Jeruzalem wil niet verder onderhandelen NAAST HET NIEUWS Lange formatie in 't verschiet BEZOEK VOOR DE JARIGE Baskische Raad wil met ETA onderhandelen Icotesdu iRhöneA.C. Enkele Iraanse soldaten muiten Taiwan: Géén onderhandelingen met China Ontvoerders Schuitema verzachten hun eisen DINSDAG 19 DECEMBER 1978 SAN SALVADOR (Reuter) - De Salvadoriaanse guerrillaor ganisatie Farn heeft haar ei sen voor de vrijlating van een viertal buitenlandse zaken lieden, onder wie Philips-di- recteur Frits Schuitema, ver zacht, zo heeft aartsbisschop Romero, als leider van de groep tussenpersonen die onderhandelt over de vrijla ting, verklaard. Zij zouden nu als laatste voor waarden de vrijlating van vijf gevangenen eisen alsmede de publikatie van hun manifest door Salvadoriaanse kranten. Eerst eisten zij vrijlating van alle politieke gevangenen in het land, maar kennelijk heb ben zij hun eis op dit punt verzacht na herhaalde verkla ringen van de kant van de re gering dat er geen politieke gevangenen zijn, daar zij die worden gearresteerd wegens schending van de wet worden berecht voor civiele recht banken. Volgens ingelichte kringen is, op haar jongste eisen na, al door de bedrijven van de ont voerde zakenlieden voldaan aan de andere eisen van de organisatie, zoals losgelden en de publikatie van een ma nifest in buitenlandse kran ten. Publikatie van manifes ten van guerrillaorganisaties in Salvadoriaanse kranten staat de Salvadoriaanse wet niet toe. (Van onze correspondent) BRUSSEL - België gaat een lange kabinetsformatie tegemoet. De verkiezingen van zondag hebben wel enkele duidelijke aanwijzin gen gegeven over de verlangens die onder de bijna 6,5 miljoen Belgische kiezers leven. Maar die aanwijzingen zijn tegenstrijdig als men de uitslagen in Vlaande ren en Wallonië vergelijkt. Eens te meer wordt het vermogen van de Belgische politici om werkba re compromissen te sluiten, zwaar op de proef gesteld. De grootste verschuivingen deden zich voor in Vlaanderen. De Vlaams-Nationale Volksunie werd zwaar afgestraft voor haar deelname aan de coalitierege- ring-Tindemans, die begin okto ber struikelde over de hervor ming van de Belgische staat. De partij verloor een derde van haar aanhang. Vooral in Antwerpen, een traditioneel bastion van Vlaams nationalisme, en rond Brussel, waar de taalpolitieke problemen zich toespitsen, wa ren de verliezen het grootst. Het nieuwgekozen Belgische par lement heeft de bevoegdheid de huidige Grondwet te wijzigen. Een zestigtal artikelen van de Grondwet komt voor herziening in aanmerking, zo is afgesproken. Wijziging van de Grondwet is no dig om België de gewenste fede- rale structuur te geven en het land beter bestuurbaar te maken. Gezien de economische crisis, de slechte vooruitzichten en de zorgwekkende situatie van de overheidsfinanciën moet de grondwetsherziening krachtig worden aangepakt. Daarover zijn alle partijen het in meer of min dere mate eens. Wijziging van de Grondwet vereist echter een twee derde meerder heid. En hier duikt direct de grootste hindernis op die bij de vorming van een nieuwe regering overwonnen moet worden. Als gevolg van de geringe winst van de christen-democraten en de beperkte verliezen van de socia listen, in Vlaanderen zowel als in Wallonië, komen deze twee grote politieke families, zoals men in België pleegt te zeggen, niet aan een twee derde meerderheid in het parlement Er mnpt d'ic nocr een partner worden gevon den. Het lijdt geen twijfel dat vooral de CVP veel voelt voor een nieuwe coalitie met socialisten en libe ralen volgens een in het verleden veelbeproefd recept. Maar dit is niet in overeenstemming met de „verlinksing" in Wallonië, waar zeker de socialisten niets voelen voor een coalitie met de aldaar