Uitlevering van Pieter Menten on waarsehij nlij k 'Keuze voor Orion is niet fataal' ,KLM in goede naam geschaad Tekort arbeidskrachten BUITENOM BINNENDOOR Fokker teleurgesteld in kabinetsbesluitmaar Ondanks verzoek Israël ZATERDAG 9 DECEMBER 1978 (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG (GPD) - Fokker is over de keuze die het Nederlands ka binet heeft gedaan voor de Orion als opvolger van de Neptune vliegtuigen bijzonder teleurge steld. Een woordvoerder van de vliegtuigmaatschappij voegde daaraan toe van mening te zijn dat de Fransen het Fokker wel erg moeilijk hebben gemaakt om tot een overeenkomst te geraken. Overigens is het niet zo dat Fokker geen kans meer heeft voort te be staan, nu Nederland niet de Bre- quet-Atlantic, maar de Orion heeft gekozen. Fokkers nieuwe voorzitter van de Raad van Be stuur, Frans Swarttouw, heeft tot voor kort enkele malen met grote nadruk gesteld dat Fokkers voortbestaan meer of minder af hing van het vliegtuig dat de Nep tune zou opvolgen. "Die uitspraken zijn gedaan in het heetst van de strijd", aldus een vergoelijkende woordvoerder "Bovendien hebben we in de tus sentijd de zaak nog eens opnieuw bekeken. Natuurlijk is de Orion een klap voor ons, maar niet een fatale". Het levert voor Fokker ook geen probleem op indien Frankrijk medewerking aan de ontwikke ling van de F-28 Super of deel neming van Fokker aan de Air bus A310 zou weigeren. "Voor de F-28 Super kunnen we ook deel nemers vinden in Australië, de VS en Japan. En wat de A-310 be treft, het zou ook zo kunnen zijn dat Fokker weigert aan dit pro ject deel te r Opheldering De Industriebond NW wil op kor te termijn een gesprek met de be trokken bewindslieden, om de duidelijkheid te krijgen over de argumenten op grond waarvan de Orion is gekozen. Dit ver klaarde gisteravond Henk Vos, bestuurder van deze bond. Vos vindt zelfs dat zijn bond de be windslieden eerder te spreken moet krijgen dan dat de betrok ken ministers de vaste Tweede- Kamercommissie zullen inlich ten. 'Wanneer de commissie is inge licht, kan ik er niets meer aan doen. Wanneer wij het eerder ho ren dan de commissieleden, en de visie bevalt ons niet, dan kunnen we tenminste via de politieke partijen het kabinet de duim schroeven aandraaien", zo lichtte hij toe. Het is Vos niet duidelijk waarom het besluit nu genomen is. Het prijsverschil kan volgens hem de oorzaak niet zijn - ook al zegt mi nister Van Aardenne dat - want „het prijsverschil is niet duide lijk. Er is hiemand die precies kan zeggen Wat de Orion Nederland gaat kosten. Verder dan "onge veer" komt niemand", aldus Vos Ook wil hij van de bewindslieden vernemen welke visie zij op korte en op lange termijn hebben op Fokker, als zelfscheppende Ne derlandse vliegtuigindustrie "Nu ze de Orion gekozen hebben, zullen ze ook een beeld moeten hebben van de consequenties Het besluit van de regering wordt door de regeringspartijen CDA en WD gesteund. De PvdA heeft veel kritiek op het beleid van het kabinet. Volgens de socialist Van den Bergh is het niet uitgesloten dat de PvdA bij het komende de bat over de defensiebegroting zal voorstellen om alsnog het Franse toestel aan te schaffen. "Uitstel van de beslissing en verdere on derhandelingen met de Fransen was de enige verantwoorde weg", aldus Van den Bergh, die het ver der „onverantwoord laat" noemt dat het kabinet pas op 17 oktober van dit jaar de kwestie van de sa menwerking met de Fransen aan de orde heeft gesteld. Voorzitter Kok van de Vereniging van Marine-officieren toonde zich zeer verheugd over de be slissing van het kabinet. Aan een periode van onzekerheid is nu een einde gekomen. Het r personeel heeft hier lang uitgezien, zei hij. Op de keuze van het kabinet is volgens Kok een goed Hollands spreekwoord van toepassing: beter één vogel in de hand, dan tien in de lucht. "De Orion vliegt, terwijl de Atlantic nog moet worden uitgetekend", aldus Kok. Te Snel Kapitein ter zee Kobb, de comm- dandant van het vliegkamp Val kenburg, waar de Orions gesta tioneerd zullen worden, stelde dat het besluit een hoop proble men van