Beleidsplan Voorschoten erg vaag eidse agenda Brug open voor alle verkeer Verbluffend sterk spel in het „Web" Geld„Krottenkoning in beslaggenomen z.nn PvdA dreigt met terugtrekken eigen wethouder Goede voorstelling Litteris Sacrum" Homogeen geheel in Dorpskerk PAGINA 2 STAD EN RAND ZATERDAG 9 DECEMBER 1978 Felix (Bart Bavelaar), Warner (Warner x van Holst) en Klaus (Klaus Vleeming) in ee LEIDEN - In het LAK-theater werd gisteravond "Het Web" opge voerd. "Het Web" is een zelf geschreven en gecomponeerde pro ductie van de theatergroep van IRIS "De Vlek". Het stuk gaat over drie figuren die proberen te communiceren, maar die door hun eigen egoïstische gedrag daartoe niet komen of kunnen ko- De drie zeer uiteenlopende wezens hebben een chronische behoef te om zich te manifesteren. Ieder doet dat op zijn eigen gebied. Klaus (Klaus Vleeming) maakt modelbouw-vliegtuigjes, en gaat daar zo in op dat de anderen nauwelijks aan bod komen. Warner (Warner van Es) is de een door afkomst declamerende doordra ver, ook hij vindt, in zijn drukke bezigheid een gaatje om werke lijk kontakt te hebben met de anderen. De derde figuur, Karen (Karen van Holst-Pellekan) is nog het meest hongerig naar weerklank en begrip. Zij is de wat kinderlijke, met poppenspelende drenzer, die wanhopige pogingen doet om een andere situatie te creëren. Zij wil met vakantie en droomt daar zelfs van, zij wil spelletjes doen en het gelukt haar zelfs de ande ren daarvoor zo gek te krijgen. Zij is verliefd en wel op Felix (Bart Bavelaar). Felix is de figuur op de achtergrond. Hij, Felix de gelukkige, is het ideaalbeeld van de contactgestoorden. Felix is in alle opzichten de meerdere van het drietal. Hij schept een schilderij dat verdacht veel weg heeft van een web met enige vangsten erin, bovendien probeert hij anderen mensen te begrijpen en als hij kan te helpen. Maar zijn grootste kracht tot overleven is zijn volstrekte afsluiting van de anderen als de anderen te veel van hem gaan eisen en hij door die eisen ten gronde dreigt te gaan. "Het Web" is als theaterproduktie op zijn zachtst slaagde onderneming. Niet alleen wordt het verstrikt-zijn-in-een-web duidelijk weergegeven, ook de tekst is van hoge kwaliteit. De term economisch taalgebruik is hier op zijn plaats. Wat nodig is wordt gezegd en niet meer, gelukkig. Gelukkig omdat stukken die al improviserend tot stand komen vaak het kenmerk met zich meedragen dat zij verzanden in een lawine van woorden. Het spel van de (amateur-toneelspelers was buiten kijf verbluffend sterk. Mimisch, verbaal en technisch viel er niets op aan te mer ken, nee, sterker nog, de heren en dame gaven blijk van talent en ontwikkeld gevoel voor theater. "Het Web" haar acteurs/schrijvers verdienen dan ook een plaats in de eregalerij van het theater. Zeker als men zich realiseert dat enige jaren geleden Herman van Veens Harlekijn produktie een dergelijk gegeven ook hebben uitgewerkt en dat dat een heel wat mindere presentatie was dan dit. Eén ding moet mij nog van het hart. De rol van Felix is naar mijn idee te weinig benadrukt. Zijn rol is nauwelijks ondersteunend, zeker in het begin. Zijn symbolische waarde neemt door zijn bescheiden plaats danig af. Maar ach, een mens én zeker een kritikus kan niet alles hebben, en hij kreeg, gisteravond al zo veel U kunt vanavond in het LAK-theater ook nog uw graantje mee pikken. Aanvang half negen. LOUIS CORNELISSE WASSENAAR - De gemeente