Motie van afkeuring voor Leids college [Raad legt basis voor Ylietpark Elk jaar een boel gedonder rond vuurwerk Sloopkarwei Noordeinde verloopt goed RAAD ACHTER PLAN VOOR MARESINGEL DINSDAG 12 DECEMBER 1978 LEIDEN Veel instemming voor plan recreatiegebied LEIDEN - De Leidse gemeenteraad heeft gis- d teravond met algemene stemmen en veel in- J stemming de plannen voor de aanleg van het nieuwe recreatiegebied Vlietpark aangeno men. De uitvoering van deze plannen is ove rigens grotendeels afhankelijk van subsidies i van het rijk (CRM). Het is nu nog niet bekend of Leiden het benodigde geld krijgt en wan neer de plannen kunnen worden uitgevoerd. In het Vlietpark (ten zuiden van Leiden tussen de wijk Meerburg en het provinciale recrea- i tiegebied Vlietland) wil de gemeente sport- voorzieningen, volkstuinen en een park s aanleggen om daarnaast een deel van het be staande poldergebied in zijn huidige onge repte staat als natuurgebied te handhaven. Globaal wil de gemeente in de Oostvlietpold er volkstuinen aanleggen. Als dat niet lukt denkt de gemeente aan sportvelden en moe ten de volkstuinen in de Kleine Cronestein- sepolder komen. In dit deel wil de gemeente ook een stadspark aanleggen en een deel van het bestaande pol dergebied handhaven. Men wil hier verder de mogelijkheden voor een milieuvriendelijke boerderij onderzoeken. Voor de bereikbaar heid denkt de gemeente aan voet-en fietspa den. In het meest oostelijke deel, de Meerburger polder (Roomburg) wil de gemeente bij de oude vuilstortplaats een wielercircuit aan leggen. Het gebied Vrouwenweg/Europaweg wil de gemeente zo mogelijk onbebouwd la ten. De gemeente kan hier woningbouw eventueel echter niet tegenhouden, maar wil dan alleen een beperkt aantal bungalows toe staan. Bij de plannen voor het Vlietpark houdt de ge meente geen rekening met de verbreding van rijksweg 4 en de aanleg van rijksweg 11 (die door het gebied zou lopen). Deze wegaanpas- singen zijn met opzet buiten de plannen ge houden. Bij de behandeling in de raad werden de plan nen op verschillende punten aangepast. Op voorstel van CDA-raadslid Van Akkeren zal de mogelijkheid van een camping worden bekeken; bij de aanleg van het stadspark zal het college proberen kunstenaars in te scha kelen (voorstel Hoekema). Het D'66-raadslid kreeg ook instemming voor een voorstel om de ontsluitingsweg voor de nieuwe volkstuinen langs de rijksweg 4 te laten lopen. Deze opvatting sluit aan bij de provinciale plannen voor het naastgelegen recreatiegebied Vlietland. De raad wees tenslotte een voorstel van CDA- raadslid Van Zijp af om een manege in het Vlietpark mogelijk te maken. Volgens het college is deze plaats ongunstig voor deze voorziening. Het CDA kreeg in de raad geen enkele steun. 2 In kwestie over interne vervangingsregeling LEIDEN - Het Leidse college van burgemeester en wet houders heeft gisteravond een motie van afkeuring op gelegd gekregen. Een meerderheid van de raad (18 tegn 14 stemmen) keurde af dat het college in deze kwestie over de interne vervangingsregeling een eerdere motie van de raad naast zich neer heeft gelegd. LEIDEN - Nadat een eerste po ging afgelopen zaterdag vanwege het slechte weer niet door kon gaan, is vanochtend in alle vroegte een begin ge maakt met de sloop van het voormalige Rotogravure complex aan het Noordeinde. Om 5 uur begon de firma Jan sen uit Nieuw-Vennep met de sloop van de voorgevel. Eén rijstrook van het Noordeinde bleef open voor het verkeer. Tegen 9 uur waren de werk zaamheden zover gevorderd dat het verkeer in alle rust weer over het Noordeinde kon rijden. De rest van het sloop- kanvei kan vanaf de acnter- kant van hel complex worden gedaan. Aannemer Jansen