Rijnsburgs hotel wil bejaarden 'opvangen' Brand verwoest bollenschuur-verdieping 5Moeder van gevonden baby leeft in soort droom Commentaar gevraagd aan Leiden op brief Haarkade-bewoners (Vervolg van pagina 1) ALPHEN AAN DEN RIJN - "Volgens de dokter leeft ze in een soort droomtoe stand, niet in de werkelijkheid. Niet on begrijpelijk, want ze heeft de laatste maanden in een geweldige spanning geleefd en alles alleen moeten verwer ken. Haar zwangerschap moest kost wat kost voor iedereen verborgen blijven". Dat zei de Alphense politie tijdens een gis- teravond gehouden persconferentie over de toestand waarin de 17-jarige moeder van het vorige week donderdag gevonden babylijKje verkeert. In eerste instantie slaagde het meisje in haar op- zet. Van de zwangerschap bemerkte niemand iets, die bleef zelfs bij gymnas tieklessen op school ongemerkt. Op die school liet ze ook geen enkele keer ver stek gaan; niet tijdens de zwangerschap, ook niet de dagen na de bevalling. In geen enkel opzicht wekte ze argwaan, zelfs niet bij de politie. "We hebben haar bij het buurtonderzoek verhoort, maar haar gedrag was zodanig, dat we geen enkele reden hadden haar te verdenken. Zelfs toen in de loop van maandag duidelijk werd, dat zij de lap stof in huis had gehad die om de baby zat, verdachten we haar nog niet. We hoopten, dat zij ons verder zou kunnen helpen. Mogelijk, zo dachten wij, heeft één van haar kennissen die lap stof eens bij haar weggehaald. Maar toen ze die lap thuis niet meer kon vinden, en daar ook geen verklaring voor had, zijn we verder gaan praten en toen kwam het eruit". Die lap stof bleek belangrijk in het onder zoek. Het buurtonderzoek had geen bruikbare tips opgeleverd. De lap stof bevatte echter een kaartje met daarop een codering. Die nummers wezen naar een bedrijf in Leiden en daar werd een dusdanig goede administratie gevoerd, dat kon worden vastgesteld, dat de be wuste stof in het voorjaar was verkocht aan de christelijke nijverheidsschool in Alphen aan den Rijn. Met behulp van de onderwijskrachten van die school, ook in het weekend, kon ongeveer worden vastgesteld tijdens welke lessen de stof was gebruikt. Daarbij ging het om een soort stof, die alleen maar voor kleine versieringen werd gebruikt. Maandagmorgen vroegen de betreffende leerkrachten in de verschillende klassen of soms nog één van de leerlingen iets van de stof in huis had "Daar reageerde ze onmiddellijk positief op. Reden te meer voor ons om haar niet te verden ken. Ze had geen les verzuimd, niemand had ooit iets aan haar gemerkt. Boven dien, als zij de moeder was, zou ze alle reden hebben om haar kiezen op elkaar te houden, zo reageerden wij". Dat het meisje in een schemertoestand verkeerde na de bevalling, leidt de poli tie af uit haar verklaringen. Na de beval ling waarbij verder niemand aanwezig was, maakte ze zelf een knoop in de na velstreng en sneed die streng daarna pas door. "Ze wist, dat het kind anders zou doodbloeden, zo vertelde ze ons". Het feit, dat ze in augustus naar Nederland kwam voor een opleiding kinderver zorgster zal aan die wetenschap niet vreemd zijn. "Maar ze wist me niet te vertellen of de baby een jongen of een meisje was. Maar dat zie je toch als je bezig bent met die navelstreng, hebben we haar voorgehouden. Ze wist het ech ter niet" Die baby, een voldragen meisje van zes pond, werd op last van de officier van justitie, onderzocht door een patholoog anatoom. Van die sectie werd de politie niet al te veel wijzer. Vastgesteld kon worden, dat het kind had geleefd. Maar hoelang werd niet duidelijk. Ook de mo gelijke doodsoorzaak kon niet worden vastgesteld. Daarbij speelde mee, dat het kind half bevroren was, toen het werd gevonden. Alleen werd vastgesteld, dat de huid donker