Rot terdam heeft gisteravond beslag laten leggen op 1,8 miljoen gul den van de "mammoet-huisbaas" H.J. P. Fennis uit Wassenaar, die naar schatting enkele duizenden slecht onderhouden woningen in Rotterdam beheerst. Er is beslag nis, de HIM (de Handel- en Inves teringsmaatschappij), na een uit spraak van de Hoge Raad. De Raad heeft in hoger beroep het faillissement van de HIM vernie tigd. Rotterdam claimt dat de HIM bij de gemeente voor 1,8 miljoen gulden in het krijt staat en voor dat bedrag is er beslag gelegd onmiddellijk na de uit spraak van de Hoge Raad giste- Medaille Oranje Nassau voor 9? VOORSCHOTEN - Grote tegenstellingen zijn er tussen het CDA, WD en PvdA in Voor schoten over het verkeer en vervoer in de gemeente. Dit bleek gisteravond tijdens de algemene beschouwingen van de Voorscho- tense gemeenteraad. De PvdA wil een verder terugdringen van de te hard rijdende auto mobilist. Om dit-te bereiken wordt binnen deze partij onder andere gedacht aan het aanleggen van drempels en vernauwingen. De VVD ziet een snelle afvoer vart het verkeer als een oplossing. De liberalen menen dat bijvoorbeeld door het instellen van éénrich- tingsstraten de automobilist om moet rijden. Daardoor wordt onnodig zijn route Vergroot en anderen wordt daarmee overlast aange daan. Het CDA wil zo spoedig mogelijk de door de vorige raad aangenomen nota "Verkeers problematiek" bespreekbaar maken en uit werken in deze raad. Ten aanzien van de Noord-Hoflandbrug (verbinding via de Korte Vliet tussen Leiden-Zuid en Voorschoten Noord-Hofland)ziet het CDA een uitbreiding van de verkeerssoorten als een noodzaak. Thans is deze brug alleen voor het openbaar vervoer, fietsers en voetgangers open ge steld. Zowel het CDA als de WD vragen zich af of de thans in aanleg zijnde reconstructie Leidse- weg Noord niet bijgesteld moet worden. Beide fractie vinden het eerste deel tussen De Vink en De'Trompweg gevaarlijk. CDA-er Offringa tijdens algemene beschouwingen: VOORSCHOTEN - CDA-er Offringa liet gisteravond tij dens de algemene beschouwingen van de Voorschotense gemeenteraad weten het door het college van burge meester en wethouders van die gemeente opgestelde beleidsplan erg vaag te vinden. Hij doelde hiermee met name op de omschrijvingen in het plan. Daartegenover stond volgens hem dat de ondergeschikte punten veelal te uitvoerig werden behandeld. met de stelling in het beleidsplan dat vrije-sectorwoningen alleen mogen worden gebouwd waar dat financieel noodzakelijk is om een sluitende begroting te krij gen. De WD vindt de voorge stelde verhoging van de onroe rend goed-belasting redelijk, maar wil wel dat in de toekomst verdere stijgingen tot het uiterste beperkt moeten blijven. Middenstand Visser (PvdA) wil op korte termijn overleg tussen gemeente en mid denstand. De problemen die zijn gerezen moeten volgens hem zijn ontstaan door kortsluiting op het gemeentehuis. De Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft hem verzekerd dat het winkelap paraat voldoet aan alle eisen. (De vier fracties in de Voorschoten se gemeenteraad hebben aan het begin van de huidige raadsperio de beleidsuitgangspunten opge steld. Het college kreeg vervol gens de opdracht deze uitgangs punten om te zetten in een be leidsplan, dat centraal stond tij dens de algemene beschouwin gen. Voorlichting In de beleidsuitgangspunten staat de wens vermeld te komen tot een professioneler aanpak van de gemeentelijke