'Halveer kinderbijslag voor erg jonge kinderen' Advies pleit voor "gewogen loting" Druk van CRM wordt zwaarder KLM-zaak nu in handen officier Meerderheid Kamer tot regering: Nog_geen maatregelen tegen zwakzinnigeninstitnut in Brabant I DINSDAG 19 DECEMBER 1978 DEN HAAG-WASHINGTON (GPD) - Staatssecretaris Smit- Kroes van verkeer heeft de offi cier van justitie in Amsterdam gisteren verzocht een onderzoek in te stellen naar de steekpennin genzaak van de KLM. Zoals za terdag gemeld, heeft de Ameri kaanse vliegtuigenfabriek McDonald-Douglas een niet na der genoemde KLM-functiona- ris, die betrokken was bij de beoordeling van de DC-10, 200.000 dollar betaald. De bewindsvrouw heeft hiertoe be sloten op grond van het rapport dat McDonald-Douglas heeft uit gebracht aan de Amerikaanse fe derale beurscommissie, alsmede op grond van een tweede verzoek van de KLM, gisteren aan de staatssecretaris, deze zaak tot op de bodem uit te zoeken. Het is nu aan de officier van justitie om na te gaan of er sprake is geweest van strafbare handelingen, of een I KLM-functionaris zich hieraan I schuldig heeft gemaakt en indien dit zo zou blijken te zijn, om wel ke functionaris het gaat. Het onderzoek van de Amsterdam se officier van justitie hoeft niet beperkt te blijven tot Nederland, het kan ook worden uitgevoerd in de VS. Het Amerikaanse ministe rie van justitie heeft gisteren des gevraagd verklaard toestemming te zullen geven voor een Neder lands onderzoek in de Verenigde Staten, indien blijkt dat Neder landse wetten overtreden zijn. De beurscommissie heeft zich in soortgelijke bewoordingen uit gelaten. De directie van McDonald-Douglas heeft intussen besloten een eigen commissie van onderzoek aan het werk te zetten om onwettige betalingen van het bedrijf aan het licht te brengen, zo heeft een woordvoerder van de fabriek in St. Louis verklaard. Deze spe ciale commissie moet binnen een half jaar rapport uitbrengen en vervolgens zullen de uitkomsten in de openbaarheid worden ge bracht. Opmerkelijk in dit ver band is dat de betalingen plaats hadden omstreeks 1969, toen Douglas werd overgenomen door McDonald. Inmiddels hebben zowel McDo nald-Douglas als de beurscom missie geweigerd gehoor te ge ven aan een verzoek van de KLM om nadere inlichtingen. De beurscommissie heeft laten we ten dat eventuele nadere gege vens alleen via daartoe aangewe zen regeringskanalen kunnen worden verstrekt. Slachtoffer overval overleden DEN HAAG (ANP) - In een zieken huis in Den Haag is één van de twee mannen overleden, die eind november ernstig gewond raak ten bij een overval op een auto handel aan de Gedempte Burg wal in die plaats. Het is de eige naar van het bedrijf, de 46-jarige R. Ruygrok van der Werven uit Wassenaar. Volgens de politie is de man over leden aan complicaties tijdens zijn behandeling in het zieken huis. Een 20-jarige Turk uit Amsterdam, die enkele dagen later in Soest werd aangehouden, heeft inmid dels bekend de overval te hebben ADVERTENTIE WAT GEBEURT ER WOENSDAGMIDDAG OPTURFMARKT NR. 8 DEN HAAG (ANP) - Nederland eindigt het jaar 1978 met nog net geen 14 miljoen inwoners. Vol gens voorlopige berekeningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn het er nu 13.99 miljoen. Bij het huidige tempo van de bevolkingsgroei is het te verwachten, dat binnen een maand of twee de veertienmil joenste bewoner zal worden in geschreven. Dit jaar is het inwonertal met 90.000 gegroeid. Dat is een 7.000 zielen grotere groei dan in 1977. De be volkingsaanwas is echter nog steeds heel wat kleiner dan in de jaren zestig, toen er jaarlijks zo'n 150.000 inwoners bij kwamen. Het geboorte-overschot bedroeg dit jaar 62.000, waarmee het is te ruggelopen tot de helft van wat het in 1970 was. Het migratie overschot was dit jaar 28.000 per sonen groot, waarvan er 12.000 uit de landen rond de Middellandse zee kwamen, 4.000 uit Suriname en 3.000 uit de