Subsidiekraan voor betaald voetbal blijft nog dicht Columbianen zien WK nog niet zitten Waarom maakt Cruijff reclame voor het roken? VRIJ-UIT Wiersma en Clerc zijn aan elkaar gewaagd IB3EE0B Reacties Tweede Kamer afwachten De beste wensen worden op tijd verstuurd. pttpost DINSDAG 12 DECEMBER 1978 PAGINA 13 Door Ruud Paauw Vele jaren geleden (soms denk ik wel eens dat het lichtjaren zijn) had je een stelregel die luidde: "Een goed sportman rookt en drinkt niet". Sportman-zijn was niet alleen een zaak van prestaties leveren, het was te vens een levenshouding die ge markeerd werd door woorden als soberheid en nauwgezet heid. U kent het sfeertje mis schien nog wel: die gezonde geest in dat gezonde lijf. Van die filosofie is naar mijn ge voel weinig meer over. Kijk maar eens na afloop van een wedstrijd in een voetbalkanti ne: hoeveel pils wordt er niet in het dorstige keelgat gestort en hoeveel sigaretten vliegen er niet in de brand. Ik zou er eigenlijk helemaal niet meer over moeten beginnen. Het is idealistisch geleuter uit grootvaders tijd. Maar af en toe kan ik het toch niet laten. Dan loopt er lava in mijn mond. Zoals vorige week. In de krant stond een zeer grote advertentie van Johan Cruijff die met een zeer geslepen tekst een sigarettenmerk aanprees. Dan denk ik: waarom nou toch. Cruijff is wereldberoemd en schatrijk. In tegenstelling tot vele anderen kan hij het zich permitteren om uiterst kritisch te zijn ten opzichte van het pro- dukt dat zich van zijn naam wil bedienen. Het lijdt geen twijfel: tal van bedrijven staan te springen om via de als een klok klinkende naam van Cruijff En dan kiest hij de rokerij, uitge rekend iets dat slecht is voor de gezondheid en waar een sport man helemaal verre van zou moeten blijven. Een mooi voor beeld, hoor. Wat ligt daaraan nu ten grond slag? Onwetendheid, onver schilligheid, onnadenkendheid, geldzucht? Enfin, we kunnen niet verwach ten dat de manoeuvres van Cruijff buiten het speelveld even fraai zullen zijn als ze er ooit binnen waren. Stront Eens was voetbal een sport voor jongeheren uit de betere stand. Dat is gelukkig al lang niet meer zo. Maar de manieren hebben er wel enigszins onder geleden. Vorige week tijdens FC VW - FC Utrecht liep de Utrechtenaar Wildbret de Venlonaar Hilkes onderstebo ven en kreeg daarvoor de gele kaart. Vervolgens riep Wildbret naar scheidsrechter Van Ette- koven "zak stront" of "dikke zak stront". Beide versies vond ik vermeld. Waarna de arbiter de rode kaart trok. Heel begrij pelijk,maar daarmee is de kous natuurlijk niet af. Wildbret zou wel een hele zwakke, meelijwekkende prof zijn als hij niet had gepoogd de zaak wazig te maken en op losse schroeven te zetten. Bij de eerste behandeling van de kwestie zei de Utrechtenaar dat hij het he lemaal niet tegen Van Etteko- ven had gehad, maar tegen Hilkes. Alsof daarmee alles is goedgepraat. En Hilkes gedroeg zich geheel vol gens de ere-code bij de profs: moord en brand schreeeuwen in het veld,maar je kop houden als het voor de groene tafel wordt uitgevochten. Hij had niets ge hoord, niets gezien, terwijl hij er toch vlakbij stond of lag. De substantie die Wildbret woor delijke de arbiter naar het hoofd gooide, zat dus kennelijk al in de ogen en oren van Hilkes Men gaat nu de tv-beelden nog eens bekijken. Het eind van het lied zal wel zijn dat Wildbret "dikke zak stront" tegen de hoekvlag heeft geroepen. Nou ja, het is weer eens wat an ders dan hondelul Mist Zondag voor het eerst sinds tijden weer eens naar het micro-korf bal geweest: de Leidse derby De Algemene - De Danaïden (9-9). Ik moet eerlijk zeggen dat ik met volle teugen heb genoten. Een duel in hoog tempo, dat het uiterste van alle spelers en speelsters vergde, geen kinder achtigheden of aanstelleritus, een grillig, opwindend score verloop en een meelevend publiek. •k Cruijff: ...rokerig... Na afloop ben ik met de trainers gaan praten. In de voetballerij doe ik. dat nog maar zelden want die heren zijn mij te glad geworden; in de korfballerij is men in dat opzicht nog niet zo verwend. Daar is het nog leuk, althans dat vond ik. De trainers denken er misschien anders Aan de trainer/coach van De Al