Khomeini dreigt met olieboycot "Mengele politie-adviseur in Paraguay Top met Carter en Breznjev na Salt-akkoord Bemiddelaars El Salvador aan de slag Renteverhoging bij de RPS. Weer betogingen in Iran il Perinypacker i Wegenwacht in Suriname OLIEVOORRAAD IN RHODESIE BRANDT BELEGGINGS BEWIJZEN SPAARDEPOSITO'S HYPOTHEKEN postgiro en rijkspostspaarbank Miljoenen buit bij brutale overval DINSDAG 12 DECEMBER 1978 Uitgeweken politicus: ADVERTENTIE 99 BOEDAPEST/WENEN - De beruchte Duit se concentratiekamp-arts Josef Mengele treedt op als adviseur van de politie van Paraguay. Dat zei Antonio Maidana, leider van de (verboden) communistische partij van Paraguay gisteren in een vraagge sprek met de Hongaarse televisie. Men gele is verantwoordelijk voor de dood van duizenden joden in het concentratiekamp Auschwitz, waar hij arts was en op grote schaal experimenteerde met mensen. Volgens Maidana heeft de Paraguayaanse dictator generaal Alfredo Stroessner Mengele aangesteld als speciaal assistent voor zijn onderdrukkende politiemacht. De communistenleider heeft wegens zijn verzet tegen het bewind van Stroessner - die uitgeweken nazi's niets in de weg legt - negentien jaar gevangen gezeten. In Wenen verklaarde ir. Simon Wiesenthal, hoofd van het Joods Documentatiecen trum, het verhaal van Maidana als "een mogelijkheid" te beschouwen. "Mengele zal de bescherming, die hij in Paraguay geniet, moeten terugbetalen", aldus Wie senthal, die herinnerde aan een onderzoek van Amnesty International, waaruit blijkt dat Mengele een politiecommissaris heeft geholpen bij de uitroeiing van indianen in Paraguay, die op mineraalrijke grond woonden. Wiesenthal weet dat Mengele als multi-mil- jonair in Paraguay woont en van familie leden in West-Duitsland, die een Land- bouwmachinefabriek bezitten, aanzien lijke sommen geld ontvangt. "Weliswaar woont hij in Paraguay, maar hij heeft er geen vaste verblijfplaats. Hij slaapt niet langer dan twee of drie weken in hetzelfde bed en reist van het ene landgoed naar het andere. Hij heeft vier lijfwachten en ver schillende huizen", aldus Wiesenthal. "Kort geleden was er een Amerikaanse tele visieploeg in Paraguay, die een film pro beerde te maken over Mengele. Ze vroe gen aan iemand op straat waar Mengele woonde en werden toen meteen gearres teerd en het land uitgezet. De Britse Gra nada Televisie heeft bij een zelfde poging geen enkele medewerking gekregen van de autoriteiten in Paraguay". Mengele heeft in Auschwitz gewerkt aan experimenten, die bedoeld waren om na de oorlog iedere Duitse vrouw tweelingen te laten krijgen om op die manier de Duit se verliezen goed te maken. Wiesenthal: "Hoewel hij er zelf bepaald niet zo uitzag, wilde hij dat alleen mensen geboren wer den met blond haar en blauwe ogen. Hij heeft ook geëxperimenteerd met baby's, die blind zijn geworden. De waanzin van dit soort SS-artsen kende geen grenzen." Khomeini bij de overhandiging PARIJS/TEHERAN (AP UPI DPA AFP Reuter) - De in Parijs wonende leider van de religieuze oppositie in Iran, de isla miet Khomeini, heeft stopzetting gevraagd van de buitenlandse steun aan de sjah. Voor de eer ste maal dreigde hij hier bij met het oliewapen. zijn verklaring aan de pers. ADVERTENTIE 1 Straight Bourbon [Si i Whiskey 1 M t/W uit deus.a J- KExklusief voor Deleave! -5 (Van onze correspondent) WASHINGTON - Amerikanen en Russen zijn vrijwel tot overeen stemming gekomen over de in houd van een nieuw Salt-ak koord. Politieke waarnemers in de Amerikaanse hoofdstad ver wachten dat een nieuw verdrag ter verdere beperking van strate gische nucleaire bewapening, op enkele komma's na, kan worden uitgewerkt tijdens een ontmoe ting van de