Therapeutes Zuydtwijck op non-actief gesteld ^jetordemo Bewoner van Rijndijk in actie tegen EVEN ENQNEVEN Zakennieuws Sanox kalmeert Nerveus, Overwerkt, Vermoeid... Conflict over werksfeer naar climax Meer financiële armslag. Voor die stereo-installatie, bijvoorbeeld. Commissies rond tafel over plan renovatie -GnnïH- Konstant Krediet "Meetapparatuur van politie deugt niet" DINSDAG 19 DECEMBER 1978 PAGINA 17 LEIDEN - De eigenaar van een pand aan de Rijndijk, de heer J.J. de Niet meent een flinke schade te lijden door de ver gunning die de gemeente heeft afgegeven voor de bouw van acht herenhuizen op een naast zijn woning gelegen ter rein. Deze huizen, die vier tot vijf ton gaan kosten, worden, twee onder één kap gebouwd, rond een binnenplaats op slechts 3V2 meter afstand van de wo ning van de heer De Niet. Die vindt dat zijn uitzicht daar door ernstig wordt belem merd en mèent dat de bouw plannen in strijd zijn met het uit 1939 daterende bestem mingsplan. Zo wordt onder meer de achtergevelrooilijn met zo'n 7 meter overschre den. Rond het stuk grond aan de Rijndijk hebben zich de af gelopen jaren nogal wat ont wikkelingen voorgedaan. Het terrein waar vroeger een ma chinefabriek stond, was aan vankelijk eigendom van ga rage-exploitant Van der Pouw-Kraan. Deze firma kreeg van de gemeente geen toestemming voor eerdere plannen voor de bouw van een garage met pompstation. Ook de plannen voor de bouw van een cash en carry-hal vonden geen genade. De fir ma kreeg van B en W wel een vergunning voor de bouw van woningen maar verkocht daarna de grond door aan bouwmaatschappij Delf en Schieland B.V. uit Vlaardin- gen. Deze bouwmaatschappij zal nu de dure woningen aan de Rijndijk gaan bouwen. De bezwaren daartegen van de heer Van de Niet kwamen gis termiddag aan de orde bij de gemeentelijke commissie voor de beroepsschriften. De zaak spitste zich echter voor namelijk toe op de vraag of de heer De Niet zijn bezwaren tegen het bouwplan wel tijdig had ingediend. Volgens de wet moet een beroep tegen een beslissing van B en W zo spoedig mogelijk worden in gediend en geldt een uiterste termijn van dertig dagen. Omdat de bouwvergunning al medio september was ver leend en het beroep pas op 15 november werd ingesteld was die termijn dus ruimschoots verstreken. De advocaat van de heer De Niet, mr. De Vries-Robbé, be toogde echter dat zijn cliënt pas op 26 oktober kennis had kunnen nemen van het be sluit van B en W om een ver gunning te verlenen voor het bouwplan. Hij meende verder dat de gemeente gedurende de tijd dat het bouwplan on der handen was voortdurend de indruk had gewekt dat de heer De Niet zich maar geen zorgen moest maken omdat hij altijd nog bezwaren kon maken. De gemeente had echter nagelaten, zo bleek tij dens de behandeling van de zaak, om de heer De Niet op de hoogte te stellèn van het besluit dat een bouwvergun ning was verleend. Van de zijde van de gemeente viel te beluisteren dat de heer De Niet al bij de aankoop van zijn huis te verstaan is gege ven dat het naastgelegen ter rein zal worden bebouwd. Het is de heer De Niet toen duide lijk gemaakt dat al een bouw plan was ingediend en men heeft hem ook de tekeningen getoond. In een later stadium is, aldus de gemeente, de heer De Niet steeds op de hoogte gehouden van de ontwikke lingen en zou er alle gelegen heid zijn geweest om tijdig van het B en W-besluit kennis te nemen en daartegen