Termijn nieuwe plannen stadsvernieuwing knelt Plan voor brug over Galgewater wees verstandig N met energie Gemeente geef t "goede voorbeeld Leiden in het wit naar de kerst Leiden koopt terrein Wernink DINSDAG 19 DECEMBER 1978 Toeslagen bij Endegeest in onderzoek LEIDEN - De Leidse gemeen teraad wil de problemen rondom de toelagenregeling voor personeel bij het psy chiatrisch ziekenhuis Ende geest eerst intern bekijken. Op verzoek van wethouder Fase (personeelszaken) be spreekt de raadscommissie personeelszaken begin vol gend jaar de dreigende be vriezing of afbouw van deze regeling. Na dit interne overleg zal wet houder Fase in bespreking treden met het Georganiseerd Overleg. Met deze toezegging schortte PSP-raadslid Pas- schier haar voorstel om een spoedbespreking over deze zaak in de gemeenteraad op. Passchier wilde een spoedde bat omdat het Centraal Or gaan Ziekenhuis tarieven (COZ) de toeslagenregelingen wil afbouwen. Deze toeslagen gelden voor personeel dat 'tussen' en 'met' patiënten werkt. Volgens het raadslid gelden de toeslagen in Ende geest met name voor lager personeel. Zij wil dat de ge meente de toeslagen zo nodig op zich neemt. Gemeenteraad akkoord met restauratie Ars Aemula LEIDEN - Volgend jaar kan in Leiden de omvangrijke en dure restauratie van de mo numentale en zeer waarde volle panden Pieterskerk gracht 9 (Ars Aemula) en 11 beginnen. De Leidse gemeen teraad stelde gisteravond de benodigde kredieten voor de ze restauraties vast. Met restauratie van Pieters kerkgracht 9 is bijna 3,5 mil joen gulden gemoeid. Voor het in oude staat herstellen van Pieterskerkgracht 11 is bijna een miljoen gulden no dig. Pieterskerkgracht 9 blijft het onderkomen voor de te kenacademie Ars Aemula Na turae. Pieterskerkgracht 11 wordt geschikt gemaakt voor bewoning (vier woningen). De gemeenteraad ging ook zonder meer akkoord met het herstel van de historische muurresten van de voormali ge Vrouwenkerk in de Camp. Hiervoor zal zo mogelijk in de loop van volgend jaar het schoolgebouw dat nu nog op deze plaats staat, gesloopt worden. Transactie Leidsevaart krijgt fiat LEIDEN - De Leidse gemeen teraad heeft ingestemd met overdracht van de weg langs de Haarlemmertrekvaart (Leidsevaart) tussen Noord- wijkerhoek en Noordwijker- hout/Lisse aan de gemeente Noordwijkerhout en deze gemeente voor het onder houd een afkoopsom van een half miljoen gulden betalen. Ondanks bezwaren van ver schillende kanten tegen de hoogte van de afkoopsom ging de raad met de grootst mogelijke meerderheid ak koord met overdracht van de weg tegen de afkoopsom van een half miljoen voor het on derhoud. Alleen PvdA- raadslid Koning bleef vanwe ge de hoogte van het bedrag tegen. De beslissing van de Leidse raad maakt een einde aan een langdurige kwestie. Leiden en Noordwijkerhout zijn al ja ren bezig deze zaak te regelen. Leiden weigerde tot nu toe al tijd te betalen vuor het onder houd omdat Noordwijker hout de oorspronkelijk als jaagpad aangelegde weg voor autogebruik heeft aangepast. LEIDEN - De gemeente Leiden zal volgend jaar plannen ontwikkelen voor de bouw van een brug voor voetgangers en fietsers over het Galge water. Deze toezegging deed wethouder Waal (verkeer) gisteravond in de gemeenteraad. De wethouder voldeed met zijn toezegging aan een verzoek van de PvdA- fractie. Van deze kant drong woordvoerder Mentzij aan op meer haast vooreen