Acties ambtenaren blijven voorlopig opgeschort kalkoen Uitlevering kan JONGE 'TOEZEGGING KWAM VAN MULDERIJE' a 'Multinationals oorzaak drama in Zuid-Amerika' eze Als o, echt feestelijk u/ilt.eter>,moerv kalkoen nemer. DINSDAG 12 DECEMBER 1978 BINNENLAND Braziliaanse bisschop Dom Helder Camera: DEN HAAG (ANP) - "Wij hadden al de situatie van binnenlands kolonialisme met een massa die geen of onmenselijk werk had, maar de multinationals hebben de situatie nog verergerd". Aldus de bekende Braziliaanse aarts bisschop van Olinda en Recife, Dom Helder Camara (69), giste ren in Den Haag bij de presenta tie van de jaarlijkse interkerke lijke aktie voor Latijns Amerika 'Solidaridad', die ditmaal wordt gehouden onder het thema 'werk en gerechtigheid voor iedereen', het motto van de Braziliaanse bisschoppelijke vastenaktie van dit jaar. Vorig jaar bracht de aktie ruim 3 miljoen bijeen. Ditmaal hoopt men minstens dit bedrag te halen om 200 organisaties van krottenbewoners, landloze boe ren en arbeiders te helpen met gemiddeld 16.000 gulden. Gealarmeerd door de oliecrisis - al dus Dom Helder - heeft een commissie, bestaande uit Japan, West-Europa en Noord-Amerika uitgemaakt wat elk land moet gaan produceren. Brazilië moest de graanschuur van de wereld worden. Wat de grootgrondbezit ters al jaren hadden gedaan, ge beurt nu op nog grotere schaal. De kleine boeren, die geen offi ciële eigendomspapieren heb ben, worden als landbezetters van hun land afgeschopt en op gehoopt in de steden, waar ze hooguit een hutje kunnen bou wen, steeds verder verdreven van het centrum vanwege de urbani satieplannen. Toen de bisschop pen hiertegen protesteerden, werden ze uitgemaakt voor sub versief en communistisch, aldus Dom Helder Camara. Morele druk Niet van geweld, maar van morele druk, dat ook in westerse groe pen volgens hem steeds meer ge stalte krijgt, verwacht hij enige uitkomst, werkend mèt de men sen en zo een vuist makend. "Je kunt de mond snoeren van 5 of tien mensen, maar niet van een hele gemeenschap. In onze lan den vermenigvuldigden zich de ze gemeenschappen. Ook in de geïndustrialiseerde landen ont staan steeds meer groepen met verschillende namen, maar met één gemeenschappelijke titel: helpen een rechtvaardiger we reld op te bouwen". Over de bijeenkomst van Latijn- samerikaanse bisschoppencon ferenties die 27 januari in Puebla (Mexico) begint, zei Dom Helder vol hoop te zijn. De Braziliaanse bisschoppen hebben zich zeer goed voorbereid en proberen vast te houden aan de maatschappe lijk geëngageerde lijn die in 1968 in Medellin werd uitgezet. Het voorbereidingsdocument gaat volgens Dom Helder niet ver ge noeg, maar-zo zei hij -tijdens het concilie kwamen we ook teksten tegen die we gewoon verscheurd hebben" Volgens Menten Dom Helder Camara: kleine boeren worden van hun land afgeschopt Hij bevestigde dat de paus naar de opening van 'Puebla' komt, 'maar ik ben er niet bang voor, want hij gaat ons helpen'. Volgens hem is de nieuwe paus, die hij onlangs heeft ontmoet, goed berekend op zijn moeilijke taak. 'Hij had hon ger meer te weten wat er in La- tij ns-Amerika gebeurt' Gevraagd naar het reisverbod dat hem eind 1977 werd opgelegd door Paus Paulus VI zei hij dat hij 15 juli de zaak met paus Paulus had uitgesproken. Altijd al moest hij vele uitnodigingen afwijzen. Nu is afgesproken dat hij aan bui tenlandse reizen ruim een maand per jaar besteedt en dat hij nooit optreedt zonder toestemming van de plaatselijke bisschop, 'al tijd om te strijden voor gerech tigheid als weg naar vrede'. Ove rigens begrijpt hij de bezorgd heid van Rome best, want men sen die het niet met hem eens zijn schrijven brieven naar de paus en schilderen hem af als iemand die zijn eigen bisdom verwaarloost en in het buitenland opruiend praat over zaken waar hij geen verstand van zou hebben, zoals politiek en economie. "Ik ben ik staat geweest in Rome te bewij zen dat ik binnen het