"Ik vraag mij af of wederopbouw nog zin heeft" Toevlucht voor radeloze dokter PALACE DIRECTEUR-BEDRIJFSLEIDER V.D. ANKER PAGINA 4 VARIA DONDERDAG 14 DECEMBER 1978 Apothekeres Van Overbeek in haar laboratorium Apothekeres Van Overbeek Dankzij de nauwgezetheid waarmee een onderzoek naar de drink waterkwaliteit was verricht ontkwam ruim veertig jaar geleden Culemborg en omgeving aan een parathyfusgolf. De vrouw die toen het onderzoek leidde .apothekeres Van Over beek, heeft zich 44 jaar lang ook in Lisse onderscheiden als iemand die zeer nauwge zet haar taak opvatte. De Lissese huisarts De Vroomen typeert haar in elk geval als een toevlucht voor radeloze doktoren daarmee aangevend dat apotheker Overbeek over een meer dan normale kennis beschikt over geneesmiddelen en de werking daarvan. Met het zelf analyseren van geneesmiddelen heeft ze zich altijd intensief bezig gehouden. Haar werk in Lisse zit er nu op. Eerder schreef ik al in deze rubriek dat er een comité is gevormd dat een afscheidsfeest voor haar op poten zet. Zelf wilde ze er namelijk niets van weten. Met veel praten heeft men de apothekeres kunnen overhalen deze week op een bijeenkomst voor de pers over de afgelopen 44 jaar te vertel len. Hoe ze zich destijds in Lisse vestigde en het vertrouwen moest zien te winnen van de huisartsen die nog allemaal beschikten over een eigen huisapotheek. Hoe het haar in de oorlogsjaren bij een schaarste aan geneesmiddelen toch steeds weer lukte de gekrom pen voorraden aan te vullen. Hoe gewoon ze het altijd gevonden heeft om naast het verstrekken van poederspillen en zalven men sen ook nog met raad en daad bij te staan of te troosten. Lisse vindt dat niet zo'n vanzelfsprekende zaak. Vandaar dat men haar niet zo maar het vak uit wil laten stappen. Daar moet tenminste een klinkend afscheidsfeest tegenover staan. Zaterdag 30 december is de datum. De receptie (van 14.30 tot 15.30 uur) wordt gehouden in het dienstencentrum Eikenhorst aan de Ei kenlaan in Lisse. Een potige vijftiger, nadrukkelijk geposteerd bij de hoofdingang, moet voorkomen dat al te nieuwsgierige lieden het door brand ge havende Noordwijkse Palace-hotel binnen wandelen. "Op zo'n brand komen allerlei fi guren af', zegt directeur-bedrijfsleider v.d. Anker. "Daarom moeten we er snel voor zorgen dat alle inboedel naar elders wordt overgebracht. Ons enige wapen tegen dief stal". De verhuis-operatie is maan dagochtend, een paar uur na dat de brand bedwongen was, dan ook met gezwinde spoed uit de startblokken gekomen. Het eerst kwam het bedde- goed aan de beurt. Door het direct naar een stomerij te brengen is de kans het grootst dat men er het brandluchtje nog uit krijgt. v De ontmanteling van het Pala ce-hotel was gisteren in volle gang. Het blus- en regenwater is in bijna elk hoekje van het hotel doorgedrongen. Niet één kamer of vertrek is nog keurig in tact. Zelfs in de be nedenzaal zijn er delen van het plafond omlaag komen zetten. Als de brand er niet zou zijn geweest hadden daar met de kerstdagen een paar honderd gasten zich tegoed gedaan aan een etentje. Voor het luxe diner (dames in het lang, heren smoking, een strijkje met achtergrondmu ziek) hadden tot nu toe 350 mensen een plaatsje gereser veerd. Voor het wat modaler kersteténtje stonden bijna 100 namen genoteerd. Voor zover dat mogelijk was hebben de paar honderd eters een telefoontje gehad dat het feest dit jaar niet kan door gaan. Er zijn ook advertenties geplaatst. "Vanaf september al zijn we met de voorberei dingen voor de kerst bezig geweest", zegt v.d. Anker. "Het