„Pax Christi" pleit voor reële risico's Hagens: "Ik vind het van de spelers wel kinderachtig" Ravensbergen aan de leiding QBSSBBH! „Minister geeft geen blijk van wat hij zegt Met en voor elkaar een „herberg'' zijn Piet Haasnoot gevierde man in Cleyn Duin-hal DINSDAG 12 DECEMBER 1978 Niet weglopen. Het Confessio neel Gereformeerd Beraad bin nen de Gereformeerde Kerken - dat de nodige zorgen heeft over de koers die deze kerken op het ogenblik gaan - zal zich voorlopig niet omvormen van een stichting De rooms-katholieke vredesbeweging "Pax Christi" vindt het huidige defensiebeleid "ethisch onverantwoord" Eerste en eenzijdige stappen naar ontwapening leveren, volgens haar, minder risico's op dan het huidige beleid. Namens Pax Christi werd dat te berde gebracht in een hoorzitting van de vaste tweede-kamercommissie van de fensie en buitenlandse zaken. Naast "Pax Christi" gaven ook het Nederlands Instituut voor Vre desvraagstukken, het Polemolo- gisch Instituut te Groningen, het Centrum voor vraagstukken van wetenschap en Samenleving van de technische hogeschool Twen te en het Interkerkelijk Vredes beraad uiting aan hun bezwaren tegen het defensiebeleid van Ne derland en de Navo. Alle vrezen dat dit beleid de nucleaire oor logsvoering eerder in de hand werkt dan verhindert."Pax Christi" acht het noodzakelijk dat in de discussie over het vei ligheidsbeleid de mens weer cen traal wordt gesteld, en hiermee ook de relatie tussen dit beleid en de menselijke ontplooiing en vermenselijking van de samenle ving en het perspectief voor een zinrijke toekomst. Aan het adres van minister Schol ten van defensie wordt opge merkt dat deze in zijn nota wel zegt, de religieuze en ethische gronden voor volledige afwijzing van nucleaire wapens te kunnen eerbiedigen, maar dat hij daarvan in de nota geen blijk geeft. Niet betrouwbaar Het Interkerkelijk Vredesberaad, waarin een aantal protestantse kerken en de Rooms-Katholieke Kerk samenwerken, verwijt de regering dat zij, evenals alle an dere regeringen, zich met het grootste gemak beroept op de veiligheid van de staat om zonder verantwoording af te leggen de kernbewapening letterlijk aan het oog te onttrekken. Volgens het IKV wordt de bevol king niet of niet betrouwbaar voorgelicht over aantallen en soorten kernwapens op Neder lands grondgebied, de plaatsen van opslag, het transport van de ze wapens, de effecten van het gebruik, de scenario's van kern- wapenoorlogen waarmee nu in de Navo wordt gerekend, de ge volgen voor de Nederlandse sa menleving en de militaire oefe ningen die met deze wapens worden gehouden. "Pax Christi" poneert tenslotte, dat, wil de mensheid fysiek en moreel overleven, een funda mentele herziening van het vei ligheidsbeleid nodig is. "Om weg te breken uit dit immorele sys teem, zullej^ de beleidvoerders reële risico's moeten durven ne- Nieuw orgel in Alpheuse Sionskerk ALPHEN AAN DEN RIJN - Don derdagavond om half 8 wordt in de Sionskerk aan de Planeten- singel in Alphen aan den Rijn (Ridderveld) een nieuw orgel in gebruik genomen. Het is gemaakt door de orgelbouwer J.L. van den Heuvel in Dordrecht. Het orgel telt 16 sprekende stem men, verdeeld over twee klavie ren en een pedaal, en 980 pijpen die alle verschillend van maat en klank zijn, aangepast aan de vorm en de akoestiek van de kerk De orgelcommissie van de her vormde gemeente Oudshoorn- Ridderveld wijkgemeente "Sionskerk" beschrijft in een toe lichting de klank van het orgel als "sterk omlijnd en mild" Het pijpwerk werd op de Franse wij ze geintoneerd, dit om in de akoestisch droge ruimte een klankversmelting te krijgen die nodig is bij de begeleiding van