Zwartkruis bang voor wraak West-Duitsland Neeskens: "Blessure valt toch wel mee ie geeft de tuchtcommissie eens een gele kaart? Winst is voor hen zeer belangrijk MS DAG 19 DECEMBER 1978 SPORT et rumoer rond de FC Utrecht speler Joop Wildbret is. zoals ik vorige week al vermoeddemet een sisser afgelopen. U herin nert zich wellich t nog dat Wild bret in Venlo de spits van de FC VVV, Hilkes, tegen de grond liepdaarvoor van scheidsrech ter Van Ettekhoven de gele kaart kreeg, vervolgens "dikke ak stronttegen de arbiter riep en toen uit het veld werd gestuurd. tuchtcommissie gaf Wildbret voor dit alles de belachelijk ge ringe boete van 250 gulden: 150 piek voor de charge jegens Hil kes en 100 voor de woorden 'dikke zak stront", waarvan \iet bewezen werd geacht dat Wildbret ze tegen Van Ettekho ven had uitgesproken. tuchtcommissie vond een strafje hiervoor toch op zijn plaats, want het werd be schouwd. als "voor zijn omge ving laakbaar gebruik van onwelvoegelijke taal", orige week heb ik op deze plek geschreven dat het eind van het lied wel zou zijn dat Wildbret de gewraakte uitdrukking tegen de hoekvlag heeft geroepen. Ik 3 zou me dus helemaal niet moe ten verbazen over de uitspraak van de tuchtcommissie. Er wordt immers bevestigd wat ik al vreesde. Maar ik moet er toch nog iets over kwijt, omdat de uitspraak rare gevolgen kan hebben. Want wanneer kan een °52! scheidsrechter nou bewij zen dat iemand hem uitmaakt voor allerlei vuiligheid? Ande- re spelers hebbeneenmaal voor de commissie gehaald, nóóit 1 iets gehoord of gezien. Dus zo'n man blijft altijd alleen staan in zijn constateringen. Dat be hoort de tuchtcommissie zwaar te laten wegen. Anders gezegd: er moeten wel zeer degelijke bewijzen van het tegendeel lig gen, wil men de lezing van de arbiter terzijde kunnen schui ven. Van Ettekhoven heeft zijn standpunt gehandhaafd, de door Wildbret meegebrachte apparatuur weigerde opnieuw zodat de tv-beelden wederom niet konden worden vertoond en desondanks behandelt de tuchtcommissie de Utrechte naar met fluwelen handschoe nen. Wat heeft dat voor consequenties? In theorie kan een speler de scheidsrechter rustig voor huf- ter of ander fraais uitmaken hij hoeft voor de commissie al leen maar ferm te beweren dat hij het had tegen iemand die vlak achter de arbiter stond. Laat de scheidsrechter dan maar bewijzen dat het an ders zat. De prijs voor een der gelijke uitdrukking is een schamele 100 gulden want het is "voor de omgeving onwelvoe-• gelijke taal". Nog wel. v "Aadsje" Diezelfde tuchtcommissie heeft de Haagse Feyenoorder Aadsje Mansveld wat steviger aange pakt. Na het missen van een strafschop tijdens FC Twente-Feyenoord greep Mansveld de Twentse doelman Van Gerven, die hem pesterig tegemoet trad, krach tig in de schaamstreek. In de taal van de officiële rapporteur van de wedstrijd heet het: "Mansveld heeft met een van zijn handen doelman Van Ger ven welbewust met kracht en in elk geval gewelddadig ter hoog- Aad Mansveld te van diens geslachtsdelen of onderlichaam geraakt" Geschrokken van deze niet gerin ge straf, die als het ware via de achterdeur werd uitgedeeld (arbiter Jan Beck was de ge voelige charge ontgaan) teken de Feyenoord meteen beroep aan. Van het schandalige op treden van Mansveld lagen de Rotterdamse clubbestuurders niet wakker daar hoorde je hen niet over), wel van de straf- Pink Als ik de ogen sluit, zie ik al helder voor me hoe dat op de zitting straks toegaat. Tuchtcommissie: Meneer Mans veld, zoudt u.ons uw lezing van het geval wille)) geven?" Mansveld: "Zeker, edelachtbare heren. Het is al heel lang mijn gewoonte om een doelman door wiens