ministers van bui tenlandse zaken Vance en Gro- SAN SALVADOR (Reuter/AP) - Een bemiddelingsploeg onder leiding van de aartsbisschop van San Salvador, Oscar Arnulfo Romero, is gisteren met linkse guerrillastrijders besprekingen begonnen voor de vrijlating van vier ontvoerde buitenlandse za kenmensen, waaronder de Ne derlander Schuitema. Dit hebben welingelichte diplomatieke krin gen meegedeeld. De guerrillabeweging "F.A.R.N. die de verantwoordelijkheid voor de ontvoering van de vier opeiste, had gevraagd om de vorming van een bemiddelingsploeg bestaan de uit mgr. Romero, een verte genwoordiger van het Rode Kruis en een van Amnesty Inter national en een neutrale waar nemer ter bespreking van de voorwaarden voor de vrijlating van hun gevangenen. De ontvoerden zijn de Nederlandse Philips-directeur Frits Schuite ma, de Britse bankiers Ian Massie en Michael Chatterton en de Ja panse zakenman Soezoeki. De ontvoerde Japanner heeft in een brief aan zijn echtgenote ge smeekt dat de autoriteiten geen nasporingen doen naar zijn ver blijfplaats, omdat hij dan door zijn ontvoerders zal worden ge dood, zo is gisteren van een woordvoerder van de Japanse ambassade vernomen. De Japanse directeur van het zelfde bedrijf, Fujio Matsumoto, werd in mei ontvoerd. Zijn lijk werd in oktober gevonden nadat zijn fa milie niet in staat was gebleken het losgeld te betalen. myko in Genéve. Amerikaanse zegslieden gaan ervan uit, dat de ze bijeenkomst op of omstreeks 20 december zal plaats hebben en dat daarmee de weg zal worden vrijgemaakt voor een topconfe rentie met president Carter en de Russische leider Leonid Brezjn- jev aan weerszijden van de ta fel. In Amerikaanse regeringsknngen verluidt, dat de laatste stenen voor een nieuw Salt-verdrag zijn gelegd in een reeks van recente beraadslagingen tussen Vance en de Sowjet-ambassadeur in Was hington, Dobrynin. Noch de VS, noch de Sowjet-Unie wilden de bewindslieden van buitenlandse zaken opnieuw samen brengen voordat zekerheid bestond om trent uiteindelijke overeen stemming, Daarbij moest voor de staatshoofden enige ruimte wor den gelaten om tijdens een top conferentie enkele voltooiende beslissingen zelf te nemen. Het is overigens ook een belangwek kend gegeven dat de Amerikaan se minister van buitenlandse za ken er blijkbaar van uitgaat dat zijn agenda ruimte laat voor een bijeenkomst met Gromyko in Genéve rond 20 december. Blijk baar neemt de regering-Carter aan dat Vance binnen enkele da gen de basis kan leggen voor een oplossing van de problemen die een vredesverdrag tussen Israël en Egypte bedreigen. In de Ame rikaanse visie moet president Sadat van Egypte worden over gehaald het ontwerp-verdrag, dat de VS als compromis hebben ge concipieerd, net als Israël te aan vaarden, zodat verdere geschil punten over de ten uitvoerleg ging ervan in begeleidende brie ven kunnen worden gere geld. Gegeven de opzichtige tegenstand die een nieuw Salt-verdrag in de Amerikaanse Senaat tegemoet gaat, is het een kwestie van puur politiek belang voor president Carter om op korte termijn met de Russen overeenstemming te bereiken. Langer uitstel zou kunnen betekenen dat de goed keuringsprocedure in de Senaat tot in 1980 zou kunnen duren en daarmee onderdeel zou worden van de verkieringsdebatten, die tegen die tijd hun hoogtepunt zullen bereiken. Carter heeft kennelijk het voorne men zich al vroeg in die strijd te mengen en hem staat nog duide lijk voor ogen dat de Salt-onder- handelingen, die onder beheer van de vorige president Gerald Ford begonnen, in 1976 met het oog op de verkiezingen vrijwel zijn stilgelegd. r hij aan de macht is de landen die het béwind van de sjah nu steunen geen olie zullen