nieuwe fietsverbinding in noord-zuidrichting in de binnenstad. De brug over het Galgewater zou moeten komen tussen de Morspoort- kazerne en de Weddesteeg (Noordeinde). De plannen voor de brug over het Galgewater zullen worden ontwikkeld met de plannen voor verbreding van de Herenpoortsbrug. De raad stelde gisteren een krediet van 2 ton beschikbaar om de verbetering voor te bereiden. Voor de uiteindelijke uitvoering van de verbreding verleende de raad het college een krediet van 1,2 miljoen gulden. Verbreding van de Herenpoortsbrug wordt noodzakelijk geacht om deze verbinding aan de noordzijde van de binnenstad geschikt te maken voor tweerichtingsverkeer. De brug vormt een belangrijke schakel in de rou te Kooilaan/Langegracht/Hooigracht. PvdA-woordvoerder Mentzij drong bij de behandeling van het voorstel bij het college aan nu al vast te leggen dat na de verbreding van de Heren poortsbrug de Warmonderbrug en de brug bij de Zijlpoort worden afge sloten voor autoverkeer. Wethouder Waal verschoof deze discussie naar volgend jaar. De raad behandelt dan het definitieve verkeersplan voor de gemeente. Op verkeersgebied stelde de gemeenteraad gisteravond zonder meer geld beschikbaar voor de aanschaffing van nieuwe verkeerslichten op het kruispunt Hoge Rijndijk/Leiderdorpsebrug en het kruispunt Bree- straat/Rapenburg. Tegelijk verleende men ook een krediet voor de aan schaffing van een installatie om bussen voorrang te geven op dit laatste kruispunt. haarlemmer straat 42 leiden (holland) tel. 071-131204 ADVERTENTIE één van de grootste collecties bruids- en avondjaponnen h /t t T rz t t7~ j a r in Nederland M IJZ1KAAL BEDANKJE LEIDEN - Tot hun grote verbazing werden de heer en mevrouw Van Meijgaarden wonend aan de Tj]Apollolaan in Leiden Zuid-West tannOHhUlS fS>lQQB vanmiddag getracteerd op een v half uur muzikaal huldebetoon door de Leidse orgeldraaier Broerse. Hoewel het wel vaker gebeurt dat een draaiorgel in stelling wordt gebracht wan neer er heugelijke feiten te vie ren zijn, was de aanleiding dit maal toch een wat bijzondere. De heer en mevrouw Meijgaarden, vieren vandaag hun vijftigjarig huwlijksfeest, en woonden ja renlang aan de Decimastraat in de Kooi. Als orgeldraaier Broer- se met zijn draaiorgel door deze straat kwam kon hij steevast rekenen op een kopje kofTie van het echtpaar. Zo ging het jaar in, jaar uit. Altijd stond er voor de orgeldraaier een "bakkie" klaar. Toen Broerse vernam dat het echtpaar Van Meijgaarden deze week het gouden huwelijksfeest zou vieren vond hij dat er iets teruggedaan moest worden. Vandaar dat hij vanmiddag in de Apollolaan voor de woning van het bruidspaar het orgel posteerde en vrolijke deuntjes ten gehore bracht. Rozekruisers Vanavond belegt het Rozekrui sers Genootschap een openba re lezingavond met als on derwerp "Fundamentele Vernieuwing". De bijeen komst wordt gehouden in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52 en begint om acht uur 's avonds. Bewonerscommissie De bewc Arendshorst en Condorhorst houdt vanavond in "Op Eigen Wieken" een openbare verga dering. Aan de orde komen het leefmilieu en het beleid van de Leidse Woning Stich ting. Aanvang half acht. GEMEENTE BEZORGD OVER TIJDIGE GOEDKEURING ADVERTENTIE Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Eigen ateliers voor het repare ren en ontwerpen van Uw sie raden. ENERGIEBESPARING: cfjOtTnUJi! LEIDEN - De gemeente Leiden zit in spanning of minister Beelaerts van Blokland van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening nog deze maand de stadsvernieuwings plannen voor de binnenstadswijken Pancras-Oost (tussen Hooigracht en Herengracht), Havenwijk-Zuid (tussen Haven en Zuidsingel) en de Camp (achter Haarlemmer straat) goedkeurt. De belangrijkste adviseur van de minister - de coördinatiecommis sie stadsvernieuwing - heeft in middels een positief advies gege ven. De bewindsman moet nu voor het einde van het jaar goed keuring verlenen wil het geld ook volgend jaar voor Leiden be schikbaar komen. Bij de gemeente bestaat bezorgd heid of de minister op deze korte termijn nog tot een beoordeling van de plannen komt. Deze be zorgdheid wordt veroorzaakt door de slechte ervaring rondom de goedkeuring van het verbete ringsplan voor Maredorp. Leiden wacht voor nu al bijna anderhalf jaar op een beslissing van de mi nister. De coördinatie-commissie stads vernieuwing keurde vorige week de plannen voor Pancras-Oost en Havenwijk-Zuid goed. Het plan voor de Camp dreigde aanvanke lijk te worden vertraagd. Inmid dels adviseert de commissie ook dit gebied aan te wijzen als stads vernieuwingsgebied. De beoor deling van de plannen volgt dan volgend jaar. LEIDEN - De gemeente Leiden neemt het industrieterrein van betonindustrie Wernink aan de Morsweg definitief over. De Leidse gemeenteraad keurde gis teravond het voorstel goed om het bedrijfsterein aan te kopen. Met deze transactie zijn enkele miljoenen gemoeid. De gemeente wil het terrein gebruiken voor vestiging van bedrijven. De goedkeuring van de gemeente raad kwam tot stand nadat bur germeester en wethouders de af gelopen week nog enkele wijzi gingen in de transactie hebben opgenomen. Wernink huurt het terrein voorlopig nog voor vijf jaar, maar de voorwaarden hier voor zijn enigzins verscherpt. Bij de behandeling kwam vanuit de raad de aandrang dat op het ter rein bedrijven worden geplaatst die geen hinder en milieuoverlast voor de buurt geven. Wethouder Waal (stadsontwikkeling) gaf aan dat de gemeente als eigenaar van de grond zelf de bedrijven kan selecteren. Bestemmingsplan Noord 'hamerstuk' LEIDEN - De Leidse gemeente raad heeft gisteravond het be stemmingsplan voor de wijk Noorderkwartier zonder enige discussie vastgesteld. Het plan werd als hamerstuk aangeno men. Aan de vaststelling van het plan is een lange periode van voorberei ding en overleg met wijkbewo ners vooraf gegaan. Noord is een van de oudere Leidse wijken die met speciale gelden van het rijk (interim-saldo-regeling) de stadsvernieuwing aan kunnen pakken. Voor de goedkeuring van de verschillende plannen ^was de gemeente verplicht het bestemmingsplan nog. dit jaar vast te stellen. Garage Bij de beoordeling van het verbete ringsplan voor Pancras-Oost is overigens flink geschrapt. Op het ministerie is het idee voor een parkeerkelder op het ir. Dries- senplein uit de financiële opzet gehaald. De gemeente had voor de parkeerkelder een bedrag van anderhalf miljoen gulden opge- Daarnaast neemt het rijk ook het plan om als onderdeel van de verbetering in Pancras-Oost de Uiterstegracht open te graven niet over. Voor deze maatregel had de gemeente een bedrag van zo'n 7,5 miljoen in de plannen op genomen. Bij het verbeteringsplan voor Ha venwijk-Zuid heeft de coördina tiecommissie het idee