Planten leven ook met kunstlicht Scheepsmodelbouw in de lift Kookboeken in elke prijsklasse Ook de Phoeniciërs deden het al PAGINA 18 DINSDAG 12 DECEMBER 1978 De traditie van het machtige stuk vlees op tafel bij het kerstdiner staat de laatste tijd zeer wankel. Want behalve de „gewone" vege tariërs, die alle dierlijke voedsel afwijzen, zijn er ook nog de „halve" vegetariërs, die niet principieel tegen dierlijk voedsel zijn, maar alleen tegen vlees, omdat zij ernstige ethische bezwa ren.en misschien ook wel gezondheidsbezwaren legen de moderne fokmelhoden hebben - zij eten dan ook wel vis-en tenslotte zijn er nog degenen die het hele jaar door wel met mate vlees eten, maar die juist voor het kerstdiner iets hebben tegen een groot stuk vlees of wild. Hoe dan ook, en hoe men hier ook over moge denken: er bestaat behoefte aan een vegetarisch kerstdiner. Het „halve" vegetarische kerstdiner zal dit jaar praktisch onuit voerbaar zijn: eerste kerstdag valt op maandag, en vis is van zaterdag op maandag niet vers te houden. Vegetarisch zal dus geheel vegetarisch moeten zijn. Vooral voor wie nog maar pas vegetarisch eet, of wie voor deze ene gelegenheid vegetarisch wil eten, en wie dus nog niet veel erva ring heeft op dit gebied, zal het moeilijk zijn om een heel menu op deze manier samen te stellen. Een hoofdgerecht gaat nog, een toetje gaat natuurlijk altijdmaar om het een beetje feestelijk en uitgebreid te maken, zal toch wel wat hoofdbrekens kosten Omu een eindje in de richting te helpenheb ik het volgende voorstel: avocado met tau geh-salade; doperwtjessoep: Hongaarse paddes- toelencasserole: bloemkool met sesam; hemelse rijst. Alle recepten zijn, zoals gebruikelijk, bedoeld voor vier personen AVOCADO MET TAU GEH-SALADE Twee avocado's, 200 g tau-geh, acht walnoten, één theelepeltje karwijzaadjes, citroensap, olie. Was en droog de tau geh. Snijd de avocado's in tweeën, verwijder de pitten en schep het vruchtvlees uit de schillen. Snijd dit in kleine stukjes, vermeng met de tau-geh, de fijngehakte noten en de iets gekneusde kar wijzaadjes. Roer een sausje naar smaak van citroensap met olie Schep het slaatje weer in de uitgeholde schillen en giet het sausje erover. Garneer met halve walnoten. DOPERWTJES Een pak diepvriesdoperwljes van ongeveer 250 g, enkele blaadjes sla, een theelepel gedroogde muntblaadjes, bouillonblokjes, vier lepels koffieroom, eidooiers, peterselie. Kook de doperwtjes gaar met de blaadjes sla en de muntblaadjes in een liter water. Verwij der de sla, wrijf de erwtjes door een zeef en voeg ze weer aan het vocht toe. Zet dit weer op, doe er de blokjes bij. Zorg dat room en dooiers op kamertemperatuur zijn en klop dit te zamen los. Voeg er wat van de hete soep bij tot een vloeibare massa en giet dit al roerend en van het vuur af bij de rest van de soep. Wel goed laten doorwarmen, maar met koken, want dan schift het. Zonodig nog op smaak brengen, in koppen scheppen en er wat verse peterselie over strooien. HONGAARSE PADDESTOELEN CASSEROLE Anderhalve kilo aardappelen - 50 g boter of margarine -1 ui - 250 g paddestoelen (als u ze krijgen kunt liefst de mooie grijze oester zwammen, maar met champignons, eventueel voor de pittigheid aangevuld met een zakje gedroogde paddestoelen, gaat het ook)- peterselie - 3 eieren - 2 dl zure room -1 flinke theelepel paprika poeder edelsuss - 1 theelepel gedroogde majoraan. Boen de aardappelen goed af en kook ze gaar in de schil. Pel ze en snijd ze in plakken. Snipper de ui. Maak de paddestoelen schoon: lelijke plekjes wegsnijden, snel wassen en tussen keukenpapier drogen, daarna in stukjes snijden. Gedroogde moet u eerst laten weken. Fruit ui en paddestoelen in de boter met de paprika, peterselie