verwacht het werk morgen avond klaar te hebben. De motie van PPR-raadslid Beijen werd gesteund door een belang rijk deel van de PvdA (Mentzy, Groos, Ranner, Koning en Hes) de grootst mogelijke meerder heid van het CDA alsmede door PSP en CPN. Tegen stemde een meerderheid van de PvdA (Waal, Van Dam, Tesselaar, Bordewijk, Meyer en Duivesteijn) de WD, D'66 en CDA-raadslid Ham. Een motie van afkeuring geldt in de politiek als een zwaar middel om sterk ongenoegen uit te spreken. De uitspraak van de Leidse raad in deze vooral principiële zaak heeft echter geen politieke ge volgen. Het college zal er zijn be leid op dit punt zelfs niet door wijzigen. Van de kant van de raad moet de motie van afkeuring vooral wor- den gezien als een uiting van de opvatting dat de raad - en dus niet het college - het hoofd van de gemeente is. Motie-indiener Beijen noemde het onaanvaard baar dat B en W een door alle frac ties gesteunde motie zonder meer naast zich neerleggen. De kwestie draait om het punt of de burgemeester wethouders bij afwezigheid mag vervangen. Het college had intern geregeld dat burgemeester Vis bij afwezigheid van twee wethouders in dezelfde sector als vervanger optreedt. De raad sprak zich in oktober uit dat dit in strijd is met het collegepro gramma, maar het college legde deze uitspraak naast zich neer. In het college-programma is vast gelegd dat de positie van de bur gemeester beperkt blijft tot zijn wettelijke taken (handhaven openbare orde/veiligheid en re presentatie). Volgens het college kan de vervanging echter ook tot de wettelijke taak van de burge meester gerekend worden. PPR-raadslid Beijen vond gister avond dat B en W geen echte sterke argumenten hebben ge bruikt om de eerdere motie van de raad naast zich neer te leggen. PSP-fractxeleidster Passchier had 'geen enkel argument' ge hoord en CDA-leider Driessen toonde zich 'gegriefd-' over het negeren van een raadsuitspraak. Wethouder Waal zei in eerste in stantie dat de zaak 'wel wat wordt opgeblazen'. Namens het college beklemtoonde hij dat het in de praktijk nauwelijks voorkomt dat twee wethouders in dezelfde sector afwezig zijn. Hij vroeg de raad 'waardiger zaken' uit het college-programma ter discussie te stellen. Beijen toonde zich in tweede ter mijn verbolgen over deze reactie. Hij noemde het 'een vorm van volksverlakkerij' dat het college Boekje open Dr. F. Muurling, hij geniet in Leiden grote bekendheid als dierenarts, zal een boekje open doen over zijn werk. Twee avonden is hij te horen in het K O - gebouw aan de Oude Vest. Op 13 december praat hij over de relatie tus sen mensen, kinderen en die ren, terwijl 20 december in het teken staat van "erva ringen met huisdieren", een uurtje uit de praktijk van een dierenarts. Degenen, die belangstelling hebben om de avond(en) bij te wonen kun nen zich opgeven bij volksu niversiteit K O, Oude Vest 45 (ingang Hazewindstecg) tel. 141141. "De Sleutels" De gehandicapten sportver eniging "De Sleutels" houdt morgen de jaarlijkse propa- gand a-avond. De bijeen komst wordt gehouden in de kantine van "Adler" aan de Rooseveltstraat. Aanvang 20.30 uur. Irene Schmidt, we reld- en Olympisch kam pioene tafeltennis voor ge handicapten geeft een de monstratie met de bekende Bettine Vriesekoop van Avanti uit Hazerswoude. Verder laten gehandicapten zien hoe het mogelijk is om in een rolstoel te schermen en basketbal te spelen. Ter verhoging van de sfeer zal Prins Carnaval Hendrik I, vergezeld van pagedansma riekes en boerenkapel, zijn opwachting maken. "Beatles^-film" K O vertoont morgenmiddag een "Beatles-film" in de ka- pclzaal van het K O-ge bouw aan de Oude Vest 45. De filmvoorstelling begint om half drie 's middags. Tus