GODYLA HAALT UIT Geloofs- en gebedspracticnm, training en bezinning Hoedt je voor oude en nieuwe dogma's Rob Rensenbrink; "Anfield Road wordt een hel emmnasES Humanist Tielman waarschuwt jongeren Bert J ansen niet in basis van B-elftal DINSDAG 19 DECEMBER 197; Gratiaan Soons, Paul Smits van Waesber- ghe en Hildegard Schoffelmeer vroe gen ons, de aandacht te vestigen op de mogelijkheid van een "geloofs- en gebedspracticumop een rustig plekje ergens in Nederland. Het is bestemd voor mensen "die van elkaar willen leren hoe belangrijk geloven en bidden is". De drie zijn medewerkers aan dit practicum. De bedoeling is een paar dagen met een klei ne groep mensen samen te zijn om van el- kaars inbreng te kunnen leren, "samen te praten, ervaringen op te doen, stil te zijn, kortom samen te leven en te ervaren dat bidden een plaats kan hebben in ieders leven". Onder leiding van een theoloog en een groepsdynamicus wordt gewerkt in groepen van twaalf personen. Men koos voor dit initiatief het woord "practicum" om aan te geven dat van ieder een actieve deelneming wordt verwacht. Volgend jaar wordt een aantal van deze practica op verschillende plaatsen geor ganiseerd. Theresia Koster, Huize Doorn- burgh Maarssen (postbus 76), telefoon 03465-62146 (kantooruren)kan er nadere inlichtingen over geven. Uit de trainingswereld Peter van Gooi, (een deelnemer), kan iets vertellen over het verloop van zo'n practi cum. Hij vindt het winst dat men bij de verdieping van de geloofshouding gebruik gaat maken van de ervaringen uit de "trainingswereld." "Stelt u zich voor: twaalf mensen zittend in een kring rond een groot aantal foto's van allerhande mensen in uiteenlopende si tuaties. Ieder heeft er twee uitgezocht als antwoord bij de vraag welk beeld je van jezelf hebt als onvolkomen en onvrij mens. Je moet ook een foto pakken die past bij het beeld zoals je er zou willen uitzien. Het gesprek dat hierop volgt getuigt van openheid en vertrouwdheid met elkaar. Wonderlijk dat al na een of twee dagen de deelnemers zo'n klimaat van vertrouwen hebben geschapen dat men zich voldoende veilig voelt bij elkaar om iets mee te delen over zijn verlangens, zijn hoop, zijn ang sten ook. Het is een verademing je lichaam te kunnen ontspannen, de taal van het lichaam te leren verstaan, bijvoorbeeld je hardnek kigheid en je stijfhoofdigheid tot in je bot ten te voelen, en de woorden - ook religieu ze woorden - die je al te vaak zomaar in je mond nam eens op een andere manier ge stalte te geven. Zo met elkaar omgaan doet iets van de belof te, door Christus aan zijn kerk gedaan, aan den lijve ervaren: "Waar twee of drie bijeen zijn in mijn naam, daar ben ik in hun midden". Niet alles fijn Natuurlijk is niet alles fijn in deze dagen. Je wordt geconfronteerd met je vlucht voor jezelf, je vrees om oud te worden, je niet verdragen kunnen van de stilte, je onverwerkte oud zeer. Je wordt je van heel wat bewust. Maar je wilt eraan werken, ook na de trai ning, want dit vraagt tijd en geduld. Je bent al op een spoor gezet: je luistert an ders, je relaties beleef je anders, dieper. Het is als een wedergeboorte. Misschien zelfs op een leeftijd dat je dit niet meer voor mogelijk hield." In principe kan ieder aan dit geloofs- en gebedspracticum deelnemen. Peter van Gooi: "Je hoeft er geen trouwe kerkganger voor te zijn. Als je jezelf en je eigen bestaan maar serieus durft te ne men". Zangdienst Morgenavond (woensdag) wordt in de Vredes- kerk aan de Burggravenlaan in Leiden een oecumenische kerst- zangdienst gehouden. Het jeugdkoor van deze kerk verleent medewerking. Ook is er veel sa menzang. De kerstzang in Oegstgeest is dit jaar op vrijdag 22 december om half negen in