Wellicht hardere ambtenarenacties Ditje niet mogelijk In NORON-stad 15.000 woningen Koppen nu bij elkaar voor leao in Alphen ABVA praat vandaag verder Vergeetachtige" wethouders gered van geldstrop... Leidse universiteit onderzoekt armoede grens binnen EG Voor Kennemerland en bollenstreek VRIJDAG 8 DECEMBER 1978 ALPHEN AAN DEN RIJN - Er moet een "ronde-tafel- cönferentie" komen met alle betrokken schoolbe sturen om te bereiken dat er in Alphen een (samen werkingsschool komt voor lager economisch en administratief onderwijs (leao). Dat stelde de fractie van de pro gressieve combinatie Alphen gis teravond tijdens de algemene be schouwingen. Aanleiding voor die „conferentie" zou moeten zijn dat zowel de aanvraag van het protestants christelijk beroeps onderwijs, als de aanvraag van de Maatschappij voor Landbouw (Koningin Julianaschool) om een leao-afdeling te mogen starten, door het ministerie zijn afgewe zen. Van Geest stelde dat nu het gemeentebestuur het initiatief moet nemen voor een samen werkingsschool. Ook de VVD drong er met klem op aan dat de gemeente probeert de besturen van de betrokken scholen alsnog tot samenwerking te bewegen. Fractievoorzitter T. den Daas sprak van een betreu renswaardige gang van zaken. "Gezien de lange voorgeschie denis moet het voor de betrok kenen toch duidelijk zijn dat er slechts een minimale kans is de afzonderlijke richtingen er in zullen slagen zelf een leao- school in het leven te roepen. Op deze wijze wordt aan een deel van onze jeugd een kans ont houden om een opleiding te krijgen waarmee in Alphen een bestaan kan worden gehouden". WD-woordvoerder Den Daas zei te kunnen begrijoen dat het voor scholen van diverse richtingen belangrijk is het eigen gezicht te behouden. Maar, vond hij, dat kan nooit zo zwaar wegen dat het belang van de kinderen daaraan moet worden opgeofferd. Ook de PvdA maande het college van burgemeester en wethouders tot spoed in deze kwestie, nu de aanvraag van het protestants christelijk onderwijs voor een leao-school is afgewezen door het ministerie. Gerechtvaardigd CDA-fractievoorzitter H.W.M. Hopman zei het te betreuren dat voor een te stichten leao-school UTRECHT (GPD) - Er komen wellicht nieuwe en hardere ambtenarenacties. Het ABVA-hoofdbestuur zal zich van daag hierover in Den Haag beraden. Den Daas (WD) .Alpheuse jeugd wordt leao- kans onthouden nog geen bevredigende oplossing is gevonden. Hij vond hernieuwd overleg tussen gemeente en het bestuur van het christelijke be roepsonderwijs zeker ge rechtvaardigd nu de aanvraag van dit bestuur voorlopig op niets is uitgelopen. Dit zei de landelijke actiecoordina- tor van de ABVA, J. van der Scheur, gisteravond Hij zou van daag een aantal gesprekken voe ren met plaatselijke actieleiders om later op de dag verslag uit te brengen aan zijn hoofdbestuur gisteravond is besloten dat ko mende dinsdag de bondsraad van de ABVA (het hoogste orgaan) in Utrecht gaat praten over een strategie ten aanzien van omstreden kabinetsplan- Alle nu lopende acties gaan volgens Van der Scheur voorlopig ge woon door. Hij zei niet erg onder de indruk te zijn van de dreige menten van minister Wiegel om maatregelen te nemen tegen de ambtenarenacties. Volgens hem wordt de stemming onder de le den steeds grimmiger. „Ze voe len zich behandeld als kleine kinderen", aldus Van der Scheur. Veel stemmen binnen de ABVA gaan volgens Van der Scheur op voor een volledige staking. Hij •>5 HILLEGOM - Het college van burgemeester en wethouders in Hillegom (sinds het vertrek van burgemeester Van Nie- kerk overigens alleen maar bestaande uit wethouders) heeft geld uitgegeven zonder daar van tevoren toestem ming voor te hebben gekre gen van de gemeenteraad. Dat is gistermiddag tijdens de gemeenteraadsvergadering van Hillegom duidelijk ge worden. Alweer enkele maanden geleden heeft het college van Hillegom op dracht gegeven voor het hou den van geluidsmetingen in het bestemmingsplan Els- broek-Zuid 2, waar ook "De Ringvaart" is gevestigd. Na derhand realiseerden de wet houders van Hillegom zich pas dat voor het betalen van de kosten van 10.000 gulden goedkeuring van de gemeen teraad nodig was. Volgens het raadslid Wotte van D'66 zouden de wethouders die nalatigheid vervolgens hebben verdoezeld, door te genover de gemeenteraad te pretenderen dat de geluids metingen nog moesten wor den