Borgerding wint Leidse taxi-slag Johan Cruijff: "Rook verstandig." Bij aanleg van kabel-tv geen vertragingen Bouw veertien woningen op plaats school Koninklijke kastanje Uitbreiding Lakenhal Raadslid wil klaarheid rond radioactiviteit en woningbouw VRIJDAG 8 DECEMBER 1978 Vergunning aantal taxi's niet ingetrokken LEIDEN - Er is een plan gemaakt voor de bouw van veertien nieu we woningwet-woningen op de plaats van de oude gemeente school aan de Haverstraat. Dit plan is het eerste nieu wbouwplan dat in de Haver en Gortbuurt zal gaan worden gerealiseerd. De Haver en Gortbuurt is een echte Leidse buurt met veel kleine ou de huisjes. De wijk ligt inge klemd tussen het Levendaal en het Plantsoen, het was lange tijd een vergeten gebied waaraan niets werd gedaan omdat men er vanuit ging dat de huisjes toch zouden worden afgebroken. Veel pandjes verkrotten en werden gebruikt als pakhuis. In het begin van de jaren zeventig werden plannen gemaakt om de buurt te duidelijk te willen zijn. Die wor den 400 tot 500 gulden in de maand. De woningen komen in beheer bij de Leidse woning stichting. Als alles volgens plan verloopt zal voor februari met de sloop van de school worden be gonnen. Men hoopt aansluitend met de nieuwbouw te beginnen. Het plan moet nog ter goedkeu ring naar het ministerie in Den LEIDEN - Taxi-onderne mer Borgerding heeft de concurrentieslag met de andere Leidse taxi-bedrij ven voorlopig gewonnen. Borgerding behoudt de vergunning voor vijf van zijn taxi's, die hij overge nomen van taxibedrijf Werkhoven, in Leiden heeft rijden. Gedeputeerde Staten hebben het beroep dat de taxi-bedrijven El- tax, Kerkhof, Noordeinde en De Groot tegen deze vergunningen instelden, afgewezen. Inmiddels heeft de Leidse taxicommissie beslist dat Borgerding zijn tijde lijke vergunning voor de komen de vier jaar als een vaste verlengd krijgt. De beroepszaak bij gedeputeerde staten draaide om stallingsruim te, die Borgerding voor zijn Werkhoven-taxi's ontbeerde. Volgens de gemeentelijke taxi verordening is stallingsruimte verplicht. Hangende de beroeps zaak wist Borgerding overigens stallingsruimte voor zijn Werk hoven-taxi's te bemachtigen In feite vormt de beroepszaak over de vergunningen een onderdeel van de concurrentieslag tussen de Leidse taxibedrijven. De vier tegen Borgerding opererende ondernemingen zetten zich af te gen de uitbreiding van taxi-be drijf Borgerding via overname van enkele andere bedrijven. Borgerding kreeg zo naast meer taxi's vooral meer vaste taxi standplaatsen (bij het station) Gedeputeerde staten overwogen in de beroepszaak dat Borgerding de taxi-verordening weliswaar overtreden had door niet tijdig in stallingsruimte te voorzien, maar beslisten dat intrekking van de vergunningen niet in verhouding zou staan met de overtreding. Overigens kunnen de verliezers van de beroepszaak via een zoge naamde arob-procedure nog ver der in beroep bij de Raad van Sta te. LEIDEN - De aanleg van de kabel-tv in Leiden ver loopt tot dusver zonder noemenswaardige vertra gingen. Bij het graafwerk heeft men zelfs enige voorsprong. Alleen een langdurige vorstperiode zou een spaak in het wiel kunnen steken Inmiddels is door het aannemings bedrijf de planning voor het eer ste halfjaar van 1979 opgesteld. Achtereenvolgens zullen de vol gende wijken aan bod komen Kooi-Zuid, Vogelwijk, Boer- haavekwartier en Rijnsburger- weg. Het graafwerk in deze wij ken heeft inmiddels plaatsgehad en nu is men bezig met het af monteren. Begin januari zal be gonnen worden met de graaf werkzaamheden in de Zeehel denbuurt. Vervolgens komt de Professorenwijk, de omgeving van het station en De Camp aan bod. Onzeker is nog of eerst Noordwest en Maredorp zal wor den aangepakt of dat voorrang zal worden gegeven aan de Pieters- wijk. In het eerste half jaar van 1979 moet ook begonnen worden in de wijk Meerburg. In 1979 zal ook een begin worden gemaakt met de voorbereidingen in de binnenstad. In totaal zullen er naar schatting zo'n 150 tot 200 kastjes geplaatst moeten