Antillen. Er wer den ongeveer evenveel kinderen geboren als in 1977: 12,6 per 1.000 inwoners tegen 12,5 vorig jaar en ongeveer een derde minder dan in 1970 (18,3). De trouwlust werd weer wat kleiner: het aantal hu welijken dat gesloten werd daal de tot 6,3 per 1.000 inwoners van 6,7 in 1977 en 9,5 in 1970. De sterfte aan kanker nam verder toe: dit jaar stierven 208 personen per 100.000 inwoners aan kanker tegen 205,5 in 1977, 194,7 in 1970 en 183 in 1965. Aan hart- en vaatziekten stierven 372 mensen per 100.000 inwoners tegen 361,6 in 1977 en 366,1 in 1965. Ongevallen, vergiftiging en geweld kostten 46 per 100.000 in woners het leven tegen 48,2 in 1977. Verkeersongevallen eisten 18 doden per 100.000 inwoners, ongeveer vijftien procent minder dan in 1977 (21 per 100.000). met 9,9 procent van het aantal mandagen. Dit betekende een stijging van ongeveer vier pro cent tegenover 1977 toen 9,5 pro cent van de mandagen wegens ziekte werd verzuimd. De daling van het aantal geboorten begint zijn uitweriring al te krij gen. Het kleuteronderwijs telde dit jaar 436.000 leerlingen tegen 466.000 in 1977 en 499.000 in 1976. Het aantal scholieren van het ba sisonderwijs liep terug tot 1.498.000 van 1.521.000 in 1977 en 1.533.000 in 1976. Per hoofd van de bevolking ge bruikten wij dit jaar 8.73 liter pu re alcohol tegen 8.54 liter in 1977, ruim tweemaal zoveel als in 1975 (4.16 liter). Het koffieverbruik steeg van 5,2 tot 5,5 kilo per hoofd van de bevol king. We drinken echter nog steeds veel minder koffie dan in de tijd vóór de grote koffieprijs stijging: in 1976 werd er gemid deld 7.3 kilo koffie per Nederlan der verbruikt. Uitkeringen en verstrekkingen krachtens de sociale verzekerin gen hebben dit jaar een totaal van 58,6 miljard gulden bereikt tegen 51,83 miljard in 1977,16,8 miljard in 1970 en 7,8 miljard in 1965. De spoorwegen legden 8.100 mil joen kilometers voor de reizigers af, of 87 miljoen km meer dan het vorige jaar. Het aantal passagiers, vervoerd door bus, tram en metro daalde met drie miljoen tot 955 miljoen. Schiphol verwerkte 9,5 miljoen passagiers of 600.000 meer dan verleden jaar. De verkeersdrukte op de wegen steeg met 5,5 procent: het aantal verkeersongevallen bleef met 55.500 ongeveer gelijk, maar er vielen minder doden in het ver keer, te weten 2,400 tegen 2.583 in 1977. De sterke toeneming van de crimi naliteit, die zich in voorgaande ja ren had voorgedaan, zette zich dit jaar niet voort. Het aantal ter kennis van de politie gekomen misdrijven nam nog maar met 9.000 toe tot 560.000, nadat het vo rige jaar de stijging 25.000 had bedragen en het jaar daarvoor 73.000. PROTEST TEGEN TANK BIJ SCHOOL DEN HAAG (GPD) - Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat de kinderbijslag voor zeer jonge kin deren moet worden gehalveerd om de gevolgen van de kabinetsplannen ten aanzien van de 16- en 17-jarigen te verzachten. De regering wil 800 miljoen bezuinigen door de dubbele kinderbijslag voor studerende kinderen van 16 en 17 jaar af te schaffen, maar de Kamer staat op het standpunt dat de onderwijskansen van deze groep daardoor te veel in gevaar dreigen te komen. <k ,1! LiKinn/ mi Dit bleek gisteren tijdens het ka merdebat over de tweede fase van het nieuwe kinderbijslag stelsel. De eerste fase, waarbij de kinderaftrek werd samenge voegd met de kinderbijslag, is al op 1 oktober van dit jaar inge gaan. Over de vraag tot welke leeftijd de kinderbijslag voor jonge kinderen gehalveerd moet worden, liep de mening van de Kamer uiteen. Het CDA bepleitte van 0 tot jaar, de WD van 0 tot 2 of 3 jaar en D'66 van 0 tot 4 jaar. De opbrengst van deze voorstel len varieert van 78 tot 265 miljoen in 1981. In het voorstel van de regering gaat de dubbele bijslag pas in op 18-ja- rige leeftijd in plaats van bij 16. De extra kosten voor studerende kinderen beginnen volgens de regering óf bij de middelbare- schoolleeftijd (12 