verricht. Ook in het offi ciële geld-voorstel aan de raad rept het college van B en W met geen enkel woord over het feit dat de geluidsmetin gen al een paar maanden ge leden zijn verricht. Volgens raadsleden maakte de directeur van gemeentewerk ken tijdens een onlangs ge houden commissievergade ring al evenmin geen opmer king daarover. Hij zei alleen dat het houden van de metin gen van groot belang waren. Wotte wilde gistermiddag da- nook geen goedkeuring ge ven aan het voorstel van B en W alsnog toestemming te ge ven voor het verstrekken van die 10.000 gulden voor de me tingen die al lange tijd gele den zijn gehouden. Hij kreeg steun van PvdA-ers Van der Reep en mevrouw Voskuil en Out van de Alternatieve Par tij. De meerderheid steunde echter het voorstel wel, zodat het geld alsnog op tafel is ge komen. Zou Wotte de meer derheid echter hebben ge kregen, dan zouden de drie wethouders die 10.000 met elkaar uit eigen zak hebben moeten betalen. Wethouder Smits, momenteel plaatsvervangend burge meester, zei dat geen van de wethouders eraan had ge dacht de raad mee te delen dat de meting rond "De Ring vaart" al waren gehouden. Dat was gewoon vergeten. merkte op dat de financiële kant van de zaak voor iedereen op de achtergrond is geraakt. Het al gemene ongenoegen richt zich op de „onredelijke houding" van minister Wiegel. «Wij willen best offers brengen omwille van de werkgelegen heid, maar men luistert niet naar ons", aldus Van der Scheur. Hij wil de geschillen het liefste aan de onderhandelingstafel bijleg gen, maar zegt ook harde acties niet te schuwen als dat nodig De postbestelling in Utrecht is vrijwel helemaal komen stil te liggen. Het bestelcentrum aan de Everard Meijsterlaan is geblok keerd met autowrakken. De actie gaat tot in ieder geval vanmorgen tien uur door. De directie van de PTT heeft laten weten dat stakers niet zullen worden uitbetaald. De actievoerende PIT'ers trekken zich daar weinig van aan, omdat zij menen dat hun stiptheidsac ties geen stakingen kunnen wor den genoemd. In Rotterdam wordt vandaag en in het weekeinde geen vuilnis op gehaald. Ook de straatvegers blijven binnen. De stiptheidsac tie bij de post wordt voorlopig voortgezet. Inmiddels hebben particuliere be zorgingsdiensten in Utrecht en Rotterdam het drukker dan nor maal. De bedrijven worden over spoeld met bezorgingsopdrach ten. BRUSSEL (ANP) - De Universiteit van Leiden gaat in opdracht van de Europese Commissie (dage lijks bestuur van de EG in Brus sel) onderzoeken waar de "ar moedegrens" ligt in de EG-lidsta- ten. De Europese Commissie heeft het onderzoekcentrum voor openbare economie van deze universiteit daartoe een opdracht verstrekt. Dat is gisteren in Brussel bekend gemaakt. Uit de studie moet on der meer blijken bij welk inko men er niet meer of nog niet van armoede gesproken kan worden Volgend jaar oktober zal er een uit gebreide opiniepeiling in alle landen van de gehele gemeen schap worden gehouden. Het Leidse onderzoek zal mede plaatsvinden aan de hand van de uitslagen van die opiniepeiling. Bij het beoordelen van of er wel of geen armoede bestaat moet reke ning gehouden worden met een groot aantal factoren, zoals ver deling van de inkomsten in de verschillende EG-landen, de ge zinsgrootte, de leeftijd van ge zinsleden, inkomsten in natura, gezondheid van de gezinnen en hun werk. Op het werk van de Universiteit van Leiden wil de Europese Commissie haar strijd tegen de armoede baseren. Bij het onderzoek moet ook reke ning gehouden worden met het feit dat het gevoel "in armoede te leven" mede bepaald wordt door de "rijkdom" van de omgeving men zich vergelijkt. De studie moet voorts boven water brengen hoe de inkomsten in de verschil lende EG-landen zijn verdeeld, hoeveel gezinnen er onder de ..armoedegrens" leven, hoe groot die armoede in feite is, welke oor zaken van de armoede zijn en welke de weerslag is van sociale bijstand die wordt verleend. Over het totaal van de studie (het resul taat moet voor eind 1980 binnen zijn) zal de Europese Commissie een rapport indienen bij de Eu ropese Ministerraad en bij het Europees Parlement. NOORDWIJKERHOUT - Bijna een half uur had de gemeente raad van Noordwijkerhout gis teravond nodig om tot de conclu sie te komen, dat gezamenlijke gezellige uitstapjes van raadsle den, college van burgemeester en wethouders en