en de majoraan en laat dit in eigen vocht even sudde ren. Klop de dooiers los met de zure room, voeg er de stijfgesla- gen eiwitten bij en wat zout. Vermeng dan plakjes aardappel, paddestoelen en het roommengsel met elkaar, schep dit in een ingevette ovenvaste schaal en schuif deze in een goed voorver warmde oven van ca. 200 graden en laat bakken tot de bovenkant mooi goudbruin is. BLOEMKOOL MET SESAMZAADJES Bij de paddestoelencasserole past heel goed dit zeer fijne bloem koolgerecht. Eén bloemkool - 1 ui in zeer dunne schijfjes gesne den - olie - 1 eetlepel rietsuiker - zout - 1 dl tomatensap - 2 eetlepels sesamzaa<|ips. Fruit de ui in wat olie, voeg er de suiker aan toe, schep enkele malen om. Voeg er dan de in roosjes gesneden bloemkool bij, wat zout en het tomatensap en laat dit zachtjes koken tot de bloemkool nét gaar is, maar nog enigszins knapperig. Het is de bedoeling dat het tomatensap (of verdunde tomatenpuree) dan praktisch verkookt is en de bloemkool in een klein beetje geurige saus ligt. De se samzaadjes laat u even springen in een droge koekepan en u strooit ze over de bloemkool. HEMELSE RIJST 150 g ongeslepen rijst - 2 lepels dunne honing - 2 eetlepels fijnge hakte hazelnoten -2 eetlepels gewelde rozijnen -1 blik ananas -1 sinaasappel. Kook de rijst op de gewone manier gaar. Vermeng de nog warme rijst met de honing, de nootjes (als u hazelnoten in het bruine vlies hebt, moet u ze eerst even „broeien", in warm water leggen, tot u de vliezen eraf kunt schuiven), de rozijnen, de fijngesneden ananas en de in stukjes gesneden sinaasappel (de sinaasappel zeer zorgvuldig pellen, zodat alle wit verdwenen is, dan in plak ken snijden en vervolgens in stukjes). Verdeel de rijst dan over vier glazen schaaltjes en zet deze koud weg. U kunt de rijst dan nog garneren met bijvoorbeeld toefjes slagroom, stukjes a WIJNEN Er zijn vegetariërs die ook geheelonthouder zijn, maar wie geen vlees eet uit protest tegen de bio-industrie, zal uiteraard weinig bezwaar hebben tegen wijn. Wijn is één van de meest natuurlijke produkten, en de grote Louis Pasteur heeft eens gezegd, dat wijn de gezondste en meest hygiënische is van alle dranken. Wie een glas wijn bij dit menu wil drinken, zou een witte of rosè-wijn kunnen kiezen; beide smaken goed bij groentegerechten. Maar het is tenslotte feest, dus we kiezen een goede. Als witte bijvoorbeeld een fijne, droge en volle en geurige Tokay d'Alsace (deze heeft niets met Tokajer te maken, de naam berust op een vergissing, men dacht vroeger dat de druif voor deze wijn, een pinot-variant, uit Hongarije afkomstig was). En als u dacht dat witte Bordeaux altijd een wat zoetig Graves-wijntje moet zijn, vraag dan eens naar een Sauvignon, een fijn, droog type wijn, waarop de witte-wijnboeren van Bordeaux zich de laatste jaren toeleggen. Voelt u meer voor rosé, probeer daar dan ook eens een echt goede van te krijgen. Bijvoorbeeld deTavel, afkomstig uit de buurt van Avignon, een heel mooie, droge, rijke rosé. WINA BORN TL-licht het beste voor de planten Kamerplanten hebben licht nodig, ook tijdens hun rustperiode. En in de winter houden veel planten rust. Echter niet allemaal; tropi sche planten groeien weliswaar langzamer, maar houden toch geen echte rust. De hoeveelheid licht die planten nodig hebben, verschilt per plant. Er is echter geen plant die in het halfduister het eeuwige leven heeft, hoewel sommige varens, de gatenplant, de sansevieria en de aspidistra het daar een hele tijd uithouden. Weer andere planten zijn echte zonaanbidders. Een yucca, cac tus of passiflora heeft flink wat licht nodig om in leven te blij- We kunnen met onze ogen eigenlijk onvoldoende de hoeveelheid licht schatten. Daarvoor is een