getint was. Tijdens de bevalling was er niemand thuis op het adres aan de Aardster, waar ze als kamerbewoonster huist. Later, na de bevalling, kwam wel een huisgenoot met zijn ouders thuis, die van het meisje te horen kregen, dat ze zich beroerd voelde. De ouders hebben haar toen een aspi rientje gegeven, maar verder niet iets buitengewoon bijzonders aan haar ge merkt. Het kind had ze toen al in de tas en zak gestopt en in een kast op haar kamer gelegd. Over haar zwangerschap vertelde ze de politie nog, dat ze die pas na zes of zeven maanden had bemerkt. Het meisje is voorlopig in verzekerde be waring in het Alphense politiebureau, gezien de tragische omstandigheden echter niet in een cel. Ze zal zo spoedig mogelijk worden voorgeleid aan de offi cier van justitie en vervolgens voorko men bij de kinderrechter. Alleen niet in tulpentijd RIJNSBURG - Hotel-restaurant De Monyé aan de Sandt- laan in Rijnsburg heeft aangeboden om 30 tot 40 bejaar den uit het bloemendorp aan (tijdelijke) huisvesting te willen helpen als er een begin wordt gemaakt met de verbouwing van het bejaardenhuis "Avondzon". Op ze ven weken na kan De Monyé de Rijnsburgse 6.5-plussers voor de rest van het jaar, zonder enige problemen, herber gen. Het Rijnsburgse hotelDe Monyé" heeft bejaardentehuis "De Avondzon aangeboden 30 tot 40 bejaarden op te nemen als het tehuis gaat verbouwen. Het aanbod geldt echter niet voor de tulpentijd. Dan hebben de "vaste klanten" voorrang. DINSDAG 12 DECEMBER 1978 Hoewel het plan nog in een pril sta dium is én er eigenlijk alleen maar "onder de borrel" over is gesproken, spreekt de gedachte wel aan. Een definitieve beslis sing hierover is echter nog niet genomen. Niet alleen De Monyé had aan een oplossing in deze richting gedacht, óók het bestuur van de Stichting "Avondzon" had hierover al eens gesproken Tenslotte moet er huisvesting voor de bewoners van het bejaar denhuis zijn als met de renovatie hiervan wordt begonnen. Tulpentijd Er wordt ook aan gedacht om eerst een aantal bejaardenwoninkjes te bouwen waarin dan 65-plussers kunnen worden ondergebracht als met het opknappen van het bejaardenhuis een begin wordt gemaakt. Bovendien speelt bij het bestuur door het hnnfd dat misschien enige kinderen bereid zijn hun ouders voor bepaalde tijd in hun huis op te nemen. Vijfenveertig weken van het jaar biedt De Monyé dus de moge lijkheid om zijn hotel te bevol ken met Rijnsburgse bejaarden. "In de tulpentijd kan ik ze be slist niet hebben", licht De Mo nyé toe. "Dan zitten we zeven weken stampvol. Dat zijn rela ties die al jaren bij me komen. Daar kan ik niet tegen zeggen: zoek maar wat anders. Jaren ben ik ze dan kwijt en dat wil ik niet." De Rijnsburgse hotelhouder stelt dat de bejaarden bij hem zouden kunnen intrekken op het mo ment dat hij geen verplichtingen meer hoeft na te komen. "Het hangt er natuurlijk ook wel een beetje van af wat voor mensen ze sturen. Maar ik neem aan dat ze degenen die slecht ter been zijn wel in het bejaardenhuis zelf zullen houden. Een punt is het overigens niet. Want ik heb 7 ka mers op de begane grond. Drem pels liggen er niet. Dus als er be jaarden komen die in een rolwa gen rijden, kunnen ze zich toch wel behelpen." Routinewerk Als het plan inderdaad gestalte zou krijgen, ziet De Monyé dit be paald niet als een "onderneming" voor zijn hotel. "Eigenlijk is het voor ons niet meer dan routine werk. Het enige nadeel dat je hebt is dat deze mensen de hele dag in huis zullen zijn. Als je gasten hebt, vertrekken die 's morgens en komen in de avonduren pas terug", aldus De Monyé. Indien de bejaarden zouden ko men, moet De Monyé dan extra personeel aantrekken? "Ach, welnee", beweert de Rijns burgse restauranthouder. "Mijn vrouw en ik runnen nu