tijdig in beroep te gaan. De com missie voor de beroepsschrif ten zal zich nog nader over de zaak beraden. Enorme chaos in kleuterschool LEIDEN - In de kleuterschool Me ren wijk aan de Eksterlaan, is in het weekeinde door onbekenden een onbeschrijfelijke chaos aan gericht. De politie vermoedt dat het kinderwerk is. Er wordt niets vermist. Wel werden de drie schoollokalen, keuken, zitkamer en opslagruim te helemaal overhoop gehaald. Overal lagen kapotte bloempot ten en speelgoed over de grond, de kerstversiering was vernield en met sneeuw uit een spuitbus was op de ramen geschreven. In de keuken was de chaos het grootst, daar had men zelfs op de grond zijn behoefte gedaan. Voor de ingang van "Zuijdt- wijck" werden gisteren pamflet ten uitgereikt aan bezoekers en patiënten. ADVERTENTIE Pennypacker Straight Bourbon Whiskey Uit de U S A MExklusief voor Deleave^ Zes jaar gerijpt Fruitig en enigszins zoet Met een volkomen LjüSlS eigen karakter niet duur jmfiBBp te koop bi| 600 fi r A „DELCAVE slijters en wijnhandelaren. herkenbaar aan het vignet op de deur Premieregeling voor woningen op de tocht DEN HAAG (GPD) - De premiere geling voor huizen met het predi kaat „goed en goedkoop" staat op de tocht. In het ministerie van volkshuisvesting wordt bekeken of de extra subsidie van maxi maal 4500 gulden per woning kan worden afgeschaft. De regeling voor goede en goedkope wonin gen is gemaakt om te stimuleren dat huurders of eigenaars van woningen zoveel mogelijk in spraak hebben bij de totstand koming van het huis. Vast staat dat de subsidie nog niet per 1 januari aanstaande zal ver dwijnen. Problemen van organi satorische aard maken dat on mogelijk. ADVERTENTIE Première 21 december a.s. in Luxor. Gelijktijdig in 30 theaters. Het is weer lachen, gieren, brullen geblazen met TERENCE HILL BUCCLENCER LEIDEN - In het Leidse verpleeghuis en reactiveringscen trum "Zuijdtwijck" aan de Aaltje Noordewierlaan is een conflict ontstaan tussen de geneesheer-directeur en de in het centrum werkzame bezigheidstherapeutes. Het conflict groeide gisteren uit tot een climax toen bekend werd gemaakt dat alle bezigheidstherapeutes met on middellijke ingang op non-actief waren gesteld. Of welk doel dan ook. Met het Ennia Konstant Krediet hebt u altijd geld achter de hand dat u op elk gewenst moment kunt besteden. En wat de maandelijkse aflossing betreft: u krijgt 2 unieke vrijstellinqskaarten om in te zetten wanneer betaling u niet gelegen komt. Vraag uw (verzekerings)adviseur! over het Ennia Konstant Krediet. Hij regelt het vliegensvlug. Knetemann en Pijnen leiden in Maastricht MAASTRICHT - De stand bij de neutralisatie in de Zesdaagse van Maastricht, vannacht om 2 uur was: 1. Pijnen/Knetemann (Ned) 485 punten, 2. Peffgen/Fritz (WDL) 292 punten, 3. Sercu/Braun (BEL/WDL) 224 punten, 4. Op één ronde: Clarke/Karstens (AUS/NED) 394 punten, 5. Raas/ Allan (NED/AUS) 197 punten. 