" (land- en tuinbouw), de andere helft het "gebouwd" (woningen, bedrijfsgebouwen, kassen en dergelijke). Die zestien hoofdin gelanden kozen een dagelijks be stuur, bestaande uit een voorzit ter, de dijkgraaf (A. Oudijk te Waddinxveen) en acht Heemra den. Begin januari staat dus het afscheid van de eind dit jaar op te heffen polders te wachten. Aan het eind van januari zal het nieuwe water schap Gouwelanden zich presen teren aan onder meer de gemeen tebesturen in z'n gebied. KATWIJK - Er komt misschien een fietspad aan de kant van de huizenr langs de Boulevard in Katwijk aan Zee. Enige tijd geleden weerklonk c wens naar een dergelijk fietspad, omdat momenteel het zich per fiets o de Boulevard begeven gerekend kan worden tot dc waaghalzerij. Er is nu een plan gepresenteerd, waarin voor een fietspad een strook va anderhalve meter wordt afgenomen van het trottoir aan de huizenzijde Dit plan werd deze week voorgelegd aan de leden van de raadscommisi voor algemene en bestuurlijke zaken, die zich onder meer bezighoud met verkeerszaken in Katwijk. De commissieleden hadden zo hun bedenkingen tegen het nu ingediend( schetsontwerp. Ze voorzagen op bepaalde punten problemen voor voet gangers als een dergelijk pad er komt. Nabij de hervormde Oude Kerk namelijk is het trottoir nogal smal en zijn er parkeerhavens (zie foto) Komt het fietspad er, dan blijft er weinig ruimte over voor de wande laars, zo meende de commissie. Het plan zal nu nader worden bezien. li een latere vergadering van de commissie komen B en W op deze zaal terug, zo werd toegezegd. NIEUWVEEN - Ook de gemeente raad van Nieuwveen besloot gis teravond om uit de brandweerre gio Rijnland te treden en zich aan te sluiten bij de alarmcentrale in Alphen aan den Rijn. Burge meester G. J. van der Kroft advi seerde tot uittreding ook al waren de plannen tot het vormen van een eigen regeling financieel on voldoende onderbouwd. Volgens hem berusten de financiële gege vens te veel op veronderstellin gen, al is volgens Van der Kroft wel te verwachten, dat de plan nen financieel haalbaar zijn. Tot op het moment dat Gedepu teerde Staten instemt met het raadsbesluit, kan de gemeente raad dit besluit herroepen. Ook daarna is volgens Van der Kroft de terugkeer naar Rijnland mo gelijk als het met de nieuw op te zetten regeling niet naar wens zou verlopen. De burgemeester deelde verder nog mee, dat de druk door de uittreding van de gemeenten in de Alphense regio ertoe geleid heeft, dat men bin nen Rijnland op zoek is gegaan naar oplossingen die voor alk partijen aanvaardbaar zijn. Eer oplossing die dan wel voorziet ii de handhaving van de Alphens- centrale. Na de toelichting van Van der Krof hadden alle raadsleden vrede nu het voorstel tot uittreding per januari 1980. De polder in winterse tooi onaangenaam verrast door deze surprise, maar werkten toch mee aan de inspraakprocedure in een zogenaamde vertrouwenscom missie. Stroef Die besprekingen verliepen aan vankelijk in een vrij stroeve sfeer. De ambtelijke werkgroep, inge steld door de besturen van de provincie dacht aan waterschap pen van zo'n twintigduizend hec tare. De vertrouwenscommissie uit de polders zag echter meer heil in waterschappen niet groter dan ongeveer vijfduizend hecta re. Pas nadat men het eens was geworden over waterschappen niet groter dan 10.000 hectare NOORDWIJK - De knoop is doorgehakt: Noordwijk gaat in de toekomst een nieuwe woonwijk stichten in het Vin- kenveld. Op 28 hectare bollengrond zullen huizen worden gebouwd. De gemeenteraad heeft deze beslis sing gisteravond unaniem geno men. Niet het voorstel van bur gemeester en wethouders, 42 hectare bebouwen, maar een compromis van het CDA 28 hec tare bebouwen was uiteindelijk aanvaardbaar voor de raadsle den. Alle politieke partijen in de ze al jaren slepende zaak moesten een deel van hun verlangens in slikken. Het meest bekaaid kwam het gemeentebestuur er af. Dit vroeg om 42 hectare in het Vinkenveld te mogen bebouwen om zodoende de woningbouw de komende vijftien jaar te verzeke ren, B en W staken het dan ook niet onder stoelen of banken dat zij teleurgesteld waren over het afwijzen van hun voorstel. Wet houder Van Duyn (CDA) liet dit, nadat het raadsbesluit was ge vallen, weten. Elders De agrariërs, die gisteravond in grote getale op de publieke tri bune