sen twee uur en half drie worden voorfilms vertoond. Het is de film "Help" waarin Ringo Starr in het bezit is van een ring die erg belang rijk is voor een oosterse sek te. Daarom wordt hij in alle windstreken achtervolgd. De toegangskaartjes kosten 2.75 en kunnen besteld worden via telefoonnummer 141141. Nijverheid en handel Het Departement Leiden van de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel houdt morgen een buitengewone ledenverga dering in 't Karrewiel aan de Steenstraat 55. Tijdens de vergadering die om half twaalf begint zal de voorzit ter de heer J.P.Samson we gens vertrek naar elders af treden. Het bestuur heeft als het eigen programma zo makke lijk naast zich neerlegt. "Dan kun je het hele college-programma net zo goed in de prullenbak gooien", zei hij. Het PPR-raadslid bestreed dat de vervangingsregeling 'een futili teit' zou zijn. Volgens Beijen moet duidelijk zijn waar het col lege de grens legt als het om het eigen programma en het uitvoe ren van raadsuitspraken gaat. Wethouder Waal noemde de kritiek van Beijen ten dele 'demago gisch' en de opmerking over volksverlakkerij 'beneden peil' Volgens de woordvoerder legt het college het eigen programma niet naast zich neer, maar legt men het anders uit. „Tot de wet telijke taak van de burgemeester behoren alle taken die daar colle ge aan burgemeester worden toegekend", aldus Waal. De motie-Beijen werd door het college ontraden en kreeg ver volgens geen steun van D'66. Fractievoorzitter Glaubitz noemde een motie van afkeuring in deze zaak 'te zwaar geschut' CDA-leider Driessen hield vol dat het negeren van een raadsuit spraak voor de raad niet accepta bel is. PSP-fractieleidster Pas schier vond dat het college de raad gedwongen heeft om van de motie van afkeuring gebruik te maken. Binnen de PdA-fractie wees Bor dewijk de motie-Beijen af omdat deze uiteindelijk niet in strijd is met het Pvd A-verkiezingspro gramma. Zijn fractie-genoot Ranner, mede-ondertekenaar van de motie Beijen, vond de handelwijze van het college juist niet in de geest van het pro gramma en PvdA-ster Hes noemde het principieel onaan vaardbaar dat het college een mo tie van de raad zo makkelijk naast zich neerlegt. Volgens WD-woordvoerder Van Duijn is de vervangingsregeling in het collegeprogramma juist niet uitputtend behandeld om het 'college enige ruimte te laten' Hij vond het 'zonde' om zoveel tijd over deze zaak in de raad te besteden. CPN-raadslid Hoeven achtte het terecht dat Beijen zich aan het negeren van de raadsuit spraak had 'gestoten'. Geen steun CDA voor parkeren LEIDEN - De CDA-fractie in de Leidse gemeenteraad heeft gis teravond geen enkele steun ge kregen met een motie om voor het vrijkomende Stadhuisplein vervangende parkeerruimte af te dwingen. De andere fracties in de raad stemden tegen het voorstel van CDA-er Van Zijp. De motie werd door Van Zijp inge diend bij een interpellatie over zijn opvolger ir.J. Driesen, directeur van de vereniging "Het Kaasmerk" voorge steld. Na afloop van het huishoudelijke gedeelte zal de heer Samsom nog een in leiding houden over het on derwerp: 200 jaar Maat schappij voor Nijverheid en Handel. Ondernemers, wat nu? Maskers In het kader van de educatieve bijeenkomsten voor de jeugd van 7 tot en met 12 jaar wordt morgenmiddag in het Rijksmuseum voer Volken kunde een middag gewijd aan het "masker". Er wordt een diaserie over maskers vertoond en in het museum aan de Steenstraat wordt een speurtocht gehouden waarbij ook het masker cen traal zal staan. Bovendien zullen er in de werkruimte papieren maskers worden gemaakt. Er wordt ook nog een film over de ijsduiker- Vuurwerk verkopen mag nog al wel besteld worden. Nog