de marineluchtvaart dienst oplost. "Ik begrijp dat het voor de regering een moeilijke beslissing is geweest", zo zei hij. Kobb zei dat het voor hem weinig uitmaakte of het nu de Orion dan wel de Atlantic is. "Het moest al leen snel gebeuren, en dan is de Orion natuurlijk beter. Boven dien is dat een beproefd toestel, waarvan er honderden vliegen" DEN HAAG - „Ik vertrouw erop dat ons uitleveringsverzoek in Nederland grondig bestudeerd zal worden". Zo reageerde de Israëlische procureur- generaal Gabriel Bach gisteravond na afloop van zijn onderhoud met minister De Ruiter (justitie) waarin officieel het Israëlische verzoek om de Blaricumse kunstverzamelaar Pieter Menten uit te leveren gedaan werd. Het verzoek wordt momenteel op het ministerie van justitie bestudeerd. Het is gebaseerd op het Europees uitleveringsverdrag en de Internatio nale conventie over de preventie en bestraffing van misdrijven tegen de menselijkheid. Details wilde de woordvoerder niet geven. Volgens deskundigen op het ge bied van internationaal recht maakt het verzoek van Israël niet veel kans. Er is weliswaar een uitleveringsverdrag tussen Ne derland en Israël, maar gewoon lijk levert Nederland geen eigen onderdanen uit. Over Menten's nationaliteit bestaan inmiddels geen twijfels meer. Tijdens het proces voor de Amsterdamse rechtbank is afdoende vastge steld dat de maandag in vrijheid gestelde Blaricumse miljonair nog steeds Nederlander is. Bo vendien heeft Nederland in de cember 1976, toen Menten door Zwitserland aan ons land werd uitgeleverd, moeten beloven dat deze niet aan een derde land overgegeven zou worden. ABYA vreest ontslagen bij Waterstaat DEN HAAG (GPD) - De ambtena renbond ABVA vreest enkele honderden ontslagen bij de Rijkswaterstaat als gevolg van het advies om een groot aantal onderhouds- en controlediensten uit te besteden aan particuliere bedrijven. Dit advies is vervat in een rapport van de beleidsgroep personeelplaoning en personeel- sinzet. De ABVA vindt dat deze aanbeve ling indruist tegen de stelling dat de overheid behoud en uitbrei ding van werkgelegenheid moet stimuleren. De bond eist spoedig alsnog over leg over deze in zijn ogen grootste afbouw van werkgelegenheid se dert jaren. Oud-premier Willem Drees ver klaarde gisteravond ook dat het Israëlische uitleveringsverzoek geen schijn van kans maakt „Vooreerst is vroeger uitlevering geweigerd. Dat men dan nu als nog hiertoe na vele jaren zou overgaan is bijzonder onwaar schijnlijk. Bovendien is de zaak hier in Nederland nog voor de rechter. Je kunt nu eenmaal niet iemand uitleveren terwijl de rechtszaak over dezelfde feiten als waarom uitlevering wordt ge vraagd nog aan de gang is. Ten slotte moet de zaak-Menten nu nog eens in hoogste instantie door de Hoge Raad beoordeeld worden. Wat wel gevraagd zou kunnen worden is dat mevrouw Kortenhorst de brief zou over leggen waarop zij zich beroept en waarin zou staan dat de zaak- Menten afgelopen was. Wat stond er in die brief als motief en was het een brief van Donker9" Dr. Drees sluit niet uit dat de scha devergoeding die Menten na de oorlog vroeg - en kreeg - tussen oud-minister Donker en de Blari cumse kunstverzamelaar onder werp is geweest van een uitge breide gedachtenwisseling. „Het is denkbaar dat de brief waaraan mevrouw Kortenhorst refereert op die zaak betrekking heeft Maar zeker weten doe ik-dat niet Het beste zou zijn als de brief uit het archief-Kortenhorst komt. Daar kan Menten als oud-cliënt van Kortenhorst toch moeilijk bezwaar tegen hebben" Menten's advocaat mr. L. van Heij- ningen noemde het uitleverings verzoek „onhaalbaar" Volgens hem heeft Israël „geen poot om op te staan" Volgens de verdedi ger moeten de Israëli's eerst maar eens aantonen dat een rechts grond aanwezig is voor de be rechting van Menten. De getui genissen tegen mijn cliënt spre ken van misdrijven begaan op Pools of Russisch gebied. Bo vendien zouden de misdrijven niet speciaal tegen joden zijn ge richt. CPN Het CPN-kamerlid Wolff vindt dat het aanzien van ons land door de vrijlating van Menten ernstig ge schaad