-bhebei- "De Zilk moet bij N oord wij kerhout blijven' "ALPHA-HULP" VIA MIDDEN RIJNLAND Fijne avonden hebben we met die gasten van het fasehuis Burgemeester Bosma over provinciale herindeling "Werkers en werklozen zouden eens met elkaar moeten ruilen" In Katwijk ontbreekt het aan voorlichting DINSDAG 19 DECEMBER 1978 r Burgemeester Bosma Noordwijkerhout LEIDEN - De Zilk mag absoluut niet met Hillegom mee verhuizen naar Noord-Holland. Dat maakte burgemees ter Bosma van Noord wijkerhout gisteravond in de Leidse Stadsgehoorzaal een aantal leden van Gedeputeerde en Provinciale Staten van Zuid-Holland heel duidelijk. de provincies hun mening ge vraagd; Provinciale Staten be palen hun standpunt pas nadat de gemeenten en andere be stuurslichamen dat gedaan heb ben. Veel behoefte aan die kant om een mondelinge toelichting te geven op de schriftelijke standpunten, was er kennelijk niet. De bijeen komst gisteravond in Leiden, be stemd voor Leiden en omgeving, de bollen- en kuststreek en de Rijnstreek, werd door een hand jevol mensen bezocht; ongeveer twintig. Slechts enkelen daarvan voerden op eigen initiatief het woord: burgemeester Bosma van Noord wij kerhout, burgemeester Bos van Katwijk en gemeente ambtenaar De Jong namens Lei den. Bosma benadrukte dus dat Noordwijkerhout en De Zilk vre zen een dergelijke ontwikkeling wel zo betoogde Bosma. "Hille gom neigt er wel erg toe om naar Noord-Holland te gaan. Het zou nog liever bij Groot-Amsterdam ingedeeld worden dan bij Zuid- Holland blijven. Waar wij zo bang voor zijn is dat de streep wordt doorgetrokken en ook De Zilk overgaat. Terwijl De Zilk zo he lemaal bij Noordwijkerhout hoort". De burgemeester sprak op een bijeenkomst waarop door het provinciaal bestuur aan ge meentebesturen. provinciale ra den en intergemeentelijke over legorganen gelegenheid werd gegeven hun standpunt toe te lichten over de herindeling van de provincies, die minister Wie gel (binnenlandse zaken) voor ogen staat. De minister heeft aan Noordwijkerhout en De Zilk niet gescheiden wensen te worden, ook niet toen het Voorschotense CDA-statenlid Bakker sugge reerde dat een deel van De Zilk bij Noordwijkerhout hoort, maar een ander deel op Hillegom geo riënteerd zou zijn. Bosma wilde geen oordeel geven over de mo tieven van Hillegom om naar Noord-Holland te lonken, al zei hij wel: "Ik denk dat Hillegom daar nog wel spijt van krijgt." De Jong memoreerde namens Lei den dat deze gemeente voorkeur heeft vooreen provincie Rijnland van Katwijk/Noordwijk tot en met Alphen aan den Rijn. Net als enkele statenleden liet burge meester Bos van Katwijk blijken de houding van Leiden niet rea listisch te vinden. Wiegel staat een tweedeling van Zuid-Holland voor ogen. "Ik geloof niet meer in vechten voor een provincie Rijnland. Ik concentreer me op de vraag: wordt Zuid-Holland in tweeën of in drieën gedeeld", zei Bos. Hij zei namens Katwijk voorstander te zijn van een twee deling. "Dan kunnen er krachtige provin cies ontstaan en zal ook de be hoefte om gewesten of samen werkingsorganen te vormen, niet zo groot zijn", aldus Bos. Burgemeester Van der Have van Leiderdorp deelde desgevraagd mede dat zijn gemeente over de indeling nog niet zo'n duidelijk standpunt heeft, zolang niet vast staat hoe de taakverdeling tussen rijk, provincies en gemeenten in de toekomst zal zijn. Gedepu teerde Boone gaf toe dat minister Wiegel zich daar nog niet duide lijk over heeft uitgesproken. De gemeenten en provincies hebben er gisteren bij de minister op aan gedrongen om nu spoedig, begin volgend jaar. met een visie op die taakverdeling te komen. het Studiecentrum wordt gevestigd. Voor gezinnen en bejaarden HAZERSWOUDE - Gezinnen en bejaarden die dringend hulp in huis