jaar), óf bij het begin van het tertiaire onderwijs (18 jaar). Vrijwel alle partijen in de Kamer hadden kritiek op deze redenering. Men vreesde dat de drempel om kinderen na de leer plichtige lèeftijd nog voortgezet onderwijs te laten volgen, weer verhoogd zou worden. Volgens CDA, VVD en D'66 drei gen met name de middeninko mens de dupe te worden van de nieuwe regeling. Zij merkten op dat de groep van 16- en 17-jarigen het duurst in onderhoud is, ter-, wijl kinderen in de eerste jaren na de geboorte relatief veel minder kosten. CDA en VVD waren het niet helemaal eens over de ma nier waarop de opbrengst van hun alternatief besteed moest worden. De regering heeft zelf al voorge steld om 100 miljoen compensa tie te geven aan de ouders van de 16- en 17-jarigen via een verho ging van de studiekostenrege ling. Zo komen er leeftijdstoesla gen tot een maximum van 75 pro cent van de kinderbijslag voor het tweede kind. Dit maximum wordt gegeven bij het minimum inkomen van f21.750 eri bedraagt dan f1138. Als het inkomen ho ger wordt, neemt de toelage af. Boven een inkomen van f34.000 wordt geen enkele compensatie meer gegeven. CDA en WD vonden dat deze grens moet worden verhoogd. VVD-woordvoerder De Korte pleitte voor f40.000, maar de CDA'er Hermsen vond optrek king met enkele duizenden gul dens genoeg. De PvdA had scherpe kritiek op de voorstellen van het kabinet. Oud minister van onderwijs Van Ke- menade noemde ze „onaan vaardbaar", omdat de lagere in komens er vrij aanzienlijk door achteruit gaan en de kansen op onderwijs voor kinderen uit ar beidersmilieus dalen. Hij noem de de voorstellen typerend voor het andere beleid van dit kabinet, vergeleken met dat van Den Uyl. Geen voorstel is zo slecht bij alle maatschappelijke groeperingen gevallen als dit, zo zei hij. Gezin nen met een minimum-inkomen gaan er tussen de f 230 en f 470 op achteruit, mensen met een mo daal inkomen rond f 1000, dat is 5 procent van hun netto-inkomen. En dat terwijl de extra-kosten voor 16- of 17-jarige kinderen op de middelbare school al gauw f2500 per jaar bedragen. Van Kemenade diende een motie in om de compensatie zo te verho gen, dat de inkomens tot modaal er ongeacht de gezinsgrootte niet op achteruit gaan. Ook hield hij een pleidooi voor de thuiswo nende invalide kinderen. In een amendement vroeg Van Keme nade om ook hier de achteruit gang in inkomen voor deze groep, die vaak zeer veel extra kosten met zich meebrengt, te voorko men. Ook CDA en WD vroegen aandacht voor deze catego- •k ARNHEM - De ouders van de 130 leerlingen de openbare kleuter- en lagere school in Huissen bij Arnhem) hebben gisteren besloten hun kinde ren deze week niet meer naar .school te sturen. De ouders namen dit besluit na de ontploffing van een LPG- tankauto gisteren in Nijme gen. Zij verzetten zich al enige tijd tegen de ingebruikne ming van een LPG-tankin- stallatie op vijftien meter af stand van de school. Enkele tientallen ouders (op de foto demonstrerend met hun kinderen) hebben gisteren een gesprek gehad met een wet houder. De arbeidsinspectie in Nijme gen is begonnen met een on derzoek naar de oorzaak van de explosie die gisteren een tankauto en benzinestation verwoestte. 'Hulpleger' bij hartinfarcten UTRECHT (ANP) - De Neder landse Hartstichting wil, naar Amerikaans voorbeeld, jaar lijks, één miljoen mensen opleiden die bij hartinfarcten acute hulp kunnen bieden aan het slachtoffer. Elke dag overlijden er in ons land gemiddeld 27 mensen binnen een kwartier na de eerste klachten die op een hartinfarct kunnen wijzen, terwijl omstanders hulpeloos moeten toezien. Uit Amerikaanse cijfers is gebleken dat als binnen de minuut reanimatie wordt toegepast de overlevingskan sen van de patiënt met 60 pro cent stijgen en het aantal blij vende hersenletsels daalt. Dit schrijft medisch directeur E. Dekker van de Hartstich ting in "Hart Bulletin". Het geven van acute hulp aan