heeft ons bijvoorbeeld duizenden guldens aan ad vertenties gekost en we had den ook al bestellingen lopen aan kerstbomen en andere versieringen. Hebben we al lemaal moeten afzeggen. We vinden het jammer voor al die mensen die erop hebben ge rekend dat ze hier met de kerst terecht konden. Een vergoeding geven gaat na tuurlijk niet. We hopen wel dat ze nog elders kunnen re serveren". Bende Van de aanvankelijke verwach ting van de nu in het zieken huis opgenomen eigenaar-di recteur v. Hese. dat binnen de kortst mogelijke tijd Palace weer zal draaien als voorheen, kan volgens v.d. Anker geen sprake zijn. En wie op dit moment een kijkje neemt in het hotel weet waarom. Afge zien van het feit dat het alleen al maanden zou gaan duren om het in puin liggende dak gedeelte te herstellen, is het overal elders in het hotel een onbeschrijfelijke bende. Alle vloerbedekkingen zijn verwijderd, veel kamerpla fonds (ook op de lagere ver diepingen) zijn bezweken on der de hozen bluswater of vallende brokstukken en ook alle schilderwerk zal opnieuw moeten worden gedaan. Kortom er is nauwelijks peil op te trekken wanneer het Palace-hotel weer open kan voor publiek. Het is zelfs de vraag of het hotel, het laatste stukje oud-Noordwijk aan de Koningin Wilhelminaboule- vard, ooit nog wel open zal gaan. Afbraak Uit een gisteren door een slo persbedrijf uitgevoerd on derzoek is komen vast te staan dat een groot deel van de voorgevel er niet al te best voor staat. De reactie daarop gisteravond van v.d. Anker: "Ik ben me een hoedje ge schrokken toen ik het van middag hoorde. Ikzelf ver keerde nog in de veronder stelling dat de schade aan het gebouw meeviel. Althans, ik had er hoop op dat we moge lijk al in het naseizoen van 1979 weer open zouden kun nen gaan. Maar nu begin ik mij af te vragen of het nog wel zin heeft met de wederop bouw van het Palace-hotel te beginnen. Je zou eerder den ken dat afbraak nu meer op zijn plaats is". Een eventuele beslissing daar over valt op zeer korte termijn nog niet te verwachten. Een en ander is mede afhankelijk van wat de verzekeringen denken te gaan uitkeren. Om te voorkomen dat het hotel nog meer waterschade op loopt is inmiddels wel aan een aannemer opdracht gegeven het dak improvisorisch te dichten, een heel karwei ge zien de enorme gaten die in het dak zijn gevallen. Uit vei ligheidsoverwegingen is men begonnen met het verwijde ren van alle loszittende dak delen. Ook de twee knotsen van schoorstenen worden ge sloopt. Daar is gisteren al een begin mee gemaakt. Om de schoorstenen een kopje kleiner te kunnen maken wordt gebruik gemaakt van een ladderwagen waaraan een klein platformpje hangt. Dat is de enige mogelijkheid V.d. Anker "Jammer voor de mensen die er op gerekend hebben dat ze hier met kerst terecht konden. Een vergoeding geven gaat natuurlijk niet. We hopen dat ze nog elders kunnen reserveren" om een sloper bij de schoor steen te krijgen. Een dergelijk luchttransport trok gisteren veel belangstellenden. Het Palace-hotel heeft 75 werk nemers in dienst. Voor hen is er geen vervangend werk. Wel is hun salaris voor de komen de 52 weken gegarandeerd. Die clausule heeft de directie van het hotel destijds laten opnemen in de bedrijfsscha de verzekering. Er zit wel een maar verbonden aan die uit kering. Want zouden v.d. An ker en v. Hese tot de slotsom komen dat het beter is het ho tel te slopen dan zal voor alle personeelsleden ontslag worden aangevraagd met alle financiële consequenties voor de 75 vandien. Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4