Aanbouw van raadhuis definitief van de baan D'66: "Burgemeester valt door de mand" [Le/icfee agenda Gemeente Leiderdorp: Buitenhof doorzetten Onduidelijkheid over toekomst expositieruimte TWEESPALT BINNEN KUNSTKRING VOORSCHOTEN Geert uitbreiding in Wassenaarse park De Paauw STAD EN RAND LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 43,05 Kwartaalabonnement per post 60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. DINSDAG 12 DECEMBER 1978 E Dinsdag i Gerard Branatstraat 6, informatieavond Baha'i gem., 20 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg. Werklo zen Advies Centrum, woe. van 10-12 uur, tel. 130983. Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 21 uur. Troef, Noordeinde 2 a, talencursussenj cabaret, 20-22 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, publi- citeitsgroep, jazzballet, zelf kleren ma- ken, tekenen en schilderen, 20 uur. KWJ, Beweging Werkende Jongeren Noordeinde 2a, geopend ma t/m vr. van 10-17 uur, klachtenspreekuur. 17-20 uur. Korte Mare 4, lezingavond Rozekruisers Genootschap. 20 uur. Moeder Godskerk, v.d. Oyelaan, Voor schoten, kerstconcert Chr. Oratorium- ver. Exultate Deo, 20 uur. Leidse Schouwburg. "Het buiten verblijf', deel II". van Goldoni door To neelgroep Theater, 20.15 uur. Stadhuis, cie. economische aangelegen heden, 20 uur; cie. volkshuisvesting, 20 Leonardushuis, Haagweg, voorlich tingsavond verkeer Haagwegkwartier, 20 uur. Gemeentehuis Warmond, cie. ruimtelij ke ordening, 20 uur. Dorpshuis. Leiderdorp, hoorzitting plan-centrum, 19-21 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, schoolraad. 20 uur. Gemeentehuis Voorschoten, cie. sport en recreatie, 20,30 uur. Woensdag Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 21-24 Troef, Noordeinde 2 a, Meidengroep. 20-22 uur; sport, 18.30 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, volks dansen, 19.30 uur; etsen, jazzballet, te kenen en schilderen, gitaar, pottenbak ken. 20 uur. Breehuys, Breestraat 19, scholieren- sportcafé, 15-17.30 uur; eethuis Repel steeltje, 18-19.30 uur. Stadsgehoorzaal, concert Chr. Orato riumver. Con Amore, 20.15 uur. Adler-kantine. Rooseveltstraat, propa- ganda-avond De Sleutels, 20.30 uur. K en O-gebouw, Beatle film 14 uur; le zing dierenarts Muurlmg, 20 uur. 't Karrewiel, Steenstraat vergadering Maatschappij voor Nijverheid en Han del, 11.30 uur. Dorpsstraat, Leiderdorp, feest UW, 20 Gemeentehuis Voorschoten, vergade ring D'66,20 uur; vergadering CDA-frac- tie, 20.30 uur. Donderdag Troef, Noordeinde 2a, voorlichting en begeleiding dienstweigeraars, 20-21.30 uur. tel. 140866. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep Homofilie, open café avond, 21-24 uur. Welfare-lQkaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur Alg. Ned. Invaliden Bond, 19-20 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies. 20-21 uur. Architektenwinkel, Pieterskerkhof 19, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vr. van 14-16 uur, tel. 130983. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, sport- café, fotografie; saxofoon; Go-club, 20 LAK-Theater, LAK-cinema "Mens uit Marmer" van A. Wa)da. 19, 21 en 23 uur. Evang.-Lutherse Kerk. Hooglandse- kerkgracht 26, koopavond cpmcert 20.30 uur. Stadhuis, cie. maatschappelijke aange legenheden. 20 uur; cie. ruimtelijke or dening, 20 uur. Filmhuis, Breestraat 66, film "Jonas" 20.15 uur. Catena, Kolfmakersteeg 8. optreden Jan van de Grond-groep, 21.30 uur. Sjelter, Leiderdorp, ontmoetingsmid dag werklozen, 14-16 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, gemeente raad 19.30 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, cie. beleids planning, financiën en belastingen 20 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt van 8 tot 15 december door apotheek Cen traal, Breestraat 74, Leiden, tel. 120552. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude - Gezond heidscentrum Berkenkade Leiderdorp, spreekuur ma. t/m do. 14-15 uur, tel. 410131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan tel. 4641. Warmond -T. Miedema, Kagerplein 307, Sassenheim, tel. 05222-10542. DIERENARTSEN G .Roest, Haaghuishof 5. Leiderdorp, tel. 890405 (van zat. 13 uur tot maandag 09 SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Vpor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar. Vertrouwelijk. Raadhuis De Paauw in Wassenaar. De huidige toestand blijft gehandhaafd. WASSENAAR - Er komt geen aanbouw bij het Wasse naarse raadhuis "De Paauw". De Wassenaarse gemeen teraad nam gisteravond een motie van de PvdA-fractie aan waarin gesteld werd niet over te gaan tot nieuw bouw van een uitbreiding bij het raadhuis in park De Paauw. Verder vroeg PvdA-er Greep in de motie het college zo spoedig mogelijk te komen met één of meer dere plannen voor de bouw van een gemeentekantoor in of nabij het centrum. Lodder (Partij Wassenaar) had eer der al een "initiatiefvoorstel" aan het college van B en W overhan digd met ongeveer dezelfde strekking als de motie van de PvdA. Wel sprak Lodder zich concreter uit over de vestiging van het nieuwe gemeentekan toor: bij de Schoolstraat-Berk heiveld of het aan de Kerkstraat gelegen rooms-katholieke scho lencomplex aankopen en daar een kantoor neérzetten. De motie die de stemmen van de PvdA, Partij Wassenaar, Wer kend Wassenaar, D'66 en de WD meekreeg, had nogal wat voeten in de aarde. Alleen het CDA was tegen Niet stemmen Burgemeester Staab wilde eerst de motie niet in stemming laten brengen omdat er van de kant van het college geen voorstel rond de raadhuiskwestie op tafel lag. Het was alleen op de agenda aangevoerd om te dienen als openbaar discussiestuk. Greep (PvdA) en Nieuwenhoven (D'66) beriepen zich daarbij op het reglement van orde en gaven aan dat de motie betrekking had op een agendapunt en dus wel degelijk behandeld moest wor den. Bij de stemming, die volgde na een vrij langs schorsing voor beraad van de verschillende frac ties, namen toen de 12 raadsleden de motie aan waarin, de aanbouw werd afgekeurd en 8 keerden zich tegen. De raadhuiskwestie heeft zo'n drie weken geleden een geruchtma kend karakter gekregen toen de VVD door middel van een pers communiqué bekend maakte dat de fractie zich evenals de kleinere partijen in de Wassenaarse raad tegen een aanbouw bij De Paauw had gekeerd. Het standpunt van de VVD werd daarop maandag 20 november gepubliceerd, terwijl het college voor de avond van die dag een voorstel op tafel had liggen over de financiël consequenties van huisvesting van de gemeentelijke diensten in een nieuwbouw. B en W stonden zoals bekend achter het plan een aanbouw bij het be staande gebouw uit te voeren Tegen De Wassenaarse WD-fractie keer de zich in haar fractievergadering echter unaniem tegen. Deze op stelling lekte naar buiten toe uit voor de WD een reden om met een een perscommuniqué uit te- geven "om geruchten in het dorp te vermijden" zoals WD-er Nieuwzwaag het gisteravond verduidelijkte. "Door enkele communicatiestoornissen kon de burgemeester niet tijdig geïn formeerd worden" aldus Nieuw zwaag. Voor burgemeester Staab was dit een reden die avond de financiël "nota" rond het raad huis terug te trekken. De twee WD-wethouders hadden zich in hun fractievergadering rond de raadhuiskwestie als enigen niet uitgesproken tegen aanbouw bij het raadhuis. WD-er Nieuwzwaag verduidelijk te de standpuntkeuze