krijgen. De islamitische leider noemde geen namen, maar vol gens ingewijde kringen worden vooral de Verenigde Staten, En geland en Rusland bedoeld. Verder riep Khomeini de lagere le gerofficieren in Iran,op het verzet tegen het bewind van de sjah te steunen. Onder uitroepen als "weg met de Sjah" hebben honderdduizenden Iranezen gisteren in Teheran weer massaal gedemonstreerd tegen het bewind van sjah Mo hammed Reza Pahlevi. In de hoofdstad werd geen melding gemaakt van gewelddadigheden, maar in zeker vier andere Iraanse steden zouden betogers stand beelden van de sjah hebben om vergeworpen. Er was geen officiële schatting be schikbaar van het aantal deelne mers aan de betoging van giste ren maar deze was minstens zo groot als die van zondag. Toen gingen naar schatting van de re gering 400.000 mensen de straat op, volgens de oppositie waren dat er echter ongeveer twee mil joen. Verklaring De leiders van de mars lazen aan de voet van het Sjahyad-momu- ment, dat in 1966 ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de sjah werd opgericht, een verkla ring voor, waarin zij zeiden te zullen voortgaan stakingen aan te moedigen om de economische druk op de regering te handha ven. De belangrijkste werkonderbre king is de acht dagen oude sta king in de olie-industrie, die de dagelijkse olieproduktie tot min der dan de helft heeft terugge bracht. Olie is de basis van de Iraanse economie en de staking heeft de nationale schatkist min stens al een half miljard gulden gekost. Een vijftiendaagse sta king kostte het land vorige maand meer dan drie miljard gulden. Zeker vijf personen zijn om het le ven gekomen en tientallen ande ren gewond geraakt toen militai ren in de stad Isfahan, 450 kilo meter ten zuiden van Teheran, het vuur openden op betogers, zo is van officiële zijde vernomen. Koning Hoessein van Jordanië is gisteren voor een officieel bezoek in Frankrijk aangekomen. Er doen geruchten de ronde dat de koning als onderhandelaar zal optreden tussen de sjah en zijn aartsrivaal Khomeini. Een woordvoerder van Hoessein maakte bekend dat de koning, die vergezeld wordt door konin gin Noor, de recente ontwikke lingen in het Midden-Oosten met president Giscard d'Estaing zal bespreken en de regering van Engeland en Italië met hetzelfde doel zal bezoeken. Anti-Duitse bezetting TEL AVIV (AFP/UPI) - Enkele Is raëli's hebben gisteren in Tel Aviv een Westduits cultureel cen trum bezet. Twee of drie Israëli sche docenten, die een klas Duit se les gaven, werden in gijzeling genomen. De leerlingen mochten vertrekken. De overvallers zeiden te willen pro testeren tegen de verwachte ver jaring van oorlogsmisdaden in West-Duitsland en "de te grote invloed van de Duitse cultuur in Israël". De overval stond onder leiding van Andrei Kochincky, die eerder tot tweemaal toe de Westduitse am bassade binnendrong. De politie beschouwde hem tot dusver als een "onschadelijke fanaticus" Na twee uren gaven de overvallers zich over. De twee gijzelaars ble ven ongedeerd. AMSTERDAM (ANP) - Twee Re- naults-4 van de ANWB-Wegen- wacht zijn dezer dagen ver scheept naar Paramaribo in Su riname. Met de overdracht van deze twee voertuigen hoopt de ANWB een eerste aanzet te heb ben gegeven voor de verdere groei van de nu nog slechts 100 leden tellende Surinaamse we genwacht. Een delegatie van de Surinaamse wegenwacht is in september bij de ANWB op be zoek geweest en heeft toen de noodzakelijke kennis opgedaan om een begin te maken met de hulpverlening in en rond Para maribo. Rhodesische straaljagers hebben de afgelopen twaalf dagen ver schillende steden in Mozambi que aangevallen. Er werden grote verwoestingen aangericht. In Salisbury werd