voor een passanten-haven aan de Haven afgewezen. Deze accommodatie wordt niet als een noodzakelijk stuk stadsvernieuwing gezien. Het lijk heeft het idee om de Minnebroersgracht open te gra ven aangehouden. Over dit plan wil men eerst nog nadere infor- De coördinatiecommissie heeft op dit moment nog geen advies ge geven over de concrete plannen van de gemeente voor de Camp. Men adviseert de minister het gebied aan te wijzen als stadsver- nieu wingsgebied, de beoordeling van het verbeteringsplan volgt dan volgend jaar. Overigens is het geld dan wel gereserveerd. Hengelsport Hengelsportvereniging "De Sportvrienden" viste de tien de wedstrijd in de wateren bij Zaandam. Met 15 man wer den 414 vissen gevangen, een gezamenlijk gewicht van 65.750 gram. De uitslag ivas 1C. Moogbroek 8040 gram (50 stuks), 2. B. Honsbeek 7440 (20), 3. A. Doesburg 7200 (49), 4. Hen. Schouten 6210 (58), 5. A. Hogervorst 5840 (49). 6. J. Janssen 5620 (22),7.B.v. Went LEIDEN - Het was vanochtend een vertrouwd beeld in Leiden: met spuitbussen gewapende automobilisten die ijverige pogingen in het werk stelden om hun ruiten ijsvrij te maken. Met koude oren, tintelende handen en een kegel van damp voor zich uitblazend. Maar het vriezende weer heeft ook zijn positieve kanten. De mist en de temperaturen zorgden op vele plaatsen voor sprookjesachtige beelden in de stad. Berijpte bomen en singels die met een dun laagje ijs waren bedekt. Zoals op deze foto genomen aan de Zoeterwoudse singel. 4760 (29), 8. D. Schouten 4460 (19), 9. Chr. Schouten 4330 (25). 10. W. Schouten sr. 3540 (18). J. Janssen ving de groot ste voorn: 620 gram. Hengelsport (2) De "Gulden Voorn" viste de kerstwedstrijd in de stadswa- teren en had het volgende re sultaat: 1. F. Smit 4070 gram (66 stuks), 2. W. Lardce 2880 (52), 3. G. Kleijn 2500 (41), 4. H.v. Alphen sr. 2180 (30), 5. H.v. Alphen jr. 1940 (30). 6. J Schouten 910(14), 7. M. Hoog kamer 810 (16), 8. C. Lardee 800 (13). 9. H. Schouten 660 1110. B. Velthuijzen 610(9). Hengelsport (3) Viscollege "De Ruisvoorn" hield een Kerslviswedstrijd in de Witte Singel en de Óude Vest. De uitslag was: l.W. Weenink 3110 gram(47 stuks),2. A. La- terveer sr. 2710 (43). 3. AJ. van Donzel 2190 (33). 4. S. Dubbeldeman 1910 (30), 5. A C. v.d. Meer 1670 (24). 6. T. van Daalen 1610(24), 7.G v d. Berg 1840 (19), 8. J. Nieuwen- burg jr. 1360 (18), 9. W. Oost veen 1160 (17), 10. J. Sjardin 1140 (14). Vrouwenhuis Vanavond wordt m het Vrou wenhuis aan de Nieuwe Rijn 20a de film "Antonia" ge draaid. Het is een portret van het leven en werk van de enige vrouwelijke dirigente van de wereld. In de film komt tot uitdrukking hoe zijn beïn vloed wordt door haar vrouw zijn. De film begint om acht uur en de toegangsprijs be draagt 2,50. Eskimo's Het rijksmuseum voor Volken kunde aan de Steenstraat 1 organiseert morgen weer een educatieve middag voor de jeugd van 7 tot 12 jaar. De middag staat ditmaal in het teken van de eskimo's. Er wordt een film vertoond geti teld "Steen komt tot leven" en er is een speurtocht door het museum onder het motto "Slimpie en Sloompie". Ver der wordt in de werkruimte kalksteen bewerkt en wordt er nog een film vertoond over Oost-Groenland. De bijeen komst begint om twee uur en Dit is het nieuwe energiebesparingssymbool van de S.V.E.N., de Stichting Voorlichting Energiebesparing Nederland (bekend van onder andere die bijna