de samenzang. Adviseur bij de bouw was de Bode- graafse organist Herman van Vliet. Frans van Tilburg uit Sleeuwijk zal het orgel op de avond van de ingebruikneming bespelen met een programma be staande uit werken van J.S. Bach L. d'Acquin, P Martini, N. Coc ker,Louis Vieme, Albert Renaud, Asma, Jan Zwart en de concert gever zelf. Er zal ook samenzang zijn. Voor de orgelkenners is hier nog de dispositie van het orgel. Manuaal 1: prestant 8', roerfluit 8', octaaf 4', octaaf 2', mixtuur 3 tot 4 sterk, cornet 4 sterk, trompet 8' Manuaal II: prestant 4', hölpijp 8' roerfluit 4', nasard 2 2/3 woudfluit 2', dulciaan 8'. Pedaal: Subbas 16', prestant 8', fa got 16'. Koppelingen: manuaalkoppel, pe daalkoppel aan manuaal I en pedaalkoppel aan manuaal II. Nevenregisters: tremulant en trek ker voor verlichting en windvoor- ziening. i vereniging, omdat e eniging gemakkelijk plaatselijke afdelingen kan oprichten en daardoor tegenstellingen kunnen worden aangescherpt. Dat bleek zaterdag op een appèldag van het Beraad in Zwolle. Op de vraag wat gereformeerden moe ten doen als zij in hun plaatselijke kerk een prediking moeten horen waarmee zij zich niet kunnen verenigen, antwoordde ds L.H. Kwast uit Kollum - die op deze dag het referaat hield -, dat men de kerk maar niet direct moet verlaten. "Men moet ook kunnen lijden aan zijn eigen kerk". Weg lopen is een oude oplossing. Door te blijven kan men trachten om via zijn getuigenis invloed uit oe fenen. Wat betreft de omzetting van de stichting in een vereniging merk te oud-minister B. Roolvink op dat dit ogenblik misschien wel een keer zou kunnen komen maar dat het er nu nog niet is, ook al zijn er ontwikkelingen binnen de Gereformeerde Kerken waar over het Beraad zich ernstige zorgen maakt. Een betere weg tot genezing is, om niet zomaar nee te zeggen als men wordt gevraagd ouderling of diaken te worden. Kerkelijke onzin Levende gemeente. Een ge meente heeft recht op eucharis tieviering en daarom op ambts dragers die haar voorgaan. Dat was een kernconclusie van de rooms-katholieke prof. dr. E. Schillebeeckx uit Nijmegen op een studiedag over "Basis en ambt" in Beverwijk, georgani seerd door de kritische gemeente IJmond. Volgens Schillebeeckx wordt dat recht door de bestaan de kerkelijke wetgeving vaak geblokkeerd. Hij nam als voorbeeld Duitsland waar mannen en vrouwen we gens gebrek aan priesters dien sten leiden, maar zij ontvangen geen wijding en daarmee wordt aan die gemeenten het recht op eucharistieviering ontkend. Professor Schillebeeckx .alternatieve praktijk Schillebeeckx wees erop, dat tot in de tiende eeuw het ambt altijd met gemeenteleiding verbonden is geweest en dat dit in de Mid deleeuwen is veranderd toen het concilie van Trente het verband legde tussen ambtsdrager en eu charistie. Hij pleitte voor een "alternatieve praktijk", zoals het voorgaan van gehuwde priesters. Uit bijbels oogpunt is dat mogelijk. "Zo'n praktijk ketters noemen is on kerkelijk en kerkelijk gezien on zin. Ze is niet tegen kerkorde ge richt, maar loopt erop vooruit. Dat is geen prettige situatie, maar toch ook geen reden om basis groepen buiten de kerk te plaat sen". Dan wordt, aldus Schille beeckx, kerkelijk recht tot ideo logie. Vele eeuwen christendom worden daarmee posthuum ver ketterd. Beroepingen OEGSTGEEST - Binnen de hervormde gemeente van Oegstgeest is een plan opge zet om voordat iedereen straks kerstfeest gaat vieren in eigen familie eerst samen te beginnen in grote kring. Het initiatief wordt aange duid met de naam "HER BERG '78". De 24-ste decem ber - dit jaar een zondag - leent zich daar uitstekend die het idee hebben gelan