verliezende liberalen. Voortzet ting van het laatste kabinet-Tin- demans (Vlaamse en Waalse christen-democraten en socialis ten, Volksunie en FDF) lijkt evenmin goed mogelijk nu de Volksunie zwaar heeft verlo- Het FDF wil wél mee blijven rege ren, maar zonder deelname van Volksunie of een andere verte genwoordiger van het Vlaamse nationalisme lijkt dat evenmin een haalbare kaart. Vooralsnog kunnen de Brusselse federalisten echter rekenen op de steun van de Waalse socialisten. André Cools, voorzitter van de Socialis tische Partij, zei zondag: „In de nieuwe regering moeten de grootste partijen uit elk gewest (voor Brussel is dat het FDF) zijn vertegenwoordigd". Aan Vlaamse kant zijn alle grote partijen eensgezind in hun afwij zing van het federalisme, zoals voorzien in het inmiddels begra ven Egmont-akkoord, de blauw druk voor staatshervorming waarover de regering-Tindemans het na lang praten eens was ge worden. Hier staat een evenzeer gesloten front aan Franstalige kant tegenover, met eisen die verdergaan dan in Egmont was voorzien. Op dit punt bestaat tus sen Brussel en Wallonië een hecht bondgenootschap. Links en rechts Vlaams, Waals en Brussels vormen de onderdelen van de ingewikkelde politieke knoop die pas na lang praten zo ontward zal kunnen worden dat België met enige daadkracht kan worden bestuurd. „Wij denken in de Belgische politiek veel te wei nig na", zei oud-premier Tinde- mans zondag. Maar ook Tinde- mans' blazoen heeft vlekjes op gelopen. BONN - De vroegere West- duitse bondskanselier SPD- voorzitter Willy Brandt,komt in een ziekenhuis bij van een hart aanval die hij vorige maand kreeg. Gisteren vierde hij er zijn 65ste verjaardagwaarbij hij bezoek kreeg van bondspresident Wal ter Scheel. Brandt is de gevolgen van de hartaanval kennelijk al zover te boven dat hij ter ere van zijn verjaardag met de president het glas kon heffen. Toch zal hij. zich het komende halfjaar nog niet aan de poli tiek kunnen wijden. ADVERTENTIE wijn van klasse 3 Uit de kelders van Bessac ..Frans 'prijsje ie koop bij 600 "DELCAVE" Shjlers en w.|nhande!aren. jjj herkenbaar aan het vignet MADRID - De Algemene Baski sche Raad, de hoogste instantie in het semi-autonome Basken land, heeft gisteravond in Vitoria de twee afdelingen van de Baski sche afscheidingsbeweging, de radicale en gewelddadige vleugel ETA-Militar en de pressiegroep ETA-Politico Militar, uitgeno digd voor een gesprek over de „pacificatie van het Basken land". De raad stelt zich op het standpunt dat nu het uur in Noord-Spanje is gekomen om aan een vreedzame toekomst te werken en dat een vrije samenle ving niet kan worden opgebouwd in een klimaat van geweld. De uitnodiging van de Algemene Baskische Raad tot een dialoog met de ETA, komt op een mo ment dat ETA-Militar een ernsti ge crisis in zijn gelederen door maakt. In het Baskische Zoon Jim Jones bekent moorden WASHINGTON (UPI) - De negen tienjarige zoon van Jim Jones, de leider van de religieuze sekte "Peoples Temple" heeft gisteren bekend dat hij tijdens de massale zelfmoord een vrouwelijk lid van de sekte en haar drie kinderen heeft vermoord in het hoofd kwartier van de sekte in George town. Stephan Jones legde deze verkla ring af toen hij als getuige werd gehoord in de zaak tegen een an der lid van de sekte, die van deze moorden was beschuldigd weekblad "Crash" verscheen twee weken geleden een inter view met een van de bestuursle den van de illegale politieke par tij HASI, de politieke vleugel van ETA-Militar, waarbij HASI sug gereerde met het kabinet-Suarez te willen onderhandelen over een eventuele wapenstilstand in het Baskenland. Tevens verklaarde de woordvoerder van HASI in dit interview dat ETA-Militar niet bereid was te onderhandelen met de Algemene