al diegenen die plotseling een hartinfarct krijgen is volgens Dekker vooral een organisa torisch probleem. "Velen zouden kunnen worden ge red, als men zou kunnen be reiken, dat in dergelijke ge vallen één van de omstanders tot de juiste conclusie komt, dat het om een acute hartstil stand gaat en op de juiste wij ze reanimatie toepast in af wachting van een ambulan ce", aldus Dekker. Niet alleen advocaat afgeluisterd De D'66'er Nypels had ook onover komelijke bezwaren tegen het wetsontwerp. Hij stelde twee al ternatieven voor om toch de 800 miljoen besparingen te bereiken. Naast halvering van de kinder bijslag voor kinderen tot 4 jaar wil D'66 alle kinderbijslagen ge durende'twee jaar bevriezen. Het draagvlak van de ombuigingen wordt zo vergroot, terwijl het na delig effect per gezin zo klein mogelijk blijft. Dit voorstel levert in 1981 ruim 400 miljoen op. DEN HAAG (ANP) - In de zaak Menten zijn niet alleen de tele foongesprekken met zijn advo caat mr. H.C.M. Hoorneman af geluisterd maar ook andere ge sprekken. Dit blijkt uit een geheim proces verbaal, waarin twee rijkspolitie- rechercheurs verklaren dat zij eind 1976 telefoongesprekken hebben afgeluisterd en op de band hebben opgenomen. Het proces-verbaal is gisteren ter vertrouwelijke kennismaking aan de Tweede Kamer gezonden, tezamen met het protest van de Nederlandse orde van advocaten tegen het afluisteren van mr. Hoorneman. De op de banden opgenomen ge sprekken - zo blijkt uit het pro- ces-verbaal - waren "van geen be tekenis" voor het onderzoek. Ook wordt daarin meegedeeld, dat de banden vrij kort na het afluiste ren werden vernietigd. DEN HAAG/UDENHOUT (ANP) - De hoofdinspecteur voor de geestelijke volksgezondheid heeft zich nog niet uitgesproken over eventuele maatregelen te gen het zwakzinnigeninstituut huize Assisië in het Brabantse Udenhout. Het onderzoek door de regionaal inspecteur dr. E. de Graaf is nog niet afgerond. Wel heeft deze inmiddels tussentijds rapport uitgebracht. Volgens een woordvoerder van het ministerie kunnen daarover ech ter nog geen mededelingen wor den gedaan. Ook valt op dit mo ment nog niet te overzien hoe lang het onderzoek nog zal duren. "Het probleem is dat niet ineens alle gegevens op tafel liggen. Er komt elke dag weer wat bij". Aan de hand van het onderzoek zal de hoofdinspecteur moeten heslis sen of er eventueel maatregelen getroffen moeten worden in het kader van het medisch tucht recht dan wel in de strafrechtelij ke sfeer. In huize Assisië, waar ruim zes honderd pupillen verblijven, zijn door de arts. dr. J. Huijsmans en broeder Dionysius Verhoeven de afgelopen jaren een groot aantal schedelmetingen verricht. Daarmee hoopte met name de broeder een bewijs te vinden voor zijn theorie dat er een ver band bestaat tussen de schede- lomvang en het menselijk gedrag in zijn algemeenheid en de oor zaken voor zwakzinnigheid in het bijzonder. Aanvankelijk zouden in huize Assi sië bij het maken van de schedel foto's ook zogenaamde lumbaal- puncties of ruggeprikken zijn verricht. Ook zou er sprake zijn geweest van enkele castraties. Ouders zouden van dit alles niet op de hoogte zijn geweest. In hoeverre directeur dr. E. van Dongen hier van wist is niet he lemaal duidelijk. Huize Assisië maakt deel uit van de Daniël de Brouwerstichting. Voorzitter daarvan is dr. A. Bartels, de oud- KVP-staatssecretaris voor volks gezondheid. Inmiddels hebben de kamerleden Castricum (PvdA), Faber en Lan- sink (CDA) aangedrongen op een "diepgaand onderzoek" en het openbaar maken van de resulta ten daarvan. DEN HAAG (ANP) - De Academische Raad heeft zich gisteren uitgesproken voor handhaving van "gewogen loting" als er nog studentenstops moe ten zijn. Wie al eerder uit geloot werd dient bij een volgende keer een grotere kans op toegang te krijgen. Het schoolonderzoek moet bij het bepalen van de cijfers en daarmee de kans voor de loting wel blijven