de rk Willibrordkerk. Daar werkt het muziekkorps van het Leger des Heils uit Gouda mee. Kerstplanten. Op vrijdag 22 de cember van 2 uur 's middags tot omstreeks 9 uur 's avonds is er in het gebouw "Ons Huis" naast de hervormde kerk in Zoeterwou- de-dorp een kerstplantenmarkt. De opbrengst vloeit in het restau ratiefonds voor de oude kerk. De financiering van deze - reeds vol tooide - restauratie is nog niet rond en bovendien moet er een fonds komen om in de toekomst reparaties en verbeteringen te kunnen bekostigen. "Doe iets tegen de macht van de kerk". Onder deze kreet poogt drs. Rob Tiel man, voorzitter van het Humanistisch Verbond, jongeren te mobiliseren in een actie tegen het streven van "sommige christelijke groeperingen om onze overheid weer tot een christelijke staat om te bouwen". Deze oproep doet hij in een speciaal jongerennummer van "Huma nist", de tweewekelijkse uitgave van het Humanistisch Verbond (postbus 114 Utrecht). Na eeuwenlange strijd zijn kerk en staat in ons land gescheiden. Dat betekent dat geen enkele levens overtuiging mag worden bevoor recht. Tielman vindt het rand schrift op de gulden en de bede in de troonrede op zichzelf "mis schien wel te onbeduidend om je er druk over te maken", maar, zo laat hij er op volgen, "je moet toch op je hoede zijn omdat het voor boden kunnen zijn van pogingen om de staat weer te onderwerpen aan dogmatische vormen van christendom". Hij wijst in dit verband op Amerika. "Daar worden wetenschappelij ke opvattingen over de evolutie bij het onderwijs in sommige sta ten verdrongen door het bijbelse scheppingsverhaal en wordt de overheid misbruikt om mensen rechten van homoseksuelen aan te tasten" "Veel mensen lachen om dogmatische christelijke groepen als de Evangelische Om roep en de Staatkundig Gerefor meerde Partij. Het is verstandi ger ze serieus in de gaten te hou den vóór u het lachen vergaat" Geen raad In een hoofdartikel m hetzelfde jongerennummer gaat Rob Tiel man in op de geestelijke nood waarin veel mensen verkeren die met de zin van hun bestaan geen raad weten. ''Oude zekerheden zijn weggeval len. Velen kunnen nieuwe vrij heden niet aan. De lokroep van oude en nieuwe dogma's wordt weer alom gehoord: "stop maar met jouw individueel getob, kom bij ons en wij zullen wel voor je denken". Oude en nieuwe her ders lokken hun schaapjes bijeen met bezwerende symbolen, en de kuddes volgen weer braaf'. Daartegenover willen humanisten, zo verzekert Rob Tielman, geen betoverende lokroepen uitzen den. "Maar willen wij dan wel werkloos toezien hoe anderen met name jongeren van hun geestelijke vrijheid "verlossen" Tielman wijst een derde weg, die tussen wat hij noemt zieltjes- winnen en lijdzaam toezien: dui delijk maken datje ook zin aan je bestaan kunt geven door vóór vrijheid te kiezen en tégen de aangeprezen hapklare geestelijke brokken van oude en nieuwe sek ten". Het is Rob Tielman gebleken dat er veel jongeren zijn die bewust hebben gekozen voor vrijheid. Sommigen van hen hebben de weg naar het Humanistisch Ver bond kunnen vinden, maar het is hun niet eenvoudig gemaakt. Het Verbond heeft naar zijn mening, te weinig laten blijken er ook voor jongeren te zijn. Bij jezelf 'Een jonge generatie ziet zich ge plaatst voor enorme vraagstuk ken: mileuvervuiling, alcoholis me, werkloosheid, discriminatie, aantasting van de privacy, huis vestingstekort, nihilisme enzo voort. Velen zien het niet meer zitten. Andere vluchten in dog matisch sectarisme. Gelukkig zijn er ook jongeren die beseffen dat geloven in mensen begint bij jezelf en dat je ook op een niet- dogmatische wijze zin aan je be staan kunt geven. Dat het huma nisme er is om er iets mee te doen" Op zijn