Baskische Raad, omdat de Baskische afschei dingsbeweging deze instantie beschouwt als een lichaam zon der bevoegdheden. Het kabinet-Suarez heeft de laatste tijd herhaalde malen te kennen gegeven dat men onder geen voorwaarde met de ETA wil on derhandelen. Met name Rodolfo Martin Villa, minister van bin nenlandse zaken, is een tegen stander van onderhandelingen met de Baskische afscheidings beweging, omdat hij meent dat een gesprek met de ETA automa tische de erkenning inhoudt van een illegale beweging, die de weg van het geweld bewandelt om zijn revolutionaire ideeën te rea liseren. Waarnemers in Bilbao en San Se bastian menen dat sommige sec toren van ETA-Militar zich door dit openlijke aanbod van de Al gemene Baskische Raad fel zul len verzetten tegen een vorm van dialoog. ETA-Militar heeft giste ren de verantwoordelijkheid op geëist voor de aanslag op de oud kolonel Diego Fenandez Montes, die zondagochtend in San Sebas tian door twee man werd neerge schoten en later in een ziekenhuis aan zijn verwondingen is bezwe ken (Van onze buitenlandse correspondent) JERUZALEM - Israël zal de vredesbesprekingen met Egypte niet hervatten, wanneer president Sadat vast houdt aan de voorstellen die hij vorige week in een brief aan premier Begin vastlegde. De Israëlische minister van buitenlandse zaken Dajan heeft dit standpunt gis teren via zijn woordvoerder bekendgemaakt. Eerder op de dag had premier Be gin besloten de Israëlische mili taire onderhandelingsdelegatie uit Washington terug te roepen „omdat zijn werk was voltooid" Israëlische regeringsfunctiona rissen gaven als persoonlijke mening dat de delegatie moest te rugkeren omdat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Vance er dit weekeinde niet in slaagde de partijen nader tot el kaar te brengen en duidelijk ach ter de Egyptische voorstellen was gaan staan. Volgens Dajan heeft Egypte zijn aanvankelijk welwillende hou ding ten opzichte van een afzon derlijk vredesverdrag met Israël veranderd onder druk van Jor danië en Saoedi-Arabië. Uit Da- jan's opmerkingen, gedaan te genover hoge ambtenaren van zijn departement, klonk duide lijk ongenoegen door over de re sultaten van Vance's missie naar het Midden-Oosten. Amerika zou Egypte onvoldoende onder druk hebben gezet en zich hebben neergelegd bij Sadat's eisen. De gewraakte voorstellen zijn - in de zienswijze van Dajan - Pale stijnse autonomie op de Westoe ver en in Gaza voor eind volgend jaar; geen uitwisseling van am bassadeurs tussen Israël en Egypte vóórdat zelfbestuur in Gaza van kracht is; wijziging van de veiligheidsmaatregelen in de Sinai na vijf jaar en aanvulling van artikel 6 uit de Camp David- akkoorden, waarin de vredes overeenkomst tussen Egypte en Israël boven Egyptische defen sieverplichtingen tegenover de andere Arabische staten is ge steld. Volgens de Egyptische vice-presi dent Hosni Moebarak is er geen sprake van nieuwe eisen. Israel zal inzien dat Egypte onmogelijk een eenzijdig vredesverdrag of een gedeeltelijke vrede kan aan gaan, aldus Moebarak, die stelde onbeperkt vertrouwen in het tot standkomen van een vredesre geling te hebben. Tijdelijk Ook de Israëlische oppositieleider en oud-premier Jitzalk Rabin meent dat de huidige impasse in het vredesoverleg slechts een tij delijke is. Tegenover onze Israë lische correspondent Jaap van Wesel verklaarde Rabin ervan overtuigd te zijn dat na een af koelingsperiode van een paar weken de onderhandelingen hervat en het vredesverdrag ge tekend zal worden. Rabin heeft ernstige kritiek op de manier waarop de onderhande lingen tot nu toe zijn gevoerd door in het bijzonder Amerika en de Israëlische regering. Rabin: „Egypte heeft op de laatste ont wikkelingen buitengewoon ver standig en gematigd