ceerd. Het programma is nu rond. De zondag begint met een dienst in de Pauluskerk, waarin de plaatselijke predikant C.A. ter Linden voorgaat. Daarna gaat men naar het Gemeeh- tecentrum aan de Lijtweg. Voor vervoer van ouderen wordt gezorgd. In het Ge meentecentrum worden ook de mensen verwacht die de dienst in dit centrum of de Groene Kerk hebben bijge woond, en eveneens belang stellenden die, om welke re den ook, niet naar de kerk zijn geweest. Ruime keus Na de koffie zullen kinderen van de kinderkerk en de kin derdiensten een kerstmusi cal opvoeren. Om 1 uur is er Oegstgeester hervormden op 24 december een eenvoudige warme maaltijd. Na 2 uur kan een keus worden gedaan uit een gevarieerd programma: de film "De Zoon des Mensen" (een tv-spel van de Engelse schrijver Dennis Potter uit 1970), muziek maken (ieder die een instrument bespeelt is welkom), kerstzang, een filmcineac voor de jeugd, een toneelstuk door jongeren van de jeugdkapel en volks dansen. Daarnaast zal er permanent gelegenheid zijn voor onder ling gesprek in een "Praat huis" of in het door het jeugdwerk te verzorgen "Theehuis". Liefhebbers kunnen tafeltennissen of sjoelen. Voor kleine kinde ren is er een crèche. In het "stiltecentrum" wordt be zoekers gelegenheid gebo den om temidden van alle drukte even tot zichzelf te komen. Om half 5 wordt de dag in de kerk van het Ge meentecentrum gesloten. Gastgezinnen Daarna kan in kleine kring de dag nog wat worden voort gezet door de avondboter ham te gebruiken bij een van die gemeenteleden of gezin nen die zich bereid hebben verklaard als gastvrouw/ gastheer voor ongeveer 6 tot 10 personen op te treden. De verdeling van de gasten over de gastadressen zal, zo moge lijk, via loting geschieden. Over de bedoeling van dit ini tiatief kunnen de organisa toren kort zijn: "Wij willen die dag proberen een beetje met en voor elkaar een her berg te zijn". Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Utrecht P Kikstra Hoogeveen, te Zoeter- meer F. Roodenburg Middel burg; benoemd voor de pastorale begeleiding van blinde bejaarden bij "Sonneheerdt" te Ermelo E.E. de Looze, emeritus-predikant al daar; aangenomen naar Arnhem C. van den Berg Sellingen, naar Hoogeveen J. van Hartingsveld Deventer. Geref. Kerken: aangenomen naar Werkendam N.W. van den Hout Heerenveen. Chr. Geref. Kerken: bedankt voor Middelburg A. van der Veer Zwolle, voor Emmen G. Bijkerk Enschede, voor Den Haag H. van der Schaaf Dor drecht; voor Groningen A Drechsler Haarlem. Geref. Gemeenten: bedankt voor Enkhuizen J. Kareis Werken dam, voor Hilversum C. Wisse Kootwijkerbroek, voor Gronin gen J. van Haaren Amersfoort. Nagekomen berichten beroe pingswerk: Hervormde Kerk - beroepen te Scheveningen L. de Liefde Vlissingen, te Leerdam T Poot Nieuw-Loosdrecht, be noemd tot pastor in het Adreas- ziekenhuis te Amsterdam W. J van der Waal Gorinchem; aange nomen naar Drumpt (Bet.) W. J Rutgers Serooskerke (Walche- Gezin. De paus heeft bepaald, dat de eerstvolgende rooms-katho lieke bisschoppensynode in Ro me (1980) zal gaan over het gezin in deze tijd. HAARLEM (GPD) - Voor de tweede maal binnen een paar jaar is Emill Hagens de centrale figuur in een rel in de eredivisie basketbal. Een paar jaar geleden ontstonden er problemen rond de international, toen hij terug wilde naar zijn oude vereniging Markt-Utrecht en Flamingo's hem wilde houden aan een tweejarige verbintenis. Nu is Emill Hagens inzet in een spel, waarbij vier clubs zijn betrokken. Hagens werd aan het begin van dit seizoen ingelijfd door landskam pioen Parker-Leiden. Niet als ba sis-speler, maar als vervanger van eerste spelverdeler Mitchell