nodig hebben maar dit niet via een of andere instantie kunnen krijgen, kunnen hiervoor volgend jaar aankloppen bij Midden Rijnland, de stichting maat schappelijke dienstverlening in Hazerswoude. De hulp zal echter niet rechtstreeks van Midden Rijnland kunnen worden betrokken. De stichting zal slechts bemiddelen bij het krijgen van gezins- en bejaarden verzorging. Deze zogenaamde Alpha-hulp ("bemiddelingshulp") begint op 1 januari. De hulp kost de over heid minder subsidie, omdat de helpster niet in dienst is bij de stichting, maar bij het gezin. Volgens Midden Rijnland zitten er aan deze vorm van hulpverlening zowel voor als nadelen. "De stich ting heeft haar ogen niet gesloten voor de nadelen", schrijft zij in het beleidsplan voor het volgend jaar. "Midden Rijnland heeft voor de Alpha-hulp gekozen als een middel om de wachtlijsten te verkleinen. Ook al zal deze hulp alleen daar worden toegepast, waar het verantwoord is." De stichting verwacht dat uitein delijk in ongeveer vijftien pro cent van de gevallen Alpha-hulp zinvol is. Hoewel voor het ko mende jaar geen uren hoeven te worden ingeleverd, zal de hulp verlening op het lage peil van 1978 gehandhaafd blijven. "Wij zullen niet alle aanvragen om hulp kunnen inwilligen", aldus de stichting. "Dit betekent dat wij, evenals vorig jaar, een aantal schrijnende gevallen niet binnen afzienbare tijd kunnen helpen Deze mensen zullen geruime tijd op de wachtlijst blijven staan." Kerken Zonder meer blij is de stichting met de helpende hand die de Alphen- se kerken hebben toegereikt. De extra financiële steun van deze kant maakt het Midden Rijnland mogelijk om de meest urgente gevallen direct te kunnen helpen Volgend jaar zullen ook de ker ken in die plaatsen waar de stich ting werkzaam is (naast Alphen, Zoeterwoude, Koudekerk en Ha zerswoude) alsmede de gemeen ten worden benaderd om ook daar de meest urgente gevallen uit de nood te helpen. Het geld van de Alphense kerken wil men geheel of gedeeltelijk aanwenden voor het invoeren van wijkbe- j aarden verzorging. N oordwijkse politie arresteert autodieven NOORDWIJK - De Noordwyk- se politie heeft gisteren twee mannen aangehouden die worden verdacht in Amster dam een "dure" Mercedes 320 te hebben gestolen. Surveillerende agenten troffen de auto leeg aan aan de Gooweg. Zij besloten de wa gen mee te nemen en op de plek te posten. Niet veel later hield zij twee mannen aan die naar de auto aan het zoeken waren. In het verhoor dat volgde kwam aan het licht dat beiden wat met de diefstal te maken hadden en het in hun bedoeling lag om de Merce des te verkopen. De politie van de badplaats heeft zowel de auto als beide dieven gisteren overgebracht naar Amsterdam. NOORDWIJK - De Ter Aarder J. de Boer, die gisteren in de noord duinen (bij de Duindamseslag) aan het trimmen was, kwam op een gegeven ogenblik zodanig te vallen dat hij een enkel brak. De man was uitgegleden over een gedeelte dat met ijs was bedekt. AMSTERDAM (ANP) - Er zijn in ons land honderdduizenden die hun werk negatief die er van balen. Ander zijds zijn er talloze mensen die om werk zitten te springen. Be kijk nou eens of er tussen deze twee groeperingen geen - wel licht tijdelijke - ruil mogelijk is. Deze suggestie deed de voorzitter van de Voedingsbonden FNV Cees Schelling vanmorgen op het FNV-congres in Amsterdam. "Alle mooie verhalen over ont plooiingmogelijkheden, zinvol bezig zijn. zijn strijdig met wat honderdduizenden Nederlan ders dagelijks aan den lijve erva ren. Zeg maar rustig dat velen, zeer velen, met de smoor in naar hun werk gaan", aldus Schelling. "Het is ook bekend dat verreweg het grootste deel van de mensen dat niet werkt dolgraag weer aan de slag wil. Ook hier kun je zeggen