gereageerd. Ik geloof niet dat Sadat onder in vloed van de Arabische topconfe rentie van Bagdad zijn politiek heeft verhard. De geschilpunten die nu ter discussie staan, zijn er vanaf het begin geweest. Sadat heeft alleen maar gereageerd op moeilijkheden die wij zijn be gonnen" Volgens Rabin zijn de huidige problemen terug te brengen tot èèn hoofdpunt: de vraag of Egyp te in geval van oorlog andere Arabische landen te hulp mag snellen. Artikel 6 van het verdrag bepaalt van niet, en Amerika heeft een begeleidende brief voorgesteld die dat artikel ont kracht. Rabin: „De Amerikanen hebben zichzelf in het moeras gewerkt, want zij hebben die pa ragraaf oorspronkelijk voorge steld in hun ontwerp. Het probleem is dat Israël en Egypte allebei gelijk hebben, ieder van uit zijn eigen gezichtspunt. Israël kan niet toestaan dat die para graaf geschrapt wordt, Egypte kan niet toestaan dat hij ongewij zigd blijft staan. Want het is on zinnig te geloven dat Egypte zich van de Arabische wereld kan losmaken" Rabin meent dat er een oplossing voorhanden is. „Toen ik premier was en wij in 1975 onderhandel den met Egypte over een interim akkoord, moest Sadat zich even eens verplichten geen oorlog te zullen voeren. Hij stelde de vraag wat er dan moest gebeuren als wij Syrië of een ander land zouden aanvallen. Ik heb Kissinger toen voorgesteld dat Israël hetzij mondeling hetzij schriftelijk zou beloven dat wij de bestaande ak koorden met Syrië en Jordanië zouden eerbiedigen op basis van wederkerigheid. Dat heeft Sadat aanvaard. Iets dergelijks zou nu opnieuw geformuleerd kunnen worden" Het echte uur van de waarheid is, zo voorspelt Rabin, nog niet aange broken. „Werkelijke Amerikaan se druk zal pas plaatsvinden na de ondertekening van het vre desverdrag. Dan zal Amerika te genover de rest van de Arabische wereld, en in het bijzonder Syrië, willen bewijzen dat de autonomie en de Pax Americana van Camp David voor de Arabieren vruch ten afwerpt. En in ruil voor de Golan, inclusief de nederzettin gen daar, zal Amerika dan aan de Syrische president Assad een ge lijksoortige overeenkomst voor stellen als Sadat nu heeft gekre gen". KENNEDY Joseph Kennedy, de oudste zoon van wijlen senator Robert Ken nedy, gaat trouwen met Sheila Rauch (zie foto). De 26-jarige Joseph Kennedy, die werkzaam is voor een over heidsdienst in Washington, kent de 29-jarige miss Rauch sinds ruim vijf jaar. De aanstaande bruid stamt uit een welgesteld bankiersgeslacht in Philadelphia. Zij is deskundige op het ge bied van ruimtelijke ordening. FABRIEK Bij het Russische Volgodonsk is het eerste deel in bedrijf genomen van een fabriek waar complete kernreactoren worden vervaar digd. Naar het persbureau Tass gisteren bekendmaakte, is de fabriek uniek in de wereld. De fabriek is zo ontworpen dat halverwege de jaren tachtig er jaarlijks drie tot vier complete reactoren met een vermogen van een miljoen kilowatt kunnen worden gemaakt. Tot de bouw van het gigantische complex is besioten op het 25ste congres van de Communistische partij van de Sowjet-Unie, aldus Tass. POLITIEMAN De overval op een spaarbank in Heidelberg in de Westduitse deel staat Baden-Württemberg, die vrijdag de dader 60.000 mark (on geveer 65.000) opleverde, blijkt door een politieman te zijn uitgevoerd. Naar gisteren bekend werd gemaakt, kon de 36-jarige overvaller in het weekeinde worden aangehouden. De buit werd verpakt in een plastic tas in zijn woning teruggevonden. TEHERAN - (UPI Reuter AFP DPA) - Een Iraanse legereenheid is gisteren door haar comman dant naar de kazerne teruggeroe pen nadat enige soldaten hadden geweigerd de orders van een meerdere te gehoorzamen. Dit heeft een hooggeplaatste Iraanse functionaris in Teheran ver klaard. De