voorlichting. Uit het beleidsplan blijkt dat het college nog geen overeenstem ming heeft bereikt op dit punt en dat de wens van de fracties is af gezwakt. Bovendien zouden de noodzakelijke financiële reserves ontbreken. De WD wil de verantwoordelijk heid voor de voorlichting bij de gemeentesecretaris leggen, om dat deze een totaal overzicht heeft over het gemeentelijk ge beuren. Het CDA wil een bureau met de voorlichting belasten, terwijl D'66 van het college de toezegging verlangt dat er een voorlichtingsambtenaar wordt benoemd. Onderwijs Inspraak PvdA, D'66 en de WD verlangen zo spoedig mogelijk een plan ningsnota over het onderwijs. Het leerlingengetal bij het open baar lager onderwijs blijft vooral in de wijken Boschgeest en Cen trum achter. Aikens (D'66) wil met een autobus de kinderen vanuit Boschgeest naar de open bare Parkschool of Adegeest- school laten vervoeren. de burger ais Accommodatiebeleid een belangrijk goed en als een lo- Het accommodatiebeleid van B e gisch gevolg van een goede voor lichting. De partij acht het van belang dat het verantwoordelijk heidsbesef bij degenen die ge bruik maken van inspraakmoge lijkheden wordt vergroot "Ook de burger moet de democratische normen in acht nemen." De WD noemt het onaanvaardbaar dat bijvoorbeeld een kleine groep mensen de woningbouw in Voor schoten wil tegenhouden. Het CDA sluit zich daar bij aan en vindt het een ernstige zaak dat de "stichting Oud-groen en leefbaar Voorschoten" middels een kroonprocedure de bouw van 300 woningen in Noord-Hofland kan ophouden. De gemeente had al eerder beslag gelegd op 350 panden van de mammoethuisbaas, die in Rot terdam de bijnaam "de krotten- koning" heeft. Voor de huurders heeft het beslag geen enkel ge volg, zo heeft de gemeente laten weten. Woningbouw Alle fracties spraken hun teleur stelling uit over de trage voort gang in de woningbouw. Alle hoop is gevestigd op het plan Bij dorp. In dat plan moeten wonin gen komen voor alleenstaanden en incomplete gezinnen. Zowel CDA als VVD gaan niet akkoord W wordt door alle fracties bekri tiseerd. Het lege schoolgebouw bij het Cultureel Centrum is een van de gebouwen die wachten op een nieuwe bestemming. De WD wil in dit verband afzien van het zogenaamde Micropolis-plan in Bijdorp, omdat het plan in zijn huidige opzet, met onder meer een filmtheater, niet meer vol doet. De verplaatsing van het volkstui nencomplex mag niet gepaard gaan met financiële zorgen voor de tuinders. Alle fracties zijn van mening dat een tegemoetkoming in de verplaatsingskosten op zijn plaats zou zijn. De WD wil af van de zogenaamde verkapte subsidies aan sportver enigingen. Voor de duidelijkheid moeten de huurprijzen van sportvelden worden bepaald aan de hand van een normale exploi tatie. Het is beter de verenigingen daarna een zichtbare subsidie te verstrekken in plaats van de hui dige methode waardoor vereni gingen niet weten wat een sport veld eigenlijk kost. VOORSCHOTEN - Indien blijkt dat het CDA en de VVD taak van PvdA-wethouder Eveleens in Voorschoten blijven beperken, dan zal de PvdA niet schromen om de eigen wethouder terug te trekken. Dit zei gisteravond fractie-voorzitter Visser van de Voorschotense PvdA tij dens de plaatselijke algeme ne beschouwingen. Hij hekelde het gevoerde for matie-overleg om te komen tot het huidige college van burgemeester en wethou ders. De PvdA is van mening dat het overhevelen van de post "verkeer