gemene, Bart Lambooy, de vraag waarom zijn ploeg, die in de slotminuten bij de stand 9-9 balbezit had, het spel alleen bevroor en bijv. in de laatste halve minuut geen poging deed om als nog de volle winst te be machtigen. Lambooy kwam daarop met een redenering waarin hij wel liet blijken dat hij dat gelijke spel al erg mooi vond, maar dat het bevriezen mede tot doel had Danaïden- verdediger Hans v.d. Leek te la ten happen, want die stond "op twee waarschuwingen" en een fout van zijn kant zou een strafworp opleveren. "Dat zijn dingen die de mensen op de tri bune niet beseffen, maar die ook meespelen" Nou vond ik dat een wat vreemde argumenteringwant om Van der Leek te laten "happen", had Wim van Vlietde directe tegen stander van de bewuste Danaï den-speler,toch op zijn minst de schijn van een score-dreiging in zijn spel moeten vlechten. Dat was in het geheel niet gebeurd. Maar goed, ik ben geen korfbal expert (ik heb het vroeger een jaartje gespeeld, dat is alles), dus je kunt mij verdraaid veel wijsmaken. Maar met die ach terdochtige natuur van mij ben ik ook maar eens naar Hans v.d. Leek gestapt. Aan een ver haal zitten altijd twee kanten En die zei na kennis te hebben ge nomen van Lambooy's lezing: "Waarschuwingen? Hoe komt ie erbij. Ik ben helemaal niet gewaarschuwd"De scheids rechter kon ik niet zo gauw meer te pakken krijgen. En nou zit ik met de pikante vraag wie daar in die laatste minuten nu eigenlijk met zijn hoofd in de mist heeft gelopen: Lambooy of Van der Leek. Sfeertje Enige tijd terug heb ik het in deze rubriek gehad over treurige toestanden in de damesturne- rij, waar de top alleen nog maar is weggelegd voor magere spillepoten van 15,16 jaar, een beetje ontwikkeld meisje, laat staan jonge vrouw heeft geen kans meer want haar physiek staat de huidige vorm van acrobatiek niet toe. De Franse arts Robert Klein, be last met de medische verzorging bij de WK in Straatsburg, sprak als zijn veronderstelling uit dat de Russinnetjes ver moedelijk middelen kregen toe gediend die groei en lichame lijke ontwikkeling vertragen. Daar is door de Russen met gro te verontwaardiging op gerea geerd. Maar ja, denk je dan, waarom was de Russische voorzitter van de wereldturn- federatie, Titow, dan zo fel ge kant tegen elke vorm van do ping- en hormonencontrole? In het kleurenkatern van Vrij Nederland van deze week staat een uitvoerige reportage over de damesturnerijHet is geen prettige, wel zeer interessante lectuur. Daaruit blijkt dat niemand precies weet hoe oud die Russinnetjes zijn (jonge lijf jes, maar oude hoofdjes). Om een beeld te geven hoe verpest de sfeer bij de WK in Straats burg was die citaat van dokter Robert Klein. Hij schoot de Rus sin Filatova te hulp die bij een oefening hard op haar rug was gevallen. "Filatova zat toen al op haar stoel, die blonde Russi sche trainster stond naast haar. De Russische arts stond achter de omheiningHet eerste dat die blonde Russin tegen me zei was: weg, weg, alles is in orde. Ik pakte desondanks ter eerste controle de pols van Filatova en streek haar over de rug, Weg, afblijven, riep de Russische trainster. Ik bleef staan. Rug en nek voelden onbeschadigd aan. Toen die Russin bleef zeggen dat ik moest verdwijnen, flitste ineens door me heen: ik kom aan iets heiligs. Ik ben de eerste en de enige Westeuropese arts die de pols van een Russische topturnster anno 1978 heeft vastgehouden en dan nog wel de bekendste, Filatova". DEN HAAG - Staatssecretaris Wallis de Vries van CRM handhaaft zijn besluit om de gelden die door de rijksover heid beschikbaar zijn gesteld teneinde de sanering van het betaald voetbal te bewerkstelligen, te blokkeren. Van een opheffing van die blokkade is voorlopig geen sprake, ondanks de beslissing van de bondsvergadering van de KNVB om het besluit tot invoering van shirtreclame te vernietigen. Eind juni ging de Tweede Kamer van de KNVB afgelopen zaterdag akkoord met het voorstel van de het besluit van de algemene ver- staatssecretaris voor het seizoen gadering betaald voetbal om met 1978-1979 een bedrag van 14,1 ingang van 1 juli 1979 shirtrecla- miljoen gulden aan de KNVB be- me in te voeren. Het betaald schikbaar te