ambtenaren van Noordwijkerhout voorlopig niet mogelijk zijn. De reden: een groot deel van de ambtenaren ziet het nog niet zo zitten Het zal voorlopig dus wel bij de ge scheiden busreisjes van ambte naren en raadsleden blijven. Het voorstel van raadslid Kuiper (D'66) om dit stramien eens te doorbreken vond in de gemeen teraad ook al geen groots onthaal. Tijdens de behandeling van dit punt verweet Kuiper het college, dat het plan uitsluitend strandde omdat burgemeester en wethou ders de ambtenaren zouden heb ben aangezet om maar tegen zijn voorstel te stemmen. Kuiper had namelijk, met toestemming van het college, in het gemeentehuis een soort enquête gehouden naar de animo voor "breed opgezette" ontmoetingsdagen. Bijna de helft van de ambtenaren die hadden geantwoord bleek tegenstander te zijn van zo'n activiteit. Maar van meer dan één ambtenaar heb ik gehoord dat het college had aangeraden om mijn plan maar niet te steunen", aldus Kui per. Hij haalde zich de woede van wethouder Heemskerk (WD) op de hals. Deze meende dat Kuiper hém en zijn collega-wethouder Van der Klauw als de boosdoe- Burgemeester Bosma: "Je krijgt in mijn ogen snel groepsvorming, ook op zo'n gezamenlijke activi teit. Ik merk dat al op de bin dingsavonden die op het moment door de ambtenaren worden georganiseerd. Ik heb de indruk dat het pas gezellig wordt als burgemeester en wethouders hun hielen hebben gelicht" Sportschool mag geen winkel drijven SASSENHEIM - Sportschoolhou der J.W. Aarts moet de verkoop van sportartikelen vanuit zijn sportschool aan de Menneweg in Sassenheim staken. Dit blijkt uit een uitspraak van de Raad van State. De sportschoolhouder had bij dit rechtscollege protest aangete kend tegen het besluit van de gemeente om hem te verbieden door te gaan met de verkoop van sportartikelen aan niet-leden. Een activiteit waar Aarts zich al sinds 1973 naar eigen zeggen on gestoord mee bezighield. Pas na een advertentie in een plaatselijk blad greep het gemeentebestuur in. Ben W van Sassenheim stre ven ernaar om winkelactiviteiten zoveel mogelijk in het centrum van het dorp te concentreren. De Raad van State vindt niet dat Aarts voor de verkoop van de sportartikelen een gewoonte recht kan claimen; het stond de gemeente vrij om Aarts een ver gunning voor diens winkelactivi teiten te weigeren, aldus de Raad van State. A LP II EN AAN DEN RIJN - De Progressieve Combinatie Al phen vindt de Koningin Julianabrug (foto boven) le vensgevaarlijk voor fietsers. De fractie heeft er gisteravond tijdens de algemene beschou wingen dan ook op aange drongen dat er hier onmid dellijk een veilig fietspad moet komen. „Waarom geen protest tegen afwijzen van subsidie bad?" ALPHEN AAN DEN RIJN - PvdA- woordvoerder J. van der Vlies heeft burgemeester en wethou ders gevraagd waarom zij geen protest hebben aangetekend te gen de beslissing van staatsse cretaris Wallis de Vries van CRM om geen subsidie te ver strekken op het overdekte zwembad in Ridderveld II. B en W hadden gedacht in aanmer king te komen voor een rijksbij drage van f 400.000. Van der Vlies wees daarbij op een passage uit de memorie van toe lichting op de begroting van CRM. Daarin werd volgens Van der Vlies gesteld dat "de beperk te budgettaire ruimte in het kader van Bestek '81 mede in aanmer king genomen, heeft geleid tot het voornemen de rijkssubsidie regeling voor overdekte sportac commodaties alleen nog toe te passen voor nieuwbouwprojec ten in het westen en zuid-westen van het land". Van der Vlies vond het, gezien die uitspraak, des te merkwaardiger dat het Alphense subsidiever zoek is afgewezen. HAARLEMMERMEER - De gemeenteraad van de Haar lemmermeer gaat akkoord met het plan om binnen de zg. NORON-locatie in de Haarlemmermeer 15.000 woningen neer te zetten voor woningzoekenden in Kennemerland en eventueel de Bollenstreek. „Oud papier ophalen van gemeentewege geld voor de clubkassen" ALPHEN AAN DEN RIJN - Volgens PvdA-fractievoorzit ter J. van der Vlies moet de gemeente op het ophalen en verwerken van elke kilo huis vuil zes cent toeleggen. Nu de prijs van het oud papier de laatste tijd fors is gekelderd, is er flink de klad gekomen in de inzamelingsacties van oud papier van de plaatselijke verenigingen. Met als gevolg dat het oud papier nu weer aan de vuilnisman wordt meegegeven en de gemeente dus op elke kilo oud papier die