inmiddels be kend gemaakt dat het Rhodesi sche leger en de luchtmacht guerrillakampen hebben aange vallen om wapens en munitie te vernietigen. Mozambique beweert dat Rhode- siërs plaatsen in de nabijheid van de havenstad Beira hebben aan gevallen en dat minstens 26 men sen werden gedood en 73 ge wond. Twee Rhodesische straal jagers zouden zijn neergescho- SALISBURY (AP/GPD) - Onge veer acht kilometer buiten het centrum van Salisbury is gister avond een grote brand uitgebro ken in het olie-reservoir van vier oliemaatschappijen. Niemand is gewond geraakt. Een woordvoerder van de politie verklaarde dat de brand uitbrak na een aantal hevige explosies. Aangenomen wordt dat de brand het werk is van nationalistische guerrillastrijders, die de oorlog voering tegen het overgangsbe wind in Rhodesië opvoeren. Het was niet onmiddellijk bekend wat voor gevolgen de hevige brand zal hebben voor de schaar se olievoorraad van Rhodesië. In aansluiting op de jongste ontwikkelingen öp de kapitaalmarkt heeft de RPS per 11 december 1978 de rentetarieven voor nieuwe beleggingsbewijzen en spaar- deposito's verhoogd. De rentetaneven voor nieuwe hypotheken zijn per 12 december 1978 verhoogd. U kunt beleggingsbewijzen kopen van f 1.000,- en f 5.000,-. Rente-op-rente: aan het emde van de gekozen looptijd ontvangt u automatisch uw aankoopbedrag plus de totale rente. LOOPTIJD VASTE RENTE 3 jaar 8% (was 7%%) 4 jaar 8 (was 8%) 5 jaar 8 3A% (was 8 W/G) De rentevergoeding op vóór 11 december 1978 afgegeven beleggingsbewijzen blijft ongewijzigd. Minimum deposito storting) f 1.000,-. Elk deposito komt na de gekozen looptijd automatisch vnj. De rente is jaarlijks beschikbaar. LOOPTIJD VASTE RENTE 1 jaar 1/% (was 7%) 2 jaar TA% (was 7'A%) 3 jaar 8% (was 7%%) 4 jaar 8'A% (was 8%) 5 jaar 8Z% (was 8'A%) 6 jaar 83A% (was 8)4%) De rentevergoeding op vóór 11 december 1978 gestorte spaardeposito's blijft ongewijzigd. Eerlijk is eerlijk: ook de hypotheekrente is aangepast. Nieuwe tarieven per 12 december 1978: hypotheekrente 9% tophypotheekrente 9l/%> afsluitprovisie blijft 1% Meer informatie U kunt bellen naar de rijkspostspaarbank m Amsterdam: (020) 591 21 73 afd. Beleggingsbewijzen (020) 591 21 38 afd. Spaardeposito's (020) 591 80 12 afd. Hypotheken Folders en inlichtingen over al onze diensten zijn verknjgbaar op het postkantoor, en via tel. 0017 (gratis). ten. HOHEGEISSWEST-DUITSLAND - Verrast en verbaasd kijken drie Vietnamese kinderenvluchtelingen t dit land die vurige week door West-Duitsland zijn opgenomenmaar de sneeuw. Hun vader heeft wat van h 1 goedje in zijn handen. Met dikke jassen beschermen zij zich legen de kou, want niet alleen zijn zij in e< igeving terecht gekomen, maar ook in een heel ander klimaat totaal ander NEW YORK (AP) - Vijf gewapende mannen zijn er gistermorgen op het vliegveld Kennedy in New York met een roofoverval in ge slaagd om naar schatting voor vijf miljoen dollar buit te maken aan contanten en juwelen. De overvallers hadden het gemunt op de afdeling voor bagage van hoge waarde van de luchtvaart maatschappij "Lufthansa" Zij sloegen een bewaker buiten wes ten, waarna zij hem en nog negen andere personeelsleden van het vliegveld vastbonden. Een woordvoerder van de Lufthan sa verklaarde dat de overvallers een personeelslid dwongen hen te vertellen wat de combinatie van de kluis was, waarna zij on geveer een uur ongestoord aan de kluis konden werken. Zij ver dwenen in een zwarte personen auto. Volgens de zegsman ging het alarmsignaal niet af. Ongeveer tien uur na de overval hadden de rechercheurs nog niet geheel vastgesteld water allemaal wordt vermist.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9