evangelie sta" DEN HAAG (GPD)-De stakingsacties van de ambtenaren blijven voorlopig opgeschort. De vijf centrales van overheidspersoneel hebben met minister Wiegel (bin nenlandse zaken) afgesproken dat verder wordt ge praat. .Afhankelijk van dat overleg zullen onze acties worden opgeschort Dat wil niet zeggen dat ze zijn in getrokken", aldus voorzitter Jan Dutman van de ABVA, de groot ste ambtenarenbond. De af spraak tot verder overleg werd gisteravond gemaakt in een ge sprek waarvoor minister Wiegel de centrales vrijdag had uitgeno digd. Bij dit overleg zei de minister, dat zowel de regeringsplannen rond Bestek '81, als de doorwerking van de bouw-cao, als het rapport van de werkgroep-Kloosterman „bespreekbaar" zijn. Daar voeg de de minister aan toe dat er re kening mee moet worden gehou den dat ,,de marges smaller dan smal" zijn. Dit wil zeggen dat kan worden ge praat over de zes keer 0,5 procent korting op de ambtenarensalaris sen, zoals die in de bezuinigings plannen van de regering voor komen, en de alternatieven daar voor, die het rapport-Klooster man geeft. Bovendien kan worden, overlegd over de fel omstreden doorwer king van de in de bouw-cao op genomen toeslagen op de salaris schalen van de ambtenaren. Op dit laatste punt met name liep het loongesprek tussen Wiegel en ambtenarenbonden van 30 no vember vast. Dat was het start sein voor de stakingsacties. De trend van de ambtenarensala rissen, waarbij de loonontwikke lingen in het bedrijfsleven wor den gevolgd, wordt berekend Den Uyl wil notulen over koopsompolis op tafel DEN HAAG (ANP) - PvdA-frac- tievoorzitter in de Tweede Kamer drs. J. Den Uyl heeft kamervoor zitter dr. A. Vondeling gevraagd te 'bevorderen' dat de regering passages uit de ministerraad-no- tulen ter kennis van de Kamer brengt. Het gaat om passages uit de ministerraad eind vorig jaar over de koopsompolissen-affai- De commissie koopsompolissen heeft aan de Kamer gemeld dat "gebleken is dat staatssecretaris Van Rooyen tegen de bedenkin gen van andere bewindslieden in, onverkort heeft vastgehouden aan de terugwerkende kracht voor de koopsompolissen". Den Uyl schrijft: "Ik meen dat deze constatering op niet toelaatbare wijze twijfel wekt ten aanzien van de houding van alle andere be windslieden". Daarom wil Den Uyl 'thans onverwijld' de desbe treffende relevante passages uit de ministerraad-notulen (kabi net-Den Uyl) ter kennis van de Kamer hebben. over de periode 1 juli tot 30 juni Is die periode van een jaar om dan volgt een narekening. Bij het overleg van 30 november hadden de vijf centrales van overheidspersoneel aan minister Wiegel gevraagd, of hij per 1 ja nuari vast een voorschol, van 0.4 procent op de ontwikkelingen in de bouw-CAO wilde geven Deze antwoordde toen dat hij daar toe niet de bevoegdheid had Maandagavond zei Wiegel dat de beslissing over het trendvoor schot per 1 januari niet noodza kelijkerwijs voor die datum gere geld hoeft te zijn. „Dat kan ook per 1 maart of 1 april gebeuren" aldus de minister De bonden sloten zich bij deze zienswijze aan. „Belangrijk is, dat de minister nu heeft gezegd dat er over dat voorschot valt te praten Op 30 november toonde hij die bereidheid nog niet", zo zei Dut- Zijn collega Wabe Wieringa van de NCBO vulde zijn woorden aan met: „Voor ons stond 30 novem ber vast dat we konden fluiten naar de doorwerking van de bouw-cao. Nu kunnen we erover praten, hoewel dat niet wil zeg gen dat de bouw-cao nu binnen Minister Wiegel zei in zijn toelich ting dat hij de Tweede-Kamer motie Lubbers-De Korte had ge- volgd waarin was gevraagd om een uitstel van definitieve beslis singen rond de bouw-cao. Deze CDA-WD-motie zegt wel, dat er „aanleiding" is de doorwerking van de bouw-cao op te schorten tot nader overleg is gepleegd. Wiegel: „Ik ben blij dat we het-er- over eens zijn dat we nu rustig gaan praten. Het is zo klaar als een klont dat dat in ieders belang Ed van Thijn, vice-voorzitter