ook de zaak samen. Plus dat er een paar mensen voor me werken. Nou, die zijn wel bereid een paar uur tjes langer te blijven als dit plan inderdaad doorgang zou vinden Heeft De Monyé er wel eens bij stilgestaan dat de éen geen zout, de ander geen suiker en een der de weer iets anders niet mag ge bruiken? "We hebben hier volop bruiloften en andere partijen. En ook daar bevinden zich wel eens mensen tussen die geen zout, suiker of vet mogen hebben. Weet je, daar draaien we onze hand niet voor om", merkt De Monyé laconiek op. "Het is vaak genoeg voorge komen dat we voor 200 mensen tegelijk een etentje moesten voorbereiden. Dat liep ook ge smeerd. Waarom zou het dan met die bejaarden niet kunnen?" In het bejaardenhuis hoeven de bewoners maar op een knopje te drukken en even later staat er een zuster voor de deur. Voorziet de accommodatie van het hotel hier ook in? "Gedeeltelijk wel", antwoordt De Monyé "Dat spul moet alleen Noord wij kse zakenman hoorde niets van veertien brandwagens NOORD WIJK - Een Noord- wijkse zakenman die nering drijft in de directe omgeving van het door vuur verwoeste Pal ace-hotel heeft zondag nacht niets gemerkt van de brand. Op die bewuste ochtend belde hij met het politiebureau en vroeg of er soms iets aan de hand was in het hotel. In zijn zaak was voor de zoveelste keer de elektriciteit uitge vallen. Een voorval dat zich steeds opnieuw herhaalt als er flinke stortbui is gevallen en het hotel te kampen heeft met wateroverlast. Boven dien vind de zakenman het vreemd, zo vertelde hij de dienstdoende politieman, dat de telefoon niet werd op genomen in Palace. "Maar hebt u dan niet gemerkt dat er vannacht veertien brandweerwagens vlak bij uw zaak hebben gestaan?", was de verbaasde reactie van de brigadier. De Noord- wijker, die toegaf een "vaste slaper" te zijn, ontkende ook maar enig gerucht te hebben waargenomen. Zelfs het massale brand- en blusru- moer op enkele tientallen meters van zijn huis kon zijn nachtrust niet verstoren.... nog worden afgewerkt. In een ho tel moetje tenslotte ook een bel letje hebben waarmee je iemand kunt laten opdraven. Heus, dat is nelemaal niks bijzonders. Alleen wacht ik nog even met het laten trekken van de kabeltjes. Vol gendjaar krijgt Rijnsburg kabel televisie. Tot die tijd wil ik even wachten. Ik laat liever in één keer een kabel met twaalf aders trek ken dan nu een dunnere. Dan moeten die mensen overeen paar maanden weer komen. Zit ik op nieuw in de rommel. Daar pas ik Alle kamers in het hotel, ruim der tig, zijn bovendien stuk voorstuk voorzien van eigen douches en toiletten. Wanneer het plan zo doorgaat, zo verwacht De Monyé, zullen er wel enige zusters mee komen voor de verzorging van de bejaarden. Zij kunnen eveneens aan een "bed" in het hotel wor den geholpen. Is het voor hem financieel aan- Binnen twee dagen moest de brandweer van Noord wijk voor de tweede keer in aktie komen; zondag brandden twee etages uit van het Palace hotel aan de bou levard en gisteren dus gedeelte lijk de bollenschuur. Bij het blus sen van de laatste brand kregen de spuitgasten in de badplaats assistentie uit Katwijk. Rookwolken Het vuur werd omstreeks half acht gisteravond ondekt door gebrui kers van een garage die op het terrein staat. Zij zagen uit de schuur rookwolken komen en waarschuwden de gebroeders De Groot Mulder, die op hun beurt weer de brandweer alarmeerden. Het vuur raasde door de etages, waar het in de vele houtstellingen gretig voedsel vond. De brandweer zette onder meer een hoogwerker in, om vooral op de bovenverdieping de woedende brand te bedwingen. Pas toen zij later assistentie kreeg vanuit Katwijk slaagde men er in het steeds weer oplaaiende vuur te doven. Voorkomen werd dat een woning, die als kantoor is