en vervoer" van de PvdA-wethouders. De PvdA is van mening dat het overhevelen van de post "verkeer en vervoer" van de PvdA wethouder naar de Wethouder Èveleens: terugtrekken? VVD wethouder een onver kwikkelijke zaak en volledig in strijd met de verkiezings uitslag (de PvdA won en de VVD verloor stemmen) is. Wethoudél* Eveleens (PvdA) geeft nu wel planologie maar hij heeft verder geen zeggen schap over de nauw bij deze materie betrokken ver keersmaatregelen. Blijft het CDA en de VVD wethouder Eveleens in de normale uit werking van zijn portefeuil le beperken dan wordt hij te ruggetrokken als wethouder zo werd daarop gisteravond door de PvdA gesteld. Geen duidelijkheid in het betoog van Visser wanneer de PvdA de tijd gekomen acht om dit dreigement nader te concre tiseren. Verder werd ook de post "verkeer en vervoer" gisteravond niet terug geclaimd. Ook Aaikens (D'66) is van mening dat de VVD ten onrechte de wet- houderspost verkeer en ver voer heeft geclaimd. zr. Van Dijk LEIDEN - Zuster E. M. van Dijk, medewerkster van de Leidse trombosedienst, heeft gisteren uit handen van burgemeester Vis de gouden ere-medaille van Oranje-Nassau gekregen. Zij gaat per 1 januari met functioneel leef tijdsontslag na 26 jaar (sinds de oprichting) aan de trombose dienst verbonden te zijn geweest. Mevrouw Van Dijk kreeg de me daille tijdens een afscheidsrecep tie die haar werd aangeboden in het academisch ziekenhuis, op het terrein waarvan de trombo sedienst is gevestigd. De trombo sedienst ressorteert overigens onder het Nederlandse Rode Kruis en bestrijkt de hele Leidse regio. LEIDEN - In Leiden vonden vannacht 18 aanrijdingen plaats ten gevolge van de gladheid. Er deden zich geen ernstige per soonlijke ongelukken voor. In to taal was er wel een aanzienlijke blikschade. v> LEIDEN - Omdat 'Litteris Sacrum' zich langzamerhand heeft opge worpen als een soort 'Haagse Comedie' onder de Leidse ama teurtoneelgezelschappen, mogen als consequentie van dat waarde oordeel de criteria om de acteer prestaties te beoordelen gerust wat scherper worden gesteld dan gewoonlijk het geval is. Amateurtoneel dient nu eenmaal per definitie coulanter gerecen seerd te worden dan professio neel toneel, waarbij actuers en ac trices niets anders doen dan repe teren en met toneel bezig zijn. Ad van Leeuwen, die een zeer tot de verbeelding sprekende 'Fortuna- to' neerzette, zal beslist niet de hele dag de tijd hebben om zich voor het toneel in te zetten. Repetities voor 'Kabaal In Chiog- gia' van de auteur Carlo Goldoni in een vertaling van Dolf Ver spoor, zoals dat gisteravond in een redelijk bezette Leidse Schouwburg werd opgevoerd, hebben steeds in de avonduren, na de dagtaak, moeten plaatsvin den. Wanneer men dit element in de beoordeling betrekt, kan men slechts grote bewondering op brengen voor het spel van bijv. Joop Segaar als de 'menselijke Isidoro' en Hein Snijders als de ontstemde c.q. verliefde 'Titta- nane'. Een verrassende rol werd gespeeld door Robert-Jan Ha- geman als 'Beppo', die met zijn spel duidelijk aangaf zowel de bedoelingen van de auteur Gol doni aangevoeld te hebben als de regie van zijn vader. Van de dames vond ik Annet Pie- ters-Van der Staak beslist het meeste indruk maken, niet in de laatste plaats omdat ze zeer na tuurlijk en ongedwongen speelt. Daarnaast heeft ze een zeer grap pig (aangeleerd?) kinderlijk ac cent. Van de overige dames die nen hier beslist Diny van