zgn. luxmeter nodig, maar helaas is de aanschafprijs van zo'n appa raatje nogal hoog in verhouding tot het geringe gebruik dat een particulier ervan maakt. Dan zit er niets anders op dan toch maar onze ogen gebruiken nn letten op de signalen die onze planten ge ven. Als het nieuwe blad van de plant kleiner blijft en donkerder van kleur is, staat de plant zeker te donker. Ook zal de bloei meestal achterwege blijven en na verloop van enige tijd zal de plant toch dood gaan. KUNSTLICHT De enige oplossing voor deze problemen is kunstlicht. Nu is weliswaar alle licht beter dan helemaal geen licht, maar met bijv. zomaar een gloeilamp be reiken we nog niet het gewenste effect. Deze geeft te veel warmte af, waardoor de plant slappe, lan ge stengels zal gaan vormen en bloemknoppen slecht tot ont wikkeling komen. TL-buizen beschikken over voor planten veel gunstiger eigen schappen. Ze geven praktisch geen warmte af en zijn bovendien goedkoop. Het meest gunstige ef fect leveren de daglichtlampen TL 33 en de iets rodere TL 30 of 27. De twee laatstgenoemde zijn misschien voor gebruik in de huiskamer meer aan te raden, omdat ze een wat „vriendelijker" licht uitstralen. Men is echter verder gegaan met onderzoeken en het resultaat is een speciale lamp, die voor een groot aantal kamerplanten wer kelijk optimale resultaten geeft. Bovendien zijn deze lampen aan gepast aan onze huidige inte rieur-wensen. De prijzen voor de ze speciale planten-belichtings- sets lopen nogal uiteen. Het is dan ook wel zaak dat u tevoren goed weet welk type u hebben wilt. Een lamp die u in een spot armatuur kunt gebruiken, kost ongeveer f 15 en de hanglampen variëren in prijs van ongeveer f 55 tot f 195 per stuk. Ten slotte is het nog van belang hoe groot de afstand tussen de plant, en de lamp moet zijn. Globaal kunt u ervan uitgaan dat die af stand minimaal 40 cm en maxi maal 80 cm mag zijn. Dat is af hankelijk van de sterkte van de lamp en de behoefte van de plant. Voorts is het natuurlijk zaak dat u de verlichting een groot aantal uren per dag laat branden. Zo'n twaalf uur per dag is wel noodza kelijk. Het maken van modelschepen is al een zeer oude hobbybezigheid. De Phoe niciërs hielden zich er al mee bezig en uit de Egyptische beschaving is een aantal fraaie en goed gedetailleerde modellen bekend, waarvan er en kele bij het tot stand komen van de „Ra" van Thor Heyerdahl een belang rijke rol hebben gespeeld. Later vanaf de middeleeuwen, maakte men modellen van het schip waarmee men zich op zee waagde om door middel van het opdragen van deze modellen aan de „Grote Schipper" zegen over de hachelijke onderneming van ALMANAK VOOR DE VROUW '79 Voor de vierde keer is de Elsevier Almanak voor de vrouw uitge komen. Een agende met een he leboel tierlantijnen. Tips voor het huis, recepten, adressen voor hulp en informatie enz. Er staat ook vrij veel reclame in en daar om is f 11,50 toch wel een beetje aan de prijzige kant. Bovendien is de almanak gewoon gelijmd. Dat betekent dat hij open moet blij ven liggen om er steeds in te kun nen kijken en dan vrij veel plaats inneemt. Een plastiek ringband zou wat handiger zijn. de zeevaart af te smeken. Derge lijke votiefscheepjes zijn nu nog in allerlei oude kerken terug te vinden. Nóg later heeft men, te beginnen in Engeland, scheepsmodellen ge bruikt om aan de hand daarvan een betere indruk van te bouwen schepen te verkrijgen. Onder de roemruchte Oliver Cromwell werd namelijk het voorschrift uitgevaardigd dat van elk te bouwen schip een model aan de „Lords Commissioners" moest worden getoond. Deze modellen, die Admirality Models werden genoemd, waren vaak slechts ge deeltelijk van een huid voorzien, zodat ook het inwendige en de constructie