toedoen ik een strafschop niet kan benutten even bij de pink te pakken. Een soort bij geloof. Ik denk dan dat zoiets me een volgende keer niet meer bij hem zal overkomen. Een raar verhaal zult u zeggen, maar ja Cruijff raakte vroeger ook voor een wedstrijd eerst even het shirt van Gert Bals aan. Dat bij de pink pakken van Van Gerven ging wat wan ordelijk toe, want u kunt zich de opwinding na die gemiste strafschop wel indenken. Ik vertelde na afloop dat verhaal over die pink-pakkerij aan de pers om mijn goede bedoelingen te laten blijken. Maar ja, u kent die lui. Onbetrouwbaar en on nauwkeurig. Die schreven al lemaal in hun krant het woord PINK zonder de letter N, en dan krijg je natuurlijk een héél an der verhaal. Die rapporteur kan nooit gezien hebben wat er precies gebeurde, die zat er veel te ver vanaf. Die is natuurlijk op die krantever slagen afgegaan. De scheids rechter zag het niet eens. En daarvoor geeft u me nou drie wedstrijden. Als hier iemand in zijn kruis getast wordt dan ik wel". Tuchtcommissie: "Meneer Van Gerven, wat is uw kijk op de zaak?" Van Gerven: "Niets gezien, niets gehoord, ook niets gevoeld". Tuchtcommissie: "Maar u viel toch neer met een van pijn ver trokken' gezicht? Van Gerven "Dat had daar niets mee te maken. Ik kreeg plotse ling kramp in mijn borsthaar. Dat is een familiekwaal, dat heb ik van mijn grootvader van moeders zijde Tuchtcommissie: Meneer Mans veld, het blijkt uit alles dat wij u ten onrechte deze straf hebben opgelegd. Wij betreuren dat zeer. De hoogte van het aan u toe te kennen smartegeld zal u schriftelijk worden meege deeld". Treurig Nu we het toch over straffen heb ben: de Amerikaanse zwem- bond heeft onlangs een aantal zware straffen opgelegd aan zwemmers en zwemsters die disciplinaire voorschriften na trainingskampen of wedstrij den niet hadden nageleefd. On der degenen die drie maanden werden geschorst waren de we reldkampioenes Tracy Caul- kins (15 jaar), Cynthia Wood- head (14) en Kim Linehan (15). Wat hadden ze dan wel voor verschrikkelijks gedaan? Na afloop van de Amerikaanse kampioenschappen hadden ze 's avonds de verjaardag van een der zwemsters gevierd, ter wijl ze toen volgens de voor schriften op hun hotelkamer hadden moeten zijn. De Amerikaanse zwemofficial Mike Troy (zelf oud-Olympisch kampioen) heeft de strafmaat verdedigd door er op te wijzen dat iedereen zeer goed wist dat die regels bestonden. "Boven dien neemt de bond tijdens trainingskampen en wedstrij den de zorg voor de vaak nog jonge kinderen van de ouders over. Men verwacht van ons dat wij een oogje houden op het doen en laten van de zwemmers en zwemsters, ook buiten het bad. Vandaar de gedragsre gels, waar ze zich aan moeten houden". Er is wel ivat voor te zeggen, ja. Maar als je niet eens meer een verjaardag van een zwem- vriendinnetje kan vieren dan wordt het toch wel erg treurig. Topsport, valt er in uw gelederen dan nóóit meer wat te vieren en te lachen? Mist (2) Nog even iets over een stukje van vorige week: de korfbalderby De Algemene-De Danaïden (9-9). In de laatste drie minu ten, toen de score 9-9 al was be reikt, had De Algemene balbezit en bevroor het spel. Na afloop zei Algemene-coach Lambooy dat de bevriezing van het spel mede tot doel had Danaïden- verdediger Hans v.d. Leek uit zijn tent te lokkenwant die had- al een waarschuwing van de arbiter gekregen en de tweede betekent heel vaak meteen een strafworp. Maar Van der Leek verklaarde na afloop desge vraagd niets van een waar schuwing af te weten. Vandaar mijn vraag vorige week: wie heeft die laatste minuten nou met het hoofd in de mist gelo pen, Lambooy of Van der Leek? Daarop