Plaat. Hagens kreeg echter wei nig speeltijd en had het moeilijk met het alleen maar op de bank zitten. Zijn motivatie verdween en twee weken geleden hakte Leiden de knoop door. Hagens moest maar naar een andere club uitkijken. Twee clubs waren geinteresseerd in Emill Hagens. Rotterdam- Zuid en DL/Amsterdam. De overgang naar Rotterdam werd tegengehouden door leiding en spelers van Leiden, omdat men een hoogst waarschijnlijke te genstander straks in de ontmoe tingen die over het kampioen schap moeten beslissen, niet ex tra wil versterken. Emill Hagens: „Ik kan me dat standpunt wel indenken. Al vind ik het een soort struisvogelpoli tiek, want RZ kan ook een Ne derlandse Amerikaan aantrek ken. Ik vind het van de spelers een beetje kinderachtig. Er bleef dus nog maar èèn mogelijkheid over: Amsterdam". Op dat moment rees er echter een nieuw probleem. Leiden wenste van Hagens nieuwe club een be drag te ontvangen van 10.000 gulden. Gedeeltelijk betrof dat een transfersom 4000 gulden) en verder geld dat aan de speler was voorgeschoten onder meer om een huis te kopen. Bram Brakel, de voorzitter van de Amsterdam se club, beloofde Hagens dat hij zou proberen met Leiden tot een andere afspraak te komen, omdat men zo'n bedrag niet wenste te betalen. Emill Hagens ging akkoord en gaf Brakel een schriftelijke machti ging om bij het bondsbureau een overschrijvingsformulier te ha len. Brakels pogingen in Leiden mislukten. De enige mogelijk heid die overbleef was dat Ha gens een fors bedrag (ongeveer 4500 gulden) zelf zou betalen. Intussen was een derde club in de onderhandelingen terecht ge komen: Flamingo's, de oude club van Hagens. De Haarlemse ver eniging, zonder sponsor, bleek mogelijkheden te hebben om het door Leiden gevraagde bedrag op tafel te leggen. Zo lag de zaak zondagmiddag en er leek geen vuiltje meer aah de lucht. Brakel weigert nu echter het overschrij vingsformulier aan Hagens te ge ven. De Amsterdamse voorzitter vindt dat de speler zich aan de mondeling gemaakte afspraken moet houden. De Nederlandse Basketbalbond verstrekt echter niet zómaar een tweede formu lier. Hagens heeft Brakel een brief ge schreven met het verzoek het formulier te vernietigen en heeft de bond gevraagd om een nieuw Wim Mateboer, directeur van de NBB: „Volgens de reglementen kan ik geen tweede formulier ge ven. Als een speler het kwijt is geraakt, willen we het nog wel eens doen, maar in dit geval zou het bestuur van de Topsportliga. dat de zaken in de eredivisie re gelt, een beslissing moeten ne- Niet alleen de financiële kwestie heeft de keuze van Hagens voor Flamingo's bepaald. „Amster dam wilde dat ik een contract zou tekenen voor anderhalfjaar. Dus ook voor het volgend seizoen. Flamingo's stelt alleen maar dat het mij voor de rest van deze competitie goed kan gebruiken. Daarna ben ik vrij om een club te kiezen. Ik hoop dat de zaak in or de komt voor 15 december. Als dat niet het geval is, kan ik de rest van het seizoen niet spelen. En ik wil juist erg graag spelen, ook al omdat ik ben uitgenodigd voor het Nederlands team" JAN VAN DER NAT Bij indoor-schaatscompetitie kinderachtig dat ik niet t DEN HAAG - De vierde wedstrijd in de indoor-schaatscompetitie (short-track) is afgelopen week einde op de Haagse Uithof voor Arie Ravensbergen gunstig ver lopen. De Voorschotense routi nier kon door een aantal uitste kende prestaties zijn ploegge noot Wim den Eisen (Zoeterwou- de) van de eerste plaats in het in dividueel klassement verdrin gen. Ravensbergen dankt deze kopposi tie aan winst op de 1000 meter en een tweede plaats op de 500 me ter. De strijd om de kopposities in het individueel klassement