audiënties probeert de nieuwe paus altijd een ontspannen sfeer te scheppen. Zeker op zijn algemene ontvangsten. Een treffender illustratie daarvan is nauwelijks denkbaar 1 Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Vlaardingen J. van Slageren Amsterdam, te Ril- land-Bath C.D. Otte Heineoord, te Emmeloord A. van de Beek Vriezenveen; bedankt voor Lut- ten J. Kortleve Driebergen. Geref. Kerken: beroepen te Den Briel J.W. Doff Schermerhom, te Oudewater P. Vliegenthart Heerhugowaard; aangenomen naar Assen J.A. van de Peppel Zeist, naar Ede T. Hoogsteen Blyth (Ontario, Canada), naar Wilnis L.A. Woltering, kandidaat aldaar. Geref. Kerken Vrijgemaakt: be dankt voor Zwolle Tj. Boersma Zuidhorn, voor Deventer C. van der Leest Breda, voor Vlaardin gen A.P. van Dijk Tiel, voor Hoo- gezand M. Brandes Ermelo. Chr. Geref. Kerken: aangenomen naar IJmuiden A.J. Otter Papen- drecht; bedankt voor Assen R. Hol Nieuwe Pekela, voor Sneek H. van Mulligen Utrecht, voor Hoogeveen W. J. Quist Den Haag. Geref. Gemeenten: bedankt voor Goudswaard J. Mijnders Ridder kerk. Overleden. De vroegere aarts bisschop van Keulen en voorzit ter van de Duitse bisschoppen conferentie, kardinaal Joseph Frings, is op 91-jarige leeftijd overleden. In zijn ambtsperiode was hij zeer geliefd. Men noemde hem de "sociale bisschop". O Bijbels. Het bijbelgenootschap van de Evangelische Kerk in West-Duitsland heeft per trein 25.000 bijbels in het Russisch naar de Sowjet-Unie verzonden, bestemd voor. de baptisten al daar. De Russische autoriteiten hadden hiervoor een invoerver gunning afgegeven. IKON-tv in Merenwijk De kerken in Nederlaim die samenwerken in de Raad van Kerken gaan deelnemen aan een internationale ge bedsactie voor elkaar en voor de vervolgden in de we reld. De actie begint in de gebedsweek voor de eenheid (18 tot 25 januari). Elke zon dag volgend jaar wordt in de voorbeden tijdens de kerk diensten de verbondenheid beleefd met de kerken in een bepaald land en met groepen en personen die worden ver volgd wegens hun geloof of levensovertuiging. De IKON (Interkerkelijke Om roep Nederland) wil het be gin van deze gebedsactie re liëf geven door de eenheid te belichten zoals die in ons land aan het groeien is. In een serie van zes tv-uitzen- dingen van elk een half uur op drie zondagen in januari en drie in februari wordt aandacht besteed aan de oe cumene op het plaatselijke vlak, de mogelijkheden en moeilijkheden van het sa menwerken van kerken op plaatselijk niveau, de relatie tussen plaatselijke kerken en oecumenische activitei ten landelijk en internatio naal en gebed en liturgie in samenhang met de oecume ne. Voor deze uitzendingen is het oog gevallen op de Meren wijk in Leiden, waar afgelo pen zondag het nieuwe cen trum van de drie samenwer kende kerken in gebruik werd genomen. De reeks zal bestaan uit drie "vespervie ringen" en drie gesprekken. Het is de bedoeling verschil lende werk- en gespreks groepen bij de voorbereiding van de diensten en de ge sprekken te betrekken. De uitzendingen zijn op 14,21 en 28 januari en op 4, 11 en 18 februari. LIVERPOOL (ANP) - Anderlecht kijkt reikhalzend uit naar de return tegen Liverpool om de zogenaamde Super cup, die vanavond op Anfield Road gespeeld wordt. Niet omdat de Brusselseéquipe in Liverpool een "makkie" verwacht, maar eerder omdat de ploeg dringend toe is aan een succes. De over de slechte competitieresul- de Brusselse ploeg speelt en Mat- taten morrende supporters moe- tv van Toorn, die hiermee de vijf- ten de monden gesnoerd worden de Nederlander in de Belgische via de verovering van de super- formatie is. cup. Een karwei dat met de uit- Ook Liverpool kampt met blessu- slag van de eerste