even en heel Nederland mag weer in de rij gaan staan bij al die honderden verkoop adressen voor vuurwerk. In onvoorstelbare hoeveelheden liggen ze al weer op het koop grage publiek te wachten, de Romeinse kaarsen die tegen betaling van één gulden en een kwartje maar liefst tien ballen King Size spuiten, de ,JJews Transmitters" met hun 26 gekleurde, huilend omhoog schietende kogels en, met te vergeten, de Morning Glo ry's", die zonder gevaar voor explosies en nadelige gevol gen voor de ledematen, rustig in de hand kunnen worden gehouden. Nog enkele weken en er gaat weer voor een slor dige 30 miljoen de lucht in om een heleboel herrie, lol en rot zooi te veroorzaken. Voordat het echter zover is. ie der jaar is 't hetzelfd&liedje.is er dan alweer een heleboel ge donder rond het vuurwerk geweest. Is er een heleboel ille gaal verhandeldis er het no dige gestolen (zo werd afgelo pen zondag in Apeldoorn nog een bestelauto gestolen waar in voor ruim tienduizend gul den aan vuurwerk was opge slagen) en, wat het ergste van alles is, hebben zich door het vroegtijdig afsteken van vuurwerk alweer de nodige persoonlijke ongelukken voorgedaan. Wat die illegale handel betreft. Op ministerieel niveau wordt er op dit moment gewerkt aa n een regeling waardoor de vrijheid van handelen die de groothandelaren in vuurwerk altijd in grote mate hebben gehad enigszins aan banden gelegd gaat worden. Er zou volgens de nieuwe regeling Verkoop steeds meer aan banden alleen nog maar aan erkende vuurwerkverkopers geleverd mogen worden. Ongelukken als gevolg van het afsteken van vuurwerk pro beert men zoveel mogelijk te voorkomen door pas na de kerstdagen de verkoop van vuurwerk mogelijk te maken De laatste tijd schijnt er einde lijk wat eenheid te komen in de wijze waarop de verkoop en opslag van vuurwerk in ons land wordt geregeld. Tot voor kort regelde elke gemeen te deze zaken naar eigen goeddunken waardoor er van enige uniformiteit natuurlijk totaal geen sprake was. Wel werden er van overheidswege af en toe wat richtlijnen gege ven maar lang niet alle ge meenten trokken zich daar wat van aanZo deden zich de meest krankzinnige situaties voor. Vorig jaar bijvoorbeeld mocht in een betrekkelijk gro te plaats als Emmen geen sterveling zich bezighouden met de verkoop van vuur werk. Hierdoor trok de Em- mense bevolking vrolijk naar de omliggende gemeenten waar wel volop vuurwerk verkocht mocht worden. In onze regio is er heel wat meer eenheid op dit gebied. Volgens gemeenteambtenaar De Raat Algemene Zakenzij n er geen echt grote verschillen tussen de gemeenten. De Raat: "De bollengemeenten onder aanvoering van Kat wijk hebben indertijd de rest van de regiogemeenten ver zocht om net als zij de verkoop van vuurwerk alleen toe te slaan in de periode van 28-31 december, ook al zou één van deze vier dagen op een zondag vallen.Nu.dat is dit jaar dus het geval en aangezien we ja hebben gezegd tegen dat ver zoek van de bollengemeenten zijn er dit jaar in Leiden dus maar drie verkoopdagen." Drie verkoopdagen, volgens de dertien vuurwerkverkopers in Leiden met een vergunning is dat te weinig.Als pleister op de wond mogen de winkeliers op die drie verkoopdagen hun winkeldeuren nu al om vijf uur opengooien ("Een andere mogelijkheid biedt de winkel sluitingswet nueenmaal niet" aldus de heer De Raat). Voor de winkeliers natuurlijk geen uitkomst. Eén van hende heer S. van Maanen zegt: "Een la chertje natuurlijk, ik ga echt niet 's ochtends om vijf uur in m'n winkel staan, kom nou Door al die strenge bepalin gen krijg je een heleboel na righeid. Van alle kanten wor den de regels overtreden. Moet je bijvoorbeeld eens zien wat er allemaal weer illegaal ver