worden ke' kastanjes. De majestueze bo men, afkomstig uit de tuinen van Huis Ten Bosch in Den Haag, vormen het eerste groen voor het Zijlpark. Het komende vooijaar wordt het park verder ingericht. Het karwei met de kastanjes werd gistermiddag afgerond met een spectaculaire operatie. De laatste kastanje moest met een hydrauli sche reuzenkraan over het water - de Minnebroersgracht - worden getild om het park te bereiken. Als een postpakketje werd de boom opgepakt en op zijn plaats gezet. De Haver en Gortbuurt werd het eerste zogenaamde rehabilitatie- gebied in de gemeente Leiden Vorig jaar juni ging de gemeente raad akkoord met een bestem mingsplan voor dit deel van de binnenstad. In dit plan wordt globaal aangegeven wat er in de toekomst met de buurt gaat ge beuren op het gebied van wonen groenvoorziening enz. Deson danks hebben concrete verbete ringsplannen jarenlang op zich laten wachten. De Haver en Gort bleef stekerun een brij van papie ren plannen en goede Het begint er nu echter op te lijken dat er een daadwerkelijk begin is gemaakt met het herstel van de wijk. De restauratie van het Bethlehemshofje nadert zijn vol tooiing. Het Tevelingshofje zal binnenkort worden aangepakt. Verscheidene kleine panden staan in de steigers of zijn al op geknapt. Vorige maand werd een begin gemaakt met de restauratie van de hekjeswoningen tussen de Derde Haverstraat en de Gorte straat. En nu ligt er dan een plan op tafel voor de bouw van nieuwe woningen op de plaats van de ou de gemeenteschool. Nieuwbouwplannetjes zijn verder nog gemaakt voor de Kraaier- straat (7 woningen) en voor de Gerestraat waar op de plaats van het huidige hoofdpostkantoor ongeveer 50 woningen kunnen worden gebouwd. Het postkan toor zal waarschijnlijk verhuizen naar het Schuttersveld. Op de plaats van de gemeente school worden 14 vijf-kamerwo ningen met bergingen gebouwd. De woningen zijn zo afwisselend mogelijk opgezet in de stijl van de andere woningen in de buurt. De huizen bestaan uit drie verdie pingen en krijgen een schuine kap. De gevels van de meeste huizen komen aan de Gorte straat. Het ontwerp voor "het schoolplan" is gemaakt door ar chitectenbureau Schippers uit Den Haag. Op de plaats van het huidige schoolplein wordt opnieuw een plein gecreëerd De grote boom die nu op het schoolplein staat blijft natuurlijk staan. De bergin gen voor fietsen en dergelijke komen op de plaats waar nu de gymzaal en enkele kleinere wo ningen staan. Door de sloop daarvan ontstaat er niet alleen ruimte voor de bergingen van de nieuwbouw. Ook de bewoners van de Vierde Binnenvestgracht kunnen daar eventueel een ber ging huren en krijgen een tuintje. Over de huren van de woningen heeft de gemeente laten weten Veel mensen blijven graag een sigaretje roken. Ik ben er zelf een voorbeeld van. Maar ik vind: als je rookt, moet je wel verstandig roken. Dus rook ik'teer1 en nicotine-arme sigaretten. Omdat ik smaak ook belangrijk vind, koos ik dus Roxy Dual. Want van alle sigaretten metweinig'teer'en J| nicotine smaakt Roxy Dual mij verreweg het best. Roxy Dual de lekkerste'teer1 en nicotine-arme sigaret. Ook in menthol. LEIDEN - Als de raad daarmee akkoord gaat zal de gemeente het pana Lammermarkt 33-35 aankopen voor uitbreiding van het Stedelijk mu seum "De Lakenhal". Het museum aan de Oude Singel zou dan tot de Lammermarkt doorgetrokken kunnen worden. Met de aankoop is een bedrag van 238.000 gulden gemoeid. Als de gemeenteraad de aankoop goedkeurt - het voorstel wordt 18 de cember in de raad gehandeld - kan de directie van de Lakenhal afzien van uitbreidingsplannen aan de Oude Singel zelf. Het huis op de Singei is niet geschikt om als deel van het museum te fungeren. De restauratie van het oudste gedeelte van de Lakenhal is overigens stopgezet, omdat is gebleken dat met name de binnenplaats in veel slechtere staat ver keert dan aanvankelijk was gedacht. Het museum komt er niet met het door de raad voor de restauratie uitgetrokken geld. Inmiddels zijn ge meentewerken en Monumentenzorg