Provincie op werkbezoek in Leiden QQC Q "Ondernemers moeten mod< meer informatie geven £0 PvdA tegen brede lleres- poorisbrng Grote mode voor kleine prijzen. 59- Industriebond narde acties Het NMB spaarpapier aan toonder. Snellere procedure voor binnenstadsplannen Waarde toehoorders, eet u smakelijk. Als u begrijpt waar ik heen wil. -tM* Niet te versmaden. DONDERDAG 14 DECEMBER 1978 LEIDEN PAGINA 11 ADVERTENTIE Het gezelschap met vertegenwoordigers van provincie en de gemeente Leiden bracht onder meer een bezoek a het Herenlogement dat op het ogenblik wordt gerestaureerd ten behoeve van de openbare bibliotheek. 99 LEIDEN - De ondernemers zijn veel te karig met het verstrekken van informatie. Zij moeten bereid zijn offers te brengen om tot een gemeenschappelijk onderne mersstandpunt te komen. Deze kritische woorden sprak de voor zitter van het departement Lei den van de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel de heer J. P. Samson gis termiddag tijdens de tweemaan delijkse lunchbijeenkomst van het departement. Hij hield daar een rede over het on derwerp "Na 200 jaar Maat schappij voor Nijverheid en Handel, ondernemers, wat nu?" Hiermee sloot de voorzitter een reeks lezingen af die het afgelo pen jaar in het teken stonden van het 200-jarig bestaan van de maatschappij. De heer Samson hield een pleidooi voor het geven van meer inspraak binnen de bedrijven. Hij vond dat de ondernemers in verregaande mate opening van zaken zouden moeten verschaffen aan de on dernemingsraad. De mensen die nu binnen een be drijf werkzaam zijn staan volgens Samson op een ander niveau dan vroeger. "De arbeiders hebben ander onderwijs genoten. Daar om moeten ze ook invloed op het geheel krijgen. Dat kanaliseren is belangrijk", aldus Samson. Hij toonde zich verder een warm voorstander van een fusie tussen de ondernemersverbonden. Samson: "Eendracht maakt macht. Niet macht om de macht, maar om kennis te kunnen over dragen". De voorzitter van het ADVERTENTIE LEIDEN - De gemeenteraads fractie van de PvdA zal zich verzetten tegen de vernieu wing en verbreding van de Herenpoortsbrug (tussen Oude Herengracht en Heren singel). De PvdA vindt dat voorrang moet worden gegeven aan bruggen die speciaal zijn be stemd voor fietsers en voet gangers. Met name de brug over het Galgewater, die straks een snelle fiets- en voetgangersverbinding moet worden tussen het station en het nieuwe universiteitscom plex aan de Witte Singel, moet volgens de PvdA-fractie absolute voorrang krijgen. Het raadslid Mentzij zal, als aanstaande maandag het her stel van de Herenpoortsbrug in de gemeenteraad aan de orde komt, eventueel een mo tie indienen waarin het colle ge wordt gevraagd tegelijk met het herstel van de Heren poortsbrug de brug over het Galgewater te realiseren. "Als dat niet beide lukt dan moet de brug over het Galgewater er eerst komen", aldus Ment zij. Wethouder Waal (ruimte lijke ordening) liet al weten weinig moeite met deze motie te zullen hebben. De PvdA-fractie zal zich ook verzetten tegen de vernieu wing van de Warmonderbrug (tussen Korte Mare en Mare- singel). Volgens de fractie moet deze brug alleen nog voor fietsers en voetgangers toegankelijk zijn en afgeslo ten blijven voor autoverkeer. LEIDEN - Het college van Gedeputeerde Staten, het dage lijks bestuur van de provincie heeft gisteren een werkbe zoek gebracht aan Leiden. Het voerde een twee uur du rend gesprek met burgemeester en wethouders van Lei den over allerlei actuele problemen. Veel concrete zaken heeft dat niet opgeleverd. Of het zou moeten zijn dat de pro vincie bouwvergunningen voor werkzaamheden in de binnen stad voortaan sneller zal trachten af te geven. Gedeputeerde Buy- sert (ruimtelijke ordening) deed de toezegging dat hij de procedu re sneller zal laten verlopen. Het gaat hierbij om de zg. artikel 19-procedure: de provincie moet in gebieden waar gebouwd wordt vooruitlopend op een nieuw be stemmingsplan (zoals de binnen stad) voor dergelijke bouwwerk zaamheden toestemming geven. Dat blijkt, ook als er geen bezwa ren tegen de bouw bestaan, in de praktijk nogal eens lang te duren, gemiddeld