handeld en verkocht wordt. Terwijl niemand nog vuur werk mag verkopen is op sommige plaatsen in de stad het gedonder al niet van de lucht." het Stadhuisplein. Enkele maan den geleden besloten B en W tot het autovrijmaken van het plein met voorziening in kort parkeer plaatsen in de naaste omgeving. Volgens het CDA-raadslid is de aanwijzing van toegezegde par keerplaatsen uitgebleven. Het college en de andere partijen in de raad stelden zich echter op het standpunt dat de huidige situatie door de opgebroken Marktenrou- te totaal gewijzigd is. Wethouder Waal (verkeer) zegde toe dat de aanwijzing van parkeerplaatsen volgend voorjaar, bij het laatste deel van het verkeerscirculatie plan wordt geregeld. eend vertoond. De educatie ve bijeenkomst begint om twee uur 's middags. Klaverjassen Morgenochtend wordt weer de maandelijkse klaverjasbij- eenkomst gehouden in het clubhuis "Morschwijk" aan de Topaaslaan 19. Bij de toe gangsprijs is inbegrepen een kopje koffie en een drankje. Iedereen krijgt een prijsje. Er wordt om negen uur 's ochtends begonnen. Rozekruisers De Rozenkruisersorde Amorc houdt vanavond een open bare bijeenkomst in de klei ne zaal van het Rijksmu seum voor Volkenkunde, Steenstraat 1. Het onder werp dat op deze avond be handeld wordt is: "Waarom een mysterieschool"? Aan het slot wordt een gemeen schappelijke meditatie ge houden. LEIDEN - De Leidse gemeente raad heeft gisteravond een kleine 150.000 gulden beschikbaar ge steld voor het aanpassen van de oeververdediging van een deel van de Maresingel. De oeverlijn wordt gewijzigd om het Huig parkje (achter Stadsbouwhuis) te verbeteren en meer groen alsme de visplaatsen aan te leggen. In de gemeenteraad bestond ver schil van mening over het ver loop van de oeverlijn. Een motie van PPR-raadslid Beijen om de oorspronkelijke ocverlijn terug te brengen, werd door een grote meerderheid afgewezen. Beijen verwees voor zijn voorstel naar de keuze bij de Zijlsingel. Zakennieuws LEIDEN - Op de hoek van de Rembrandtstraat en het Noord einde is gisteravond het restau rant "Le Forestier" geopend. Het restaurant heeft Frans getinte gé- rechten en wordt geëxploiteerd door Bert Schreuder, Leo Kam- phues en George Dommering. In het pand was eerder het restau rant "Chez Kok" ondergebracht. In het voormalige pand van het Ziekenfonds voor Leiden en om streken aan het Plantsoen is het notariskantoor van mr. J. Kar stens gevestigd. Het kantoor zat eerder aan de Apothekersdijk 34. Aan de Hoge Rijndijk is het aan nemersbedrijf "Reza Bouw BV" gevestigd. Aan de Steenstraat 19 is in het eerder leeggekomen winkelpand de bloemen-en plantenzaak "Het Leidse Bioemenhuis" gevestigd Aan de Lokhorststraat 23 is de groente- en fruitzaak van J. Heemskerk opgeheven. Daar koos de gemeente bij het oude Grofsmederij-terrein voor het terugbrengen van het vroege re verloop van de oude stadswal len. In de raad vond men de situa tie bij de Maresingel niet verge lijkbaar. Wethouder Waal sprak in dit verband over een 'creatief omgaan met het verleden'. Enkelbreuk LEIDEN - Op de Haven ontstond vanochtend om tien voor zeven een botsing tussen een auto en een fietser. De fietser, een Leide- naar van 53 jaar, brak daarbij zijn rechter enkel en moest voor on derzoek naar het Academisch Ziekenhuis. De fietser reed met zijn voorwiel tegen het linker voorwiel van de auto toen ze el kaar tegenkwamen op de hoek Oosthavenstraat. Haven. Beider uitzicht werd belemmerd door een op die hoek geparkeerde vrachtauto. ADVERTENTIE één van de grootste collecties bruids- en avondjaponnen in Nederland IruiÖHliins i>loos haarlemmerstraat 42 leiden holland tel. 071-131204

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3