is. Hij zegt dit in vragen die hij heeft opgesteld voor de in terpellatie van donderdag over de gevolgen van de vrijlating van Menten voor de betrekkingen van Nederland met het buiten land, in het bijzonder met Polen, Israël, de Sowjet-Unie en Zwit serland. Het kamerlid vraagt drie soorten maatregelen te treffen Menten mag, zo vindt Wolff, geen pas poort krijgen. Bovendien moeten maatregelen getroffen worden die uitwijken van Menten naar het buitenland kunnen voorko men. Ook moet aan alle landen waarmee diplomatieke betrek kingen onderhouden worden, gevraagd worden Menten niet op hun grondgebied toe te laten AMSTER.DAM - Mevrouw dr Manto Tshabalala neemt met de vuist geheven het applaus in ontvangst, dat haar gisteravond in het Amster damse RAI-congrescentrum ten deel viel. Zij hield daar namens het Afrikaans Nationaal Congres een lezing. De bijeenkomst vormde het hoogtepunt van de landelijke campagne "Steun de vrijheidsstrijd in zuidelijk Afrika" Proces tegen ex-accountant AMSTELVEEN (GPD) - De KLM gaat een proces aanspannen te gen haar voormalige assistent en accountant uit New York, Jos de Wit. Dit als tegenzet tegen het proces dat De Wit in april van dit jaar op zijn beurt bij het ge rechtshof in de staat New York aanhangig heeft gemaakt, in ver band met zijn terugplaatsing naar Amstelveen en zijn latere ontslag op staande voet. Dit nog lopende proces waardoor de KLM in opspraak is geraakt, wordt volgens de KLM door de heer De Wit bij voortduring ver- Ruim 65.000 probleemvacatures Vervroegd gepensioneerden mi(J(Jen- 0n kleinbedrijf in Ziekenfonds DEN HAAG (GPD) - De regering heeft een besluit ontworpen, waarbij wordt geregeld dat per sonen, die vervroegd met pen sioen gaan, verplicht verzekerd blijven bij het ziekenfonds. Het besluit is naar Raad van State ge stuurd. Het besluit is genomen met het oog op het verwachte grote aantal vervroegde uittredingsregelin gen in diverse bedrijfssectoren en ondernemingen. DEN HAAG (GPD) - Eind oktober 1977 had het midden-en kleinbe drijf een tekort van 65.000 ar beidskrachten, zo blijkt uit een onderzoek naar het verschijnsel „moeilijk vervulbare vacatures", dat het Economisch Instituut voor het Midden-en Kleinbedrijf heeft ingesteld. Gebleken is dat juist in die sector particuliere bedrijven met min der dan 100 werknemers (uitge zonderd landbouw. visserij, bankwezen, gezondheidszorg, ADVERTENTIE December M Caldame bemkt Cbicaóo er raabt Ifeb *id uitgepraat m die maarschappelijke dienstverle ning en sociaal-culturele instel lingen) ondanks de hoge werk loosheid kampen met vele moei lijk te vuile plaatsen. Het aantal van ruim 05.000 was ruim 70 pro cent van het totaal aantal probleemvacatures in het parti culiere bedrijf als geheel. De omvang van dit probleem komt des te scherper tot uiting, aldus het EIM, als men bedenkt dat het midden-en kleinbedrijf ongeveer 40 procent van de totale werkge- legenhei in het particuliere be drijf voor zijn rekening neemt. Het aantal moeilijk vervulbare vacaturs perOO werknemers ligt in dit sector dan ook veel hoger dan in het totale particuliere be- drij, namelijk 5 tegen 2,9. Dit tekort aan arbeidskrachten komt het. sterkst voor bij vacatu- i opleiding op het uitgebreid lager tech nisch beroepsonderwijs wordt vereist. Concreet gaat het om een tekort aan arbeidskrachten met ambachtelijke bekwaamheid. Oorzaak is voor een belangrijk deel de ongelijke verdeling van probleemvacatures en werklozen over regio's, beroepsgroepen en opleidingsniveaus. Vergeleken met oktober 1976 is het aantal probleemvacatuos in het midden- en kleinbedrijf met 16 procent gestegen, tegen een stij ging voor het gehele particuliere bedrijf van 5 procent. traagd, onder meer door bij de eerste verhoren onder ede dooi de KLM-advocaten, te weigeren opvrijwel alle vragen te ant woorden en door bij herhaling niet op de afgesproken zittings dagen te verschijnen. De KLM wil verdere vertraging van deze rechtsgang voorkomen door thans zelf De Wit in rechte aan te spreken. De gronden voor deze bij het ge rechtshof in de staat New York aanhangig gemaakte