6. Op vier ronden: Zoetemelk/ Hempel (NED/WDL) 235 punten, 7. Op vijf ronden: Venix/Schui- ten (NED) 297 punten, 8. Op zes ronden: Van Vliet/Hermann (NED/Liech) 326 punten, 9. Op zeven ronden: Priem/Tourne (NED/BEL) 287 punten, 10. Op acht ronden: Debosscher/Bracke (BEL) 364 punten. Amateurs Bij het ingaan van de voorlaatste dag had het Belgisch/Deense koppel Vaarten/Person gisteren nog steeds de leiding in de ama- teurwielerzesdaagse van Maas tricht. Vaarten en Person verza melden 80 punten en worden op liefst zeven ronden gevolgd door de Nederlandse combinatie Ger Slot/Barend Huveneers, die de tweede plaats bezetten met 48 punten. De therapeutes lieten het er niet bij zitten en verspreidden gisteren bij de ingang van het centrum pamfletten waarin de gang van zaken aan de kaak werd gesteld. Inzet van het conflict is het ont slag van een van de bezigheids therapeutes Marjan van der Pol. Zij was het oneens met haar chef, Van Elteren over de te volgen werkwijze. langdurige procedure, waaraan zelfs de kantonrechter te pas kwam, werd zij ontslagen. In de kritiek op de leiÜing kreeg de ontslagen therapeute steun van drie van haar collega's, Thea van Hattum, Jeanette Hollander en Greetje Noordman. Met hun kritiek vonden ze geen ge hoor bij de geneesheer-directeur en het bestuur van "Zuijdt wijck", die onvoorwaardelijk achter de chef van de therapeutes bleven staan. Daarop besloten de drie bezigheidstherapeutes om met ingang van 1 januari 1979 haar baan op te zeggen. De mededeling dat de therapeutes op non-actief waren gesteld met onmiddellijke ingang kregen ze vrijdag en gisteren te horen. Het gold ook voor een vierde bezig heidstherapeute, die tot dusver buiten het conflict was gebleven. In het pamflet dat gisteren aan bewoners en bezoekers werd uit gereikt zeggen de meisjes dat uit het op non-actief stellen niets an ders kan worden afgeleid dan dat geschorst. Volgens de therapeutes heeft de geneesheer-directeur geweigerd een reden op te geven voor de schorsing. Ook het bestuur van "Zuijdtwijck" heeft tot dusver geen schriftelijke reden opgege ven voor de schorsing. "Men zei ons dat we maar lekker met vakantie moesten gaan", al- LEIDEN - De anti-renovatiecom missie en de bewonerscommissie van het omstreden renovatie project in het Haagwegkwartier zijn samen om de tafel gaan zitten om te praten over de uitvoering van de renovatieplannen. Zoals bekend wil een deel van be woners van de Ter Haarkade en omgeving niet renoveren en wil een ander deel niets weten van afstel van de plannen. Na onder ling beraad zijn de beide com missies tot de overeenkomst ge komen dat zij alleen genoegen nemen met de oorspronkelijke renovatieplannen zoals die door de bewoners zijn goedgekeurd. Dat wil zeggen zonder de later doorgevoerde bezuinigingen. De commissies vinden verder dat geen van de bewoners verplicht mag worden om te renoveren hetgeen in de laatste vergadering van de commissie volkshuisves ting al door de gemeente is toege zegd. De beide bewonerscom missies zeggen verder dat indien gemeente en woningbouwver eniging blijven vinden dat de in gediende plannen doorgang moeten vinden zij zich daartegen zullen blijven verzetten. dus de bezigheidstherapeutes, die vinden dat op die manier worden gesold met de belangen van de patiënten. "Het werd ons zelfs verboden om afscheid van de patiënten te nemen en daar door konden we ook de toezeg gingen, die we hadden gedaan, niet nakomen." De geneesheer-directeur van Zuijdtwijck, de heer J.M. Hese, liet vanochtend - toen we om commentaar wilden vragen - via de telefoniste weten, dat hij niet met ons wenste te spreken. Snel geld zodra u 't nodig hebt. Uw konstant krediet snel en korrekt geregeld door: RIJNSBURGERWEG 135 TEL. 156844 LEIDEN LEIDEN - Er werden gisteren weer talloze stokpaardjes be reden bij de Leidse kanton rechter. Tientallen verdach ten hadden de moeite geno- men om in het