ingericht, een prooi van de vlammen werd. Het platte dak en de bovenste verdie ping van de bollenschuur konden door de spuitgasten niet meer worden gered. De al voor de oorlog gebouwde schuur maakte deel uit van het vroegere bollenbedrijf van de firma C. Alkemade aan het Vin- kenveld. Zij stond vol met houten stellingen, maar was al jaren bui ten gebruik. Op 1 oktober ging de schuur over in handen van de ge broeders De Groot Mulder, die plannen hadden ontwikkeld om het complex in te richten tot op slagplaats voor kistenmateriaal. Toevallig gistermorgen overhan digde het echtpaar Alkemade de sleutel van de woning. Deze fa milie woonde hier nog tot op de dag dat de brand uitbrak. Giste- trekkelijk om zijn hotel voor enige tijd als "bejaardenhuis" te laten fungeren? De Monyé: "Daar moet allemaal nog over worden gepraat. Er is werkelijk niets geregeld. Maar als ik zie wat de bejaarden nu moe ten betalen, dan kunnen de kos ten in mijn hotel zeker geen struikelblok zijn." Halfjaar Nog niet kan worden beantwoord wanneer dit allemaal eventueel werkelijkheid zou worden. Drie weken geleden heeft "Avond zon" het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk gevraagd om goedkeuring voor zijn plannen. Een goedkeu ring waarop men de mensen in Rijnsburg ten hoogste een half jaar kan laten wachten. Tot die tijd kan er dus alleen maar wor den gepraat. Iets definitiefs re gelen kan pas in een later sta dium. ren kwam haar nieuwe woning in Noordwijk voor bewoning Geen stagnatie Volgens een vail de gebroeders De Groot Mulder zal de brand géén LEIDEN - De hoofdingenieur-di recteur van de Centrale Directie van de Volkshuisvesting in de provincie Zuid-Holland heeft Burgemeester en Wethouders van Leiden commentaar ge vraagd op de brief die de Leidse Centrale Directie heeft gezonden. Zoals bekend heeft deze anti-reno- vaticcommissie handtekeningen verzameld waaruit zou blijken dat de meerderheid van de be woners van de huizen aan de Ter Haarkade en omgeving tegen de renovatie van hun woningen is. Woningbouwvereniging Werk manswoningen heeft een plan gemaakt voor het renoveren van deze 71 woningen in het Haag- wegkwartier. Tijdens bewoners avonden werden schetsontwer pen van de renovatie wel door een grote meerderheid goedge keurd, aldus de woningbouwver eniging Na langdurige onder handelingen met het ministerrie hebben alle bewoners nog eens bezoek gehad van een sociaal be geleider. Bij dit bezoek heeft 80' c van de bewoners een akkoord verklaring ondertekend. Volgens de woningbouwvereni ging is door de anti-renovatie commissie niet de juiste voor lichting gegeven. In overleg met het voorbereidingsteam zal de woningbouwvereniging over de juiste gang van zaken voorlichten en hun wederom verzoeken zich over de renovatie uit te spreken. De woningbouwvereniging ver zoekt B en W de procedure voor stagnatie opleveren voor de plannen die het bedrijf heeft met de bollenschuur. De Groot Mul der: "Binnen twee jaar willen we weer volledig gaan draaien als bollenbedrijf. Een geluk bij een ongeluk is dat de bollen op dit verkrijging van overheidssteun voort te zetten. De anti-renovatiecommissie heeft in niet mis te verstane woorden laten weten tegen renovatie te zijn. In de brief aan wethouder Verboom (volkshuisvesting) en aan de Centrale Directie van de Volkshuisvesting schreven zij: "Wij willen onze huizen zoals ze zijn. Ze zijn nog goed genoeg. Wij willen onze ouden van dagen geen hartverlamming of een be roerte bezorgen bij een dubbele verhuizing". Wethouder Verboom noemde de aktie van de anti-renovatiecom missie een verdrietige zaak. Ver boom zei te willen weten of er vals spel is gespeeld dat of wel de inspraak niet correct is geweest of dat een kleine groep bewoners alle bewoners is afgegaan