aanklacht zijn onder meer de verduistering en openbaarmaking van ver trouwelijke KLM-documenlen, en het opzettelijk verspreiden van onjuiste en misleidende in formatie aan nieuwsmedia en andere instanties en personen, alles met het doel, volgens de KLM, de goede naam van de KLM te schaden en haar tot beta ling van niet verschuldigde geldsbedragen te bewegen. De KLM is thans tot deze stap over gegaan, omdat zij van oordeel is dat dit de enige weg blijkt te zijn om de pogingen tot aantasting van haar reputatie een halt toe te roepen. Hangende de beide rechtsgedingen zal de KLM zich in het openbaar verder onthou den van commentaar en het oor deel van de rechter afwach ten. HEEZE (ANP)-Een machinist van een bulldozer heeft gistermiddag het lichaam gevonden van de 13- jiirige Koen van Alphen uit Hee- ze. De jongen lag in een zandput in de buurt van zijn woonplaats. Op 2 juli was hij van huis wegge lopen en sindsdien was geen spoor meer van hem gevonden. ADVERTENTIE [BRINK Luditverwarming Ibë Uw installateur: LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Postbus 337, Kalkovenweg 58.Telefoon (01720) 2 0 3 00 Informatie (1) Er is nauwelijks nog een pro gramma 's morgens op de ra dio of het besteedt uitgebreid aandacht aan informatie over files en over gladde wegen. Wat wellicht ooit als een pro grammaatje met lichte mu ziek voor onderweg is gestart, gaat hoe langer hoe meer alle kenmerken vertonen van een boutade in de categorie "ge sproken woord". Ik wist niet dat er zoveel wegen in Ne derland waren, waar je in de file kunt staan. De omroepers, zo stel ik mij voor. lezen al dat onheil voor het blikken volkje met een zekere wellust voor. Geef ze eens ongelijk: zij zitten er niet in. Niks ervan. Zij zitten ont spannen, een bekertje koffie uit de automaat binnen handbereik, hoog en droog en ook nog warm, tegen een re delijke vergoeding, de kom mer over het land uit te sme ren. Maar is het wel kommer? Ik geloof er eigenlijk niks van; dat leest u in het volgen de stukje. Eerst nog even dit: Wat blijft er voor lucratiefs over bij de sponsoring in de sport, wanneer het ooit nog eens zo ver komt dat straten, verkeerspleinen en nummers van rijkswegen veranderen in commerciële naamgeving. Als Parker dan ooit nog eens de Van Brienenoordbrug zou kunnen bemachtigen, ziet het er voor de toekomst van het Leidse basketbal somber uit. Informatie (2) Laten we overigens reëel zijn. Wat doe je nou als automobi list helemaal met die informa tie? In feite eigenlijk niet veel meer dan dat je steeds weer je gelatenheid toetst aan het da gelijks weerkerend gebeuren. Maar gelatenheid kan heel dragelijk zijn. De A2 mag vol gens de radio een file van vier kilometer vertonen, maar het wijzigt onze plannen niet. We nemen dan niet voor een keer maar de tram en de trein. Neen, wij trekken als gemoto riseerde lemmingen onver vaard op en zijn pas gelukkig, als we ons middenin de file weten. Het is de voleinding, het Nirwana van de echte weggebruiker. Men hoort er bij, men wordt genoemd. Want middenin de file van de A2 gezeten, klinkt weer een andere omroeper met weer een ander bekertje automa- tenkoffie binnen handbereik, die meldt dat er een file op de A 2 staat. Eindelijk legt men de anonimiteit af. Niet langer onbenoemd zijn, binnen de grote meute. Men maakt zelf deel uit van die file op de A 2. Het leven heeft eindelijk zin Bomen (1) Nep-kerstbomen, bomen van groen plastic dus, worden steeds populairder, zo lees ik ergens. Dat verbaast me ei genlijk niks. Laat ik eens iets vertellen, wat er op het eerste zicht wellicht met de haren is bijgesleept. Laatst kwam on ze baby-sit, een jongeman met een grote agrarische be langstelling en derhalve werkzaam op een propere boerenhoeve, aanzetten met een grote fles melk, zó van de koe. Grote vreugde bij de ge neraties van vóór het Ster tijdperk; daar is nog iets van de wetenschap blijven han gen dat melk überhaupt van runderen van vrouwelijke kunne afkomstig pleegt te zijn. Mijn zoontje van vijf be keek de vloeistof niet zonder afgrijzen en weigerde vervol gens om er ook maar