dat zeer velen met de smoor in thuis zitten". Schelling begrijpt best dat werklo zen niet in de rij zullen staan om dat vervelende werk over te ne men. Maar daar staat tegenover dat hetzelfde werk door andere mensen soms volstrekt anders wordt ervaren. KATWIJK - Ben Hoogerdijk (26) zegt, ons enigszins argwanend in de ogen blikkend: "Het schokte mij toen ik vorige week vrijdag in het Leidsch Dagblad las over de bezwaren van bewoners van de Seinpostdwarsstraat tegen de vestiging daarvan een fasehuis." Hoogerdijk is één van de vier lei dinggevenden in het fasehuis (een gezinsvervangend tehuis dat aan een internaat is verbonden) dat nu al weer anderhalf jaar is aan de Rijnstraat 20 in Katwijk aan den Rijn. In het pand wonen acht geestelijk licht gehandicap ten uit de Dr. W. van den Berg- hstichting in Noordwijk in ge zinsverband bijeen. De groeps leider naar aanleiding van d e naar voren gebrachte bezwaren "Ie dereen weet dat ze sexueel gela den zijn", was er één van, en een tweede is: "Dat huis is te klein; ze zullen zich op de buurt gaan rich ten") tegen deze overal in den lande al geruime tijd heel gang bare woonvorm: "De mensen uit de Rijnstraat heb ben kunnen ondervinden, dat onze stichting met zorg de bewo ners van een fasehuis selecteert. Het zijn mensen die vroeger kan sen hebben gemist en daardoor in een inrichting terecht zijn geko men, terwijl ze daar niet thuisho ren. Mensen ook die zich daar met enige begeleiding prima kunnen handhaven." Hoogerdijk is bang dat de onder linge verstandhouding met de omwonenden gaat verslechteren: "Die lezen dat artikel ook en ik vraag me af hoe ze daarop reage ren. Mogelijk ontstaan er gevoe lens die niet op hun plaats zijn. Zo van: zou er ondanks alles toch gevaar in schuilen dat die men sen naast ons wonen?" Afschuwelijk De angst van de leider blijkt niet terecht, zo maken wij op uit de reacties die wij omwonenden vroegen op de bezwaren van de Seinpostdwarsstraat-bewoners. "Ik vind het allemaal even af schuwelijk", zo zegt fasehuis- "buurman A. Durieux van de Rijnstraat 22. "Hoe dürVen ze dat soort dingen te beweren?!' De uitleg volgt direct en komt re gelrecht uit het hart: "Als 'n be woner van dat huis jarig is, dan worden we uitgenodigd. Echt fij ne avonden hebben we dan met die gasten. Het gaat hartstikke goed met dat fasehuis en ik kan me niet voorstellen dat je voor zulke buren bang moet zijn." Enige nuancering op deze mening lijken we te beluisteren als wij te rade gaan bij mevrouw A. van der Valk (55) van de Rijnstraat 25, schuin tegenover het fasehuis. E Remmerswaal (56) van de Rijns traat 28 is bij haar op bezoek en op onze vraag om een reactie ont staat de volgende discussie: Mevrouw Remmerswaal: "Ik zie niet in waarom je nou bezwaren moet tegen zo'n fasehuis. 't Gaat er toch heel normaal aan toe." "Dat zegt je nou zo gemakkelijk", zegt mevrouw Van der Valk daarop, "maar bij mij is er iets van een angst. We zijn 's avonds wel eens alleen weg, zo dat m'n doch ter van 14 alleen thuis is en dat vind ik niet prettig." "Maar je hebt toch nog nooit wat meegemaakt?" "Moet je dan eerst wat hebben meegemaakt om bang te zijn?" "Ja...ik heb geen dochter, hè." "Ik geloof dat het een gevoelskwes tie is", zo besluit mevrouw Van der Valk dan. "Ik kan geen enkele opmerking over die mensen ma ken. We hebben nog nooit iets meegemaakt dat ten nadele van ze is. maar toch heb ik een zekere schroom om ze bijvoorbeeld in huis te halen." Vriendelijk Mevrouw A. Vreeburg (28) van de Rijnstraat 5 voelt geen enkele schroom, kan alleen maar posi tief zijn tegenover de fasehuis bewoners. "Je hebt geen enkele last van ze, integendeel. Ze lopen vaak langs en dan zeggen ze altijd heel vriendelijk goedendag. Ik voel me