wordt steeds feller, mede met het oog op de selectie voor het wereldkam pioenschap in het Canadese Montreal (7-9 april). De 500 me ter-finale werd gewonnen door Menno Boelsma in 51.7, Ravens bergen tweede in 51.8 (Ravens bergen had zijn serie in 51.5 ge wonnen, 0.9 sneller dan zijn snel ste seizoentijd). Kees Boer werd derde in 51.9. Joop Wolvers kwam door een val in deze finale niet verder dan 61.6. Ravensbergen beheerste de 1000 meter finale. Hij werd winnaar in 1.50, tweede Wim den 1 Eisen 1.51.1, Boelsma derde (1.51.2, Joop Wolvers viel ook ditmaal en kwam niet verder dan 2.03.2. De strijd in het ploegenklassement werd evenals de drie voorgaande wedstrijden beheerst door het Indoor Hardij Club Leiden A- team. De Leidenaars kwamen tot 42 punten, op de tweede plaats kwam het team van de Delftse Kunst IJsbaan Vereniging, 34 punten, 3. IHCL 2 32, HCA uit Amsterdam werd vierde met 23 punten. De individuele rangschikking: 1. Arie Ravensbergen 19, 2. Wim den Eisen 16, 3. Menno Boelsma 15, 4. Joop Wolvers 12, 5. Kees Boer 7. 6. Kees Borst 3. Aanstaande zondag wordt er door de Indoor Hardrij Club Lei den het clubkampioenschap ver reden. Deze wedstrijden worden op de Ton Menkenbaan gehou den. Aanvang 12.15-13.30 en 17.15-20.30 uur. De toegang is gra tis. LEIDEN - Piet Haasnoot was gis teravond de gevierde man in de Katwijkse Cleyn Duin hal. Hij was het, die zijn ploeg Glasber gen met niet minder dan zes tref fers aan een 8-2 overwinning te gen Van der Plas hielp. De Rijns- burgers nemen door deze over winning samen met Sjardin, dat EKL met 2-6 deklasseerde, de koppositie in van de ranglijst bij de zaalvoetbalcompetitie. EKL Boys-Sjardin 2-6 (1-4). Vooral in de tweede helft waren het de Leidenaars die het spel volledig dicteerden. De ploeg gooide flink portie fysieke kracht in de strijd, waar het mentaal zwakke EKL niets meer tegen in te bren gen had. Aanvankelijk liet het zich niet aan zien dat de thuisploeg een ruime nederlaag te slikken zou krijgen. EKL was via snel gespeelde uit vallen de meest gevaarlijke ploeg. Doelman Wim Visser weerhield de Leidse formatie van doelpunten. Na een kwartier openden de bezoekers via John Verschoor de score. Frans Sjar- dijn zorgde in de 20ste minuut (uit een numerieke meerderheid) nog voor de gelijkmaker, maar in de daaropvolgende drie minuten stelde Sjardin via doelpunten van Bles Zuma (schitterend), Cock Slingerland en Cees de Roode (penalty), orde op zaken. De tweede helft was van een veel minder gehalte dan de vooraf gaande speelminuten en daarom ook nauwelijks het aankijken meer waard. De Leidse formatie liep via Nachtegeller en Van der Weyden naar 1-6 uit, Frans Sjardijn vlak voor tijd de eindstand op 2-6 bepaalde. Glasbergen-Van der Plas 8-2 (3-0). De basis voor deze ruime zege werd reeds in de eerste tien minu ten van het duel gelegd. In dat tijdsbestek haalde Piet Haasnoot, oftewel "de flap", driemaal doel treffend uit. Die klap kwam de Katwijkse formatie niet meer te boven en speelde, ondanks alle goedbedoelde pogingen, in feite al een verloren wedstrijd. Daarbij genomen speelde doelman Sam de Mooy een grandioze wed strijd, waardoor de nederlaag en de weinige doelpunten van de thuisploeg, aldus verklaard is. Haasnoot schoot in de eerste helft dus driemaal raak en scoorde ook in het tweede bedrijf koelbloedig verder. Lourens Mouter en Jan van der Plas brachten Van der Plas nog tot 5-2 terug. Haasnoot scoorde 6-2 (hij had inmiddels ook voor 4-0 en 5-2 gezorgd) waarna Anne Ouwersloot (penal ty) en Cor Vreugdenhil de 8-2 ze ge tot een feit maakten. ROB ONDERWATER

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15