goed beoordeeld konden worden. Tekeningen waren en zijn natuur lijk onontbeerlijk, maar wie geen behoorlijke ervaring heeft in het lezen daarvan, verkijkt zich er maar al te gauw op. Dat is na tuurlijk nog steeds zo, daarom worden ook nu nog vaak model len gebruikt om te zien wat het gaat worden. Dat er in de loop van de historie prachtige en merkwaardige mo dellen zijn gebouwd, zult u na een bezoek aan een scheepvaart- of maritiem museum kunnen be vestigen. Vrijwel al die oude of zeer oude modellen zijn echter slechts bedoeld om dienst te doen als zogenaamd statisch mo del, om ze te bekijken, niet om ze te laten varen. Weliswaar hebben vele generaties „ferme jongens" voor dat laten varen een klomp gebruikt, maar een klomp met een zeiltje is nog geen scheepsmodel. Echt varen de en zo goed mogelijk op het echte schip (prototype) gelijken de modellen zijn een verschijnsel van vrij recente datum. Vooral de laatste decennia is, met het be schikbaar komen en al gauw ook redelijk betaalbaar worden van radiobesturingsinstallaties, de belangstelling voor het varende scheepsmodel hand over hand toegenomen. Er zitten heel wat uurtjes werk in dit scheepsmodel.. Zo zijn er alleen al in Nederland vele clubs en verenigingen die zich hiermee bezighouden, over koepeld door de ANSF. de Alge mene Nederlandse Scheepsmo delbouw Federatie, secr. Burg. Elsenlaan 82, Rijswijk (ZH). Niet temin bestaat er ook voor de sta tische modellen een nog steeds groeiende belangstelling, die duidelijk blijkt uit het grote aan tal bouwdozen voor deze (meest al historische) schepen. Hetzelfde geldt voor de varende modellen; ook die zijn vaak als bouwdoos verkrijgbaar, zij het dat in deze sector de nadruk wat meer op recenter modellen ligt. Wie in bouwdozen niet vindt wat hij zoekt, of een schip wil bouwen waarvan geen bouwdoos bestaat, kan her en der tekeningen en bouwbeschrijvingen kopen en aan de hand daarvan zijn model geheel zelf bouwen. Natuurlijk kunnen we nog wel eens wat dieper op dit vrijwel onuitputte lijke onderwerp in gaan, maar wie zich nu al wat meer in deze materie wil verdiepen kan een aantal boeken raadplegen; bij voorbeeld: 8 Scheepsmodellen zelf maken - (Kisling, ISBN 9060103440); - Het scheepsmodel - (Curti, 2 dln., ISBN 9022819329 en 337) voor de statische modellen, en voor de varende: - Handboek varende scheepsmo dellen - (Veenstra, ISBN 9020108425) - Varende scheepsmodellen - (Cur ti, ISBN 9022819345) - Radiobestuurde modelschepen - (Rabe, ISBN 9020109510). Zo de tweede week van november heelt er op mijn bureau een ware invasie plaats. Koks en wijnkenners verdringen zich om te vertellen hoe goed ze eigenlijk wel zijn en wat ze allemaal wel kunnen. Gelukkig is het in boekvorm maar je vraagt je on derhand wel af of er eigenlijk nog wel iets nieuws te brengen valt. Soms krijg je een teleurstelling maar ook weieens een aar dige verrassing. Zo ben ik een fan van Hu- brecht Duijker omdat hij zo gewoon over wijn schrijft. Zijn boekje Wijn met een glimlach uitgegeven bij Luitingh (prijs 9,90) is erg leuk al zijn niet alle verhalen nieuw, een deel heeft in het Parool ge staan. Vooral aardig zijn zijn verhalen over de onbekende wijngebieden in Tu nesië, Israël, Griekenland en Californië. Het boekje heeft niet de pretentie alles over wijn te vertellen en daarom juist wel zo gezellig. Fondue en barbeque zijn de laatste jaren bijzonder populair geworden. Boeken met recepten daarvan zijn dus niet meer weg te denken. In samenwerking met het "voorlichtingsbureau vlees en vleeswaren en vleesconcerven heeft Luitingh voor 9,90 een boekje Feest met vlees op de markt gebracht, geschreven door Anton Coppoolse. Naast recepten ook adviezen voor het „gereedschap" dat bij