statige gebouw aan het Rapenburg haarfijn uit de doeken te doen hoe het allemaal was gekomen. Daar door kwam het dat mensen, die om tien uur waren opge roepen, om half twaalf nog in de banken zaten te wachten. Eén verdachte, de Voorschote naar S., was boos omdat hij van mening was dat hij om half tien had moeten ver schijnen. Dat en het feit dat de automobilisten die destijds voor en achter hem hadden gereden bij de snelheidscon trole niet waren aangehouden deed S. vermoeden dat één en ander niet klopte. De appara tuur waarmee de politie de snelheid van de auto meet zou niet in orde zijn. "Want de vijf lijkt erg veel op de zes, ede lachtbare". Volgens de twee politiemannen die als getuigen fungeerden had S. net een kilometer har der gereden dan zijn voor ganger en de achteropko mende automobilist, en toen bij de fatale grens van 66 ki lometer terecht was geko men. S. bleef alle verdenkin gen betwisten. Rechter Van Dijke merkte tenslotte wat kribbig op dat het "nu afgelo pen was" en veroordeelde S. tot 45 gulden boete. Ook het verhaal dat taxichauf feur De B. ophing bleek niet honderd procent te kloppen. Hij was door rood licht gere den omdat hij een klant met een bloedende wond naar het ziekenhuis had moeten bren gen. Helaas voor hem ging het verhaal niet op, want de be wuste klant had een briefje geschreven naar het kanton gerecht dat ze weliswaar een open been heeft, maar niks geen bloedende wond. De taxichauffeur was zelf te laat omdat hij nog iemand anders had opgehaald. Rechter Van Dijke vond het "niet aardig" van De B. dat hij iemand let sel in de schoenen had ge schoven. "Verzint u eens iets aardigers" zo zei hij. De B. kreeg 75 gulden boete opge legd. Noordwijker Van de B. was naar het kantongerecht ge komen omdat hij een boete opgelegd had gekregen, ter wijl hij zelf vond al straf ge noeg gehad te hebben. Vol gens zijn zeggen had Van de B. in de Noordwijkse Voor straat een paar minuten staan laden en lossen. Toen hij te rugkwam was de auto weg. Na lang zoeken vond Van de B. zijn voertuig terug op de hoek van de straat, waar nota bene een stopverbod van kracht was. De sleutels kreeg hij na lang aandringen terug op die plaats. Van de B. was zich rot- geschrokken. "Ik deed ge woon m'n werk. Ze vonden het nog leuk ook, die agenten, ze lachten me uit. Iedereen moet wel eens een paar minu ten geduld hebben" zo ver weerde Van de B. zich "dus waarom een paar politieagen ten niet". Verkeersschout Van der Ham vond echter dat er geen spra ke was geweest van laden en lossen, omdat Van de B. mi nutenlang spoorloos was ge weest. Hij eiste vijftig gulden boete. Van de B. kreeg het laatste woord: "Als u dat doet is het onrecht" zo merkte hij nog op. En: "Men moet ge duld hebben". De kanton rechter vond echter dat hij genoeg geduld had gehad en vonniste Van de B. tot 50 gul den. "Dit vind ik heel on rechtvaardig" merkte Van de B. nog op voordat hij de zaal verliet. Verbolgen was ook de Voor schotenaar A. omdat hij in augustus van dit jaar twee maal achter elkaar was be trapt op het rijden zonder rij bewijs, terwijl zijn proeftijd van een vorig vonnis wegens onverzekerd en zonder rijbe wijs rijden nog lopende was. "Ik vind dat ik beter rijd dan de gemiddelde bestuurder" had A. als verweer aange voerd. "Ik weet dat u getipt bent en ik denk wel dat ik weet wie dit is. Ik zal hem we ten te vinden". Die opmer kingen werden hem gisteren