ze ophaalt, zes cent moet toeleggen. Van der Vlies opperde gister avond dan ook om het oud papier weer apart te laten zetten en dat van gemeente wege te laten ophalen. De gemeente zou het oud papier dan kunnen verkopen aan de groothandel (in plaats van het te laten verbranden in Rijnmond tesamen met het overige huisvuil). Van het geld dat op die manier wordt bespaard zou vijf cent per ki lo opgehaald papier ten goe de kunnen komen aan de plaatselijke verenigingen. Volgens Van der Vlies snijdt het mes op die manier aan twee kanten. De gemeente spaart geld uit, terwijl de clubs weer geld in het laatje krijgen. Van der Vlies (PvdA) stuiver voor de verenigin gen per kilo opgehaald pa pier „Prijsvraag om aan andere naam te komen voor de wijk Ridderveld 2" ALPHEN AAN DEN RIJN - De PvdA vindt dat er voor Rid derveld II een andere naam moet komen. PvdA-fractie- voorzitter J. van der Vlies deed B en W gisteravond de suggestie een prijsvraag uit te schrijven, die een nieuwe naam voor Alphens jongste nieuwbouwwijk op moet le- De naam "Ridderveld" was in dertijd ook het resultaat van een prijsvraag. De nieuw bouw van Alphen stond in de volksmond bekend als "Al phen Noord." Dat werd besloten na een zeer langdurige vergadering van de gemeenteraad. Wel heeft de raad van de Haarlemmermeer een paar duidelijke voorbehouden gemaakt. Er moet in fasen wor den gebouwd, en eventueel moet het aantal woningen nog worden verminderd. Een motie van de Partij van de Ar beid PPR en D'66 om de capaci teit van de luchthaven Schiphol aan bepaalde bovengrenzen te binden kreeg geen meerderheid in de gemeenteraad. Een motie van de Partij van de Arbeid om het open karakter van de Haar lemmermeer te bewaren waar het gaat om het gedeelte ten zuiden van de Bennebroekerweg werd door de gemeenteraad verwor pen. Dat betekent dat mogelijk in de toekomst ook woningbouw gepleegd zap worden in Haar lemmermeer-Zuid. De brief die de advocate van de 88- jarige mevrouw C. Schoo-Knop- per aan het gemeentebestuur van de Haarlemmermeer had ge stuurd wordt eerst behandeld in een raadscommissie, en zal dan weer in handen van B en W wor den gesteld. Dat besloot de raad gisteravond. Men deed zijn mond over de uitzettingskwestie verder niet open. Mevrouw Schoo eist via haar Haarlemse advokaat een fikse schadevergoeding voor het feit dat zij haar huis in Zwanen burg niet meer in mag en nu noodgedwongen bij familie in Nieuw-Vennep verblijft. Een brief van onderwijzers en ou der van de openbare school "Linquenda" in Nieuw-Vennep om onderwijzer K. Maarse niet te ontslaan per 1 januari komend jaar zal ook door burgemeester en wethouders worden afgehan deld. Het gemeentebestuur ziet zich naar haar idee wel genood zaakt om het ontslag te geven omdat Maarse overcompleet is. Personeel en ouders willen hem houden, zeker gezien het feit dat er binnenkort weer méér leerlin gen op de Linquenda-school worden verwacht. AMSTERDAM - In de 24 Wester se industrielanden aangesloten bij de Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwik keling (OESO) zijn de prijzen in oktober gemiddeld 0,7 procent gestegen, evenals in september. De stijging ten opzichte van het prijspeil van een jaar eerder is eveneens gelijk gebleven, 8,2 procent. In de zes maanden tot eind oktober bedroeg de stijging 8,5 procent op jaarbasis en in de zes maanden tot eind september 9,1 procent. Kom wordt blok aan been ALPHEN AAN DEN RIJN - Het SGP-raadslid J. van der Lee jr. (die een gastzetel bezet in het CDA) heeft gisteravond grote vraagtekens gezet bij de nood zaak van een cultureel centrum in Alphen. Als die noodzaak moet worden aangetoond met het aan tal belangstellenden (15) vooreen gratis show van Gerard Cox, dan ben ik van die noodzaak nog niet zo overtuigd, aldus Van der Lee. "Een kop koffie voor deze vijftien belangstellenden was zeker op zijn plaats om de wat wrange smaak weg te spoelen", meende het SGP-raadslid, maar die smaak zal voor de burger nog wel wat wranger worden als de kwitantie in de vorm van ver hoogde belastingen en rechten worden aangeboden", Van der Lee noemde het raadsbe sluit om 11 miljoen voor De Kom uit te trekken een betreu renswaardig besluit. De jaarlijks terugkerende lasten zullen de gemeente spoedig een blok aan het been gaan worden, voorspel de de SGP-er.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23