aanwezig waren, hadden de Noordwijkse woningbouwplan nen graag op een andere plaats tot stand willen zien komen dan in het Vinkenveld. Niettemin kunnen zij "tevreden" zijn. Aan vankelijk waren er plannen om 63 hectare te bebouwen. Het vierde en laatste voorstel was om op maar 28 hectare woningbouw te plegen. Zowel de VVD als de PPR had een andere bouwlokatie op het oog. De Partij van de Arbeid zei perti nent tegen het overhevelen van Noordwijkse huizen naar Voor hout te zijn. De enigen die in feite winst hebben geboekt zijn de woningzoeken den uit de badplaats. De schrij nende nood van honderden Noordwijkers, die al lange tijd uitzien naar een eigen huis, gaf doorslag tot het nemen van het raadsbesluit. "Zij zijn het die lij den", merkte De Geus (CDA) op. "Daarom moet er zo snel moge lijk worden gebouwd." Aan hun besluit verbonden de par tijen wél enkele condities. Zo kreeg het gemeentebestuur op dracht de mogelijkheden te on derzoeken of de Beeklaan kan worden verlegd. Verder zal over vijf jaar opnieuw worden beke ken hoe groot de behoefte aan woningen is. Indien nodig zal dan ook het bouwtempo worden bij gesteld. Over het verleggen van die Beek laan zal de raad zich te zijner tijd moeten uitspreken. Deze ver keersweg belemmert de aanslui ting van de nieuwe woonwijk op de bestaande dorpskern. De PPR-fractievoorzitter Schelvis verweet het gemeentebestuur gisteravond "zelf de kat in de gordijnen te hebben gejaagd" Schelvis sprak over een "slordige aanpak" van de plannen: eerst 63 hectare vragen en later een flink stuk teruggaan. "U hebt onnodig grond van de agrariërs willen af pakken." "Kerkeland" Schelvis voorzag grote moeilijkhe den als er inderdaad 42 hectare, zoals B en W dit wensten, in het Vinkenveld zouden worden be bouwd. Hij noemde onder meer het verzet van de agrariërs. Daar om zag de PPR-man wel wat in een beperkte bouw in het Vin kenveld en in het "kerkeland". Schaap (PvdA) noemde het Vin kenveld een slagveld tussen poli tici en de agrariërs. De socialisten waren vóór de bouw in het Vin kenveld, omdat daar snel aan de slag kan worden gegaan. De be langen van een klein aantal agra riërs moeten, volgens de PvdA, wijken voor de woningzoeken- In tegenstelling tot de PvdA bleek de VVD geen enkel bezwaar te hebben dat er voor Noordwijkers in Voorhout zou worden ge bouwd. "Als dat maar op vrijwil lige basis gebeurt", zei Admiraal. Het bebouwen van maar 28 hec tare in Vinkenveld was voor de liberalen aanleiding een afwij kend standpunt in te nemen. De VVD wil in de toekomst huizen bouwen in het zogenaamde "ooi- evaarsland" en het al eerder ge noemde "kerkeland". Admiraal was van menig dat de prognoses te ruim van opzet zouden zijn. Conflict verweet de WD eerst op het al lerlaatste moment met een ander standpunt te zijn gekomen. Al kemade zei verder dat er in de nieuwe lokatie 980 woningzoe kende kunnen worden onderge bracht. Daarvoor zijn in totaal 28 hectare grond nodig. Alkemade vond dit aanvaardbaar en zei te- hopen dat de agrariërs geen be zwaarschriften zouden indienen.' Wethouder Van Duyn wees in de discussie op de enorme woning nood die er in Noordwijk is. De voorstellen van de VVD, CDA en PPR vond hij "overantwoord". De CDA-er De Geus had ook al kri tiek op het voorstel van de WD. De langgerekte bebouwing die hierdoor zou ontstaan, noemde hij geen bouwlokatie. Verder zei De Geus er van overtuigd te zijn dat de agrarische commissie, die de plannen voor het Vinkenveld kritisch heeft gevold, de gemeen te geen "strobreed in de weg zal leggen". Hij drong er bij de frac ties op aan de ingenomen stand punten niet te handhaven. Hij bleef, nadat er ook was geschorst, een roepende in de woestijn. Het compromis-voorstel van het CDA, 28 hectare bebouwen in- plaats van 42 hectare, werd aan genomen. Een fietspad van anderhalve meter langs dit deel van de Boulevard zou weinig ruimte overlaten voor de voetgangers HAARLEMMERMEER - Burgemeester en wethouders van de gemeente Haar lemmermeer hebben de directie van de Nederlandse Spoorwegen een plaquette aangeboden ter gelegenheid van de ope ning van een gedeelte van de Schiphol- spoorlijn.