volkomen veilig hier en mijn kinderen van 3 en 6 jaar kunnen rustig naar buiten", al dus mevrouw Vreeburg. Een zekere terughoudendheid van de Seinpostdwarsstraat-i zou ze echter wel kunnen stellen. "Ik heb indertijd ook ge dacht dat er zich probleempjes zouden gaan voordoen," vertelt ze. "Maar dat is reuze meegeval len. Ik denk dat 't een stuk onbe kendheid is geweest over wat er komen ging. Maar ik weet nu ze ker dat de bewoners van een fa sehuis met zorg worden uitge zocht." Ook G. Ouwerling (57) en het be jaarde echtpaar W. van Duyven- voorde sluiten zich aan bij deze gunstige benadering van de fase- huiswoonvorm. Van Duyven* voorde die aan de Nieuwstraat 2, pal naast de tuin van het fasehuis, woont: "Die mensen uit Katwijk-Zee hoe- Het tumult rond de vestiging van een gezinsvervangend tehuis in Ka.twijk aan Zee lijkt zich toe te spitsen op twee zaken. Aan de ene kant enige omwonenden van het gewraakte pand, die, onder meer door het totaal ontbreken van voorlichting, in iedere geestelijk gehandicapte mens een potentiële "sexuele delinquent" zien. Aan de andere kant mevrouw Pouwels van de Willem van den Berg- hstichtingdie in deze krant heeft gezegd: "Wie een huis koopt gaat toch ook niet eerst aan de buren vragen of ze dat wel zien zitten". Het zijn incidenten die zich, volgens Peter Boschman, directeur van de Vereniging van Ouders van Geestelijk Gehandicapten, rond de oprichting van een gezinsver vangend tehuis vaker hebben voorgedaan. Hij noemt als voor beeld het tehuis in de Arnhemse wijk Presikhaaf, waarvan de op richting een storm van protesten deed ontstaan. De emoties liepen zo hoog op, dat een aantal actie voerders voor het Arnhemse stad huis demonstreerde tegen de ves tiging van het huis. Maar nu, twee jaar later, is de situatie drastisch veranderd. De bewo ners van het gezinsvervangende tehuis leven in goede harmonie met de buren en alle betrokkenen vragen zich nog steeds af hoe het mogelijk was dat de oprichting zulke heftige reacties uitlokte. 'De fout was, dat de directe omge ving niet rechtstreeks werd geïn formeerd", zegt Peter Boschman ven geen bezwaar tegen dat huis te hebben. Je hebt er namelijk helemaal geen last van. De bewo ners zijn altijd vriendelijk en netjes, maken nooit herrie. Het is beslist geen stelletje gekken dat daar zit. Ik geloof dat ze met zorg worden uitgekozen." Sn mevrouw Ouwerling van de Rijnstraat 7 tot slot meent: "We hebben geen centje last met deze mensen, hoor. Ik voel me op geen enkele manier bedreigd. En van de bewoners van het fasehuis kan ik me goed voorstellen, dat ze dolblij zijn dat ze van die inrich ting naar zo'n gezellig huis kun- -j. r, nen verhuizen..." "et jasehuis m Katwijk aan den Rijn: prima verstandhouding tussen JOS VAN DER MEER geestelijk gehandicapte bewoners en omwonenden, ze anders zijn. Maar enkele maanden geleden heeft de heer H JAM. V rouwenveldervoorzit ter van de Vereniging van Ouders van Geestelijk Gehandicapten in deze krant zeer nadrukkelijk ge zegd, dat je dat "anders zijn" niet moet ontkennen. Het gaat erom datje dat "anders zijn" niet moet ontkennen. Het gaat erom dat dat "anders zijn" wordt geaccep teerd, wat je alleen kan als je weet hoe geestelijk gehandicapte men sen men zijn. Bob van Zijderveld vindt, zoals ge zegd, die voorlichting wel dege lijk noodzakelijk. Evenals Boschman gelooft hij dat in Kat wijk het verschil tussen de geeste lijk gehandicapte en de geestelijk zieke mens niet kent. "De eerste is geboren met beperkte verstande lijke vermogens.de tweede is door zijn onaangepast gedrag door de samenleving "ziek" verklaard", licht hij toe. Wat de consequenties daarvan zijn zou zorgvuldig aan de omwonenden moeten worden uitgelegd. Bovendien moet je, naar de