wedstrijd i Brussel in het achterhoofd (3-1) mogelijk moet zijn. In het Belgische kamp overheerst een licht optimisme, al wordt de realiteit niet uit het oog verloren. Rob Rensenbrink, die eijn ploeg in het eerste duel in de slotfase aan de voorsprong van twee doelpunten hielp: "Wij komen op Anfield Road in een hel terecht. Erg veel zal afhangen van het spelverloop in het eerste kwar tier. Scoort Liverpool in die be ginfase, dan wordt het zeer, zeer moeilijk". Desondanks acht de linkerspits Anderlecht routineus genoeg om het karwei te klaren. De over winning, zondag in de Belgische competitie, op Beringen heeft, hoe mager de afspiegeling ook was (1-0), het zelfvertrouwen weer wat opgevijzeld. En de ne derlaag van Liverpool bij Bristol City (0-1) duidt er volgens de in ternational op dat Liverpool over zijn topvorm heen is. Anderlecht treedt vanavond aan met twee invallers. Voorstopper Broos en de Deen Nielsen zijn ge schorst omdat zij tweemaal tegen een gele kaart opliepen. Zij wor den vervangen door Gilbert var Binst, die zijn laatste seizoen voo res. Linkerverdediger Alan Ken nedy, uitblinker in het twee we ken geleden gespeelde competi tieduel tegen Nottingham Forest (2-0), zal niet van de partij zijn. Hij wordt vervangen door "scheer mes" Hughes. Super-cuphouder Liverpool is vol optimisme over de uitslag. Direct na de eerste ontmoeting profe teerde manager Bob Paisly: "Thuis zullen wij ongetwijfeld zegevieren. Of de overwinning hoog genoeg zal uitvallen, blijft voor iedereen een vraagteken. Maar ik durf er wel op te wed den." Zijn manschappen hebben deze stemming overgenomen, al is de Britse instelling professioneel genoeg om onderschatting uit te sluiten. i de Super Cup te pak- LEIDEN - Het zaalvoetbalteam van Godyla heeft zichzelf alvast een voorspoedig 1979 toege wenst. De Lissese formatie ver keert momenteel namelijk in een uitmuntende vorm (Oegstgeest ondervond met een 7-1 nederlaag het pijnlijke bewijs) en lijkt het komende jaar wederom op de Leidse zaalvoetbaltitel (en mis schien nog meer) af te stevenen. Het Katwijkse Van der Plas kwam eindelijk eens - na drie opeenvol gende nederlagen - weer eens tot een zege. EKL was het slachtof fer, al moest de formatie pas in de laatste seconde capituleren (1-2). De wedstrijd Cleyn Duin-Glas bergen werd uitgesteld. Godyla-Oegstgeest 7-1 (3-1). Doel man Piet Pauw leek Oegstgeest met vele reddingen door een moeilijke openingsfase heen te slepen. Echter, het wegsturen van Peter Wieman betekende toch de genadeklap voor de be zoekers. Godyla buitte de nume rieke meerderheid met doelpun ten (5de minuut) van Pim van der Meer en Theo Godyla uit. Door deze snelle 2-0 voorsprong was de wedstrijd in feite al ge speeld. Een vroeg opgelopen ach terstand tegen Godyla betekent voor vrijwel elke ploeg een zeke re nederlaag. Ook gisteravond in de THB-hal ging deze stelling op. Oegstgeest probeerde de achterstand welis waar met offensief spel weg te werken; het was de thuisclub die met gedegen zaalvoetbal de doelpunten scoorde. Jos Faas zorgde na een één-tweetje met Johan Elfering voor 3-0 waarna Gé Perfors vlak voor de doelwisseling Oegstgeest nog een sprankje hoop gaf op een gunstig resultaat. Die hoop werd in de tweede helft erg snel door Harry van der Zwet weggevaagd, toen die Lissese speler een misverstand in de Oegstgeester gelederen doeltref fend uitbuitte. Godyla kon toen niet meer kapot en freewheelde via drie doelpunten van Pim van der Meer naar een meer dan ver diende 7-1 zege. EKL-Van der Plas 1-2 (0-1). EKL moest in de eerste vijftien minu ten van dit duel zonder wissel spelers en doelman Cees van der ZEIST - Sparta-recntsoacK r>en Jansen zal het oefenduel tussen