van zijn partij gisteravond nog eens. Hij wees op milieuoverwegingen die er de oorzaak van zijn geweest dat de VVD nieuwbouw bij het be staande raadhuis afwijst. Een gemeentekantoor in de buurt van of in het centrum heeft nu ook van de kant van de liberalen de voorkeur gekregen. De WD is van mening dat huisves ting voor de gemeentelijke dien sten niet meer mag gaan kosten dan om en nabij de 6 miljoen gul den. Nieuwzwaag gaf daarbij een norm van het rijk aan waaruit blijkt dat voor herhuisvesting van een ambtenaar zo'n 50 a 60.000 gulden nodig ?al zijn. In Wassenaar gaat het om 100 amb tenaren. "Ik betreur de vertraging. Maar ik ben van mening dat er nu wel een betere oplossing is aangedragen voor de huisvesting van de ge meentelijke diensten dan wan neer er een aanbouw bij de Paauw zou plaatshebben", aldus Nieaawzwaag. Vanuit het college drong wethou der Van Dingstee alsnog aan op concentratie van de gemeentelij ke diensten omdat naar zijn me ning dit voor het efficiënt werken vereist is. WASSENAAR-"Het is een klunge lige situatie, dat de grootste frac tie uit de raad (de VVD-red.) zo is opgetreden." Zo luidde de reactie van burgemeester Staab op het naar buiten brengen door de libe ralen van het standpunt tegen de aanbouw bij het raadhuis De Paauw. Verder spuide hij kritiek op de "eenzijdige opstelling" van de Vrienden van Wassenaar die zich van het begin af aan tegen de aanbouw gekeerd hebben. Zij hebben volgens Staab "de grens overschreden" en hebben "poli tieke druk uitgeoefend, terwijl ze altijd voorgehouden hebben dat ze geen actiegroep zijn." "Alle hulde" van de kant van Staab was er voor het CDAde partij die eerder woedend gereageerd had op de standpuntbepaling van de VVD. "Het CDA houdt er wel de gelijk een eigen mening op na" aldus de burgemeester WD-er Haasnoot vroeg zich geër gerd af of de VVD er dan geen eigen mening op na houdt en voegde eraan toe dat de "druiven voor het college wel erg zuur zijn De irritatie van Staab ging nog verder en hij wees er de partijen op dat perspublikaties vooraf gaand aan bijeenkomsten de par tijen aan bepaalde standpunten binden. De opmerking van Greep dat de tentoonstelling van de raadhuisplannen kort voor de gemeenteraadsverkiezingen poli tieke motieven had deed de. bur gemeester af met "kletskoek" en "tendentieus gepraat" D'66-er Nieuwenhoven stelde dat de burgemeester nu wel duidelijk door de mand was gevallen. "U verwijt ons teveel naar bepaalde groepen in de gemeente te luiste ren. De raad is nu van plan iets te beslissen wat u niet uitkomt. U zou ons vertellen hoe wij moeten opereren? Ik maak zelf wel uit hoe ik functioneer!" Burgemeester Staab erkende daar na dat hij zich in de rol van het raadslid gegooid had, doordat hij er emotioneel bij betrokken raak te. "Maar ik heb mij zeer wel overwogen in het strijdperk ge wend. En ik blijf bij mijn "ou derwetse" mening dat we vermij den moeten elke gedachtenwisse- ling te bemoeilijken door de pers vooraf onze standpunten te laten publiceren. Ik betreur deze ont wikkeling die nu ook over Wasse naar gekomen is wel." De motie tegen aanbouw van De Paauw die burgemeester Staab eerst naast zich neer wilde leggen en voor kennisgeving wilde aan nemen moest volgens het gemeen telijk reglement van orde toch in stemming gebracht worden. CD A-er Otte liet weten geen behoef te aan een stemming te hebben, omdat het geheel volgens hem een anti-democratisch tintje had. Er werd nu beslist om op een andere plaats in het dorp dan bij het raadhuis een gemeentekantoor neer te zetten. Wat doe je met de inspraak als je je vastlegt ergens op een andere plaats in het dorp?" vroeg Otte zich af en hij noemde het een erg kwalijke