zo'n drie maanden, aldus een schatting van wethou der Waal. Wethouder Schoute (o.a. gezond heidszorg) deed gedeputeerde Brink (die zijn portefeuille met ongeveer dezelfde problematiek gevuld ziet) de belofte dat de be stuurscommissie voor het psy chiatrisch ziekenhuis Endegeest nu spoedig aan de gang zal gaan. De gemeenteraad heeft deze commissie al benoemd; in janua ri zal zij geïnstalleerd worden. De provincie zal er bij de gemeen ten Oegstgeest en Rijnsburg op aandringen om op de industrie terreinen die er binnen hun ge meentegrenzen zullen worden ontwikkeld, ruimte te bieden aan Leidse bedrijven. Leiden heeft deze ruimte nodig omdat als ge volg van de stadsvernieuwing bedrijven in de knel kunnen ko men en er in deze gemeente na het volbouwen van de Roombur gerpolder niet veel ruimte meer zal overblijven voor bedrijfster- Tussen Rijnsburg en Oegstgeest is in het provinciale streekplan Zuid-Holland West grond aan gewezen als regionaal industrie terrein. De gedeputeerden Buy- sert en Noorland (economische zaken) zullen zich voor de 'Leidse zaak' inzetten, zo beloofden zij. Vlietpark departement Leiden van de Maatschappij zei verder "een werkelijke vertegenwoordiging van de ondernemers in de Twee de Kamer te missen". Iets wat volgens hem wel nodig is, omdat de problemen niet alleen binnen de bedrijven kunnen worden op- Het was gisteren overigens de laat ste keer dat de heer Samson tij dens een lunchbijeenkomst als voorzitter optrad. Hij gaat de re gio verlaten en wordt opgevolgd door ir. J. Driesen, directeur van de Vereniging "Het Kaasmerk' in Leiden. Over de inrichting van het Vliet park bleek er tussen provincie en gemeentebestuur geen verschil van mening te bestaan. De paral lel aan Rijksweg 4 geplande weg naar het toekomstig provinciaal recreatiegebied Vlietland had beider instemming. Gedeputeerde Brink kon wethou der Schoute geen uitzicht bieden op de mogelijkheid om een nieuw bejaardencentrum te bouwen, zoals in Leiden gewenst wordt. De landelijke overheid voert als norm dat er niet meer dan zeven procent van de bevolking in een bejaardencentrum gehuisvest moet worden; Leiden zit al boven die norm. Ook Brink is van me ning dat zeven procent te laag is, maar is, net als wethouder Schoute, afhankelijk van het be leid dat de staatssecretaris van CRM in deze voert. "We hopen door de bouw van bejaardenwo ningen nog iets te bereiken", zei Schoute. Oude Morsch Een ander onderwerp dat ter spra ke kwam was de financiële steun die de provincie in beperkte mate zou kunnen geven aan de stads vernieuwing in het gebied Oude Morsch (de wijk 'achter' de Steenstraat). De provincie wil dat wel, maar mag niet van staatsse cretaris Koning (binnenlandse zaken) die toezicht houdt op de uitgaven van zowel gemeenten als provincies. De staatssecreta ris vindt dat de provincie bij de stadsvernieuwing geen taak heeft. Een verzoek van wethouder Van Dam orn Leiden en omgeving hoog op de lijst te zetten van de gemeentelijke herindeling en (waarover de provincie voorstel len aan de minister van binnen landse zaken moet doen), werd door gedeputeerde Borne niet gehonoreerd. Voorlopig krijgen andere gebieden - zoals de omge ving van Alphen aan den Rijn - voorrang. Na het gesprek maakten de gede puteerden, de commissaris van de koningin, mr. Vrolijk, de wet houders en burgemeester Vis nog een wandeling door de Leidse binnenstad. Vrolijk, Buysert en wethouder Schoute verloren daarbij de rest van het gezelschap uit het oog toen ze zich al te zeer verdiepten in de schoonheid van de Hooglandse kerk. Verder werd er een bezoek gebracht aan het Heerenlogement, Pancras- Oost (de wijk tussen Herengracht en Hooigracht) en Herengracht- Zijlsingel. Elegante, wijdvallende angorajapon met heerlijk warme col. Kies uit blauw, bruin, camel en zachtgroen. Maten 381/48. Winters wollen deux-piece, slank belijnd en met 'n char mant ceintuurtje. U kunt kiezen uit diverse kleuren. Maten 40 t/m 52. Leiden: Haarlemmerstraat 163a (donderdag-koopavond); Leidsenhage: Jasmijnhof 8 (donderdag-koopavond). Meer dan 50 vestigingen LEIDEN - Districtsbe stuurder Dick ter Wisscha van de