van de PvdA-fractie, heeft maandag avond in Vianen gezegd dat mi nister Wiegel in feite de motie- Van Thijn van vorige week heeft uitgevoerd door het 0,4 procent voorschot op de bouw-cao toch bespreekbaar te maken. De mo tie-Van Thijn die wilde dat Wie gel weer ging praten met de amb tenarenbonden op basis van hun alternatieve voorstellen, werd verworpen doordat CDA, WD en D'66 tegen stemden. Tevreden gezichten na het overleg tussen minister Wiegel (links) en d« naren-bonden, Wierenga midden) en Dutman (rechts). De stakingsactü Utrechtse hoogleraar Algra: 5>5> UTRECHT (ANP) - De Utrechtse hoogleraar in de inleiding tot de rechtswetenschappen, mr. N.E. ALgra, acht uitlevering van Pie- ter Menten niet onmogelijk. Dit zegt hij mee in een artikel in het Utrechts universiteitsblad. Volgens Algra heeft Menten op het eerste gezicht gewonnen, maar de overwinning van Menten zou wel eens een Pyrrus overwinning kunnen blijken, zo vindt hij. Menten heeft waarschijnlijk de Poolse nationaliteit of hij is sta- tenloos. Dat betekent, aldus Al gra, dat er geen formele belem mering is voor justitie om hem nu uit te leveren. Mocht blijken dat hij Nederlander is, dan kan hij volgens Algra toch uitgeleverd worden. Algra wijst erop dat dat de bijzondere raad van cassatie in 1949 heeft vastge steld dat Nederlanders die oor logsmisdaden hebben begaan, door de Nederlandse staat kun nen worden uitgeleverd. Oor logsmisdaden vormen een over treding van internationaal rech telijke regels en dan doet de na tionaliteit van de oorlogsmisda diger minder ter zake, aldus Al gra. Volgens Algra is de Neder landse rechter niet bevoegd om Menten te berechten. Een be lemmering voor uitlevering zou kunnen zijn de toezegging van de huidige premier Van Agt aan de Zwitserse autoriteiten, dat Men ten niet kan worden uitgeleverd zonder toestemming van de Zwitserse bondsregering. Deze toezegging is, aldus Algra, onwet tig, omdat Nederland al vöör de belofte van Van Agt de volks- rechtelijke verplichting had om Menten uit te leveren. 'Nederland kan natuurlijk toe stemming vragen aan Zwitser land. Zegt Zwitserland nee, dan hoort Nederland Menten toch uit te leveren, waarmee we Van Agt natuurlijk het bos insturen. Die zal moeten verdwijnen, "aldus Algra. Als Menten wordt uitgeleverd, komt Rusland het meest in aan merking, omdat Podhorodce, de plaats waar Menten zou hebben deelgenomen aan massa-execu ties tegenwoordig op Russisch grondgebied ligt. Algra acht Is raël niet bevoegd om Menten te berechten. DEN HAAG (GPD) - Niet Donker maar zijn voorganger als minister van justitie, mr. H. Mulderije, heeft aan Pieter Menten in 1952 toegezegd dat hij voor zijn gedra gingen in de oorlog niet zou wor den vervolgd. Menten heeft dat gistermiddag in een telefoonge sprek laten weten. ,Eind augustus 1952 heeft Mulde rije contact gehad met de procu reur-generaal in Amsterdam en hem gevraagd of hij ermee ak koord ging dat Mulderije mij bui ten vervolging stelde. De procu reur-generaal heeft dat beves tigd. Mulderije heeft toen in au gustus tegen mij gezegd: ik heb de zaak bekeken en ik heb geen enkele reden u te vervolgen. U wordt buiten vervolging ge steld". Mulderije's opvolger op justitie, mr. L. A. Donker, heeft volgens Menten een kant-en-kla re zaak overgedragen gekregen die nog slechts een formele af wikkeling behoefde. De commissie-Schöffer, die in op dracht van het ministerie van jus titie de gang van zaken rond Men ten onderzoekt, blijft ondertus sen bij haar standpunt dat stuk ken die Mentens lezing zouden kunnen staven, niet zijn gevon den. Voor Menten zelf is het wel duide lijk waar dat door komt „Na tuurlijk zijn die stukken zoekge raakt. Ze zijn door die commissie- Schöffer vernietigd. Daarvan ben ik helemaal overtuigd. Alle do cumenten waren aanwezig. Door de beslissing van de Hoge Raad echter, hadden ze buiten de waard gerekend en moesten die stukken verdwijnen. Want die