fondue en barbeque nodig is. Verder nog wat raad In de duurdere serie Luitingh Gourmet ver schenen drie boeken. Voor de kaaslief hebber "Alles over kaas" van Ursula Grüninger bewerkt door Nancy Eekhof- Stork. Nu eens niet een lyrische verhan deling over de Franse kaas maar een goed overzicht over de kazen in Europa en hun samenstelling. Natuurlijk geen beschrij ving van al die duizenden kazen die ge maakt worden maar een keus uit de be langrijkste. Lang niet alle kaassoorten uit dit boekje zult u in de winkels kunnen kopen, sommige verlaten hun "geboorte streek" nooit maar het zijn leuk "weetjes" De kazen die in de recepten worden ge noemd zijn natuurlijk wel in een goede kaashandel verkrijgbaar. De mogelijkhe den met kaas zijn legio van ontbijt tot di ner met alles wat daar tussen zit. Naast de recepten een kennismaking met beroemde kaasmaaksters en beroemde kazen. Prijs 29.90. Wie met St. Nikolaas een snelkookpan heeft gekregen zal er even mee moeten leren omgaan. Het is wel een heel andere tech niek dan de potten en pannen die door gaans op het fornuis staan. Het boek Ge rechten uit de snelkookpan besteedt uit voerig aandacht aan het principe en het gebruik van de pan. Het geeft bovendien een schat aan recepten waarmee het snel- kookrepertoire kan worden uitgebreid. Prijs 22,90. De grill en de grill-bakoven zijn geen nieuwtje meer. Alleen de moge lijkheden worden niet altijd optimaal be nut. Zoals bij ons thuis bijvoorbeeld waar de grill alleen maar voor de dag komt als er kip op het menu staat. Marja Kruik geeft in haar Elektrisch grill-bakovenboek ruim honderd bladzijden suggesties voor een veelvuldig gebruik van grill en bako ven. Vooral de kleine hapjes zien er erg aantrekkelijk uit. (prijs 22,90). In de serie van "grote" kookboeken is nu ook bij Luitingh Het groot seizoenen kookboek verschenen (prijs 35.90) Dit kookboek is geschreven door Martin Wil- lemsen chefkok van de Korenburg in Til burg. Willemsen winnaar van de zilveren koksmuts in '68, '72 en '76 en lid van het Nederlandse kokteam dat op de Culinaire Olympiade in Frankfurt goud in de wacht sleepte, is op kookgebied geen kleine jon gen. Zijn meest succesvolle recepten, die voor iedereen die in de keuken een beetje thuis is zeker na te maken zijn verzamelde hij naar het seizoen waarin ze het best gege ten kunnen worden. Wat dan ook vaak wil zeggen de grondstoffen het voordeligst zijn. Hij houdt in zijn boek rekening met bv. moederdag, Pasen, de vakantie en kerstdagen. Zoveel mogelijk geeft hijj Nederlandse vertalingen voor de Franse namen waarmee de menu's in restaurants meestal zijn versierd, vooral gemakkelijk is bij het opzoeken van een gerecht want dan wil de Franse naam je weieens niet te binnen schieten. Het zelf je potje klaarmaken aan tafel wint steeds meer terrein. Nieuw of betrekkelijk nieuw is het begrip "gourmet" een klein pannetje boven een spiritus-vlammetje en je kunt de heerlijkste gerechten klaarma ken. Er zijn van dat soort stelletjes te koop voor 1, 2 en vier personen. Je zou dus bij gelegenheid ieder zijn eigen gourmet setje cadeau kunnen doen. In de winkels van Albert Heyn is voor 9,95 het boek gezellig kokkerellen aan tafel van Hans Belterman te koop. Er is een speciaal hoofdstuk aan gourmet gewijd waarmee u voorlopig wel uit de voeten zult kunnen. Daarnaast is er een hoofdstuk bistro thuis. Menu's die van de bistro naar uw keuken zijn "getransporteerd", een erg leuk idee van Hans Belterman. Voor dezelfde serie schreef Wina Bom een richtwijzer voor wijndrinkers Een gezellig boek kleurrijk geïllustreerd. Het is een eenvoudig begin naar wijnplezier. Titel Rood wit en rosé. HENRIETTE V. D. HOEVEN

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 18