Industriebond NVV heeft gisteravond de verwachting uitgesproken dat er "harde acties" ge voerd zullen moeten wor den om het arbeidsvoor waardenbeleid voor het komend jaar zoals dat door de vakbonden is gefor- ADVERTENTIE Spaarwinstbiljet f\/ met vaste looptijd. Rente tot 0/2/0 Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm, speciaal voor hen die van tevoren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van 71/2 of zes jaar vast met een rente van 8V2 Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. Premiespaarbiljet met variabele looptijd. Rente tot De flexibele tussenvorm.Vindt u een vaste looptijd van 2 jaar wat te kort en 6 jaar te lang, dan is het Premiespaar biljet een winstgevend alternatief. Premiespaarbiljetten kunnen namelijk na 2,3,4 of 5 jaar worden uitbetaald. U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 5% rente op rente een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nü f 1.000.- en wij betalen u terug: u stort spaartermijn rente u ontvangt e spaar- termijn hoofdsom+ basisrente premie waardoor u ontvangt totale* f 865,33 2 jaar Th f 1.000,- 2 jaar f 1.102,50 f 55,- f 1.157,50 7V?% f4.326,65 2 jaar 71/? f5.000,- 3 jaar f 1.157,63 f 95,- f 1.252,63 73A>% f 612,95 6 jaar 8V? f 1.000,- 4 jaar f 1.215,51 f 145,- f 1.360,51 8 f3.064,73 6 jaar 8V2 f5.000,- 5 jaar f 1.276,28 f230,- f 1.506,28 8'/? NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De NMB denkt met u mee. ngestelde Er zijn ook Premiespaarbiljetten van f 5.000,-. Behalve 5% basisrente krijgt u een premie tot maximaal f 1150,- na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. Rcnlcwijzigingcn voorbehouden. muleerd, te kunnen reali seren. Hij zei dit gisteravond tijdens een vergadering van de Industrie bonden NW en NKV in Leiden waar de cao voorstellen van de Industriebonden met de leden werden besproken. Hij riep de aanwezigen op om de collega's in de bedrijven nu alvast voor te be reiden op deze acties. "We komen in de loop van volgend jaar waarschijnlijk bij u terug om over heel andere zaken te praten dan waarover we vanavond heb ben gesproken", zei Ter Wisscha. Hij doelde hiermee op besluiten die dan genomen zouden moeten worden over te voeren acties in de bedrijven. "Ik denk dat de werkgevers, als ze de kans krijgen, op alle punten hun poot stijf zullen houden. Ook op punten die ze niets meer kos ten maar gaan over het krijgen van meer invloed binnen de be drijven. Die kans moeten we ze niet geven", sprak Ter Wisscha. "Als we dit accepteren kunnen we ons verder wel jaren koest houden". Zoals bekend is het centrale punt bij de komende cao onderhande lingen de werktijdverkorting. De Industriebonden NW en NKV eisen de invoering van een 35- urige werkweek ineens. De leden van de bonden gingen hier gis teravond unaniem mee akkoord. Verder stemden de leden er mee in, dat er extra looneisen gesteld worden wanneer blijkt dat door de maatregelen zoals die in de be zuinigingsnota "Bestek 81" staan aangekondigd, de koopkracht van de modale werknemers wordt aangetast. LEIDEN - Aan de Leidse universi teit zijn geslaagd voor het docto raal examen politicologie P. J. C. J. Mulder (Leiden), Nederlands mej. G. A. J. M. Terwen (Leiden), geschiedenis A. J. Vermet (Voor schoten), niet-westerse sociolo gie W. Grijm (Oegstgeest), P. D. E. M. van Oort (Leiden), culturele antropologie S. A. Niessen (Lei den), F. E. Tjon Sie Fat (Leiden), G. N. Geurtsen (Leiden), biologie mej. J. P. Jansen-Verplanke (Leiden), mej. J. F. van Sas (Lei den), H. J. Sluiman (Woubrugge), cum laude, natuurkunde A. L. M. Dicker TLeiden), J. M. Glasber gen (Leiden), geologie C. W. Pas- schier (Leiden), P. G. Aukes (Lei den), scheikunde E. W. P. de Jong (Leiden), W. A. van Eerp (Leiden), wiskunde W. S. de Vries (Leiden), fiscaal recht R. D. L. Jansonius (Leiden), C. Breider (Leiden), K. Kuiken (Oegstgeest), mej. G. Benning (Leiden), Duits J. M. H. Wille (Leiden), cum laude, psy chologie B. Stigter (Leiden), mevr. M. E. C. de Vrind (Leiden), algemene taalwetenschappen mevr. M. B. E. P. Wuisman (Lei den).

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11