Bem- melen-Minnee (Libera) en Marij ke Heestermans-Buck (Pasqua) genoemd te worden. Hoewel An- nelies Boschloo-Kruit in haar rol van 'Toffolo' niet naliet indruk te maken, moet mij beslist van het hart, dat ik niet heb kunnen in zien, waarom het haar zo opval lend kort moest worden afge knipt. Ik hoop niet dat Hageman hiervoor verantwoordelijk is ge weest, want het doel (nl. het ac centueren van de 'mannelijke rol) werd hierdoor volledig voorbij gestreefd. Het souffleren vond incidenteel plaats op 'burengeruchtniveau'," maar was vaak zeer functioneel op die momenten, waar het de continuïteit moest waarborgen. Het décor van Hageman en Ton Droste werd zeer professioneel uitgelicht. Resumerend: een zeer verdienste lijke voorstelling van 'Litteris Sacrum', waarmee men heeft bewezen haar plaats binnen het scala van amateurtoneelgezel schappen in Nederland (vgl. de diversé landjuwelen) te consoli deren. Bert Koekebakkcr LEIDEN - Bert Maas heeft de prijs "De zilveren vriendenkrans" toegewezen gekregen, die jaar lijks wordt beschikbaar gesteld door de Vereniging "Concertge bouwvrienden". Zij wordt mo gelijk toegekend aan jonge men sen, die uiterlijk drie jaar na het afleggen van een C-examen aan een Conservatorium, op een au ditie verschijnen. De jury heeft deze keer zeven ge lukkigen aangwezen. Dit zijn, Bert Maas, die gitaardocent is aan de Streekmuziekschool te Lei den, de gitarist Hans de Weerd, de vocalisten Jorine Samsom, Dieuwke Aalbers en Hein Meens, hoboïst Arthur Mahler en fluitis te Mia Dreese. Zij zullen zich gedurende twee concerten laten horen in de Klei ne Zaal van het Concertgebouw te Amsterdam. Bert Maas concer teert daar op dinsdag 12 decem ber. i de roddel in Chioggia. LEIDERDORP - Drie derdejaars conservatoristen bedachten een programma voor de Dorpskerk, ten bate van het Orgelfonds der Scheppingskerk. Zij hadden een duidelijk hoogst voldaan publiek. Erica Langereis en Dries van Loenen, beide van altblokfluit voorzien, zijn plaats genoten. Hun orgelcompagnon was Marieke Stoel uit Den Haag. Wat met orgel en de twee fluiten (Telemann, Corelli, Couperin), plus om de beurt maar één fluit (Hotteterre, Barsanti), - vijf para denamen van de baroktijd - was samengebracht, vormde een snoeperig in elkaar grijpend ho mogeen geheel. Prackethema- tick omderhoudend. Schetsjes van personages van toen zitten in de Suite La Piémontaise van Couperin, een puur Franse socie- ty-liefhebberij, die Telemann eens nadoet in zijn Triosonate in C, origineel bestemd voor blokfluiten (Corelli is eigenlijk yoor violen). Delen 3 tot 7 dier sonate heten Xan tippe (muzikaal te neutraal), Lu- cretia (die slomerig smacht), Co- rinna (die haar herderinnetjes- naam best figureert), Clelia (lus tig aan 't tippelen, Dido (die maar Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, vanaf 21 't Breehuys, Breestraat 19, swingavond voor middelbare scholieren 20-24 uur. Sanders, Levendaal hoek Korevaar- straat, antiekmarkt 9.30-17 uur. Politiebureau Leiderdorp, Acacialaan, kijkmiddag voor gestolen fietsen 14-16 Lindehoeve Voorschoten, optreden rock en roll formatie Carlsburg 21 uur Zalencomplex Camphuys, Rhijngees- terstraatweg, antiekbeurs 10-17 i Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, go-gongtournooi 11 uur. i Pauwlonastraat 1, duivenexposi- ZONDAG Lak-theater, Levendaal 150, kindervoor stelling 15 uur. Anna Pauwlonastraat 1, duivenexposi- tie "de reisduif' 11-17 uur. Haarlemmerstraat 73b, ontmoetings centrum voor vrouwen 10.30-13 uur, maandag van 9.30-12.30 uur. Antonius Clubhuis, dansen 20-23 uur. Middelweg 19c, kindervoorstelling pop pentheater, 14.30, tel. 125802. Wassenaarse slag, prestatie-standloop 11 MAANDAG Gemeentehuis Benthuizen, raadsverga dering, 20 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, raadsverga dering, 20 uur. Stadhuis Leiden, gemeenteraadsverga dering 19.30 uur. Leidse Jeugd Actie, Noordeinde 2a, open avond 19.30 uur. Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17, film "Liefde en anarchie" 20 uur. Herensingel 3, vergadering ABOP- Ontmoetingscentrum hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid West 14.30 uur. Troef, Noordeinde 2a, fotografie, yoga, Nederlands, 19.30-21.30 uur, huisvrou wengroep di. van 9-11.30 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, yoga, t'ai chi, 19.30 uur. Breehuys, Breestraat 19, ma., di., en vr overblijfsoos 12-13.15 uur (voor scholie- Kantine NEM, ingang 5 Meilaan, ruil- en veilingavond "De Postzegelvrienden", 20 uur. 't Bruggehoofd, Steenschuur 11, ama teurfotografie, 20 uur. Holiday Inn, Haagse Schouwweg 10, streekcommissievergadbring 20 uur. ARTSEN Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur waargenomen door de volgende artsen: wijk 1 (Morswegkwar- tier, Noordbinnenstad, Noorderkwartier en Groenoord) H.C. Jasperse, Witte Sin gel 72, tel. 124961; wijk 2 (Kooi en Me- renwijk) H.A.M.M. Meyer, Stokroos 1, tel. 122113; wijk 3 (Waard, Professoren- wijk, Tuinstadwijk, zuidbinnenstad) Stolk, Burggravenlaan 16, tel. 125820; wijk 4 (Zuid-West en Haagwegkwartier) zaterag dr. Roos. tel. 766123; zondag A. Boer, Kennedylaan 46, tel. 310420. Leiderdorp - O. Du Ry v. Beest Holle en M.P Hennink, Vlaskamp 16, tel. 89100 (zat. en zond. spreekuurtje van 12.30-13 Oegstgeest - J E. Hugenholtz, Pr. Hen driklaan 4, tel. 155666 (van zat 10 uur tot maandag 07 uur). Voorschoten - zaterdag (tot 23 uur) S. v.d. Kooy, B.S. v.d. Oyelaan 13, tel. 6951; zondag S.M. Platteel, A. Diepenbrock- 19, Voorhout, tel. 02522-11393. APOTHEKEN De avond-, nacht-1 apotheken in de regio Leiden wordt v 8 tot 15 december door apotheek Cen traal, Breestraat 74, Leiden, tel. 120552. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp, Zoetcrwoude - Gezond heidscentrum Berkenkade Leiderdorp, spreekuur ma. t/m do. 14-15 uur, tel. 410131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan tel. 4641. Warmond -T. Miedema, Kagerplein 307, Sassenheim, tel. 05222-10542. DIERENARTSEN G .Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, teL 890405 (van zat. 13 uur tot maandag 09 uur). SOS-dienst i nacht bereikbaar Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 14; (kantooruren). Spreekuren ma., di. wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 i sip kijkt). De watervlugge slot- deeltjes van Hotteterre en Cou perin, 6/8 Gigues, bewezen hoe prachtig de drie zijn ingespeeld. De twee fluitisten hebben al con cours-onderscheidingen in huis. Wat de organiste betreft, haar Er- barme dich en Sei Lob und Ehr, beide van Bach's leerling Krebs, kwamen uit het bijna algemeen geliefde Mittenreiter-orgel in dit programma wat tragisch over (een fase in haar studie?) maar prima vertolkt, daar niet van! KEES VERHOEF LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f155,50 Jaarabonnement per post f 226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2