bezig met een aanvullend plan. Directeur Wurfbain van het stedelijk nuseum wil bij de gemeente aan dringen op restauratie van het voltallige oude gedeelte van de Lakenhal Uit oude rapporten zal de directeur een uittreksel maken om aan te geven dat door het museum tien jaar geleden aan de bel werd getrokken over de slechte staat van het gebouw Om te zorgen dat die kastjes in de nabijheid van monumenten een goed plaatsje krijgen werd gis termiddag tijdens de vergadering van Stadskabei Leiden een werkgroep gevormd onder lei ding van het PvdA-raadslid me vrouw Koning. Minder voorspoedig is het tot dus ver gelopen met de abonnemen tenadministratie voor de kabel- tv. Problemen met het compu terprogramma hebben voor een achterstand in de inning van abonnementsgelden gezorgd. Inmiddels is men door inschake ling van extra mankracht zover dat rond de jaarwisseling de ach terstand ingelopen zal zijn. Tij dens de vergadering bleek gis termiddag ook dat de samenwer king met de PTT tot dusver niet optimaal verloopt. Van enige coördinatie in de werkzaamhe den is tot nu toe vrijwel geen sprake omdat de PTT zich op het standpunt stelt dat Stadskabei zich aan de PTT moet aanpassen en niet andersom. AZL-patiënten voorlopig geen kabeltelevisie LEIDEN - Het Academisch Zie kenhuis in Leiden zal vooralsnog niet aangesloten worden op het kabel-tv-net dat in Leiden wordt aangelegd. Met het Diaconessen- huis zijn inmiddels besprekingen gevoerd die ertoe hebben geleid dat dit ziekenhuis signaal gele verd krijgt als grootverbruiker Het Diaconessenhuis zijn inmid dels besprekingen gevoerd die ertoe hebben geleid dat dit zie kenhuis signaal geleverd krijgt als grootverbruiker. Het Diaco nessenhuis betaalt aan Stadska- bel zeven gulden per maand voor het aantal aansluitingen waar voor ook luister- en kijkgeld moet worden betaald. In bejaardentehuizen en bejaar denflats zal Stadskabei kabel-tv aanleggen tegen een tarief van twaalf gulden per maand. Bij de bepaling van de tarieven wordt uitgegaan dat zeventig procent van de aansluitingen ook werke lijk door de bejaarden gebruikt worden. De resterende dertig procent hoeft niet betaald te worden. De beheerscommissie Stadskabei Leiden sprak zich gisteren ook uit voor een collectief abonne menten met organisaties als de Stichting Studenten Huisvesting en de Stichting Huisvesting Wer kendejongeren. Wel werd daarbij als voorwaarde gesteld dat de be taling van de aansluitingen gega randeerd dient te worden door de stichtingen omdat het aantal be woners van de panden die door de stichtingen worden beheerd nogal eens van bewoner wisse len. LEIDEN - Het gemeenteraadslid J Th. Hoekema (D'66) heeft wet houder Verboom om ophelde ring gevraagd over het gesprek dat hij deze week heeft gehad met de provinciaal inspecteur voor de volksgezondheid, drs. C. van Kuijen. Het raadslid wijst daarbij o.m. op een bericht in deze krant, waarin Verboom zei dat woningbouw in De Leeuwenhoek (het gebied tussen Plesmanlaan en Wasse- naarseweg) door de inspectie werd ontraden met het oog op de radioactieve stoffen waarmee gewerkt wordt in het nabij gele gen Sylviuslaboratorium van de Leidse universtiteit. Van Kuijen sprak dat in hetzelfde bericht tegen. Hij had er in het gesprek met de wethouder alleen op gewezen dat er bij woning bouw in dat gebied rekening mee moet worden gehouden dat er in het Sylviuslab o.a. met radioac tieve stoffen wordt gewerkt. Een bepaalde afstand van de wonin gen tot het laboratorium zou daarom in acht moeten worden genomen. Hoekema wil nu weten of dit de eerste keer is dat de inspectie hierop heeft gewezen en of dit gevolgen heeft op het program ma van eisen dat binnenkort ge reed zal zijn. Hij herinnert de wethouder eraan dat er tot dusver van wordt uitgegaan dat er in dat gebied 1100 woningen moeten komen. Het raadslid wil dat de wethouder hem een en ander in de vergadering van de commissie volkshuisvesting van a.s. dinsdag opheldering verschaft.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19