mening van Van Zijder veld niet uitgaan van een ideaal- stclhng, zoals mevrouw Pouwels die hanteert. "Er zijn bepaalde groepen in onze samenlevingdie doordat zij afwijken van het ge middelde. bepaalde risico's lo pen. Die risico's kan je alleen ver kleinen als je probeert de houding van de omwonenden in Katwijk te beïnvloeden"aldus Van Zij derveld. W1M SCHEURER Studiecentrum Alphen in eigen pand ALPHEN AAN DEN RIJN - Half januari betrekt het Alphens Stu diecentrum een eigen onderdak aan de Prins Hendrikstraat. Het studiecentrum, in 1966 als vor mingscentrum met een zeer een voudige opzet begonnen, heeft de hand weten te leggen op het voormalige kantoor van notaris Van der Veen Meerstadt. In het pand zullen een aantal van de cursussen van het studiecentrum worden gegeven en verder zal het worden gebruikt als kantoor. Het Alphens studiecentrum telde bij het ontstaan 36 cursisten, nu zijn het er 550. Ze kunnen een keus maken uit communicatie trainingen, conversatie- en cor respondentencursussen in zes moderne talen, Nederlands zui ver schrijven en Nederlands voor buitenlanders. Het pakket met mogelijkheden kon dankzij het verwerven van een vast onderdak worden uitgebreid met het zoge naamde ISI-systeem. Dit is een opleiding voor typen en steno, waarbij gebruik gemaakt wordt van audio-visuele hulpmiddelen. Het voordeel van een dergelijke opleidingswijze is, dat men op el ke gewenste dag kan beginnen en ook zelf z'n tempo kan kiezen. Het Alphens studiecentrum hoopt, dat die ISI-opleiding het begin zal zijn van een pakket kan- toorgerichte opleidingen. Schelling zei dat zijn oplossing be doeld is als een noodoplossing. Het zal het denken over het be grip "vrijwillige en onvrijwillige werkloosheid" geweld aan doen. Het lijkt Schelling echter de moeite van het proberen en van het onderzoeken waard. Man steekt twee agenten AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politie heeft in de af gelopen nacht een 23-jarige man uit Brabant aangehouden die in de Heemstestraat twee agenten messteken had toegebracht. De twee agenten kwamen de man tegen toen zij onderweg waren naar een huis in Amsterdam- West waar zich een steekpartij zou hebben voorgedaan. De man voldeed aan het opgegeven signalement. Toen één van de agenten uit de auto stapte en de man aansprak viel deze de agent aan en stak hem met een mes. Het mes stuitte af op een knoop. De andere agent schoot de man in zijn rechterenkel, waarop ook hij met het mes werd aangevallen. "Op den duur zal het wel goed komen, dat leert tenminste de er varing. Maar mochten zich on verhoopt ontsporingen voordoen, dan zitje goed in de problemen en ziet iedere tegenstander daarin de bevestiging van zijn gelijk" Naar de mening van Boschman ligt de oorzaak van deze inciden ten in het gebrek aan voorlich ting. "Mensen blijken geen flauw idee te hebben wat een geestelijke handicap inhoudt en vegen de zwakzinnige mensen op eéh hoop met de psychiatrische patiënten. Je moet, wil je dit soort onver kwikkelijke affaires vermijden, vroegtijdig en zo direct mogelijk voorlichting geven." In Heemskerk is dat gebeurd. Daar werd vlak na de grondaankoop voor de bouw van een dergelijk huis een brief gestuurd naar de omwonenden. Bovendien werden de buren uitgenodigd voor een voorlichtingsbijeenkomst en kre gen ze de bouwtekeningen te zien. Ze werden betrokken bij de bouw en daarna ook bij de opening, waar ze met de bewoners konden kennis maken. En bleven mensen zich verzetten dan werd alles in het werk gesteld om de problemen zo rustig mogelijk op te lossen. "We hebben echter zelden of nooit dergelijke problemen gehad." zegt Bob van Zijderveld, direc teur van het Instituut voor Maat schappelijke Dienstverlening aan Geestelijk