heb ik enkele telefonische reacties gehad. Eén man meld de mij schamper: "Je loopt zélf met je hoofd in de mist, al ja ren". Geestig opgemerkt, maar veel opschieten deed ik daar niet mee. Wel helderheid bracht de grensrechter in die bewuste wedstrijd, de heer Vink. Hij be vestigde dat Van der Leek in derdaad "op twee waarschu wingen" stond, zoals dat heet. Op mijn vraag dat het dan toch gek was dat Van der Leek dat zelf niet wist, zei hij: Dat is niet zo vreemd als het lijkt, want de scheidsrechter hoeft bij korfbal een speler niet te zéggen dat hij een waarschuwing uit deelt. Hij geeft daarvoor een bepaald teken, ik had dat ge zien en Van der Leek waar schijnlijk niet". Van der Leek en ik hebben dus in de mist vertoefd, coach Lam booy niet. Waarvan acte. iONHOFF V DE >EFENSIE SSELDORF (ANP) - De wed- ,rijd West-Duitsland - Neder- ind van morgenavond mag dan iet voor enige internationale >mpetitie meetellen, onbete- enend is het treffen zeker niet. ooral niet voor de Duitsers, i overwinning op Nederland >u immers nog wat glans kun- en geven aan een mislukt jaar an de "Mannschaft". "Een ver enende afsluiting", in de ter- linologie van bondscoach Jupp 'erwall. Voor West-Duitsland ras 1978 dan ook het slechtste aterlandjaar sinds 1958, toen aen vier keer verloor maar toch og vierde werd op de WK in iweden. het afscheidsjaar van Helmut 'Chön werd magertjes gewon en van Engeland (2-1) en de owjet-Unie (1-0), gingen wed- trijden tegen Brazilië (0-1) en Iweden (1-3) verloren en was het ^K-toernooi in Argentinië het ieptepunt. Een kleine opleving :gen Tsjechoslowakije (4-3) en ;n interland tegen Hongarije, ie door de mist moest worden ïstaakt volgden. De plaatsbe- aling moet dus tegen Neder- tnd wel succesvol in Argenti- ië gestalte krijgen, i nieuwe variant bedacht Der ail. De grootste problemen Ia ën dit jaar in het hart van de festduitse verdediging. Bon- off kreeg nu voor zijn 44ste in- ïrland de voorstopperplaats aebedeeld. Een voor de speler an Valencia niet ongewone laats, omdat hij die rol in het ationale elftal tot april 1976 ervuld heeft. De laatste keer in ladrid tegen Spanje (1-1) tij- ens een wedstrijd in het toer- ooi om het Europese kam- ioenschap voor landenteams, plaats op het middenveld is be- temd voor Uli Stielike, ook een festduitser in Spaanse dienst teal Madrid). Derwall ziet in eze omzetting geen enkel risi- o. "Ik weet precies wat ik wil", ei hij. "Als het niet loopt, kan onhoff altijd nog naast Stieli- e op het middenveld komen", [et Rüssmann en Pösster heeft ij twee geroutineerde voor- ;oppers op de bank. ter Burdenski, dit seizoen de teest constante doelman in de undesliga, krijgt opnieuw een ans te bewijzen dat hij de con- ontatie met Sepp Maier aan- an. Zelfs met twee zwakke restaties in het nabije verleden ;gen Uruguay (2-0) en Zweden L-3). "Ik ben zes jaar jonger dan epp, dit is mijn kans", weet de 8-jarige Burdenski. rwall heeft Klaus Fischer in de pits gehandhaafd. De kritiek op e aanvaller van Schalke '04 rordt groter. In de laatste tien eer dat hij in het nationale elf- al optrad, scoorde hij niet een- ïaal. Rainer Bonhof scoorde dit ïar het meest (18 keer): Fischer, ie toch op de meest geijkte laats voor het maken van doel- unten staat, bleef er vijf bij em achter. Derwall heeft zijn oop gericht op de samenwer- ing tussen Fischer en Rüdiger bramezyk, die bij Schalke wel >t treffers leidt. nhard Dietz is morgen in zijn 5ste interland voor het eerst invoerder. Hij mag zijn team iden naar een goed resultaat rn op redelijke wijze (voorlo- ig) afscheid te nemen van het igen publiek. De eerste keer dat et Westduitse elftal