stukken waren in strijd met wat zij wilden". De commissie-Schöffer heeft giste ren haar vierde tussentijdse rap port gepubliceerd. Met enige na druk wordt daarin vastgesteld dat de bijzondere strafkamer van de Haagse rechtbank, die Menten vorige week in vrijheid stelde, is afgeweken van de bevindingen van de commissie dat geen stuk ken te vinden waren waaruit kon blijken dat Menten inderdaad in de jaren vijftig de toezegging zou hebben gekregen dat hij verder vrijuit zou gaan. De commissie laat al weten dat zij met haar werk lang niet binnen de haar toegemeten tijd gereed komt. Het eindrapport mag niet eerder dan in de nazomer van volgend jaar worden verwacht. Zij waarschuwt alvast dat zij dan van nu af aan niet meer gestoord mag worden. Zij beklaagt zich er meer of minder over dat zij haar arbeid enkele malen heeft moeten onderbreken voor zaken die weliswaar belang rijk waren in de behandeling van de affaire-Menten, maar die hoogst hinderlijk waren voor het eigenlijke werk van de commis sie. Met name het feit dat leden van de commissie tot deskundi gen werden benoemd in het pro ces voor de bijzondere strafka mer van de Haagse rechtbank, leidde voor die leden tot zo veel tijdrovend werk dat het tempo van het eigenlijke onderzoek er door werd afgeremd. De commissie-Schöffer steekt trouwens nog meer ontevreden heid niet onder stoelen of ban ken. Zij schrijft „zeer ernstige be zwaren (te hebben) tegen afzon derlijke publicatie van verdere stukken buiten de verslaglegging van de commissie om". Zij meent dat de publicatie van het rapport- Versteeg over de zogenoemde Velser-affaire (corruptie rondom de ondergrondse in de Tweede Wereldoorlog) ook al achterwege had moeten blijven. Prof. Schöffer en zijn medewerkers vinden dat dit rapport-Versteeg door zijn opzet geen evenwichtig inzicht geeft in de hele Velser-af faire en de eventuele relatie daar van met de affaire-Menten. De commissie-Schöffer zal de Vel ser-affaire daarom in haar eind rapport tamelijk uitvoerig be handelen. De Israëlische premier Begin heeft gisteren in Oslo gereageerd op de vrijlating van Menten. Begin was in Noorwegen voor het in ont vangst nemen van zijn aandeel in de Nobelprijs voor de Vrede. „Alle joden, christenen en mos lims zouden diep verontwaar digd moeten zijn over de vrijla ting", zo zei Begin. Hij noemde Menten een oorlogsmisdadiger van de ergste soort. „Zijn plaats is in de gevangenis". Volgens Begin zal Israël alle mogelijkheden on derzoeken voor een berechting van Menten in Israël. 'Voorzichtig met openen archief' DEN HAAG (ANP) - Mr. J. Korten- horst, zoon van Mentens verde diger in de vijftiger jaren dr. L.G Kortenhorst, wil geen stukken uit zijn vaders dossier vrijgeven die schade kunnen berokkenen aan derden en hemzelf. Die "derden" zijn volgens Korten horst jr. onder meer schrijvers van brieven aan zijn vader over de zaak Menten. Volgens Kortenhorst jr. heeft de commissie Schöffer zes of zeven stukken uit het archief ingezien Het complete dossier bevat vol gens Kortenhorst jr. 360 stukken ADVERTENTIE Voor 12.95 haalt u 'm bij tenminste 1000 zelfstandige slijters. ADVERTENTIE Menten (6) Ik vind het nu hoog tijd worden om de aandacht van PvdA-minister Donker (van 1952 tot zijn dood in 1956 minister van justitie in het kabinet-Drees aan wiens integri teit we niet hoeven te twijfelen) te verplaatsen naar iemand die al lerminst brandschoon was, na melijk de KVP'er Van Maarse- veen, van 1946 tot 1948 minister van justitie in het kabinet van KVP'er Beel. Van Maarseveen was het namelijk die destijds bevel gaf Menten vrij te laten. Menten werd door de toenmalige Kamer-voorzitter, de KVP'er Kortenhorst, verdedigd. Het wordt steeds duidelijker dat het er om ging KVP-politici en andere topfunctionarissen schoon te wassen en de hand bo ven het hoofd te houden. Deze zaak komt binnenkort in de Ka mer dankzij de heren Kosto (PvdA) en Wolff (CPN). Dan zal wel blijken