om ze voor hun karretje te spannen. B en W willen met spoed aan de renovatie beginnen. In een brief aan de minister wezen zij er op dat van de 24 wissel woningen in het Haagwegkwartier er 20 leeg staan. Deze wisselwoningen zijn bestemd voor het tijdelijke huis vesten van een gedeelte van de bewoners van woningen die ver beterd moeten worden. B en W hebben een dringend beroep op de minister gedaan om dit reno vatieplan met voorrang te be handelen zodat de beschikbare wisselwoningen niet langer leeg staan. Wethouder Verboom heeft laten weten teleurgesteld te zijn dat de renovatie door de aktie van de anti-renovatiecommissie ver traagd zal worden. moment in de grond zitten. An ders zou de schade nog veel gro ter zijn geweest". Een feit is wel, zo verklaarde De Groot Mulder, dat de tot nu toe ontwikkelde plannen in een klap teniet zijn gedaan. De Groot Mul- PAGINA 19 Directeur van bloemenlab in Lisse per 1 januari weg LISSE - Professor dr. ir. P.K. Schenk, directeur van het Labo ratorium voor Bloembollenon- derzoek in Lisse. vertrekt aan het einde van dit jaar. Hij is per 1 januari 1979 benoemd tot direc teur van het landbouwonder wijs van het ministerie van landbouw en visserij. Professor Schenk is bijna 25 jaar verbonden geweest aan het bloembollenlaboratorium. Op 1 mei 1954 werd hij als onderzoeker aangesteld. De ziekten van gla diolen behoorden tot zijn spe ciale werkterrein. Schenk promoveerde in 1961 aan de Landbouwhogeschool tot doctor in de landbouwweten schappen. Van 1962 tot 1978 was dr. ir. Schenk directeur van het laboratorium en tevens buiten gewoon hoogleraar in de bijzon dere delen van de plantenziek- tenkunde. Tijdens zijn directeurschap van het bloembollenlaboratorium heb ben zich belangrijke veranderin gen voorgedaan in de status van het "lab". Op 1 april van dit jaar werd het instituut een zoge naamde rijksstichting. Ook wer den de banden met de tuinbouw- voorlichtingsdienst en het be drijfsleven nauwer aangehaald. Professor Schenk zal volgende week vrijdag. 22 december, af scheid nemen. Om half vier is er een receptie in de grote beurszaal van Treslong in Hillegom. RUIM 1700 VOGELS TE KUK ALPHEN AAN DEN RIJN - Al phens burgemeester R. M. Gallas opent donderdag een tentoon stelling van de Alphense Vogel vrienden. Het evenement, dat voor de eerste keer in het bestaan van de vogelvereniging wordt gehouden, vormt het sluitstuk van het 30-jarig jubileum. Op de vogeltentoonstelling, die wordt gehouden in een zaal van het vogelpark Avifauna, zijn al lerlei vogels te bezichtigen die door inzenders (afkomstig uit de hele regio) zelf zijn gekweekt. Tropische vogels, zangkanaries, kleurkanaries, postuurkanaries en parkieten, "de één nog mooier dan de ander", oordeelt de Al phense vereniging. In totaal vallen er gedurende drie dagen (donderdagavond, vanaf 20.00 uur, vrijdag van 10-22 uur en zaterdag van 10-17 uur) meer dan 1700 gevederde vrienden te bekijken. Morgen worden alle in zendingen gekeurd, zodat de winnaars bij de opening bekend zijn. De prijzen worden uitgereikt tijdens een bingo-avond in ja- der: "We zullen weer helemaal opnieuw moeten beginnen met het maken van tekeningen. Nogmaals, dit betekent geen ver traging. omdat het bollenseizuen stil ligt." NOORDWIJK - De bovenste verdieping van een uit drie lagen bestaande bollenschuur aan het Vinkenlaantje in Noordwijk is gisteravond door brand verwoest. Over de oorzaak van het vuur is thans nog niets bekend. De schade zal, zo verwachten de gebroeders De Groot Mulder, sinds kort eigenaars van de schuur, minstens honderdduizend gulden bedragen. De bovenste verdieping van de bollenschuur aan het Vinkenlaantje in Noordwijk werd een prooi van de vlammen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19