een hal ve slok van te nemen. Melk zit niet in een fles, maar in een tot een rechthoekig doosje ge vouwen stuk karton. Melk komt ook niet van de koe, maar van het schap met zui- velprodukten in de super markt. Het ziet er ook niet ge lig wit uit, maar enigszins transparant met blauwige rand. "halfvol" is de kwalifi catie. Zo n generatie moet je natuur lijk ook niet met echte kerst bomen lastig vallen. Dat zijn ingewikkelde constructies, met groenige naaldjes die in de loop van de tijd ook nog plegen af te vallen. Boven dien is zo'n spar nog zo brandbaar als wat. Wég dus ermee en het groene plastic naar binnen. Bomen (2) Overigens hoort u mg verder niet weeklagen over dat kunststoffen geboomte. Elke minder gekapte spar is er één Een middagje langer nafta maken bij de DSM en de hal ve Veluwe is van de onder gang gered. Ik bedoel maar; Soms sta je als vriend van de natuur voor vreemde dilem ma's. Een milieuverdediger zal zich uitspreken voor het laten groeien en bloeien van zoveel mogelijk sparren, maar hij zul tegelijkertijd met weerzin worden vervuld bij de aanblik van een keurig op getuigde kerstboom van plas tic Toch zal het één niet bui ten het ander kunnen. Ten minste, indien men het be langrijk vindt dat zulke aar dige gewoonten om een boom bij de jaarwisseling te plaat sen, blijven voortbestaan. Menten Menten is weer weg uit Ursula. Dag zuster Ursula, gaat-ie naar Amerika? Het zou kun nen, maar voor zo'n Menten gelden in elk geval niet aller lei praktische financiële be zwaren waar gewone onbe middelde mensen mee te ma ken hebben. Dag Ursula, ka- pellenland is er voor Menten overal. Schoenlappertje Meta fladdert hem achterna. En ook koolwitje Lunshof is er nog. En de zwarte weduwe Kortenhorst. Wat schrijven en praten we met ons allen dezer dagen niet van ons af? Wat de oudere genera ties betreft, waarvan de jaren des verstands in 40/45 werden verondersteld reeds tot volle wasdom te zijn gekomen: er is vooral een stuk eigen schuld gevoel terug van - zo leek het -voorgoed weggeweest. In de wandaden van deze Menten hadden we onze eigen tekort komingen uit die jaren als- hetware opgelost. Niemand bijna was in die jaren bijzon der heldhaftig geweest, maar het vergleed allemaal in het niet. bij de reeks oorlogsmis daden van de sluwe Blari cumse miljonair. We raakten van onze eigen zonden af. als we maar verontwaardigd praatten over Menten en zijn moordlustig optreden in SS- uniform. Nu heeft de juristerij beslist dat Menten niet meer vervolgd kan worden. Daarmee is niet gezegd dat zijn oorlogsmis drijven verdwenen zijn, maar ze kunnen niet meer worden berecht. Wrevel en wanhoop uiteraard. Hier en daar ook slaat iemand een stukje op hol. Zoals de Amsterdamse officier van justitie die de Ho ge Raad aanspoort tot slim migheidjes om straks de uit spraak van de Haagse recht bank weer uit te wissen. Maar belangrijker is. ik zei het al, dat we het hakblok voor onze eigen schuldgevoelens kwijt zijn. De reehtszaak- Menten leek niet allereerst een procedure volgens geijkt Nederlands strafrecht, maar een oefening in sociale psy chologie. Nu is Menten weg, de procedure weg, maar de frustraties zijn er nog sterker. Boek Verleden week schrijf ik met geestdrift over het boek van de maand, die bloemlezing "Je weet niet wat je leest" Tenminste één van de opge nomen auteurs is minder en thousiast en dat is Renate Rubinstein. Ze beklaagt zich in haar Tamar-rubriek in Vrij Nederland van deze week. Slordige tekstbehandeling bijvoorbeeld, van "merel" werd "kerel" gemaakt. Kri tiek die hout snijdt. Minder geloofwaardig is Renate, wanneer ze dan ook nog de bijeenkomst wraakt waar het boek werd gepresenteerd en de uitnodiging daartoe die er aan voorafging. Veel auteurs lieten de uitnodiging voor wal ze was. maar Renate ging. Sterker nog.' ze liet zich die middag vrolijk lachend ook nog op de kiek zetten. De da me met het pijlje rondom het gelaat is Renate. Al is de ca mera nog zo snel, de veront waardiging komt later wel, zullen we maar denken. HAN MULDER 'f

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7