dat Donker onschul dig is. Het enige wat al die foute politici nog kunnen doen is te rugkomen van hun dwaalwegen, open kaart spelen, schuld beken nen en niet meer de feiten ver draaien. Vroeg of laat wordt het toch bekend. Het zit helemaal fout met het CDA in het alge meen en de KVP in het bijzonder. Ieder die niet totaal verblind is ziet dat. Het zit ook fout met onze recht spraak. Ten eerste zijn de misda den van Menten zo groot dat ze niet kunnen verjaren. Dit bete kent dat men de bedrijvers van deze misdrijven moet berechten waar en wanneer men maar kan. Er wordt echter gesjoemeld met de feiten en steeds probeert men deze schurk vrij te krijgen. Waar om? Hier zit een luchtje aan. Ten tweede is Menten vrijgekomen dankzij verklaringen van me vrouw Kortenhorst en Menten zelf. Donker zou Menten vrij spraak heb'ben beloofd. Er zou zelfs een brief over bestaan. Die brief is ondanks naspeuringen niet gevonden. Dit kon ook niet want het is er nooit geweest. Het is gelogen. Het vreemde is dat men leugenaars schijnt te gelo ven en op diens verklaringen Menten vrij laat maar verklarin gen van integere mensen als Bur ger, Drees, Belinfante, mevrouw Donker en anderen van minder waarde acht. Maar dan nog. Zelfs al was het waar wat Menten en mevrouw Kor tenhorst beweren dan nog kun je een misdadiger niet vrijspreken, alleen op de belofte van een mi nister. Ook een minister moet zich aan de wet houden. Ten derde kun je in Nederland vol gens de wet niet tweemaal voor hetzelfde feit veroordeeld wor den (ook om die reden is Menten vrijgelaten). Maar Menten is nooit voor deze massamoorden ver oordeeld, wel voor collaboratie en roof en dienstneming bij de vijand. Uiterst merkwaardig is hierbij dat de rechtbank gelastte dat de goederen van Menten, die hij van zijn vermoorde joodse slachtoffers heeft geroofd en waardoor hij zijn enorme kapitaal heeft verkregen, aan hem moeten worden teruggegeven. Deze uit spraak is volkomen onrechtma tig en moet in een nieuw proces worden aangevochten. Snel om dat anders de vogel misschien weer gevlogen is. Twee jaar gele den beloofde minister-president Van Agt (toen minister van justi tie): het zal worden uitgezocht al moet de onderste steen boven komen. Nou, vergeet het maar. Wie op de hoogte is var stelbare gruwelen die door de Duitsers in 1941-42 in Polen en Rusland zijn gepleegd en waar aan Menten ook heeft meege werkt zal het met mij eens zijn: de uitspraak van de Haagse recht bank betekende voor de Neder landse rechtspleging een zwarte dag. Ook in het buitenland, voor al in Israël en Polen, is het Ne derlandse aanzien zware schade berokkend. Ook bij oud-ver zetsmensen en oorlogsslachtof fers, van wie velen :n inrichtin gen verblijven nadat ze de con centratiekampen hebben over leefd, roept dit grote weerstan den op. Professor Bastiaans van een bekende Oegstgeester kli niek heeft hier ook meerdere malen voor gewaarschuwd. B. de Grijs Doctor Lelylaan 5 Leiden Menten (7) We moeten het geloven maar het is niet te begrijpen dat de beul Men ten op vrije voeten is. Laten we maar aannemen dat heel veel mensen niet te troosten zijn. Waarom deze vrijheid, wat zit er achter? Weet Menten teveel, zit er een hele grote adder onder het gras? Men zou haast zeggen ja, anders was deze beul toch nooit vrijgekomen. Maar het kon schijnbaar niet anders. Als de waarheid gesproken was, was er teveel uitgekomen. Menten sprak de ene leugen na de andere. Laten we eens een paar jaar terug gaan naar het geval-Loyen in Limburg. Een man gearresteerd in de fabriek, na twee dagen was de uitspraak een langdurige straf terwijl beul Menten, die mis schien nog erger is geweest, wordt vrijgesproken. Fabrieks arbeider of multi-miljonair scheelt toch wel. En wat denk je wat zo n advocaat Menten gekost heeft. Maar ja, hij heeft het geld ervoor en een ander niet. Mevr. Geuke Langegracht Leiden

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7