weer thuis aeelt, is op 12 september 1979, _a vijf uitwedstrijden, namelijk i Berlijn tegen Argentinië. ZEIST (GPD) - Jan Zwartkruis zegt als voetbalcoach nog nooit bang te zijn geweest, maar zijn hele doen en laten wijst erop dat hij nu wel degelijk met angst en vrezen uitkijkt naar de wedstrijd van zijn keurskorps tegen West-Duitsland, morgenavond in het Rheinsta- dion in Düsseldorf. En de Amersfoortse oefenmeester heeft ook alle reden om zich zorgen te maken. Niet alleen heeft de bondscoach bij het samenstellen van de Oranje-se lectie weer zoveel problemen ontmoet dat hij onmogelijk zijn eerste keus in het veld kan brengen, maar daarnaast weet hij maar al te goed dat de Westduitsers met bijzondere wraakgevoelens Krol en de zijnen zullen bestrijden. De gastheren popelen immers van ongeduld om hun tijdens de WK in Argentinië zo zwaar beschadigde image weer op te vijzelen. Zwartkruis geeft aanwijzingen aan Poortvliet. Brandts, Metgod, Hovenkamp en Jansen luisteren mee 99 ZEIST (ANP) - Een beetje trekke benend, rechts, is Johan Nees kens gisteravond in het sportcen trum in Zeist gekomen. Om mor gen met Nederland mee te spelen tegen Duitsland. "Dat heb ik al tijd al gewild. Als er hier en in Düsseldorf aan het been gewerkt wordt, zal ik mee kunnen doen. De blessure is namelijk minder erg dan ik zelf eerst dacht" Neeskens liep de verwonding aan zijn rechterenkel een kwartier na rust op in de uitwedstrijd tegen Espanol. "Ik kreeg een ver schrikkelijke schop van Pavon, een Argentijn. Mijn been leek dood. Twee dingen gingen door mijn hoofd, of gebroken of de banden gescheurd, zoals vorig seizoen aan mijn knie en dat heeft mij een halfjaar gekost. Ik vroeg of niemand mij wilde aanraken, maar een speler van Espanol gaf mij in de hele toestand, 'er was nog een kleine vechtpartij ook, nog even een geweldige schop t.egen mijn knie. Die werd twee keer zo dik. Maar in het zieken huis bleek dat niets gebroken of gescheurd was". Pas zondagavond kreeg Neeskens toestemming naar Nederland te gaan van voorzitter Nunes en trainer Müller. "Maar ik was in ieder geval gekomen, goedschiks of kwaadschiks, dan maar een boete. Na de winst op Espanol liet Barcelona echter zijn aanvanke lijke bezwaren vallen. Kijk, ik speel graag voor Nederland, ze ker tegen Duitsland. Dat is niet zomaar een vriendschappelijke wedstrijd, zeker niet na de 8-0 van Bayern tegen Ajax. Dat zit bij mij allemaal niet zo lekker. De animo voor het Nederlands elf tal bij Neeskens is weer op het hoogst mogelijke peil gekomen tijdens de wedstrijd tegen Oost- Duitsland in Rotterdam. "Nor maal heb ik geen prikkel nodig om mij volledig in te zetten, maar zoals het publiek daar achter je stond was geweldig. Onmiddel lijk na die wedstrijd heb ik Zwartkruis beloofd dat ik naar Düsseldorf zou komen. Nou, die belofte heb ik gehouden". „De Westduitse bondscoach Der wall heeft al gezegd ontzettend veel waarde aan de wedstrijd van morgen te hechten en het duel zeker niet te zien als een vriend-' schappelijke ontmoeting. En bij die opvatting sluit ik me hele maal aan", aldus Zwartkruis. „Het is een prestigestrijd, waarin voor de Duitsers winst op Oranje uiteraard bijzonder welkom is om de schade van Argentinië weer wat te herstellen. Ik vind dan ook dat we goed moeten kij ken naar de afscheidswedstrijd van Cruijff tussen Ajax en Bayern München Ik heb die les in ieder geval goed geleerd" Het is natuurlijk nog maar de vraag of alle Oranje-klanten dat ook hebben gedaan. Wat dat betreft, heeft Zwartkruis niet ten onrech te zijn hoop gevestigd op gerou tineerde krachten in zijn selectie, zoals Krol, Neeskens, Jansen, Willy van