ontwikkeling dat de mensen nu elders met de bouw ge confronteerd worden. Lodder reageerde daarop door te stellen: "Als we niet bouwen in de Paauw, dan houdt dfat toch niet in dat er ergens anders geen in spraak meer komt. Wij hebben toch al in ons verkiezingspro gramma gesteld of we voor of te gen de Paauw waren. Burgemeester Staab liet daarop weten dat dit nu juist was wat hij eerder ook al bedoeld had te zeg gen: "U hebt zich allemaal al vastgelegd." LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp is niet van plan af te wijken van de plannen voor Buitenhof oost, zoals die zijn Opgesteld door samenwerking van ontwerp-team, begeleidingscommissie, college en gemeenteraad. Dit bleek gisteravond in de Leider- dorpse raadsvergadering, waarin opnieuw de bezwa ren van de provincie tegen de door de gemeente voorgestelde plannen werdep besproken. De provincie maakt bezwaar tegen de door de gemeen te Leiderdorp voorgestelde woningdichtheid en wil die dichtheid opvoeren door meer woningen en door zogenaamde meergezinswoningen. Alle fracties waren het eens met het college dat nu met volle kracht moet worden gewerkt aan de voorberei dingen voor de bouw in Buitenhof. De raad ging dan ook akkoord met het verlenen van een krediet voor het bouwrijp maken van het terrein, in afwachting van de reactie van de provincie, die, wanneer zij met de huidige gang van zaken niet kan instemmen, haar góedkeuring aan de financiering kan onthouden, zo dat de gemeente alsnog bakzeil moet halen. Personeelscommissie e die zich gaat bezighouden met de bestu dering van de huidige personeelsproblemen bij de gemeente zal bestaan uit twee leden van het college van burgemeester en wethouders, de twee dienst hoofden, vier raadsleden en twee gekozen vertegen woordigers van het personeel. Deze samenstelling rolde als compromis uit de bus nadat gebleken was dat de raad het voorstel van het college, waarin geen ruimte was voor personeelsle den of leden van de raad, te beperkt vond. Alle fracties waren voorstander van enige raadsleden in de commissie terwijl over deelname van perso neelsleden verschillend werd gedacht. Mommaas (PPR) ging het verst met zijn voorstel om de com missie te laten bestaan uit vier gekozen vertegen woordigers van het personeel, vier raadsleden, een wethouder en de burgemeester. De voorgenomen sluiting van .de kleuterschool Klein- Duimpje door het sterk teruggelopen leerlingental was voor Hewitt (PvdA) aanleiding het college te vragen wat het van plan was met het leegkomende schoolgebouw. Het raadslid wilde tevens van het college weten of er plannen bestaan voor eventuele toekomstige leegstand in de gemeente. Wethouder Verdier kon namens het college meedelen dat het leegkomende gebouw van Klein-Duimpje vermoe delijk zal worden gebruikt door het Onderwijs Ad vies Centrum. Verder kon hij toezeggen dat het col lege op korte termijn met een "leegstand-nota" zal komen, met daarin maatregelen met het oog op toe komstige leegstand. VOORSCHOTEN - Molenlaan 3, een haveloos vervallen pand, zorgt de laatste maanden voor opschudding zowel onder de raadsleden als onder de leden van de Kunstkring Voorschoten. Het pand, voormalig atelier van de kunstschilder Willem Schrofer, is door de gemeente Voorschoten te koop aangeboden en mevrouw Hannie Schrofer-Bal wil wel ei genaresse worden. De financiële experts uit de Voor- schotense gemeenteraad hebben een prijs behaald en deze gedrukt omdat mevrouw Schrofer-Bal bereid is het atelier en de exposi tieruimte in tact te laten. De ver koopprijs ligt rond de 70.000,- en de koopster verplicht zich het pand te restaureren volgens de voorschriften van CRM. Tot vorige maand leek er niets