eenheid was ingezet in het noordwestelijke Tabriz om de route te bewaken waarlangs een groep betogers wilde optrekken. De zegsman sprak berichten tegen dat militairen zich bij de demon stranten hadden aangesloten. "Er was enige verwarring maar geen (van de militairen) sloot zich bij de menigte aan", zo zei hij. Wel hadden sommigen, toen zij per vrachtauto naar de kazerne wer den teruggebracht, naar de beto gers gezwaaid toen deze in spreekkoren de militairen loof den. In kringen van de oppositie werd gezegd dat de militairen in Tabriz op grote schaal de orders van hun meerderen hadden genegeerd. Het oppositionele Lagerhuislid Ahmad Bani Ahmad, zei gister avond dat groepen militairen zich bij de demonstranten hadden ge voegd, met inbegrip van 12 tanks. In welingelichte kringen werd er echter op gewezen dat er al en kele weken geen tank in de stra ten van de stad is geweest, en dat waarschijnlijk grote Russische personeelsvoertuigen voor tanks zijn aangezien. Vrijwel heel Iran gaf gisteren ge hoor aan een oproep van de op positieleiders een dag van rouw in acht te nemen. In Teheran wa ren op de restaurants na, bijna alle winkels en bedrijven geslo ten. Ook in andere steden lag het openbare leven stil. In Tabriz werd op grote schaal gedemon streerd. De berichten over het aantal deelnemers varieerden van 20.000 tot 200.000. Toen een groep van enkele honderden be togers zich buiten de officieel toegestane marsroute wilde be geven, opende het leger het vuur. Naar verluidt zouden hierbij enige gewonden zijn gevallen. ADVERTENTIE WAT GEBEURT ER WOENSDAGMIDDAG OPTURFMARKT NR. 8 TAIPEH (AFP/Reuter) - President Tsjiang Tsjing-Koeo van Taiwan heeft gisteren een heftige aanval gedaan op de Verenigde Staten en heeft het denkbeeld van on derhandelingen met China na het normaliseren van de Ameri- kaans-Chinese betrekkingen op 1 januari, boos van de hand gewe- De premier, Y.S. Soen, zei op de bijeenkomst dat Taiwan.' dat met een half miljoen soldaten een van de grootste krijgsmachten van Azië heeft, zijn militaire begro ting zou uitbreiden, zodat wij u defe het buitenland behoeven af te hangen'. Ook zou Taiwan zware wapens gaan maken. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Cyrus Vance, verklaarde zondagavond dat de Verenigde Staten defensieve wa pens aan Taiwan zouden blijven leveren, maar een woordvoerder van het nationalistisch ministerie van buitenlandse zaken merkte gisteren op dat de Chinese leider Hoea Koeo-Feng hiertegen hef tig bezwaar had gemaakt. De Amerikaanse ambassade en het Amerikaanse consulaat op Tai wan zijn vandaag weer geopend. Ze wóren vierentwintig uur ge sloten geweest na anti-Ameri kaanse demonstraties, die volg den op het besluit van president Carter diplomatieke betrekkin gen aan te gaan met de volksre publiek China. Ook de Amerikaanse scholen op Taiwan, die gisteren uit voor zorgsmaatregelen dicht bleven, zijn vandaag weer opengegaan. Een woordvoerder van de am bassade verklaarde dat de situa tie nu weer normaal is. Op Tai wan wonen ongeveer vijfduizend Amerikanen. China heeft besloten het toerisme te bevorderen door de bouw van hotels, het open stellen van be roemde plaatsen, een verbetering voudiging van het douaneforma liteiten. Dat heeft dit weekeinde de directeur van het bureau voor het toerisme, Loe Hsoe-sjang be kendgemaakt. Met speciale treinen zullen toeris ten van Peking naar de "Chinese muur" worden gebracht. China heeft al met Roemenië en Mexico akkoorden gesloten voor sa menwerking op toeristisch ge bied. Voorts zijn afgevaardigden uit Peking naar Roemenië, Ko rea, Birma, Thailand, Engeland en de Verenigde Staten gestuurd om te kijken wat men daar voor het toerisme doet.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9