het Nederlands B-elftal en het B- team van West-Duitsland, dat vanavond in Bochum zal worden gespeeld, in eerste instantie van af de bank moeten volgen. Bondscoach Jan Zwartkruis gaf de voorkeur aan Ajaxcied Wim Meutstege. Pierre Vermeulen van Roda JC is uit de B-selectie overgeheveld naar de A-selectie van het Ne derlands Elftal, dat morgen avond in Düsseldorf een vriend schappelijke interlandwedstrijd tegen West-Duitsland speelt. Vermeulen neemt de plaats in van Jan Peters (AZ'67), die griep heeft en af moest zeggen. Beroep Steen opereren. Het team kwam die fase echter zonder nadelige gevolgen door en nam via een goal van Frans Sjardijn zelfs de leiding, nadat de doelman en wis selspelers inmiddels gearriveerd waren. Nadien ontspon zich een gelijkop- gaande strijd waarin beide ploe gen veel kansen kregen. Vlak na de doelwisseling kwam Van dei Plas via een mooie treffer van Fred Eijsberg op gelijke voet. Jan van der Plas miste pal daarop nog een strafschop. Een deling leek in het verschiet te liggen (het zou ook een terechte uitslag geweest zijn) maar Lourens Mouter schoot Van der Plas op slag'van het eindsignaal naar de zege. ROB ONDERWATER Manipulaties De commissie van beroep van de Sectie Betaald Voetbal van de KNVB heeft gisteren het verweer behandeld van de trainer van FC Utrecht, Han Berger. Deze was door de tuchtcommissie gestraft met een boete van 750 gulden, waarvan 350 gulden voorwaar delijk met een proeftijd van één jaar. De straf was de Utrechtse oefenmeester opgelegd naar aanleiding van zijn uitlatingen over de leiding van scheidsrech ter Ram na afloop van de wed strijd Sparta-FC Utrecht op 7 ok tober j.l. Tijdens een persconferentie on middellijk na afloop van dit duel had hij zich op zeer beledigende wijze uitgelaten. Berger heeft de ze uitlatingen erkend en daarvoor zijn verontschuldigingen aange boden. Hij heeft daarbij gezegd dat zijn uitlatingen in een emo tionele sfeer waren gedaan en dat hij niet de bedoeling had gehad te beledigen. Ook zijn werkgever, FC Utrecht heeft schriftelijk excuus aan de scheidsrechter aangeboden. De commissie van beroep heeft één en ander op zijn merites bekeken en is tot het oordeel gekomen dat de straf niet te zwaar is geweest en heeft het beroep van Berger afgewezen. Oud-international Alan Ball heeft gisteren in Londen voor een spe ciale commissie van de Engelse voetbalbond (F.A.) Don Revie beschuldigd van onderhandse manipulaties. Ball bleef bij zijn bewering dat hij in 1966 na het wereldkampioenschap van Revie 500 pond sterling (ongeveer 1900 gulden) onderhands ontving om een transfer naar Leeds United, waar Revie in die tijd de scepter zwaaide, te regelen. De oud-international was opgeroe pen naar aanleiding van gelijk soortige uitlatingen in een bio grafie over zijn voetbalcarrière. Revie wees op de zitting de aan klacht met kracht van de hand. Ravensbergen oppermachtig LEIDEN - Op de Ton Menkenijs- baan werden afgelopen week einde de clubkampioenschappen gehouden van de Indoor Hardrij Club Leiden. Bij de heren was Arie Ravensbergen oppermach tig. Hij werd winnaar van vier af standen: 500 meter in 51.8, 1000 meter in 1.48.4,800 meter in 1.23.6 en de 1500 meter in 2.42.6. In het algemeen klassement kwam Joop Wolvers uit Hoogmade op de tweede plaats, Kees Borst (eveneens Hoogmade) werd der de. Bij de dames werd Yvonne de Jong kampioen, 2. Marianne de Hol lander, 3. Pauline Heemskerk. Kampioen bij de junioren werd Joop Winkel, op de tweede plaats eindigde Jeroen Otten en derde werd Joram Buitenhuis. Bij de jeugd tot en met 13 jaar werd titelhouder Martin Langemairc, 2. Walzer Koeken, 3. Alfons Heemskerk.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15