Gehandicapten in Uitgeest. Hij vertelt hoe bij de ves tiging van elk gezinsvervangend tehuis zo systematisch mogelijk aan een goede verstandhouding met de buurt wordt gewerkt. Er bestaat een standaard-voorlich tingsplan en ook na de inge bruikneming blijft men aan die verstandhouding werken. Als je geestelijk gehandicapte mensen in goede en harmonieuze gezins situatie wilt laten leven heb je ook de taak ervoor te zorgen dat de verhouding met de buurt goed is, meent Van Zijderveld. Een veel gehoorde stelling is, dat als je voorlichting gaat geven over geestelijk gehandicapte mensen je daardoor teveel benadrukt dat Museumstad Wij kunnen niet alles wat oud of antiek is maar behouden of op slaan in stoffige kelders. Deze dynamische moderne tijd. De jeugd van nu wil modern leven, denken. Men ervaart de welvaart in veel bredere lagen van de be volking dan vroeger toen rijk zijn maar voor enkelen was wegge legd. Wat de één nu als culturele armoe de beschouwt is het voor de an der juist niet. Veel meer dan vroeger en vaak veel langer (ou der worden) kan men nu genieten van muziek, zang, verre vakan ties, goed theater gesteund en ge stuwd door denkkracht, techniek en inspiratie. Wat al niet een vooruitgang op medisch gebied. En dan de destructie van "monu menten" culturele armoede noemen? Eerlijk, kijkt men door de Breestraat in Leiden. Wat is daar in 80 jaar niet veranderd aan gevelwanden, wegdek, verkeer en vervoer. Totaal anders. Leiden moet als stad leefbaar blijven. De binnenstad moet met de tijd mee anders wordt het een dooie boel en wil niemand meer in "het mu seum Leiden" wonen, werken, winkelen, plezier hebben. Er blijft van het oude nog zoveel over. Laat men dat maar zo goed als mogelijk is conserveren. Want wat gebeurt er nu? Zodra er maar één verandering tot verbouwing wordt bekendgemaakt, of dat nu van de HEMA. C&A. de RUL of wie dan ook is. dan zijn daar di rect de behoudende burgers, die via allerlei commissies, adviesra den, buurtcomités er blijkbaar een hobby van maken om dwars te gaan liggen. Tegen deze plannen jarenlang blij ven vechten tot de "kroon" toe, zonder te beseffen dat de leef baarheid van de stad wordt ver stikt door het jarenlange getrai- neer met rechtsprocedures. Z(jn wij zulke onmondige kinderen, juist als democraten, dat wij zelf niets meer definitief kunnen be slissen en het dan maar weer doorspelen naar een andere (ho gere) instantie? Nogmaals, wij leven hier in de Randstad Holland en hebben geen behoefte aan een museum- stad Leiden. Daar is een veel te kleine marge voor. Er zijn nog genoeg andere plaatsen, zelfs in het buitenland. Een goed warm kloppend hart, snel reagerend op de behoefte van deze tijd, dat moet men voorstaan. Was Leiden niet eens de welhaast grootste stad van Holland? (door de redac tie bekort) A. J. de Bree, Plantsoen 61, LEIDEN Gemeentewerken Vrijdagmorgen 15 december 1978 om ongeveer 9.30 uur kwamen er twee ambtenaren van de gemeen te Leiden op de hoek van de Stiel- tjesstraat-v. d. Waalsstraat een gat graven. Om ongeveer 11.00 uur kwamen twee andere ambte naren met een karretje en plaat sten in dat gat twee paaltjes. Om plusminuus 2.00 uur kwamen er weer twee andere ambtenaren om een boompje te plaatsen tus sen de twee paaltjes. Vlak daarna kwamen er wederom twee ande re ambtenaren het gat dichtgooi en en de stoep betegelen (Toen was het boompje geplaatst). Maandagmorgen 18 december om 9.30 uur kwamen deze keer drie ambtenaren, twee op de fiets en een met een karretje, het hoopje zand weghalen dat vrijdag was blijven liggen. Hierin ligt het antwoord op de vraag waarom de gemeentetarieven moeten stij gen. Fam Corba V.d. Waalsstraat 64 LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19