stellen om een begin voetbal werd gevraagd zich op- te maken met de sanering van het nieuw op de shirtreclame te be- betaald voetbal. Die subsidie was zinnen en het eventuele besluit echter gebonden aan een aantal tot invoering ervan te koppelen voorwaarden. Een van die voor- aan een vooroverleg met de over waarden was dat de KNVB bij in- heid. Bij onoverkomelijke be voering van shirtreclame, waar- zwaren van de kant van de over- door het betaald voetbal over ex- heid zou dan alsnog van invoe- tra inkomsten zou komen te be- ring van shirtreclame kunnen schikken, eerst in overleg met de worden afgezien, overheid zou treden. Een logisch gevolg van het besluit De KNVB hield zich echter niet aan 'van de bondsvergadering zou die afspraak. Op 18 november be- zijn, dat de blokkade van de sub- sloot de algemene vergadering sidiegelden zou worden opgehe- betaald voetbal tot invoering van ven. Daar wil de staatssecretaris shirtreclame. Overleg met de echter nog niet aan beginnen, staatssecretaris had toen nog niet Volgens een woordvoerder van plaatsgevonden. Wallis de Vries het ministerie van CRM is de on- riep daarop de voetbalbond ter duidelijkheid omtrent de shir- verantwoording. Het overleg treclame nog niet verdwenen, maakte niet duidelijk of het be- ondanks het feit dat het besluit taald voetbal al dan niet definitief tot invoering ei-van door de tot invoering van shirtreclame bondsvergadering is vernie- had besloten. Op grond van die tigd. onduidelijkheid schortte de De clubs in het betaald voetbal staatssecretaris de subsidie hebben namelijk aangekondigd op. op korte termijn een buitenge wone vergadering te beleggen Rp7innpn om opnieuw tot shirtreclame te besluiten. Dat besluit zal dan ech- Omdat aan de onduidelijkheid ter wel gekoppeld worden aan geen einde kon wórden gemaakt, een overleg met de overheid. De vernietigde de bondsvergadering staatssecretaris wacht de ont- ADVERTENTIE wikkelingen omtrent shirtrecla me voorlopig af. Na de buitenge wone vergadering van het be taald voetbal zal hij de KNVB opnieuw uitnodigen voor een ge sprek. C.A.O. Dat gesprek zal vermoedelijk niet plaatsvinden vóór 30 januari van het volgend jaar, de datum waar op de Tweede Kamer begint met de behandeling van de begroting van het ministerie van CRM. Op die datum zal de Kamer zich on getwijfeld uitspreken over de in voering van shirtreclame. De be windsman zal de reacties in de Tweede Kamer willen afwachten, alvorens akkoord te gaan met een besluit van het betaald voetbal om shirtreclame in te voeren. Daar komt nog bij, dat binnen de KNVB nog steeds geen overeen stemming is bereikt over het af sluiten van een collectieve ar beidsovereenkomst voor prof voetballers. Een van de voor waarden om het betaald voetbal subsidie te verlenen is, dat op 1 januari 1979 een collectieve ar beidsovereenkomst is gesloten Het ziet er voorlopig niet naar uit, dat die cao er op 1 januari is. Een reden te meer voor staatssecreta ris Wallis de Vries om de subsi diegelden voorlopig nog te blok keren. De twee Nederlandse dam-matadoren Clerc (links) e AMSTERDAM (ANP) - In de eerste ronde van de giste ren begonnen internationale damvierkamp te Am sterdam zijn geen beslissingen gevallen. Clerc kwam remise overeen met Wiersma, terwijl de twee Russen Tsjegolev en Gantwarg in hun omderling duel het zelfde deden. In dit dubbelrondige toernooi, met een goed gevulde pot van dertig duizend gulden aan startgelden en prijzen, gingen de vier internationale grootmeesters veelbelovend van start. Gegeven het feit, dat het ver boden is om voor de vijftigste zet remise overeen te komen, leverden'Clerc èn Wiersma een felle strijd om de hegemonie van het centrum in een partij van de flankspelkarakteristiek. Toen de beslissing uitbleef, lanceerde Clerc met zijn dertigste zet een schijf-offer om hierdoor een door braak naar de damlijn te verkrijgen. Dit lukte inder daad, maar door het goecje verdedigen van de rege rende wereldkampioen had Clerc meer materiaal moeten geven. Teveel oir| nog een positief resultaat te bereiken. De Russische nationale kampioen Gantwarg bood zijn landgenoot Tsjegolev een moeilijke spelkarakteris- tiek aan. Eén en