de Kerkhof en Schrij vers, die er als rechtgeaarde pro fessionals niets voor voplen om af te gaan, en zeker niet tegen aarts rivaal West-Duitsland. Maar veel zal afhangen van de vraag of de zozeer geplaagde Zwartkruis erin slaagt rond deze kern - gezien de berichten gaat men ervan uit dat Neeskens kan meespelen - het juiste team op te bouwen. Het gaat met name om de formatie van de aanvalslinie, waarvoor geen specifieke centrumspits voorhanden is. De bondscoach heeft er ongetwijfeld al vele nach telij ke, slapeloze uren over ge piekerd. Maar een oplossing heeft'hij nog niet gevonden. Cen traal daarbij staat dan de vraag of Oranje de Westduitsers met twee of met drie spitsen tegemoet dient te treden. ,Ik kan nog alle kanten op", stelde Zwartkruis, die toegaf verrast te zijn door het opstellen van Bon- hoff als voorstopper in de West duitse equipe. „Misschien heeft de armoe van ons Derwall tot die keus gebracht. Maar hoe dan ook, ik heb me de afgelopen dagen op allerlei mogelijkheden in mijn opstelling moeten instellen en steeds weer kwam er iets tussen. Nu kan ik alleen nog maar reke ning houden met de realiteit. Er is geen mogelijkheid meer om te experimenteren. Ik heb al genoeg moeten offeren en lijden om een representatief en sterk team op de been te brengen. In de breedte heb ik inderdaad een sterke se lectie, maar op enkele vitale plaatsen heb ik toch wel moei lijkheden". Het is van Zwartkruis bekend dat hij een fervente aanhanger is van -het complete Nederlandse voet bal. Hoe hij dat in zijn strijdplan voor het duel van morgen wil ver talen, valt nog niet precies te voorspellen. Op dit punt bleef de bondscoach maandagmiddag tijdens de persconferentie in Zeist namelijk erg aan de op pervlakte. Als het aan de Nederlandse bonds coach ligt, wordt hqt morgen dus weer de inmiddels vertrouwd geworden confrontatie tussen het artistieke voetbal en het de gelijke, op discipline en vechtlust gebaseerde spel. Als Zwartkruis wordt gevraagd de typische ele menten van het Westduitse voet bal te omschrijven, is hij vrij snel klaar. „Eenzijdig, veel volgens hetzelfde stramien en in een hoog tempo". Voor Oranje heeft hij heel wat meer woorden nodig. „In ons spelconcept zit meer ver scheidenheid, zijn meer elemen ten aanwezig, die tot ons circula tievoetbal, pressievoetbal leiden, met daarin veel ruimte voor indi viduele acties en mogelijkheden voor tactische zaken als de bui- tenspelval. Bij ons wordt het voetbal vaak net schaken; wach ten en kijken, en dan toeslaan als het mogelijk is". Hoewel Oranjes technische leider toegeeft dat dit spelletje vaak weinig spectaculair is en het publiek lang niet altijd kan boeien, zweert hij nog altijd bij deze aanpak. „Voor iedere trainer in de wereld is het zo niet onmo gelijk, dan toch erg moeilijk om een antwoord op ons voetbal te vinden. En daar komt nog bij dat het Nederlands elftal in staat is om tijdens de wedstrijd de tac tiek te veranderen. Dai is heel bij zonder. Alleen de grootste voet ballers kunnen breken met het aanvankelijk gekozen concept en dan de tactische aanpak vertalen naar het wedstrijdbeeld". In de voorgaande twee wedstrijden - uit tegen Zwitserland en thuis tegen Oost-Duitsland - heeft dat aanpassingsvermogen Je forma tie van Zwartkruis steeds tijdig over het dode punt weten te til len, zoals trouwens ook enkele keren tijdens het wereldtitel- toernooi in Argentinië gebeurde. Het valt echter te betwijfelen of de geladen en gewaarschuwde Westduitsers Oranje woensdag wel de tijd zullen gunnen om, in dien nodig, op een ander strijd plan over te schakelen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13