meer in de weg te staan om het pand over te dragen. Op dat moment echter kreeg de Voorschotense gemeenteraad een brief van de Kunstkring Voorschoten, waarin voorzitter Willem Vis twijfels uit sprak over het voortbestaan van het intern verschil van mening te zijn tussen het ene deel van de Kunstkring Voorschoten, dat meende gratis te moeten expose ren en het andere deel van de Kunstkring dat bereid was me vrouw Schrofer te laten delen in de eventuele verkoopwinst om zo de expositieruimte rendabel te maken. Baas blijven Mevrouw Schrofer begrijpt de moeilijkheden niet erg goed. Zij dood ging zijn echtgenote op de zelfde voet verder en tot aan van daag werden regelmatig week eind-exposities gehouden. Het pand is echter zodanig verval len dat restauratie noodzakelijk is. De gemeente Voorschoten ziet daartoe geen kans. De huidige huurster mevrouw Schrofer wel, waardoor afstoten een redelijke zaak werd voor het gemeentebe stuur, te meer daar mevrouw Schrofer zich heeft vastgelegd om de huidige bestemming te waarborgen. Overeenstemming De gemeenteraad wil thans echter een spoedige overeenstemming zien tussen mevrouw Schrofer en de Kunstkring. Dat laatste is lang niet zeker. Wel zeker is dat de kunstkring Voorschoten een goede kans maakt uiteen te val len in twee partijen. Mevrouw Schrofer is bereid r^aast de verkoopbepalingen een extra bepaling te accepteren, waarbij B en W van Voorschoten een soort scheidsrechtersfunctie krijgen bij het beschikbaar stellen van de expositieruimte. De grote ten toonstellingen van de Kunst kring Voorschoten worden altijd gehouden in het Ambachtshuis. Tot nu toe exposeren alleen de individuele leden in Molenlaan 3 en dat kan allemaal zo blijven volgens mevrouw Schrofer. De gemeenteraad zal een Salomon- soordeel moeten vellen om Mo lenlaan 3 te behouden als exposi tieruimte voor de kunst. JOOP PEETERS heeft zich schriftelijk bereid ver klaard de leden van de Kunst kring expositieruimte te ver schaffen, maar zij wil wel graag baas in eigen huis blijven en voor niets gaat ook in de kunst alleen de zon op. Een redelijke vergoe ding voor de eigenaresse lijkt op zijn plaats. Ook de Voorschotense gemeente raad begrijpt weinig van de twee spalt binnen de Kunstkring. Voorschoten en wethouder Mar selis heeft al verklaard dat met deze ruzie binnen de Kunstkring de kunst allerminst gediend is. Wanneer er geen overeenstem ming bereikt wordt tussen me vrouw Schrofer en de Kunst kring dan is het heel goed moge lijk dat de gemeenteraad besluit het pand bij opbod te gaan ver kopen. Molenlaan 3 is een van de duurste panden van de gemeente. Om streeks 1955 maakte de toenmalh ge gemeenteraad een plan om een directe verbinding aan te leggen vanaf de Wijngaardenlaan naar de Vlietwijk. Er zou een brede weg moeten komen, die dwars door School- en Voorstraat ging. Voordat de goedkeuring van G.S. er was werden al enige panden opgekocht, waaronder Molen laan 3. In die historische boerde rij was een bakkerij gevestigd. De bakkerij werd weggekocht en ontruimd zeer tegen de zin van de bakker. Tot verdriet van de toenmalige ge meenteraad kwam in die jaren het besef boven dat historische panden niet zonder meer mogen worden afgebroken en de hele Het pand Muienlaan 3 in Voorschoten moet nodig worden opgeknapt. Op de foto het huisje, geleden tussen twee reeds gerestaureerde panden "strada" door het historische deel van Voorschoten ging niet door. Om Molenlaan 3 niet helemaal een prooi te laten worden van het vandalisme werd het pand ver huurd aan de Voorschotense kunstschilder Willem Schrofer. Hij vormde rondom zijn figuur de kunstkring Voorschoten. Na zijn

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2