ander werd door de oud-wereld kampioen niet afgewezen en een ingewikkelde partij was het gevolg. Rond de dertigste zet moest Gant warg een schijf verliezen, maar hij had zoveel com pensatie in de stand, dat Tsjegolev het stuk direct weer terug gaf. Het resterende eindspel werd door beiden feilloos be handeld met remise als resultaat. In deze enerveren de partij had Gantwarg in hevige tijdnood verkeerd. BOGOTA (ANP) - Columbia loopt niet echt warm voor de organisatie van de eindronde van het wereldkampioen schap voetbal in 1986. Uit een opiniepeiling, gehouden door het dagblad El Espectador, bleek dat 52,6 procent van de lezers van die krant tegenstander was. El Espectador heeft eerder, zowel in hoofdartikelen als sportcommenta- ren, geschreven dat Columbia niet klaar is om het wereldkampioen- schapstoernooi van 1986 te organiseren. De krant meent dat het te inves teren kapitaal beter zou kunnen worden gebruikten acht bovendien het nationale voetbalelftal niet sterk genoeg om in de eindronde uit te ko- Om de gedachten van de lezers te peilen werd hen gevraagd een antwoord te geven, moet Columbia organisator zijn, of niet. Er werd gereageerd door 21.000 lezers, 52,6 procent van hen was tegen, de rest voor. De tegenstanders zijn duidelijk meer gemotiveerd dan de voorstanders. Van ae eerste 10.000 formulieren die bij de krant terug kwamen, was 85 procent tegen. Een van de inzenders motiveerde zijn afwijzing met: "Columbia moet geen smoking aantrekken als het overhemd noch schoenen heeft" HANSI MULLER Jupp Derwall, de Westduitse voetbalcoach heeft Hansi Müller moeten laten vallen uit zijn voorlopige selectiegroep van negentien spelers voor de wedstrijd tegen Nederland op 20 december in Düsseldorf. De straf- commissie van de Westduitse voetbalbond heeft Müller voor vier wed strijden geschorst. Die straftijd zou zijn afgelopen op 16 december, waardoor hij beschikbaar zou zijn voor de vriendschappelijke inter landwedstrijd. Door de afgelasting dit weekeinde van de wedstrijd FC Köln-VFB Stutt gart heeft Müller op 20 december pas driekwart van zijn straf uitgezeten en de reglementen van de Duitse voetbalbond zijn erg duidelijk: "Een speler die uitgesloten is van wedstrijden in de nationale competitie is ook niet speelgerechtigd voor een vertegenwoordigend elftal" MILJANIC De vroegere trainer van Real Madrid Miljan Miljanic (47), die in onderhan deling was met Chelsea, xs benoemd tot bondscoach van Joegoslavië. Hij was dat reeds eerder in 1974, toen Joegoslavië deelnam aan de eindron den van het wereldkampioenschap in West-Duitsland. Nadat Miljanic naar Spanje vertrok, werd hij in Joegoslavië opgevolgd door Ante Mladinic. Deze werd van zijn post ontheven, omdat Joegosla vië bij het Euroipees kampioenschap van 1976 in eigen land niet verder kwam dan de vierde plaats. Mladinic kwam even terug, toen zijn opvol ger Slavko Lustica enige maanden geleden de functie van bondscoach om gezondheidsredenen moest neerleggen. Als nationaal trainer staat Miljanic voor een zware opgave, want in de voorronden van de strijd om het Europees kampioenschap 1980 is Joegoslavië gestart met nederla gen tegen Spanje en Roemenië. Miljanic zou vorig jaar alweer tot nationaal trainer zijn benoemd, als des tijds bij de stemming in het bestuur van de Joegoslavische voetbalbond niet zoveel tegenwerpingen waren gekomen van de deel-republieken Ook nu stemden Bosnië en Herzegowina tegen zijn kandidatuur. HONDS FC Saarbrücken heeft gisteren een schriftlijk protest ingediend tegen de uitslag van de competitie-wedstrijd Borussia Neunkirchen-FC Saar brücken (2-1). In West-Duitsland bestaat evenmin als in Nederland de mogelijkheid om protest aan te tekenen. Maar in het geval van Saar brücken was er iets bijzonders aan de hand. In de 60ste minuut namelijk werd Erich Unger, speler van Saarbrücken door een hond van de orde dienst van Neunkirchen gebeten, waardoor hij moest uitvallen. Het was de tweede gedwongen wissel, die Saarbrücken moest uitvoeren. Toen vijf minuten voor het einde ook Gerd Müller nog met een blessure uitviel, had F.C. Saarbrücken nog maar tien spelers over.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13