ook in de schoenen gescho ven. A's stokpaardje was en bleef het feit dat er "getipt" was, en daar bleef hij kwaad om. "Maar daar gaat het toch helemaal niet om" zo vond de verkeersschout. "U moet ge woon niet rijden zonder rij bewijs". De rechter veroor deelde hem tenslotte tot drie weken voorwaardelijke ge vangenisstraf en een geldboe te van 500 gulden. Ook Van de B. had onverzekerd rondgereden, zij het dan op een brommer. Hij kwam ver haal halen omdat zijn brom mer door de politie in beslag was genomen. "Op een cross- brommer rondrijden past toch helemaal niet bij uw leef tijd" zo vermaande rechter Oome hem. "Als u nou zestien wasHij legde Van de B. een boete van 100 gulden op. Van de B. maakte zich daar geen zorgen over. Het enige waar hij belang in stelde was of hij zijn brommer (dag waarde vijftig gulden) terug zou krijgen. Dat bleek echter niet het geval. MIEP DE GRAAFF LEIDEN - Bouwvaria, de bouw markt aan de Zoeterwoudseweg, wordt op het ogenblik uitgebreid. Naast de bestaande ruimte zal er ongeveer 400 vierkante meter worden bijgebouwd. Het bedrijf werd in juli 1975 in gebruik ge nomen. Als gevolg van de uit breiding komt er een aparte af deling voor verlichting, een sani taire showroom en een nieuwe verhuur van machines. en prenten werd geopend in het pand nummer 60 heeft men nu ook een winkel in de voormalige zuivelwinkel van de firma Van der Holst (Janvossensteeg 50). De nieuwe winkel zal gespeciali seerd zijn in grenen meubelen. Tom Walenkamp opent genmiddag om vier t speciaalzaak voor race- en toer- rijwielen. De zaak is onderge bracht in het pand aan de Turf markt 8. 't Weevershuijs opent donderdag 28 december de tweede winkel aan de Janvossensteeg. Nadat eerder een zaak in antiek, curiosa ADVERTENTIE Jaarsluiting van Expogé LEIDEN - De afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging van Expolitieke Gevangenen hield gisteravond de jaarsluitingsbij- eenkomst met diner in de Stads gehoorzaal. Tijdens de bijeen komst zette het bestuurslid H.J. Maas, twee personen in het zon netje. Dat was de heer Plekkrin- ga, oud-bestuurslid, vanwege het feit dat hij vandaag zijn 81-ste veijaardag viert. En de heer H.J.L.C. Bax van de marine voorlichtingsdienst in verband met zijn bereidwillige medewer king bij het organiseren van ex cursies. Beiden ontvingen een geschenk. De bijeenkomst werd bijgewoond door een kleine 70 personen. Diefstal van gereedschappen LEIDEN - Uit een loods van Civiel- co aan de Hoge Morsweg is tij dens het weekeinde voor een nog onbekend bedrag aan gereed schappen gestolen. Het betreft drie complete gereedschapskis ten met inhoud, twee boorma chines, een kettingzaag, decou- peerzaag, zaagmachine en twee rekenmachines. LEIDEN - Aan de Rijksuniversi teit in Leiden zijn geslaagd: rech ten O. D. Kervers, J. A. Klok, mej. M. Kruis, J. W. J. van den Berg, J. H. M. van Lier, R. G. C. Cromme- lin, J. H. Roelfsema, H. J. Visser, E. A. de Neve, mej. J. M. C. van Batum, mej. R. J. Blufpand, mevr. A. A. Berkhout, mevr. C. J. Zaaijer, mej. R. J. A. van Lutter- velt, mevr. P. M. V. van Pampus, H. E. Urlus, W. V. Smeets. A. van der Vogt, G. W. Wilbeis, J J. C. Klep, H. K. Klijnsma, P. V. Re- nardel de Lavalette, scheikunde mevr. E. J. Jacobs-Den Turk (Leiderdorp), J. J. Oltvoort (Al- phen). ADVERTENTIE en bevordert daardoor^ een goede nachtrust' ritten

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17