angstaanjagende, langzaam opbran dende kaarsbol). Deze stichting adviseert bedrijven en instellin gen, zoals de gemeente Leiden, die experimenteren met bezuini ging op het energiegebruik. Bij de gemeente Leiden is men het er duidelijk over eens: energiebesparing is pure noodzaak. Het is de hoogste tijd dat er ook in Leiden eens wat zorgvuldiger met energie wordt omgesprongen. De ge meente Leiden gaat nu probe ren zelf het goede voorbeeld te geven. Enige tijd geleden - ruim een jaar om precies te zijn - lan ceerde een aantal directeuren van gemeentelijke instellin gen en diensten het voorstel om eens uit te zoeken of het niet mogelijk zou zijn op goedkopere wijze energie ge leverd te krijgen. Wethouder Van Dam van fi nanciën reageerde dat het juist veel nuttiger was om eens te kijken hoe de gemeente het beste energie zou kunnen besparen. Deze gedachte vond de nodige weerklank hetgeen uiteindelijk resulteerde in het tot leven roepen van een com missie-energie, die moest uit zoeken hoe dat dan wel kon. De eerste vruchten van het no bele werk van de commissie leden is zichtbaar in de dezer dagen in gebruik te nemen "dependance" van het Stad huis, het zogenaamde "Stads- bouiohuis" aan de Lange- gracht. In dit ingenieuze bouwwerk is namelijk door toedoen van de "commissie energie" een aantal energie besparende voorzieningen aangebracht, zoals een opti malisering ssysteem voor de verwarming en een centrale schakeling vanuit de bode kamer voor de gangverlich ting. "Het was geen gemakkelijke zaak om dit te bereiken", zegt de milieudeskundige van de commissie, de heer In 't Veld, „want toen wij begonnen hadden we te maken met reeds lang bestaande bouwplannen voor het Stadsbouwhuis waardoor je natuurlijk wel achter de nodige zaken aan holde". Met behulp van een speciaal daarvoor ingeschakeld warmtetechnisch bureau (het ministerie van economische zaken verleent voor een der gelijk initiatief een subsidie tot 1000 gulden) is men er toch in geslaagd om in het Stads bouwhuis een eerste aanzet te geven voor de energiebespa ring. Nu is het de vraag in hoeverre het personeel bereid is zich in te zetten voor het zuinig om springen met de energie. Om het resultaat daarvan te pei len gaat iemand bij de ge meenteadministratie zich opwerpen als speciale ener giecoördinator. "Dat is nodig omdat onze gemeenteadmini stratie er niet op was inge steld eventuele besparingsre sultaten vast te leggen", aldus de heer De Visser, voorzitter van de energiecommissie. Hij vervolgt: "Nu is dat dus wel mogelijk en kunnen we bin nenkort zelfs bepalen waar en door wie de meeste energie wordt verslonden en of daar op de één of andere manier niet op te bezuinigen valt". De commissie-energie wil ver der dat er bij het maken van bouwplannen meer gelet gaat worden op de energiebespa ring. De Visser: Tot nu toe werd er pas na de bouw geke ken of er nog iets aan de ener giebesparing kon worden ge daan. Maar je moet natuur lijk al bij de planning denken aan de energie. Wij hopen dat zoiets binnenkort wettelijk geregeld wordt in bijvoor beeld de gemeentelijke bouw verordeningen". Milieu-ambtenaar In 't Veld vult aan: "Men is vaak huive rig om energiebesparende in vesteringen te doen, maar je staat er van versteld hoe snel en gemakkelijk je dergelijke investeringen meestal weer kunt terugverdienen

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3