( Amsterdam-Zuid naar Schipholcentrum) Deze plaquette (zie afbeelding) krijgt een plaatsje in de hal van het NS-stationgebouw op Schiphol Centrum. Op de plaquette is het embleem afgebeeld van de toenmalige burgemeester van Haarlemmermeer, mr. J.P. Amers- foordt. Dat embleem werd ontworpen in verband met de aanleg van een spoor- weglijn door de Haarlemmermeer en omgeving, zo'n 110 jaar .geleden. Het embleem vertoont een soort locomotief boven de golven die ook voorkomen in het Haarlemmermeerse gemeentewa pen en is gevat in een lint waarop het woord Haarlemmermeer-Spoorweg staat geschreven. De plaquette is van daag onthuld. Onder de plaquette zal een bordje worden bevestigd met de volgende tekst: "1864-1978: Aangeboden door het ge meentebestuur van Haarlemmermeer ter gelegenheid van de ingebruikstelling van de Schipholspoorlijn. Ontleend aan het embleem van het uit 1864 daterende plan van de Haarlemmermeer-spoor weg". In dat jaar werd door burgemeester J.P. Amersfoordt een plan gemaakt voor de oprichting van een Haarlemmermeer spoorwegmaatschappij. Amersfoordt was voorstander van "een onmiddellijke verbinding tusschen Amsterdam en Leyden, zonder dat men den tijd- en geldroovenden omweg over Haarlem behoeft te maken", terwijl bovendien door hem werd betoogd "Het steldt een zeker middel van gemeenschap, daar tusschen Leyden en de gehele Haar lemmermeerpolder tot nog toe geen regtstreeksch verkeer door behoorlijke wegen mogelijk is". Zijn visie was ten- slotten dat "de gehele Haarlemmer- meerpolder, die zoo veel belooft en voor zoveel ontwikkeling vatbaar is, met de gemeente Leyden in gemakkelijke aan raking wordt gebragt". Het was dan ook Amersfoordt bijzonder teleurstellend om te moeten ervaren dat voor de aanleg van de Haarlemmer- meerlijnen géén concessie werd ver leend. Tien jaar later poogde burgemeester Lant- zendorffer, Amersfoordt.s opvolger, het nog eens. In een brief aan de Tweede Lamer verzocht hij namens de gemeen teraad "het daarheen te leiden dat bij de aanleg van Staatsspoorwegen deze ge meente in verbinding wordt gebracht met het spoorwegnet". In zijn verzoek noemt de burgemeester een aantal ar gumenten dat moet leiden tot de aanleg van de Haarlemmermeerspoorwegen. In de daarop volgende periode worden verschillende tracé's ontworpen, zoals dc lijn Haarlem-Utrecht (met aanslui tingen te Hoofddorp, Aalsmeer, Uit hoorn etc.) en de lokaalspoorweg Am sterdam - Sloten - Haarlemmermeer - Haarlem en de lijn Amsterdam-Aals- meer-Hoofddorp-Haarlem. In 1896 verklaarde de Minister van Water staat zich bereid aan de heer Sanders, civiel en bouwkundig ingenieur te Am sterdam en lid van de raad van beheer der Hollandsche Electrische Spoorweg Maatschappij, concessie te verlenen voor het uitvoeren van de door hem ontworpen lokaalspoorweg Amster dam-Haarlem, die de sleutel vormde voor de Haarlemmermeerlijnen. Het plan werd na enkele wijzigingen door de gemeente, goedgekeurd. Door Haar lemmermeer werden de lijnen Hoofd dorp-Leiden; Uithoorn-Haarlem, en de lijn Amsterdam-Haarlem, aangelegd. Omstreeks 1907 begon men met het uit voeren van de eerste werkzaamheden. Bij Koninklijk Besluit van 17 februari 1909 werd de onteigening van gronden ten behoeve van de aanleg van de spoor lijnen mogelijk gemaakt. Op 2 augustus 1912 was het dan zover. De Haarlem mermeerspoorlijnen werden feestelijk geopend. Er was een feestcomité opge richt dat de organisatie van de festivitei ten ter hand nam. Er werden feestgidsen uitgegeven, tijdschriften besteedden speciale feestnummers aan de opening terwijl de landelijke pers aan de opening uitgebreid aandacht besteedde. In Hoofddorp werd dagenlang feest ge vierd. De Haarlemmermeersporen hadden ech- ter.geen lang leven. De tekorten stegen ieder jaar fors. Aangenomen mag wor den dat de aanleg en de exploitatie tij dens de 23 jaar van het bestaan van de Haarlemmermeerspoorlijnen een ver lies van acht miljoen gulden hebben op geleverd. Voor de minister van Water staat een reden temeer om allerlei kleine spoor-en stroomtramlijnen op te heffen. Op Oudejaarsavond 1935 reden de laat ste treinen tussen Haarlem en Aalsmeer en tussen Leiden en Hoofddorp. Het personenvervoer in en door de gemeente werd vanaf die datum door bussen ver- Na 43 jaar rijden er weer treinen door Haarlemmermeer, hopelijk met meer succes dan de eerste Haarlemmermeer spoorweg. De Plaquette die door het ge meentebestuur van Haarlemmer meer aan de NS is geschonken

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23