meetellen. Dit komt te staan in het advies, dat de Academische Raad minister Pais van onderwijs en weten schappen zal sturen. De cijfers van een schoolonderzoek zijn geen momentopname zoals het schriftelijk examen, aldus de raad. Ze beoordelen aspecten van de opleiding die bij het centraal schriftelijk examen niet aan de orde komen. Dat de cijfers van het schoolonderzoek per school te zeer zouden verschillen werd betwijfeld. Dat moet volgens de Academische Raad dan ook on derzocht worden. Met deze uitspraken en beslissin gen heeft de raad de voorstellen van een werkgroep Selectie in verband met studentenstop op alle hoofdpunten afgewezen. Daartoe hoorde, dat de werk groep, die onder leiding stond van prof. Wiegersma, de aanslui- tings- en toelatingsfunctie van het eindexamen uit elkaar trok. Volgens de raad houdt dat een principiële aantasting van het toelatingsrecht in, dat in de wet is vastgelegd. Zo'n ingreep past niet in de wet om tijdelijk studen tenstops te kunnen afkondigen. De raad was er ook tegen, dat leer lingen met hoge cijfers recht streeks worden toegelaten. De eigen inspanning van de leerling op de middelbare school mag wel meetellen, maar mag geen abso lute selectienorm worden. Bij een groot tekort aan opleidingsplaat sen zou bij voorbaat vaststaan, dat er studenten zijn, die ondanks grote inspanningen, de limiet toch niet bereiken. De raad is ook voor betere opvang en begeleiding van afgewezen aspirant-studenten. Dit geldt nog sterker voor wie tijdens een se lectief eerste jaar wordt afgewe zen, meent men. Daarbij zal ge streefd moeten worden naar ver wijzingsmogelijkheden binnen het hoger onderwijs, aldus de Academische Raad. De raad verwacht, dat de universi teiten en hogescholen voor 1 fe bruari zullen kunnen aangeven voor welke studierichtingen wellicht een studentenstop dan wel een regulering van de bin nenkomst noodzakelijk zal zijn. Op 30 maart denkt de Academi sche Raad zijn advies aan de mi nister te kunnen vaststellen. 'Woonwagenprobleem moet weg DEN HAAG (GPD) - Gemeenten, die nog altijd niet bereid zijn de noodzakelijke standplaatsen voor woonwagens in te richten, zullen door het departement van CRM onder aanhoudende druk worden gezet. „Mijn geduld is nagenoeg op", heeft minister Gardeniers als coördinerend be windsvrouwe voor de woonwa- genproblematiek gisteren bij de installatie van de adviescommis sie voor de uitvoering van de Woonwagenwet in Rijswijk ge zegd. In de regeringsnota van 1975 is een ambitieus plan uitgestippeld dat was gericht op het zo spoedig mogelijk wegwerken van het standplaatsentekort en het opzet ten van een werkgelegenheids beleid voor woonwagenbewo ners. Minister Gardeniers meent dat de negen samenwerkende departementen na twee jaar er niet in zijn geslaagd samen vol doende mogelijkheden voor ver betering van de praktijk te bie den. Er moeten nu eindelijk spijkers met koppen worden geslagen, vindt de minister. Voornoemde adviescommissie acht zij daarbij onontbeerlijk. Deze zal richting moeten geven aan het beleid en moeten wijzen op zaken die voor rang verdienen. Zij zei verder de woonwagenbevol king niet automatisch als „heel bijzonder" te zien, die een van anderen afwijkende zorg nodig heeft. Maar de groep moet wel ex tra aandacht krijgen, omdat haar achterstand op het gebied van huisvesting, onderwijs en werk gelegenheid een feit is. Minister Gardeniers Glitterlampen op zee verbrand DEN HAAG (ANP) - Februari vol gend jaar zal op het verbran dingsvaartuig „Vulcanus" op de Noordzee de glitterlampen- vloeistof worden verbrand die zich nu nog bevindt in de onge veer twintigduizend lampen die bij een honderdtal politie- en brandweerkazernes liggen opge slagen. Na een ongeval met zo'n lamp in Belgie, werd het Nederlandse publiek eerden dit jaar geadvi seerd die lampen bij politie of brandweer in te leveren.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7